Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Sigurnost spasenja

power_settings_newLogin to reply
+3
emanuel
piramida4
sivko5
7 posters

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Već su i izbrisani. Kao što će i svaki sljedeći koji se ne drži teme ili pravila foruma.

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
brat je napisao/la:
Već su i izbrisani. Kao što će i svaki sljedeći koji se ne drži teme ili pravila foruma.


Napiši i ti nešto.
Zašto je spasenje sigurno po tebi,
a zašto nije?

Po meni = Bibliji,
spasenje je sigurno za one koji su sigurni.
Ali - svi ljudi su griješni,
nema niti jednoga ispravnoga,
što znači da dobijeno - možeš i izgubiti.

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Halo ekipo, obrisali ste i moj odgovor na temu spasenja. ccc

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
student.stalni je napisao/la:
brat je napisao/la:
Već su i izbrisani. Kao što će i svaki sljedeći koji se ne drži teme ili pravila foruma.


Napiši i ti nešto.
Zašto je spasenje sigurno po tebi,
a zašto nije?

Po meni = Bibliji,
spasenje je sigurno za one koji su sigurni.
Ali - svi ljudi su griješni,
nema niti jednoga ispravnoga,
što znači da dobijeno - možeš i izgubiti.


Po mom shvaćanju Biblije (ne bih se usudio napisati "po meni = Bibliji") spasenje za nanovorođene vjernike jeste sigurno zbog toga što je to Božje obećanje; što je to zadatak Isusa Krista da sačuva svoje ovce ; zbog toga što je On Savršeni Pastir ; što nas On opravdava i posreduje za nas; itd...
Naravno, postoji velika opasnost samozavaravanja i Biblija na više mjesta upozorava na to.

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Spasenje je sigurno,
ali je potrebno zadovoljiti određene uvjete!

Ne mogu ja - dobivši spasenje -
nastaviti živjeti starim životom - ubice, lopova, lažova, preljubnika.......
jer tada gubim spasenje.

Ili ako sam spašen,
a skrenem nakon nekog vremena u zlo,
a to zlo je za smrtnu kaznu,
opet gubim spasenje.

--------------------------------------


2.IVANOVA 1:8,9 Čuvajte se da ne izgubite što ste stekli, nego da primite potpunu plaću. Tko god pretjera i ne ostane u nauku Kristovu, nema Boga. Tko ostaje u nauku, ima i Oca i Sina.

2.PETROVA 2:20-22 Doista, pošto su po spoznaji Gospodina našega i Spasitelja Isusa Krista odbjegli od prljavština svijeta, ako se opet u njih upleću i daju se svladati, ovo im je potonje gore od onoga prvoga. Bilo bi im doista bolje da nisu spoznali puta pravednosti, negoli, pošto ga spoznaše, okrenuti leđa svetoj zapovijedi koja im je predana. Dogodilo im se što veli istinita izreka: "Pas se vraća svojoj bljuvotini i okupana svinja valjanju u blatu."

HEBREJIMA 10:26 Jer ako svojevoljno griješimo pošto primismo spoznanje istine, nema više žrtve za grijehe, nego strašno isčekivanje suda i bijesa ognja što će proždrijeti protivnike.

1.TIMOTEJU 4:1-3,8,10,16 Duh izričito govori da će u posljednja vremena neki otpasti od vjere i prikloniti se prijevarnim duhovima i zloduhovskim naucima. A sve to pod utjecajem himbe lažljivaca otupjele savjesti koji zabranjuju ženiti se i nameću uzdržavati se od jela što ih je Bog stvorio da ih sa zahvalnošću uzimaju oni koji vjeruju i znaju istinu. Uistinu, tjelesno vježbanje malo čemu koristi, a pobožnost je svemu korisna jer joj je obećan život - sadašnji i budući. Ta za to se trudimo i borimo jer se pouzdajemo u Boga živoga koji je Spasitelj svih ljudi, ponajpače vjernika. Pripazi na samog sebe i na poučavanje! Ustraj u tome! Jer to vršeći, spasit ćeš i sebe i one koji te slušaju.

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Pozdrav svima,
ja sam novi na forumu, posto me ova tema zanima odlucio sam da se ukljucim u nju. Oprostite mi ako ovako prolazim od pocetka i komentiram te mozda na taj nacin stvaram guzvu.

@ brat
1. Iv. 5,13 : " Ovo pišem vama koji vjerujete u ime Sina Božjega, da znate da imate vječni život."


...pisem vama koji vjerujete.... Oni su sigurni koji vjeruju i drze vjeru, bore se za nju, cuvaju je. Ali nikako za one koji su nekada vjerovali kao ni za one koji planiraju vjerovati u buducnosti.

@emanuel

Rimljanima 10,9
9Jer ako ustima ispovijedaš da je Isus Gospodin, i srcem vjeruješ da ga je Bog uskrisio od mrtvih, bit ćeš spašen.


Ista stvar kao i sa citatom iz 1.Ivanove, vjera je sadasnjost i samo u sadasnjosti je izvor sigurnosti.

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Kako sam razumio Putnik, ti tvrdis da se spasenje moze izgubiti, ili?

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Pozdrav,

mislim da je izraz "izgubiti spasenje" posve pogrešan. Spasenje nije nešto što se može slučajno izgubiti poput džepnog noža ili neke druge sitnice. Spasenje se ne može izgubiti! Ali se može otpasti od vjere i izgubiti nagradu!
Ja osobno vjerujem u sigurnost vjernika (sadašnjost) ali ta je sigurnost uvjetovana vjernošću i poslušnošću. Zapravo ako se pogleda na sva Božja obećanja skroz od početka može se vidjeti da je svako povezano sa uvjetom. "Ako budeš slušao glas Gospodina Boga svoga tada će...."

Mir Gospodnji

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Ja sam katolik i veliko je nepoznanje katolicke vjere ako se smatra da katolici smatraju da se Nebo moze "zaraditi" dobrim djelima. Svi smo spaseni po Bozjoj milosti, a ako hocete biti sigurni za svoje spasenje pocnite vise misliti na spasenju drugih nego o svojemu. Ako psenicno zrno ne umre ostaje samo. Ako se izgradite do te mjere da su vam drugi prije samoga sebe tada ne mozete izgubiti spasenje jer ste vec umrli ne mozete ostati sami=pakao.

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
braslav je napisao/la:
...ako hocete biti sigurni za svoje spasenje pocnite vise misliti na spasenju drugih nego o svojemu. Ako psenicno zrno ne umre ostaje samo. Ako se izgradite do te mjere da su vam drugi prije samoga sebe tada ne mozete izgubiti spasenje jer ste vec umrli ne mozete ostati sami=pakao.


Jesi siguran da znas o cemu pises? Odakle ti ideja da mi trebamo misliti na spasenje drugih i da to cini nase spasenje sigurnim?

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Putnik je napisao/la:
braslav je napisao/la:
...ako hocete biti sigurni za svoje spasenje pocnite vise misliti na spasenju drugih nego o svojemu. Ako psenicno zrno ne umre ostaje samo. Ako se izgradite do te mjere da su vam drugi prije samoga sebe tada ne mozete izgubiti spasenje jer ste vec umrli ne mozete ostati sami=pakao.


Jesi siguran da znas o cemu pises? Odakle ti ideja da mi trebamo misliti na spasenje drugih i da to cini nase spasenje sigurnim?


Ne spasenje drugih vec druge stavljati ispred sebe. O tomu govori Ješua (aka Isus) kada iznosti pricu o psenicnom zrnu. Ako je netko umro sebi on ne ostaje sam. A ostati sam=pakao.

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Ne spasenje drugih vec druge stavljati ispred sebe. O tomu govori Ješua (aka Isus) kada iznosti pricu o psenicnom zrnu. Ako je netko umro sebi on ne ostaje sam. A ostati sam=pakao.


20 A među onima koji su se došli klanjati na Blagdan bijahu i neki Grci. 21 Oni pristupe Filipu iz Betsaide galilejske pa ga zamole: "Gospodine, htjeli bismo vidjeti Isusa." 22 Filip ode i kaže to Andriji pa Andrija i Filip odu i kažu Isusu. 23 Isus im odgovori: "Došao je čas da se proslavi Sin Čovječji. 24 Zaista, zaista, kažem vam: ako pšenično zrno, pavši na zemlju, ne umre, ostaje samo; ako li umre, donosi obilat rod. 25 Tko ljubi svoj život, izgubit će ga. A tko mrzi svoj život na ovome svijetu, sačuvat će ga za život vječni. 26 Ako mi tko hoće služiti, neka ide za mnom. I gdje sam ja, ondje će biti i moj služitelj. Ako mi tko hoće služiti, počastit će ga moj Otac." i što da kažem? Oče, izbavi me iz ovoga časa? No, zato dođoh u ovaj čas! 28 Oče, proslavi ime svoje!" Uto dođe glas s neba: "Proslavio sam i opet ću proslaviti!" 29 Mnoštvo koje je ondje stajalo i slušalo govoraše: "Zagrmjelo je!" Drugi govorahu: "Anđeo mu je zborio." 30 Isus na to reče: "Ovaj glas nije bio poradi mene, nego poradi vas." 31 "Sada je sud ovomu svijetu, sada će knez ovoga svijeta biti izbačen. 32 A ja kad budem uzdignut sa zemlje, sve ću privući k sebi." 33 To reče da označi kakvom će smrću umrijeti. 34 Nato mu mnoštvo odgovori: "Mi smo iz Zakona čuli da Krist ostaje zauvijek. Kako onda ti govoriš da Sin Čovječji treba da bude uzdignut? Tko je taj Sin Čovječji?" 35 Isus im nato reče: "Još je malo vremena svjetlost među vama. Hodite dok imate svjetlost da vas ne obuzme tama. Tko hodi u tami, ne zna kamo ide. 36 Dok imate svjetlost, vjerujte u svjetlost da budete sinovi svjetlosti!" To Isus doreče, a onda ode i sakri se od njih. Ivan 12: 20-36

Isus je jedino "Sjeme" koje je moglo donijeti plod za život. Mi to ne možemo! Mi smo samo pozvani Njega slijediti, bili sami ili u zajednici drugih. Kako možemo druge ljubiti ako ne volimo sami sebe? Ljubiti bližnjega kao samoga sebe je zapovijed koja nam je dana (Mt. 19:19).

Što za tebe konkretno sve to znači? Mislim u praksi, kako možemo ne "ostati sam=pakao"???

Sve mi je to jako čudno i zbunjujuće. Na početku si se žalio kako nekatolici ne razumiju katoličku nauku o spasenju. Citat:
Ja sam katolik i veliko je nepoznanje katolicke vjere ako se smatra da katolici smatraju da se Nebo moze "zaraditi" dobrim djelima
. A zapravo sam svojim riječima pokazuješ da spasenje ili sigurnost spasenja ovisi o donošenju ploda tj. umiranju samome sebi. Da li to dolazi iz Biblije, Isusovih riječi ili samo tvom tumačenju Njegovih riječi. A to ne mora biti isto.

Mir Božji

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Naravno da je Ješua Sjeme koje daje vjecni zivot (da Njega nema ne bi bilo ni neba), ali sjeme je i svaki od nas. Ako sjeme ne umre ostaje samo=pakao, a ako umre donosti obilat rod. Ne znam za ni jednog sveca koji je sebe stavljao prije drugih. Sv. Franjo, sv. Pavao, sv. Petar, sv. Ignacije Lojolski, sv. Filip Neri, sv. Antun Padovanski... lista je dugacka.

No je li Sv. Franjo zasluzio raj svojim djelima? Odgovor je da nije, cak ni on. Samo Bozjom milsocu sv. Franjo moze doci u raj. Nebo je besplatan dar koji Bog daje onima koji Njega traze ne jer su ga zasluzili vec jer je On Dobar.

Isusovci imaju jednu izreku koja nije u kontradikciji s onim sto sam do sada napisao, a ta je: radi kao da spasenje ovisi o djelima, a misli kao da ovisi o vjeri i milosti.

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Svece po strani.... ne razumijem kako to ti (ili ja) možeš praktično izvršiti. Mnoge teorije, dogme padaju na praktičnom ispitu. Da budem iskren čini mi se i da ova ne može proći kroz ispit. Ali možda mi se tako čini jer ne razumijem što ti zapravo misliš. Molim te budi strpljiv sa mnom i objasni mi kako to izgleda u praksi, kakav izgleda život po tom standardu za nas koji nismo "Sv." već sasvim obični ljudi sa sasvim običnim poslom.

I što je, za mene osobno, još važnije pokaži mi iz NZ mjesta u kojima je opisan takav život. Neka sve bude na temelju Riječi - Biblije.

Mir Božji

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Ni sv. Franjo nije o sebi razmislajo kao o svecu. Svi smo pozvani na svetost. Moja baka nije bas skolovana, ali ona uvijek druge stavlja prije sebe. Kad god je posjetim ima nesto jako fino za pojest, popit. Iako ima 91 godinu ona radije meni sprema fini rucak nego da se odmara. Sva je u akciji podvodravanja. Kada razmisljam o njoj dolaze mi Ješuine riječi da tko želi biti prvi mora svima služiti. Znam dosta ljudi koji su koiiko se mene pita zbilja sveti u smislu da druge stavljaju prije sebe tako da to nije meni neka teorija nedostizna u praksi kada imam toliko zivih primjera oko sebe.

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Samo onako usput, kada si nabrajao takozvane svece koristio si hrvatski oblik njihovih imena dok kada pišeš o Gospodinu Isusu koristiš hebrejski oblik. Zašto, ima li Njegovo ime više sile ako ga mi u Hrvatskoj nazivamo hebrejskim imenom?

Još mi nisi dao Biblijski temelj za tvoje vjerovanje.

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Ne, samo mi se jako svidja to Ješua (Jahve spašava). Koje je to "moje" vjerovanje? Molim te budi precizan tako da mogu precizno odgovoriti. Smile

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
Mislio sam na ovo.
Ako sjeme ne umre ostaje samo=pakao, a ako umre donosti obilat rod
Iako dobro znaš, čini mi se da želiš malo provocirati. Ali nema veze.
Zapravo se cijela diskusija odvija oko te tvoje izjave.

descriptionSigurnost spasenja - Page 2 EmptyRe: Sigurnost spasenja

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply