Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionDesetak EmptyDesetak

more_horiz
Da li bismo trebali davati desetak od zarade Bogu? Što o desetku kaže Božja riječ?

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Prvo je bilo dragovoljno:

IZLAZAK 25,1
Jahve reče Mojsiju:
IZLAZAK 25,2
"Reci Izraelcima da me darivaju, a vi primajte darove u moju čast od svakoga koji daje od srca.

Onda je bila desetina,
ali Svećenici nisu smjeli imati svoje privatne imovine:

BROJEVI 18,20
"Nemoj imati baštine u zemlji njihovoj", reče Jahve Aronu,
"niti sebi stječi posjeda među njima!
Ja sam tvoj dio i tvoja baština među Izraelcima.
BROJEVI 18,21
"Levijevim sinovima, evo, predajem u baštinu sve desetine u Izraelu za njihovu službu - za službu što je obavljaju u Šatoru sastanka.

Uvijek je trebalo darivati Bogu:

PONOVLJENI ZAKON 16,16
Triput u godini neka se pokažu svi tvoji muškarci pred Jahvom, Bogom tvojim, na mjestu koje on odabere: na Blagdan beskvasnog kruha, na Blagdan sedmica i na Blagdan sjenica.
Ali neka nitko ne dođe pred Jahvu praznih ruku,
PONOVLJENI ZAKON 16,17
nego neka svatko prinese što može, prema blagoslovu koji ti je udijelio Jahve, Bog tvoj.

Ljudi su počeli manje donositi od desetine, a istovremeno rogoboriti da im ne ide dobro posao:

MALAHIJA 3:8-12 Smije li čovjek prikraćivati Boga? A vi mene prikraćujete.
I pitate: "U čemu te prikratismo?" U desetini i u prinosu.
Udareni ste prokletstvom jer me prikraćujete vi, sav narod!
Donesite čitavu desetinu u riznicu da u mojoj kući bude hrane.
Tada me iskušajte - govori Jahve nad Vojskama - neću li vam otvoriti ustave nebeske i neću li izliti na vas punom mjerom blagoslov, neću li zbog vas zaprijetit skakavcu da vam više ne kvari usjeva i da vam ne bude nerodna loza u polju - govori Jahve nad Vojskama. Svi će vas narodi tad držati sretnima, jer ćete biti zemlja blaženstva - govori Jahve nad Vojskama.

Onda opet dragovoljno, od srca, ali opet sa gornjim upozorenjem:

2.KORINĆANI 9:5-7 Smatrao sam dakle potrebnim zamoliti braću da unaprijed pođu k vama i da pripreme vaš još prije obećani dar te bude pripravan - kao dar darežljivosti, a ne škrtosti. Ta eno: tko sije oskudno, oskudno će i žeti; a tko sije obilato, obilato će i žeti.
Svatko neka dade kako je srcem odlučio; ne sa žalošću ili na silu
jer Bog ljubi vesela darivatelja.

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Ja sam mislio studente, da si ti to malo bolje istražio kao i uvijek. No, zaboravio si kad je Abraham dao desetak Melkisedeku, zatim Jakov je isto dao desetak, ubaci te stihove u svoje istraživanje + onaj stih što Isus kaže o desetku Matej 23,23 i istraživanje će ti biti savrešno....

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
καιros je napisao/la:
Ja sam mislio studente, da si ti to malo bolje istražio kao i uvijek. No, zaboravio si kad je Abraham dao desetak Melkisedeku, zatim Jakov je isto dao desetak, ubaci te stihove u svoje istraživanje + onaj stih što Isus kaže o desetku Matej 23,23 i istraživanje će ti biti savrešno....
Abraham je dao Melkisedeku desetak od plijena, jednokratno, a ne redovito svaki mjesec.

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Jesam, ne brini.
Izvukao sam kroz cijelu Bibliju - imam na 6 strana o desetku.

Dvoumio sam se da li da stavim i taj stih, jer je prvi koji govori o desetku,
ali nije mi se baš uklapao da se odnosi na sve,
jer je Abraham sam to odlučio - nije bilo propisano.

Sve jedno - fala na primjedbi.

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Problem je što vjernici kada trebaju dati dobrovoljni prilog,
razmišljaju:

šta da ja dajem prilog Svečeniku,
koji vozi najnoviju Mečku, ima novu kuću, ima......,
(karikiram - ne znači da je uvijek tako)
a ja samo imam gaće na štapu?!
I od svoje crkavice da njemu dajem?!

Takvi ne razmišljaju da oni trebaju dati u Crkvu za Boga,
i Bog to vidi na koji je način tko dao.

Kao kada je Isus vidio onu ubogu ženu,
što sve svoje je dala.

MARKO 12:41-44 Udovičin novčić Potom sjede nasuprot riznici te promatraše kako narod baca sitniš u riznicu. Mnogi bogataši bacahu mnogo. Dođe i neka siromašna udovica i baci dva novčića, to jest jedan kvadrant. Tada dozove svoje učenike i reče im: "Doista, kažem vam, ova je sirota udovica ubacila više od svih koji ubacuju u riznicu. Svi su oni zapravo ubacili od svoga suviška, a ona je od svoje sirotinje ubacila sve što je imala, sav svoj žitak."
LUKA 21:1-4 Udovičin darak Pogleda i vidje kako bogataši bacaju u riznicu svoje darove. A ugleda i neku ubogu udovicu kako baca onamo dva novčića. I reče: "Uistinu, kažem vam: ova je sirota udovica ubacila više od sviju. Svi su oni zapravo među darove ubacili od svog suviška, a ona je od svoje sirotinje ubacila sav žitak što ga imaše."


Što će Svećenik napraviti sa tim novce - nije naše dalje da razmišljamo.
Bog će ga izvagati.

1.PETROVA 5:2 pasite povjereno vam stado Božje, nadgledajte ga - ne prisilno, nego dragovoljno, po Božju; ne radi prljava dobitka, nego oduševljeno;

Dajmo dragovoljno za našega Boga!

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Mislim da Bog ne traži ljude da mu daju novac jer to je smiješno,Isus je sam reka Caru carevu,Bogu božje,možda se sa tim misli da se nekomu pomogne na neki način...

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Marijo

Ponovno pročitaj:


PONOVLJENI ZAKON 16,16
Triput u godini neka se pokažu svi tvoji muškarci pred Jahvom, Bogom tvojim, na mjestu koje on odabere: na Blagdan beskvasnog kruha, na Blagdan sedmica i na Blagdan sjenica.
Ali neka nitko ne dođe pred Jahvu praznih ruku,
PONOVLJENI ZAKON 16,17
nego neka svatko prinese što može, prema blagoslovu koji ti je udijelio Jahve, Bog tvoj.

Osim što trebaš davati Bogu,
moraš davati i državi što joj ide.
Ako ne daješ i državi - kradeš - kršiš 8. Božju zapovjest.

A dobra djela su još nešto dodatno za druge ljude.

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
student.stalni je napisao/la:
Marijo

Ponovno pročitaj:


PONOVLJENI ZAKON 16,16
Triput u godini neka se pokažu svi tvoji muškarci pred Jahvom, Bogom tvojim, na mjestu koje on odabere: na Blagdan beskvasnog kruha, na Blagdan sedmica i na Blagdan sjenica.
Ali neka nitko ne dođe pred Jahvu praznih ruku,
PONOVLJENI ZAKON 16,17
nego neka svatko prinese što može, prema blagoslovu koji ti je udijelio Jahve, Bog tvoj.

Osim što trebaš davati Bogu,
moraš davati i državi što joj ide.
Ako ne daješ i državi - kradeš - kršiš 8. Božju zapovjest.

A dobra djela su još nešto dodatno za druge ljude.



ali država krši ljudska prava na sve načine,a i stime da nema poštovanja prema Bogu...

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
Ljudi su sami izabrali.
Nisu htjeli Boga za vođu, već su si zaželjeli Cara.

To im je bila greška koju i sad osjećamo.
Ali Bog kaže - kad ste htjeli - evo vam.
Ali morate se pokoravati vlasti:

Titu 3,1
Podsjećaj ih da se podlažu poglavarstvima, vlastima, da
slušaju
, da budu spremni na svako dobro djelo,

Rimljanima 13,3
Vladari doista nisu strah i trepet zbog dobra,
nego zbog zla djela.
Hoćeš li se ne bojati vlasti?
Dobro čini pa ćeš imati pohvalu od nje!

descriptionDesetak EmptyRe: Desetak

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply