Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionJe li Biblija vjerodostojna? EmptyJe li Biblija vjerodostojna?

more_horiz
Biblija je vjerodostojna za kršćane....kako to oni objašnjavaju...s druge strane visoka kritika u 19 stoljeću Bibliju izjednačava s ostalim knjigama....molimo argumente onih koji zastupaju to gledište...

descriptionJe li Biblija vjerodostojna? EmptyRe: Je li Biblija vjerodostojna?

more_horiz
Ne razumem ko ovde treba izneti koje glediste...?? Da li oni koji zastupaju 'visoku kritiku' ili pak oni koji su konzervativni hriscani...?? Ili i jedni i drugi??

descriptionJe li Biblija vjerodostojna? EmptyRe: Je li Biblija vjerodostojna?

more_horiz
I jedni i drugi...

descriptionJe li Biblija vjerodostojna? EmptyRe: Je li Biblija vjerodostojna?

more_horiz
Krizostom je napisao/la:
Biblija je vjerodostojna za kršćane....kako to oni objašnjavaju...s druge strane visoka kritika u 19 stoljeću Bibliju izjednačava s ostalim knjigama....molimo argumente onih koji zastupaju to gledište...


Tumačiti Bibliju na osnovi Biblije i to samo na osnovi Biblije jest malo puno neozbiljno. Treba pogledati kontekst i povijest nastajanja privih biblijskih tekstova kao i povijest Židova. Sve to upućuje na egipastku baštinu i na to da je sama židovska teologija u biti kompilacija mnoooogo starijih izvora. Pogledati Harringtona i napose Sitchina.

descriptionJe li Biblija vjerodostojna? EmptyRe: Je li Biblija vjerodostojna?

more_horiz
Pa hajde pokazi mi to nekim konkretnim primerom, voleo bih to videti??

Osim toga, Biblija nije pala sa marsa, upakovana u svim izdanjima, nego su je pisali ljudi u odredjenoj kulturi, vremenu, sto god...kao sto i sam kazes. Sto znaci da su koristili ondasnji recnik i terminologiju, ali ne i nacin razmisljanja. Tu je razlika. Tako, kada kazes da je i Biblija ponesto pokupila, ja bih sam volio videti na koje je to ona nacine uradila, a kako je to izgledalo u okruzenju izraela, npr.? Ok??

descriptionJe li Biblija vjerodostojna? EmptyRe: Je li Biblija vjerodostojna?

more_horiz
No Nick je napisao/la:
Pa hajde pokazi mi to nekim konkretnim primerom, voleo bih to videti??

Osim toga, Biblija nije pala sa marsa, upakovana u svim izdanjima, nego su je pisali ljudi u odredjenoj kulturi, vremenu, sto god...kao sto i sam kazes. Sto znaci da su koristili ondasnji recnik i terminologiju, ali ne i nacin razmisljanja. Tu je razlika. Tako, kada kazes da je i Biblija ponesto pokupila, ja bih sam volio videti na koje je to ona nacine uradila, a kako je to izgledalo u okruzenju izraela, npr.? Ok??


Za početak prouči stranicu: http://free-zg.t-com.hr/nibiru/index.html

descriptionJe li Biblija vjerodostojna? EmptyRe: Je li Biblija vjerodostojna?

more_horiz
Prijatelju, to i nije neki odgovor. Ja ti isto tako mogu ostaviti sajtove koji govore drugacije, no to onda vise nije diskusija. Zelim da mi ti kazes zasto mislis da je sve pokupljeno iz egipta, iz paganizma, ili odakle li vec?? Jako mnogo volim ovu materu, neznabozacke izvestaje o stvaranju, potopu, cemu god, posebno kada se usporedjuju sa biblijskim, zato me i zanima to sto pitas?

Inace, bio sam na sajtu kog si ostavio, i nisam nasao odgovor na pitanje koje sam tebi postavio?

Pozdrav.

descriptionJe li Biblija vjerodostojna? EmptyRe: Je li Biblija vjerodostojna?

more_horiz
Je li Biblija vjerodostojna? Who-killed-more-in-bible

descriptionJe li Biblija vjerodostojna? EmptyRe: Je li Biblija vjerodostojna?

more_horiz
No Nick je napisao/la:
Zelim da mi ti kazes zasto mislis da je sve pokupljeno iz egipta, iz paganizma, ili odakle li vec?? Jako mnogo volim ovu materu, neznabozacke izvestaje o stvaranju, potopu, cemu god, posebno kada se usporedjuju sa biblijskim, zato me i zanima to sto pitas?


Zašto to vjerujem? Hm, niti ne vjerujem, niti vjerujem. Jednostavno pratim izvore, radove jednih i drugih. I logičnije mi je da je do originalne biblijske objave ili poruke došlo određenom sintezom iz mnogo starijih izvora nego što je sam židovski narod. Jer, budimo realni, Židovi su bili u to vrijeme šačica čobana koji nisu maltene razlikovali crnu od bijele ovce. Uz par nadahnutim pojedinaca koju su negdje nešto čuli formirala se religiozna misao Židova. Ta se misao kroz SZ razvijala iz pomoć proroka koje je opet malo tko razumio, da bi se sve kulminiralo pojavom Isusa gdje su Židovi pokazali koliko razumiju ono što su im proroci govorili.
Elementi koje su Židovi pobrali su sinteza egipatsko-sumerskih izvora, što su i povjesničari potvrdili, stručnjaci za lingvistiku...
Ako gledamo još dalje u prošlost, sve su to ostaci jednog znanja o funkcioniranju Stvarnosti koje potječe iz Egipta. To znanje je bilo ono što ćemo mi tek otkriti kad spoznamo da se znanost i religija mogu spojiiti, ali jedino kada znanost napusti svoj materijalizam, a religija svoje fantazije...

descriptionJe li Biblija vjerodostojna? EmptyRe: Je li Biblija vjerodostojna?

more_horiz
U, prijatelju, pa ne bih se bas slozio u svemu sa tobom.

Uz par nadahnutim pojedinaca koju su negdje nešto čuli formirala se religiozna misao Židova.


Cuj, kazes da si pratio radove i jednih i drugih? Prijatelju dragi, ako jesi, onda bi trebao znati da je zidovska misao jedinstvena i stvarno posebna. Osim toga, uzmi temu koju sam postavio na "Bible Study", koja nosi naslov "U pocetku stvori Bog". Eto ti klasicna zidovska misao nasuprot misli okolnih naroda. Osim toga, pouzdano se zna da je Dekalog koji je dat zidovima, zaista jedinstven i bez premca u ono vreme. Premda je postojalo i drugih zakona, ja to ne negiram, ali onakav kakav je Dekalog, to sigurno nije.

A da ne pricam o literarnoj strukturi Postanja 1, npr., i o mnogocemu jos. Ne bih da te uvredim i slicno, ali ovaj izjava:

Ta se misao kroz SZ razvijala iz pomoć proroka
koje je opet malo tko razumio, da bi se sve kulminiralo pojavom Isusa
gdje su Židovi pokazali koliko razumiju ono što su im proroci govorili.


mi deluje zaista neozbiljno. OK, ako ti tako verujes-naravno da ja to prihvatam i uvazavam (uostalom, sto mogu drugo? Smile ) ali se ne slazem sa time. Nije tocno da je narod bas bio tako nepismen kako se zeli predstaviti, no sto je tu je...

Elementi koje su Židovi pobrali su sinteza
egipatsko-sumerskih izvora, što su i povjesničari potvrdili, stručnjaci
za lingvistiku...


Cuj, niko ne negira eventualnu lingvisticku slicnost medju pojedinim recima, ali sto je sa razlikama?? To je velika stvar, svi pricaju o slicnostima i kazu da je judaizam pokupio sve iz paganstine. No, ja uvek potenciram i razlike! Jer, slicnosti moraju postojati, pa nisu ti ljudi pricali marsovskim jezikom, no jezikom svoga vremena! Ali, druze, sto je sa razlikama?? ako budes pogledao onu temu, onda mozes nesto videti od razlika, a one su prilicne. Cak su nebo i zemlja izmedju judejske misli i filozofije, i paganske. U to se mogu kladiti. Smile

Ako gledamo još dalje u prošlost, sve su to
ostaci jednog znanja o funkcioniranju Stvarnosti koje potječe iz
Egipta. To znanje je bilo ono što ćemo mi tek otkriti kad spoznamo da
se znanost i religija mogu spojiiti, ali jedino kada znanost napusti
svoj materijalizam, a religija svoje fantazije...


Ovo ne razumem bas, ali mozda da napomenem da jevreji nisu imali takvu podelu na materijalizam kakvu danas srecemo u savremenom hriscanstvu, koja je verovatno cist influenc grcke filozofije, a ta filozofija je bila, izgleda, poznata i u vreme izrailja (mislim, ta filozofija o 'materiji').

Pozdrav.

descriptionJe li Biblija vjerodostojna? EmptyRe: Je li Biblija vjerodostojna?

more_horiz
No Nick, pogledaj ove rasprave:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=7701
http://www.forum.hr/showthread.php?t=9424

descriptionJe li Biblija vjerodostojna? EmptyRe: Je li Biblija vjerodostojna?

more_horiz
Prinče, čini mi se da ćeš morati mijenjati nick jer ne odgovara onome kako se prezentiraš. Čovjek bi očekivao malo više rječitosti s tvoje strane bilo da govoriš o ovome ili onome a ne da se skrivaš iza onoga što su neki drugi napisali. Sorry, nisam te želio povrijediti nego samo malo potaknuti da daš svoje osobnosti ovoj temi.

Dakle, ovo je možda jedna od najvažnijih kršćanskih tema: Jeli Biblija vjerodostojna? Na toj temi su lomili zube nebrojeni mozgovi čovječanstva. Današnja visoka teološka kritika smješta Bibliju u pučko štivo. Poglavito kada se razgovara o prvih 11 poglavlja 1.Mojsijeve knjige (Genesis) Biblija se najčešće tumači kao zbirka neobveznih beduinskih pričica ispričanih u dugim nesanim noćima uz logorsku vatru.

Nisam siguran da ovu temu možemo kvalitetno izdiskutirati na ovom forumu no, ako ima zainteresiranih možda bi vrijedilo pokušavi. Što mislite o tome? Ako ima 10 zainteresiranih diskutanata ja bih se uključio sa svojim doprinosom. Vjerujte da taj doprinos nije malen jer sam na ovoj temi proveo 40-ak godina i razgovarao sa tisućama ljudi sasvim različitih nivoa shvaćanja i stavova. Ne zanimaju me nikakva prepucavanja prepotentnih testosteronskih tipova nego želim ljude koje stvarno zanima ova tema, koji imaju što o tome reći i koji su otvorenog uma za nove spoznaje. Nešto u stilu lika "Malog Princa" od Antoine-a de Saint-Exupery-a.

Eto, moje razmišljanje o ovoj temi. A sada se povlačim i čekam sugovornike, još njih 9 na broju!

descriptionJe li Biblija vjerodostojna? EmptyRe: Je li Biblija vjerodostojna?

more_horiz
Mali princ je napisao/la:
Je li Biblija vjerodostojna? Who-killed-more-in-bible


Ova statistika je prije ili poslje Noe?rofl

descriptionJe li Biblija vjerodostojna? EmptyRe: Je li Biblija vjerodostojna?

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply