Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Subota vs. Nedjelja

power_settings_newLogin to reply
+9
Juditha
10
*El,Omen
amos
>Ruta<
piramida4
kainos
sivko5
Sluga Beskorisni
13 posters

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Nedijelja je bila prvi dan tijedna ,a ne subota .Subota je bio zdnji dan tijedna ako se uzme u obzir da je prilikom stvaranja Bog počinio u taj dan i posvetio ga.No nijedan dan nama danas Krščanima nije zapovjeđeno da držimo u svrhu službe Bogu.1 Mojsijeva 1:31 , 2 :2-3.
Neznam možda griješim. study

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Ako vjeruješ da je 10 Božjih zapovijedi i dalje aktualno,
pročitaj 4.!

IZLAZAK 20,

ČETVRTA:
8 Sjeti se da svetkuješ dan subotni.
(9) Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao.
(10) A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu.
Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata.
(11) Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
student.stalni je napisao/la:
Ako vjeruješ da je 10 Božjih zapovijedi i dalje aktualno,
pročitaj 4.!

IZLAZAK 20,

ČETVRTA:
8 Sjeti se da svetkuješ dan subotni.
(9) Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao.
(10) A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu.
Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata.
(11) Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.
Sedmi dan znači zadnji dan u tijedni...ili?
Prvi je dan u tijednu nedjelja ( Matej 28.1)

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Juditha je napisao/la:
student.stalni je napisao/la:
Ako vjeruješ da je 10 Božjih zapovijedi i dalje aktualno,
pročitaj 4.!

IZLAZAK 20,

ČETVRTA:
8 Sjeti se da svetkuješ dan subotni.
(9) Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao.
(10) A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu.
Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata.
(11) Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.
Sedmi dan znači zadnji dan u tijedni...ili?
Prvi je dan u tijednu nedjelja ( Matej 28.1)


Da.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Shabat Shalom....vec je nastupila subota...da, Biblijska subota od zalaska do zalaska dana...

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
καιros je napisao/la:
Shabat Shalom....vec je nastupila subota...da, Biblijska subota od zalaska do zalaska dana...


Po danu - petak - sam si speko beskvasni kruh.
Po zalasku sunca, ispovjedih grijehe, izmolih, ispričah..
uzeh kruh i naprstnjak crnog vina.
Amen.
Subota neka bude svima blagoslovljena.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Rimljanima 14:5-13

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Juditha je napisao/la:
Rimljanima 14:5-13


Rimljanima 14,5 Netko razlikuje dan od dana, nekomu je opet svaki dan jednak. Samo nek je svatko posve uvjeren u svoje mišljenje.
Rimljanima 14,6 Tko na dan misli, poradi Gospodina misli; i tko jede, poradi Gospodina jede: zahvaljuje Bogu. I tko ne jede, poradi Gospodina ne jede i - zahvaljuje Bogu.
Rimljanima 14,7 Jer nitko od nas sebi ne živi, nitko sebi ne umire.
Rimljanima 14,8 Doista, ako živimo, Gospodinu živimo, i ako umiremo, Gospodinu umiremo. Živimo li dakle ili umiremo - Gospodinovi smo.
Rimljanima 14,9 Ta Krist zato umrije i oživje da gospodar bude i mrtvima i živima.
Rimljanima 14,10 A ti, što sudiš brata svoga? Ili ti, što prezireš brata svoga? Ta svi ćemo stati pred sudište Božje.
Rimljanima 14,11 Jer pisano je: Života mi moga, govori Gospodin, prignut će se preda mnom svako koljeno i svaki će jezik priznati Boga.
Rimljanima 14,12 Svaki će dakle od nas za sebe Bogu dati račun.
Rimljanima 14,13 Dakle, ne sudimo više jedan drugoga, nego radije sudite o tome da ne valja postavljati bratu stupice ili spoticala.
Rimljanima 14,14 Znam i uvjeren sam u Gospodinu: ništa samo od sebe nije nečisto. Samo je onomu nečisto tko to smatra nečistim.
Rimljanima 14,15 Doista, ako je poradi hrane tvoj brat ražalošćen, već nisi na putu ljubavi. Ne upropašćuj tom svojom hranom onoga za koga je Krist umro!
--------------------------------------------------------------

Što si htjela reči gornjim?

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Pavao na mnogo mjesta govori da je svaki dan isti.
Nakon što je nastao novi savez po ljubavi i milosti Krščani proizašli iz Židovstva trebali su prilagoditi neznabožačkim Krščanima i obrnuto.
Pavao napominje da niko nikoga ne osuđuje po pitanje jedenja mesa , po pitanju dana koji je nekom svet ,a drugom nije..osim ako spotiče brata u vjeri- bolje da to ne čini bilo u pitanju jelo bilo dan gospodnji.
Svi ćemo mi položiti račun Bogu.
Sa tim promjenama došlo je do toga da ako nekoga savjest osuđuje, znači da nije na čisto sa tim i to mu je na grijeh, ali ako ga savjest ne osuđuje da svetkuje / ne svetkuje dan koji god bio ( subota / nedjelja ), nije mu nije grijeh..

( Rimljanima 2:12- 16 )
...bitno je imati u mislima kontekst o kojem Pavle govori kome govori i zašto govori, jer po Zakunu je trebalo štovati Dan gospodnji, no dali ga treba još uvijek, ako da kome je na grijeh, a kome nije.
...Rimljanima 14,5 Netko razlikuje dan od dana, nekomu je opet svaki dan jednak. Samo nek je svatko posve uvjeren u svoje mišljenje

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Juditha je napisao/la:
Pavao na mnogo mjesta govori da je svaki dan isti.
Nakon što je nastao novi savez po ljubavi i milosti Krščani proizašli iz Židovstva trebali su prilagoditi neznabožačkim Krščanima i obrnuto.
Pavao napominje da niko nikoga ne osuđuje po pitanje jedenja mesa , po pitanju dana koji je nekom svet ,a drugom nije..osim ako spotiče brata u vjeri- bolje da to ne čini bilo u pitanju jelo bilo dan gospodnji.
Svi ćemo mi položiti račun Bogu.
Sa tim promjenama došlo je do toga da ako nekoga savjest osuđuje, znači da nije na čisto sa tim i to mu je na grijeh, ali ako ga savjest ne osuđuje da svetkuje / ne svetkuje dan koji god bio ( subota / nedjelja ), nije mu nije grijeh..

( Rimljanima 2:12- 16 )
...bitno je imati u mislima kontekst o kojem Pavle govori kome govori i zašto govori, jer po Zakunu je trebalo štovati Dan gospodnji, no dali ga treba još uvijek, ako da kome je na grijeh, a kome nije.
...Rimljanima 14,5 Netko razlikuje dan od dana, nekomu je opet svaki dan jednak. Samo nek je svatko posve uvjeren u svoje mišljenje


Piše!
Ali!
Isus je slavio Subotu.
Prvi dan tjedna nema ni ime.
U 10 BZ je Subota.
Ako ukidamo subotu - možemo ukinuti i svaki drugi Zakon.
Subota u Zakonu ima preko 80 riječi (idolo. 2. - 60!).
Subota je nešto posebno.

Danas nitko ne može izvršiti 10BZ. Tako isto niti subotu.
Ja sam subotar (samo u suboti, ne u ostalom nauku) pa radim subotom.
Istina je da radim 6 mj a 6 mj ne - jel se može to prebiti?

Iskreno nisam dovoljno proučio stihove što ih sad razglabamo,
ali mi se čini da je posrijedi nešto drugo - ne subota.
Pogledat ću.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Nije čovjek zbog subote nego subota radi čovjeka....

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
BonniT je napisao/la:
Nije čovjek zbog subote nego subota radi čovjeka....


Šta to znači?
Da li to znači da ne treba slaviti Subotu?
Ili to znači da ne treba u strogosti slaviti Subotu?

Subotarima je super!
Ne rade u Subotu,
a pošto nitko ne radi u nedelju,
Subotari ne rade ni u nedelju.
Ne rade - 2 dana!

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Mozes ti uzeti i ponedeljak da posvetiš Bogu ako ne mozes u subotu i nedjelju. Sve ti ovisi tko kad radi.....

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Mozes ti uzeti i ponedeljak da posvetiš Bogu ako ne mozes u subotu i nedjelju. Sve ti ovisi tko kad radi.....

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
BonniT je napisao/la:
Mozes ti uzeti i ponedeljak da posvetiš Bogu ako ne mozes u subotu i nedjelju. Sve ti ovisi tko kad radi.....


Ja ti 6 mj radim a 6 njet - pa ja 6 mj slavim Boga svaki dan dok radim, a onda 6 mj slavim svaki dan dok ne radim.

Nije to bit.
Bit je to - da li smo izmijenili 1 Božji zakon!?
Ako smo 1 pa možemo i 2. i 3.

A Bog kaže - ne dodaji i ne oduzimaj mojim riječima.

U Bibliji nema niti jednoga stiha - ukida se Subota.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Subota 7. dan

''Molite da vaš bijeg ne bude zimi ili u Subotu''! Mt.24,20.

Ljubljeni,kakvog bi smisla imalo Isusovo upozorenje da ne bježe u Subotu,ako Subota nije sveti dan?

''Subota je stvorena radi ČOVJEKA(ne za Židova) a ne čovjek radi Subote! Stoga je Sin Čovječji Gospodar Subote''! Mk.2,28.

''Tu u Subotu uđoše u sinagogu te sjedoše''! Dj.13,14.

''Dok su izlazili,prisutni su ih molili da im o tome govore i slijedeće Subote''! Dj.13,42.

''Sljedeće Subote skupi se gotovo sav grad da čuje Riječ Božju''! Dj.13,44.

Dragi moji,postoji još mnoštvo tekstova u prilog Subote! Sve ovo govori da su poslije Kristova uskrsnuća apostoli sve do svoje smrti držali Subotu!

Promijena se desila tek kasnije,što je i prorečeno u Bibliji! Postavio sam vam povijesne podatke gdje sama katolička crkva pod vodstvom pape priznaje da su oni promijenili svetost Subote na nedjelju!

To jest,nitko ne može promijeniti Božji Zakon! Ali se je čovjek bezakonja-papa,usudio dići ruku na Božji Zakon,i tako je nastala pukotina u Božjem Zakonu.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
tripo 41 je napisao/la:
Subota 7. dan

''Molite da vaš bijeg ne bude zimi ili u Subotu''! Mt.24,20.

Ljubljeni,kakvog bi smisla imalo Isusovo upozorenje da ne bježe u Subotu,ako Subota nije sveti dan?

''Subota je stvorena radi ČOVJEKA(ne za Židova) a ne čovjek radi Subote! Stoga je Sin Čovječji Gospodar Subote''! Mk.2,28.

''Tu u Subotu uđoše u sinagogu te sjedoše''! Dj.13,14.

''Dok su izlazili,prisutni su ih molili da im o tome govore i slijedeće Subote''! Dj.13,42.

''Sljedeće Subote skupi se gotovo sav grad da čuje Riječ Božju''! Dj.13,44.

Dragi moji,postoji još mnoštvo tekstova u prilog Subote! Sve ovo govori da su poslije Kristova uskrsnuća apostoli sve do svoje smrti držali Subotu!

Promijena se desila tek kasnije,što je i prorečeno u Bibliji! Postavio sam vam povijesne podatke gdje sama katolička crkva pod vodstvom pape priznaje da su oni promijenili svetost Subote na nedjelju!

To jest,nitko ne može promijeniti Božji Zakon! Ali se je čovjek bezakonja-papa,usudio dići ruku na Božji Zakon,i tako je nastala pukotina u Božjem Zakonu.


Ja te citate razumijem u kontekstu Mateja 15:22 - 28. Isus je bio Židov, apsotoli su bili Židovi, prvi učenici su bili također Židovi... i normalno je da su držali Zakon. Po svom zakonu sastajali su se subotom, propovijedali po sinagogama subotom...

Kako onda razumjeti raspravu u Djelima apostolskim 15?

A sasvim druga stvar je promjena Zakona, ukidanje subote i uspostavljanje nedjelje. Nema apsolutno nikakvog uporišta u Bibliji.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Subota je 4.BZ
Subota je nepromijenljiva

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 3 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply