Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Sveti Duh - Bog!

power_settings_newLogin to reply
5 posters

descriptionSveti Duh - Bog! - Page 2 EmptyRe: Sveti Duh - Bog!

more_horiz
kainos je napisao/la:
Inace da je Sveti Duh vjecni Bog, imaju cak i vjernici koji vjeruju u trojstvo. Npr. nigdje u Bibliji ne mozemo naci zapovijed da se molimo Sv. Duhu, niti da ga castimo, slavimo. Ako je SD dio trojstva onda zakidate SD jer mu se ne molite niti ga obozavate. Ako mu se molite, gdje onda nalazite bibliljsku potporu za to. Ima li SD ime kao Otac i Sin? Sjedi li SD na tronu? Ima li SD oblicje ili formu, kao sto imaju Otac i Sin? To su sve pitanja koja muce i one koji vjeruju u trojstvo.


Auuu.

Podseca me naduh JS a ne na duh koji je na zemlji zamenik  nasega slavnog spasitelja i Gospoda i spasa,  Isusa Hrista.

Slican nacin razmisljanja kao kod JS.
Sto mi govori da je duh koji pokrece ovakve misli, isti taj ili njemu slican.
Zato kaze ispitujte duhove.
Ispitivajuci duh koji vodi JS, uvidio samd a je to lazan duh.
Videci ovde slican nacin razmisljanja, odma vidim da je to lazni duh.
Verovatno isti taj ili njegov drug.

Kaze, to su pitanja  koja muce one koji veruju u trojstvo?
Ne one koji veruju u trojstvo,  vec su to pitanja onih koji su jednom razumeli, ali su bili lenji da idu u dubinu, da bolje shvate.
Znaci, shvatili su povrsno, ali je dunuo drugi vetar, vetar laznih nauka, i oduvao ih jer nisu bili ukorenjeni razbivsi se predhodno na stenu Hrista, da bi potom pustili koren u rodnu zemlju.
Sada lebde kroz vazduh u oblaku prasine  i pricaju kako nista ne vide, pa zato misle da  i drugi ne vide.
Kako je moguce videti u tom oblaku?
Dok ne padnu na zemlju i razbiju se na stenu zvanu Hristos, takvima je tesko, otvoriti oci.

Zadnja promjena: Glasnik; sub 09 stu 2019, 13:32; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionSveti Duh - Bog! - Page 2 EmptyRe: Sveti Duh - Bog!

more_horiz
Nemam trenutno vremena za citanje foruma, pa bih imao pitanje za kainosa, jer necemo da budemo povrsni.
Zasto je neka osoba Bozaanka, kako to znamo da jeste?
Ili koje karakteristike su jedne Bozasnke licnosti, osobe?
Ako bi neko ovde na forumu rekao da je on stvarno licno,bog, koja pitanja bismo mu postavili da saznamo da li je on to?
Ili koje kriterijume, sta bismo mu rekli?
Da cini cuda moze i sotona, do odredjene mere, na to ne mislim.
Cuda koja je nas slavni Gospod cinio prevazilaze sotonina, ali to je posebna tema, postoje druge stvari.

descriptionSveti Duh - Bog! - Page 2 EmptyRe: Sveti Duh - Bog!

more_horiz
Glasnik je napisao/la:
Nemam trenutno vremena za citanje foruma, pa bih imao pitanje za kainosa, jer necemo da budemo povrsni.
Zasto je neka osoba Bozaanka, kako to znamo da jeste?
Ili koje karakteristike su jedne Bozasnke licnosti, osobe?
Ako bi neko ovde na forumu rekao da je on stvarno licno,bog, koja pitanja bismo mu postavili da saznamo da li je on to?
Ili koje kriterijume, sta bismo mu rekli?
Da cini cuda moze i sotona, do odredjene mere, na to ne mislim.
Cuda koja je nas slavni Gospod cinio prevazilaze sotonina, ali to je posebna tema, postoje druge stvari.


Kao prvo, pojam osoba nigdje ne možemo naći u Bibliji. Biblija uvijek kaže čovjek, a čovjek je biće. Bog Otac je biće, Sin Božji je biće. Pojam persone je uveo imperator Justinijan, da bi mogao ljude kontrolirati disciplinirati. Znači osoba lat. persona je maska, stvar,nešto mrtvo, a čovjek je živ. Isto tako imamo termin "Živi Bog". Zato danas osobe su napisane u ličnoj karti i pasošu uvjek velikim slovima, kao na grobovima, nešto mrtvo. Imamo fizičke i pravne osobe. Sada kad smo riješili ovo pitanje, dolazimo do 3-4 vijeka gdje neki otpali teolozi vele da je Bog jedan a da imamo tri božanske osobe. Nema božanskih osoba, to su rimski termini. Postoji Bog kao biće. Bolje postavi pitanje, je li Duh Sveti biće npr. Ali kad već spominješ navodne osobe i pitaš kako znamo je li neka osoba božanska, evo par primjera - Otac i Sin sjede na prijestolju, imaju formu ili oblličje - njima ljudi upućuju molitve. Imaju osobno ime - Jahve i Isus - kako se zove onda SD?

descriptionSveti Duh - Bog! - Page 2 EmptyRe: Sveti Duh - Bog!

more_horiz
Auuu

Kazes rec osoba ne postoji u bibliji?
Ne postoji mnoge reci u bibliji koje ljudi koriste da opisu ono sto tamo vide.
Ako je neko licnost, onda je on i osoba.
Sada posto navodno ta rec ne postoji u bibliji, ja nesmem da ju koristim da sa ljudima bolje komuniciram?
Navodno je neki Marko kraljevic izmislio rec osoba, pa zato nesmemo da ju koristimo?

Pa i jezik kojim govorimo je mozda izmislio neki neznabotac?
Hajde da zbog toga predjemo na engleski ili samo znacima da komuniciramo?
Ali i to je mozda izmislio neki nevernik?
Pa ti si debelo zabrazdio prijatelju.
Ocigledno u kompliciranost.
Odlucio si se da se uvalis u kompliciranost, da nebi niko mogao nista da ti objasni a niti narusi tvoje komplivirano carstvo koje se bavi nevaznim stvarima.

Mojsije je na primer licnost.
Ali reci da je osooba, nesmemo.
Jer tu rec je izmislio neki Marko kraljevic i to je navodno veliki zlo?



descriptionSveti Duh - Bog! - Page 2 EmptyRe: Sveti Duh - Bog!

more_horiz
Samo sam rekao da je osoba ljudska izmišljotina, ale eto prihvatio sam na kraju i tu opciju. Nisi trebao toliko pisati teksta o osobi, nego o posljednjem odjeljku mog posta sam postavio neka pitanja.

descriptionSveti Duh - Bog! - Page 2 EmptyRe: Sveti Duh - Bog!

more_horiz
[quote="kainos"]
kainos je napisao/la:
- Jahve i Isus - kako se zove onda SD?


Neka nam to aopsotol Pavle, koga je Gospod Ius pozvao medju apostole, kaze kako se zove Duh sveti:

Dela 28:25 A budući nesložni medju sobom, odlažahu kad reče Pavle jednu reč: Dobro kaza Duh Sveti preko proroka Isaije očevima našim
Dela 28:26 Govoreći: Idi k narodu ovome i kaži: Ušima ćete čuti i nećete razumeti; i očima ćete gledati i nećete videti.
Dela 28:27 Jer odrveni srce ovog naroda, i ušima teško čuju, i očima svojim zažmuriše da kako ne vide očima, i ušima ne čuju, i da se ne obrate da ih iscelim.

Gde je to u Isaiji rekao Duh sveti:
Is 6:8 Potom čuh glas JHVH gde reče: Koga ću poslati? I ko će nam ići? A ja rekoh: Evo mene, pošalji mene.
Is 6:9 A On reče: Idi, i reci tom narodu: Slušajte ali nećete razumeti, gledajte ali nećete poznati.


Pavle smatara i kaze da se Duh sveti takodje zove JHVH, Jahve.

Sve tri bozanske osobe, imaju zajednicko ime.
To vidimo i u Mateju:

Mt 28:19 Idite dakle i naučite sve narode krsteći ih va ime Oca i Sina i Svetog Duha,


Da se misli na svakog pojedinacno, rekao bi tri puta u ime, Oca u ime Sina i u ime DS.
Mejdutim, gramatkicki jednom ime, oznacava da je rec o zajednickom imenu.
A zajednicko ime Bozasntva, Oca, Sina i DS  je JHVH.

Da li je Duh licnost, zivo, zasebno bice?

Imamo mnogo stiohva ali evo jedan:

Jov 4,12 Još dođe tajno do mene riječ, i uho moje doču je malo.
Jov 4,13 U mislima o noćnijem utvarama, kad tvrd san pada na ljude,
Jov 4,14 Strah poduze me i drhat, od kojega ustreptaše sve kosti moje,
Jov 4,15 I duh prođe ispred mene, i dlake na tijelu mom nakostriješiše se.
Jov 4,16 Stade, ali mu ne poznah lica; prilika bijaše pred očima mojima, i mučeći čuh glas:
Jov 4,17 Eda li je čovjek pravedniji od Boga? eda li je čovjek čistiji od Tvorca svojega?


Duh sveti je jasno po imenu Jahve, licnost, ima i lice, ali Jov nije mogao da ga vidi, ali vidio je da ima lice, oblicje.
DS ima glas, prica.
Zasto Jov nije mogao da vidi lice DS?

2. Mojsijeva 33,20 I reče: ali nećeš moći vidjeti lica mojega, jer ne može čovjek mene vidjeti i ostati živ.

Zasto nekima smeta rec osoba?
Mislim da je ovde sada jasno.

Zadnja promjena: Glasnik; sub 09 stu 2019, 19:43; ukupno mijenjano 6 put/a.

descriptionSveti Duh - Bog! - Page 2 EmptyRe: Sveti Duh - Bog!

more_horiz
[quote="kainos"]
kainos . Ali kad već spominješ navodne osobe i pitaš kako znamo je li neka osoba božanska, evo par primjera - Otac i Sin sjede na prijestolju, imaju formu ili oblličje - njima ljudi upućuju molitve. Imaju osobno ime - Jahve i Isus - kako se zove onda SD?


Pa nisam to pitao, nisam pitao kako znamo da je neka osoba bozanska?

Nije bio akcenat na osoba.

Uznimo rec licnost ili bice, jer ti osoba smeta, matira te pa ne volis tu rec, odklanjas sve, sto bi moglo da te navede da  pruzis ruku Gospodu i spasu nasemu, Isusu Hristu nazad.

Nije bilo pitanje osobe, vec kako znamo da je neko Bog?

Dakle, ne da li je on osoba, vec kako znamo da je neko Bog?

Naveo sam ti i priemer, rekao sam, eto neko na forumu kaze da je on bog, sta ces ga pitati?
Da li je on licnost?
Pa naravno da ne to, vec nesto drugo.
Da nije licnost, ili osoba, bice, nebi pisao ovde.
Podrazumevamo da je osoba, bice, liocnost.

Ali kako cemo znati da je neko bog?
Zasto je neko  bog?
Koje karakteristike ga cine Bogom?

Biti osoba, licnost ili bice, ne znaci da si i bog, jer osoba, licnost i bice  je i covek, anjdeo.

Tako da mi nisi odgvorio na ovo pitanje.

descriptionSveti Duh - Bog! - Page 2 EmptyRe: Sveti Duh - Bog!

more_horiz
Glasnik je napisao: Dela 28:26 Govoreći: Idi k narodu ovome i kaži: Ušima ćete čuti i nećete razumeti; i očima ćete gledati i nećete videti.
Dela 28:27 Jer odrveni srce ovog naroda, i ušima teško čuju, i očima svojim zažmuriše da kako ne vide očima, i ušima ne čuju, i da se ne obrate da ih iscelim.

Gde je to u Isaiji rekao Duh sveti:
Is 6:8 Potom čuh glas JHVH gde reče: Koga ću poslati? I ko će nam ići? A ja rekoh: Evo mene, pošalji mene.
Is 6:9 A On reče: Idi, i reci tom narodu: Slušajte ali nećete razumeti, gledajte ali nećete poznati.

Ima još par ovakvih tekstova gdje se kaže "dobro je rekao Sv. Duh", ali kada odemo u Stari Zavjet tamo priča Bog Otac, Jahve. To znači da je Bog Otac taj SD, da je Bog Otac personificiran u Duhu. Job je osjetio duha, ali zar nije Sv. Duh - Božja prisutnost i sila. Bog je Duh kaže Isus ženi Samarjanki, i znamo da je Bog svet...Bog je Sveti Duh, a ne neka treća osoba kako ti veliš.

descriptionSveti Duh - Bog! - Page 2 EmptyRe: Sveti Duh - Bog!

more_horiz
kainos je napisao/la:
Glasnik je napisao: Dela 28:26 Govoreći: Idi k narodu ovome i kaži: Ušima ćete čuti i nećete razumeti; i očima ćete gledati i nećete videti.
Dela 28:27 Jer odrveni srce ovog naroda, i ušima teško čuju, i očima svojim zažmuriše da kako ne vide očima, i ušima ne čuju, i da se ne obrate da ih iscelim.

Gde je to u Isaiji rekao Duh sveti:
Is 6:8 Potom čuh glas JHVH gde reče: Koga ću poslati? I ko će nam ići? A ja rekoh: Evo mene, pošalji mene.
Is 6:9 A On reče: Idi, i reci tom narodu: Slušajte ali nećete razumeti, gledajte ali nećete poznati.

Ima još par ovakvih tekstova gdje se kaže "dobro je rekao Sv. Duh", ali kada odemo u Stari Zavjet tamo priča Bog Otac, Jahve. To znači da je Bog Otac taj SD, da je Bog Otac personificiran u Duhu. Job je osjetio duha, ali zar nije Sv. Duh - Božja prisutnost i sila. Bog je Duh kaže Isus ženi Samarjanki, i znamo da je Bog svet...Bog je Sveti Duh, a ne neka treća osoba kako ti veliš.


Trazio si gde se Duh sveti zove Jahve.
I dao sam ti.
Sada se bavis filozofijom, nisi mogao to da osporis, vec samo odbacujes Bozju rec.
Iz recenoga je jasno da priznajes da je tako kako sam argumentovao, ali ti to javno odbacujes, iz ljubavi prema novoj nauci koju si prihvatio, sto je odbacivanje DS i hula na DS.
Ali to je tvoja odlka, i radis e o tvom spasenju.

I o Hristu nemamo gde se kaze direktno, Isus JHVH.
Nego iz teksta vidimo da je on, pa ne kazes da je persoficiran, da je to Otac, vec kazes da je Isus takodje JHVH.
Samo kada ti Bozasnka istina ne odgovara novom ucenju, onda ne primenjujes tu metodu, onda ju obrces suprotno?


Pavle jasno govori o trecem licu bozanstva DS, ne o Ocu.

Tako da pokusaj da na filozofski nacin, ne biblijom, odbacis ovu istinu koju nam je dragi Gospod dao u svojoj reci, ne moze opticki da uspe.

Pogotovo sto nisi hteo da citiras komplet moje date argumente kao odgovor na topic, da bi tvoj filozofski odgovor imao vise smisla bez konteksta.

Osim toga, jasno si i javno izbegao tekst gde Jov jasno govori o Duhu svetome, i kaze da on ima oblik da ima lice, koje on nije mogao da vidi i cak je DS govorio je Jovu.
Sto jasno pokazuje da je DS individualnu  licnost,bice.
Nacin na koji krije lice, pokazuje da je on Bozanska licnost.

descriptionSveti Duh - Bog! - Page 2 EmptyRe: Sveti Duh - Bog!

more_horiz
Nekima se cini, posto se neko bice zove Duh sveti, da to onda nije bice, ili licnost, vec da je to neka sila, kao energija ili tatko nesto.
Ali kada u bibliji vide da je Otac takodje Duh sveti, onda je tu rec o licnosti, bicu, ne vise o nekoj energiji?


Nama ovde nije cilj da se takmicimo, vec da spoznamo vecne Bozanske sitine i razumemo ih, spasenja radi.
Da se nebismo nasli laki u onaj dan i da nebismo izgubili deo od vecnog grada i drveta zivota, i da nebismo pohulili na DS i i vecne bozanske spasonosne istine.


Jedna od karakteristika Bozanskog bica je svetost.

Bog je svet kaze Pismo.

I stvorena bica mogu da postanu sveta.
Ali Bog je u svojoj sustini svet, on nije postao svet, ili dobio svetost.

I svetost je samo Bozasnka karakteristika.
Sveto bice je Bog.

Ako su ljudi ili andjeli sveti, onda su oni posveceni.
Dobili su svetost i zato su sveti.
To nije njihova karakteristika, vec su ju dobili od onoga koji posvecuje.

3.Mo 21:8 I tebi neka je svaki svet, jer prinosi hleb Boga tvog; svet neka ti je, jer sam ja svet, Gospod, koji vas posvećujem.


BOG JE DUH:

Joh 4:24 Bog je Duh; i koji Mu se mole, duhom i istinom treba da se mole.

BOG JE SVET:

Off 4:8 I svaka od četiri životinje imaše po šest krila naokolo, i unutra puna očiju, i mira ne imaju dan i noć govoreći: Svet, svet, svet Gospod Bog Svedržitelj, Koji beše, i koji jeste, i koji će doći.

BOG JE DUH SVETI.

Imamo telesna i duhovna bica.
Telesna smo mi ljudi i zivotinje.
Duhovna bica su andjeli ali i Bog.

Samo sto andjeli nisu duh sveti, vec su sluzbeni duh ili sluzbeni duhovi.

Heb 1:13 A kome od andjela reče kad: Sedi meni s desne strane dok položim neprijatelje Tvoje podnožje nogama Tvojim?
Heb 1:14 Nisu li svi službeni duhovi koji su poslani na službu onima koji će naslediti spasenje?

I oni su sveta bica, ali ne sami po sebi kao Bog, vec su posveceni.
Oni imaju dobijenu svetost.

Zato je  Bozasnko bice Duh sveti, sveto bice, ali ne i stvorena bica.
Kada bismo razumeli karakteristike jednog Bozanskog bica, onda bismo i ovo lakse razumeli.

Dakle, u stvari imamo 3 Bozanske licnosti koje su sve Duh sveti.
Otac je Duh sveti, Isus pre svog utelovljenja i trece lice, bozanstva, koje ne zovemo, majka ili nekim ljudskim sinonimom, vec samo Duh sveti.
Zato sto je Otac uzeo ulogu Oca a sIus ulogu sina, zbog plana spasenja.
Isus je postao direktni sin Oca, mesto Adama.
To je smisao.

Posto DS nema slicnu ulogu, on je ostao po imenu Duh sveti.
Inace da bismo ih razlikovali, morali bismo ih zvati, Duh sveti 1.a. Duh sveti, 1.b i Duh sveti 1c

Otac nije bio vecno Otac sinu.
Postajanje Oca ocem,  i Sina, sinom, imamo jasno zapisano u Starom zavetu, sto nam dragi apostol Pavle i sam svedoci i potvrdjuje, sto nam pokazuje da ga Gospod Isus nije uzalud pozvao u apostolsku sluzbu, vec je znao koga da pozove, i dao mu je veliko otkrivenje i razumevanje vecnih i spasonosnih istina.

descriptionSveti Duh - Bog! - Page 2 EmptyRe: Sveti Duh - Bog!

more_horiz
kainos je napisao/la:
[quote="- Otac i Sin sjede na prijestolju, imaju formu ili oblličje - njima ljudi upućuju molitve. Imaju osobno ime - Jahve i Isus - kako se zove onda SD?


Znam da aludiras na to da Duh sveti ne sedi sa Ocem i spasiteljem Sinom na prestolu, pa ti zato DS nije licnost, osoba ili bice?

Medjutim dozvolio si novim naukama da te navedu da zaborivis ono sto nam Gospod u svojo reci kaze, da ce DS doci na zemlju i da je dosao na dan pedesetnice mesto Hrista.

DS je skracenica za Duha Svetoga.

Isusov posao je bio na zemlji, on nije sedeo za to vreme na prestolu sa Ocem.
Sedeo je DS ocigledno, kada kaze je dosao od Oca.
Ali DS i Isus, menjaju uloge, jer Isus kaze da ce biti sa nama u sve dane do svrsetka sveta, jer je njegov zamenik DS dosao na zemlju.

Od pedesetnice, posao DS je na zemlji, i stoga njega ne vidimo na prestolu sa Ocem i Sinom, kao sto Sina nismo videli na presto sa Ocem dok je bio na zemlji.
To je tako jasno.
Ljudi danas svasta izmisljaju, dovoljno je da neki tekst kaze da i DS sedi na prestolu, evo sto teorija kako DS nije tu, kako se vratio i ko zna iz toga kakva ucenja da izrode?
Da izmisljaju nove zastupnike itd?
Danas kada papa kaze da je on vikar, zastupnik Hrista na zemlji, mozemo jasno da kazemo da je to jeres.
Vikar Hrista na zemlji je DS.
Predstavljanje sebe vikarom, znaci uzimanje bozanske uloge DS i stavljanje sebe u bozanskoj ulozi koju gresni i smrtni covek, stvorenje, ne moze da zastupa.
Kada se DS povuce sa zemlje na nebo, tada je spasenje vec zavrseno.
Dotle je on sa nama do svrsetka veka.

Zato je hula na DS hula, a na Oca i sina nije hula.
Jer je on tu, njegov posao je da osmisli Hristovu zrtvu i spasenje kroz Hrista u nama.

Bez DS niko nebi prihvatio Hrisotvu zrtvu i ona bi bila uzlud.
Jer nebi imao osvedocenje i silu za to.
DS ga pokrece da shvati da je gresnik i da se pokaje i promeni.
Inace bez njega nebi mogao to.
Zasto da prihvati tamo nekog koji je bio razapet, bez osvedocenja koje DS svojom bozanskom silom cini u coveku?
Samo Bozanska sila moze ponovo da obnovi prvobitni bozanski karkter u nama.
A tu silu daje DS.
Biblija nigde ne kaze da je on sila, vec da on daje silu.
Obracenje coveka je ponovno stvaranje, bozanskog karaktera u nama.
I samo bozanska licnost, osoba moze to da sprovede i ucini.

Ako je Otac ili Sin taj DS, trece lice, onda je hula na Sina i Oca greh, i nebi moglo da se kaze da je hula na DS greh.
Vec hula na njih dvoje.
Medjutim hula na njih dvoje nije neoprostiv greh, vec na DS.
Zato sto je on zasebno bozansko bice i licnost, i zbog specificnosti njegovog zadatka koje Otac i Sin nemaju.

DS ,ima specifican zadatak, da nas osvedoci, menja i vodi ka Hristu a preko Hrista k Ocu.
A ne obrnuto.
Ko odbaci to osvedocenje i vodstvo DS, cini tu hulu na DS.
To je ta hula.
U stvari, odbacio je spasenje kada odbaci rad DS.

Niti Otac niti Sin ne mogu da nas spasu bez Bozanskog dela stvaranja ponovne bozanske prirode u nama koju radi DS.
Uzalud Hristova zrtva bez ovog dela DS.
Niko to nebi mogao da prihvati niti bi, niti bi bez te preporadjajuce, osvedocavajuce, püosvecujuce bozanske sile koju daje DS, mogao iko da se promeni.

[b]1. Petrova 1,2 Po predznanju Boga Oca, posvećenjem Duha, na pokornost i škropljenje krvlju Isusa Krista: Milost vam i mir u punini!


U ovom tekstu gore imamo opis zadataka sve trojice.
Otac je zaduzen za vreme, DS nas posvecuje, cini da u nama ozivi Hristos i spasenje postane stvarnost, koje je omoguceno Hristovim delom posla u planu spasenja, prolivanjem svoje presvete krvi.
Ali delo promene i osvedocenje, i posvecenja koje DS cini u nama, nebi bilo moguce bez bozanskog rada DS.

Samo tom bozanskom stvarajuciom silom DS, postajemo novi, preporodjeni ljudi.
Tu silu ne moze da da stvorenje ili neziva sila.
Vec samo bozasnko, stvaralcko bice.

DS je skracenica za Duha Svetoga.

descriptionSveti Duh - Bog! - Page 2 EmptyRe: Sveti Duh - Bog!

more_horiz
Glasnik veli da je Sv. Duh utješitelj znači neko treći u odnosu na Isusa. No, Biblija je jasna ko je taj utješitelj, i zašto samo Isus može biti utješitelj.

Zašto je važno vjerovati da je Isus Kristu upravo taj Utješitelj? Pažljivim čitanjem Biblije nalazimo jednostavan i praktičan odgovor. Riječ ‘utješitelj’ u grčkom izvorniku je riječ ‘paraklētos’. Ona se spominje samo 5 puta i koristi ju samo apostol Ivan. Pojavljuje se u 14,15 i 16 poglavlju i jednoj u njegovoj poslanici, gdje kaže:

“Dječice moja, ovo vam pišem da ne sagriješite. Ako tko i sagriješi, imamo zagovornika kod Oca — Isusa Krista pravednika.” 1. Ivanova 2:1

Riječ ‘zagovornik’ je u originalu riječ ‘paraklētos’.

Naš Utješitelj Isus Krist je naš Zagovornik kod Oca. On je naš Utješitelj upravo zato jer je u svemu bio iskušan kao i mi, a ipak bez grijeha. Bog je nam je poslao prvo Utješitelja na svijet koji je iskovao savršen život i karakter, učinivši nula grijeha. Bio je kušan više od svih, i podnio je grijehe cijelog svijeta na Sebi. I kao jedan od nas stoji s desna Ocu kao naš zagovornik / Utješitelj. Tako nam svjedoči Pismo.

“Imajući dakle velikoga Velesvećenika koji prođe u nebesa — Isusa, Sina Božjega — držimo se vjere koju ispovijedamo. Ta nemamo takva Velesvećenika koji ne bi mogao suosjećati s našim slabostima, nego poput nas iskušavana u svemu, a ipak bez grijeha. Pristupajmo dakle sa smjelošću prijestolju milosti, da primimo milosrđe i nađemo milost za pomoć u pravi čas.” Hebrejima 4:14-16

“Stoga je, budući da su djeca sudionici mesa i krvi, jednako tako i on uzeo udjela u istome; da smrću uništi onoga koji je imao moć smrti, to jest đavla,
i oslobodi one koji zbog straha pred smrću sav svoj život bijahu podložni ropstvu.
Jer on, uistinu, nije na sebe uzeo narav anđela, nego je na sebe uzeo od sjemena Abrahamova.
Stoga je trebalo da u svemu postane sličan svojoj braći, da milosrdan bude i vjeran Veliki svećenik u onome što se odnosi na Boga, kako bi okajao grijehe naroda.
Jer u onome u čemu je sam iskušan trpio, on može pomoći onima koji su iskušavani.” Hebrejima 2:14-18  

“On, koji je odsjaj slave i otisak bića njegova te sve nosi riječju sile svoje, pošto kroz sebe izvrši očišćenje grijeha naših, sjede zdesna Veličanstvu u visinama…”
Hebrejima 1:3

“Blagoslovljen Bog i Otac Gospodina našega Isusa Krista, Otac milosrđa i Bog svake utjehe,
koji nas tješi u svakoj našoj nevolji da bismo mi mogli tješiti one koji su u bilo kakvoj nevolji utjehom kojom smo i sami od Boga utješeni.
Jer kao što obiluju patnje Kristove u nama, tako po Kristu obiluje i utjeha naša.” 2.Korinćanima. 1:3-5

Bog je taj koji šalje Utješitelja, što je Krist, i na taj način Otac nas tješi po svojemu Sinu. Duh Sveti je Isus Krist.

Izrazito je važno razumijeti i vjerovati da je Isus – Božji Sin taj Utješitelj. Iako je mnogima zbunjujuć naziv ‘drugi’ Utješitelj, Biblija sama sebe objašnjava na sljedeći način. Pažljivo čitajmo sljedeće stihove:

“A kada dođe punina vremena, odasla Bog Sina svojega — rođena od žene, rođena pod Zakonom,
da otkupi one pod Zakonom, kako bismo primili posinjenje.
A budući da ste sinovi, odasla Bog u srca vaša Duha Sina svojega koji viče: »Abba! Oče!«
Tako više nisi rob, nego sin; ako pak sin, onda i baštinik Božji po Kristu.” Galaćanima 4:4-7

Iz teksta se vidi da Bog dva puta šalje ‘Sina svojega’. Jednom se Božji Sin inkarnirao i postao čovjekom, rodio se od žene, pod Zakonom. Nakon što je iskovao savršeni život i karakter i otišao k Ocu, Bog ponovno šalje svojega Sina, kako bi bio prisutan s nama u Duhu, u našim srcima. “…odasla Bog u srca vaša Duha Sina svojega…”

Iz teksta se jasno vidi i prvi i drugi Utješitelj. Prvi je Isus osobno prisutan u tijelu fizički i ovisan i spriječen ljudskom prirodi, a drugi Utješitelj je opet Isus, ali Njegovim pravim i doslovnim Duhom, gdje nije spriječen ljudskom prirodom, gdje je neovisan od nje.

Zaključak je zašto bi Bog slao nekog trećeg da bude utješitelj, kad on nije hodao našim cipelama i ne zna kako je nama. Isus je bio čovjek i on zna kako je nama i samo on može biti taj utješitelj. Sveti Duh je Kristov Duh, Krist je prisutan tu samo ga ne vidimo.

descriptionSveti Duh - Bog! - Page 2 EmptyRe: Sveti Duh - Bog!

more_horiz
kainos je napisao/la:
Glasnik veli da je Sv. Duh utješitelj znači neko treći u odnosu na Isusa. No, Biblija je jasna ko je taj utješitelj, i zašto samo Isus može biti utješitelj.


Jovan 14,16
I ja ću umoliti oca, i daće vam drugoga utješitelja da bude s vama vavijek:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
SIN G Jehoshua će MOLITI Boga Jedinoga Oca JHVH
da ON - BOG Jedini Otac JHVH - DA SVOGA SD - UTJEŠITELJA

_____________________________________________________


Jovan 14,26
A utješitelj Duh sveti, kojega će otac poslati u ime moje, on će vas naučiti svemu i napomenuće vam sve što vam rekoh.
....................................

Bog Jedini Otac JHVH - ŠALJE svoga SD ljudima
__________________________________________


Jovan 15,26
A kad dođe utješitelj, koga ću vam poslati od oca, Duh istine, koji od oca izlazi, on će svjedočiti za mene.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Bog Jedini Otac JHVH - ŠALJE svoga SD ljudima
SD je DUH ISTINE - koji IZLAZI IZ BOGA OCA JHVH
zato jer je SD - SASTAVNI dio Boga Oca JHVH
______________________________________

SD će SVJEDOČITI ZA SINA

time - SIN nije UTJEŠITELJ
===================


Jovan 16,7
Nego vam ja istinu govorim: bolje je za vas da ja idem: jer ako ja ne idem, utješitelj neće doći k vama; ako li idem, poslaću ga k vama.
....................................

Bog Jedini Otac JHVH - ŠALJE svoga SD ljudima
_________________________________________

šta SIN šalje sam sebe ljudima?

descriptionSveti Duh - Bog! - Page 2 EmptyRe: Sveti Duh - Bog!

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply