Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

power_settings_newLogin to reply
+42
kainos
amos
sivko5
piramida4
misliti
Mika
Domenika
Moderator
magdalena
lapillus
apostol
otpadnik
jakob
Medeni
servus dei
nathan
Navi
vijesnik
ILIJA
emanuel
Justin
crusader
Naomi
imhotep
Bhakti
mickey_mouse
moki72
Istina
tomahowk1
Trešnja
forestsilvy
Velikomucenik
Konin
Euro
Feba
dragan
Želislav
No Nick
dominik
Ruta
Aladin
jony
46 posters

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Samuel Bacchiocchi je faca. Pazi što je napisao: "Na neki način je moja supruga ipak "gazda" u obitelji, jer me je tijekom godina redovito podsjećala na moju Bogom-danu dužnost da služim kao duhovna 'glava' našeg doma."

Evo stranice, pa čitaj kako čovjek objašnjava ovu tematiku, na temelju Biblije:
http://www.adventistsaffirm.org/article.php?id=102

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Bhakti u Kriscanstvu je najveca vrlina poniznost i nema mjesta za ponos,iako nas je Bog zastitio da ne moramo trpti vise nego mozemo..Jedno znam da je ponos jedan od prvih grijehova.Kad mi Krist rekao da sve sto imam njemu predam, ja sam to uradila dobrovoljno i nisam imala imala osjecaj podredjenosti o kojoj ti govoris.Taka je isto u braku ili ckrvi.Jedno i ti moras da razumijes da je nama tako otkriveno i neki od nas imaju cvrst stav u tomo i ne mozes da govoris nego samo ono sto ti je otkrio Duh Sveti.BHakti i ja tebe razumijem.Boziji mir.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Kaže da se ne radi o tome da su muškarci stvoreni superiorniji, a žene inferiornije. Radi se o tome da je Bog stvorio muškarce i žene jednakima po prirodi i vrijednosti, a različitima po funkciji.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Iz biblijske perspektive, crkva je proširena duhovna obitelj. Često je opisana kao "Božja obitelj/kuća/kućanstvo"
(Efežanima 2:19; 1. Timoteju 3:15; 1. Petrova 4:17; Galaćanima 6:10).

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Mi vjerujemo da je Bog već na samom početku stvorio Adama i Evu s različitim ulogama/funkcijama.

Biblija kaže:
"Na svoju sliku stvori Bog čovjeka,
na sliku Božju On ga stvori:
muško i žensko stvori ih." (Postanak 1:27)
Također malo dalje kaže:
"Kad je Bog stvorio čovjeka, napravio ga je na priliku svoju: stvorio je muško i žensko." (Postanak 5:1-2)

Dakle, muško i žensko je stvoreno "na sliku Božju". Međutim, kako to razumjeti? Zar ne postoje spolovi i u životinjskom svijetu? Ovdje Biblija ne želi reći da je Bog stvorio spolove na Božju sliku.
Biblija želi reći da je Bog stvorio muško i žensko, dvije osobe koje su jednako vrijedne, koje trebaju djelovati kao jedna osoba, ali koje u isto vrijeme imaju različite uloge. TO znači da su stvoreni na "sliku Božju".

Postoje li različite uloge unutar Svetog Trojstva? Naravno da postoje. Svaka osoba unutar Trojstva imala je drukčiju ulogu, već od stvaranja svijeta. Tri osobe Svetog Trojstva imale su različite uloge i u planu čovjekovog spasenja - Biblija nam kaže da je Bog Otac "glava Krista" (1. Korinćanima 11:3). Pročitajmo cijeli taj redak: "Ali hoću da znate da je Krist glava svakome čovjeku, da je čovjek glava ženi i da je Bog glava Kristu."
Znači li ovo da je Bog Otac VEĆI od Boga Sina? Nipošto. Znači li, dakle, da je muškarac VEĆI od žene? Ni u kom slučaju. Oni samo imaju različite uloge, baš kao što unutar Svetog Trojstva postoje različite uloge i ravnopravnost u isto vrijeme.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Poštuje li Biblija žene i muškarce jednako?

U evanđelju čitamo kako je Isus čudesno umnožio kruhove i nahranio 5.000 ljudi. Prema Jeruzalemskoj Bibliji »jelo je 5.000 muškaraca«. Pitam se zašto su spomenuti samo muškarci. Valjda je bilo i žena, pa su i one jele! Ivan Evanđelista Šarić, koji je »preveo Bibliju iz izvornog teksta« (Sarajevo, 1942.), izričito kaže u toj točci da je »bilo pet tisuća ljudi«.
Mislim da bi bilo dobro da se u novom prijevodu Biblije prihvati Šarićeva formulacija o 5.000 ljudi, tako da žene, naročito one s feminističkim sklonostima, ne budu žalosne i razočarane da se spominju samo muškarci.
N. Š., Zagreb

U hrvatskom prijevodu Novoga zavjeta dr. Ljudevita Rupčića, kojega je 1994. godine u cjelovitom prijevodu Biblije objavila Kršćanska sadašnjost, samo se na jednome novozavjetnom mjestu »pravi razlika« između »ljudi« i »žena«: »A jelo je oko pet tisuća ljudi, osim žena i djece« (Mt 14,21). Na druga tri mjesta, spominje se »pet tisuća ljudi što su jeli« (Mk 6,44; Lk 9,14; Iv 6,10b). Latinski, tj. grčki izvornik kod evanđelista Mateja i Marka imaju genitiv plurala »virorum«, odnosno »andres«, dok kod evanđelista Luke i Ivana imamo »viri« odnosno »andres« što na tim jezicima doista znači »muškaraca«.
Treba reći da se u Novome zavjetu s jedne strane, kako nam tumače bibličari, iznosi tvrdnja da u Kristu nema razlike između muškarca i žene (Gal 3,28). Naime, u Isusovoj okolini djelovale su i žene, a u zajednicama su imale značajne službe. S druge pak strane, upozoravaju, naglašena je ljestvica: Bog - muškarac - žena (1 Kor 11,3-9), kao nastavak starozavjetnog nazora i obzirnosti prema okolini. Žena je »radi muškarca«, a on joj je »glava«. Doduše, i u vezi s time jasno se govori da »u Gospodinu« niti je žena nezavisna od muža, niti muž od žene (1 Kor 11,11), ali to nije imalo odlučujući utjecaj u kasnije doba. Naime, nakon što je Krist posvetio dostojanstvo žene, ona u kršćanstvu postaje sve više pratilja muškarcu, nije »niže biće«, već se potvrđuje temeljna jednakost obaju spolova. »Nema više ni muškog ni ženskog, jer ste svi samo jedan u Kristu Isusu«, piše sveti Pavao u Poslanici Galaćanima (3,28).
Ipak, premda je podjela na spolove uz pomoć vjere nadiđena, ona se ponovno javlja u životnom tijeku i nameće se u konkretnom životu društva i Crkve u kojoj danas prevladava spoznaja da smo svi, bez obzira na spol, jednaki i ravnopravni u dostojanstvu osoba (GS 9).
Uvjereni smo da i suvremeni prijevodi biblijskih tekstova u obzir uzimaju upravo takvo shvaćanje koje izražava nauk da smo svi stvoreni na sliku Božju, »iste naravi i istog porijekla« i jer svi, od Krista otkupljeni, imamo isti poziv i isto božansko određenje, treba sve više i više priznavati temeljnu jednakost sviju, tamo gdje to još nije dovoljno jasno ili ostvareno (GS 29).

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Covek je stvoren na sliku Boziju, dok je jos zena bila u njemu. Kada je zene bila izvadjena iz njega, ona je bila stvorena na sliku svog muza. Zena nije stvorena u Pismu direktno na sliku Boziju, vec covek dok je u pocetku bio musko i zensko u sebi, a to je bio Adam. To potvrdjuje i Pavlova poslanica Korincanima.

I. Korincanima 11:7.
Ali muž ne treba pokrivati glave, jer je slika i slava Božja, a žena je slava
muževlja.

Dakle, uopste ne pokusavam omalovazavati sestre a podici muskarce na neko visoko mesto, kao sto vecina ovog foruma misli. Ali sam ubedjen da su moderni trendovi i feminiziam jako uticali na ucenja mnogih crkava, pa stoga jednostavno pokusavaju sve prilagoditi sadasnjim trerndovima koji su u svetu. Ali mi ne bi trebali da gledamo na to, vec samo na Rec.

Brat Aladin
www.nevesta-hristova.org

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Kao sto sam vec pisala to sto vi govorite je iskljucivo Pavlovo misljenje i naputak dok Bog govori cisto drugacije.Opetkaze da lijpo pise u postanku STVORI BOG COVJEKA MUSKO I ZENSKO STVORI IH i da Bog ADAMU POMOC KAO STA JE ON.Znaci dok nije napravljen privi grijeh nije ni bilo razlike...Ovo sve sto je kasnije bilo, bio je cisti patrijahat, ucinjen od covjeka, jer je bio fizicki jaci...TOCKA!Sto se tice funkcija u Crkvi zar zaista mislite da bi Bog dao zenama po svim mogucim znanstvenim tesovima vecu inteligenciju, vece razumjevanje, vecu duhovnost od muskarca, cak i do 40% zato da zena sjedi u Crkvi,kuha i rada djecu?Mislim koje su to gluposti....

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Istina je napisao/la:
Kao sto sam vec pisala to sto vi govorite je iskljucivo Pavlovo misljenje i naputak dok Bog govori cisto drugacije.Opetkaze da lijpo pise u postanku STVORI BOG COVJEKA MUSKO I ZENSKO STVORI IH i da Bog ADAMU POMOC KAO STA JE ON.Znaci dok nije napravljen privi grijeh nije ni bilo razlike...Ovo sve sto je kasnije bilo, bio je cisti patrijahat, ucinjen od covjeka, jer je bio fizicki jaci...TOCKA!Sto se tice funkcija u Crkvi zar zaista mislite da bi Bog dao zenama po svim mogucim znanstvenim tesovima vecu inteligenciju, vece razumjevanje, vecu duhovnost od muskarca, cak i do 40% zato da zena sjedi u Crkvi,kuha i rada djecu?Mislim koje su to gluposti....


Ne radi se o tome da žena ne bi mogla voditi Crkvu, kao starješina ili pastor. Mnoge žene su sposobne da vode. Međutim, radi se o tome što je Božja volja i kakve uloge je On namijenio muškarcima, a kakve ženama. Istina, nađi u Bibliji ženu svećenicu, ili ženu apostolku, ili ženu koja je u bilo kom smislu bila na čelu crkve, ili doma. Toga nema u Bibliji. Muškarci su uvijek vodili bogoslužje u obitelji, muškarci su posredovali između Boga i naroda, muškarci su vodili bogoslužje u crkvi. To ne znači da su žene preglupe za to ili da su manje vrijedne. To samo znači da ta uloga pripada muškarcima, jer nas je Bog takvima stvorio.
Da se razumijem, ne kažem da žene ne smiju u crkvi imati duhovnu misao ili propovijed. Naprotiv! POTREBNO nam je više ženskih propovijedi u crkvama, jer one razmišljaju na jedan drukčiji način nego muškarci (a također su i vrlo inteligentne, kako i sama uviđaš Smile ). Ja samo tvrdim na temelju Biblije da žene ne bi trebale biti NA ČELU crkve.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Zao mi je zbog nekih muskih sto cu ovo reci,ali aludiram na njihov razum,pa se nadam da me nece pogrjesno razumjeti.Mislim da su upravo muskarci ti koji su ponizili sluzbu svecenstva,odvojili su se od Krista,svojom pohlepno-posesivnom prirodom,prirodom egoizma,i sve sto zanju u crkvama samo znaju vikati mi smo muski,mi smo muski...,ali biblijska muskost ima jednu drugu dimenziju.Objasnite koje osobine Biblijske mora posjedovati jedan muski starjesina,a koje ne bi imala jedna zena?A danasnji svecenici,ne svi ,ali mnogi bi se morali zamisliti nad odgovornostima koje su im povjerene,i moraju znati, da ce jednog dana dati dupli odgovor pred Bogom na sudu,za sebe i svoje vjernistvo.Prema tome u cemu je problem,problem je da odstupljeni svecenici sjede i vicu,mi smo izabranici-izvolite ali pokazite koje vrijednosti nudite,danasnjem svijetu,kad je tako duboko i daleko zabrazdio stazama grijeha.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
<BLOCKQUOTE>

<BLOCKQUOTE>]Zašto mistificirate stvaranje žene?Da li zato da svećenstvu svih vjernih date rasističku dimenziju kako svećenstvo ne bi bilo ugroženo zavjerom pomočnice ?!U čemu je bit muškosti svećenstva?

Mnogi su tumači zamijetili značenje načina na koji je žena stvorena (Post 2,21.22). Uzeta je od čovjekova rebra – ne od njegove glave ili nogu – što ukazuje na jednakost. Riječsela', u ovom retku prevedena kao "rebro", na drugim je mjestima prevedena riječju "strana", što označava simetričan dio lista ili dvostrukih vrata (1 Kr 6,34), drugo identično krilo neke zgrade (Izl 16,16.17), suprotnu padinu nekog brda (2 Sam 16,13). Ako sačuvamo smisao "strane", onda možemo naglasiti jednakost i dopunjavanje muškarca i žene. Oni su zajedno tvorili ljudski rod, stvoreni su na Božju sliku da se pomažu i međusobno podupiru. Bog je objema povjerio vladavinu nad zemljom i onim što je na njoj (Post 1,28).!Prema Postanku 2,20 Bog je za Adama stvorio 'ezer, što je najčešće prevedeno kao "pomoć". Međutim hebrejska riječ ne podrazumijeva podložnost kako na to može ukazivati hrvatska riječ; ona može značiti "potporu" ili "dobročinitelja" i redovno se rabi za Boga koji pomaže ljudima (Ps 33,20; usp. Ps 54,6). Osim toga, fraza kenegdo, prevedena "kao što je on", potječe od izraza koji znači "ispred", što pokazuje da je pomoćnik kojega je Bog stvorio za čovjeka trebao biti njegova kopija (pandan), njegova dopuna. (Vidi Stvaranje, I. B. 7.)

Neki su pisci u izvještaj u Postanku 2 učitali božanski određenu hijerarhiju spolova. Žena, stvorena radi čovjeka (rr. 18-20), potekla je od čovjeka koji joj je dao ime, pa je time ukazao na vlast koju ima nad njom (r. 23). Međutim u biblijskom izvještaju o stvaranju žene nema prijelaza od nadmoćnijeg na podređenog. Naprotiv, u Postanku 1 kretanje je suprotno, od nižih stvorenja do viših, a u Postanku 2 od nepotpunosti k cjelovitosti. Fizičko ishođenje ne podrazumijeva podložnost: čovjek nije podložan zemlji. Matthew Henry tvrdi da je žena bila "dvostruko prosijan prah, još udaljenija od zemlje". U Postanku 2,23 Adam primjećuje da je njegova žena generički ista, da je "žena" ili "supruga", ali joj ne daje osobno ime; to će učiniti tek nakon pojave grijeha (Post 3,20).

Uravnoteženost biblijskih dokaza nikako ne podržava nekakvu superiornost muškarca. Podložnost žena bila je posljedica poremećaja u ljudskim odnosima, koje je grijeh unio u svijet (r. 16; II. B. 5). Pavao nalaže pokoravanje žena njihovim muževima koji ih ljube kao što je Krist ljubio Crkvu, da ih ljube kao sebe same (Ef 5,21-33)</BLOCKQUOTE></BLOCKQUOTE>

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Dina, jesam li ja igdje napisao da su muški "superiorniji", a žene "inferiornije"? NIGDJE! Ustvari, upravo se protiv toga i borim cijelo vrijeme.

Ali ja te molim samo da mi nađeš jedan jedini primjer u Bibliji, da je žena svećenica, apostol, starješina ili vođa crkve!

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
Justin je napisao/la:
Dina, jesam li ja igdje napisao da su muški "superiorniji", a žene "inferiornije"? NIGDJE! Ustvari, upravo se protiv toga i borim cijelo vrijeme.

Ali ja te molim samo da mi nađeš jedan jedini primjer u Bibliji, da je žena svećenica, apostol, starješina ili vođa crkve!

Ej,Justine,pa jesam li ja ili bilo tko od nas koji govori o zeni kao ravnopravnom bicu muskarcu,jer mu je druzica tvrdili ovo sto pitas,NISMO,ali u Bibliji ne pisu mnoge stvari a mi cinimo,znaci u skladu sa zahtjevom vremena,moramo neke stvari napraviti,kao sud i duhovno tjelo,Dokazi ti nama zasto to njoj ne pripada,da li zbog tjela ili zbog ceka?Ne samo reci Bog preko Pavla rekao.Defakto muskarac je nizi od zene,on mora izvrsiti zadacu svecenika,jos cascu uciniti zenu-ajdmo traziti dokaze.Gdje su bili ti svecenici,kad su zene trazile Isusa u grobu-oportunisticki su pregovarali iza vrata-apostoli zatvorili su se iza vrata,Krista su prvo vidjele zene kao uskrsla Krista.</BLOCKQUOTE>

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
E sad već razgovaramo. Very Happy

Ono što ti tražiš od mene jest da objasnim ZAŠTO se u Bibliji nigdje žene ne spominju u ulozi vođe crkve.

I da znaš da u Bibliji možemo naći odlične odgovore na ova pitanja, ali tema je jako široka. Trebalo bi detaljno ući u 1. Timotejevu 2, 1. Korinćanima 11 i 14 i shvatiti o čemu se tu točno radilo, uzimajući u obzir povijesni kontekst.

Također je jako dobro analizirati Isusov stav prema ženama.

Ali sve u svoje vrijeme. Dajte mi vremena i pružit ću detaljnu analizu.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Dino molim te da li mi mozes odgovoriti sa DA i Ne.Da li je po tebi Pavle pogresio sto se tice statusa zena u Svetom Pismu?

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Evo ako smijem ja odgovoriti.Definitivno je pogrijesio, voden svojim misljenjem i osobnim spoznajama.A i sam je reko puno puta da nesto on samo preporuca, da je to njegovo misljenje, da je on samo covjek sa svojm slabostima....Pa zasto onda ako covjek sam to priznaje se njega mistificira i stavlja na nivo Bozanskog autoriteta,kada sam kaze da je grijesan...Osim toga upravo taj citat kojeg ste se vi uhvatili kaze DA PAVAO PREPORUCA DA ZENE NA SASTANCIMA SUTE...Pa u cemu je onda problem?Ako on preporuca to?Znaci da nemora biti tako?Ili?

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Apostol Pavao je poznavao položaj žene u sinagogi..
Položaje žene u kršćanskim crkvama bio je u začetku..Nije mogao ostati kao u sinagogi jer Poglavar svečnički Krist je ostvario revolucionarno djelo na križu.Stari je čovjek razapet..Podložnost žene mužu je oslobođena Evinog kompleksa.Novozavjetni princip svećenstva svih vjernih ne isključuje ženu iz svećenstva.Isus je ispunio ceremonijalni zakon.Mnoštvo muževa ne ljubi svoju ženu kao što Krist ljubi Crkvu.Muževi se ne žrtvuju za ženu kao Krist za Crkvu.Oni unižavaju i sebe i Krista i ženu jer robuju idolopokloničkoj superiornosti i podložnosti, nazivajuči ženu - zmijom, vješticom, đavolom itd., ne misleči da određuju sebe i da griješe Kristu što ljubavlju ne ljube ljubavlju Kristovom u Kristu svoje žene..Novozavjetna podložnost žene mužu nema ništa sa tim zatucanim idolopoklonstvom starozavjetne podložnosti koja je ukazivala na Krista - osloboditelja od prokletstva..
Zar muževi ne znate da gubite svećenstvo u domu i u crkvi svojom osornošću i idolopoklonstvom?Zar ne znate da bez žene nema svećenstva u domu - njen položaj kao kriterij ljubavi muža ili ima odobrenje suvereniteta Svetoga Duha ili odriče mužu svećenstvo..Muž koji ne ljubi ženu kao Krist Crkvu nema pravo na svećenstvo.Takav ni da propovijeda
već da šuti dok ne uzljubi svoju ženu kao što Krist ljubi Crkvu!Novozavjetna podložnost žene mužu oslobođena je prokletstva.Muževi ne uvodite poredak prokletstva u Crkvu ni u dom.Zar ne znate da ste odgovorni Kristu za položaj svoje žene..Kao svećenici dužni ste ljubiti Onoga koji je ispunio zakon da bi ste mogli propovijedati u sili.Sile nemate ljer ne ljubite svoje žene kao što Krist ljubi Crkvu i vaš dom..
Preispitajte temelje svoga doma, i muževi i žene - da li je u njima Krist?!

Sestra Ruta:
Dino molim te da li mi mozes odgovoriti sa DA i Ne.Da li je po tebi Pavle pogresio sto se tice statusa zena u Svetom Pismu?


Pavao nije zagovarao sinedrionsku zatucanost novozavjetnom svećenstvu.
Ceremonijalni zakon je ukazivao na slobodu od prokletstva podložnosti.



Sestra Istina je napisala:
Evo ako smijem ja odgovoriti.Definitivno je pogrijesio, voden svojim misljenjem i osobnim spoznajama.A i sam je reko puno puta da nesto on samo preporuca, da je to njegovo misljenje, da je on samo covjek sa svojm slabostima....Pa zasto onda ako covjek sam to priznaje se njega mistificira i stavlja na nivo Bozanskog autoriteta,kada sam kaze da je grijesan...Osim toga upravo taj citat kojeg ste se vi uhvatili kaze DA PAVAO PREPORUCA DA ZENE NA SASTANCIMA SUTE...Pa u cemu je onda problem?Ako on preporuca to?Znaci da nemora biti tako?Ili?

Što misliš kakav bi se feministički pokret pojavio u robovlasništvu?
Ukidanje ropstva je još trebalo pričekati..

No kada se pozivamo na biblijsku podložnost žene mužu da osporimo svećenstvo žene u svećenstvu svih vjernih argument koji se ne uklapa u red podložnosti koji je ostvario Krist da bi na kraju i sam sebe podložio onome koji mu je sve podložio, takav argument je varijanta starozavjetnog sistema ceremonijalnog zakona koji je ukazivao na onoga koji će vratiti moralni lik Božji u čovjeka svladavanjem uzroka iskrivljene slike Božje u čovjeku razapinjanjem starog čovjeka svojim tijelom..
No tek je protestantizam postavio pitanje o suštini podložnosti obzirom na slobodu savjesti.Savjest žene ne može biti podložna mužu.Njena ljubav prema Kristu također, njena vjera također..Muž nije gospodar ženine vjere..itd.Držim da se Pavla treba bolje razumjeti.Da vidimo teologe što oni podrazumijevaju pod podložnošću žene mužu?Tek ako je muž podložan Kristu u odnosu na svoju ženu - Duh Sveti mu može prosvjetliti um da uvidi tajnu podložnosti u pravoj pobožnosti..
Dakle , u socijalnom,
ekonomskom,
vjerskom,
radnom,
spolnom ,
crkvenom....u odnosu na evanđelje?Što je biblijska podložnost žene mužu i muževljeva služba podložnosti Kristu?

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Dina je napisao/la:

<BLOCKQUOTE>


<BLOCKQUOTE>]Zašto mistificirate stvaranje žene?Da li zato da svećenstvu svih vjernih date rasističku dimenziju kako svećenstvo ne bi bilo ugroženo zavjerom pomočnice ?!U čemu je bit muškosti svećenstva?

Mnogi su tumači zamijetili značenje načina na koji je žena stvorena (Post 2,21.22). Uzeta je od čovjekova rebra – ne od njegove glave ili nogu – što ukazuje na jednakost. Riječsela', u ovom retku prevedena kao "rebro", na drugim je mjestima prevedena riječju "strana", što označava simetričan dio lista ili dvostrukih vrata (1 Kr 6,34), drugo identično krilo neke zgrade (Izl 16,16.17), suprotnu padinu nekog brda (2 Sam 16,13). Ako sačuvamo smisao "strane", onda možemo naglasiti jednakost i dopunjavanje muškarca i žene. Oni su zajedno tvorili ljudski rod, stvoreni su na Božju sliku da se pomažu i međusobno podupiru. Bog je objema povjerio vladavinu nad zemljom i onim što je na njoj (Post 1,28).!Prema Postanku 2,20 Bog je za Adama stvorio 'ezer, što je najčešće prevedeno kao "pomoć". Međutim hebrejska riječ ne podrazumijeva podložnost kako na to može ukazivati hrvatska riječ; ona može značiti "potporu" ili "dobročinitelja" i redovno se rabi za Boga koji pomaže ljudima (Ps 33,20; usp. Ps 54,6). Osim toga, fraza kenegdo, prevedena "kao što je on", potječe od izraza koji znači "ispred", što pokazuje da je pomoćnik kojega je Bog stvorio za čovjeka trebao biti njegova kopija (pandan), njegova dopuna. (Vidi Stvaranje, I. B. 7.)

Neki su pisci u izvještaj u Postanku 2 učitali božanski određenu hijerarhiju spolova. Žena, stvorena radi čovjeka (rr. 18-20), potekla je od čovjeka koji joj je dao ime, pa je time ukazao na vlast koju ima nad njom (r. 23). Međutim u biblijskom izvještaju o stvaranju žene nema prijelaza od nadmoćnijeg na podređenog. Naprotiv, u Postanku 1 kretanje je suprotno, od nižih stvorenja do viših, a u Postanku 2 od nepotpunosti k cjelovitosti. Fizičko ishođenje ne podrazumijeva podložnost: čovjek nije podložan zemlji. Matthew Henry tvrdi da je žena bila "dvostruko prosijan prah, još udaljenija od zemlje". U Postanku 2,23 Adam primjećuje da je njegova žena generički ista, da je "žena" ili "supruga", ali joj ne daje osobno ime; to će učiniti tek nakon pojave grijeha (Post 3,20).

Uravnoteženost biblijskih dokaza nikako ne podržava nekakvu superiornost muškarca. Podložnost žena bila je posljedica poremećaja u ljudskim odnosima, koje je grijeh unio u svijet (r. 16; II. B. 5). Pavao nalaže pokoravanje žena njihovim muževima koji ih ljube kao što je Krist ljubio Crkvu, da ih ljube kao sebe same (Ef 5,21-33)</BLOCKQUOTE></BLOCKQUOTE>


U mojoj crkvi žene propovjedaju!

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 14 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
remove_circleSimilar topics
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply