Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Obožavanje svetaca, kipova i slika

power_settings_newLogin to reply
+44
UČENIK10
ziger
Domenika
kristina888
vijesnik
Navi
jakob
laodikejac
melkisedek
Istina
emanuel
Medeni
Naomi
Bhakti
Caesar
crusader
Ruta
Peaceful_warior
imhotep
ILIJA
moki72
simply
tomahowk1
Mila
Želislav
10
NJEGOVA
Velikomucenik
jony
Euro
senka
Totus Tuus
cubela
Justin
Izrail
Daniel
kon
Blue
No Nick
Spart
dominik
Sinke
forestsilvy
kainos
48 posters

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
ILIJA je napisao/la:
crkva koju je osnivao Pavle i apostoli nema nista zajednicko sa Katolickom crkvom ko god cita djela apostolska poslanice i evandjelja ....sam ce to vidjeti....


žalosno, ali istinito, nije mi jasno zašto su neki katolici toliko zabrijali na taj celibat kada je takva praksa izmišljena tek u srednjem vijeku...?

"ko god cita djela apostolska poslanice i evandjelja ....sam ce to vidjeti...."

Nažalost, 95% katolika uopće niti ne čita Bibliju.... nažalost.... zato i ostaju unutar tog sustava...

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
ILIJA je napisao/la:

.... kad je to katolicka crkva imala svetost???


Onog trenutka kad je Isus poslao Duha Svetoga učenicima i obećao da će biti s Crkvom do konca vremena (Mt 28, 18-20)... a budući da Isusove riječi ne odlaze u prazno, taj duh je ostao s Crkvom sve do današnjeg vremena. Vjerujemo Božjoj riječi jer ona ne može prevariti.

A pojedinačna grešnost članova, ma bili na kako visokoj i istaknutoj poziciji i službi, nema ništa s konstitutivnom svetošću Kristovezaručnice... jer Crkva je živi organizam u kome se isprepliću grešnost i svetost njezinih članova, njiva Gospodnja na kojoj rastu žito i kukolj (Mt 13, 24-30)

Ruta je napisao/la:

Da li postoji ijedan slucaj da je ozenjeni covjek postao svecenik u RK crkvi ili da li je jedan papa bio ozenjen?Molim te Caesare odgovorimi jer mozda ja nisam dovoljno upucena.


Naravno. Neki podaci govore o ukupno 39 oženjenih papa, kao posljednji se navodi Hadrijan II. (867-872).

U SAD-u postoji izvjestan broj oženjenih svećenika zapadnog obreda, mahom obraćenih pastora kojima je dozvoljeno da nastave svoju službu u Katoličkoj crkvi. Dakle ne radi se ovdje o dogmi već disciplinskom propisu koji se ne proteže na čitavu Crkvu - oženjeni pripravnici istočnih obreda moga biti zaređeni u službu prezbiterijata.

inliner je napisao/la:

žalosno, ali istinito, nije mi jasno zašto su neki katolici toliko zabrijali na taj celibat kada je takva praksa izmišljena tek u srednjem vijeku...?


Celibat izmišljen sigurno nije u Srednjem vijeku, znalo se za nj i puno prije... npr. Ivan Krstitelj i Isus su živjeli u celibatu? Monasi i pustinjaci su živjeli u celibatu...?

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 Emptys

more_horiz
Caesar je napisao/la:
[Onog trenutka kad je Isus poslao Duha Svetoga učenicima i obećao da će biti s Crkvom do konca vremena (Mt 28, 18-20)... a budući da Isusove riječi ne odlaze u prazno, taj duh je ostao s Crkvom sve do današnjeg vremena. Vjerujemo Božjoj riječi jer ona ne može prevariti.

A pojedinačna grešnost članova, ma bili na kako visokoj i istaknutoj poziciji i službi, nema ništa s konstitutivnom svetošću Kristovezaručnice... jer Crkva je živi organizam u kome se isprepliću grešnost i svetost njezinih članova, njiva Gospodnja na kojoj rastu žito i kukolj (Mt 13, 24-30)

[?

Naravno da ovo nije niti moze biti tacno jer kad Biblija kaze crkva ta crkva se veoma razlikuje od katolicke crkve evo jedan primjer:


Tako da se mi sami hvalimo vama crkvama Božijima, vašijem trpljenjem i vjerom u svima vašijem gonjenjima i nevoljama koje podnosite, 2. Solunjanima 1,4

Bozja crkva je jedno a katolicka crkva je nesto sasvim drugo to je sustina, to sto bi katolici htjeli kontinuitet sa prvim krscanima jednako je kontinuitetu koji trazi razbojnik koji udje na tudje imanje i ubije vlasnika ali trazi da ga se postuje kao nasljednika,iako je u stvari razbojnik.

Kakva je bila crkva o kojoj govori Pavao- Bozje crkve u trpljenju i u nevoljama koje su podnosile-,upravo suprotno onome sto je cinila katolicka crkva koja je progonila i gonila i koja i danas isto to cini koristeci svoj uticaj.

Takodje navod iz Mateja 13,24-30 lazno sugerise i navodi nas na misao da kukolj i zito rastu u crkvi !!!sto nije istina niti je to smisao teksta niti je to kontekst .Sam Isus objasnjava svojim ucenicima:

"Njiva je svijet. Dobro sjeme sinovi su Kraljevstva, a kukolj sinovi Zloga. "Matej 13,38

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
ILIJA je napisao/la:
Naravno da ovo nije niti moze biti tacno jer kad Biblija kaze crkva ta crkva se veoma razlikuje od katolicke crkve evo jedan primjer:

Tako da se mi sami hvalimo vama crkvama Božijima, vašijem trpljenjem i vjerom u svima vašijem gonjenjima i nevoljama koje podnosite, 2. Solunjanima 1,4

Bozja crkva je jedno a katolicka crkva je nesto sasvim drugo to je sustina, to sto bi katolici htjeli kontinuitet sa prvim krscanima jednako je kontinuitetu koji trazi razbojnik koji udje na tudje imanje i ubije vlasnika ali trazi da ga se postuje kao nasljednika,iako je u stvari razbojnik.

Kakva je bila crkva o kojoj govori Pavao- Bozje crkve u trpljenju i u nevoljama koje su podnosile-,upravo suprotno onome sto je cinila katolicka crkva koja je progonila i gonila i koja i danas isto to cini koristeci svoj uticaj.


A prvi kršćani podvrgnuti progonima bili su članovi... koje Crkve? Neke nastale u 16 st. i kasnije, ili Crkve koja zadržava apostolsko nasljedstvo temeljeno na zajedništvu s rimskim biskupom - nasljednikom apostola Petra kojemu je predan primat (Mt 16,18; Iv 21, 15-17; Lk 22,32) i puninu istinskog nauka prve Crkve? jedini logični odgovor koji se nameće je Katolička crkva, nijedna druga ne posjeduje konstitutivne elemente koji određuju puninu crkvenosti.

Kontinuitet Katoličke crkve s prvim kršćanima u apostolskom nasljedstvu i predaji vrlo je očigledan, i ne može biti dokinut nikakvim grijehom, radilo se i o istaknutim dijelovima pastirskog vodstva. Jer Krist je obećao da njegovu Crkvu utemeljenu na Stijeni vrata paklena neće nadvladati (Mt 16,18 ) i da je Duh istine neće napustiti sve do konca vremena (Mt 28, 18-20).

''..Pismo se ne može dokinuti'' (Iv 10,35)

ILIJA je napisao/la:

Takodje navod iz Mateja 13,24-30 lazno sugerise i navodi nas na misao da kukolj i zito rastu u crkvi !!!sto nije istina niti je to smisao teksta niti je to kontekst .Sam Isus objasnjava svojim ucenicima:

"Njiva je svijet. Dobro sjeme sinovi su Kraljevstva, a kukolj sinovi Zloga. "Matej 13,38[/size]


Kraljevstvo Božje je bitno vidljive dimenzije prisutno u ovom svijetu, ne odvojeno od svijeta. Ono se ostvaruje u svijetu, osnovno poslanje Kristovih učenika jest biti sol zemlje i svjetlost svijeta (Mt 5, 16-16), biti u svijetu, ali ne biti od duha ovoga svijeta. Kažemo li da se Crkva ne sastoji od čitave punine ljudskog elementa - ulazimo u suprotnosti s Pismom, jer Isus Crkvu nije zamislio sastavljenu isključivo od svetih. Jer, tko je u potpunosti svet? Jedino Bog, čovjek ma koliko vjerno slijedio Krista ima grijeh i već sama ta činjenica ukazuje na bitnu značajku Crkve kao teandričke zajednice. U njoj se naime isprepliću ljudsko i božansko, svetost i grešnosti i jedo od drugog ne možemo odvojiti. Kažemo li da pozvani u Crkvu nema grijeha, sami sebe varamo i nema istine u nama (1 Iv 1,8 ), a znamo da je čovjek sama svrha Kraljevstva Božjeg - ono je pripravljeno za spasenje čovjeka po Kristu i čovjek kao takav sa svim svojim odrednicama čini samu prirodu Kraljsvstva Bojeg, odnsno Crkve. No, pogledajmo još jednom cijelu prispodobu:

"Kraljevstvo je nebesko kao kad čovjek posije dobro sjeme na svojoj njivi. Dok su njegovi ljudi spavali, dođe njegov neprijatelj, posije posred žita kukolj i ode. Kad usjev uzraste i isklasa, tada se pokaza i kukolj. Sluge pristupe domaćinu pa mu reknu: 'Gospodaru, nisi li ti dobro sjeme posijao na svojoj njivi? Odakle onda kukolj?' On im odgovori: 'Neprijatelj čovjek to učini.' Nato mu sluge kažu: 'Hoćeš li, dakle, da odemo pa da ga pokupimo?' A on reče: 'Ne! Da ne biste sabirući kukolj iščupali zajedno s njim i pšenicu. Pustite nek oboje raste do žetve. U vrijeme žetve reći ću žeteocima: Pokupite najprije kukolj i svežite ga u snopove da se spali, a žito skupite u moju žitnicu.'" (Mt 13, 24-28 )

Kao što vidimo - Kraljevstvo se uspoređuje s njivom na kojoj rastu i žito i kukolj. Ono raste u svijetu, na njivi i sastoji se podjednako od dobrog i lošeg ploda i na kraju svijeta:

''Sin će Čovječji poslati svoje anđele da pokupe iz njegova kraljevstva sve zavodnike i bezakonike i bace ih u peć ognjenu, gdje će biti plač i škrgut zubi. Tada će pravednici zasjati poput sunca u kraljevstvu Oca svojega." (Mt 13, 41-43)

Dakle, sinovi zloga u kojima nije zaživjela Riječ - zavodnici i bezakonici, sastavni su dio putujuće zemaljske Crkve, ali kada dođe onaj čas Gospodin će odijeliti žito od kukolja i očistiti Crkvu od svake ljage da bude sveta i neporočna pred Njim. Sjeme je zasijano, ali ne rodi svako istim plodom:

''I zborio im je mnogo u prispodobama:I dok je sijao, nešto zrnja pade uz put, dođoše ptice i pozobaše ga. Nešto opet pade na kamenito tlo, gdje nemaše dosta zemlje, i odmah izniknu jer nemaše duboke zemlje. A kad sunce ogranu, izgorje i jer nemaše korijena, osuši se. Nešto opet pade u trnje, trnje uzraste i uguši ga. Nešto napokon pade na dobru zemlju i davaše plod: jedno stostruk, drugo šezdesetostruk, treće tridesetostruk." (Mt 13, 3,-8 )

Odnosno neko sjeme uopće ne rodi plodom jer protivnik uzima što je u srcu posijano i taj isti postaje nestalan - otpada od Kristovog nauka. Crkva ne svom zemaljskom putu nije u potpunosti čista (jer - svaki čovjek je po prirodi grešan) i zahtijeva konačno čišćenje prije ulaska u slavu (Otk 21,27)... neće svaki član svatko ući u Kraljevstvo nebesko:

"Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji je na nebesima. Mnogi će me u onaj dan pitati: 'Gospodine, Gospodine! Nismo li mi u tvoje ime prorokovali, u tvoje ime đavle izgonili, u tvoje ime mnoga čudesa činili?' Tada ću im kazati: 'Nikad vas nisam poznavao! Nosite se od mene, vi bezakonici!'" (Mt 7, 21-23)

...već samo onaj tko vrši volju nebeskog Oca. I odbačeni pojedinci bili su sastavni dijelovi zemaljske Crkve, no nebeska Crkva ih neće primiti. Riječ je o kukolju koji na podjedna način - prema grešnoj čovječjoj prirodi, raste u vidljivoj, teandričkoj Crkvi.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Tko je ovo rekao ?

"Njiva je svijet. Dobro sjeme sinovi su Kraljevstva, a kukolj sinovi Zloga. "Matej 13,38

Prema tome tko je slagao ti koji govoris da je crkva njiva o kojoj se govori ili Isus koji kaze da je to svijet.

Tko ovdje pokusava da obmane i da ne upotrijebim grublji izraz tko ovdje iznosi neistinu-ti ili Isus?

Rekao si:"jer Crkva je živi organizam u kome se isprepliću grešnost i svetost njezinih članova, njiva Gospodnja na kojoj rastu žito i kukolj (Mt 13, 24-30)"

To ti kazes a Isus sam objasnjava:"Njiva je svijet. Dobro sjeme sinovi su Kraljevstva, a kukolj sinovi Zloga. "Matej 13,38

Tko laze?

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
ILIJA je napisao/la:
Tko je ovo rekao ?

"Njiva je svijet. Dobro sjeme sinovi su Kraljevstva, a kukolj sinovi Zloga. "Matej 13,38

Prema tome tko je slagao ti koji govoris da je crkva njiva o kojoj se govori ili Isus koji kaze da je to svijet.

Tko ovdje pokusava da obmane i da ne upotrijebim grublji izraz tko ovdje iznosi neistinu-ti ili Isus?

Rekao si:"jer Crkva je živi organizam u kome se isprepliću grešnost i svetost njezinih članova, njiva Gospodnja na kojoj rastu žito i kukolj (Mt 13, 24-30)"

To ti kazes a Isus sam objasnjava:"Njiva je svijet. Dobro sjeme sinovi su Kraljevstva, a kukolj sinovi Zloga. "Matej 13,38

Tko laze?


A tko govori istinu kad kaže da će iz svoga kraljevstva pokupiti sve bezakonike i zavodnike da ih baci u peć ognjenu? Tko govori istinu kad kaže da neće svaki član Crkve ući u Kraljevstvo nebesko (Mt 7, 21-23)?

Tko govori istinu kad kaže da će pročistiti svoje gumno vijačom da saberi žito u žitnicu svoju a pljevu spali ognjem neugasivim (Lk 3,17)? Zašto je potrebno pročistiti vlastito gumno ako se sastoji samo od dobrog roda?

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Izaija 44,17: Ali od onoga što preostane pravi sebi boga, svog kumira, pada pred njim ničice i klanja mu se i moli: "Spasi me, jer si ti moj bog.
Otkrivenje 9,20: Ipak, preostali ljudi, što ne poginuše od tih zala, ne obratiše se od djela ruku svojih, da se više ne klanjaju zlodusima i kumirima - ni zlatnima, ni srebrnima, ni mjedenima, ni kamenima ni drvenima koji niti vide niti čuju nit hodaju

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Hoće li protestanti promijeniti svj odnos prema Mariji
nakon svojevrsne rehabilitacije Martina Luthera koji ima hipoteku špaltanja Europe i dehelenizacije crkve?
Kako piše The Times papa Benedikt XVI priprema sa svojim teološkim krugom od 40 učenika podlogu za odvagavanje mogućnosti i smsla rehabilitacije Luthera!

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Nije u redu osuđivati kolektivno. Jer ako netko govori da katolici obozavaju svece, kipove i slike taj krsi Bozju zapovijed dajuci lazno svjedocanstvo, jer je osudio SVE radi grijeha pojedinaca. I UZEO SI JE ULOGU SUCA A SUD PRIPADA JEDINO BOGU!

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
crusadercro je napisao/la:
Nije u redu osuđivati kolektivno. Jer ako netko govori da katolici obozavaju svece, kipove i slike taj krsi Bozju zapovijed dajuci lazno svjedocanstvo, jer je osudio SVE radi grijeha pojedinaca. I UZEO SI JE ULOGU SUCA A SUD PRIPADA JEDINO BOGU!

Da li ovo pravilo primjenjujes i sam.Jako bi me veselilo ako je tako.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Koje sam lazno svjedocanstvo dao?

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
crusadercro je napisao/la:
Koje sam lazno svjedocanstvo dao?

Ali kako ja vidim i tebi nitko nije lazno svjedocanstvo dao.Ovaj forum nije ovakvog tipa kako ti hoces trolati po njemu,molim te privikni se na toleranciju drugog i drugacijeg i postivanje drugog i drugacijeg,i pripazi na konverzaciju.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Saints

Mk 12:26-27 ... "not God of the dead, but of the living."
Jn 15:1-8 ... vine and its branches.
1 Cor 12:25-27; Rom 12:4-5 ... body of Christ.
Eph 6:18; Rom 15:30; Col 4:3; 1 Thess 1:11 ... intercessory prayer.
Jos 5:14; Dan 8:17; Tob 12:16 ... veneration of angels united with God (Mt 18:10).
1 Cor 13:12; 1 John 3:2 ... saints also united with God.
Lk 20-34-38 ... those who died are like angels.
2 Mac 15:11-16 ... deceased Onias and Jeremiah interceded for Jews.
Rev 8:3-4; Jer 15:1 ... saints' intercession.

Statues, images and relics

Ex 25:18-22, 26:1,31; Num 21:8-9 ... God commands images made.
1 Kings 6:23-29, 35, 7:29 ... Solomon's temple: statues and images.
Acts 19:11,12 ... Paul's handkerchiefs and aprons.
2 Kg 13:20-21 ... Elisha's bones.
Acts 5:15-16 ... Peter's shadow.
Mt 9:20-22 ... Jesus' garment cures woman.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Biblija je jasna i po ovom pitanju.

Onaj dan kad stajaste pred Gospodom Bogom svojim kod Horiva, kad mi Gospod reče: Saberi mi narod da im kažem reči svoje, kojima će se naučiti da me se boje dok su živi na zemlji, i da uče tome i sinove svoje;

Kad pristupiste i stajaste pod gorom, a gora ognjem goraše do samog neba i beše na njoj tama i oblak i mrak;

I progovori Gospod k vama isred ognja; glas od reči čuste, ali osim glasa lika ne videste;

I objavi vam zavet svoj, koji vam zapovedi da držite, deset reči, koje napisa na dve ploče kamene.

I meni zapovedi onda Gospod da vas učim uredbama i zakonima da ih tvorite u zemlji u koju idete da je nasledite.

Zato čuvajte dobro duše svoje; jer ne videste nikakav lik u onaj dan kad vam govori Gospod na Horivu isred ognja,

Da se ne biste pokvarili i načinili sebi lik rezan ili kakvu god sliku od čoveka ili od žene,

Sliku od kakvog živinčeta koje je na zemlji, ili sliku od kakve ptice krilate koja leti ispod neba;

Sliku od čega što puže po zemlji, ili sliku od kakve ribe koja je u vodi pod zemljom;

I da ne bi podigavši oči svoje k nebu i videvši sunce i mesec i zvezde, svu vojsku nebesku, prevario se i klanjao im se i služio im; jer ih Gospod Bog tvoj dade svim narodima pod celim nebom; ( 5 Mojsijeva 4. 10. 19 ).

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom . Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.


http://apostolskopravoslavlje.files.wordpress.com/2012/02/catholic_idolaters.jpg

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/87/svlukawy2.jpg/sr=1

http://apostolskopravoslavlje.files.wordpress.com/2012/02/beast_worship.jpg

http://www.vesti011.com/wp-content/uploads/2011/12/klanjanje-papi.jpg




descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Izaija 44,11
Gle, svi će štovatelji likova biti osramoćeni, izrađivači njihovi više od bilo koga.
Nek` se saberu svi i pojave: prepast će se i postidjeti odjednom.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
kainos je napisao/la:
Kad su pogani prihvaćali kršćanstvo njihovi hramovi su pretvarani u crkve...i naravno poganske kipove Merkura i Jupitera prekrstili u Pavla i Petra...pogani ostaju pogani...uvijek im treba neka zamjena...


Cekaj pa ti i tvoja zajednica ste proizasli iz te Crkve i mislim da bi se ovdje ne bi trebale iznositi lazi o tim hramovima i kipovima i zamjeni!

Bog Isus je obecao Crkvu jednon svabi i rekao ovo sve prije odakle si ti naucio vjeru je laz!
Bozji blagoslov nek sidje na vas, LP

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Zašto je onda RKC drugu zapovijed iz Biblije - ne pravi sebi rezana lika niti mu služi - izbrisala iz Zakona, a da bi broj zapovijedi ostao nepromijenjen, desetu su zapovijed iz Biblije podijeli na dvije. Ne poželi tuđeg ženidbenog druga - Ne poželi tuđe stvari. Bog nije mijenjao zakon, ali Danijel je prorekao da će Zakon promijeniti mali rog, što je i učinio. Nijedan čovjek ne smije mijenjati Božji Zakon.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 37 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply