Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Desetak

power_settings_newLogin to reply
+13
jony
No Nick
apostol
Aladin
Ruta
dominik
Darko
laodikejac
Spart
samaritanka
maki
vanja777
kainos
17 posters

descriptionDesetak EmptyDesetak

more_horiz
koliko bi vjernici trebali davat u crkvu?

da li bi trebali davat onaj desetak sto se spominje u bibliji?

i ako da, da li se to odnosi na one koji su zaposleni ili i na one koji nisu zaposleni?

da li se desetak daje od djecjeg doplatka, recimo, kad roditelji ne rade?

Ovo je pitanje postavila jedna sestra na jednom forumu, što vi mislite o tome?

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Teško mi je na to odgovoriti, nisam se još nijednom ozbiljnije pozabavila tim pitanjem.
Možeš li staviti citate iz Biblije koji govore o desetku.

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Postanak 14,18.19.20 "Pošto se vratio, porazivši Kedor-Laomera i kraljeve koji su bili s njim, u susret mu, u dolinu Šave, to jest u Kraljev dol, iziđe kralj Sodome. (18) A Melkisedek, kralj Šalema, iznese kruha i vina. On je bio svećenik Boga Svevišnjega. (19) Blagoslovi ga govoreći: "Od Boga Svevišnjega, Stvoritelja neba i zemlje, neka je Abramu blagoslov! (20) I Svevišnji Bog, što ti u ruke preda neprijatelje, hvaljen bio!" Abram mu dade desetinu od svega."

Postanak 28,21.22 Tada učini zavjet: "Ako Bog ostane sa mnom i uščuva me na ovom putu kojim idem, dade mi kruha da jedem i odijela da se oblaèim, (21) te se zdravo vratim kuæi svoga oca, Jahve æe biti moj Bog. (22) A ovaj kamen koji sam uspravio kao stup bit æe kuća Božja. A od svega što mi budeš davao za te ću odlagati desetinu."

Malahija 3, 8.9.10.11.12. (6) Jer ja, Jahve, ne mijenjam se, a vi se, sinovi Jakovljevi, mijenjate bez prestanka! (7) Od vremena svojih otaca odstupate od mojih uredaba i ne čuvate ih. Vratite se meni, a ja ću se vratiti vama - govori Jahve nad Vojskama. Pitate: "Kako da se vratimo?" (Cool Smije li čovjek prikraćivati Boga? A vi mene prikraćujete. I pitate: "U čemu te prikratismo?" U desetini i u prinosu. (9) Udareni ste prokletstvom jer me prikraćujete vi, sav narod! (10) Donesite čitavu desetinu u riznicu da u mojoj kući bude hrane. Tada me iskušajte - govori Jahve nad Vojskama - neću li vam otvoriti ustave nebeske i neću li izliti na vas punom mjerom blagoslov, (11) neću li zbog vas zaprijetit skakavcu da vam više ne kvari usjeva i da vam ne bude nerodna loza u polju - govori Jahve nad Vojskama. (12) Svi će vas narodi tad držati sretnima, jer ćete biti zemlja blaženstva - govori Jahve nad Vojskama.

Matej 23,23 (23) "Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Namirujete desetinu od metvice i kopra i kima, a propuštate najvažnije u Zakonu: pravednost, milosrđe, vjernost. Ovo je trebalo činiti, a ono ne propuštati.

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Ja mislim da desetina ne znaci striktno desetina novaca.. jer ako nemamo novaca sto cemo dati? ja smatram da svatko treba dati desetinu od onoga sto ima.. ako je to hrana, neka bude hrana.. ako je to vrijeme, neka bude vrijeme..

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
vanja777 je napisao/la:
Ja mislim da desetina ne znaci striktno desetina novaca.. jer ako nemamo novaca sto cemo dati? ja smatram da svatko treba dati desetinu od onoga sto ima.. ako je to hrana, neka bude hrana.. ako je to vrijeme, neka bude vrijeme..


Svaki dan imamo 24 sata i od toga 2,4 sata bi bila desetina. ShockedQuestion

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Maki neznam sto si tocno zelio naglasiti sa svojim postom.. ali ako netko nema novaca i jedva hrani svoju obitelj sto ce on dati?
On moze jedino izdvojiti desetinu svog vremena za Kraljestvo Bozje.

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Imam misao

Zadnja promjena: ; pet 08 pro 2006, 22:33; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Snježana je napisao/la:
Hm. Primam dječji doplatak. 300 kn. Mirovina je 900 - kredit za režije 400= 500 kn na ruke.

300+500= 800, znači desetak bi bio 80 kn. Jel tako!

Kome da dam desetak, da se sramotim samo. Rolling Eyes Zamislite da dam u crkvu 80 kn, kao desetak!!! Svi bi mislili da lažem crkvu!

A da mi osnujemo neko fond za desetak, skupimo novce i damo nekom sirotom djetetu koji nema čizme sad za zimu?


Snježana koliko, kome i kako daješ to predstavlja tvoj odnos sa Bogom.

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
izbrisao se post pale

Zadnja promjena: ; čet 07 pro 2006, 18:35; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Draga Snjezana,nebrini se Bog ce se pobrinuti za sve.Reci mi da li poznajes neko siromasno dijete bez cizmice za zimu,javi mi gdje mu mozemo poslati i koji broj,to je prekrasna ideja.
Govoris realno o desetku,ali sjeti se dvije lepte su u Bozjim ocima vaznije nego hrpa zlatnika.Bog na novce i na ljude gleda drugacije.

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Ovaj mjesec ću odvojiti desetak. Ako nađete potrebu za božje djelo, računajte na moj desetak. Svuda su banke i odmah sjednu novci. Trenutno ne znam za takvo dijete, ako saznam, javljam.

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Veselit cu se pomoci takvom djetetu.I ja sam bila siromasno dijete,tata mi je rano postao invalid,bilo nas je 4 djece,zivjeli smo u gradu, a tamo je siromastvo puno teze nego na selu.I onda se Dragi Bog pobrinuo preko moje skolske kolegice,ciji je tada tata,bio u poziciji da salje ljude vani,i tako izabrao moga tatu hvala Bogu i hvala dobrim ljudima.Ali, te zime kad nam je tata ostao invadlid, prezivjeli smo od krumpira i kiselih paprika.Teta nam je nabavila malo robice...........

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
A ja idem sa prijateljicom u šumu i tako šećemo i beremo bilkice..i kad naberemo jedan veliki koš, doma radimo adventske vijence koje ćemo ispred crkve dati dječici da prodaju za misije. Taj rad i kreativnost i još druge slične akcije su moja desetina...S time se i mi obogaćujemo, nekako smo ispunjene nekim uzbuđenjem, veselo i brzo radimo a na poteškoće reagiramo kao pravi borci..treba i neke mašne kupiti, svijeće..malo kasnimo. materijala nema u blizini, nema još plaće na vidiku..ali ne može nas ništa zaustaviti. Vjenčići miriiišu! Ah milina, e kad bih mogla na ovaj forum jedan ekološki vjenčić staviti , ah svima na poklon!Desetak Flowers1

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Evo pokušaću ponovo da napišem ono što mi se već izbrisalo. Početnik Smile

Počeo sam sa stihom iz 1.Kor. 10,31
31 Ako dakle jedete, ako li pijete, ako li drugo što činite, sve na slavu Božju činite!

Kako uzvraćate svoju ljubav kad vas neko voli?
Uzmimo npr. djecu znate sami koliko su ovisni od svojih roditelja. Ako ih imate, dali su vam učinili radost prema vašim očekivanjima?

Odvojiti desetak je jedna vrsta osobne zahvalnosti prema Bogu i zato ga treba sa radošću činiti.Very Happy

Dali je vaše verovanje i služba Bogu muka duhu ili radost?

Dali su Bogu potrebni naši novci? Što želi Bog od nas?
Psalam 51,16.17
16. Jer žrtve nećeš: ja bih je prinio; za žrtve paljenice ne mariš.
17. Žrtva je Bogu duh raskajan, srca raskajano i ponizno, Bože, nećeš prezreti.

Zamislite si ženu udovicu koja je dala svoje dve zadnje lepte.

Možda bi rekli: "Gospodine ojačaj mi vjeru."

U Božjim očima je dala najviše. Zašto?

Bogu je važno kako dajemo. Bogu je potrebno naše srce, a ne novce. Ako dajemo ponosita srca neznam koliko novaca u Božjim očima su ništa, nula. Bog nije kupljiv.

ŠTO JE DESETAK?
3.Moj. 27,30-33
30 Sve desetine od zemlje, od usjeva poljskoga i od plodova drveća vlasništvo su Gospodnje; posvećene su Gospodu.
31 Ako netko hode da, otkupi jedan dio svoje desetine, ima još da pridometne peti dio svote.
32 Što se tiče desetine od goveda i ovaca, ima se od svega, što prolazi ispod štapa pastirskog, uvijek deseti komad posvetiti Gospodu.
33 Pri tom neka se ne istražuje, da li je dobro ili loše, i ne smije se zamijeniti. Ali ako netko ipak zamijeni, onda neka jedno i drugo pripadne Svetištu i ne smije se otkupiti."

Kada je Bog dao opmene preko proroka Malahije 3,8 nisu se pridržavali Božjih zapovjedi, nego su ga zakidali time što su trgovali s Bogom. Odvajali su prema njihovim željama, zamanjivali i trgovali s Bogom u svoju korist.
Može li djete prevariti svoje roditelje?

KAKO I KOME DAVATI DESETAK?

5.Moj. 14,22-29

22 Odbroj svake godine desetinu od svega roda usjeva svojega, što izraste na njivi!
23 Jedi pred Gospodom, Bogom svojim, na mjestu, koje izabere sebi, da tamo prebiva ime njegovo, desetinu svojega žita, vina i ulja i prvine svojih goveda i ovaca, da se naučiš vazda bojati se Gospoda, Boga svojega!
24 Ako li je put za te predug, tako da ne možeš odnijeti, jer je od tebe predaleko udaljeno mjesto, koje izabra Gospod za prebivalište imenu svojemu, kad te blagoslovi Gospod, Bog tvoj,
25 Onda učini u novac! Uzmi novac sa sobom i otidi u mjesto, koje izabra sebi Gospod, Bog tvoj!
26 Kupi za novac svega, što želiš, goveda, ovaca, vina, jakih pića i svega, što ti zaište srce! I jedi ondje pred Gospodom, Bogom svojim, te se veseli s porodicom svojom!
27 Pri tom ne zaboravi na Levita, koji boravi u mjestima tvojim, jer on nema kod tebe dijela ni baštine.
28 Svake treće godine odvoji svu desetinu od dohodaka svojih one godine i ostavi je u svojemu mjestu!
29 Onda mogu doći Levit, koji kod tebe nema dijela ni baštine, stranac, sirota i udova, koji živu u tvojim mjestima, i najesti se do sitosti, da te blagoslovi Gospod, Bog tvoj, u svim poslovima, što ih obavlja.

KAKO JE TO DANAS?

Kako se mogu primeniti gore navedena načela danas?
Svako sebi neka odgovori.

Kakav odnos su imali ljudi u ono vrijeme sa Bogom za razliku od današnjeg?

Isus je ukorio zakonike, farizeje i književnike u ono vrijeme.
Matej 23,23
"Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Namirujete desetinu od metvice i kopra i kima, a propuštate najvažnije u Zakonu: pravednost, milosrđe, vjernost. Ovo je trebalo činiti, a ono ne propuštati.

Vraćam se na početak
1.Kor. 10,31
31 Ako dakle jedete, ako li pijete, ako li drugo što činite, sve na slavu Božju činite!

Ispunimo život istinskom radošću i ne propuštajmo ono što je najvažnije, onako kako nas Biblija uči:
Marko 12,30-
30 Ljubi Gospodina, Boga svojega, svim srcem svojim, svom dušom svojom, svom pameti svojom i svom snagom svojom! Ovo je prva zapovijed.
31 Druga glasi: "Ljubi bližnjega svojega kao samoga sebe! Važnije zapovijedi od ovih nema."

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Maki lijepo rečeno.Bog gleda na naše srce.Isto tako je i kod pokajanja,molitve ili pomaganja bližnjima.

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
a mene si gogi zapostavio.............nije naš trud bez muke, ja sam ga oslikala romantično.jer sam romantična Smile i ne podliježem suhoparnom jeziku Zakona, već idem srcem! Wink

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz

ma ne,nikako.evo da se iskupim šaljem ti jedan cvjetić za vjenčiće što pravišDesetak Flowers_Sunflower_smiles_prv</BLOCKQUOTE>

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
ma znam, znam, znam....

hvala na smješkavom cvjetiću Desetak Herz

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply