Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Tantra

power_settings_newLogin to reply
+4
Totus Tuus
dominik
Mali princ
Fazlija
8 posters

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Tantra - Page 3 196629370643b913409eaf6

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Preporucujem jedan tantricki duhovni forum:

http://forum.anandamarga.hr/

Tek je u pocetku postojanja, pa nema mnogo priloga, ali...

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Evo, idem da vidim taj forum, hvala ti.

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Nadam se da ces nam nesto napisati na tantrickom forumu.

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
E, sad ti meni reci, Fazlija...što bi čovjeku trebalo najvažnije. Da li Put blaženstva, da li sad , odmah, ili tek iza groba proradi blaženstvo? study

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Eh, fazlija. Vidim da ti znas mnogo o tim alternativnim religijama. Nego, jel znas sto o wicci?

Poznajem ljude koji vjeruju da se pretvaraju u vukodlake i govore da su vjestice i slicno. Bacaju uroke, spellove, zazivaju razlicite idole i to...jesi li ti to probao?

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Oprostite sto tek sada odgovaram, ali sam zadnjih par dana bio u planinama na meditacijama i planinarenjima. Drago mi je sto je u planinama jos snijega.

Draga Noemi, tantra naucava da je covjek jednak Bogu tu i sada. Dakle, ne samo nakon smrti, vec i sada. Covjek dostize oslobodjenje ili poistovjecenje s Bogom u trenutku kada spozna - ja sam Bog. To moze biti tijekom zivota, ili u trenutku smrti, svejedno. Inace, ako to ne spozna, nakon smrti slijedi obamrlost svijesti. Nesto kao nesvijest, pa se covjek opet radja sukladno svojim najjacim zeljama i porivima, kada se stvore pogodne okolnosti za njihovo ispoljavanje.

Dragi Dominik, nisam se nikada bavio Wicom. Pretpostavljam da je to neko moderno vjesticarenje i shamanizam. Nemam mnogo pojma o tome, a iskustva i zanimanja za to jos manje.

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
dominik je napisao/la:

Poznajem ljude koji vjeruju da se pretvaraju u vukodlake i govore da su vjestice i slicno. Bacaju uroke, spellove, zazivaju razlicite idole i to...jesi li ti to probao?


Wicca je igranje opasnim energijama i buđenje nečega što bi trebalo biti odavno mrtvo.

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Ne znam, mozda jeste? Ne razumijem se u to, ali ono sto znam iz opce kulture jeste da je to prilicno bezazlena obnova nekih paganskih kultova prirode, obozvanje proljeca, plesanje i sl. No, bas me ne zanimaju takve stvari, iako na njih gledam kao na neskodljive obrede.

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Neomi, ja nebi ulazio u neke rasprave o praksi neke religije, ali, budi trijezna i kritična prema SVEMU. Pogledaj malo na ljude koji se bave time ako misliš iskušavat nešto takvi. Usudim se reć da večina tih ljudi završi ili u ludnici, neki i u bilnici, izgube kontrolu nad nekim tjelesnim funkcijama. Oni koji to izbjegnu i krenu na sljedeću "fazu", otupe osjetilno. Više nema ljubavi, nikakvog suosjećanja. Na primjer, preko 90% brakova ljudi koji su i muž i žena prešli u hare krišnu završava razvodom. Mržnja na sve ljude.
To je slika. Iako vjerujem da za nekoga čak i Hinduizam može bit na blagoslov, treba rasti tamo gdje si posijan. Nemožeš cvijet iz Skandinavije donijet u trope i očekivat da raste. Mi ovdje od stoljeća IX (bar mislim) imamo vjeru Isusa Krista koja je duboko ukorijenjena u narodu kroz tradiciju i predaju. Većina istočnih praksi i religija je nespojiva s kršćanstvom u svojoj biti.
Toliko od mene. Ti si svoja osoba, imaš otvoreno srce, traži istinu i nedaj da NITKO manipuilira tobom.

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Dragi Totus ne bih se slozio s tobom. Moj je jedan prijatelj isao na duhovne seminare kod fra. Zvjezdana Linica u Tabor, pa je nakon nekog vremena zavrsio u ludnici i lijecnju. Da li to znaci da fra. Linic pretjeruje ili krivo vodi svoje ucenike, da li je krscanstvo u cjelini krivo, ili je moj prijatelj tek labilna osoba kojoj bi se to ionako desilo? Ne znam, ali ne zelim niti suditi olako i na brzinu.

Znam mnoge hare krshna parove, iako sam ne pripadam toj sljedbi, ali mislim da je tvoja primjedba o njihovim razvodima poprilicno neutemeljena. Mozda grijesim? No, zanimala bi me podkrijepa te tvrdnje, ako postoji uvjerljiv izvor podataka o tome.

Konacno, sto se tice geo-religijskog utemeljenja necijeg duhovnog puta, on je takodjer posve neutemeljen. U protivnom bi i ti sam trebao biti paganski sljedbenih staro-hrvatskih bozanstava, a ne krscanin. Ljudi svoj svjetonazor biraju po vlastitom izboru i potrebi, a ne po onome prvom sto im se nudi u njihovm rodnom mjestu. Kada bi to tako bilo, krscanstvo se ne bi nikada pronijelo izvan Izraela.

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Kad smo već kod božanstvava, negdje na netu sam pročitala o staroslavenskim bogovima, drugdje o vilama, pa o kućnim duhovima itd.

Fazlija, odkud potreba ljudi za raznim božanstvima i na koji način uviđaju koje je božanstvo koje?

Da li u Tantri postoje božanstva i koja?

Imaš li duhovnog vodiča?

Što znači sat-guru?

Mi kristjani a i neki kršćani smatraju da je samo Duh Sveti sada naš unutarnji učitelj kojeg nam je Isus poslao da nas uvede u svaku istinu.

Da li je sat-guru neki unutarnji glas u čovjeku , poticaj...? ne znam baš puno o tome pa mi je teže oblikovati pitanje.

Dragi Totus, hvala i tebi.

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Još nešto, pomalo čitam Hansa K. , i druge knjige u kojima autori kompariraju religijska kretanja u svijesnosti čovjeka i poimanju Boga kroz vjekove, na različitim dijelovima Planete.

Da dođe na forum kanibal, ja bih ga pitala za njihov način kažnjavanja drugog : ako pogriješiš, ubit ću te i pojesti.

A Fazlija mi se čini kao jako kulturna osoba i s njim mogu fino komunicirati.

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Da, stvarno, Fazlija, kakvu karmu imaju kanibali?

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Gle, Fazlija, nebih želio ulazit u rasprave o tome. Napisao sam što sam napisao kao savjet Noemi. Bit toga savjeta je bila da bude razborita. Moje je mišljenje da je jako važno sam sebe preispitivat koji ti je motiv što ideš u neke sljedbe. Što se tiče gore spomenutog fratra, prvo mislim da nije u redu isticat osobna imena na ovakvim javnim jestima, a što on govori i kako, i zbog čega je tvoj prijatelj završio u ludnici, nije na meni da prosuđujem. Isto kao što nije na meni da prosuđujem ni te istočnjačke religije i sekte. Ali ih dovoljno poznajem da mogu reć da su nespojive s kršćanstvom, i mogu po čistom promatranju zaključit da jako velik postotak zapadnjaka koji ulaze u te sljedbe završe loše. Pričo sam i s domaćima, čitao sam i gledao na TV o stranima, imam neko iskustvo. Vidim ih svojim očima kad plešu po trgu.
Što se tiče hare krišna parova, čuo sam svjedočanstva onih koji su izašli iz toga, govore da u njih ne smije se na taj način ispražnjavat spolnost, i jedini način da ne gojiš tu vrstu privlačnosti prema bračnom drugu je da ga/je smisleno počmeš mrzit. I, naravno, nakon nekog vremena dođe do razvoda, a djeca u kampovima gdje im briju glave.
A to za starohrvatsku vjeru, pa daj, jeli ona došla do nas? Jeli je imamo u tradiciji? O čemu pričamo onda?

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Noemi je napisao/la:
Fazlija, odkud potreba ljudi za raznim božanstvima i na koji način uviđaju koje je božanstvo koje?
Da li u Tantri postoje božanstva i koja?
Imaš li duhovnog vodiča?
Što znači sat-guru?
Mi kristjani a i neki kršćani smatraju da je samo Duh Sveti sada naš unutarnji učitelj kojeg nam je Isus poslao da nas uvede u svaku istinu.
Da li je sat-guru neki unutarnji glas u čovjeku , poticaj...? ne znam baš puno o tome pa mi je teže oblikovati pitanje.


Bozanstva su otjelovljenja nekih nasih zamisli, stavova i postavki. Npr. nekada su ljudi vjerovali da svaka prirodna pojava (vjetar, munja, proljece, nebo, voda, more) ima svoju vladajucu inteligenciju i nju su prikazivali likom nekog bozanstva.

U izvornoj tantri ne postoje bozanstva, nego samo osoba duhovnog ucitelja koji je takodjer utjelovljenje tog ucenja. tantricki ucitelji poput Shive ili Krshne i sl. Vrlo slicno kao sto je Isus utjelovljenje samog ucenja u krscanstvu... Ja sam put, istina i zivot.

Sadguru na samskrtu znaci istinski, pravi ucitelj. Kao sto je Isus to u krscanstvu.

Duh sveti je sveprisutnost tog istog ucitelja. Izmedju Isusa i Duha svetoga nema razlike. Dok je djelovao kroz svoj tjelesni oblik, Isus je djelovao kao sadguru. sada djeluje isto kao sadguru, ali kroz Duh sveti, sveprisutnu bozansku sustinu.

Izmedju Duha svetoga i bilo cega drugoga nema razlike. Sve je ispoljenje i utjelovljenje tog istog Duha svetoga.

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Noemi je napisao/la:
Da, stvarno, Fazlija, kakvu karmu imaju kanibali?


Kanibal nije vjerski pravac, nego nacin "prehrane". To je vrlo los nacin prehrane, a i sama priroda kroz bolesti poput kravljeg ludila pokazuje da takva prehrambena navika ima vrlo stetnih posljedica. Tako da kanibalizam doista uzrokuje vrlo losu sudbinu, usud, karmu...

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
Totus Tuus je napisao/la:
Gle, Fazlija, ne bih želio ulazit u rasprave o tome. Napisao sam što sam napisao kao savjet Noemi. Bit toga savjeta je bila da bude razborita. Moje je mišljenje da je jako važno sam sebe preispitivat koji ti je motiv što ideš u neke sljedbe.


Naravno da je potrebno preispitivati sve u sto se upustamo, ali za neke tvrdnje bi trebalo ponuditi i malo jace dokaze osim vlastitith sumnji, podizrenja ili predrasuda.

Totus Tuus je napisao/la:
Isto kao što nije na meni da prosuđujem ni te istočnjačke religije i sekte. Ali ih dovoljno poznajem da mogu reć da su nespojive s kršćanstvom, i mogu po čistom promatranju zaključit da jako velik postotak zapadnjaka koji ulaze u te sljedbe završe loše.


Zasto ne? Vrlo je dobro da prosudjujes sve duhovne sljedbe, istocne i zapadne jednako. Vrlo je dobro da imas svoje misljenje o bilo cemu, ali isto tako i da si sam spreman usvojiti nova znanja i promijeniti misljenje ako shvatis da si prije toga imao pogresan pogled i stav. To moze koristiti tebi, kao i njima. Sve treba biti podvrgnuto sumnji i propitivanju zdravog razuma. Na sva pitanja treba moci dati odgovor.

Sto se drugoga tice, za sada jos nisi iznio uvjerljiv dokaz tvrdnji da zapadnjaci zavrse lose ako se bave recimo yogom ili buddhizmom?! Znam mnoge koji se tim temema bave vrlo uspjesno u zivotu.

Totus Tuus je napisao/la:
Vidim ih svojim očima kad plešu po trgu.


Nije li prekrasno iskustvo pjevati Bozje ime na trgu? Pokusaj jednom, sigurno ce ti se svidjeti! Mozes pjevati neku krscansku pjesmu s Isusovim imenom. Siguran sam da ce ti se svidjeti takav oblik svjedocenja za Boga. Meni je to predivno iskustvo. Mi smo znali pjevati mantru Baba nam kevalam (Sve je ispoljenje Oca) na trgu bana Jelacica. No, s obzirom da sada radim vrlo javan i drustveno priznat posao takav si oblik duhovnog rada vise ne mogu dozvoliti upravo zbog ksenofobije, zatvorenosti i iskljucivosti naseg drustva o kojoj i sam svjedocis.

Totus Tuus je napisao/la:
Što se tiče hare krišna parova, čuo sam svjedočanstva onih koji su izašli iz toga, govore da u njih ne smije se na taj način ispražnjavat spolnost, i jedini način da ne gojiš tu vrstu privlačnosti prema bračnom drugu je da ga/je smisleno počmeš mrzit. I, naravno, nakon nekog vremena dođe do razvoda, a djeca u kampovima gdje im briju glave.


Sto se tice spolnosti u Hare Krshna pokretu, tu se uglavnom slazem s tobom. Oni imaju jedan vrlo nezdrav stav prema spolnosti, pun suzdrzavanja i osjecaja grijesnosti. Moguce je da se takva spolna nekultura lose zavrsi po njezine praktikante. Ali nije li tek malo bolje stanje kod recimo nasih katolika?!

Znam katolicke parove koji robuju dogmi da sjeme muskarca treba uvijek, samo i obavezno zavrsiti u rodnici zene. Tako se suzdrzavaju i velike vecine raznovrsnih oblika spolnosti, kao i prirodnih oblika kontracepcije. Pomalo je bizaran primjer jednog znanca dogmaticnog katolika koji je napustio svoju mladu zenu i sedmoro djece da bi se "ozenio" sa starijom zenom koja vise ne moze radjati kako bi mogao "normalno" i bez grijeha izzivljavati svoju spolnost?! Umjesto da je s onom prvom zenom normalno ispoljavao svoju spolnost.

Hocu reci da kada si ljudi uvrte neku bolesnu fix ideju oko spolnosti ili bilo cega drugoga, da si time temeljito naruse tu svoju prirodnu funkciju. Hare Krashne su jedni od najdogmaticnijih istocnjackih pravaca, i slazem se s tobom da je njihov stav oko spolnosti izopacen i nezdrav. No, oni u tome nisu uopce usamljeni u svjetskim razmjerima.

Totus Tuus je napisao/la:
A to za starohrvatsku vjeru, pa daj, jeli ona došla do nas? Jeli je imamo u tradiciji? O čemu pričamo onda?


Tvoj stav oko tih "inozemnih" religija je dakle posve neutemeljen. Trebao bi ga malo preispitati. Prvo si tvrdio da istocnjacke vjere nisu za nas, samo zato jer su iz nekog drugog podneblja. A sada tvrdis da je mjerilo u tome "da nesto dodje do nas"?!

Dobro, pa eto dolazi do nas yoga i buddhizam, a ti jos uvijek tvrdis da to nije za nas. Morat ces uzeti neka utemeljenija mjerila, a ne ih mijenjati po potrebi. Istina se treba utemeljiti na onome sto je nepromjenjivo i univerzalno primjenjivo.

Stari su Hrvati imali svoji religiju, i do njih je dosla neka istocnjacka religija, iz druge zemlje, drugog podneblja. Oni su je prihvatili do te mjere da su svoju vlastitu vjersku bastnu potpuno odbacili, i postali krscani. Sada se isto nacelo prihvacanja istocnjackih religija porice pozivanjem na neko drugo podneblje, kulturu, tradiciju...?! Morat cete malo jace argumente iznaci za tu raspravu, jer vam ovi bas ne drze vodu.

descriptionTantra - Page 3 EmptyRe: Tantra

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply