Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

power_settings_newLogin to reply
+44
tripo 41
Putnik
Juditha
piramida4
sivko5
Roby Boby
Luna Tic
bs91k
bogec
cchh90cc
Gubavac
Magic Master
davor_ze
piramida3
albatros
stefani
smirnof
amos
usamljena
stranac
Caesar
jakob
emanuel
magdalena
melkisedek
Sinke
dragan
jony
vivi
No Nick
Totus Tuus
Aladin
braslav
forestsilvy
msomi
Izrail
GAZDAMATAS
Mali princ
Ruta
laodikejac
cubela
Spart
dominik
kainos
48 posters

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Prvo kakve veze imaju Židovi u svemu tome...ovdje se govori o krštenju kod kršćana, a osnove za tu doktrinu možeš naći u Bibliji a ne u Židova...farizeji i saduceji nisu krstili...no što se tiče esena, kumranske zajednice, možda ti ovo pomogne...

KRŠTENJE

Obredno pranje igra veliku ulogu u Isusovo vrijeme, kao što znamo i iz
Evanđelja. U to vrijeme pojavljuju se brojne grupice »baptista« - koji
na obalama Jordana obavljaju obredna kupanja da se očiste od svake
nečistoće. Posebno je važno obredno kupanje, kad prozelit ulazi u
židovsku zajednicu da postane njezin punopravni član.

Zajednica u Kumranu jednako ima obredno kupanje nakon godine provedene u kušnji za onoga koji se odluči da će živjeti po Zakonu, kako ga tumači Učitelj pravde. Kumranska zajednica je svećenička zajednica, stoga se od svakog člana, iako nije levitskog plemena, traži obredna čistoća, odnosno
pranje prije blagovanja - dvaput na dan.

Kumranska zajednica doslovno je shvatila riječi proroka: »Pripravite Jahvi put u pustinji« (Iz 40, 3), i sišli su u Judejsku pustinju i nastanili se na
zapadnoj obali Mrtvog mora, »podalje od nezdravih isparavanja obale«.
Njihovo obredno pranje nas podsjeća na Ivanovo krštenje u Jordanu. Međutim velika je razlika između Ivanova krštenja i njihovih obrednih pranja.

Esenska zajednica sišla je u Judejsku pustinju da pripravi put Jahvi. Oni
shvaćaju taj »put« razmatranjem i proučavanjem Zakona i proroštava.
Judejska pustinja nije »pustinja naroda« u kojoj je Izrael morao
boraviti četrdeset godina, prije nego je pod Jošuinim vodstvom ušao u
zemlju obećanja.

Ivan Krstitelj krsti u Betaniji, s onu stranu Jordana (Iv 1, 28), na istočnoj obali Jordana, na mjestu prijelaza Izraela u zemlju obećanja po biblijskoj predaji. Danas nam to svjedoče brojni arheološki nalazi crkava i manastira koje su hodočasnici od prvih vjekova posjećivali. Izrael će ponovno morati u »pustinju naroda«, kad bude ponovno izbačen iz zemlje obećanja i odveden u Babilon. Prema starom grčkom prijevodu (iz 3. stoljeća prije Krista),
Ivan je »Glas koji viče u pustinji: Pripravite put Gospodinu!« (Mk 1, 3)

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Ivan propovijeda »krst obraćenja na otpuštenje grijeha« (Mk 1, 4). O
otpuštenju grijeha ne govore kumranski rukopisi. Oni obavljaju obredna
čišćenja prije blagovanja koje obavlja svaki pobožni Židov dvaput
dnevno kako propisuje Zakon.

U kumranskoj zajednici mogao je obavljati obredno kupanja samo punopravni član zajednice. Kod Ivanova krštenja »grnula je k njemu sva Judejska zemlja i svi Jeruzalemci: primali su od njega krštenje
u rijeci Jordanu, ispovijedajući svoje grijehe« (Mk 1, 5). Ivan
Krstitelj ne stvara neku zajednicu zatvorenog tipa. Svi mogu pristupiti
bez godine priprave. Mogu odmah primiti krštenje,
ako su spremni donositi plodove obraćenja. I to ne samo »djeca
Abrahamova« po krvi, nego i oni koji su to po vjeri. Svi mogu primiti
Ivanovo krštenje, ako imaju dobru volju promijeniti svoj dosadašnji grešni život. Tu je mnoštvo; tu su carinici koji su po uvjerenju farizeja i esena bili
isključeni iz mesijanskog kraljevstva koje dolazi; tu su i vojnici,
koji po shvaćanju esena pripadaju sinovima tame koji će biti uništeni s
rimskim carstvom kojemu oni i carinici služe, u skorom eshatološkom
konačnom ratu.

Krstitelj i njima obećava spasenje i ne moraju promijeniti svoje zanimanje. Za sve vrijedi načelo: »Tko ima dvije haljine neka podijeli s onim koji nema. U koga ima hrane, neka učini isto tako.« Carinicima posebno kaže: »Ne utjerujte više nego što vam je određeno.« Vojnicima: »Nikome ne činite nasilje, nikoga krivo ne prijavljujte i budite zadovoljni svojom plaćom.« (Lk 3, 10-14) To je neshvatljivo u kumranskoj zajednici.

Samo jednom se Ivanovo krštenje prima kao priprava za ulazak u mesijansko vrijeme i za skori sud, da budu pripravni i da im se otpuste grijesi. U Kumranskoj zajednici osim pranja kod stupanja u zajednicu, dnevno se dvaput obavlja obredno pranje.

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
K tome bitna je razlika između Ivanova krštenja i obrednih pranja u
Kumranu: Krstitelj ovim krštenjem pripravlja put Gospodinu: »Nakon mene
dolazi jači od mene. Ja nisam dostojan sagnuti se i odriješiti mu
remenje na obući. Ja vas krstim vodom, a on će vas krstiti Duhom
Svetim.« (Mk 1, 7 s.) Krstitelj će i pokazati onoga kome pripravlja
put: »Evo Jaganjca Božjega koji odnosi grijeh svijeta!« (Iv 1, 29) »To
je onaj koji krsti Duhom Svetim, i ja sam vidio i svjedočim: on je Sin
Božji.« (1, 33 s.) Samo Bog može grijehe oprostiti. Isus je ne samo
Mesija-Krist već i Gospodin, pravi Bog.

Kumranska zajednica govori o »novom savezu«, o novom stvaranju. Pavao govori da je sve to ostvareno za kršćane u krštenju: »Koji smo god kršteni u
Krista Isusa, u smrt smo njegovu kršteni. Krštenjem smo, dakle, zajedno
s njim ukopani u smrt, da kao što Krist slavom Očevom bi uskrišen od
mrtvih, i mi tako hodimo u novosti života. Ako smo, doista, s njim
srasli po sličnosti smrti njegove, očito ćemo srasti i po sličnosti
njegovu uskrsnuću. Ovo znamo: naš je stari čovjek zajedno s njim
raspet, da onemoća ovo grešno tijelo, te više ne robujemo grijehu. Ta
tko umire, opravdan je od grijeha. Pa ako umrijesmo s Kristom,
vjerujemo da ćemo i živjeti zajedno s njime.« (Rim 6, 3-11)

Po krštenju ulazimo u Novi savez, opraštaju nam se grijesi, postajemo novi
stvor: »Je li tko u Kristu, nov je stvor.« (2 Kor 5, 17)
Kumranski spisi nam mogu samo osvijetliti pozadinu da bolje shvatimo
Pavlovu središnju i sržnu misao o novom stvaranju, o novom čovjeku, o
Novom savezu koji se ostvaruje u kršćanskom krštenju u kojemu postajemo
novi stvorovi, kršćani, kristi. A s Kristom počinje i dovršenje
spasenja u nama, ulaskom u zajedništvo Trojednog Boga. Krštavamo se »U ime Oca i Sina i Duha Svetoga!« Kumranska zajednica je strogo židovska sljedba, i ostaje izvan objave Trojednog Boga u kojemu se krštavamo.

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Izrail je napisao/la:
Čujte ako židovi tada nisu imali običaj krstiti kao ni sada što nemaju bespredmetna je svaka rasprava djeca ili odrasli.


zidovi nemaju nikakve veze s krscanima, oni jos uvijek cekaju Mesiju, fali ti znanja.

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
forestsilvy je napisao/la:
Izrail je napisao/la:
Čujte ako židovi tada nisu imali običaj krstiti kao ni sada što nemaju bespredmetna je svaka rasprava djeca ili odrasli.


zidovi nemaju nikakve veze s krscanima, oni jos uvijek cekaju Mesiju, fali ti znanja.


Čuj ti kao netko tko ima znanje ne bi ovakvu nebulozu smio/la izvalit.
Prvi Kršćani su bili Židovi.
I sam Isus Krist je pripadnik židovskog naroda.
lol! lol! :lol!:možda pastor tako ne kaže ali povijest ipak govori istinu.

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
govorimo o danas, ne zivimo kad je Isus bio na zemlji. Tsk Tsk citaj sto sam pises u postovima.

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Čuj čitaj ti pa moj post u kojem pitam da li je postojao običaj kod židova u ono doba da se krste je jasan.
Što je tebi Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 Drunken_smilie si malo potegel iz flaše pa ti se šeće po ekranu.
Nisi se potrudio shvatiti a dijeliš prodike i omalovažavaš.
Jel te Šićko tako uči lili što?

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Tvoj post
"Čujte ako židovi tada nisu imali običaj krstiti kao ni sada što nemaju bespredmetna je svaka rasprava djeca ili odrasli."

zidovi jos cekaju Mesiju, tako da se uopce ne moze vuci pararela,
uostalom zasto se krsti? Zato je to toliko vazno? Pise u Bibliji.
Prije se nije trebalo krstiti jer Krista nije bilo ( ne vezano na Ivana- on je utirao put Isusu) Krstenjem u vodi,potpuno uranjanje, ima veliku bitnost, koju? Rimljanima 6

Oprosti ako sam bila bezobrazna, nisam smijela tako reagirati. Primi moju ispriku, molim te. Pozdrav!

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
<BLOCKQUOTE>
forestsilvy je napisao/la:
Tvoj post
"Čujte ako židovi tada nisu imali običaj krstiti kao ni sada što nemaju bespredmetna je svaka rasprava djeca ili odrasli."

zidovi jos cekaju Mesiju, tako da se uopce ne moze vuci pararela,
uostalom zasto se krsti? Zato je to toliko vazno? Pise u Bibliji.
Prije se nije trebalo krstiti jer Krista nije bilo ( ne vezano na Ivana- on je utirao put Isusu) Krstenjem u vodi,potpuno uranjanje, ima veliku bitnost, koju? Rimljanima 6

Oprosti ako sam bila bezobrazna, nisam smijela tako reagirati. Primi moju ispriku, molim te. Pozdrav!

eehej mir,mislim da pusete u dvije trube, Izrael i ja smo juce poceli temu Krstenje Krista, i obicaj krstenja u zidova u ono doba,a ti forestsilvy,malo strpljivo ajmo si uzeti vremena stvar potraziti i NO problem,a imajmo svi skupa krscanskog strpljenja Izrael,potrudit cu se pronaci odgovor danas nisam stigla oprosti molim te,a i ne mora to odmah sad.</BLOCKQUOTE></BLOCKQUOTE>

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Ma nemaoraš samo sam reagirao na njen post.
Niti meni nije to jasno eto tražio sam pa nišam našao.
Sve u redu idemo dalje u miru.

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
sto nisi nasao?

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Ako sam ja krsten ko mala beba poljevanjem po glavi, moram li se ponovo krstiti?

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
forestsilvy je napisao/la:
Romala je napisao/la:
Jedni krštavaju malu djecu, drugi krštavaju odrasle u vodi, a treći kažu: ne treba se krstiti.
Koje je vaše iskustvo?


Što ćemo dakle reći? Da ostanemo u grijehu da milost izobiluje? 2 Nipošto! Jednom umrli grijehu, kako da još živimo u njemu? 3 Ili zar ne znate: koji smo god kršteni u Krista Isusa, u smrt smo njegovu kršteni. 4
Krštenjem smo dakle zajedno s njime ukopani u smrt da kao što Krist
slavom Očevom bi uskrišen od mrtvih, i mi tako hodimo u novosti života.

5 Ako smo doista s njime srasli po sličnosti smrti njegovoj, očito ćemo srasti i po sličnosti njegovu uskrsnuću. 6 Ovo znamo: naš je stari čovjek zajedno s njim raspet da onemoća ovo grešno tijelo te više ne robujemo grijehu. (Rimljanima 6)

Krsititi se treba, i to kada je covjek svjesan svog izbora.
"Putujući tako, stigoše do neke vode pa će dvoranin: "Evo vode! Što priječi da se krstim?"Filip odgovori :"Ako vjerujes iz sveg srca, mozes." "Vjerujem-odvrati onaj-da je Isus Krist Sin Bozji." djela 8 :36, 37

Dijete ne moze za sebe reci da vjeruje, jer jos niti ne govori.A zanimljivo je da u odredenim Biblijama fali 37 stih. Zanimljivo, hm, pitam se zasto Razz


stih 37 fali iz nekih biblija jer se povijesnom analizom otkrilo da je taj stih umetnut negdje u 4 stoljecu. Znaci biblije iz 3 stoljeca ga nemaju.

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
povijesnom analizim katolicke crkve?

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
braslav je napisao/la:
Ako sam ja krsten ko mala beba poljevanjem po glavi, moram li se ponovo krstiti?


da li si kao mala beba mogaoreci Bogu da, ? Nisi, krstenje u vodi, potpuno uranjanje pod vodu,jeste simbolika (ne bezveze)smrti na krizu kao i objavljivanju duhovnom svijetu da je Krist tvoj gospodar i umiranje sebi a zivot Kristu.

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Djete se krsti u vjeri roditelja.

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
<BLOCKQUOTE>
Izrail je napisao/la:
Djete se krsti u vjeri roditelja.

To je tradicionalno,a svjesno krstenje se ipak desava u poodrasloj dobi.Nemogu za mene moji roditelji,prestati grjesiti,nemogu za mene moje grjehe okajati i ne ciniti ih vise.</BLOCKQUOTE></BLOCKQUOTE>

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Dina je napisao/la:
<blockquote>To je tradicionalno,a svjesno krstenje se ipak desava u poodrasloj dobi.Nemogu za mene moji roditelji,prestati grjesiti,nemogu za mene moje grjehe okajati i ne ciniti ih vise.</blockquote>


Unutar Katoličke Crkve postoji Neokatekumenski pokret koji da tako kažem osvještava krštenje i druge sakramente.
http://www.camminoneocatecumenale.it/hr/index.asp

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 3 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply