Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Božja slobodna volja i paradoks Dobra

power_settings_newLogin to reply
+8
amos
kaleb
cito
simply
kainos
Rafael
braslav
miskec4096
12 posters

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
braslav je napisao/la:
1) Potop je mit koji se bazira na cinjenici da se potopi dogadjaju. Suludo je vjerovati da je Noa skupio klokane iz Australije ili svih 100 milijardi vrsta kukaca na svoju arku.


Reci to adventistima.

2) Biblija je jednako ljudska kao i Bozja knjiga. Nije u Bibliji sve od Boga. Inace Isus ne bi optuzio farizeje da su nagomilali ljudske nauke, a ostavili Bozje.


OK, ali zašto se onda ista kritika ne bi primijenila i na Novi zavjet? Tko kaže da je čitav Novi zavjet od Boga?

Definicija obracenja je da je to cin pouzdanja,
skok u "nistavilo" kada nema nikakve sigurne spoznaje sto nas ceka
tocno nakon skoka. Da bi covjek dobio Boga mora izgubiti sebe to jest
mora skociti u "prazninu" vjere u koju njegov um ne prodire. Tek tada
se dogadja da razum hvata korak za vjerom, to jest zbog dozivljaja
stvarnosti Boga dogadja se da stvari vjere koje ranije nije razumjevao
sada postaju jasne ko dan.


Ja bih to nazvao time da ti tada vjera jednostavno stvara filter kroz koji onda doživljavaš svijet. Pazi, svaka spoznaja do koje čovjek dolazi proizlazi iz čuđenja, iz neprihvaćanja određene tvrdnje zdravo za gotovo. Mi nismo ni svjesni koliko su neke naše "zdravorazumske" tvrdnje u biti predodređene našim iskustvom, pa čak i kolektivnim iskustvom čovječanstva. Kada dobivamo pravi uvid u istinu stvari, onda nam se diže ta koprena "zdravorazumnosti" i uviđamo da smo čitavo vrijeme bili u zabludi.
E, a skok u vjeru je proces upravo obrnut tomu, dakle slažemo si samo još jedan sloj filtera više.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
OK, ali zašto se onda ista kritika ne bi primijenila i na Novi zavjet? Tko kaže da je čitav Novi zavjet od Boga?


Sto se mene tice ne mora biti. Sto znaci od Boga? Pa nije pao s neba ko Kuran. Novi zavijet je nastao kao skup tekstova o Isusu, a Isus kojega Novi zavijet objavljuje je barem meni Logos prava Rijec Bozja. Znaci nije da apsolutiziram Novi zavijet apriorno vec me njegov tekst dira u dusu i zato prihvacam Isusa kao svog Boga i Spasitelja.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
To je druga stvar, to je subjektivan osjećaj vjere, ako on ispunjava svrhu, onda je to u redu.
Na kraju krajeva, jedino u što itko od nas može biti siguran, jest da ima ovaj život. Koja god filozofija ili religija će nam pomoći da se lakše nosimo s poteškoćama kroz taj život, kao i da postanemo bolje osobe, ispunila je svoj cilj. Hoće li se netko naći u kršćanstvu, islamu, šintoizmu ili scijentologiji, posve je irelevantno ako on postane bolja i ugodnija osoba.
Mene smeta prozelitizam. To da netko svoju istinu nameće kao apsolutnu, grmi da će propasti svi koji ne vjeruju kao on (sve da se netko i želi obratiti na kršćanstvo, izgubio bi se u šumi raznih denominacija, koje najbolje pokazuju "apsolutnost" istine) i općenito od jednog krasnog iskustva kakvo je vjersko, čini popriličan pain in the ass.
Znam da je srž evangelizacije prozelitizam, no Isus je rekao "propovijedajte Radosnu vijest", nije rekao "implantirajte ju". Kada misionari dođu u afričko selo i vide žene da hodaju gole, i onda ih tjeraju da se pokrivaju i brže bolje ih skreću sa "sotonina puta" - to više nije propovijedanje, to je stavljanje autorskih prava na istinu i svjetonazor koji uz to ide.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
Ako je vijest doista radosna nema li covijek poticaj u dusi da je objavljuje? Mislim da srednjovjekova ostavstina u krscanstvu polako nestaje. Srednji vijek je pretjerano naglasavao kaznu, pakao, Sotonu dok je radosna vijest postala gotovo skrivena. Danas se to mijenja. Kada iz svecenickih usta dolaze poruke da oni koji cine svijet humanijim su vise Kristovi nego oni koji sebe trape i mole satima, a nista ne cine da pomognu bratu covijeku.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
Ne znam, iz moje perspektive to nije tako. Meni se čini da se Crkva uglavnom bavi moralizatorskim prodikama koje su nespojive s današnjim društvom i proizlaze iz svjetonazora kasne antike i srednjega vijeka, a u nedostatku boljih argumenata poteže i kaznu kao ultimativni argumentum ad auctoritatem. Određene denominacije, napose konzervativne protestantske, su još gore. Oni u svakoj promjeni, liberalizaciji, odstupanju od Biblije, vide znake vremena i neminovne pokazatelje propasti svijeta i Kristova dolaska.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
miskec4096 je napisao/la:
Poštovani (-a?) Simply,
ja sam odrastao kao katolik. No s vremenom sam shvatio da tu postoji puno nelogičnosti iz kojih se rađaju ovakva pitanja.
Radi se o najtemeljnijem egzistencijalnom pitanju. Tu ne smije biti ni najmanje dvojbe. Ne mogu jednostavno zažmiriti i baciti se naglavce u to vjerovanje ako mi već površnim razmišljanjem iskrsavaju nedosljednosti.
Da bih slijedio neki put, ja moram ZNATI da je on ispravan. Ja ne mogu vjerovati i nadati se najboljem.


Poštovani miskec, nije dovoljno odrasti kao član neke crkve da bi bio kršćanin. Pitanja koja se kod tebe rađaju su upravo plod površne pobožnosti (za koju ti nisi kriv), koja ti je nametnuta rođenjem u religijskom okružju. I sam uviđaš neke nelogičnosti pa iz svoje zbunjenosti postavljaš pitanja - vapiš za istinom. Egzistencijalnom istinom. A jedina prava istina je Isus Krist. Nažalost, mnoge crkve su ljudima zaklonile pogled na Krista, zaklonile obredima, formama, običajima, svjetovnošću, politikanstvom, praznovjerjem umotanim u kršćanski okvir.
Kada upoznaš Isusa i spoznaš kolika je Njegova ljubav prema tebi - u tebi se rađa zahvalnost za toliku milost i ljubav. I ti se tada ne "bacaš naglavce" u nekakvo vjerovanje (uvjerenje), nego se u tebi rađa vjera (povjerenje). "Divnom Spasitelju se može vjerovati" - kliće tvoje srce.
Kako ćeš znati da li je Isusov put onaj pravi? Kako ćeš to provjeriti? Isus je rekao da Njegova djeca (Njegove ovce) poznaju glas svog Pastira - i slijede ga. Moraš Isusa prvo prepoznati (i upoznati) kao svog Pastira - da bi ga slijedio. Bez toga - nećeš ići za Njim. "Neće svaki koji mi govori: "Gospodine, Gospodine" ući u kraljevsto nebesko, nego onaj koji vrši volju mog nebeskog Oca" (Matej 7) Dakle, da bi smo ušli u kraljevstvo Božje (što u originalu znači: u Božju vladavinu; nismo više robovi grijeha, nego nad nama vlada Bog) moramo vršiti Božju volju. A da bismo svoju volju dragovoljno pokorili Božjoj volji - moramo u Bogu prepoznati osobu od povjerenja. Svog Nebeskog Oca. Svog Stvoritelja i Otkupitelja od vlastitih grijeha.
Ako samo budemo kršćani, a ne i djeca Božja po vjeri u Isusa Krista - ništa nam ne pomaže. Samo ostajemo zbunjeni, ljuti ili razočarani kršćanstvom.

miskec4096 je napisao/la:
Govoriš kao da je sumnja nešto loše. Sumnja je itekako dobra, jer iz sumnje se rađa spoznaja. Da bi nešto bilo dokazano kao istinito, mora biti opovrgljivo. Ako ne uspiješ naći niti jednu drugu teoriju koja može objasniti određenu činjenicu, tada onu koju testiraš možeš prihvatiti kao istinitu. Ali naravno, uvijek ju trebaš iznova preispitivati.


Sumnja nije dobra, jer je ona glavni nepriijatelj vjere (povjerenja). Nijedna banka ne može opstati ako njeni klijenti sumnjaju u nju. Kršćanstvo ne može opstati ako ljudi sumnjaju (što je suprotno od: vjeruju) Bibliji i Bogu.
Pišeš da se istinitost nećega dokazuje opovrgljivošću. Upravo suprotno. Istina je uvijek istina i ona može izdržati najveća iskušenja i pokušaje opovrgavanja. Uvijek ćeš naći "neku drugu teoriju" (kako ti pišeš) koja će ti biti prihvatljivija od istine. Zablude su jako privlačne, ali i opasne (naročito kada sadrže veliku dozu istine).

miskec4096 je napisao/la:
Vjerujem sam sebi, jer svatko može u potpunosti jedino sebi vjerovati.


Bog traži da vjerujemo Njemu više nego sebi. To je Biblijska vjera! I to nije bezumno, već postupak razumne osobe koja je spoznala da zbog svojeg nesavršenstva i ograničenosti može više vjerovati savršenom i neograničenom Bogu, nego sebi.

miskec4096 je napisao/la:
A upravo zato jer tražim vjeru koja će mi donijeti sigurnost i postavljam ova pitanja. Hranjenje gladnih nema veze s vjerom, već s osjećajem čovjekoljublja. Čovjekoljublje nije vezano uz dogme kršćanstva, islama ili hinduizma.


Čini mi se da ti tražiš vjeru kao i stari Grci i Rimljani. Trebaju ti bogovi koje ćeš ti ustoličiti na mjesto božanstva. Bojim se da nisi u opasnosti od "razuma", "sumnje", "znanja" - načiniti sebi bogove koji će te voditi kroz život.
Najveća čovjekova pogreška je kada traži sreću, život, istinu i smisao u stvorenome (u čovjeku - sebi i drugim ljudima, u prirodi, znanju, sposobnostima, vrlinama,....) a ne tamo gdje se jedino može naći - u Bogu.
Pozdrav

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
simply je napisao/la:
Sumnja nije dobra, jer je ona glavni nepriijatelj vjere (povjerenja). Nijedna banka ne može opstati ako njeni klijenti sumnjaju u nju. Kršćanstvo ne može opstati ako ljudi sumnjaju (što je suprotno od: vjeruju) Bibliji i Bogu.


Upravo u tome i jest stvar. Kršćanstvo ne dopušta da njegovi članovi sami ispitaju ispravnost toga puta. Pače, one koji su to pokušavali, često su smatrali hereticima. Pogledajmo odnos prema gnosticizmu, pogledajmo što su radli Meisteru Eckhartu, itd.
Ja ne želim pripadati totalitarističkoj religiji, koja od mene traži da slijepo vjerujem, umjesto da sam provjerim. Ako je Isusov put onaj pravi, onda ću ionako nadoći na njega, ne?

Pišeš da se istinitost nećega dokazuje opovrgljivošću. Upravo suprotno. Istina je uvijek istina i ona može izdržati najveća iskušenja i pokušaje opovrgavanja.


Ti očito ne shvaćaš značene opovrgljivosti. Opovrgljivost znači baš da unatoč svim protuhipotezama istina i dalje nije srušena. Po pitanju Isusa Krista mnoge su stvari nejasne, tako da se ovdje istinitost može održati jedino dogmom, odnosno načelom "ne talasaj".

Bog traži da vjerujemo Njemu više nego sebi. To je Biblijska vjera!


Točno. Dakle, to od nas traži Biblija, a ne Bog.
I nemoj mi sada molim te početi s onim da je Bog napisao Bibliju. Bog je jednako napisao Bibliju koliko je napisao i Kur'an.

I to nije bezumno, već postupak razumne osobe koja je spoznala da zbog svojeg nesavršenstva i ograničenosti može više vjerovati savršenom i neograničenom Bogu, nego sebi.


To je postupak osobe koja se predaje i odustaje od ideje da nađe konačnu istinu.

Čini mi se da ti tražiš vjeru kao i stari Grci i Rimljani. Trebaju ti bogovi koje ćeš ti ustoličiti na mjesto božanstva. Bojim se da nisi u opasnosti od "razuma", "sumnje", "znanja" - načiniti sebi bogove koji će te voditi kroz život.


Ne, ja uopće ne tražim bogove koje ću ustoličiti na pijedestal i onda ih obožavati. Želim radom na sebi spoznati konačnu istinu. To je razlika između vjerskog agnosticizma i vjerskog gnosticizma. Gnostik nikad ne odustaje od potrage. Agnostik si nađe neki sustav koji mu odgovara.

Najveća čovjekova pogreška je kada traži sreću, život, istinu i smisao u stvorenome (u čovjeku - sebi i drugim ljudima, u prirodi, znanju, sposobnostima, vrlinama,....) a ne tamo gdje se jedino može naći - u Bogu.


Slažem se. Zato ju i ja tražim u Bogu, a ne u ljudskim tvorevinama, poput Biblije.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
miskec4096 je napisao/la:
simply je napisao/la:
Sumnja nije dobra, jer je ona glavni nepriijatelj vjere (povjerenja). Nijedna banka ne može opstati ako njeni klijenti sumnjaju u nju. Kršćanstvo ne može opstati ako ljudi sumnjaju (što je suprotno od: vjeruju) Bibliji i Bogu.


Upravo u tome i jest stvar. Kršćanstvo ne dopušta da njegovi članovi sami ispitaju ispravnost toga puta. Pače, one koji su to pokušavali, često su smatrali hereticima. Pogledajmo odnos prema gnosticizmu, pogledajmo što su radli Meisteru Eckhartu, itd.
Ja ne želim pripadati totalitarističkoj religiji, koja od mene traži da slijepo vjerujem, umjesto da sam provjerim. Ako je Isusov put onaj pravi, onda ću ionako nadoći na njega, ne?

Nisi uopće u pravu. Već Pavao pohvaljuje vjernike iz Bereje koji su provjeravali u Bibliji da li je točno ono što Pavao govori. Nisu mu slijepo vjerovali. (Djela 17,11) Možeš li danas zamisliti vjernike da provjeravaju papu da li je ono što govori u skladu sa Biblijom? Ako oni to ne smiju – to nije biblijski problem nego problem te organizacije.

Biblijska vjera nije slijepo vjerovanje, nego razumsko povjerenje Onome tko nam je iskazao potpunu ljubav. A to što mnogim religijama odgovara da njihovi sljedbenici budu samo slijepi izvršitelji njihovih dogmi – to nije biblijski problem, nego problem te organizacije koja je daleko odlutala od Biblije i njenih principa.

Isus je taj put. A ti nećeš nadoći na njega ako se nastaviš ovako odnositi prema Bibliji. Jer Isus je Riječ, i Biblija je Božja riječ. Isus nikada nije kritizirao niti napao Bibliju – jer je ona Božji udžbenik, Božja objava čovjeku. Isus je citirao Stari zavjet i dao mu vjerodostojnost. Uputio je učenike na Bibliju – vidi: dva učenika na putu u Emaus (vidi Luka 24,25-27) kao i apostoli (vidi Luka 24,44-48). Zato nisi u pravu. Ako odbaciš Bibliju – odbacuješ i Isusa. Jer "upravo Pisma svjedoče za mene" – rekao je Isus (vidi Ivan 5,39) "Ali ako ne vjerujete Mojsijevim spisima, kako ćete vjerovati mojim riječima?" – pitao je Isus ljude onog vremena, ali i tebe danas (vidi Ivan 5,47)


miskec4096 je napisao/la:
Pišeš da se istinitost nećega dokazuje opovrgljivošću. Upravo suprotno. Istina je uvijek istina i ona može izdržati najveća iskušenja i pokušaje opovrgavanja.


Ti očito ne shvaćaš značene opovrgljivosti. Opovrgljivost znači baš da unatoč svim protuhipotezama istina i dalje nije srušena. Po pitanju Isusa Krista mnoge su stvari nejasne, tako da se ovdje istinitost može održati jedino dogmom, odnosno načelom "ne talasaj".


Oprosti, ali opovrgljivost znači opovrći – srušiti, pobiti, pokazati netočnim. A Božja istina je neopovrgljiva. Iako nije slobodna od kritike onih koji ju ne razumiju – ipak ona može sve to izdržati i pokazati se pravom istinom.
Po pitanju Isusa sve stvari su jasne. Nisu jasne samo dogme onih koji odbacuju Isusa, a uzdižu Mariju i svece.


miskec4096 je napisao/la:
Bog traži da vjerujemo Njemu više nego sebi. To je Biblijska vjera!


Točno. Dakle, to od nas traži Biblija, a ne Bog.
I nemoj mi sada molim te početi s onim da je Bog napisao Bibliju. Bog je jednako napisao Bibliju koliko je napisao i Kur'an.


Ovakvo razmišljanje je vrlo čudno. Ispast će da je Mojsije sam izmislio ono što je napisao. Kao i drugi biblijski pisci. Ali, gle čuda, svi oni su ispravno prorekli Isusov dolazak, dali nam mnoge detalje tog dolaska, opisali ispravno narav Isusove službe na Zemlji i tijek njegovog života. Čudno je da su to, prema tvom shvaćanju, mogli ljudi koji nisu bili od Boga poučeni, nego su sami od sebe to znali. Za ovu tvoju teoriju je potrebno više vjere, nego u onu pravu: Bog je nadahnuo biblijske pisce da zapišu ono što im je objavio.

miskec4096 je napisao/la:
I to nije bezumno, već postupak razumne osobe koja je spoznala da zbog svojeg nesavršenstva i ograničenosti može više vjerovati savršenom i neograničenom Bogu, nego sebi.


To je postupak osobe koja se predaje i odustaje od ideje da nađe konačnu istinu.


Reci mi tko je, od onih koji odbacuju Boga i Bibliju, pronašao konačnu istinu???


miskec4096 je napisao/la:
Čini mi se da ti tražiš vjeru kao i stari Grci i Rimljani. Trebaju ti bogovi koje ćeš ti ustoličiti na mjesto božanstva. Bojim se da nisi u opasnosti od "razuma", "sumnje", "znanja" - načiniti sebi bogove koji će te voditi kroz život.


Ne, ja uopće ne tražim bogove koje ću ustoličiti na pijedestal i onda ih obožavati. Želim radom na sebi spoznati konačnu istinu. To je razlika između vjerskog agnosticizma i vjerskog gnosticizma. Gnostik nikad ne odustaje od potrage. Agnostik si nađe neki sustav koji mu odgovara.

Radom na sebi nikada nećeš spoznati konačnu istinu. Jer ona nije u tebi. Nego u Bogu. Samo približavajući se Bogu, možeš spoznavati konačnu istinu.


miskec4096 je napisao/la:
Najveća čovjekova pogreška je kada traži sreću, život, istinu i smisao u stvorenome (u čovjeku - sebi i drugim ljudima, u prirodi, znanju, sposobnostima, vrlinama,....) a ne tamo gdje se jedino može naći - u Bogu.


Slažem se. Zato ju i ja tražim u Bogu, a ne u ljudskim tvorevinama, poput Biblije.


Pojasni mi kako to ti tražiš istinu o Bogu, a da pri tome ne trebaš Bibliju.
Pozdrav.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
simply je napisao/la:
Nisi uopće u pravu. Već Pavao pohvaljuje vjernike iz Bereje koji su provjeravali u Bibliji da li je točno ono što Pavao govori. Nisu mu slijepo vjerovali. (Djela 17,11) Možeš li danas zamisliti vjernike da provjeravaju papu da li je ono što govori u skladu sa Biblijom? Ako oni to ne smiju – to nije biblijski problem nego problem te organizacije.


Ja nisam ciljao na to da se to provjerava u Bibliji, već u to da se provjeri je li moguće doći do Boga isključivo kroz Crkvu.
A pogotovo je li moguće doći do Boga mimo Isusa i Biblije.

Biblijska vjera nije slijepo vjerovanje, nego razumsko povjerenje Onome tko nam je iskazao potpunu ljubav. A to što mnogim religijama odgovara da njihovi sljedbenici budu samo slijepi izvršitelji njihovih dogmi – to nije biblijski problem, nego problem te organizacije koja je daleko odlutala od Biblije i njenih principa.


Ama kako ne shvaćaš da je problem u samoj Bibliji! Ja smatram dogmatizmom već i to da netko smatra da je samo biblijska vjera, kolikogod netko provjeravao Bibliju samu, jedina ispravna! Kršćani bez pol frke podvrgavaju Kur'an kritici, tvrde da to ne može nikako biti Božja riječ, ali ne pada im na pamet da Biblija također ne mora biti Božja riječ.

Isus je taj put. A ti nećeš nadoći na njega ako se nastaviš ovako odnositi prema Bibliji. Jer Isus je Riječ, i Biblija je Božja riječ.


E vidiš. Ovo je ta vrsta dogmatizma o kojem govorim i koji odbacujem.

Isus nikada nije kritizirao niti napao Bibliju – jer je ona Božji udžbenik, Božja objava čovjeku. Isus je citirao Stari zavjet i dao mu vjerodostojnost. Uputio je učenike na Bibliju – vidi: dva učenika na putu u Emaus (vidi Luka 24,25-27) kao i apostoli (vidi Luka 24,44-48). Zato nisi u pravu.


Isus je citirao Stari zavjet, no to još uvijek ne znači da ga je smatrao nepogrešivim. Uostalom, Isus se zakačio s vjerskim vođama upravo oko toga jer je Pismo tumačio svojim riječima i ukazivao da je čovjek prije svega na prvom mjestu (liječenje i trganje klasja u subotu). U doba Isusa, farizeji su se uglavnom slijepo držali zakona i uopće nisu spontano reagirali na zahtjeve društva. Nakon Isusa to se nimalo nije promijenilo, nego je kanon samo proširen. Pogledajmo danas stvari koje smetaju konzervativne kršćane. Rastava braka, homoseksualizam, seksualne slobode, pobačaj. Mnogi su u stanju reći da Bog ništa od toga ne odobrava. No i farizeji u Isusovo doba mislili su da Bog ne odobrava bludništvo ili razvrat, pa je Isus svejedno prilazio i tim ljudima, i tako demantirao njihove tvrdnje. Nije možda odobravao to što su oni radili, ali je itekako imao strpljenja za njih. No današnji kršćani nemaju strpljenja.

Ako odbaciš Bibliju – odbacuješ i Isusa.


Čemu tolika isključivost?

Jer "upravo Pisma svjedoče za mene" – rekao je Isus (vidi Ivan 5,39) "Ali ako ne vjerujete Mojsijevim spisima, kako ćete vjerovati mojim riječima?" – pitao je Isus ljude onog vremena, ali i tebe danas (vidi Ivan 5,47)


Obje te rečenice mogu se protumačiti i drugačije. Recimo, ova druga kaže da ljudi obično više vjeruju onom što je pisano no onom što je izgovoreno (uzmimo samo u današnjem svijetu: "Možete mi to dati napismeno?"), pa tako oni koji ne vjeruju niti pismu, pogotovo neće vjerovati ni riječima. No on svejedno kaže da riječima treba vjerovati, možda i više nego pismu.

Oprosti, ali opovrgljivost znači opovrći – srušiti, pobiti, pokazati netočnim.


Upravo tako. Molim te da uočiš razliku između:

opovrgljiv - onaj koji se MOŽE opovrgnuti (kao suprotno od "dogmatski")
i
opovrgnut - onaj koji je pobijen (kao suprotno od "važeći")

Ja sam rekao da pretpostavka da je Isus Bog mora biti opovrgljiva, tj. da mora postojati teoretska mogućnost da ju se opovrgne (što ne povlači za sobom da bi nužno i bila opovrgnuta). No kada vidim da masa kršćana uopće odbija i razmotriti tu pomisao, onda shvaćam da je ta pretpostavka dogmatska.

A Božja istina je neopovrgljiva. Iako nije slobodna od kritike onih koji ju ne razumiju – ipak ona može sve to izdržati i pokazati se pravom istinom.


Vidiš, upravo u tome i jest stvar. Postoji još sasvim lijep broj teorija kojima se može objasniti Isusove sposobnosti koje je imao, a koje su sve čisto u sferi humanoga i dokumentirane kod drugih ljudskih bića. Dakle hipoteza o Isusu kao Bogu je itekako opovrgljiva, ali ju masa kršćana odbija podvrći ispitivanju.

Po pitanju Isusa sve stvari su jasne. Nisu jasne samo dogme onih koji odbacuju Isusa, a uzdižu Mariju i svece.


Mislim da nisam raspoložen za rasprave na liniji katoličanstvo-protestantizam, jer mi je to posve irelevantno.

Ovakvo razmišljanje je vrlo čudno. Ispast će da je Mojsije sam izmislio ono što je napisao. Kao i drugi biblijski pisci.


Nitko ne kaže da je Mojsije išta izmislio, njegovi su zakoni nastali kao kodifikacija tadašnjeg običajnog prava Hebreja. Dodajmo tu još kozmološku mitologiju (Knjiga Postanka), povijesnu literaturu (Knjiga Izlaska, Knjiga Brojeva, Jošua, Suci, Samuel...), religioznu liriku (Psalmi), zapise mudrih izreka (Knjiga Mudrosti, Mudre izreke, Sirah), refleksivno-filozofska djela (Propovjednik)...

Ali, gle čuda, svi oni su ispravno prorekli Isusov dolazak, dali nam mnoge detalje tog dolaska, opisali ispravno narav Isusove službe na Zemlji i tijek njegovog života.


Ja sam čitao Bibliju. I znam da su dotični dijelovi toliko magloviti, da moraš jako dobro znati što tražiš da bi to iščitao. Da ne govorimo da Evanđelje po Mateju npr. besramno vadi iz konteksta starozavjetne izjave i onda ih trpa u Isusovu biografiju.

Čudno je da su to, prema tvom shvaćanju, mogli ljudi koji nisu bili od Boga poučeni, nego su sami od sebe to znali.


Jednako je čudno i da u Kur'anu npr. nailazimo na opise nekih prirodnih pojava koje će znanost tek kasnije razjasniti na način na koji ih je Kur'an opisao u doba u koje se vjerovalo da funkcioniraju drugačije.

Za ovu tvoju teoriju je potrebno više vjere, nego u onu pravu: Bog je nadahnuo biblijske pisce da zapišu ono što im je objavio.


Koja je to točno moja teorija, ja ju ne vidim u onom što sam napisao? Osim ako ne veliš da su Bibliju pisali ljudi. O, pa za to je stvarno potrebna luda vjera...

Reci mi tko je, od onih koji odbacuju Boga i Bibliju, pronašao konačnu istinu???


Buddha? Dobro, on tehnički nije mogao odbaciti Bibliju, jer za nju vjerojatno nije ni čuo.

Radom na sebi nikada nećeš spoznati konačnu istinu. Jer ona nije u tebi. Nego u Bogu. Samo približavajući se Bogu, možeš spoznavati konačnu istinu.


Tko kaže uopće da je Bog nešto odvojeno od nas? "Otac i ja jedno smo, tko mene gleda, gleda i Oca." Tko kaže da Isus ovim riječima misli isključivo na sebe?

Osnovni problem abrahamskih religija jest da pretpostavljaju da postojimo posebno mi i posebno Bog. I da postoji neka dihotomija između toga dvoga. No što ako je to sve jedno te isto? Postoji jedna stvarnost, a mi smo tek dio nje.
To je kao da neka stanica u našem tijelu pomisli da je ona zasebno biće. Je, ona jest posebna, ali ipak je i dio nas.

Pojasni mi kako to ti tražiš istinu o Bogu, a da pri tome ne trebaš Bibliju.


Kako istinu o Bogu traže muslimani, hinduisti, budisti, taoisti...?
Neki u svojim svetim knjigama. Neki bez knjiga, njegujući tek pažnju svoga uma koja ih dovodi do Istine.
Tko hoće, neka vjeruje u Bibliju. Meni je osobno takva vjera pasivna, jer pretpostavlja da ne vrijedi ni pokušati doći do Istine samostalno.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
Upravo u tome i jest stvar. Kršćanstvo ne
dopušta da njegovi članovi sami ispitaju ispravnost toga puta. Pače,
one koji su to pokušavali, često su smatrali hereticima. Pogledajmo
odnos prema gnosticizmu, pogledajmo što su radli Meisteru Eckhartu, itd.
Ja
ne želim pripadati totalitarističkoj religiji, koja od mene traži da
slijepo vjerujem, umjesto da sam provjerim. Ako je Isusov put onaj
pravi, onda ću ionako nadoći na njega, ne?


Neznam tocan citat, ali spominje se da Isus slavi Oca jer je put skriven od mudrih i umnih i objavljen malenima.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
To bi moglo značiti i da poznavanje Pisma nije bitno za dosizanje spoznaje (Isus se stalno obračunavao s farizejima koji su snagu svoje vjere dokazivali poznavanjem Pisma). A Isus je propovijedao jednostavnim ljudima, većinom nepismenima, koji Pismo i nisu mogli sami istraživati.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
miskec4096 je napisao/la:
To bi moglo značiti i da poznavanje Pisma nije bitno za dosizanje spoznaje (Isus se stalno obračunavao s farizejima koji su snagu svoje vjere dokazivali poznavanjem Pisma). A Isus je propovijedao jednostavnim ljudima, većinom nepismenima, koji Pismo i nisu mogli sami istraživati.


Poštovani miskec, ti doista ne želiš prihvatiti da bez Biblije kao Božje riječi nemamo nikakavu objavu prave istine. Odbacuješ Bibliju ili ju relativiziraš - i to te čini ranjivim. Ako ne vjeruješ Bibliji, imaš na to slobodu i pravo. Ali kako onda želiš biti kršćanin? (Ili možda i ne želiš?)
Ako se toliko protiviš Bibliji, zašto se onda pozivaš na Isusa kada je On rekao "Posveti ih istinom, tvoja Riječ je istina" Ivan 17,17? Ako je za Isusa Biblija - Božja istina, kako to da onda tebi nije? Zar ti znaš bolje nego Isus?
Mislim da se opireš Bibliji zato jer te ona razotkriva kao grešnika, kao čovjeka koji se mora pokoriti, poniziti. A to tvom egu ne odgovara. Ti ne želiš "umrijeti sebi" i "oživjeti u Kristu". Ti želiš (odnosno grešna narav u tebi želi) ugađati sebi - svojim grešnim željama. Zato se ne pokoravaš Bogu, jer to niti ne možeš - sve dok si rob grijeha. Samo Isus te može osloboditi i učiniti slobodnim: "upoznat ćete istinu, i istina će vas osloboditi".
Ali ti smatraš da si sada slobodan i da bi te pokoravanje Bogu samo moglo učiniti robom. Ne možeš prepoznati svoje pravo stanje. Jer se mjeriš svojim mjerilom, umjesto Božjim. Kada bi se mjerio Božjim mjerilom (koje se ogleda u Božjim zapovijedima) vidio bi kako nisi pravedan, iako to sada misliš o sebi. Ja ti mogu pomoći samo ovako da ti skrenem pozornost na taj problem. A sve dalje je na tebi. Imaš slobodu ostati ovakav (prividno slobodan, rob grijeha) ili postati stvarno slobodan (od ropstva grijehu i svom egu). Ti biraš. I ti snosiš posljedice svog odabira.
Pozdrav

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
simply je napisao/la:
Poštovani miskec, ti doista ne želiš prihvatiti da bez Biblije kao Božje riječi nemamo nikakavu objavu prave istine.


Ne. Jer mi takva ideja plana za "spas" čovječanstva - poslati jednom jedinom narodu, i to narodu koji ionako ima predodžbu o sebi kao o vrijednijem, otkupitelja koji će otupiti grijehe SVIH ljudi ikada, pa čak i onih koji još sljedećih nekoliko stoljeća neće čuti za njega - vrlo nategnuta. Da ne govorim da ima tri premise, koje su sve itekako klimave:

-ako je Isus svojom mukom i smrću otkupio grijehe svih ljudi ikada, onda to znači da je broj grijeha u povijesti konačan, što izravno prkosi ideji o slobodnoj volji
-ideja o Židovima kao o Božjem narodu proizlazi iz Staroga zavjeta koji su, gle čuda, pisali Židovi. Kada je srpski slikar Milić od Mačve pred dvadesetak godina izjavio da su Srbi Božji narod, svi su mu se smijali. A Židovi su tu istu ideju uspješno prodali ostatku čovječanstva i nitko to ne dovodi u pitanje.
-ideja o spasu čovječanstva počiva na priči o Adamu i Evi koja je naravno izmišljena, kako bi si Židovi objasnili zbog čega ljudi umiru

Odbacuješ Bibliju ili ju relativiziraš - i to te čini ranjivim. Ako ne vjeruješ Bibliji, imaš na to slobodu i pravo. Ali kako onda želiš biti kršćanin? (Ili možda i ne želiš?)


Prije svega, želim vjerovati u Boga, ne u Bibliju. Ako to znači da nisam kršćanin, u redu. Ali to onda znači i da kršćani vjeruju u Bibliju, a ne u Boga.

Ako se toliko protiviš Bibliji, zašto se onda pozivaš na Isusa kada je On rekao "Posveti ih istinom, tvoja Riječ je istina" Ivan 17,17? Ako je za Isusa Biblija - Božja istina, kako to da onda tebi nije? Zar ti znaš bolje nego Isus?


Molim lijepo, Isus prvo ovdje nigdje ne kaže da pod "Riječ" misli nužno na Bibliju. Ivanovo evanđelje pisano je grčkim. Grčka riječ koja se prevodi kao "riječ" jest "logos". A Logos kod grčkih filozofa znači "svjetski zakon", ono isto što bi taoisti opisali kao Tao, npr. - način na koji se stvari događaju. Ne konkretno navođenje nečijeg iskaza. "Posveti ih istinom, tvoj Logos je istina." Ta rečenica nimalo ne prkosi ideji da je Isus bio prosvijetljen.

Mislim da se opireš Bibliji zato jer te ona razotkriva kao grešnika, kao čovjeka koji se mora pokoriti, poniziti. A to tvom egu ne odgovara. Ti ne želiš "umrijeti sebi" i "oživjeti u Kristu".


Štoviše, upravo u praksama poput budizma, koji mi je načelno privlačniji, ljudi mnogo više "umiru sebi", jer shvaćaju da su dio mnogo veće cjeline.

Ti želiš (odnosno grešna narav u tebi želi) ugađati sebi - svojim grešnim željama. Zato se ne pokoravaš Bogu, jer to niti ne možeš - sve dok si rob grijeha.


Zašto stalno ta ideja POKORAVANJA? Zašto odnos s Bogom ne bi bio partnerski?

Samo Isus te može osloboditi i učiniti slobodnim: "upoznat ćete istinu, i istina će vas osloboditi".


Opet isključivost. Zašto bi samo Isusov put bio pravi, zašto ne bi Buddhin, Lao-tseov, put jogina...?

Ali ti smatraš da si sada slobodan i da bi te pokoravanje Bogu samo moglo učiniti robom. Ne možeš prepoznati svoje pravo stanje. Jer se mjeriš svojim mjerilom, umjesto Božjim. Kada bi se mjerio Božjim mjerilom (koje se ogleda u Božjim zapovijedima) vidio bi kako nisi pravedan, iako to sada misliš o sebi.


Ne mislim da sam pravedan, mislim da moram još puno raditi na sebi, no isto tako ne smatram da rad na sebi za poboljšanje života podrazumijeva vjeru u Bibliju.

Ja ti mogu pomoći samo ovako da ti skrenem pozornost na taj problem.


Hvala, ja sam itekako svjestan svojih mana.

A sve dalje je na tebi. Imaš slobodu ostati ovakav (prividno slobodan, rob grijeha) ili postati stvarno slobodan (od ropstva grijehu i svom egu). Ti biraš. I ti snosiš posljedice svog odabira.


Pa to i radim. Samo ne nužno Isusovim putem, već promatrajući sve prakse u povijesti čovječanstva.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
Ne. Jer mi takva ideja plana za "spas"
čovječanstva - poslati jednom jedinom narodu, i to narodu koji ionako
ima predodžbu o sebi kao o vrijednijem, otkupitelja koji će otupiti
grijehe SVIH ljudi ikada, pa čak i onih koji još sljedećih nekoliko
stoljeća neće čuti za njega - vrlo nategnuta. Da ne govorim da ima tri
premise, koje su sve itekako klimave:


Pitanje je treba li covjecanstvu spas?

Moje skromno misljenje je da je Isus spasio covjecanstvo na dva nacina.

Prvi je jer je usao u smrt i izasao na drugu stranu sto znaci da vise ne moze umrijeti (za razliku od jogina koji i kad se vrate iz smrti ipak moraju prije ili poslje umrijeti). Zidovi su imali samo jednu rijec za zivot poslje smrti - sheol koji je najslicniji hadu kod grka sto je zidovu oznacavao neki nejasni zivot u sjeni. Kada je Isus umro on je usao u seol i na taj nacin nastanio se u smrti cime je smrt prestala biti smrt jer u smrti sada postoji zivot, u njoj je nastanjena ljubav. Time je smrt postala raj (= drustvo) i samo svjesno zatvaranje u sebe (= pakao = samoca).

Drugi spas nema veze s pojedninim covjekom nego s covjecanstvnom kao cjelinom, krscanstvo je kvasac koji cini svijet humanijim sto je posljedica zapovijedi da ljubimo jedni druge kao sto je On nas ljubio, da oprastamo umjesto da se osvecujemo, da zivimo zivot s bliznjima umjesto da se osamljujemo u potrazi prosvjetljenja jer pravo prosvjetljenje nije skriveno vec je pravi smisao i prosvjetljenje u prijateljima da od svih ljudi ucinimo prijatelje barem s nase strane.

Jedan bivisi jogin je svjedocio o svom povratku u krscanstvo u SKAC-u. On je rekao jasno da je dobio cudesne moci, cak je vidio osobu koja je levitirala i stalno je bio gladan tih moci koje je zelio posjedovati sve dok je jednog dana putujuci vlakom nije sreo dvije framasice i zacudio se koliko su one sretne, koliko se vole, kako se samo sale te koliko imaju ljubavi prema potpunom strancu - njemu. Da bi konacno spoznao da je prava mudrost u ljepoti prijateljstva, a ne u mocima nad sobom ili prirodom. Tada se vratio krscanstvu.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
braslav je napisao/la:
Prvi je jer je usao u smrt i izasao na drugu stranu sto znaci da vise ne moze umrijeti (za razliku od jogina koji i kad se vrate iz smrti ipak moraju prije ili poslje umrijeti).


Pa Isus je i nakon tog svog uskrsnuća vjerojatno umro. Biblija naime više pažnje posvećuje samom činu uskrsnuća nego onome što se događalo poslije, jer se tu izvještaji razlikuju od evanđelja do evanđelja (pa čak i između sinoptičkih, što je već značajno).

Matej - ukazanje u Jeruzalemu i u Galileji, nije jasno što se s njime zbiva kasnije.
Marko - ukazanje Mariji Magdaleni, pa dvojici učenika, pa onda tek svima (ne veli se gdje). Kasnije slijedi uzašašće, ali ta rečenica je više kao tvrdnja, a ne kao opis.
Luka - ukazuje se slično kao i u Marku, potom piše da u Betaniji biva uzvišen. Luka međutim ima još jedan zanimljiv detalj. Isus JEDE. Ne bi li osoba koja je uskrsla trebala biti slobodna od hrane? Pogotovo što jede meso (pečenu ribu), što je u suprotnosti s idejom raja, u kojem nema ubijanja i smrti.
Ivan - ukazuje se Mariji Magdaleni i učenicima, ali se učenicima ukazuje u razdoblju od osam dana, a potom opet na Tiberijadskom jezeru. Nema spomena o tome što se događa s njim nakon toga, već završava Ivanovom samohvalom.

Moja je tvrdnja da se Isus nakon toga povukao nekamo, budući da je bilo jasno da ga žele ubiti i da je ovaj put imao sreće, ali da će ga drugi puta možda raskomadati. Postoje čak i indicije da se prerušio za vrijeme ukazanja ("ne prepoznaše ga"). Vjerojatno je umro prirodnom smrću negdje na nekom pustinjačkom mjestu.
Najbolji je dokaz to da se on više nikada kasnije nije istovremeno ukazao velikom broju ljudi. Ne računam pojedinačna ukazanja, jer ljudima se ukazuje i Gospa, pa će protestanti to s gnušanjem odbaciti. A i Muhamed je npr. doživio Miradž, u kojem je bio uznesen u najviše nebo da vidi Tajnu nad tajnama.

Zidovi su imali samo jednu rijec za zivot poslje smrti - sheol koji je najslicniji hadu kod grka sto je zidovu oznacavao neki nejasni zivot u sjeni. Kada je Isus umro on je usao u seol i na taj nacin nastanio se u smrti cime je smrt prestala biti smrt jer u smrti sada postoji zivot, u njoj je nastanjena ljubav. Time je smrt postala raj (= drustvo) i samo svjesno zatvaranje u sebe (= pakao = samoca).


No zar nije to isto i u ovom životu? Ako si u osamljen, ako nemaš drugova, tvoj život je ništavan, tužan, prazan, pakao, A ako si okružen ljudima koji te vole, onda je to raj.

Drugi spas nema veze s pojedninim covjekom nego s covjecanstvnom kao cjelinom, krscanstvo je kvasac koji cini svijet humanijim sto je posljedica zapovijedi da ljubimo jedni druge kao sto je On nas ljubio, da oprastamo umjesto da se osvecujemo, da zivimo zivot s bliznjima umjesto da se osamljujemo u potrazi prosvjetljenja jer pravo prosvjetljenje nije skriveno vec je pravi smisao i prosvjetljenje u prijateljima da od svih ljudi ucinimo prijatelje barem s nase strane.


Dobro. Reci mi kako se takvo učenje razlikuje od drugih velikih humanističkih učenja kroz povijest čiji učitelji nisu uskrsnuli? Uzmi primjer Sokrata, J. J. Rousseaua, Buddhe. Nije li suosjećanje u mahayana budizmu isti koncept kao i kršćansko milosrđe? Nije li koncept boddhisatve, kao osobe koja je dosegla sve preduvjete za nirvanu, ali ipak odgađa odlazak u nirvanu kako bi kroz nova i nova rađanja pomogla i drugima da spoznaju put spasenja, također vrhunski čin požrtvovnosti? Znamo koliko se budisti užasavaju ponovnog rođenja i ostanka u krugu samsare. A ovdje imamo nekoga tko se dobrovoljno prepušta tom krugu kako bi druge poučio tomu kako da se spase. Nije li to koncept vrlo blizak Isusovu?

Jedan bivisi jogin je svjedocio o svom povratku u krscanstvo u SKAC-u. On je rekao jasno da je dobio cudesne moci, cak je vidio osobu koja je levitirala i stalno je bio gladan tih moci koje je zelio posjedovati sve dok je jednog dana putujuci vlakom nije sreo dvije framasice i zacudio se koliko su one sretne, koliko se vole, kako se samo sale te koliko imaju ljubavi prema potpunom strancu - njemu. Da bi konacno spoznao da je prava mudrost u ljepoti prijateljstva, a ne u mocima nad sobom ili prirodom. Tada se vratio krscanstvu.


To samo znači da je taj jogin pretjerao u trapljenju sebe. To ne znači nužno da je put joge put isposništva. I Isus je bio neka vrsta isposnika, ali nije bježao od ljudi.
Poprilično je značajno da je taj jogin bio gladan tih moći. Drugim riječima, njemu je bilo bitno steći to znanje, on je težio tom znanju samo radi nekog daljnjeg cilja. Nije odbacio svoje želje.
Ja mislim da ti imaš poprilično krivu sliku o istočnim religijama, a ovakvi izolirani slučajevi onda samo produbljuju tu predrasudu.
Imaš u arhivi čitavu temu o budizmu, imaš njezin nastavak na podforumu Kršćanstvo i druge religije, pročitaj, vrijedno je toga. Imaš i teme o tantri i jogi, još ih nisam načeo, ali svaako hoću. O budizmu znam nešto, jer sam o tome dosta čitao. Treba malo da ti sjedne, ali onda shvatiš koliko je osnovna poruka o smjernicama djelovanja slična.
Primjer ovog jogina gore mogao bih ti kontrirati s primjerom kršćanskih pustinjaka. I oni su se povlačili, meditirali i mislili da su zato bliži Bogu. A u biti su bili socijalni invalidi. U slavljenju Boga zanemarili su ljude.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
Sve što se događa na svijetu je tajna Božja volja. Sve će se odigrati tako da On bude slavljen. To je poanta svijeta. Isus je janje zaklano prije početka svijeta, znaći da sve što se dogodilo ikad , dogodilo se jer je On tako htio. Sotona ne može prdnuti bez da Bog to dopusti.
3 su istine:
1.Bog je svemoguć, sveprisutan i sveznajuć.
2.Ćovjek je odgovoran
3.Bog nije autor grijeha

Odakle ljudima ideja da je čovjek dobar. Nitko u sodomi nije bio pravedan, niti djeca. Osim Noe nije bilo pravednih ljudi na zemlji. U doba SZ svi osim rijetkih Židova su išli u pakao. Svi egipćani su išli u pakao.

I znaš što. .Naše poimanje dobra i zla ne može biti dobro.

To što Bog u bibliji koristi antromorfizam da bi sebe opisao davajući osobine stvorenja Stvoritelju kako bi ga lakše spoznali, a mi idemo i mjenjamo znaćenja tih rijeći; Tipa: ako je Bog vjećno dobro, zar neće oprostiti Sotoni. Ako je Bg ljubav zar ne voli sve ljude? NE. NEma razlike između grijeha i onaoga koji ćini nepravdu. Tko smo mi da znamo što je dobro? Ono što Bog ćini je dobro, a naši naćini su put u smrt. Sviđalo se to nama ili ne.

Meni nije drago kad šećem gradom i slućajno vidim polugolu žensku na koju moje grešno tijelo reaagira, i u toj sekundi sam kriv preljub. Ali tako je. ZAto se pokajte brzo.
Ljudi uvijek zaborave da su Edenskom vrtu bila dva vrlo važna drveta, jedno od njih: drvo života. da je Adam jeo sa drva života živio bi vječno nesvjestan slave Božje. Ali Bog je to odigrao drugaćije na svoju slavu.

JA tu ne vidim nikakav paradox u smislu Božje dobrote ako shvatimo da smo mi ti koji su zli.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
cito je napisao/la:
Sve što se događa na svijetu je tajna Božja volja. Sve će se odigrati tako da On bude slavljen. To je poanta svijeta. Isus je janje zaklano prije početka svijeta, znaći da sve što se dogodilo ikad , dogodilo se jer je On tako htio. Sotona ne može prdnuti bez da Bog to dopusti.
3 su istine:
1.Bog je svemoguć, sveprisutan i sveznajuć.
2.Ćovjek je odgovoran
3.Bog nije autor grijeha


Shvaćaš paradoks 1. i 3 postavke. Po tome je Bog znao da će Adam i Eva jesti s Drveta spoznaje. Drugim riječima, Bog zna sve i svemoćan je, ali ne može ništa spriječiti. Dapače, jedini način da iskupi pogrešku Adama i Eve (koju je znao da će se dogoditi) jest da sam sebe žrtvuje.

Odakle ljudima ideja da je čovjek dobar.


Bog ga je stvorio dobrim. Bog je stvorio i Đavla dobrim. Odakle onda zlo ako je svijet savršen (a budući da je Božja tvorevina, onda bi morao biti)?

To što Bog u bibliji koristi antromorfizam da bi sebe opisao davajući osobine stvorenja Stvoritelju kako bi ga lakše spoznali, a mi idemo i mjenjamo znaćenja tih rijeći; Tipa: ako je Bog vjećno dobro, zar neće oprostiti Sotoni. Ako je Bg ljubav zar ne voli sve ljude? NE. NEma razlike između grijeha i onaoga koji ćini nepravdu. Tko smo mi da znamo što je dobro? Ono što Bog ćini je dobro, a naši naćini su put u smrt. Sviđalo se to nama ili ne.


Ovo je teški fatalizam.
Ali dobro. Tko smo mi da prosuđujemo da će Bog ikoga osuditi? Isti je modus razmišljanja. Bog može jednako tako sve posmicati, ili sve spasiti.

Meni nije drago kad šećem gradom i slućajno vidim polugolu žensku na koju moje grešno tijelo reaagira, i u toj sekundi sam kriv preljub. Ali tako je. ZAto se pokajte brzo.


E, vidiš, meni je bolesno da ljudi ovako razmišljaju. Bog je ionako znao da ćeš ti sagriješiti. Božja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 Icon_wink

Ljudi uvijek zaborave da su Edenskom vrtu bila dva vrlo važna drveta, jedno od njih: drvo života. da je Adam jeo sa drva života živio bi vječno nesvjestan slave Božje. Ali Bog je to odigrao drugaćije na svoju slavu.


Da - na svoju slavu. To znači da je Bog stvorio čovjeka s ciljem zadovoljenja vlastite taštine. Čovjek nije otvoreni potencijal, već samo marioneta kojom Bog kadi sam sebi. Ako pak čovjek to ne želi biti, čeka ga kazna.
Jedino što mogu reći na takvu sliku Boga je - fuj!

JA tu ne vidim nikakav paradox u smislu Božje dobrote ako shvatimo da smo mi ti koji su zli.


Upravo je u tome paradoks. Odakle smo mi zli ako je sve u svemiru dobro, budući je od Boga?
O tome koliko je psihički razorno smatrati se stalno zlim i gaditi sam sebi, potiskivati griješne misli, da ne govorim.

descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
Ma ti. i propituješ Boga da bi sebe opravdao, umjesto da propituješ sebe. Pojedi, sigurno nećeš umrijeti. Kaže sotona
Adam pao čovjek, zaveden, kojeg je Bog prokleo i svi smo mi po njemu spiritualno mrtvi. Naravno da je Bog mogao sve to tako napraviti da se svi spase, ali ipak je on Bog a ti si čovjek i po svojoj logici palog čovjeka dolaziš to svojih spoznaja da ti nekako znaš bolje od njega.

12 Neki se put učini čovjeku prav, a na koncu vodi k smrti.

Dobro, i što ti želiš reći, da točka 1 i točKA 3 nisu točne kad dobro znaš da jesu. Ja nisam dovoljno vješt sa riječima da ti to objasnim, ali su to sve osobine Boga, mogao ih ti logički u svojoj glavi složiti ili ne.

Adam je stvoren tako da nije znao razlikovati dobro od zla. Nakon pada svi se mi rađamo zli. Stvar je u tome da ti sigurno imaš slobodnu volju. Imaš svu slobodnu volju na svijetu, ali samo da griješiš. Kad bi slušao Krista činio bi ne svoju, nego njegovu volju.

Stvar je u tome da ti ne želiš vjerovati u Boga iz biblije nego u nekog svog boga kojeg si složio u glavi koji se mora pokoriti tvom standardu i logici iako sam za sebe znaš da si osakačen grijehom. Mada ja ne razumijem kako možeš vjerovati u boga koji je sve zeznuo na početku, sad se sve trudi spasiti, ali nemože i još je paradoxalan sam sa sobom. Šalje proroke da navijeste što će bit, zna točno što će se dogoditi i ne može ništa učini uvezi toga. Ili još gore, ne zna što će se dogoditi.

To je djelo Sotone da imaš u glavi boga, koji je samo nebeski promatrać i koji je tvoj osobni potrčko koji bi trebao skoćiti na tvoje molitve i spasiti tebe jer si ti dobar. "Pa nisam nikoga ubio".

I to o ćemu ja prićam nije fatalizam nego rijeći Isusove.

Zaboravio si točku 2.,a to da je čovjek odgovoran. ti si fatalist jer misliš da ako je Bog znao da ću ili ćeš sagriješiti i da je onda svejedno.


descriptionBožja slobodna volja i paradoks Dobra - Page 2 EmptyRe: Božja slobodna volja i paradoks Dobra

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply