Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Buddhizam

power_settings_newLogin to reply
+12
Naomi
Hell master
Peaceful_warior
tomahowk1
No Nick
Konin
Euro
Justin
Mali princ
Totus Tuus
Spart
Fazlija
16 posters

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Gde ako ne ovde?

Hiljade i hiljade ucenika praktikovali su meditaciju i dosli do njenih plodova. Ne sumnjaj u njezine mogucnosti zbog jednostavnosti metoda. Ako ne mozes da pronadjes istinu upravo ovde i sada, gde drugde ocekujes da je pronadjes?

Buddhisticki ucitelj Dogen

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Kosala sutta (AN V.49) -- Savet kralju Kosale
http://www.geocities.com/budizam/canon/anguttara/an5-49.html

Posto je kraljica Malika umrla, njezin muz kralj Pasenadi je ophrvan zaloscu. Buddha savetuje kralja kako da se oslobodi opsesivne tuge.

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
http://www.buddhanature.com/

Dobar link na buddhizam tibetske bastine.

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Pa gdje si , čovječe, juče sam mislila na tebe! :D

Jesi li čuo Dalai Laminu Mantru Besmrtnosti? Imaš li tumačenje?

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Noemi je napisao/la:
Pa gdje si , čovječe, juče sam mislila na tebe! Very Happy
Jesi li čuo Dalai Laminu Mantru Besmrtnosti? Imaš li tumačenje?


Bio sam u Estoniji. Nisam doduse cuo za Dalai Laminu mantru besmrtnosti.

Evo nekih zanimljivih dokumentaraca:

BBC dokumentarac o (mogucem?) zivotu Isusa u Indiji:

https://www.youtube.com/watch?v=KxhcWUSoE4Y

https://www.youtube.com/watch?v=9DXCZFRsyl8&mode=related&search=
https://www.youtube.com/watch?v=T340DUSq9SY&mode=related&search=
https://www.youtube.com/watch?v=8cy8M4VzU-Y&mode=related&search=

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Dragi Justine, tvoje dozivljavanje Biblije i duhovnosti je sasvim legitimno. Postoji dovoljno prostora za takvu interpretaciju Biblije. Konacno, vecina krscana upravo tumaci svoju vjeru na takav nacin. Ali ono sto smatram problematicnim jeste tvoje (samo)uvjerenje da je to vidjenje jedino ispravno, a svi drugi ce gorjeti u paklu.

Takav stav je vrlo upitan. Stovise, vrlo je opasan po tebe i tvoje dusevno zdravlje.

Sto se tice same Biblije, ono sto tvrdim jeste da u samoj Bibliji ima dovoljno prostora i za jedno sasvim drugacije tumacenje, a ono je jednako toliko legitimno kao i svaki drugi pogled na tu temu. Toliko sto se tice Biblije.

Sto se tice same duhovnosti, kao univerzalne kategorije, o tome takodjer mozemo pricati... ali vjerujem u drugom citanju.



Jesi li ikad pročitao Bibliju?
Znaš li što Biblija naučava o Bogu, o grijehu, o ljudima, o načinu spasenja?

Ja doista nisam isključiv, i vjerujem da će se spasiti i mnogi ljudi koji nikad nisu ni čuli za Bibliju ili pravog Boga, ali su svojim srcem po savjesti Ga prihvatili za svog jedinog Spasitelja.

Dakle, nisam isključiv, nipošto. I duševno sam u jako dobrom stanju, ne brini. Smile

Samo te bratski upozoravam i vrlo ozbiljno te upozoravam da dobro proučiš Bibliju, prije nego zaključiš da je biblijski Bog tolerantan po pitanju drugih bogova i nauka.

Samo to. Tvoj prijatelj Justin

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Slazem se s misljenjem Yoganande, tj. Eura. A sto se tice Justina, ponavljam: sve se svodi na dozivljaj vjere i tumacanje (prenosenje) tog dozivljaja (iskustva) drugima. Samo u tumacenju (interpretaciji) se razlikuju razne skole i smjerovi duhovne misli (sekte, kako vi volite reci za druge, ali ne i za sebe).

Tvoje je iskustvo vjere sasvim legitimno, iako ga ja osobno ne dijelim, ali je vrlo opasno to sto ga smatras jedinim ispravnim. U Bibliji postoji sasvim dovoljno prostora i za tvoje tumecanje nje same, i za ono moje. Stoga je tvoje pozivanje da procitam Bibliju u najmanju ruku bezobrazno, jdnostrano i umisljeno. Polazi od cinjenice da nisam dobro procitao Bibliju, tj. da je nisam razumio na tvoj nacin koji je jedini (za tebe ) ispravan?! Isto tako bih ja tebe mogao pozivati da si jos jednom i pazljivije procitas Bibliju (na moj nacin), ali za razliku od tebe ja to ne cinim. Jer smatram da nije moguce drugome govoriti da je nesto pogresno procitao, razumio ili dozivio. Ono sto smatram da mozemo jeste imati razlicita misljenja i dozivljaje te je sasvim legitimno zakljuciti da se ne slazemo u svemu. No, tvrditi drugome da je njegovo poimanje neprihvatljivo, jer mi jedini znamo sto je pravo tumacenje (u ovom slucaju) Biblije, je u najmanju ruku vrlo uskogrudno!

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Gdje je Eurov prilog?

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Slazem se s misljenjem Yoganande, tj. Eura. A sto se tice Justina, ponavljam: sve se svodi na dozivljaj vjere i tumacanje (prenosenje) tog dozivljaja (iskustva) drugima. Samo u tumacenju (interpretaciji) se razlikuju razne skole i smjerovi duhovne misli (sekte, kako vi volite reci za druge, ali ne i za sebe).

Tvoje je iskustvo vjere sasvim legitimno, iako ga ja osobno ne dijelim, ali je vrlo opasno to sto ga smatras jedinim ispravnim. U Bibliji postoji sasvim dovoljno prostora i za tvoje tumecanje nje same, i za ono moje. Stoga je tvoje pozivanje da procitam Bibliju u najmanju ruku bezobrazno, jdnostrano i umisljeno. Polazi od cinjenice da nisam dobro procitao Bibliju, tj. da je nisam razumio na tvoj nacin koji je jedini (za tebe ) ispravan?! Isto tako bih ja tebe mogao pozivati da si jos jednom i pazljivije procitas Bibliju (na moj nacin), ali za razliku od tebe ja to ne cinim. Jer smatram da nije moguce drugome govoriti da je nesto pogresno procitao, razumio ili dozivio. Ono sto smatram da mozemo jeste imati razlicita misljenja i dozivljaje te je sasvim legitimno zakljuciti da se ne slazemo u svemu. No, tvrditi drugome da je njegovo poimanje neprihvatljivo, jer mi jedini znamo sto je pravo tumacenje (u ovom slucaju) Biblije, je u najmanju ruku vrlo uskogrudno!


Hoćeš da ti citiram biblijske tekstove kojima ću potvrditi 'svoje' tumačenje Biblije?

A volio bih da ti meni daš biblijske tekstove koji potvrđuju tvoje tumačenje Biblije.

Jesi li spreman prihvatiti taj izazov?

Jer, mislim da je to jedini način da objektivno dokažemo tko je umišljen.

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Justin je napisao/la:


Ja doista nisam isključiv, i vjerujem da će se spasiti i mnogi ljudi koji nikad nisu ni čuli za Bibliju ili pravog Boga, ali su svojim srcem po savjesti Ga prihvatili za svog jedinog Spasitelja.

Dakle, nisam isključiv, nipošto. I duševno sam u jako dobrom stanju, ne brini. Smile



Justine,

Možeš li ti malo pojasniti ovu logičku akrobaciju?

Kako mogu ljudi srcem prihvatiti za svojeg jedinog spasitelja, Jedinog i pravog Boga za kojeg nikad nisu čuli kao niti za Bibliju?

pozdrav

Euro

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Euro je napisao/la:

Kako mogu ljudi srcem prihvatiti za svojeg jedinog spasitelja, Jedinog i pravog Boga za kojeg nikad nisu čuli kao niti za Bibliju?


Vrlo jednostavno. Bog nema niti oblik, niti ime, ono što prihvaćaš su svojstva.

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Dragi Justine, ti ocito ne razumijes sto ja govorim. Ne zanimaju me tvoji citati, i sasvim je utemeljeno to tvoje vjerovanje na osnovu sasvim odredjenih izvadaka iz Biblije. Ne zelim ga osporavati, ono kao takovo postoji, iako se ja s njim duboko ne slazem i odbacujem sva ona mjesta u Bibliji koja podupiru takvo dualisticko vidjenje. Ja si mogu dopustiti takvu slobodu, jer nisam uopce krscanin. Stoga sam kao svoju duhovnost i izabrao tantru, a ne krscanstvo koje doista jeste u najvecoj mjeri dualisticko kako i ti sam svjedocis. Ne trebaju mi citati koji pokazuju da u Bibliji ima i takvih tvrdnji. Naravno da ih ima, cak i u vecini.

Samo tvrdim da postoje i neka druga mjesta koja podupiru monisticko tumacanje duhovnosti u toj istoj Bibliji. Stoga je moj zakljucak da postoji dovoljno prostora u Bibliji da se jednako pravovaljano utemelje i dualisticko i monisticko tumacenje njezinog sadrzaja. Istina je da dualisticko misljenje preteze i mnogo je vise takvih mjesta, ali postoje i odredjeni dijelovi texta koji podupiru monisticki pristup duhovnosti. Samo to i nista vise. Moje je pravo da dozivim Bibliju na svoj nacin, i odricem se svake iskljucivosti da je moje misljenje jedino ispravno, i odricem se nasilja da druge ubjedjujem i prekrstavam.

Meni je tvoje misljenje poznato, znam na cemu se temelji i ne trebju mi dodatni izvaci da se u njega "uvjerim". Ja ga u cijelosti odbacujem, ali tvoje je pravo da ga imas. Ukoliko tebe bude ikada zanimalo na cemu se temelji monisticko tumacenje Biblije, ja cu tebi pokusati podastrijeti citate koji ga podupiru.

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Fazlija, bio bih ti jako zahvalan, ako bi iznio te biblijske citate koji podupiru tvoje gledište o duhovnosti.

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Euro je napisao/la:
Justin je napisao/la:


Ja doista nisam isključiv, i vjerujem da će se spasiti i mnogi ljudi koji nikad nisu ni čuli za Bibliju ili pravog Boga, ali su svojim srcem po savjesti Ga prihvatili za svog jedinog Spasitelja.

Dakle, nisam isključiv, nipošto. I duševno sam u jako dobrom stanju, ne brini. Smile



Justine,

Možeš li ti malo pojasniti ovu logičku akrobaciju?

Kako mogu ljudi srcem prihvatiti za svojeg jedinog spasitelja, Jedinog i pravog Boga za kojeg nikad nisu čuli kao niti za Bibliju?

pozdrav

Euro


Ja vjerujem na temelju Biblije sljedeće:

Bog je samo jedan.
Svi imamo savjest.
Savjest nam govori da imamo odgovornost prema Bogu.

U Bibliji piše da je nekome dano više spoznaje, a nekome manje.
Ali svaki čovjek ima istu odgovornost - dati sve od sebe da se potpuno pokori Bogu na kojega ga njegova savjest upućuje, u skladu sa spoznajom koju o Njemu ima.

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Justin je napisao/la:
Fazlija, bio bih ti jako zahvalan, ako bi iznio te biblijske citate koji podupiru tvoje gledište o duhovnosti.


Krscanstvo je prozeto stalno prisutnim duhom dualizma. Bog je tamo, mi smo ovdje. On je gore, mi smo dolje. On nesto hoce, mi tjeramo po svome. Vodi se stalna borba izmedju Boga i covjeka, izmedju Bozje i slobodne volje. Stalno je prisuto proturijecje izmedju Bozje svemoci i pobune bica koja je On stvorio. U osnovi to je dualisticko ucenje koje ne moze odgovoriti na pitanje o prirodi Tvorca i tvorevine i njihovog medjusobnog odnosa.

Ipak, u krscanskoj predaji postoje i dijelovi ucenja koja ukazuju da je Isus (mozda?) mogao naucavati i drugacije ucenje. Prije svega to su dva novozavjetna postulata:
a) Jedinstvo Oca i Sina, jedinstvo sina covjecjeg, i sina Bozjeg. Ucenje da izmedju Boga i covjeka (stvornih bica) nema sustinske razlike. Nazalost, krscani danas misle da se to odnosi samo na Isusa.

b) Otajstvo pretvorbe tvari (hrane i pica) u samu duhovnu sustinu svemira (samog isusa Krsita) ponovno potvrdjuje ovo ucenje. Nazalost, krscani danas uglavnom vjeruju da se tu doslovno radi o pretvorbi kruha i vina u ljudska (Isusova) tjelesna tkiva (krv i meso), ali to je samo slikovit primjer koji govori o jednakosti tvari i duha.

c) Mnoge Isusove moralne poduke su izvedene dosljedno iz ovakvog monistickog ucenja, jer kako bi inace mogao naucavati da sve sto ucinite najmanjima od Moje brace, ucinili ste izravno Meni.

U sluzbenim evendjeljima se ovo ucenje nalazi u tragovima, a njegovom znacenju krscani danas ne pridaju mnogo vaznosti. No, neka apokrifna evandjelja poput Tomina daju jak naglasak na ovakav dozivljaj duhovnosti.

Izjave poput: Kraljevstvo nije niti na nebu, niti u moru, jer bi vas ptice i ribe pretekle, nego je u vama samima.

Podigni kamen i Ja sam tamo, rascjepi drvo i Mene ces naci.

Ne ocekujte dolazak kraljevstva, jer je ono vec nastupilo... i sl. su primjeri ovakvog dozivljavanja duhovnosti.

Ovakva ucenja su za Zidove bila krivovjerna. Stoga su i razapeli Isusa. Prvi krscani su bili ljudi koji su dolazili iz judaistickog svjetonazorskog kruga, pa su Isusova ucenja tumacili sukladno svojem dualistickom poimanju duhovnosti. Stoga je danasnje krscanstvo uglavnom tako obojeno. Ono se vec 2.000 godina tumaci u tom svjetlu.

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Ako sam dobro shvatio, Fazlija, ti smatraš da Biblija tvrdi da je Isus bio samo običan čovjek?

Međutim, Biblija nam ne daje prostora da to vjerujemo.

Jesi li nekad proučio Ivanovo evanđelje, 1. poglavlje (prvih nekoliko stihova)?

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Mislim da si krivo shvatio. Isus je bio upravo Onaj koji jeste opisan u evendjeljima (sin Bozji, istina, put, zivot, ucitelj itd.), samo sto je Njegova priroda jednaka prirodi svih drugih ljudskih bica. Svaki sin covjeka je i sin Boga, samo sto je ta bozanska sustina u Isusu bila ispoljena, a u nama uspavana. On je put, istina i zivot u smislu da ukazuje i vodi na put kako da i mi postanemo isto sto je i On. U tome je cijela mistika istoka i zapada, svih istinskih duhovnih pravaca.

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Mislim da si krivo shvatio. Isus je bio upravo Onaj koji jeste opisan u evendjeljima (sin Bozji, istina, put, zivot, ucitelj itd.), samo sto je Njegova priroda jednaka prirodi svih drugih ljudskih bica. Svaki sin covjeka je i sin Boga, samo sto je ta bozanska sustina u Isusu bila ispoljena, a u nama uspavana. On je put, istina i zivot u smislu da ukazuje i vodi na put kako da i mi postanemo isto sto je i On. U tome je cijela mistika istoka i zapada, svih istinskih duhovnih pravaca.



Još uvijek mi nije jasno kako ti točno vidiš Isusa...
A to je jako važno. Jer, prema Bibliji, Isus je Bog. Isus nije stvoren, nego je oduvijek postojao. Bog se sastoji od Oca, Sina i Svetog Duha.
Čovjek je prema Bibliji - uvijek samo čovjek i nikad neće postati Bog.

Mislim da ovdje jako pogrešno razumiješ Bibliju.

descriptionBuddhizam - Page 3 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply