Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Obožavanje svetaca, kipova i slika

power_settings_newLogin to reply
+44
UČENIK10
ziger
Domenika
kristina888
vijesnik
Navi
jakob
laodikejac
melkisedek
Istina
emanuel
Medeni
Naomi
Bhakti
Caesar
crusader
Ruta
Peaceful_warior
imhotep
ILIJA
moki72
simply
tomahowk1
Mila
Želislav
10
NJEGOVA
Velikomucenik
jony
Euro
senka
Totus Tuus
cubela
Justin
Izrail
Daniel
kon
Blue
No Nick
Spart
dominik
Sinke
forestsilvy
kainos
48 posters

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Do sutra, braćo! Čuvajte se idola, ali sve ispitajte! Da ne bi netko slučajno za Božje čudo rekao da je od Babilona. Zar ne bi bio grijeh protiv Duha Svetoga tako govoriti? Možda je najbolje šutjeti u osudi svega. Jer jalova je naša sudbina ako se uzdamo u znanje svoje.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Ova je spam. Htio sam si ispraviti tipfelere, ali umjesto "Edit" sam pretisnuo "Quote" pa napravih dupli post. Izvinite. Tri ujutro.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Sinke je napisao/la:
Krizostom je napisao/la:
problem je tu Sinke što je No Nick kao i ja adventist i ne vjerujemo u besmrtnsot duše...znači sveci po nama snivaju u prahu...


Ne samo da sveci ne snivaju u prahu, već ni prokletnici ne snivaju u prahu.
Pročitaj Luku 16:23 i objasni mi svoje stavove! Kako Lazar sjedi u krilu Abrahamovu, i bogataš se muči u paklu- a oboje pričaju o ljudima na zemlji? Kada bogataš pita Lazara da mu pomogne u vatri tako da mu donese vode, Abraham kaže da Lazar ne može doći do njega. Ali kada bogataš kaže da Lazar pošalje nekog mrtvog njegovima u kuću i upozori ih na život koji žive- Abraham kaže da mrtvi mogu ustati i pričati sa živima, ali da bogataševa braća imaju Mojsija i proroke- te ako njima ne vjeruju, niti mrtvi ih neće obratiti.

Kako mrtvi mogu ustati, ako snivaju u prahu?


Što se tiče priče o bogatašu i Lazaru pročitaj ovu stranicu gdje se nalaze ovi podnaslovi, pod mojim nickom na temi besmrtnost duše:

Bogataš i Lazar
Problem doslovnog tumačenja
Sukob s biblijskim istinama
Židovska shvaćanja onog vremena
Kako je Isus rabio onovremena vjerovanja

Nije previše dugačko, stigneš pročitati...evo radi lakšeg pronalaženja...

https://izaija95.forumcroatian.com/Teologija-c1/Apologetika-f1/Besmrtnost-duse-t16-90.htm[/url]

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Problem je sto praxa o kojoj mi ovde pricamo nije bila poznata u apostolsko vreme, nego je kasnije nastala. Obracanje svecima koji bi se obratili Bogu zaista vuce poreklo izvan hriscanstva. Medjutim, kada smo mi dotle 'dogurali' da pricamo o ovoj stvari kao da je biblijska, i trazimo potvrdu iz Biblije-katastrofa, ne zelim ucestvovati na takav nacin u ovoj temi.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Sinke da li tebi trebaju Marija, sveci i anđeli za Spasenje?

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Sinke prijatelju kompliciraš.Navedi mi bar jedan stih iz Novog zavjeta gdje Bog kaže da gradimo kipove?Samo bez plahti molio bih lijepo.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Joshua je napisao/la:
Sinke prijatelju kompliciraš.Navedi mi bar jedan stih iz Novog zavjeta gdje Bog kaže da gradimo kipove?Samo bez plahti molio bih lijepo.


Rado, brate!
Isus u Ivanovom Evanđelju 3:14 govori da je Mojsije podignuo zmiju u pustinji, tj. citirao je podizanje kipa zmije iz Knjige Brojeva 21:8. Isus kaže da kako je podignut kip, tako će biti podignut i On- kip je bio za život umjesto smrti od zmijskog otrova, a Krist će biti "kip vjere" koji će ljudima dati život nakon svake smrti. Dakle, Isus ne samo da priznaje gradnju kipova, već se s kipom i usporedi. Da ne duljim: Isus zapravo kaže da gradnja kipova nije grijeh, jer ako je gradnja kipova grijeh, tada se ne bi usporedio s kipom.

Osim toga, kakve veze ima Stari Zavjet s Novim Zavjetom? Zar jedan isključuje drugi? Zar Stari Zavjet ne priča o Isusu? Isus je rekao da nije došao Stari Zavjet ukinuti, već ispuniti!

Citiram Bibliju vrlo jasno, nema nikakvih komplikacija. Bog je naredio da se grade kipovi u Starome Zavjetu.

Budući da je Bog naredio da se grade kipovi u Starome Zavjetu, pitam ja tebe gdje Novi Zavjet kaže da ih se ne gradi, posebno ako ih Isus nije smatrao idolima, jer citira gradnju zmije, dapače i nema želje ne usporediti se s njime?

I ako ti kažeš da se kipovi ne grade, a Biblija kaže da se grade- dapače, da je Bog svojom rukom tako odredio- zar svojom tradicijom ne ukidaš Božju naredbu?

Zadnja promjena: ; čet 22 vel 2007, 15:17; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Daniel je napisao/la:
Sinke da li tebi trebaju Marija, sveci i anđeli za Spasenje?


Nikako! To bi bilo idolopoklonstvo! Ako ima Katolika koji tako misle, onda ih treba upozoriti da nije tako! Crkva stalno tako uči! Isus je jedini put ka spasenju!

S druge strane, da li ti misliš da ljudi moraju moliti za kralja da bi Bog kralja blagoslovio? Tojest, misliš li da Bog ne može blagosloviti kralja bez molitva vjernika? Ako je tako, misliš da su medijatori! Ako nije, onda zašto Pavao kaže da se moli za kralja?

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Sinke je napisao/la:

Nikako! To bi bilo idolopoklonstvo! Ako ima Katolika koji tako misle, onda ih treba upozoriti da nije tako! Crkva stalno tako uči! Isus je jedini put ka spasenju!


Ajd hvala Bogu da još neko to može reći osušilo mi se grlo tumačeći Hrkiju isto to.afro

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
No Nick je napisao/la:
Problem je sto praxa o kojoj mi ovde pricamo nije bila poznata u apostolsko vreme, nego je kasnije nastala. Obracanje svecima koji bi se obratili Bogu zaista vuce poreklo izvan hriscanstva. Medjutim, kada smo mi dotle 'dogurali' da pricamo o ovoj stvari kao da je biblijska, i trazimo potvrdu iz Biblije-katastrofa, ne zelim ucestvovati na takav nacin u ovoj temi.


Objasni onda Kolonaše 2:18. Zašto Pavao spominje štovanje anđela, ako ta "praksa" nije bila poznata? Dapače, općinstvo svetih nije praksa, jer da je praksa ne bi je sve Crkve imale. Općinstvo svetih je dio doktrine.

Protestanti sad najčešće lupe da doktrine nigdje nema u Bibliji. Nažalost po njih, "sola scriptura" i "sola fide" su protestantske doktrine- one su univerzalno protestantsko učenje, iako nigdje u Bibliji ne piše da je Biblija kompletna riječ Božja, ali sama Biblija priznaje da "fale neki njeni dijelovi"- Biblija spominje Pavlovu poslanicu vjernicima u Laodiceji ( Kolonašima 4:16 ) , govori da je Pavao Solunjanima govorio i u riječima ( nepisanom obliku ) uz pismo ( 2. Solunjanima 2:15 ) , izgubljeno je pismo koje Korićani šalju Pavlu da ga pitaju u vezi bludništva ( Korićanima 7:1 ) te Luka u Evanđelju po Luki 1:3 govori da je sve ispitao prije nego je napisao Evanđelje- iako u svojem Evanđelju spominje stvari koje ostala Evanđelja ne spominju ( pitam vas: gdje je provjerio što je anđeo Gabrijel rekao Mariji ako samo on piše o tome ? )

Ako ne vjeruješ meni, vjeruj mojim argumentima.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Izrail je napisao/la:
Sinke je napisao/la:

Nikako! To bi bilo idolopoklonstvo! Ako ima Katolika koji tako misle, onda ih treba upozoriti da nije tako! Crkva stalno tako uči! Isus je jedini put ka spasenju!


Ajd hvala Bogu da još neko to može reći osušilo mi se grlo tumačeći Hrkiju isto to.afro


To dečki to stari

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Krizostom je napisao/la:
Sinke je napisao/la:
Krizostom je napisao/la:
problem je tu Sinke što je No Nick kao i ja adventist i ne vjerujemo u besmrtnsot duše...znači sveci po nama snivaju u prahu...


Ne samo da sveci ne snivaju u prahu, već ni prokletnici ne snivaju u prahu.
Pročitaj Luku 16:23 i objasni mi svoje stavove! Kako Lazar sjedi u krilu Abrahamovu, i bogataš se muči u paklu- a oboje pričaju o ljudima na zemlji? Kada bogataš pita Lazara da mu pomogne u vatri tako da mu donese vode, Abraham kaže da Lazar ne može doći do njega. Ali kada bogataš kaže da Lazar pošalje nekog mrtvog njegovima u kuću i upozori ih na život koji žive- Abraham kaže da mrtvi mogu ustati i pričati sa živima, ali da bogataševa braća imaju Mojsija i proroke- te ako njima ne vjeruju, niti mrtvi ih neće obratiti.

Kako mrtvi mogu ustati, ako snivaju u prahu?


Što se tiče priče o bogatašu i Lazaru pročitaj ovu stranicu gdje se nalaze ovi podnaslovi, pod mojim nickom na temi besmrtnost duše:

Bogataš i Lazar
Problem doslovnog tumačenja
Sukob s biblijskim istinama
Židovska shvaćanja onog vremena
Kako je Isus rabio onovremena vjerovanja

Nije previše dugačko, stigneš pročitati...evo radi lakšeg pronalaženja...

https://izaija95.forumcroatian.com/Teologija-c1/Apologetika-f1/Besmrtnost-duse-t16-90.htm[/quote[/url]]


Da kratko odgovorim, nisam pročitao sve do kraja jer sam u prvih par redova naletio na par kikseva koji su dokaz da ostatak nije vrijedno shvatiti ozbiljno. Ako je Flavije Židov, onda pakao ne bi nazvao "Hades" već "Ghenna". Hades je 99% sigurno riječ Grčkog podrijetla i označava svijet mrtvih u kojem oni žive usporedno pored živih. Pa znaš i iz grčke mitologije da se priča o Hadu.

Na kraju, imaš i sam kontradikcije u svojoj teoriji, naime ako pravednici stoje u Krilu Abrahamovu tj. djelu podzemlja u kojem je svjetlo, a nepravednici u blizini pakla da mu mogu osjetiti plamen- gdje idu nepravednici ako ih Bog osudi na muke paklene? U pakao, gdje je jako vruće? Ali prema tebi, pakao ne postoji- jer duše zlih nestaju.

Ako duše zlih nestaju na Posljednjem Sudu, zašto Flavije govori da postoji pakao, tj. čemu pakao služi u svemu ovome osim da "grije" tamni dio podzemlja? Nitko neće ići u njega!

I kako bi itko od vas objasnio ovaj citat iz Biblije:

Jer ogladnjeh i ne dadoste mi jesti; ožednjeh i ne dadoste mi piti; "I otići će ovi u muku vječnu, a pravednici u život vječni."
Matej 25:35

u kontekstu ovog

Pa ako te ruka sablažnjava, odsijeci je. Bolje ti je sakatu ući u život, nego s obje ruke otići u pakao, u oganj neugasivi.
I ako te noga sablažnjava, odsijeci je. Bolje ti je hromu ući u život, nego s obje noge bit bačen u pakao.
I ako te oko sablažnjava, iskopaj ga. Bolje ti je jednooku ući u kraljevstvo Božje, nego s oba oka biti bačen u pakao, gdje crv njihov ne gine niti se oganj gasi.
Marko 9:43

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Smile A sta znaci to "crv njihov ne gine"? Smile Marko spominje 'gehenu'.

Objasni onda Kolonaše 2:18. Zašto Pavao spominje štovanje anđela, ako ta "praksa" nije bila poznata? Dapače, općinstvo svetih nije praksa, jer da je praksa ne bi je sve Crkve imale. Općinstvo svetih je dio doktrine.


Zasto pavle spominje obozavanje andjela????? Pa sta mislis zasto??? Upravo zato jer su oni smatrali andjele za posrednike! A drugo-gde Pavle odobrava takvu praxu? To je bila kriva religija, a pavle samo upozorava na to! Ne razumem sto si htio poentirat ovim...? Ili ovim:

Protestanti sad najčešće lupe da doktrine nigdje nema u Bibliji. Nažalost po njih, "sola scriptura" i "sola fide" su protestantske doktrine- one su univerzalno protestantsko učenje, iako nigdje u Bibliji ne piše da je Biblija kompletna riječ Božja, ali sama Biblija priznaje da "fale neki njeni dijelovi"- Biblija spominje Pavlovu poslanicu vjernicima u Laodiceji ( Kolonašima 4:16 ) , govori da je Pavao Solunjanima govorio i u riječima ( nepisanom obliku ) uz pismo ( 2. Solunjanima 2:15 ) , izgubljeno je pismo koje Korićani šalju Pavlu da ga pitaju u vezi bludništva ( Korićanima 7:1 ) te Luka u Evanđelju po Luki 1:3 govori da je sve ispitao prije nego je napisao Evanđelje- iako u svojem Evanđelju spominje stvari koje ostala Evanđelja ne spominju ( pitam vas: gdje je provjerio što je anđeo Gabrijel rekao Mariji ako samo on piše o tome ? )


sama Biblija priznaje da "fale neki njeni dijelovi


Smile Pa to uopste ne znaci da je Biblija 'nekompletna'. Smile Ne razumem ove 'argumente', a drugo-ni predanja nisu kompletna, jer nisu sva sacuvana. Prema tome-nikome ne verujemo...Smile

Zaista ne razmem. Nemam problem sa ovim. Zaista ne.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Sinke, brate i kolega, čuj me malo, molim te...

Ne vidim zašto ti misliš da je problem što je Flavije koristio grčki izraz «hades»? Gehenna je također grčka transliteracija hebrejskog izraza «dolina Ben Hinom», a ne židovska riječ, kako ti misliš (barem mi se čini da tako misliš, na temelju tvog izlaganja). Ta dolina se nalazi blizu Jeruzalema, a SZ je spominje više puta (2. Kraljevima 23:10; 2. Ljetopisa 33:6; Jeremija 7:31, itd.). U 2. Ljetopisa 28:3 i 33:1.6 saznajemo, da su u toj dolini Židovi žrtvovali djecu bogu Molohu... Ti očito ne znaš da je misao o «Hadesu» kao mjestu mučenja zlih, već u intertestamentalnom periodu (2. st. pr. Kr.) ušla i u židovsku misao. Zašto je onda čudno da Josip Flavije u tom svom djelu objašnjava tu židovsku misao o hadesu?

Inače, riječ "hades" u NZ-u označava "grob", jer je riječju "hades" u Septuaginti prevedena starozavjetna riječ "šeol", koja je bez sumnje označavala grob, a novozavjetni pisci su koristili Septuagintu. Budući da su evanđelisti razmišljali na starozavjetno-hebrejski, a ne na grčko-mitološki način, jasno nam je da kad u NZ-u vidimo riječ "hades", da se ta riječ odnosi na starozavjetni "šeol" - grob. Međutim, u našem prijevodu je često pogrešno riječ "hades" prevedena kao "pakao". Naravno, nije nam korištenje Septuaginte od strane pisaca NZ-a jedini razlog, zbog kojega možemo reći da u NZ-u «hades» trebamo shvatiti kao "šeol". To je jasno i iz samog novozavjetnog teksta (pročitaj, npr. Djela 2:25-32). Pročitaj sve tekstove u NZ-u gdje se spominje "hades", pa upotrijebi logiku, ako ništa više, i reci je li logičnije da se on prevede kao "grob" ili kao "pakao" (u smislu mjesta vječnog mučenja)?

Nadam se da sada shvaćaš zašto su No nicku tvoje primjedbe o ovome bile toliko smiješne... Smile
Inače, prijatelju, nemoj se sada ljutiti, mi smo svi ovdje zato da jedni druge podučavamo i pomažemo... Ja te jako cijenim kao čovjeka i teologa...

Na kraju si u postu nabrojao nekoliko biblijskih redaka – Matej 25:35 i Marko 9:43...
Budući da ove redke razumiješ na ovakav način, vidim da bi bilo dobro da malo bolje proučiš i ovu NZ-u riječ gehenna. Kao što sam napisao gore, to je grčka transliteracija hebrejskog izraza «dolina Ben Hinom», a u NZ-u ova riječ simbolizira vatru koja se ne gasi, dok sve ne izgori. To nam postaje još jasnije, kad vidimo koja je bila funkcija te doline u SZ-u... Kada to proučimo, postaje nam jasno zbog čega Marko ovdje kaže da «crv njihov ne gine, niti se oganj gasi» - to je isti kontekst kao Izaija 66:24! Prouči to. Imaš u SZ-u na dosta mjesta ovaj motiv... Važno je da shvatiš sljedeće o gehenni: Joachim Jeremias u Kittelovom teološkom riječniku NZ-a objašnjava: «Grožnje suda, koje su bile izrečene nad tu dolinu zla u Jeremiji 7:32, 19:6 i u Izaiji 31:9, 66:24 su razlog, zašto je dolina Hinom postala sinonim za pakao posljednjeg suda…u 2. stoljeću prije Krista.» Dakle, ona je sinonim za pakao posljednjeg suda! Provjeri to u Bibliji, idi kroz tekstove...
U toj dolini su se spaljivala trupla, a ne znam da li znaš kako je teško održavati vatru, dok truplo sasvim ne izgori... Vatra koja se «ne gasi» je u ovom kontekstu simbol vatre koju se ne mora održavati, jer se ona sigurno neće ugasiti, dok sve ne izgori. Crve moramo shvatiti u istom kontekstu – naime, poznati su u toj dolini crvi, koji su «dovršavali posao»...ako me razumiješ... Možda je najbolji primjer značenja «gehenne» u NZ-u, Isusova izjava u Mateju 10:28«Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, a duše ne mogu ubiti; nego se bojte onoga koji može i dušu i tijelo pogubiti u paklu (dosl. «gehenni»).
U Otkrivenju 20:14 piše: «smrt i pakao (dosl. «hades») su bačeni u jezero ognjeno. Ovo je druga smrt.» - vjerojatno se nakon ovog objašnjenja možeš složiti da se ovo «jezero ognjeno» odnosi na gehennu, tj. «pakao posljednjeg suda» - a vidiš da je to vatra koja potpuno uništava... U ovom slučaju ona konačno uništava i grob i smrt...toga više neće biti...

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Dečki imate topic "besmrtnost duše" pa sve što se tiče toga pišite tamo.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Sorry, ali morao sam se nadovezati...
Prebacite post, ako treba...

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Sinke je napisao/la:
Krizostom,
Gdje u Bibliji piše da se Isus rodio 25.12? Pa protestanti slave Božić, iako je na taj dan slavljen solisticij u Rimu!

ZAŠTO SLAVITI BOŽIĆ?
Prije nekoliko godina upitah jednog propovjednika evanđeoske Crkve:“Ma, je li, kako to da za Božić, tj. u petak 25.prosinca 1998.g.nemate božićno bogoslužje?”Pomalo zatečen mojim pitanjem, odgovori mi: “Znaš, mi
nismo nigda prakticirali božićno bogoslužje, mi imamo redovite sastanke svake nedjelje i ... .” Pošto mu nisam htio replicirati - a što se meni zna često dogoditi - ostao sam suzdržan. No, vidjevši da ništa ne govorim - a možda i sâm nezadovoljan što me njegov odgovor nije zadovoljio - upita me ponovno: “A zašto bi slavili taj dan i imali bogoslužje, ta nama je svakako svaki dan Božić?” Na njegov odgovor, pomislio sam kako bi smiješno bilo nekomu čestitati svaki dan rođendan. No, poslije ovoga, ne mogu a da ne kažem da me ovaj razgovor duboko rastužio, tim više što se ne radi o jehovskom propovjedniku i njima sličnima, i mislim da graniči sa fanatizmom i sektaštvom.

Što na ovo kazati?
Treba odista priznati da blagdan Božića nije spomenut u Bibliji, niti ga ima u prvotnoj kršćanskoj zajednici. I, premda je Isus zapovijedio slavljenje uspomene na njegovu smrt, ipak nigdje nije zabranio spominjanje ili svetkovanje svoga rođenja , niti je Bog zabranio da se na takav način slavi njegov Sin. Zar Isus nije kazao: “Tko ne poštuje Sina, ne poštuje ni Oca koji ga je poslao”(Iv 5,23)?
Zar ne znači častiti Isusa ako se svake godine na nesvakidašnji način
svečano sjećamo njegova rođendana ili utjelovljenja? Biblija nas poziva da budemo zahvalni Bogu i da razmišljamo o njegovim izvanrednim i divnim djelima, npr. Ps 66,2,3.5.
Ma, molim vas, zar utjelovljenje Sina nije jedno od najvećih Božjih djela?
Da li je onda grijeh toga se sjećati i to proslaviti na nesvakidašnji način? Zar će to biti protiv Božje volje?
Uostalom, mi kršćani ne slavimo ili častimo neki datum, već djelo spasenja koje predstavlja Isusovo rođenje (vidi Lk 2,10-14).
S Božićem, mi kršćani navješćujemo Radosnu vijest porođenja Spasiteljeva.
Zar je to onda zlo ili nekršćanski? Zar to znači poganski običaj?

Što se pak tiče podrijetla i datuma slavljenja Božića, drži se da potječe iz Rima, oko 4. st. i odatle se proširio diljem svijeta. Činjenica da se slavi u vrijeme kad su Rimljani slavili Sunce tzv. “nepobjedivo sunce”, ne znači da je Božić poganska svetkovina, kako smatraju jehovci i drugi sektaši, a nažalost, i neki fundamentalni protestanti. 25.prosinca slavio se je poganski blagdan rođenja Sunca u vrijeme cara Aurelijana (270-275).
Na odabir baš toga datuma vjerojatno je utjecao i naravni simbolizam, tj. misao na rođenje “sunca pravde” (Mal.3:20, Lk.1:78) koji se odnosi na Krista i koji je pravo i istinsko Sunce (Iv 8,12), gdje stoji: “Ja sam svjetlo svijeta”.
Ako pitanje datuma Božića nije riješeno i ako se ne bude moglo riješiti, to za našu kršćansku vjeru nije niti bitno. Kršćanina zanima ono što je bitno (ne forma, ruho ili sl., već sadržaj - srčika), a to je Isusovo rođenje u tijelu.
Uostalom, Bog ne gleda na podrijetlo običaja i navike naroda. On gleda nakanu, značenje i stav srca, koji daju obilježje pučkim tradicijama.
Crkva kao mudra odgojiteljica, “stup i podloga istine”(1Tim 3,15) zamijenila je neke poganske navike i običaje kršćanskima. Sam Bog dao je primjer takvog zamijenjivanja, npr. obrezanje je bio poganski običaj; poznavali su ga drevni narodi još u neolitu (mlađe kameno doba iz prahistorije), dakle, prije mnogo godina nego je došao patrijarh Abraham (A Abraham nije imao Bibliju koliko mi je poznato).
Unatoč tome, Bog ga je izabrao kao znak Saveza između sebe i Abrahama i njegova pokoljenja (Post 17,10-14). Preuzeo je, dakle, poganski običaj, dajući mu novo značenje ili?
Isto se može kazati i o brončanoj zmiji (Br 21,8-9, Iv 3,14). Ona je općenito bila znak života i božanstva kod poganskih naroda, npr. Egipta i Mezopotamije. Ali Bog je uzima kao znak svoje moći. Stoga se pitam: “Zašto bi, dakle, trebalo prigovarati svetkovanju Kristova rođenja, ili još gore, ne slaviti Kristov rođendan? Praviti se rigorističkim čistuncem.
Pravo sunce koje se slavi, časti i daje život nije Mitra (staro indoiransko božanstvo; religija koja je bila na vrhuncu u Rimskom carstvu od 2. do 4. st.), nego KRIST SPASITELJ I GOSPODIN. Amen?!
Zaključak:
Ako nam je Bog u srcu, onda ne može smetati božićno bogoslužje 25.prosinca. Dakle, ne možemo slavljenje Božića odbiti tek tako, jer ne stoji u Bibliji kao zapovijed, ali bismo ga trebali odbiti onda kada ne bi bilo u skladu s izričitim biblijskim načelima.

Smjerno, kao i dosad, u Kristu
Pozdrav od Ćubele:D

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Cubela, prijatelju!!!
Pa dugo te nisam vidio ovdje, baš mi je drago da si navratio...stvarno. Sjećaš li se mene još?

Evo ja još uvijek teologiziram da se sve praši... Smile
Što ću, takav sam ja...
Zanima li te neka tema s foruma, da malo raspravljamo?
E, pogledaj pod rubriku Teologija, topic Petar stijena vs. Petar kamen - tamo sam i ja nešto postao...
Neka ti Bog da zdravlja, mudrosti, mira, radosti i svega ostalog... Pozdrav, brate.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 3 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply