Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Dobro i zlo.

power_settings_newLogin to reply
+4
bolna
Fazlija
apostol
Spart
8 posters

descriptionDobro i zlo. EmptyDobro i zlo.

more_horiz
Ovdje možete iznositi vaša mišljenja o postojanju dobra i zla.

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Pa Fazlija, po cemu nema zla, ili zlog zacetnika greha?

Okrenimo se malo oko sebe.

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Pravo je da pravi krscanin cisti zlo u sebi.

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Mucenik je napisao/la:
Pa Fazlija, po cemu nema zla, ili zlog zacetnika greha?
Okrenimo se malo oko sebe.


Nikada nisam tvrdio da u svijetu nema zla, ali ono sto tvrdim jeste slijedece:

- ne postoji neko univerzalno zlo bice koje je jedini uzrocnik zla i panje u svemiru
- cak i da postoji, moglo bi to biti samo potpuno sukladno Bozjoj volji (a ne protiv nje)
- konacno, iz svega toga slijedi da je Bog izvor, stvoritelj i uzrok sveg svemira, pa tako i zla i patnje; jednako kao i dobra i srece

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Mucenik je napisao/la:
Pa Fazlija, po cemu nema zla, ili zlog zacetnika greha?
Okrenimo se malo oko sebe.


Nikada nisam tvrdio da u svijetu nema zla, ali ono sto tvrdim jeste slijedece:

1- ne postoji neko univerzalno zlo bice koje je jedini uzrocnik zla i panje u svemiru
2- cak i da postoji, moglo bi to biti samo potpuno sukladno Bozjoj volji (a ne protiv nje)
3- konacno, iz svega toga slijedi da je Bog izvor, stvoritelj i uzrok sveg svemira, pa tako i zla i patnje; jednako kao i dobra i srece


1. Ne znam dali je za neki "kvalitetan" fašizam dovoljna ljudska mašta.
2. Na kraju krajeva nije joj sukladno nego potčinjeno.
3. Ah, ne, to je biće imalo na početku slobodnu volju. Jer je zlo u suštini grijeh, a grijeh nije ništa drugo nego prijestup Božje volje. Zlo je prema nekima "odsustvo dobra".

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Zlo je Druga strana Boga..Znači sve što nije Bog! Čovjek će izabrati prvo zlo zato jer ga to privlači, znači iz znatiželje.. No, kad osjeti uistinu što je Zlo, traži novi Put, Ljepši put, Božiji Put! LAKŠI PUT!!!U takvim situacijama;čovjek kad osjeti "To Veliko Zlo" traži nešto Ljepše, nešto Dobro; a To je sami Dobri Bog.. Sretni smo mi ljudi, sretni smo jer imamo Nekog tko nas neće nikada odbiti, uvijek će nas čekati raširenih ruku..Naš Dragi Otac, Naš Bog! Kad osjetimo dobrotu i ljubav od Boga, tek tada uvidimo što smo sagriješili, što smo smo propuštali..Postanemo svijesni svojih grijeha..molimo Ga za oprost, da nas opere Isusovom krvlju..znači zavapili smo Mu, tad smo na startu spasenja. Osjetili smo tad Tu silnu Ljubav Njegovu..Osjetili smo drugu suprotnosti ZLA; a to je DOBRO! Kako je odlično biti miran, spokojan, voljen, sve je savršeno i sve je tako Dobro. Koji je put bolji, put ZLa ili DOBroga?

P.S. Nadam se da vam nije dosadan moj Post, moje mišljenje?!!

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Ja pre verujem da ima i zlog i dobrog. Taj zli je Lucifer i on je osoba, licnost kao i neko koga ima vise nego sto nam je potrebno.

A i Bog je osoba, i treba nam sto vise. Oni su dve razlicite licnosti.

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Dizma:
...to je biće imalo na početku slobodnu volju. Jer je zlo u suštini grijeh, a grijeh nije ništa drugo nego prijestup Božje volje. Zlo je prema nekima "odsustvo dobra".

Meni je osobno ta postavka vrlo upitna, ali mozda grijesim?! Kako moze uopce doci do odstupanja od Bozje volje?! Kako drugacije "odstupiti" od Bozje volje, nego opet Bozjom voljom?! Pa zar su ljudi kadri ista uciniti svojom tzv. "voljom" ako to nije u skladu s Bozjom voljom? Zar su kadri jednu vlas u glavi uciniti crnom ili bijelom?!

Bolna:
Zlo je Druga strana Boga..Znači sve što nije Bog!

Moze li doista postojati ista sto nije Bog? Moze li postojati druga strana Boga koja bi bila sustinski razlicita od Njega?!

Takve misli bi trebalo promisliti do kraja. Ne bi ih trebalo ostavljati nedomisljenima. Tu se krije velika opasnost za um ucenika da stvari krivo shvate duhovno ucenje i skrenu u dualisticku zabludu.

Na pocetku, prije cina stvaranja, nije postojalo nista osim Boga. Potom je Njegovom voljom nastalo mnostvo stvari. Neke (po nas) dobre, neke lose, a neke neutralne. Gdje su sve te stvari, gdje se nalaze? Mogu li postojati negdje "izvan" Boga? Postoji li mjesto izvan Boga? Takva tvrdnja bi poricala Bozju beskonacnost i sveprisutnost.

Od cega su sve stvari i pojave? Sto je sustina i bit svih stvari? Ako su sve stvari nastale i stvorene od Boga koji je Jedini, bez drugoga, beskonacan, sveprisutan... Nije li onda Bog stvari i pojave stvorio od samoga Sebe unutar Samoga Sebe?! Sve sto je stvoreno ce i nestati. Stvorene stvari nisu vjecne, pa po tome nemaju svoje nezavisno postojanje. One nisu nista drugo do preoblike Boga unutar Samoga Sebe.

U takvom svijetu gdje moze biti mjesta za neko nezavisno bice koje stvara nered i pometnju u Bozanskoj tvorevini?

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Pa ti nas, tako mi se cini, Fazlija sjedinjujes Bogom. Sve je Bog i mi smo onda bogovi.

Da li te razumem ispravno?

Da, i sta je za tebe jedna knjiga kao sto je Biblija?

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Stena je napisao/la:
Pa ti nas, tako mi se cini, Fazlija sjedinjujes Bogom. Sve je Bog i mi smo onda bogovi.


Dobro si primjetio, samo sto bih rekao da ne postoje bogovi i boginje... postoji samo jedan jedini Bog.

Bit cu slobodan ovdje navesti jednu izjavu koja to dobro oslikava, a dolazi nam iz tradicije tantra-yoge, koja se pripisuje ucitelju Shivi (koji je kasnije proglasen bogom u hinduistickoj tradiciji):

"Oslobođenje se ne dostiže pokorama, obrednim žrtvovanjima, čak ni stotinama postova. Živa bića postižu slobodu kada spoznaju - ja sam Bog!"

No, meni ovdje nije namjera siriti ucenje tantra-yoge, nego upozoriti na neke temeljne postavke univerzalne duhovnosti. Ono sto je bitno, vjerujem, jeste cinjenica da se ovakvih monistickih tvrdnji i ucenja nalazi i u Isusovim govorima i ucenjima. U najmanju ruku sasvim dovoljno da bi se barem jedan pravac krscanske duhovne misli mogao utemeljiti na ovakvom monistickom pristupu duhovnosti.

Stena je napisao/la:
Da, i sta je za tebe jedna knjiga kao sto je Biblija?


Moram priznati da Biblija nije tema ove rasprave, pa ne bih zelio da moj odgovor na ovo pitanje zavede raspravu u sasvim krivi tok... iako vidim da su sugovornici izgubili volju za razgovorom o ovoj temi. Mozda da o Bibliji pisemo negdje drugdje?

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Ne nisu, to jest ja nisam.


Zlo mora da ima svoj pocetak.

Mislis li isto?

Lucifer je opisan u Bibliji kao licnost, Isus je o njemu govorio kao o licnosti.

Otac lazi. Ili lazac od pocetka.

To je Isus govorio o njemu.

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Dobro je ono što odgovara svojoj svrsi. Dobro se sastoji u biti i svrsi bića.
Svijest i razum pronalaze dobro a volja to dobro prihvaća i izvršuje.

A zlo? Zlo je nepravilno odabrano "dobro", neispravno prepoznato nešto kao dobro.

Zato je jako važno znati prepoznati vrijednoću, i imati ispravan stav.

Vrjednoća je subjektivna sposobnost vrednovanja i usvajanja dobra.

Ispravan stav podrazumijeva ispravnu načelnost, moralnu ciljevitost i dosljednu usmjerenost dobru.

Zla nakana kvari moralnost djela, dobra nakana sačinjava dobrotu djelu.

Ono što je sposobnost prosuđivanja jest savjest. savjest bdije nad voljom i razumom.

Zadaća savjesti jest da razlikuje dobro i zlo.

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Dobro i zlo su poput zida neke zgrade u
Vukovaru: ono gdje cigla tvori zid to je dobro, a one rupe u zidu- to je zlo.

Zlo je rupa, nepopunjenost postojanja
Dobrim, mjesto koje u duhu čovjeka nije ispunjeno Bogom.
Bolna je napisala: Zlo je Druga strana Boga.. i vjerovatno ni sama nije svjesna kolika je istina kroz nju prošla u tom trenu, tolika da ju nije mogla duže držati u svijesti te je rekla:
Znači sve što nije Bog! Napravivši si malu zbrku u izražaju. Međutim, zlo jest
druga strana Boga, druga strana medalje, koje oboje treba nadići bivanjem
Apsoluta koji objedinjuje i dobro i zlo, i tako određuje ono što je apsolutno
Dobro.

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Stena je napisao/la:
Zlo mora da ima svoj pocetak.


Slazem se s time, ali tome treba pristupiti mnogo dublje. Sve sto ima pocetak, ima i svoj kraj. Dakle, zlo je jednako prolazno kao i sve drugo. Ne moze postojati vjecno i trajno zlo.

S druge strane, sve sto je stvoreno, stvoreno je od Boga, pa se iskljucuje mogucnost da Bog nema potpuni nadzor i vlast nad tim dijelom dogadjanja u svemiru. Da tu netko Bogu mrsi racune, zavodi ljude na krivi put i sl. Sve je to dio jedne te iste Bozanske igre u svijetu. Stovise, i to zlo je dio Bozanskog stvaranja i volje.

Stena je napisao/la:
Lucifer je opisan u Bibliji kao licnost, Isus je o njemu govorio kao o licnosti. Otac lazi. Ili lazac od pocetka. To je Isus govorio o njemu.


Jednostavno je besmisleno vjerovati da postoji univerzalna negativna inteligencija koja bi bila potpuno nezavisna od Boga i koja bi bila odgovorna za svo zlo i patnju u svijetu. Takav stav je logicki neodrziv jer vec unutar sebe sadrzi brojna proturijecja.

Zbog cega to pise u Bibliji, mene osobno niti zanima, a niti je vazno... Mogu postojati brojni razlozi zasto to tamo (ili bilo gdje drugdje) pise:
- mozda je Isus davao prturijecne izjave?
- mozda je netko dopisivao svoje stavove u izvorni text Biblije
- mozda je netko krivo shvatio Isusa, koji je ustvari govorio nesto drugo

Sve su to mogucnosti u koje ne bih zelio zalaziti.

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Moji su sugovornici izgleda izgubili volju za razgovorom o ovoj temi?!

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Moji su sugovornici izgleda izgubili volju za razgovorom o ovoj temi?!


Možda, jer outsideru se ne može ništa što se tiče kršćanstva tek tako dokazati; to je ko da ti pričam o npr. ljepoti vitraža u nekoj gotskoj crkvi, a ti si van crkve...
Ali ću ti sad opisati jedan istinski događaj. Prije nekih 20 ili više godina rimokatolički i evangelički su teolozi sa sveučilišta u Tuebingenu raspravljali o Kasperovoj knjizi Der Teufel. među slušaocima bio je i poznati marksistički filozof Ernst Bloch, tada već devedesetogodišnjak. Gospoda su teolozi na sve načine pokušali demitizirati đavola te govoriti o simbolici i personifikaciji zla te su pokušali minimizirati silu mraka... Stari i već slijepi Bloch je odjednom poskočio i zavapio: "Ovdje se zlo uopće ne uzima ozbiljno!" Onda je tresnuo vratima i napustio dvoranu... study

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
Dizma je napisao/la:
Fazlija je napisao/la:
Moji su sugovornici izgleda izgubili volju za razgovorom o ovoj temi?!


Možda, jer outsideru se ne može ništa što se tiče kršćanstva tek tako dokazati; to je ko da ti pričam o npr. ljepoti vitraža u nekoj gotskoj crkvi, a ti si van crkve...
Ali ću ti sad opisati jedan istinski događaj. Prije nekih 20 ili više godina rimokatolički i evangelički su teolozi sa sveučilišta u Tuebingenu raspravljali o Kasperovoj knjizi Der Teufel. među slušaocima bio je i poznati marksistički filozof Ernst Bloch, tada već devedesetogodišnjak. Gospoda su teolozi na sve načine pokušali demitizirati đavola te govoriti o simbolici i personifikaciji zla te su pokušali minimizirati silu mraka... Stari i već slijepi Bloch je odjednom poskočio i zavapio: "Ovdje se zlo uopće ne uzima ozbiljno!" Onda je tresnuo vratima i napustio dvoranu... study

Dizma,mislis ovdje ili nigdje,jer danasnji ljudi,zlo zovu dobrim,a dobro zlim.????study study study </BLOCKQUOTE>

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
Dino, ne razumijem poantu tvoga pitanja... Question confused pomoc

descriptionDobro i zlo. EmptyRe: Dobro i zlo.

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply