Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Buddhizam

power_settings_newLogin to reply
+12
Naomi
Hell master
Peaceful_warior
tomahowk1
No Nick
Konin
Euro
Justin
Mali princ
Totus Tuus
Spart
Fazlija
16 posters

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Mali princ je napisao/la:
Patnja pročišćava čovjeka.

Nije istina! Patnja kao takva uništava čovjeka! Ako se pati, treba se znati zbog čega se pati. Isusova patnja je ideal pročišćenja, ali patnja Miloševića u Haagu baš i nije.
Patnja je i ostaje zlo, da budemo s time na čisto. Ali, buduči da nas je naš Spasitelj upravo kroz patnju otkupio, ona za nas dobiva spasenjski smisao! Moći prigrliti patnju je velik blagoslov. Ona je sredstvo preobrazbe, kroz patnju nas Bog mijenja kako se nikako drugačije nemožemo promijeniti. Rekao bih da je ona možda i nužna za dubinsku promjenu čovjeka.

@Fazlija:
Mogu reć da se s dosta toga što si napiso slažem. Vjerujem da je u raznim reilgijama bilo ljudi punih ljubavi koji su se davali za druge. Mislim da nebi imalo nikakvu svrhu kad bi nastavljali raspravljat o nekim stvarima. A, što se tiče reinkarnacije, ja još uvijek ostajem mišljenja da je to prilagođena na prihvatljiv način verzija samsare.
Brate svako dobro!

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
A, što se tiče reinkarnacije, ja još uvijek ostajem mišljenja da je to prilagođena na prihvatljiv način verzija samsare.

Nema se tu sto prilagodjavati. Reinkarnacija je stariji pojam i nalazimo ga vez u upanishadima. Kasniji pojam samsare (svjetovnosti) kod buddhista jednostavno prihvaca reinkarnaciju kao jednu od njezinih sastavnih dijelova. Nista tu nije prilagodjeno da bi bilo prihvatljivo. Ne znam na koji nacin shvacas te pojmove, ali vidim da ti mozda bas i nisu posve jasni?!

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
U doživljavanju. Samsara je, kao prvo hinduistički pojam, ne budistički. Neki budisti su poprimili neka hinduistička vjerovanja. I ona je za njih nešto najgore moguće. Toliko se je boje da bacaju mrtva tijela u Ganges i peru se u njoj 1 ili 2 put godišnje, a rijeka je totalno zagađena, ubaci se, mislim 100.000 trupla godišnje. Rade Brahmanske žrtve, meditiraju, samo da bi izašli iz tog ludila samsare.
Reinkarnaciju, s druge strane, ljudi danas doživljavaju kao nešto super, imaš još prilika. Što god ja učinio u ovom životu, idem opet u krug sve dok nebudem potpuno svjestan.

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Mislim da je tvoje poznavanje te problematike vrlo povrsno. Mozda bi bilo doboro da se upoznas s osnovnim postavkama prije nego sto usvojis neki stav o tome, ili se upustis u rasprave. Ili da se jednostavno ne bavis time. Osobito ako nemas zanimanja za te teme. Sto ce ti to? Ovako samo...

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Yoga, buddhizam, tantra, taoizam i sl. ne poricu Isusa, samo Ga tumace na jedan drugaciji nacin. Bez obzira da li se s tim tumacenjem slagali ili ne, ostaje jos uvijek dovoljno prostora za to da postoji vise dozivljaja Isusa, krscanstva ili duhovnosti kao takove. Cak i da se ne slozimo oko osnovnih postavki, zasto misliti da je neko drugo tumacenje duhovnosti zlo i opasno?


Ovo što si napisao je velika istina i ključna razlika između kršćanstva i ostalih religija: Tumače Isusa na drugačiji način i doživljavaju Isusa na drugačiji način.
Pitaš što je tu opasno?

Evo što je tu opasno:

Ako je kršćanstvo ispravna religija, ako je Biblija doista ono što ona tvrdi da jest - nadahnuto otkrivenje jednog jedinog živog Boga - tada su sve ove religije koje si nabrojao u svome učenju BOGOHULNE RELIGIJE. Zašto? Zato što Biblija tvrdi da je Isus BOG, jedini posrednik između Boga i ljudi, jedini Otkupitelj čovječanstva! Nema drugih bogova osim biblijskog Boga, tako kaže Biblija!

Priznaješ li ti Bibliju za Božje otkrivenje? Ako da, tada ju nikad nisi shvatio, a vjerojatno ni pročitao. Ako ne, onda me zanima tvoje stajalište prema Bibliji.

Ali evo što Biblija naučava:
- Čim se rodimo, imamo sklonosti k zlu i dokle god smo na ovoj Zemlji, nećemo se potpuno osloboditi svoje grešne naravi.
- Nema drugog puta i načina spasenja, osim pomirenja s Bogom kroz prihvaćanje žrtve Isusa Krista vjerom (odnosno: pomiriti se s Bogom - ovo zahtijeva svjesni odnos)!
- Biblija kaže da je opasno igrati se s Bogom i iskušavati nekakve alternativne načine za postizanje spasenja. Pročitaj Otkrivenje 21:8, pa ćeš vidjeti tko će sve završiti u "ognjenom jezeru". Tu su svi VRAČARI i svi LAŽLJIVCI i svi koji su prihvatili LAŽ! Pročitaj i 18. poglavlje Otkrivenja, gdje se opisuje Babilon, kao majka svih LAŽNIH NAUKA! Pročitaj 23. redak - nikakvo vračanje ne dolazi u obzir kod Boga! Biblija najošrije osuđuje bavljenje bilo kakvim oblikom spiritizma i magije! Ne može čovjek odvojiti duh od tijela, na temelju Biblije! To je lažna nauka i to je VRAČANJE, u biblijskom jeziku.

Ako te zanima biblijski pogled na smrt, rado ću se pozabaviti tim pitanjem na topicu "besmrtnost duše".

Ako tvrdiš da Biblija može biti "jedna od" raznih "svetih knjiga", tada ne razumiješ biblijsku nauku.

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Dragi Justine, s obzirom na tvoje mlade godine ne bi ti trebalo zamjeriti iskljucivost, ali bih ti preporucio da se cuvas jednoumlja i uskogrudnosti u razmisljanju. Vec je tvoja prva tvrdnja neodziva i iskljuciva.

Ako je kršćanstvo ispravna religija...

Sto znaci ovakva tvrdnja? U odnosu na sto je to krscanstvo vise ili manje ispravno? Na ovoj tvrdnji gradis svoje daljnje izlaganje, ali je nicim ne dokazujes?! Tako postavljena tvrdnja, bez obrazlozenja, je naprosto potpuna besmislica. Kao kada bi netko rekao: Ako je Crvenkapica vidjela Vuka, onda... i iz toga dalje izvodis svoje stavove. Trebao bi stav izvesti malo logicnije. Reci prvo zasto mislis da je krscanstvo ispravna, ili jedina ispravna religija, pa tek onda iz te tvrdnje izvesti zasto su druge religije...

... koje si nabrojao u svome učenju BOGOHULNE RELIGIJE.

Nadalje:

Biblija tvrdi da je Isus BOG, jedini posrednik između Boga i ljudi, jedini Otkupitelj čovječanstva! Nema drugih bogova osim biblijskog Boga, tako kaže Biblija!

Tu imamo opet dva problema. Prvi je opet logicke prirode. Bez obzira tko to da tvrdi, Biblija ili ti osobno, ta tvrdnja je neutemeljena jer ne daje nikakve dokaze za svoj sud. Stoga je vrlo nepravilno reci... Snjeguljica tvrdi da je ogledalce reklo da je ona najljepsa na svijetu, pa stoga nema drugih ljepotica osim nje same.

Drugi problem je metafizicke prirode. Vjerujem da nisi o tome razmisljao, inace ne bi dozivljavao Boga i duhovnost na ovako iskljuciv nacin. Bog je beskonacan, sveprisutan i neogranicen. Tko god je jedno s Bogom, taj je Jedini u svemiru, jednak s Bogom, Bog sam. Stoga, tvrdnja da je Isus jedini Bog, nije u proturijecju s tvrdnjom da je i Pero jedini Bog. Buddhisti su tu istinu spoznali vrlo davno, i tvrdili da se sustina Buddhe nalazi i u psu. Kada to shvatis (i ako shvatis) onda ces znati da Bog nije ogranicen osobom, jezikom, kulturom, izgledom, zemljom ili podnebljem; nego da jednako moze postojati u Buddhi, Isusu, tebi, meni, psu i macki... u isto vrijeme.


Priznaješ li ti Bibliju za Božje otkrivenje? Ako da, tada ju nikad nisi shvatio, a vjerojatno ni pročitao. Ako ne, onda me zanima tvoje stajalište prema Bibliji.

Ne priznajem Bibliju za Bozje otkrovenje, jer tko god ju je procitao vrlo jasno moze shvatiti da je ona zbirka razlicitih vrsta tekstova. Od narodnih prica i praznovjerja, preko vise ili manje utemeljenih moralnih poduka, do duhovnih istina u rasponu od obicnih metafizickih uvida, do vrhunskih duhovnih otajstava.

Ali evo što Biblija naučava:
Čim se rodimo, imamo sklonosti k zlu i dokle god smo na ovoj Zemlji, nećemo se potpuno osloboditi svoje grešne naravi.

To je besmislica, utemeljena na besmislenoj prici o zmiji i jabuci.

Nema drugog puta i načina spasenja, osim pomirenja s Bogom kroz prihvaćanje žrtve Isusa Krista vjerom

Mislim da je to postavka koju su kasniji apostoli (prije svega Pavle) postavili, ali mislim da je Isus sam nikada nije naucavao. Ne ulazim sada tko ju je prvi rekao, jer sam Bibliju citao prije 20 godina, ali u svakom slucaju ta postvka je neutemeljena i ne djeluje u stvarnosti.

Biblija kaže da je opasno igrati se s Bogom i iskušavati nekakve alternativne načine za postizanje spasenja. Pročitaj Otkrivenje 21:8, pa ćeš vidjeti tko će sve završiti u "ognjenom jezeru". Tu su svi VRAČARI i svi LAŽLJIVCI i svi koji su prihvatili LAŽ!

Otkrovenje mi se ne cini nekim vrlo duhovnim textom. Nije ga dao Isus nego je kasnijeg porijekla. Konacno, ako se doista drzis tako doslovno rijeci, onda ces ovdje primjetiti da se kaze vracari i lazljivci... Nisam nigdje primjetio da se kaze druge religije, buddhisti, yoga i sl. Vidis da je tvoja tvrdnja neutemeljena i na taj nacin. Stoga, ili ces se drzati doslovno rijeci, i neces unostit svoje interpretacije; ili ces svoja tumacenja morati obrazloziti zasto mislis da su utemeljena. Ne smijes olako svoje nadogradnje temeljiti na Bibliji.

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Dragi Fazlija,
Na temelju tvog odgovora jasno mi je da nikad nisi ozbiljnije proučavao Bibliju i sad mi je jasnije i zbog čega imaš takav pogled na duhovnost.

Moram ti reći da si ti taj koji je isključiv, prije nego ja, budući da se usuđuješ davati ovakve kategoričke zaključke po pitanju Biblije - knjige koju nikad nisi dobro razumio, a možda ni pokušao razumjeti.

Shvaćaš li zbog čega ne možeš tvrditi da je kršćanstvo samo "jedan od" mnogih "putova k Bogu"?
Zato što kršćani vjeruju da je Biblija Božje otkrivenje i da je Isus Bog i naš jedini spasitelj i da smo mi samo ljudi, i to grešni, zli ljudi i da nikada nećemo postati bogovi!!
- TO BIBLIJA NAUČAVA!

Ako ti se ovakvo naučavanje ne sviđa, tada odbaci Bibliju i Isusa u potpunosti, radije nego da ju miksaš s religijama koje govore potpuno suprotnu poruku, od one koju nam poručuje Biblija.

Ovo sam ti sad rekao i neću više ponavljati. Ti dobro razmisli o tome, poznaješ li Bibliju i razumiješ li što u njoj piše. Biblija nije hrpa pričica za djecu. BIBLIJA JE RIJEČ JEDINOG ŽIVOG BOGA, PRED KOJIM ĆEŠ I TI STATI JEDNOG DANA. PONIZI SE PRED NJIM DOK JOŠ IMAŠ VREMENA.

Evo, to je biblijska poruka. Ako ti se ona ne sviđa, kao što rekoh, odbaci Bibliju u potpunosti. Jer, biblijski Bog je itekako isključiv Bog; On ne trpi druge bogove uz sebe – ZNAŠ LI TO?

Pozivam te da počneš proučavati Bibliju dublje, da pokušaš shvatiti njezinu poruku.
U protivnom, nemaš nikakvo pravo govoriti da je Biblija samo još jedna knjiga... Nemaš pravo ništa takvo tvrditi o knjizi koju ne razumiješ!!!

Nadam se da ti je jasno da bez obzira na moju mladost, imam pravo ovako ti pisati, budući da sam ja očito više vremena proveo proučavajući Bibliju, nego ti.

S poštovanjem, Justin.

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Umiješo bi se i ja u ovu raspravu, i upozorio bi brata Fazliju, da koliko god on bio star, postoje ljudi koji tumače danas Bibliju, na prvom mjestu mislim ekumenski tim koji je sastavljao komentare Jeruzalemske Biblije, ali i razne istraživače raznih polja od kritike teksta, arheologije, do bibličara. A doktorat Biblije je, ako nisi znao, jedan od najzahtjevnijih u svijetu, jer samo za upisat ga, tebaš jako dobro poznavat 8 jezika. Uglavnom, oni se nebi složili s tvojom tvrdnjom da je Biblija "zbirka razlicitih vrsta tekstova od narodnih prica i praznovjerja, preko vise ili manje utemeljenih moralnih poduka, do duhovnih istina u rasponu od obicnih metafizickih uvida, do vrhunskih duhovnih otajstava." Ona je u prvom planu nadahnuta Božja riječ, a ovo što si nabrojao je samo vanjština. Neki u Pjesmi nad pjesmama vide erotsku poeziju, a drugi cijeli prikaz čovjekova hoda k Bogu.
Ovo napominjem samo iz razloga što si se sam pozvao na senioritet. Priznajem da Biblija nije jedina knjiga koja ima mudrih izjava u njoj, ali provaj bit malo ponizniji i otvorit se da možda ono što si ti spoznao proučavanjem Biblije nije sve što se može iz nje dobiti.
Pogledaj se, brate, pozivam te, koji su ti motivi što si u new ageu, a ne u kršćanstvu, i, koliko te je to tvoje bivanje u toj zajednici promijenilo? A znamo da, ako molitva ne mijenja nas, teba da mi mijenjamo molitvu.

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
27. travnja - 1. svibnja 2007.
Bez obzira vježbate li već neko vrijeme,
ili tek činite svoje prve korake u yogi
i meditaciji, proljeće je vrijeme koje
poziva da probudite tijelo i um, da se
prepustite utjecaju intenzivnog vježbanja
u ugodnom društvu, prelijepoj okolini i
uz kvalitetan nadzor. Budistički centar i
Zenyoga udruga i ovoga proljeća u Krku
održavaju tradicionalni seminar iz yoge i
zazena, meditacije u sjedenju. Ovaj je
seminar prilika da izađete iz svoje
svakodnevnice i gradske užurbanosti, da
nekoliko dana proživite u zdravom ritmu,
poticajnom druženju i nadahnjujućoj prirodi.
Seminar će voditi Žarko Andričević i ostali
učitelji iz naših zenyoga grupa.
Opširnije:
http://www.zenyoga.hr/novosti/index.asp?ID=17

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Dragi Justine, tvoje dozivljavanje Biblije i duhovnosti je sasvim legitimno. Postoji dovoljno prostora za takvu interpretaciju Biblije. Konacno, vecina krscana upravo tumaci svoju vjeru na takav nacin. Ali ono sto smatram problematicnim jeste tvoje (samo)uvjerenje da je to vidjenje jedino ispravno, a svi drugi ce gorjeti u paklu.

Takav stav je vrlo upitan. Stovise, vrlo je opasan po tebe i tvoje dusevno zdravlje.

Sto se tice same Biblije, ono sto tvrdim jeste da u samoj Bibliji ima dovoljno prostora i za jedno sasvim drugacije tumacenje, a ono je jednako toliko legitimno kao i svaki drugi pogled na tu temu. Toliko sto se tice Biblije.

Sto se tice same duhovnosti, kao univerzalne kategorije, o tome takodjer mozemo pricati... ali vjerujem u drugom citanju.

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Dragi Totus, nisam zelio biti nadmen napominjuci svoje godine, nego sam izrazio razumijevanje za Justinovu iskljucivost u vasim godinama. Zao mi je sto drugaciji pogled na krscanstvo smatrate ugrozom ili napadom.

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Dragi Justine, Totus i svi ostali koga zanima...

Ovdje je jedna vrlo, vrlo zanimljiv link na osnovna pravila ispravnog razmisljanja, zakljucivanja i iznosenja svojih stavova. Preporucio bih svima da ga procitaju te da svoje stavove iznose sukladno pravilima logike:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=30255

Uzivajte!

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Dragi Fazlija, u ime čovječnosti ja sam ti zahvalna na strpljivosti, uglađenosti i (vidi se) bistroumlju u komunikaciji, ti si jedna od rijetkih osoba na forumu, izgleda, a da se s nikim nisi zakuhano zakačio u diskusijama ( i mislim još i naš abraham). E, pa ja to stvarno cijenim, i to mi govori o onom jednostavnom osiromašenju duha o kojem nas uči Isus. Čovjek koji ima osiromašen duh od zadrtosti, taj širi mir, mirotvorac rječju, dijelom...volila bih to steći, izgraditi, da imam tu osobinu kao abraham i ti, jer, ja bih se sada mogla zakačiti sa pola svijeta, pa stavim jezik u hladovinu...so

na jedno forumu sam napisala: Sve se mislim, što bi rekli da jednog dana upoznamo one koji slijede Isusa Krista a nikad nisu čuli za protestante, katolike i ostale, da im se osobno objavio Isus kao što je Pavlu, u nekoj prašumi gdje nema civilizacije, interneta, televizije?

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Hvala Noemi, ali i meni je zao sto mi vrlo cesto poteku ruzne i grube rijeci. Ono sto smatram vaznim jeste da duhovnost ne moze biti u suprotnosti sa svim drugim prirodnim zakonima i pravilima u svemiru. Zato i duhovna nauka mora biti sukladna logici i pravilnom, razumnom nacinu izvodjenju zakljucaka. Inace, imamo samo dogmu i praznovjerje. Ako nase misli nisu utemeljene u logici, nego samo u slijepom predubjedjenju.

Sugovornici kazu, Biblija je jedina istina i svi drugi ce gorjeti u paklu. Osobno nemam problema s tom izjavom, spreman sam je prihvatiti ako se dokaze njezina utemeljenost. Samo trazim da mi se obrazlozi i utemelji bilo koji stav na nekim cinjenicama. Nazalost, takva argumentacije obicno izostaje kod takvih krajnjih i iskljucivih stavova.

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Totus Tuus je napisao/la:
Patnja je i ostaje zlo, da budemo s time na čisto. Ali, buduči da nas je naš Spasitelj upravo kroz patnju otkupio, ona za nas dobiva spasenjski smisao! Moći prigrliti patnju je velik blagoslov. Ona je sredstvo preobrazbe, kroz patnju nas Bog mijenja kako se nikako drugačije nemožemo promijeniti. Rekao bih da je ona možda i nužna za dubinsku promjenu čovjeka.


Patnja je nužna za promjenu čovjeka, ukoliko se čovijek nije na lijep i blag način promijenio.
Svako isfuravanje na patnju je veliko zlo.

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Totus Tuus je napisao/la:
Što god ja učinio u ovom životu, idem opet u krug sve dok nebudem potpuno svjestan....


....da su Nirvana i Samsara jedno te isto....

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
U prijevodu... svjetovnost (samsara) i duhovno postignuce (nirvana) su jedno...

...ili rijecima krscana, sin covjecji i sin bozji su jedno, hrana (zemaljste tvari) i samo tijelo Boga su jedno.

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
U prijevodu... svjetovnost (samsara) i duhovno postignuce (nirvana) su jedno...

...ili rijecima krscana, sin covjecji i sin bozji su jedno, hrana (zemaljste tvari) i samo tijelo Boga su jedno.


Tko ne jede od ovoga Tijela.....i tako dalje....Wink

descriptionBuddhizam - Page 2 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply