Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Nebeski sud- zašto-kada-kako

power_settings_newLogin to reply
+2
Aladin
Daniel
6 posters

descriptionNebeski sud- zašto-kada-kako - Page 3 EmptyRe: Nebeski sud- zašto-kada-kako

more_horiz
Na osnovu Daniela 7 glave vidimo da zaista postoji veliki predadventni sud, koji ne samo što vodi do uništenja maloga roga , već i do kraja svijeta, i do nastanka novoga.Ovdje je opisan važan događaj o kojem ovisi vječna sudbina velikog mnoštva ljudi.Sudom su obuhvaćeni svi ljudi svih vremena..i predpotopni i poslijepotopni...Najvažnija je ubredu očišćenja bila krv - simbol Isusove krviprolivena na križu za nas..Kako je Dan očišćenja i dan suda krv povezuje očišćenje i suđenje.Umjesto nas na sudu stoji Krist, naš Zastupnik..
abraham

descriptionNebeski sud- zašto-kada-kako - Page 3 EmptyRe: Nebeski sud- zašto-kada-kako

more_horiz
Da samo znate kako su loši naši prijevodi Biblije.
Puno bi nam jasnija Biblija bila da je prevedena točno kako je napisano.



slazem se! Ovo sam iskusio mnogo puta u zivotu! Posebno kada se svetinja proucava, danilo 8 i 9, npr.

descriptionNebeski sud- zašto-kada-kako - Page 3 EmptyRe: Nebeski sud- zašto-kada-kako

more_horiz
1. Preadventni istražni sud







Sama reč "preadventni" koja predstavlja oznaku ove faze suda otkriva nešto o vremenu suda. On se održava pre prugog dolaska našeg Gospoda Isusa Hrista. Da budemo precizniji, on se odnosi na poslednji period istorije koji nosi naziv "vreme kraja". Reč "istražni" određuje prirodu ovog suda. Istražni sud predstavlja božansko istraživanje izveštaja u prisutnosti celoga Neba i nebeskih bića (Danilo 7,9.10). Na taj način, opravdano je i namerno nazivanje ove faze suđenja "preadventni istražni sud".



a. Vreme preadventne istražne faze suda. Vreme ove prve faze sveopšteg poslednjeg suda može se ustanoviti na temelju izričitih izjava u Knjizi proroka Danila i Otkrivenja, kao i po njenom odnosu prema Danu pomirenja i njegovoj tipologiji konačnog suda (Vidi Svetilište I.C.3.b; III. C!).



(1) Vreme prema navodima Otkrivenja. U Otkrivenju nebeski vesnik najavljuje da je došao "čas suda njegova" (Otkrivenje 14,7). Taj "čas suda njegova" stavljen je u apokaliptičko vreme kraja. U toku apokaliptičkog redosleda ukratko ponovljenih događaja zapisanom u Otkrivenju, pojavljuju se trojica anđela (Otkrivenje 14,6-12). Prvi anđeo leti posred neba noseći "večno evanđelje" koje objavljuje celom svetu i porukom: "Bojte se Boga i podajte mu slavu, jer dođe čas suda njegova!" (Otkrivenje 14,7) Razlog ove konačne poruke "večnog evanđelja" upućene celom čovečanstvu objavljen je uzročnom rečenicom: "Jer (hoti) dođe čas suda njegova!"



Ovde se radi o vremenu pre drugog Hristovog dolaska, kao što tekst u Otkrivenju 14,14. jasno potvrđuje. "Čas suda njegova" odnosi se na završno razdoblje pre dolaska Isusa Hrista u slavi i veličanstvu. "Čas" nije jedan trenutak ili doslovni sat. "Čas suda njegova" prethodi "vremenu da se žanje" (Otkrivenje 14,15). "Vreme da se žanje" (Otkrivenje 14,15) je vreme kada se unosi žetva prilikom drugog Hristovog dolaska. Ali, pre nego što se žetva unese, mora da dođe "čas suda njegova", vreme kada će se doneti odluke ko će da bude prikupljen u vreme predstojeće žetve, "vremena da se žanje". Pre nego što se žetva prikupi, treba da se održi suđenje na kojemu će se odlučiti ko će od onih koji se nazivaju Božjom decom biti požnjeven i odnesen u večno Božje carstvo.



Suđenje (krisis) u ovo vreme kraja je božansko suđenje na kojemu je sudija Bog Otac. On treba da presudi između onih koji su ostali verni i onih koji su otpali od vere. Pošto ovo suđenje prethodi žetvi prilikom drugog Hristovog dolaska, radi se o preadventnom istražnom sudu, koji treba da bude istražni po svojoj prirodi da bi ispunio svoju svrhu.



Sud, čije vreme je došlo prema tekstu u Otkrivenju 14,7. ne može se locirati ni u vreme Hristovog dolaska niti u vreme milenijuma. Ne može se locirati ni u vreme Hristove smrti na krstu, a niti u vreme stvaranja, kada su Adam i Eva prvi put pali u greh. Tekst u Otkrivenju ne podržava nijednu od tih pretpostavki. Dolazak vremena suda je deo dolaska vremena kraja, vremena pre kraja sveta dok čovečanstvo još ima priliku da prihvati "večno evanđelje" (Vidi Ostatak/tri anđela V.B!)



(2) Vreme prema Danilu. Danilo 7-9. takođe objavljuje vreme preadventnog istražnog suda. Danilo 7 pruža sveobuhvatno viđenje toka ljudske istorije, predstavljeno sa četiri zveri koje dolaze jedna za drugom i izlaze iz mora čovečanstva, simbolizirajući četiri svetske imperije. Poslednja zver ima deset rogova; poslednji, "mali rog", pojavluje se posle prvih deset (Danilo 7,3-Cool. Ovaj opis događaja na Zemlji praćen je poetskim govorom koji nas vodi u nebeska prostranstva i objašnjava nebeski prizor suda (Danilo 7,9.10.13.14.21.22). Prizor se završava pojavom večnog carstva (Danilo 7,27).



Ovo sveobuhvatno viđenje u Danilu 7. opisuje tok istorije od Vavlonske imperije (lav, Danilo 7,4), preko imperije Medo-Persije (medved, Danilo 7,5), Grčke (ris, Danilo 7,6) i Rima (strašna zver, Danilo 7,7), zatim preko perioda "malog roga" (Danilo 7,Cool sve do kraja sveta (Danilo 7,11.27), kada će se Božje carstvo dati Božjim sledbenicima koje Danilo naziva "svecima Boga višnjega" (Danilo 7,18.27).



Posle rata koji je "mali rog" vodio protiv svetaca Višnjega (Danilo 7,8.21), započinje nebesko suđenje (Danilo 7,9.10.22). Starac seda na svoj presto (Danilo 7,9), okružen nepbrojenim mnoštvom nebeskih bića i "knjige se otvoriše" (Danilo 7,10).



Vreme suđenja je izričito objavljeno uz mnogo pojedinosti u Danilu 7,21.22: "Gledah, i taj rog vojevaše sa svecima i nadvlađivaše ih dokle dođe Starac i dade se sud svecima Višnjega i prispe vreme da sveci preuzmu carstvo."



Ovaj tekst sadrži vremensku progresiju sa tri hronološki uzastopna događaja,

razdvojena sa dva izričita vremenska markera. Prvi od njih je reč "dokle" (aramejski "ad"), koji spada u vremenske predloge. Drugi je izraz "prispe vreme". Ova dva vremenska markera dele tri faze aktivnosti na koje ukazuje tekst u Danilo 7,21.22. To su: (a) Faza 1 je rat malog roga protiv svetaca Višnjega, (b) faza 2. je odvojena od faze 1. rečju "dokle", ukazujući na početak novog stanja, koje je i vremenski odvojeno od prethodnog; faza 2. je nebeski sud kojim upravlja Starac u korist svetaca Višnjega; (c) faza 3. je odvojena od prethodne faze božanskog suda i nastupa posle nje, kao što pokazuje premenski predlog "kada prispe vreme". Posle božanskog suđenja koje vodi Starac, "prispe vreme da sveci preuzmu carstvo" (Danilo 7,22).



Ova tri hronološka uzastopna zbivanja, sa svojim posebnim vremenskim markerima, pokazuju da božanski nebeski sud kojim upravlja Starac zaseda posle rata malog roga protiv svetaca Višnjega i pre nego što sveci Najvišega prime večno carstvo. Ova tri izričita vremenski uzastopna događaja pokazuju da božanski nebeski sud pod vodstvom Starca zaseda pre nego što sveci Višnjega prime carstvo. Ovaj redosled pokazuje da sud dolazi posle rata malog roga protiv svetaca Višnjega i pre Hristovog drugog dolaska (/Shea 1992,135-143).



Ako bude moguće odrediti vreme rata malog roga protiv svetaca, onda bismo dobili još jasniji indikator vremena početka suda. Rat malog roga protiv svetaca Višnjega je ograničen na određeno vremensko razdoblje, o kojemu Danilo govori: "I daće mu se u ruke za vreme, vremena i pola vremena." (Danilo 7,25) Ova tri i po simbolička vremenska razdoblja (aramejski "iddan") treba da budu prenesena u doslovno, istorijsko vreme. Ista aramejska reč se pojavljuje u Danilu 4,16.23.25. 32. u vezi sa "sedam vremena" Navuhodonosorove duševne bolesti. Reč "vreme" u Danilu 4 odnosi se na godine u doslovnom, istorijskom vremenu u toku Navuhodonosorovog životnog veka. Septuaginta reč "vreme" u Danilu 4. stvarno prevodi kao "godine" Ovaj ugrađeni ključ za značenje pojma "vreme" u tekstu o tri i po godine u Danilu 7,25. je ključne prirode. Simbolički pojam "vreme" označava doslovni pojam "godine".

Svaka od tih godina se sastoji od 360 dana, kao što pokazuju paralelni tekstovi u Otkrivenju 12. i 13. Paralelno proročanstvo u Otkrivenju 12,14. služi se istim izrazom: "vreme, vremena i pola vremena". O istom razdoblju se malo ranije govori kao o "hiljadu i dve stotine i šezdeset dana" (Otkrivenje 12,6). Još ranije 1260 dana se izjednačuju sa 42 meseca ((Otkrivenje 11,2), ukazujući da proročka godina ima samo 360 dana. Prema tome, tri i po vremena su isto što i 42 meseca ili 1260 proročkih "dana". Na temelju načela dan za godinu, koje je opisano u Jezekilju 4,6. i 4. Mojsijevoj 14,34. simbolički dan u proročanstvu zamenjuje jednu stvarnu godinu u istorijskom vremenu. To znači da 1260 simboličkih dana u apokaliptičkom proročanstvu označavaju 1260 godina doslovnog, istorijskog vremena

descriptionNebeski sud- zašto-kada-kako - Page 3 EmptyRe: Nebeski sud- zašto-kada-kako

more_horiz
Hiljadu dvesto i šezdeset godina iz Danila 7,25. započinju 538. godine posle Hrista kada su Ostrogoti odustali od opsade Rima i kada je sila malog roga, rimski biskup, koji se tako oslobodio vlasti arijevaca, bila u stanju da nametne svoj autoritet, pozivajući se na dekret rimskog imperatora Justinijana iz godine 533. Razdoblje papinske prevlasti je tako započelo, što je dovelo kasnije do surovih progonstava, obuhvatajući, naravno, i svetu Inkviziciju s njenim surovim mučenjima zatvorenika (Maxwell 121-129). Tačno 1260 godina posle toga, 1798. godine, ovo dugačko proročko razdoblje se završilo dramatičnim odvođenjem pape Pija VI u zarobljeništvo, kada je francuski general L.A. Bertje stavio papu pod vlast vojnog zapovedništva u Francuskoj. Hvatanje i progonstvo pape drastično je smanjilo silu Rimske Crkve u to vreme. Bez daljeg ulaženja u pojedinosti proročkog ispunjenja narečenih događaja, mi možemo zaključiti da božanski nebeski sud pod upravom Starca zaseda posle 1798. godine, posle završetka rata malog roga protiv svetaca Višnjega (Danilo 7,21) i pre nego što sveci Višnjega preuzmu carstvo (Danilo 7,22) prilikom drugog Hristovog dolaska. Kada se simboličko proročko vreme od tri i po vremena pretvori u stvarne istorijske godine na temelju biblijskih pravila (Vidi Shea 1992, 67-104), dobijamo vremenski ključ za određivanje vremena božanskog suda. To čini da se božanski sud, pod upravom Boga, odnosno Starca, u nebeski prostorima, odigrava u vremenu kraja pre nego što sveci preuzmu večno carstvo. U skladu sa ovim dokazom, nebeski preadventno istražno suđenje svetima događa se između 1798. godine i Hristovog drugog dolaska. Ono je, dakle, smešteno u vreme kraja.



Danilo 8. i 9. s još većom preciznošću i širinom objašnjavaju viđenje u Danilu 7. Ova poglavlja sadrže dve proročke vremenske tablice, razdoblje od 2300 dana i noći i razdoblje od sedamdeset sedmica. Ova razdoblja su vrlo značajna za određivanje početka vremena prve faze poslednjeg suda, preadventnog istražnog suda.



Proročka celina koju sačinjavaju 8. i 9. poglavlje Knjige proroka Danila govori i o čišćenju Svetilišta (Danilo 8,14), o aktivnosti koja tipološki odgovara godišnjem Danu očišćenja u ritualu zemaljskog Svetilišta. U osmom poglavlju se govori o nebeskom Svetilištu, a čišćenje se obavlja u "vreme kraja" (Danilo 8,17.19), posle isteka proročkog lanca od 2300 dana i noći. Osim toga, Danilo 8 pokazuje da su 2300 dana i noći ustvari 2300 godina, koje započinju u vreme Medo-Persije i završavaju se u "vreme kraja". Tekst u Danilu 9,24-27. pokazuje i tačan datum početka lanca u vreme Medo-Persije.



Tekst u Danilu 8 otkriva tok istorijskih događaja i daje početak i kraj perioda od 2300 dana i noći. Ovde, dakle, imamo treći proročki niz dotgađaja, pokazan u viđenju, u Knjizi proroka Danila, koji proširuje i dopunjuje viđenja iz drugog i sedmog poglavlja iste Knjige. Redosled obuhvata ovna (Danilo 8,3.4), jarca sa četiri roga (Danilo 8,5-Cool, i konačno "mali rog" (Danilo 8,9-12), koji se uzdiže do samog prestola nebeskog Kneza, Zapovednika nebeskih četa (Danilo 8,11), oduzima mu svagdašnju žrtvu (Danilo 8,11) i obara sveti stan Njegov (Danilo 8,11). Sve to predstavlja pozadinu na kojoj se vodi razgovor nebeskih bića (Danilo 8,13.14).



Pitanje koje postavlja jedan od nebeskih vesnika ima vremensko značenje. "Dokle će trajati ta utvara (jevrejski hazon)?" Pitanje "dokle" ukazuje unapred na kraj tog vremenskog perioda, na njegov istek. Iako se interesuje za kraj vremenskog razdoblja, nebesko biće ustvari želi da sazna da li to vremensko razdoblje obuhvata celokupni istorijski period viđenja od samog njegovog početka ili započinje nešto kasnije u toku tog istorijskog perioda. Šta je tačno uključeno u vremenski period koji se završava posle 2300 dana i noći? Ako, dakle, možemo odrediti kada se taj vremenski period završava, onda možemo odrediti i kada započinje i koliko se od tog trenutka prostire u budućnost.



Odgovori na ta pitanja zahtevaju da se istraži pitanje postavljeno u Danilu 8,13: "Dokle će trajati ta utvara (hazon)?" Sama reč "utvara" ili "viđenje" ima posebnu važnost u traženju odgovora na ovo pitanje; ta reč se prvi put pojavljuje u Danilu 8,1.2. Prema tome, reć se odnosi na celokupno "viđenje" od razdoblja ovna na dalje. Reč "viđenje" ponovo se pojavljuje u Danilu 8,13. gde se postavlja pitanje njenog isteka. To pokazuje da "viđenje" obuhvata vremenska razdoblja ovna, jarca i malog roga, pa sve do "vremena kraja" (Danilo 8,17.19). Prema tome, pitanje bi trebalo da glasi: "Dokle će trajati viđenje koje je započelo u razdoblju ovna (Medo-Persija), koje se proteže kroz razdoblje jarca (Grčka), razdoblje četiri roga (diadochoi), daleko u razdoblje malog roga (paganski i hrišćanski Rim), uključujući i događaje opisane u poslednjem delu 13. stiha, koji se odnose na kasniji deo razdoblja malog roga?" Ukratko, pitanje obuhvata "viđenje" od razdoblja Medo-Persije do vremena kraja.



Vremenski okvir obuhvaćen ovim pitanjem je od izuzetne važnosti za značenje samog pitanja. Anđeoski odgovor glasi: "Do dve tisuće i tri stotine dana i noći (doslovno: večeri i jutara), onda će se svetinja očistiti." Ovaj odgovor sadrži jasno određen vremenski period od 2300 večeri i jutara koji mora da istekne pre nego što se Svetilište bude očistilo. Čišćenje "Svetilišta" će započeti kada 2300 večeri i jutara dođu svome kraju.



Pitanje postavljeno u 13. stihu glasi: "Dokle će trajati ta utvara?" "Viđenje" (hazon) započinje u razdoblju ovna, u razdoblju "careva Midskih i Persijskih" (Danilo 8,20). Prema tome, treba da započne posle kraja Vavilona 539. godine pre Hrista.



Viđenje obuhvata i razdoblje jarca s njegovim prvim velikim rogom i četiri kasnija roga (Danilo 8,5-Cool. Prema tome, ono pokriva i istorijski period Grčkog carstva i "prvog cara" i "četiri carstva koja će nastati iz toga naroda" (Danilo 8,21.22). Ovaj istorijski period Grčkog carstva pokriva vreme od 331. godine pre Hrista, pa sve do 168. godine pre Hrista. Istorijsko razdoblje obuhvaćeno viđenjem pokriva i vreme malog roga, koje započinje 168. godine pre Hrista, proteže se kroz razdoblje paganskog Rima (završava se 476. godine posle Hrista, kada je Odoakar sa svojim varvarskim germanskim plaćenicima srušio poslednjeg imperatora Zapadnog Rimskog carstva Romulusa Augustulusa, zalazi u razdoblje papinskog Rima i traje sve do vremena kraja (Danilo 8,17.19).



Jedno anđeosko biće je postavilo pitanje "dokle", a drugo se postaralo za odgovor. Odgovor je jasan i nedvosmislen: "Jer je ova utvara (hazon) za (doseže do) poslednje vreme!" (Danilo 8,17) "Vreme posletka" ili "vreme kraja" je vreme pre nego što će ovaj svet doživeti svoj potpuni kraj prilikom eshatona (Pfandl 316). To znači da simbolička vremena – "večeri i jutra" – ne mogu da znače ništa drugo nego godine istorijskog vremena. Prema tome, Danilo 8 nas kontekstualno i interno informiše da veče-jutro, ili jedan dan proročkog vremena, znači jednu godinu istorijskog vremena. Ovo poglavlje sadrži svoju unutrašnju jednačinu dan za godinu; ono naglašava načelo dan za godinu, poznato i uz Danila 7. i 9; Otkrivenja 11-13; Jezekilja 4,6. i 4. Mojsijeve 14,34.



Određivanje tačne godine početka 2300 dana i noći dozvoljava nam da istorijski utvrdimo godinu završetka ovog proročkog vremenskog razdoblja u okviru vremena kraja. Upravo ta ista godina će tada biti i godina početka čišćenja nebeskog Svetilišta.

descriptionNebeski sud- zašto-kada-kako - Page 3 EmptyRe: Nebeski sud- zašto-kada-kako

more_horiz
Veza između Danila 8. i 9. ima izuzetnu važnost u traženju odgovora na ova pitanja. Ova poglavlja predstavljaju jednu veliku proročku celinu.



Najvažnije veze koje bi trebalo razmotriti: a. Zajednička terminologija. Glagolski oblici jevrejskog korena "bin" – "razumeti" upotrebljeni su u Danilu 8,15-17.23.27. i ponovo u Danilu 9,2.22.23. na ključnim mestima koja se odnose na tumačenje viđenja (Danilo 8,17; 9,23). Razumevanje nije potpuno sve dok svi elementi, uključujući i vremenski, nisu shvaćeni. Viđenje u Danilu 8. nije shvaćeno sve dok se nije pojavilo pobliže objašnjenje u Danilu 9,24-27. b. Kultna perspektiva. Tekst u Danilu 8,13.14. naglašava kultna pitanja (prestup, svetilište, čišćenje) kao i tekstovi u Danilu 8,11. i 12. (svetilište, prestup, istina). Tekst u Danilu 9,24-27. ima izrazitu kultnu perspektivu, kao što je "prestup", "pomiriti", "pomazati", ukidanje "žrtava i prinosa". Svako od ovih poglavlja zavisi jedno od drugoga iz kultne perspektive i nadopunjuje jedno drugo. c. Isti anđeo-tumač. U Danilu 8,16. Gavrilo se prvi put pojavljuje u Knjizi. On je poslat da protumači viđenje (Danilo 17.19). Ponovo se pojavljuje u Danilu 9,21-23. da dovrši tumačenje onoga što je ostalo neobjašnjeno u Danilu 8,26.27. Danilo ovako opisuje svoj položaj: "Gavrilo, kojega videh pre u utvari, dolete brzo...i reče: razumij utvaru (jevrejski mareh)!" (Danilo 9,21-23) Ovo povezuje objašnjenje sa mareh aspektom viđenja koji je ostao neprotumačen u Danilu 8,26.27. d. Otkrivenje koje se čuje. Danilo 8,13.14. predstavlja čujni deo viđenja (Danilo 8,2-Cool sa vremenskom odrednicom. Danilo 9,24-27. predstavlja drugo čujno otkrivenje u kojemu vremenska odrednica ima istaknutu ulogu. Gavrilo obaveštava Danila da je došao k njemu da mu protumači viđenje (mareh tekst, stih 23), u stvari, elemenat neobjašnjene vremenske odrednice iz Danila 8. Anđeo tumač to čini na taj način što daje vremensku odrednicu koja je "odrezana" od vremenskog razdoblja u Danilu 8. e. Pojmovna veza. Veliki vrhunac delovanja Mesije je pomazanje Svetilišta (Danilo 9,24. jevrejski qodeš qodašim). To se događa u početku nebeske službe Isusa Hrista, pošto je On bio "odsečen", drugim rečima, pošto je umro na Golgoti. Veliki vrhunac viđenja u Danilu 8. je čišćenje Svetilišta u vreme kraja, posle isteka 2300 večeri i jutara (Danilo 8,14). Čujno otkrivenje u Danilu 8,13.14. ukazuje na kraj dugog razdoblja 2300 večeri i jutara, i na delo očišćenja koje treba da započne u vreme kraja (Danilo 8,17.19). Čujno otkrivenje u Danilu 9,24-27. pruža početnu tačku za delo u Svetilištu i njegovo pomazanje (Danilo 9,24). Prema tome, početak (pomazanje Svetilišta) i kraj (čišćenje Svetilišta) pripadaju velikim završnim događajima nebeskog kulta. Svaki njegov aspekt je proročki nagovešten i događa se tačno prema prorečenom vremenskom rasporedu. Ove osnovne povezanosti spajaju tekstove u Danilu 8. i 9. u jedno jedino jedinstveno viđenje (Danilo 8,1-12) sa čujnim delom (Danilo 8,13.14) i tumačenjem (Danilo 8,15-26; 9,24-27) s posebnim osvrtom na vremenski elemenat.



Danilo 9,24-27. otkriva da će vremenski period milosti za Izrailj potrajati "sedamdeset sedmica" ili 490 godina. Ovo proročanstvo o sedamdeset sedmica sadrži neprekinutu, doslednu, trodelnu hronologiju utemeljenu na rasporedu "sedmica", podeljenih u "sedam sedmica"ili 49 godina, "šezdeset i dve sedmice" ili 434 godine i "jednu sedmicu" ili sedam godina (Hasel 1993, 118).



U sredini poslednje sedmice Mesija će "ukinuti žrtvu i prinos" (Danilo 9,27), jer će biti "odsečen" (Danilo 9,26), odnosno ubijen nasilnom smrću. Mesijina žrtva će ukinuti životinjske žrtve prinošene u jerusalimskom Hramu; i na taj način će starozavetni ceremonijalni zakon naći svoje ispunjenje. Ovu mesijansku žrtvu prineo je Isus Hristos 31. godine naše ere, tačno prema narečenom proročkom vremenskom rasporedu. Posle svog vaskrsenja i uznesenja, Isus je "pomazao svetoga nad svetima" (Danilo 9,24), to jest, nebesko Svetilište. Time je obeležen početak Njegove nebeske službe, Njegova svakodnevna služba.



Danilo 9,24. kaže da su "sedamdeset sedmica određene (odsečene) tvome narodu (Izrailju) i tvome gradu svetome (Jerusalimu)" (Owusu-Antwi 121-123). Pošto se nijedan drugi vremenski period ne spominje u Danilu 8. i 9. ovde može da se radi jedino o 2300 večeri i jutara ili godina od kojega je "odsečen" vremenski period od "sedamdeset sedmica" ili 490 godina. Oba vremenska perioda u Danilu 8. i 9, 2300 večeri i jutara ili godina i "sedamdeset sedmica" započinju u istom razdoblju Medo-Persije, što znači da su 490 godina odsečene od početka 2300 večeri i jutara.



Ako se može odrediti tačna godina početka 490 godina, onda se lako može odrediti i tačna godina početka 2300 godina. Danilo 9,25. jasno kaže da 490 godina započinje "otkad izide reč da se Jerusalim opet sazida". Proročanstvo o obnovljenju i ponovnom zidanju Jerusalima odnosi se na dva različita, ali povezana aspekta, naime, na obnavljanje religijsko-političke autonomije i samouprave i na fizičko ponovno zidanje Jerusalima (Owusu-Antwi 378-382). Dekret o kojemu govori tekst u Danilu 9,25. mora da sadrži oba ova aspekta.



Dekret cara Kira, kojim je naređeno ponovno zidanje Hrama (Jezdra 1,2-4), ne odnosi se na ovo pitanje. Isto to se može kazati i o dekretu Darija I (Danilo 6,1-12), koji predstavlja samo osnaženje prethodnog Kirovog dekreta. Oba ova dekreta se odnose na ponovno zidanje Hrama, ali ne ispunjavaju uslove navedene u Danilu 9,25.



Sledeći veliki dekret, poznat iz Biblije, izdat je sedme godine vladanja Artakserksa I i zapisan je u Jezdri 7,12-26. Ovaj dekret se može smatrati ispunjenjem proročanstva u Danilu 9,25. zato što govori i o ponovnom zidanju i obnavljanju Jerusalima. Careva zapovest je obnovila religijsko- političku autonomiju i samoupravu Jerusalima, jer je car dozvolio prinošenje žrtava i obavezao se da će plaćati njihovo prinošenje (Jezdra 7,17), osim toga dao je pravo gradskim vlastima da postavljaju upravitelje i sudije koji će suditi po "zakonima Boga vašega" (Jezdra 7,25). Dekret je čak garantovao punu samoupravu u propisivanju kazni, uključujući i zatvor, konfiskaciju dobara, progonstvo i smrt (Jezdra 7,26). Ova odredba se odnosila i na Jevreje i na nejevreje "s onu stranu reke" (Jezdra 7,25). Dekret cara Artakserksa I, objavljen sedme godine njegove vladavine, takođe dolazi u obzir, zato što ispunjava aspekt "izgradnje" Jerusalima, odnosno fizičku obnovu judejskog glavnog grada (Vidi Jezdra 4,7.11-16).



Dekret koji je izdao Artakserks I je jedini koji zadovoljava oba uslova iz Danila 9,25. obnavljanje i ponovno zidanje Jerusalima. Na temelju klasičnih istorijskih izvora, egipatskih astronomskih izvora, vavilonskih astronomskih izvora, egipto-jevrejskih istorijskih izvora, vavilonskih istorijskih izvora, mi sada znamo da je dekret bio objavljen 457. godine pre Hrista (Shea 1991, 121-126). Prema tome, godina 457. pre Hrista je godina početka razdoblja od 490 godina iz Danila 9 i istovremeno početak 2300 godina iz Danila 8, razdoblja od kojega je odsečeno 490 godina.



Na temelju teksta u Danilu 9,24.25. gde stoji da sedamdeset sedmica ili 490 godina počinju 457. godine pre Hrista i da su "odsečene" od 2300 godina, možemo zaključiti da i 2300 godina počinju 457. godine pre Hrista. Ovo razdoblje se završava u "vreme kraja", 1844. godine posle Hrista. Prema tome, izraz "večeri i jutara", koji u jevrejskom tekstu nema množine i između kojih nema veznika, predstavlja godine u istorijskom smislu. Dve hiljade i tri stotine večeri i jutara su 2300 stvarnih kalendarskih godina. To razdoblje započinje 457. godine pre Hrista i završava se 1844. godine posle Hrista. Prema tome, godina 1844. je godina kada je započelo čišćenje nebeskog Svetilišta.

descriptionNebeski sud- zašto-kada-kako - Page 3 EmptyRe: Nebeski sud- zašto-kada-kako

more_horiz
Puno hvala našem abrahamu na trudu cheers

descriptionNebeski sud- zašto-kada-kako - Page 3 EmptyRe: Nebeski sud- zašto-kada-kako

more_horiz
Noemi je napisao/la:
Puno hvala našem abrahamu na trudu cheers




Halleluja (3:50/3.5 MB)

Na sudu nas brani Krist!


I onda ce se pjevati Haleluja..

poslusajte...

abraham

descriptionNebeski sud- zašto-kada-kako - Page 3 EmptyRe: Nebeski sud- zašto-kada-kako

more_horiz
Protestantsko evangelikalno kršćanstvo nije odbacilo božanski sud. Dispenzacionalisti su razvili svoje učenje o posljednjem sudu uzduž smjernica svoje vlastite apokaliptičke eshatologije, zajedno s različitim teorijama o potajnom uzimanju pravednika prije velike nevolje, usred velike nevolje ili poslije velike nevolje. Zavisno od svake od tih teorija Kristov sud, suđenje Izraelu, suđenje narodima, sudovi nevoljama, sud povezan sa Kristovim drugim dolaskom, sud sa "velikog bIijelog prijestola" i konačno suđenje Sotoni, njegovim anđelima i griješnicima dobijaju svoje posebno tumačenje
Nondispenzacionalistički evangelikalci uglavnom prihvataju ideju o konačnom sudu koja najvećim dijelom nije ujednačena, zavisno od toga da li su amilenijalisti (Koenig 128-137) ili premilenijalisti (Ladd 87-102; Martin 1977,187-205). Pošto amilenijalisti ne vjeruju u doslovni milenijum u budućnosti, svi sudovi se spajaju u jedan koji će se održati u vrijeme drugog Kristovog dolaska. Premilenijalisti, sa druge strane, podržavaju ideju o božanskom sudu koji je povezan sa drugim Kristovim dolaskom i o sudu sa "velikog bijelog prijestola" na kraju milenijuma, kada će se izreći i izvršiti presuda o vJečnom prokletstvu bezakonika.


Daniel 7 glava:

1 U prvoj godini Belšazara, kralja babilonskoga, imao je Daniel san i viđenja, što su bila pred duhom njegovim na postelji njegovoj. On je napisao san izvijestivši ukratko glavni sadržaj.
2 Daniel je pripovijedao ovo: "Gledao sam noću u viđenju sna svojega, kako četiri vjetra nebeska uzburkaše veliko more.
3 Četiri velike životinje izađoše iz mora, svaka drukčija.
4 Prva je izgledala kao lav i imala je krila orlova. Dok sam gledao, krila joj se istrgnuše, i ona se podiže sa zemlje i stade na noge kao čovjek. Tada joj se dade srce čovječje.
5 Najednom se pojavi druga životinja, što je izgledala kao medvjed. Bila je napola uzdignuta, imala je tri rebra u čeljusti među zubima. Viknulo joj se: 'Ustani, i jedi mnogo mesa!'
6 Dok sam još gledao, pojavi se najednom druga životinja, što je izgledala kao ris. Imala je četiri krila na leđima. Imala je i četiri glave, i dade joj se vlast.
7 Iza toga ugledao sam u noćnim viđenjima svojim najednom četvrtu životinju, strašnu, užasnu i vrlo jaku. Imala, je silne, gvozdene zube, kojima je jela i satirala. Što bi preostalo, pogazila je nogama. Razlikovala se od svih prijašnjih životinja i imala je deset rogova.
8 Dok sam promatrao rogove, izraste najednom drugi mali rog među onima, i tri se prva roga iščupaše od njega. Na ovome rogu bile su oči, što su izgledale kao oči čovječje, i usta, što su govorila drske govore.
9 Dok sam još gledao, bili su postavljena prijestolja, i jedan ataroviječan zauze mjesto. Odijelo njegovo bilo je bijelo kao snijeg. Kosa mu na glavi kao čista vuna. Prijestolje mu bilo plamen ognjeni, točkovi mu kao oganj razgoren.
10 Rijeka je ognjena izlazila od njega i tekla dalje. Tisuća tisuća služila mu i deset tisuća po deset tisuća stajalo pred njim. I sud sjede i knjige se otvoriše.
11 Dok sam još jednako gledao zbog glasnih, drskih govora, što ih govorio onaj rog, tada sam vidio, kako bi ubijena ta životinja, tijelo se njezino raskomadalo i predalo ražarenom ognju.
12 I ostalim životinjama bila je uzeta moć njihova; jer samo na određeno vrijeme bila je utvrđena duljina života njihova.
13 Dok sam još imao noćna viđenja, dođe najednom jedan, koji je izgledao kao sin čovječji, na oblacima nebeskim. Kad je bio došao do staroviječnoga, dovedoše ga pred njega.
14 I dade se njemu vlast, čast i kraljevstvo. Njemu moraju služiti svi narodi, plemena i jezici. Vlast njegova trajat će vječno i neće nikada proći. Nikada neće prestati kraljevstvo njegovo.
15 Ja, Daniel, zadrhtao sam zbog toga na cijelom tijelu. Viđenja, što su stajala pred mojim duhom, uznemirila me.
16 Pristupio sam k jednome od onih, koji su stajali ondje, i zamolio sam ga, da mi kaže što to sve znači. On mi odgovori i reče mi što to znači:
17 'Četiri velike životinje znače četiri kralja, koji će nastati na zemlji.
18 Ali će potom sveci Svevišnjega dobiti vlast i navijek i do u sve vjekove posjedovat će tu vlast.
19 Htio sam doznati i o četvrtoj životinji, koja se razlikovala od svih drugih i bila je vrlo strašna, koja je imala zube gvozdene i nokte mjedene, koja je jela i satirala i, što je preostalo, nogama pogazila;
20 I o deset rogova na glavi njezinoj, i o drugom rogu, koji je izrastao i tri su pred njim roga otpala, o rogu naime onom, koji je imao oči i usta, što su govorila drske govore, i koji je izgledao veći od ostalih.
21 I bio sam vidio, kako je taj rog vojevao sa svecima i nadvlađivao ih,
22 Dok nije došao staroviječni, i dok nije bilo dano pravo svecima Svevišnjega, i dok nije prispjelo vrijeme, da sveci preuzmu vlast.
23 On odgovori: 'Četvrta životinja znači četvrto kraljevstvo, koje će nastati na zemlji, a razlikovat će se od svih drugih kraljevstva. Svu će zemlju progutati, pogaziti i satrti.
24 Deset rogova znači deset kraljeva, koji će nastati u tom kraljevstvu. Poslije njih doći će drugi, koji će se razlikovati od prijašnjih, i srušit će tri kralja.
25 On će govoriti drske govore proti Svevišnjemu i gledat će da utamani svece Svevišnjega i pomišljat će na to, da promijeni blagdanska vremena i zakon. I oni će biti predani vlasti njegovoj za jedno vrijeme i za dva vremena i za polovinu vremena.

26 Tada će zasjedati sud, i uzet će mu se vlast, te će se uništiti i razoriti sasvim.
27 Onda će se kraljevstvo, vlast i moć nad kraljevstvima pod svim nebom dati narodu svetaca Svevišnjega. Kraljevstvo će njegovo trajati vječno, i sve će vlasti njemu služiti i podložni mu biti.
28 Ovdje je kraj izvještaju. Mene, Daniela, vrlo su uznemirile misli moje. Lice se moje promijenilo, ali sam događaj sačuvao u pameti svojoj."
/slike za avatare:
http://picturesofjesus4you.com/184.html

descriptionNebeski sud- zašto-kada-kako - Page 3 EmptyRe: Nebeski sud- zašto-kada-kako

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply