Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

power_settings_newLogin to reply
+44
tripo 41
Putnik
Juditha
piramida4
sivko5
Roby Boby
Luna Tic
bs91k
bogec
cchh90cc
Gubavac
Magic Master
davor_ze
piramida3
albatros
stefani
smirnof
amos
usamljena
stranac
Caesar
jakob
emanuel
magdalena
melkisedek
Sinke
dragan
jony
vivi
No Nick
Totus Tuus
Aladin
braslav
forestsilvy
msomi
Izrail
GAZDAMATAS
Mali princ
Ruta
laodikejac
cubela
Spart
dominik
kainos
48 posters

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Bibliji pise da je krstenje zamijenilo obrezanje postavlja se pitanje koga su u Starom Zavijetu obrezivali djecu ili odrasle?

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
crusadercro je napisao/la:
Bibliji pise da je krstenje zamijenilo obrezanje postavlja se pitanje koga su u Starom Zavijetu obrezivali djecu ili odrasle?

Molim Biblijski dokaz!

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Obrezanje

Obrezujte se, i to neka bude znak Saveza između mene i vas. Svako muško među vama, kroz vaša pokoljenja, kad mu se navrši osam dana, neka bude obrezano; i rob, rođen u vašem domu, i onaj što bude kupljen od stranca, koji ne bude od vaše krvi. (Post 17, 11-12)

Krstenje

U njemu ste i obrezani obrezanjem nerukotvorenim - svukoste tijelo puteno - obrezanjem Kristovim: s njime suukopani u krštenju, u njemu ste i suuskrsli po vjeri u snagu Boga koji ga uskrisi od mrtvih. (Kol 2, 11-12)

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Baptism of infants

Acts 2:38-39; Acts 16:15, 16:33, 18:8; 1 Cor 1:16 ... suggests baptism of all, incl. children.
Jn 3:5; Rom 6:4 ... necessity of baptism.
Col 2:11-12 ... circumcision (normally performed on infants c.f. Gen 17:12) replaced by baptism.

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Magdalena je napisao/la:

Djela 8:36 "Putujući stigoše do neke vode,i dvoranin reče:Evo vode!Što mi priječi da budem kršten?
37 Filip odgovori:"Ako vjeruješ iz sveg srca,možeš."Vjerujem"-odvrati onaj-da je Isus Krist Sin Božji"
ovaj 37 stih izbačen je iz Biblije kršćanske sadašnjosti,iz Jeruzalemske...


Naprosto netočno, radi se o pitanju manuskripata gdje ovaj stih ne postoji u većini od njih i sve do pred nekoliko stoljeća nije bilo poznat. Dokaz tome je da ga neki protestantski prijevodi nemaju u svom sadržaju, dok ga primjerice katolički Douay-Rheims ima, tako da stvari nisu onakve kakvima se nastoje prikazati.

http://defensorfidei.blog.hr/2008/07/index.html#dan27
http://www.greeknewtestament.com/B44C008.htm#V37

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
apsolutno krštenje odraslih

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
stranac je napisao/la:
apsolutno krštenje odraslih


Reci mi stranče, a što onda, ako netko ne dospije odrasti, već ode s ovoga svijeta u nježnoj djetinjoj dobi, ne kršten ?

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
u slučaju smrti mala djeca nisu pred Bogom odgovorna za stanje duhovne smrti u kojem se svi rađamo, kao niti za eventualne počinjene grijehe, ako je riječ o malo većem djetetu. dakle, nalaze se u Božjoj milosti. U kršćanskom miljeu ima pobornika teze da i male bebe bivaju osuđene na pakao. E sad, teško je reći koja je to dobna granica kad dijete ulazi u zonu odgovornosti pred Bogom. Zato je jako važno da ih roditelji od malih nogu upućuju na spasenje po vjeri u Krista.

ima tu još jedno važno pitanje, nitko ga nije otvorio, a mislim da bi trebalo. što je s osobama koje su teško mentalno retardirane, dakle u tijelu su odrasle, ali im je misaoni sklop i srce na dječjoj razini? ja mislim da Bog na njih gleda jednako kao i na djecu, ukoliko su u takvom stanju od rođenja.

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Ako bih smeo da se umesam malkice...
Licno verujem da taj period detinjstva u kome dete nema sposobnost da odluci da se krsti i nema pravo na to, ga ne cini nevinim u Bozijim ocima, verujem da Gospod donosi odluku po tom pitanju.Ali naravno to nimalo ne menja cinjenicu da odluku o krstenju mora doneti samovoljno osoba koja se krsti.To niko ne moze niucije ime odluciti.Biblija uci da je to osobna odluka i samim tim osoba mora biti odrasla da bi mogla da odluci.A posto Gospod zna sve, i sta je bilo i sta jeste i sta ce biti, i sta bi bilo kad bi bilo, sigurno je da donosi ispravnu i pravednu odluku po pitanju dece koja su umrla pre vremena mogucnosti odluke.Sto znaci mozda i medju tom malom decom moze da postoji razlika, ko to uopste moze znati.To otvara mogucnosti za mnoge spekulacije, ali ono sto je cinjenica je da ma sta mi verovali Bog ima zadnju rec po tom pitanju.Nama je dano sada da odlucimo hocemo li ili necemo prihvatiti Hrista, samo vodeno krstenje nije nesto sto je obavezno za spasenje( razbojnik na krstu se nije krstio), ali priznanje greha i trazenje oprosta definitivno jesu, pa tek posle svega toga dolazi krstenje kao poslednji korak.Tako da osnov spasenja je :
1. Cuje
2.Poveruje
3.Prizna
4.Pokaje se i obrati
5.Krsti se ako ima priliku
Ne vidim kao mala deca mogu da ispune ove uslove, ali verujem da je Gospod pravedan apsolutno ma sta odlucio.Verujem da su ova pitanja vise kopkanje nego iskreno traganje, i ma kako bila ljubopitljiva i fino upakovana iza sebe kriju nesto drugo.Mislim da je to nesto vise od obicne znatizelje i pitanja.Al to je samo moje misljenje , vreme ce pokazati.....

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
amose

što misliš pod tim, da su ta pitanja više kopkanje nego iskreno traganje i da kriju nešto drugo?

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
stranac je napisao/la:
amose

što misliš pod tim, da su ta pitanja više kopkanje nego iskreno traganje i da kriju nešto drugo?

Eh moj brate, to je smo moje rasudjivanje i nista drugo zvuci mi kao bacanje koske kako se kod nas kaze.Ne mogu to objasniti jednostavno tako osecam, opet vreme ce pokazati.Znas kada su pitanja mnogo vise od pitanja i u sebi sadrzavaju vise odgovor nego pitanje, zapitam se.Ali kazem vreme ce pokazati dali gresim, ako gresim rado cu priznati javno.Videcmo...

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Znači, rezime izrečenoga jest, rekli mi ovo ili ono, krstili se kao mali ili veliki, umrli kršteni ili ne kršteni, Bog šuti, ne komenira naše replike, On jedini zna istinu.

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
usamljena je napisao/la:
stranac je napisao/la:
apsolutno krštenje odraslih


Reci mi stranče, a što onda, ako netko ne dospije odrasti, već ode s ovoga svijeta u nježnoj djetinjoj dobi, ne kršten ?


A pazi, krštenje je uslov kome prethode opet određeni uslovi. Smile Da bi neko bio kršten, logično je da se susreo sa Hristom, priznao Ga i prihvatio za Svog ličnog Spasitelja, ostavio je svoj stari način života (to je zapravo ono što mi zovemo pokajanje) i počeo živiti jedan drugačiji način života, u pobožnosti i veri. Onda je takva osoba, otprilike, spremna učinit zavet sa Bogom - a zavet se čini krštenjem.

Naravno, postoje osobe koje ne mogu i nisu učinile zavet iz ko zna kojih razloga, nama znanih i ne znanih. Bilo da je reč o malo deci koja nisu odrasla, ili o starijim osobama koje su nestale sa ovoga sveta iz bilo kojih razloga. Lično verujem da je Isusovo krštenje bilo za takve osobe. Iako Isusovo krštenje verovatno ima dublji značaj, ipak mislim da Njegovo krštenje je učinjeno i radi onih koji nisu imali prilike za isto, ali koje su na neki način bile pravedne i pobožne u srcu, ili koje nisu imale sklonosti ka zlu. Sad opet, Bog je taj koji sudim, ja imam samo moje mišljenje... Smile

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
usamljena je napisao/la:
Znači, rezime izrečenoga jest, rekli mi ovo ili ono, krstili se kao mali ili veliki, umrli kršteni ili ne kršteni, Bog šuti, ne komenira naše replike, On jedini zna istinu.


Ne, ne i ne.Bog je objavio istinu:

Ko prizna, pokaje se, obrati, nanovo rodi ulazi u kraljevstvo Bozije.Krstenje male dece ili odraslih nije bitno ako gornje tri stvari nisu ispunjene.Za sve van toga je Bozija suverena odluka, ali nama je dano da ovo znamo, praktikujemo, ispovedamo.Nismo ostavljeni bez znanja jer cim pitamo interesuje nas, cim nas interesuje svesni smo, cim smo svesni odgovorni smo.A za nesvesne nam nije dano da sudimo i prosudjujemo to je Bozija suverena odluka sta i kako ce raditi, On nam je dao da objavimo svesnima, i u svakom slucaju biblija je nije skup svih mogucih informacija, vec skup potrebnih coveku da zna informacija.Ali covek pokusava da dokuci nedokucivo i njegov ponos pokusava da ga izbaci izvan granice koju mu je Gospod odredio, ali znas sta.To nikada nece moci ma koliko zapinjao.Laughing

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
Dobro znači ovako, tko primi krštenje, ima ulaznicu za carstvo nebesko, a tko ne primi krštenje, gdje takav odlazi ?

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
usamljena je napisao/la:
Dobro znači ovako, tko primi krštenje, ima ulaznicu za carstvo nebesko, a tko ne primi krštenje, gdje takav odlazi ?


Krstenje nije ulaznica u nebo, priznanje, pokajanje , obracenje, trazenje milosti od Boga kroz zrtvu Isusa Hrista i na kraju nanovorodjenje jesu.A krstenje bez ovih gore pomenutih stvari je besmisleno i potpuno nekorisno.
A onaj koji nije trazio i nasao milost ide u ognjeno jezero.Tako uci biblija.

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
amos je napisao/la:

Krstenje nije ulaznica u nebo, priznanje, pokajanje , obracenje, trazenje milosti od Boga kroz zrtvu Isusa Hrista i na kraju nanovorodjenje jesu.A krstenje bez ovih gore pomenutih stvari je besmisleno i potpuno nekorisno.
A onaj koji nije trazio i nasao milost ide u ognjeno jezero.Tako uci biblija.


Zar obraćenje ne traje cijeli život, zar svakodnevno ne posrćemo, zar se svakodnevno za nešto ne kajemo, zar se svaki dan ne obraćamo svom bogu, pa iz ovog tvojeg odgovora mogu zaključiti, da bi se svaki dan trebala na novo krstiti. Ili misliš, jednom kršten i problem zauvijek riješen ?
Vidim i ti pominješ jezero ognjeno, vjerojatno se radi o paklu ?

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
usamljena

Isus je krštenje stavio uz bok spasonosnoj vjeri u Evanđelje: "Tko uzvjeruje i krsti se bit će spašen!"

Naravno, postoje ekstremni slučajevi kad je osoba iz objektivnih razloga spriječena biti krštena. imamo slučaj razbojnika na križu koji u zadnjim trenucima života upoznaje Spasitelja i nema vremena, niti priliku biti kršten. slični su slučajevi zatvorenika ili teško bolesnih ili nepokretnih bolesnika i sl.

ono što je važno jest ovo; izuzmemo li ekstremne slučajeve, osoba koja uzvjeruje mora prema Pismu biti krštena u vodi u razumnom roku. u izvještajima vidimo da novi vjernici nisu čekali mjesecima da budu kršteni u vodi ili išli na tečajeve krštenja i sl. bivali su kršteni neposredno nakon shvaćanja osnovnih istina kršćanske vjere. etiopljanin je slušao Filipovo propovjedanje vozeći se s njim na kolima i kad je shvatio što kaže prorok Izaija o Kristu odmah je poželio biti kršten. nakon toga Duh je Filipa odveo na jednu stranu, a njega na drugu i mislim da se nikad više nisu sreli.

obraćenje od grijeha, priznanje Kristovog Gospodstva, vjera u Njegovo uskrsnuće, rođenje od vode (krštenje) i Duha (stvaranje novog čovjeka), vjera u djelo učinjeno na križu i zazivanje Gospodinovog imena jest ono što Gospodin očekuje od nas ukoliko želimo ući u Božje kraljevstvo, ili ti stati na put spasenja.

descriptionKrštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad? - Page 11 EmptyRe: Krštenje djece ili krštenje odraslih - pitanje je sad?

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply