Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

power_settings_newLogin to reply
+4
sivko5
Juditha
kainos
piramida4
8 posters

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Da li je naš Gospodin Isus Krist stvoren ili rođen?
Ili oboje?
Što mislite?
Što vam kažu donji stihovi?

POSTANAK 1,27
Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih.
PSALAM 33,9
Jer On reče - i sve postade, naredi - i sve se stvori.

NZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZ

KOLOŠANIMA 1,15
On je slika Boga nevidljivoga, Prvorođenac svakog stvorenja.
OTKRIVENJE 3,14
I anđelu Crkve u Laodiceji napiši: "Ovo govori Amen, Svjedok vjerni i istiniti, Početak Božjeg stvorenja:
OTKRIVENJE 4,11
"Dostojan si, Gospodine, Bože naš, primiti slavu i čast i moć! Jer ti si sve stvorio, i tvojom voljom sve postade i bi stvoreno!

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Nije niti stvoren niti rođen, nego je On od vječnih vremena Mihej 5,1...

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Ako prihvaćamo:
OTKRIVENJE 4,11
"Dostojan si, Gospodine, Bože naš, primiti slavu i čast i moć! Jer ti si sve stvorio, i tvojom voljom sve postade i bi stvoreno!

kako objašnjavaš:
OTKRIVENJE 3,14
I anđelu Crkve u Laodiceji napiši: "Ovo govori Amen, Svjedok vjerni i istiniti, Početak Božjeg stvorenja:

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
καιros je napisao/la:
Nije niti stvoren niti rođen, nego je On od vječnih vremena Mihej 5,1...
Oprosti jel se ovaj stavak odnosi na Mihej 5 poglavlje ,prvi redak, ako da ne kužim ga!Znam o čemu pričaš ,ali mislim da nije taj stavak.

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
student.stalni je napisao/la:
Da li je naš Gospodin Isus Krist stvoren ili rođen?
Ili oboje?
Što mislite?
Što vam kažu donji stihovi?

POSTANAK 1,27
Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih.
PSALAM 33,9
Jer On reče - i sve postade, naredi - i sve se stvori.

NZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZNZ

KOLOŠANIMA 1,15
On je slika Boga nevidljivoga, Prvorođenac svakog stvorenja.
OTKRIVENJE 3,14
I anđelu Crkve u Laodiceji napiši: "Ovo govori Amen, Svjedok vjerni i istiniti, Početak Božjeg stvorenja:
OTKRIVENJE 4,11
"Dostojan si, Gospodine, Bože naš, primiti slavu i čast i moć! Jer ti si sve stvorio, i tvojom voljom sve postade i bi stvoreno!

Vidi da si istaknu riječ " sve",i mogu reči da je to dobro za razmišljanje. Ako je sve stvoreno, što onda znači riječ " prvorođenac" i tko je nakon tog prvorođenca također rođen.... Dali se misli na zemaljski život kada se spominje riječ "prvorođenac" u nekom smislu.

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Juditha je napisao/la:
καιros je napisao/la:
Nije niti stvoren niti rođen, nego je On od vječnih vremena Mihej 5,1...
Oprosti jel se ovaj stavak odnosi na Mihej 5 poglavlje ,prvi redak, ako da ne kužim ga!Znam o čemu pričaš ,ali mislim da nije taj stavak.


Pa iz Betlehema će izaći onaj čiji je iskon od vječnih vremena, naravno da se radi o Mesijanskom proročanstvu, a znamo da se odnosi na Isusa Krista.

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Aha mislio si na 5:1...pa na dalje.
Ok. točno odnosi se na Isusa,...samo tu nije definirano da li je rođen ili stvoren već iz kojeg vremena potiječe.

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Ako vjeruješ u Trojstvo i Trojednakost,
onda ti je sve isto i ne misliš o tim detaljima.

Ako ne - e onda se postavljaju pitanja.
Znamo - na Zemlji je Isus Krist rođen od Marije.
Ali kako je Marija začela?
Kako žena inače začne?
Ako Marija nije imala kontakt sa muškarcem - a nije,
spermij za - oplodnju ženske jajne stanice je morao biti
stvoren u njoj, od Boga.
Oplodnja je od Boga stvorena.
Znači da je Isus Krist na Zemlji u pola bio stvoren.

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Juditha je napisao/la:
Aha mislio si na 5:1...pa na dalje.
Ok. točno odnosi se na Isusa,...samo tu nije definirano da li je rođen ili stvoren već iz kojeg vremena potiječe.


Pa piše od vječnih vremena, što znači da nije stvoren...

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Što znači vječno?
Samo je Jedan Vječan - Bog Jahve.

Neki kažu da će se u Kraljevstvu Nebeskom vječno živjeti,
ali za istu riječ kod ognjenog jezera kažu - nije vječno!
Svi dokazi za to su isprazni.

Mi sada nismo vječni.
Ako zaslužimo vječnost - postajemo vječni.
Za sve druge mi smo vječni,
ali maloprije nismo bili vječni.

Vječnost ide u budućnost, ali se povlači i iz prošlosti.

Samo Jedan je Vječan i u prošlosti i u budućnosti - Bog Jahve.

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Riječ "vječnost" se odnosi na vremenski period, ane na način nečijeg nastanka.odnosno na koji je način netko počeo da postoji.
Ti si ovde naveo stavke koji bi išli u prilog trojatvu .
Znači tamo gdije se odnosi stavak za Boga ,a u grčkim pismima se spominje, misliš da se odnosi na Isusa.
Takvih i sličnih proročanstva ima mnogo.Koji nisu definirani, a znamo da se odnose na Isusa
Kao npr. kad se navodi da Rahaela plače za sinovima svijim, glas se čuje u Rami. Znamo na koji se izviještaj u povijesti odnosi to proročanstvo.Nije bila u pitanju doslovna Rama niti Rahela, zar ne.!?

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Ja sam spor.
Prebrzo skačemo.

Kairos, molim te!
Propustio si mi odgovoriti, ali molim te direktno na:

Na Zemlji je Isus Krist rođen od Marije.
Ali kako je Marija začela?
Tehnički i biološki - molim te po tvom mišljenju.

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
student.stalni je napisao/la:
Ja sam spor.
Prebrzo skačemo.

Kairos, molim te!
Propustio si mi odgovoriti, ali molim te direktno na:

Na Zemlji je Isus Krist rođen od Marije.
Ali kako je Marija začela?
Tehnički i biološki - molim te po tvom mišljenju.


Evo ovaj stih iz 1. Tim 3,16 će ti sve reći, da je to tajna...

Ovo je, nesumnjivo, uzvišena tajna naše vjere:
Krist se očitovao u tijelu,
opravdao ga je Duh,
vidjeli su ga anđeli
i naviješten je svim narodima.
U svijetu su u njega vjerovali
i uznesen je na nebo.

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Isus na Zemlji je rođen od žene,
ali začet je
od Jedinog Boga Oca Jahve
stvaranjem oplođene jajne stanice u Marije!
Kada počinje novi život čovjeka?
Oplodnjom jajne stanice.
Znači taj tren je Isus da se tako izrazim - polustvoren,
jer je jajna stanica od Marije.
A možda je Bog Otac cijelu jajnu stanicu stvorio u Mariji,
sa komplet svim svojim genskim obilježjima.
Makar je Bog Otac duh - može stvarati materijalno što poželi.

Zato su ti stihovi u kojima se spominje stvorenje za Isusa.

Druga stvar je to da ako je po tebi - Kairos,
što si i potvrdio,
Isus = anđeo (sa čime se ja ne slažem), a anđeli su Božja stvorenja,
znači da priznaješ da je i Isus stvoren.
Na Zemlji je recimo rođen, da zaboravimo moje gornje navode,
ali na Nebu?

Na Nebu je sigurno stvoren,
jer ne misliš valjda da Bog Otac ima Majku Bogicu koja mu je rodila Sina.
Neka mi Bog oprosti na ovim riječima.

Sama postavka Otac i Sin kaže ti tko je prvi a tko drugi.
A to govori sam Bog Otac koji ne laže.

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Kako Bog može biti Otac bez Sina?
Je li po tebi bilo neko vrijeme da Bog nije bio Otac?
Ali čak i za Isusa piše: "Otac vječni"
I gdje to piše u Bibliji za Isusa da je stvoren? Može li citat?

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Kako Bog može biti Otac bez Sina?

Bog Jahve je bio bez Sina.
Bog Jahve je prvi dan stvaranja - a prije toga ničega nije bilo,
stvorio:

POSTANAK 1,1
U početku stvori Bog nebo i zemlju.

Na Nebu stvorio je i Nebesku vojsku – anđele, kerubine, serafine,
Božje sinove, bića,……
Ako treba naći ću stihove za gornje.

Prije ničega nije bilo!

Je li po tebi bilo neko vrijeme da Bog nije bio Otac?

Da, to je sasvim jasno i iz gornjeg.
Jer ako nije bilo Neba, nije bilo ničega, nije nikoga bilo osim Boga Jahve.

Da, Bog Jahve nije bio uvijek Otac – čitaj SZ i kako se Bog Jahve naziva.

Jasno je svakom Zemaljskom djetetu da je prvo tata, a bez tate nema sina.
A dok tata nema sina – nije tata.

I gdje to piše u Bibliji za Isusa da je stvoren? Može li citat?

A ovo Isus Krist Sin govori sam za sebe:

OTKRIVENJE 3,14
I anđelu Crkve u Laodiceji napiši:
"Ovo govori Amen, Svjedok vjerni i istiniti,
Početak Božjeg stvorenja:

Pošto prije stvaranja Neba – ničega nije bilo

OTKRIVENJE 4,11
"Dostojan si, Gospodine, Bože naš, primiti slavu i čast i moć!
Jer ti si sve stvorio,
i tvojom voljom sve postade
i bi stvoreno!


U to SVE – spada SVE,
a sve je i Njegov Sin.

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Ali čak i za Isusa piše: "Otac vječni"

IZAIJA 9,5

Jeruzalemska:
IZAIJA 9,5
Jer, dijete nam se rodilo, sina dobismo; na plećima mu je vlast. Ime mu je:
Savjetnik divni,
Bog silni,
Otac vječni,
Knez mironosni.


KJV
ForH3588 unto us a childH3206 is born,H3205 unto us a sonH1121 is given:H5414 and the governmentH4951 shall be uponH5921 his shoulder:H7926 and his nameH8034 shall beH1961 calledH7121
Wonderful,H6382
Counsellor,H3289
The mightyH1368 God,H410
The everlastingH5703 Father,H1
The PrinceH8269 of Peace.H7965

---------------------------------------------------------------------------------------------
STRONG:
mightyH1368 H1368 גּבּר גּבּור gibbôr gibbôr ghib-bore', ghib-bore'
Intensive from the same as H1397; powerful; by implication warrior, tyrant: - champion, chief, X excel, giant, man, mighty (man, one), strong (man), valiant man.

Intenzivno iz isto kao H1397, snažan, implicitno ratnik, tiranin: -prvak, glavni, X excel, div, čovjek, moćna (čovjek, jedan), jak (čovjek), hrabar čovjek.

Silni – Prijevod je – snažan, ratnik, prvak, glavni, div, čovjek, moćan, jak , hrabar.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
God,H410 H410 אל 'êl ale
Shortened from H352; strength; as adjective mighty; especially the Almighty (but used also of any deity): - God (god), X goodly, X great, idol, might (-y one), power, strong. Compare names in “-el.”

Skraćeno od H352, snage, kao i pridjev junaka, osobito Svemogući (ali se koristi i bilo koje božanstvo): - Bog (bog), X lijep, veliki X, idol, možda (-yjedan), snaga, jaka. Usporedite imena u "-el".

Bog – Osim „Bog, Svemogući“,
prijevod može biti i snažni, junak, lijep, velik, idol.
Isus može ponesti i ostale prijevode.
Usporedba – anđele su nazivali Bogom, a anđeli nisu Bog.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Father,H1 H1 אב 'âb awb
A primitive word; father in a literal and immediate, or figurative and remote application: - chief, (fore-) father ([-less]), X patrimony, principal. Compare names in

“primitivna riječ; oca u doslovnom i neposredne, ili figurativno i daljinski prijavu: - glavni (prednji-) otac ([-manje]), X baštine, principal. Usporedite imena u "Abi-"Abi-”

Otac glavni ( otac – manje u upotrebi )
------------------------------------------------------------------------------------------
Iz gornjih mogućnosti prijevoda,
vidljivo je da postoji velika mogućnost odabira „krivih“ prijevoda,
koje mogu zavesti čitaoca Biblije,
ali samo onda ako ne provjeravaju,
i ako nemaju cjelokupno znanje o toj temi.
--------------------------------------------------------------------------------------------

Ivan Šarić
IZAIJA 9,6
Jer nam se rodi dijete, sir nam se dade. Vlast počiva na plećima njegovim, 'čudo od savjetnika' glasi ime njegovo,
'Jaki Bog,
'Otac vječni',
'Knez mira'.

Tomislav Dretar
IZAIJA 9,4
Svaki sok čije gaženje potresa tle i svaki ogrtač uvalja u krvi postaju dobri za spaliti, žrtva vatre. Jer, jedno nam je dijete rođeno, jedan nam je sin dan. Neovisnost je na njegovim ramenima. Ono proglašava svoje ime: ” čudesni-savjetnik,
Bog-Jaki,
Otac vječni,
Princ mira. “

Daničić-Karadžić
ISAIJA 9,6
Jer nam se rodi dijete, sin nam se dade, kojemu je vlast na ramenu, i ime će mu biti: divni, savjetnik,
Bog silni,
otac vječni,
knez mirni.

--------------------------------------------------------------------------------
Gornji, ovoregijski prijevodi su slični,
ali ipak u nekim detaljima dosta su različiti od KJV,
ali treba vidjeti kojih su se prijevoda oni držali,
te najvažnije – tko je bio naručioc prijevoda.

Ako je naručioc bio onaj koji zastupa višeboštvo u jednom Bogu,
onda je za njih normalno da su takav prijevod i uzeli,
a to je lako uočiti, jer su svi skoro isti.

Ali ostaje za razmotriti i druge mogućnosti prijevoda koje su gore prikazani:

umjesto Bog -
prijevod može biti i snažni, junak, lijep, velik, idol.
umjesto Otac
prijevod može biti i glavni.

Ako se razmotre gornje mogućnosti –
onda takav prijevod u potpunosti ruši neka kriva razmatranja i shvaćanja,
a istovremeno ide u prilog Biblijskim ostalim stihovima o toj temi,
to jest nestaje nelogičnosti.

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
Nemam baš idealnoga prevoditelja,
ali pogledaj i ove izvornike:



(HOT+) (9:5) כיH3588 ילדH3206 ילדH3205 לנו בןH1121 נתןH5414 לנו ותהיH1961 המשׂרהH4951 עלH5921 שׁכמוH7926 ויקראH7121 שׁמוH8034 פלאH6382 יועץH3289 אלH410 גבורH1368 אביעדH5703 שׂרH8269 שׁלום׃H7965

(HOT +) (9:05) da dijete H3206 H3588 H3205 dječak dao nam H1121 H5414 H1961 nas i postao posao H4951 H7926 H5921 ramena i nadjenu mu ime H8034 H7121 H6382 H3289 čudo savjetnik za H410 Gabor Aviad H5703 H1368 H8269 ministar Shalom: H7965

(LXX+) [9:5] οτιG3754 CONJ παιδιονG3813 N-ASN εγεννηθηG1080 V-API-3S ημινG1473 P-DP υιοςG5207 N-NSM καιG2532 CONJ εδοθηG1325 V-API-3S ημινG1473 P-DP ουG3739 R-GSM ηG3588 T-NSF αρχηG746 N-NSF εγενηθηG1096 V-API-3S επιG1909 PREP τουG3588 T-GSM ωμουG3676 N-GSM αυτουG846 D-GSM καιG2532 CONJ καλειταιG2564 V-PMI-3S τοG3588 T-ASN ονομαG3686 N-ASN αυτουG846 D-GSM μεγαληςG3173 A-GSF βουληςG1012 N-GSF αγγελοςG32 N-NSM εγωG1473 P-NS γαρG1063 PRT αξωG71 V-FAI-1S ειρηνηνG1515 N-ASF επιG1909 PREP τουςG3588 T-APM αρχονταςG758 N-APM ειρηνηνG1515 N-ASF καιG2532 CONJ υγιειανN-ASF αυτωG846 D-DSM

(LXX +) [09:05] da G3754 CONJ dijete G3813 N-HAKS rođen G1080 V-API-3S nam G1473 P-DP sin G5207 N-NSM i G2532 CONJ dobio G1325 V-API-3S nam G1473 P-DP og G3739 R-GSM, G3588 T-NSF načelu G746 N-NSF egenithi G1096 V-API-3S na G1909 PREP G3588 T-GSM rame G3676 N-GSM ovaj G846 D-GSM i G2532 CONJ POZVANI G2564 V-PMI-3S G3588 T-HAKS ime G3686 N-HAKS ovaj G846 D-GSM high-G3173-GSF savjet G1012 N-GSF anđeo G32 N-NSM sam G1473 P-NS gar G1063 PRT-a karoserija G71 V-FAI-1S mir s G1515 N-ASF na G1909 PREP G3588 T-APM knezovi G758 N-APM mir s N-G1515 G2532 ASK i CONJ Zdravi N ASK ga G846 D-DSM

Konfuzno, ali sam ti sam na brzinu htio pokazati da one prevode koje mi imamo,
možda nisu korektni u odnosu na originale.
A takvi te odvedu na krivu stranu.

Pokušat ću ovo malo bolje prevesti.

descriptionIsus Krist - vječan, stvoren ili rođen? EmptyRe: Isus Krist - vječan, stvoren ili rođen?

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply