Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Duh Sveti

power_settings_newLogin to reply
+5
crusader
Euro
mikic
Daniel
tomahowk1
9 posters

descriptionDuh Sveti EmptyDuh Sveti

more_horiz
Hvaljen Isus i Marija!
Zelim da mi svatko od vas napise primjere sto mu je Duh Sveti "rekao" da ucini za Boga.vrlo jednostavno.ja recimo jos nisam narastao dovoljno pa ga nisam "cuo"da mi govori.no molim se i ove godine idem na duhovne vjezbe ignacija loyole....malo pomalo s vjerom i budem ga i ja mogao cuti.a sad pisite primjere sto vam je rekao,bas me zanima.ako vam nije nista rekao nemojte nista pisati jer ste kao i ja vrlo slabi u vjeri.

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
tomahowk1 je napisao/la:
Hvaljen Isus i Marija!
Zelim da mi svatko od vas napise primjere sto mu je Duh Sveti "rekao" da ucini za Boga.vrlo jednostavno.ja recimo jos nisam narastao dovoljno pa ga nisam "cuo"da mi govori.no molim se i ove godine idem na duhovne vjezbe ignacija loyole....malo pomalo s vjerom i budem ga i ja mogao cuti.a sad pisite primjere sto vam je rekao,bas me zanima.ako vam nije nista rekao nemojte nista pisati jer ste kao i ja vrlo slabi u vjeri.

Dragi vježbatelju,
Tvoj sportski start s trećom brzinom nije sasvim u skladu sa duhovnim vježbama Ignacija Loyole...jer ukorak sa malo pomalo vraća nas na početak osluškivanja u borbi sa samim sobom kako bi preispitao svog starog čovjeka i mogao krenuti ukorak za Isusom koračanjem po Duhu Svetom, ne svezuj se svezama prebrzim, jer čvorove nečeš moći razvezati..
Dobro je znati što drugi čuju kako bi se snašao u mreži djela koje je Bog odredio da učine njegove sluge, ali , znatiželja bi trebala biti Duhovna kako sam sebe ne bi prevario u ime Loyole..Za svakog vjernika u planu spasenja Duh daruje poseban govor prema osobnosti koja se oslikava u nama gledanjem u Isusa..Ne možeš očekivati naprasito glas..Potrebno nam je svima gledati u Križ..Ni jedna vježba nije bez Križa...!Mnogi se sami ujarmljuju u jaram koji liči na Kristov..Neka Te Krist sam ujarmi u Njegov jaram - gledaj Ga - Krista....Sve ćeš razgovjetnije čuti glas Duha Svetoga...
"
http://www.skac.hr/downloads/Ignacijev_zivot.pps
Ne dolazi, ako se bojiš,
ne dolazi, ako ne ljubiš Crkvu kao majku,
ne dolazi, ako misliš da svojim dolaskom Družbi činiš uslugu.
Dođi, ako ti je jedina želja služiti Kristu,
dođi, ako imaš čvrsta ramena koja će podnositi teret,
dođi, ako imaš razborit, otvoren i bistar duh,
dođi, ako imaš srce veće nego svijet,
dođi, ako se znaš nasmijati dobroj šali, a ponekad i samome sebi.
"

abraham

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
Ali ja te pitam za konkretan primjer sto ti je rekao da ucinis a ti meni da nejdem trecom brzinom?
primjere mi govori.imam ja svojeg iskusnog duhovnog voditelja koji mene o brzinama uci,primjere molim.i ljepo napisah gore da mi ne odgovarate ako nemate konkretnih primjera.danas nitko ne slusa kaj ga pitas.

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
prijatelju, prvo te tvoj voditelj mora naučiti ono o plodovima Duha, i kako izbjeći duhovnu razmaženost...pročitati Prvu poslanicu Korinćanima...ali evo ja ću reći svoj prvi primjer Glasa: znam da sam prije godinu i pol negdje bio u tramvaju vraćajući se s posla i molio sam u mislima, ali sa rukama u đepovima, onak ko frajer, možda se nisam ni držao za štangu...i samo najedanput čuo sam dosta autoritativan Glas na engleskom u glavi koji je rekao: "Put you hands out of your pockets when you talk to your God!" (iliti "Makni ruke iz đepova dok razgovaraš sa svojim Bogom")...pa tak da pazite i manire dok molite, Bog traži i dobro ponašanje...Wink

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
Hvala daniel.ti si bar shvatio sto pitam

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
Duh Sveti Book02june1vx9Još prije 15 godina Sveti me Duh glasom probudio i rekao
da ne bi trebao jesti neku vrstu hrane/konkretno ne bih navodio/.
Zatim sam redovito sve do danas slušao glas Duha Svetoga.
Željeti čuti Njega je Njegovo djelo, poslušati - njegovo je djelo..Vježebe su Njegovo djelo..
Najvažnije je prije duhovnih vježbi započeti sa stalnom molitvom predanja Utješitelju Duh Sveti Biblija1ra8
Pravila za raspoznavanje duhova u prvom tjednu
Pravila da se na neki način osjete i prepoznaju različiti pokreti koji se izazivaju u duši: dobri da ih prigrlimo, zli da ih odbacimo; a odgovaraju više prvom tjednu.
Prvo pravilo. Osobama koje gomilaju smrtni grijeh na smrtni grijeh običaje neprijatelj redovito iznositi prividne naslade, zavodeći ih na maštanje o sjetilnim ugodnostima i o nasladama da ih tako što više održi u njihovim manama i grijesima i da ih njima još više optereti. Dobar, pak, duh služi se kod takvih protivnim načinom: on ih bode i grize unutarnjim glasom savjesti.
Drugo pravilo. Kod ljudi koji odlučno napreduju u čišćenju duše od grijeha, a u službi Boga, našega Gospodina, idu od dobra na bolje, događa se protivno od onoga o čemu se govori u prvom pravilu. U tom slućaju vlastito je, naime, zlu duhu da grize, da žalosti i da stavlja zapreke duši, uznemirujući je lažnim razlozima da ne ide dalje. Dobrom pak duhu vlastito je da bodri i jača, da tješi i da do suza gane, da nadahnjuje i miri, olakšavajući sve i uklanjajući sve zapreke kako bi napredovali u dobru.
Treće pravilo. O duhovnoj utjehi. Utjehom nazivam kad se u duši pojavi neki unutarnji pokret uslijed kojeg ona usplamti ljubavlju prema Stvoritelju i svome gospodinu, te više ne može ljubiti ništa što je stvoreno na licu zemlje samo u sebi, nego u Stvoritelju svih stvari. Isto tako kad lije suze, koje potiču na ljubav prema Bogu i našem Gospodinu, dolazile one ili od boli zbog grijeha ili zbog muke Krista, našega Gospodina, ili zbog čega mu drago što izravno smjera u njegovu službu i proslavu. Napokon nazivam utjehom svako unutarnje veselje koje počiva i privlači k nebeskim stvarima i na rad oko spasenja vlastite duše, dajući joj mir i pokoj u njezinu Stvoritelju i Bogu.
Četvrto pravilo. O duhovnoj suhoći. Duhovnom suhoćom nazivam sve ono što je protivno trećem pravilu, kao što je zamračenost duše, uzburkanost u njoj, pobude na niske i zemaljske stvari, nemir uslijed različitih uzrujavanja i napasti što nas potiče na nepouzdanje, bez nade, bez ljubavi, gdje se sva duša osjeća lijenom, mlakom, žalosnom i kao rastavljenom od Stvoritelja i svoga Gospodina. Kao što se, naime, utjeha protivi suhoći, tako su i misli što se rađaju iz utjehe protivne mislima koje dolaze od suhoće.
Peto pravilo. U vrijeme duhovne suhoće ne valja mijenjati ništa, već treba ostati čvrsto i ustrajno kod odluka i odredbi koje je tko imao dan prije suhoće ili u određenju u kojem je bio u pređašnjoj utjehi. Kao što nas, naime, u vrijeme utjehe vodi i svjetuje dobar duh, tako u vrijeme neutješnosti i suhoće zao; s njegovim pak prišaptajima ne možemo naći put kojim ćemo nešto pravo odlučiti.
Šesto pravilo. Premda za neutješnosti ili suhoće ne smijemo mijenjati prijašnjih odluka, ipak je vrlo korisno ako se odlučno okrenemo protiv same suhoće, pa, na primjer, nastojimo više oko molitve, razmišljanja i mnogog ispitivanja, te se damo na to da na primjeran način činimo više pokore.
Sedmo pravilo. Onaj tko je u suhoći neka razmišlja kako ga Gospodin kuša, prepustivši ga njegovim prirodnim silama da se opire različnom uznemirivanju i napastovanju neprijatelja. A on se može oduprijeti s pomoću Božjom, koja ga nikad ne ostavlja, premda je jasno ne osjeća jer mu je Gospodin oduzeo njegovu izvanrednu revnost, veliku ljubav i jaku milost, ostavivši mu ipak dovoljno milosti za vječno spasenje duše.
Osmo pravilo. Tko je u suhoći, neka nastoji da se uzdrži u strpljivosti, koja je oprečna napastovanjima što ga salijeću, i neka misli da će uskoro biti utješen, služeči se sredstvima protiv takve suhoće, kako je rečeno u šestom pravilu.
Deveto pravilo. Tri su poglavita razloga s kojih nas obuzima suhoća. Prvi je što smo mlaki, lijeni i nemarni u svojim duhovnim vježbama: i tako se zbog naših vlastitih pogrešaka duhovna utjeha udaljuje od nas. Drugi je da nas Gospodin iskuša što vrijedimo i koliko napredujemo u njegovoj službi i proslavi, bez tolikih nagrada utjehama i velikih milosti. Treći je da steknemo pravu spoznaju i svijest, te da na dnu duše osjetimo kako nije u našoj vlasti da steknemo ili održimo veliku pobožnost, žarku ljubav, suze, ni koju drugu duhovnu utjehu, već da je sve to dar i milost Boga, našega Gospodina, i da ne gradimo gnijezda u tuđoj kući, dižući glavu u nekoj oholosti ili u taštoj slavi, pripisujući sami sebi onu pobožnost ili druge pojave duhovne utjehe.
Deseto pravilo. Onaj tko se nalazi u utjehi, neka pomisli kako će mu biti kad opet nastupi suhoća i neka prikuplja nove sile za ono vrijeme.
Jedanaesto pravilo. Onaj tko osjeća utjehu neka nastoji da se što dublje ponizi i poništi, primišljajući kako malo vrijedi za vrijeme suhoće bez onakve milosti i utjehe. Naprotiv, onaj tko se nalazi u suhoći, neka pomisli kako mnogo može s dovoljnom milošću koja mu je dostatna da se opre svim svojim neprijateljima, crpeći snagu od svoga Stvoritelja i Gospodina.
Dvanaesto pravilo. Neprijatelj se vlada poput žene, jer je slab snagom, a jak voljom. Ženi je, naime, kad se svađa s nekim muškarcem vlastito da izgubi srčanost, te nagne u bijeg tek što ovaj pokaže da je se ne boji, i obratno, ako muž stane uzmicati gubeći srčanost, onda su srdžba, osvetljivost i bijes žene vrlo veliki i bez svake mjere. Isto je tako vlastito neprijatelju da izgubi snagu i srčanost, a napasti da nagnu u bijeg tek što se osoba koja se duhovno vježba pokaže neustrašivom u borbi protiv napasti neprijatelja, radeći upravo sasvim protivno. Naprotiv, stane li se egzercitant u napastima plašiti i gubiti srčanost, tada nema na licu zemlje tako divlje zvijeri kao što je neprijatelj ljudske prirode u provođenju svoje paklene namisli s tako golemom zlobom.
Trinaesto pravilo. Isto se tako on vlada poput lažnog ljubavnika kad želi da ostane skrovit i u potaji. Kao što, naime, takav lažan čovjek, koji govori sa namjerom da bi zaveo kćer oca ili ženu dobra muža, traži da se nikome ne kazuju njegove riječi i nagovaranja, pa se, naprotiv, vrlo ljuti kad kćerka oda ocu ili žena mužu njegove laskave riječi i opaku nakanu, jer odmah lako razabire da neće uspjeti u započetom pothvatu, isto tako i neprijatelj ljudske prirode, kad sa svojim lukavštinama i nagovaranjima navali na dušu pravednika, želi i traži da sve ostane tajno. No kad ona to otkrije ili svom dobrom ispovjedniku ili kojoj drugoj duhovnoj osobi koja dobro poznaje njegove varke i lukavštine, tada ga to vrlo muči jer uviđa da su otkrivene njegove očite spletke.
Četrnaesto pravilo. On se vlada kao i vođa kakve vojske, da osvoji i opljačka što želi. Kao što, naime, ratni vođa i zapovjednik vojske, utaborivši se i izvidjevši snagu i položaj nekoga utvrđenog grada, navaljuje na nj sa slabije strane, tako isto i neprijatelj ljudskog roda uhodi i sa svih strana izviđa gdje otkrije da smo slabiji i oskudniji što se tiče našega vječnoga spasenja, s te strane nasrće i nastoji nas svladati.
Pravila u drugom tjednu

Pravila u istu svrhu da još bolje naučimo raspoznavati duhove, a odgovaraju više drugom tjednu.
Prvo pravilo. Vlastito je Bogu i njegovim anđelima da svojim djelovanjem donose pravo veselje i duševnu radost, a uklanjaju svaku žalost i zabunu koju izaziva neprijatelj. Ovome je opet vlastito da se bori protiv takve radosti i duhovne utjehe, služeći se prividnim razlozima, cjepidlačarenjem i neprestanim varkama.
Drugo pravilo. Jedino Bog i naš Gospodin može napuniti dušu utjehom bez prethodnoga uzroka. Jedino je, naime, Stvoritelju moguće da uniđe i iziđe i djeluje u duši raspaljujući je svu ljubavlju prema svome Božanskom veličanstvu. Kažem: bez uzroka, a to znači bez ikojeg prethodnog osjećaja ili spoznaje bilo kakva predmeta po čemu bi nastala takva utjeha kao posljedica tih čina razuma i volje.
Treće pravilo. S uzrokom može pobuditi utjehu u duši i dobri anđeo kao i zli, no u protivne svrhe: dobri anđeo za njezin duhovni napredak, da raste i da se uspne od dobra na bolje; a zli protivno tome, da je zatim povuče u svoju paklenu nakanu i u zloću.
Četvrto pravilo. Vlastito je zlu anđelu, koji se odijeva u anđela svjetla, da ulazi s pobožnom dušom, a izlazi sa samim sobom, tj. da pobuđuje dobre i svete misli, prema raspoloženju te pravedne duše, pa onda malo-pomalo gleda da dođe do svoga cilja, da, naime, dušu zaplete u svoje tajne zamke i opake namjere.
Peto pravilo. Treba da dobro pazimo na slijed misli; pa ako su početak i sredina misli i svršetak u svemu dobri, skloni svakom dobru ili onome što je u svemu dobro: to je znak dobra anđela. No ako misli koje nam dolaze završe nečim što je zlo, ili što rastresa dušu, ili što je manje dobro negoli je ono što je duša sebi na početku bila poduzela da će učiniti; ili je čini mlitavom, uznemiruje je ili uzburkava, otimljući joj mir i pokoj što ga je prije uživala, to je jasan znak da to dolazi od zla duha, neprijatelja našeg napretka i vječnog spasenja.
Šesto pravilo. Pošto smo neprijatelja ljudskog roda osjetili te ga prepoznali po njegovu zmijslom repu i po zloj namjeri do koje vodi, korisno je po dušu koju je napastovao da odmah pregleda tok misli što joj ih je prišapnuo, i njihov početak te kako je sve polako nastojao da bi je stjerao s one slasti i duhovne radosti u kojoj je bila dok je nije povukao u svoju opaku namjeru, ne bi li se takvim spoznatim i zapaženim iskustvom ubuduće bolje čuvala njegovih običajnih prevara.
Sedmo pravilo. Onima koji od dobra napreduju na bolje dobri anđeo dodiruje dušu ljupko, lagano i blago poput kaplje što kapne u spužvu; zli duh, naprotiv, dodiruje oštro, zvučno i nemirno, kao kad kap vode padne na kamen. Kod onih pak koji idu od zla na gore, spomenuti dusi djeluju protivnim načinom. Razlog je tome samo raspoloženje duše, protivno ili slično spomenutim anđelima. Kad je, naime, protivno, ulaze s bukom i osjetljivo tako da se to lako oćuti; a kad je slično, duh ulazi potiho kao u vlastitu kuću na otvorena vrata.
Osmo pravilo. Kad je utjeha bez uzroka, uzevši da tu nema prevare, budući da potječe od samoga Boga i našega Gospodina, kako je već rečeno, duhovna osoba kojoj Bog šalje takvu utjehu treba ipak da s velikom budnošću i pomnjom pazi i razlikuje pravo vrijeme takve utjehe, dok je na djelu, od onoga vremena koje slijedi, u kojem duša ostaje još zagrijana, te još uvijek osjeća blagodat i posljedice minule utjehe. U tom drugom vremenu, naime, uslijed vlastitog umovanja, a na temelju navika i posljedica stečenih pojmova i sudova, pod utjecajem dobrog iili zlog duha, duša zna često stvoriti različite odluke i mišljenja, koja nisu neposredno proizašla od Boga, našega Gospodina. I zato ih treba dobro ispitati prije nego što im potpuno povjerujemo i prije nego što ih stanemo provoditi.
Još jedna dobra uputa:
http://www.veritas.com.hr/duhovnost/zli_duhovi_prema_tereziji_i_ivanu.php

Zadnja promjena: ; ned 20 svi 2007, 22:14; ukupno mijenjano 5 put/a.

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
Ja sam više puta osetila da me je Sveti Duh naveo da nešto učinim, ali normalno pre takve intervencije ja sam se molila Bogu. Prošle godine sa svojom drugaricom sam planirala da idemo u neke posete i iznenada smo odlučile da posetimo jednu devojku iz crkve (koja živi sama sa bakom), kada smo ušle u njihov skorman dom, zaprepastile su se što nas vide, ali i izjavila je devojka da se malo pre molila Bogu da joj reši problem koji ona nije mogla sama. Za upis u školu joj je trebala pozajmica i to je trebala uplatiti već sledećeg dana (morala je dati razliku ispita između trogodišnje škole i četvorogodišnje- da bi mogla nastaviti studije) .Pomolile smo se kod nje, otišle smo do osobe koja nije znala za njen problem, ali koja je bila spremna da pomogne. Za godinu dana je položila dvadesetak ispita, i jesenas se upisala na menadžment. Izuzetno je draga i mila osoba, ali jedino se baka brine o njoj. Sveti Duh deluje u našem životu, ali moramo biti spremni da raspoznamo njegov glas, a to će biti ako održavamo našu vezu kroz molitvu i proučavanje Svetog Pisma.

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
Duhovne vježbe - nije uobičajen naziv za onaj dio straženja u kojem disciplinirano po sistemu vježbanja namjerno se predajemo Duhu Svetom u obradu radi duhovnog rasta u slijeđenju iskustva opravdanja vjerom..E.G.W govori o vježbanju vjere.U Putu Kristu iznosi molitvu predanja koju svaki dan trebamo moliti..
Duh Sveti Biblija1ra8
abraham

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
Isus i Duh Sveti ilustracija:
Duh Sveti 4333002983big

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
Mene Duh Sveti nuka, nježno, da se budim svako jutro, rano, oko 4, i da se molim do 6 sati. Da se molim za ljude u mom gradu, za mlade ovisne o drogi, za borbu protiv alkoholizma, borbene molitve za propovijednike da imaju srce otvoreno da razumiju tuđu bol i patnju i donesu Kristovo svjetlo napaćenoj duši...

u zadnje vrijeme stalno mislim da pokrenem Udrugu " Ellen" i slažem zamisli u srcu.

Duh Sveti me nuka na molitvu , post i svjedočenje. Tako i radim. Jedino imam problem što ne mogu da izdržim cijeli dan u postu, bar nešto moram pojesti oko 16 sati, jer mi se počne slabiti.Imam nizak tlak, pa valjda zato mogu postiti samo do oko 16 sati. Rolling Eyes

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
Noemi je napisao/la:

Duh Sveti me nuka na molitvu , post i svjedočenje. Tako i radim. Jedino imam problem što ne mogu da izdržim cijeli dan u postu, bar nešto moram pojesti oko 16 sati, jer mi se počne slabiti.Imam nizak tlak, pa valjda zato mogu postiti samo do oko 16 sati. Rolling Eyes


Ja isto znam postiti. Kada sam pitao pastora kako da postim, on mi je rekao da je post u stvari preskakanje jednog obroka dnevno s tim da prije moraš sam sebi u glavi odrediti za što postiš. Na taj način možeš postiti cijelu jednu godinu, dakle u komadu 365 dana. Ovako ako postiš cijeli dan nećeš dugo izdržati.

pozdrav

Euro

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
tomahowk1 je napisao/la:
Ali ja te pitam za konkretan primjer sto ti je rekao da ucinis a ti meni da nejdem trecom brzinom?
primjere mi govori.imam ja svojeg iskusnog duhovnog voditelja koji mene o brzinama uci,primjere molim.i ljepo napisah gore da mi ne odgovarate ako nemate konkretnih primjera.danas nitko ne slusa kaj ga pitas.


Ne razumijem. Pravi kršćanin nebi smio tražiti neke vidljive dokaze o postojanju duha Svetoga. Neki silom traže *znakove. To je loše. Sjetite se da su blaženi ONI KOJI NE VIDE, A VJERUJU!
Tako će primjer objave kršćaninu sam po sebi doći kad ćemo se najmanje nadati, a ne kad sami to želimo

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
Duh Sveti neprestano govori ali ga malo tko sluša. Nije toliko bitno čuti njegov glas, koliko prepoznati ga i poslušati.Stoga, tko god sluša ove moje riječi i izvršava ih, bit će kao mudar čovjek koji sagradi kuću na stijeni: rekao je Isus. Pogledajmo što on kaže o Duhu Svetome:Ako me ljubite,
zapovijedi ćete moje čuvati.
16I ja ću moliti Oca
i on će vam dati drugoga Branitelja
da bude s vama zauvijek:
17Duha Istine,
kojega svijet ne može primiti
jer ga ne vidi i ne poznaje.
Vi ga poznajete
jer kod vas ostaje i u vama je.A kada dođe Branitelj
koga ću vam poslati od Oca
- Duh Istine koji od Oca izlazi -
on će svjedočiti za mene.Upućivat će vas u svu istinu;
jer neće govoriti sam od sebe,
nego će govoriti što čuje
i navješćivat će vam ono što dolazi.
14On će mene proslavljati
jer će od mojega uzimati
i navješćivati vama.
Kad god otvaram Božju riječ Duh Sveti mi progovara i upučuje u istinu.Ljubav prema Bogu i poslušnost njegovim zapovijedima uvijet je da čujemo njegov glas. Da bismo prepoznali njegov glas moramo upoznati Isusa jer nas Duh upučuje na njega.

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
fra Ivo Pavić


Časopis " U tebi Oče", broj 24, ožujak 2005.


DUH SVETI

Ono što nam u ovome vremenu najviše treba, jest Duh Sveti. Sve što se događa u Crkvi, događa se u sili i snazi Duha Svetoga. Duh Sveti je treća božanska Osoba, poljubac Oca i Sina. Njega najmanje poznajemo. Isusa Krista, drugu božansku osobu, poznajemo najviše, zato što se utjelovio i postao čovjekom. Bio je jedan od nas i po njemu mi upoznajemo Boga Oca. Isus je za Oca rekao: Tko je vidio mene, vidio je i Oca. (Iv 14,9). Tako nam Isus ostavlja mogućnost upoznavanja Boga Oca, kojemu se i sam Isus obraća. Međutim, Duha Svetoga nam je teže zamisliti jer nema tijela. Upoznati Duha Svetoga, treću božansku osobu, ne možemo bez njega samoga. Duh Sveti nam omogućuje da doživimo iskustvo uskrsnuloga Isusa.

Bez Duha Svetoga nemoguće je susresti Isusa Krista. Duh Sveti je sila i snaga! On je Osoba! Dok je hodao ovom zemljom, Isus je obećao poslati Tješitelja, Duha Svetoga. Prije svoga odlaska u smrt Isus je rekao apostolima: I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek. Neću vas ostaviti kao siročad (Iv 14,16 i 18). Branitelj u Bibliji znači netko tko je uvijek kraj mene, netko tko me stalno brani i govori mi što mi je činiti. Nakon svoga uskrsnuća, a prije Uzašašća, Isus je također kazao apostolima: Primit ćete snagu Duha Svetoga koji će sići na vas i bit ćete mi svjedoci u Jeruzalemu, po svoj Judeji i Samariji i sve do kraja zemlje (Dj 1,Cool.

Tko je Duh Sveti? Mi znamo i vjerujemo da je Duh Sveti pravi Bog, treća osoba Presvetog Trojstva. On je ljubav između Oca i Sina, ljubav koja jeca, ljubav koja želi ujediniti Boga i čovjeka. Duh Sveti je najveći Isusov dar nama ljudima. Gdje je bio Duh Sveti dok je Isus hodao ovom zemljom? U Svetom pismu se kaže da je Isus začet po Duhu Svetom. Duh Sveti se spustio na Isusa u liku goluba kad je bio kršten na rijeci Jordanu. Duh Sveti je vodio Isusa u pustinju. Duh Sveti bi izišao iz Isusa kad bi liječio bolesne. Duh Sveti je Isusa uskrisio od mrtvih. Duh Sveti je u biti Duh Isusa Krista! Isus je rekao apostolima: Kažem vam istinu: bolje je za vas da ja odem: jer ako ne odem, Branitelj neće doći k vama; ako pak odem poslat ću ga k vama (Iv 16,7). Isti Duh Sveti koji je bio u Gospodinu Isusu, djeluje i u nama. Istog Duha smo mi primili u sakramentu krštenja. Na krizmi je ponovo dat.

Kad su Apostoli čuli te Isusove riječi, oni ih nisu razumjeli, ali su bili poslušni i iščekivali su obećanje Očevo. Prije izlijevanja Duha Svetoga devet su dana molili psalme i postili. Duh Sveti ih je poljubio poljupcem ljubavi. Bili su obučeni u snagu odozgor. Bog Duh Sveti spustio se na njih u obliku jezika kao od plamena. Primili su nadnaravnu snagu da mogu drugima smjelo svjedočiti da je Isus Krist uskrsnuli živi Bog!

Ako pogledamo na Apostole, vidjet ćemo da su prije Duhova bili vrlo uplašeni, obeshrabreni. Plašili su se izaći među ljude i svjedočiti kako ne bi bili ubijeni poput Isusa. Ali nakon Pedesetnice postali su nove osobe. Bili su ispunjeni Božjom snagom koja je došla po Duhu Svetom. Tu se dogodilo rođenje Crkve koja je izašla u javnost. Rekao bih da je prohodala!



Isus nastavlja slati svoga Duha Crkvi sve do današnjega dana. Ako čitate Djela apostolska, vidjet ćete kako apostoli govore o Duhu Svetom. Pavao npr. kaže kako ga je Duh Sveti vodio na određena mjesta. Jednako tako ga je sprječavao ići na druga. Dakle, učenici su bili vođeni Duhom Svetim. Najizvrsnije što se događa u našim životima jest očitovanje Duha Svetoga. Zašto? Jer isti Duh Sveti koji je djelovao u Isusu, u apostolima, djeluje i u nama vjernicima. Sjetimo se samo scene iz Petrova života - kuda bi prolazio, njegova sjena bi ljude ozdravljala. To je Duh Sveti koji je djelovao preko Isusovih učenika. Duh je preko Apostola očitovao svoje darove, za koje oni nisu ni čuli. I najvažnije od svega toga jest dar razumijevanja da je Isus Bog, jedini Spasitelj, da je živ. To im je dalo snage da budu neustrašivi svjedoci Kristove ljubavi.

Kroza svu povijest Crkve može se vidjeti kako Bog podiže posebne karizmatske ljude, pojedine muškarce ili žene. Oni dolaze na pozornicu povijesti i mijenjaju lice ove naše zemlje, primjerice, sveti Franjo Asiški, sveti Ignacije Lojolski, sveta Katarina Sijenska, sveta Terezija Avilska, Otac Pio, Majka Terezija, sveti otac papa Ivan Pavao II., kojega je Duh Sveti vodio po cijelom svijetu da naviješta ljudima Radosnu vijest. Svi su oni ispunjeni Duhom Božjim. Bez Duha Božjega bilo bi nemoguće izvršiti ono što su oni činili. To je Duh Sveti koji djeluje preko njih. Duh Sveti preko njihovih očiju i njihovih ruku dodiruje živote drugih ljudi. Kad je postao papom Ivan XXIII., ljudi su govorili da je star i da neće ništa napraviti. Ali Duh Božji je imao velike planove s njim. To je papa koji je sazvao II. vatikanski sabor, sve biskupe svijeta, da mole godinu dana za dolazak novih Duhova u Crkvi. Tad je bio Koncil. Dogodila se velika obnova Crkve. Ništa nije dodano Svetom pismu, objavi, ali su se dogodile velike obnove unutar Crkve. Dakle, Duh Sveti je ponovno sišao na Crkvu i počeo obnavljati pojedince. Možemo vidjeti znakove ove obnove, a kao plod II. vatikanskog koncila jest nastanak karizmatskog pokreta. Dakako, karizmatski pokret nije novina u Crkvi, jer Duh Sveti je kroz povijest poticao ljude i darivao im posebne darove. Kardinal Suenens je rekao da karizmatski pokret počinje od ljudi, od naroda Božjega. Po čitavom se svijetu počela događati karizmatska obnova koja je plod Duha Svetoga. Darovi Duha Svetoga su postali životvorni u životima mnogih ljudi.

Duh Sveti želi učiniti nešto sasvim novo u našem životu. Dopustimo mu da nas prožme. Molimo da Duh Sveti obnovi svoju silu i snagu u nama. Mi danas nastavljamo ono što se događalo onda, o čemu izvješćuju Djela apostolska. Svi smo mi učenici Isusa Krista! Svi posjedujemo Duha Svetoga, ali ga trajno moramo moliti da u nama obnovi svoje darove i karizme. Duh Sveti će nas stvarno obnoviti ako to molimo, i ako to želimo. I kad pomislimo da nismo sposobni govoriti i svjedočiti za njega, on sam nam daje što ćemo reći. Postoje brojne karizme u nama koje smo primili od Duha Svetoga, ali su zakopane i kao mrtve su. Sv. Pavao kaže: Raspiruj milosni dar Božji koji je u tebi po polaganju mojih ruku. (2 Tim 1,6).
Uvijek si posvijestite da Duh Isusov živi u vama. Što god smo otvoreniji Božjoj riječi, to je Duh Sveti očitiji u našem životu. To je vrlo uočljivo kod ljudi koji žive u Isusovu Duhu. Oni kroz svoj život sudjeluju u Isusovu životu i djelovanju. Molimo da Duh Sveti uđe u naša srca, da nas pouči kako više uzljubiti Isusa i da razumijemo ono što je u Svetom pismu zapisano. Molimo za dolazak Duha Svetoga!

fra Ivo Pavić

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
Da, oni koji žive po tijelu, teže za onim što je tjelesno; a koji po Duhu, za onim što je Duhovno: Jer težnja je tijela protivna Bogu: zakonu se Božjemu ne podvrgava, a i ne može. Oni pak koji su u tijelu, ne mogu se Bogu svidjeti.
Svako je Pismo od Bog nadahnuto i korisno za poučavanje, za prijekor, za popravljanje, za odgajanje u pravednosti, da čovijek Božji bude potpun, opremljen za svako dobro djelo.
Duha Božjeg dakle ima samo onaj koji drži zapovijedi Božje i odgajan je Riječju Božjom.Duh Sveti dao nam je Pismo da nas poučava, popravlja i odgaja.

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
tomahowk1 je napisao/la:
Zelim da mi svatko od vas napise primjere sto mu je Duh Sveti "rekao" da ucini za Boga.vrlo jednostavno.ja recimo jos nisam narastao dovoljno pa ga nisam "cuo"da mi govori.no molim se i ove godine idem na duhovne vjezbe ignacija loyole....malo pomalo s vjerom i budem ga i ja mogao cuti.a sad pisite primjere sto vam je rekao,bas me zanima.ako vam nije nista rekao nemojte nista pisati jer ste kao i ja vrlo slabi u vjeri.

Dragi moj, kad budeš čuo glasove, bit će ti vrijeme da odeš psihijatru.

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
Euro je napisao/la:
Noemi je napisao/la:

Duh Sveti me nuka na molitvu , post i svjedočenje. Tako i radim. Jedino imam problem što ne mogu da izdržim cijeli dan u postu, bar nešto moram pojesti oko 16 sati, jer mi se počne slabiti.Imam nizak tlak, pa valjda zato mogu postiti samo do oko 16 sati. Rolling Eyes


Ja isto znam postiti. Kada sam pitao pastora kako da postim, on mi je rekao da je post u stvari preskakanje jednog obroka dnevno s tim da prije moraš sam sebi u glavi odrediti za što postiš. Na taj način možeš postiti cijelu jednu godinu, dakle u komadu 365 dana. Ovako ako postiš cijeli dan nećeš dugo izdržati.

pozdrav

Euro


post je cjeli dan, ja mogu postiti ako treba i 2 dana i necu imati potrebu za hranom!

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
isus kaze da poznajemo duha svetoga jer je on u nama:

ivan 14,16.17: I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek: Duha Istine, kojega svijet ne može primiti jer ga ne vidi i ne poznaje. Vi ga poznajete jer kod vas ostaje i u vama je.

ali kaze da onaj koji nema duha da nije njegov:

2. kor 13,5: Same sebe ispitujte, jeste li u vjeri! Same sebe provjeravajte! Zar ne spoznajete sami sebe: da je Isus Krist u vama? Inače niste pravi.


onaj tko ne navjescuje evandjelje nije primio duha svetoga:

1. petrova 2,9: A vi ste rod izabrani, kraljevsko svećenstvo, sveti puk, narod stečeni da naviještate silna djela Onoga koji vas iz tame pozva k divnom svjetlu svojemu;vi, nekoć Ne-narod, a sada Narod Božji; vi Ne-mili, a sada Mili.

1. petrova 2,11: Ljubljeni! Zaklinjem vas da se kao pridošlice i putnici klonite putenih požuda koje vojuju protiv duše;življenje vaše među poganima neka bude uzorno da upravo onim za što vas sada potvaraju kao zločince, pošto promotre vaša dobra djela, proslave Boga u dan pohoda.

isus preko duha svetoga potice one koji su ga primili da druge ucini ucenicima:

2. petrova 1,20.21: Ponajprije znajte ovo: nijedno se proroštvo Pisma ne može tumačiti samovoljno jer nikada proroštvo ne bi ljudskom voljom doneseno, nego su Duhom Svetim poneseni ljudi od Boga govorili.

zadaca kristovih ucenika:

matej 28,19.20: Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga i učeći ih čuvati sve što sam vam zapovjedio!" "I evo, ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta.

matej 16,15: I reče im: "Pođite po svem svijetu, propovijedajte evanđelje svemu stvorenju.

descriptionDuh Sveti EmptyRe: Duh Sveti

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply