Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Buddhizam

power_settings_newLogin to reply
+12
Naomi
Hell master
Peaceful_warior
tomahowk1
No Nick
Konin
Euro
Justin
Mali princ
Totus Tuus
Spart
Fazlija
16 posters

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Noemi je napisao/la:
Voljela bih znati razliku između budizma i zen-budizma. Hvala Euro Very Happy


Buddhizam se dijeli na dvije velike skupine. Prva je theravada (pravoslavni Razz ), a druga je mahayana (reformirani Very Happy ). Nemaju katolicki smjer, jer nikada nisu razvili ustanovu Pape... obred sala, sala...

Buddha je vec duboko usao u svoje osamdesete godine zivota i najavio je svoj skori odlazak. Ucenici su se nadali da to ipak nece doci tako skoro. Ipak, Buddha je jednom prilikom uzeo ponudjenu hranu od neke starice, mlijeko koje je vec bilo usireno ili pokvareno uslijed vrucine. Znajuci da je hrana otrovana, Buddha je ipak pojeo hranu i razbolio se. Tada je pozvao sve ucenike da je okupne na posljednju propovijed. Kako su ucenici putovali mjesecima iz najudaljenijih krajeva Indije, Buddha je 3 mjeseca trpio ogromne bolove svjesno odlazuci smrt svojeg tijela. Kada su se svi vazniji ucenici okupili, Buddha je odrzao Svoj posljednji govor, blagoslovio je okupljene i otisao u pari-nirvanu. Utrnuce bez povratka. Ta je scena ovjekovjecena u onom poznatom obliku kiparskog izraza koji se naziva lezeci Buddha. Nadam se da ste nekada vidjeli prikaz Buddhe koji lezi na desnom boku, glave podbocene rukom. To je scena Njegovog posljednjeg govora, kojeg je odrzao tesko bolestan, nemocan da sjedi ili stoji, ali ipak smiren i prosvjetljen.

Nakon sto je tijelo Buddhe bilo spaljeno, odrzan je prvi veliki buddhisticki Sabor na kojem je zapisano ucenje. Pravo glasa su imali svi veliki ucenici koji su sami dosegli nirvanu, ali problem je predstavljao Buddhin najdrazi ucenik Ananda. On je bio Buddhin par godina mladji rodjak. Cijeli zivot je bio uz Buddhu kao Njegov osobni pomocnik. Brinuo se za Njegovu hranu, cistocu, odjecu i sl. Bio je nesto kao Buddhin batler. Ananda je bio vazan za zajednicu, zbog okolnosti pod kojima je postao Buddhin osobni pomocnik. Kada je Buddha jos u mladosti, nedugo nakon pocetka svojeg propovijedanja, posjetio Svoj rodni grad mnogi mladi plemici su pristupili redovnickoj zajednici. Ipak, Ananda nije osjecao snage da se pridruzi zajednici isposnika. Buddha ga je osobno pozvao, a Ananda je postavio uvjet da ce pristupiti samo ako mu Ucitelj osobno razjasni sve one stvari iz ucenja koje mu budu nejasne, ili o kojima Buddha nece javno govoriti drugima. Tako je Ananda imao dvije velike prednosti. Bio je cijeli zivot uz Buddhu. Jasno je pamtio mnoga Buddhina ucanja i govore. Druga stvar je bila u tome sto mu je Buddha potanko objasnjavao sve ono sto nije govorio javno. Ipak, Ananda je imao i jednu manu. Nije bio prosvjetljen, nije dostigao nirvanu. Pa je stoga bio predmet spora da li moze sudjelovati u stvaranju kanona, zajedno s prosvjetljenim ucenicima. Mislim da su buddhisti ipak napravili iznimku u vezi Anande. Navodno je i Ananda vecer prije odrzavanja Sabor dozivio konacan uvid, pa je tako stekao pravo da sudjeluje u stvaranju svetih spisa. U svakom slucaju je sudjelovao u stvaranju kanona. Mnoge buddhisticke sutre koje pocinju s rijecima "ovako sam cuo" potjecu od Anande, koji je svjedocio o svojim sjecanjima na govore koje je Buddha iznosio tijekom zivota.

Tada je stvoren buddhisticki kanon - tippitaka. Theravda ili klasicni buddhizam slijedi samo taj kanon. Oko 500 godina nakon Buddhine smrti su se pocele dogadjati podjele unutar buddhisticke zajednice. Odredjeni smjerovi unutar zajednice su poceli usvajati postavke bliske vedanti i tantri. Tako je stvorena druga grupa buddhistickih ucenja koju nazivamo mahayana (veliki put, veliko vozilo). Mahayanski buddhisti pripadnike ucenja theravade nazivaju hinayana (mala kola), ali to je za njih pogrdan naziv. Mahayana osim osnovnog buddhistickog kanona tippitake, razvija i prihvaca odredjene sutre pisane na samskrtu u kojima se iznosi navodno tajno Buddhino ucenje, koje nije izneseno u osnovnim sutrama thervadskog kanona.

Kineski chan buddhizam, koji je poznat i pod nazivom zen u Japanu, jeste skola mahayanskog buddhizma. Najvjerovatnije je nastala kao ogranak indijske skole madhyamaka (ucenja o praznini), ali se u Kini i Japanu razvila u potpuno zasebnu skolu buddhisticke misli.

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Hvala ti Fazlija na ovom tekstu. Ovo je super sažeti i koncizni tekst o budizmu.
Nisam znao ovo da ležeći Budha prikazuje ostarjelog Budhu. Gledao sam emisiju o budizmu na Sri Lanki, a tamo ležećeg Budhu prikazuju tako mladolikog.

Ovo je primjer konstruktivnog razgovora na Forumu kada se piše bez pritiska i ometanja sa strane. Jer ovdje ima dosta ljudi koji su zainteresirani i za druge religije, a ne samo za kršćanstvo.

pozdrav

Euro

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Nemam nista protiv niti da krscani pitaju ili raspravljaju o razlikama i slicnostima buddhizma i krscanstva. Sve mozemo razgovarati.

Da, Buddhu cesto prikazuju mladolikog. Theravadska i gandharska skola kiparstva ga uvijek prikazuju mrsavog, dok ga kinesko kiparstvo iz razdoblja Tang prikazuje debelog i nasmijanog, ali to je razdoblje od oko 600-700 godina nakon stvarnog zivota Buddhe. Mozda je mladoliko izgledao i u starosti?

Evo, ovdje mozete citati gomilu vrlo kvalitetnih clanaka o buddhizmu:
http://www.wisdom-books.com/ReadingRoom.asp

Ima i veliki clanak o Buddhinu zivotu, raznim skolama i smjerovima buddhizma, buddhistickim svecima i uciteljima. Jako kvalitetna stranica, a mozete naruciti i knjige, filmove, glazbu i sl. Uzivajte!

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
John_Doe je napisao/la:
Ako vjeruješ u sve Isusove riječi iz evanđelja, tada vjeruješ i da se "Pismo ne može pokvariti" i da "nebo i zemlja neće proći dok se sve iz zakona ne ispuni", i tome slično.


Dragi Johny,

mislim da ono sto pise u Bibliji nisu svakako "sve Isusove rijeci", a mnoge od njih nisu niti doslovne Isusove rijeci. Mnoge su tek prepricavanje od ljudi koji su ih culi i prenijeli nam ih onako kako su ih razumjeli. Stoga ja tom spisu pristupam razmatrajuci sto smatram da je prihvatljivo, a sto ne. Kao osobi koja nije krscanin, smatram da je to sasvim prikladno.


Po kojem principu ti određuješ što su u Bibliji stvarne Isusove riječi, a što nisu?
Kako možeš biti siguran da ovo nisu Isusove riječi?
Hoću reći da je neozbiljno tvrditi da je u Bibliji točno samo ono što ti želiš da je točno. Razmisli o tome.

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Po kojem principu ti određuješ što su u Bibliji stvarne Isusove riječi, a što nisu? Kako možeš biti siguran da ovo nisu Isusove riječi?

Dragi Justine, prije svega ja nisam uopce krscanin. I u konacnici, meni je posve svejedno sto pise ili ne pise u Bibliji; kao sto je tebi vjerovatno posve svejedno sto pise u Mahanirvana tantri ili Prajina-paramita sutri.

Ipak, mogu primjetiti neku poveznicu izmedju dvaju ucenja, ako ona postoje. U tom smislu sam naglasio da neki dijelovi Isusovog ucenja (dakle, samo dijelovi Evandjelja u kojima Isus govori, ne SZ, ne poslanice i pisma raznih apostola i sl.) vrlo upadljivo podsjecaju na ucenja istocnjackih sustava duhovnog misljanja.

To je jedna stvar, cisto na usporednoj razini proucavanja. Druga je da mozes i sam promisljati svojim razumom. Naravno, meni je to dodatno olaksano cinjenicom da sam filozofski obrazovan, te da nisam krscanin, pa mogu zauzeti nezavisan stav. U tom smislu vidim da neka Isusova ucenja (tj. ono sto nam je preneseno od njih) ukazuju na cisto monisticko dozivljavanje stvarnosti.

Trece jesu cisto povijesni i arheoloski nalazi koji su nam dostupni. U zadnjih 100'tinjak godina osobito nalazi izvornih gnostickih spisa koji nam svjedoce da je nekada bilo mnogo vise smjerova krscanske misli. Neki od njih su se iskljucivo temeljili na monistickim tumacenjima Isusovog ucenja itd.

Sve u svemu, nisam niti jedini, a niti prvi covjek koji je u Isusovom nauku primjetio takve monisticke dijelove. To ne znaci da tvoje razumijevanje i tumacenje Isusa nije utemeljeno ili dobro. Samo zelim reci da postoji dovoljno prostora i za drugacije razumijevanje tog ucenja. Po mojem osobnom dozivljaju, mnogo dublje.

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Monasi, dve vrste ljudi je tesko naci u ovom svetu. Koje dve? One koji ce prvi da nekome poklone dobrotu i one koji se, zahvalni za tu dobrotu, osecaju obaveznim da je uzvrate. Te dve vrste ljudi je tesko naci u ovom svetu.

Buddha

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Euro, hvala ti što si me potaknuo da se malo dublje zamislim nad ostalim "svetim spisima".
Imaš pravo da nisam ni jednog od njih pročitao.
Međutim, hajdemo biti potpuno iskreni prema sebi.
Jesmo li mi ljudi dobri? Pogledajmo u svijet oko sebe, pogledajmo u same sebe i budimo iskreni. Kolike su šanse da mi ljudi postanemo savršeni, poput Boga? Koliko bi nam vremena trebalo da to postignemo? Znamo li mi uopće što to savršenstvo podrazumijeva? Nije li najveće savršenstvo ustvari sposobnost da se bezuvjetno voli? Tko je od nas to dostigao? Tko od nas može reći da potpuno i bezuvjetno voli sve ljude i da je svoj život sasvim posvetio pomaganju ljudima u potrebi, kao Isus? Tko je to dostigao? Tko se od nas može usporediti s Isusom?

Biblija nam bez ikakvog uljepšavanja otkriva da smo grešnici, da smo pali u veliki ponor i da smo se jako udaljili od Boga.
A također nam Biblija kaže da mi SAMI ne možemo izaći iz tog ponora van, nego da je Bog taj, koji nas jedini može izvući iz njega. Biblija nam kaže da nas je Bog stvorio zato da budemo vječno sretni u zajednici jedni s drugima i sa Njim. Pogledajmo u svijet u kojemu živimo: postoji li tako nešto na ovome svijetu? Gdje postoji samo jedan brak ili bilo koji odnos, u kojemu sve savršeno funkcionira? Nema toga pod nebom. Svi smo se pokvarili, baš kao što kaže 14. Psalam.

Biblija nam daje jednu savršenu dijagnozu našeg stanja. Ako iskreno pogledamo u svijet i u sebe, vidjet ćemo da je Biblija u pravu: mi smo pokvareni, naš karakter je pokvaren, mi smo sebični, mi propadamo. Mi umiremo, jer je plaća za grijeh smrt.

Recite mi, koji čovjek može pobijediti smrt? Nema takvoga. Isus Krist je ustao, ali on nije bio običan čovjek. On je bio utjelovljeni Bog. A mi smo svi 100% ljudi. Mi nismo i nikad nećemo biti bogovi. Osnovna zabluda koju je Neprijatelj donio ljudskom rodu jest da ćemo "postati kao Bog" (Postanak 3:5).

Ako ćete vi vjerovati tim "svetim spisima" koji tvrde da NEĆETE UMRIJETI, tada im vjerujte. Ali umrijet ćete, kao i svi ljudi. Svi smo mi narušili odnos s Bogom i svi moramo umrijeti. Gdje je izlaz? Gdje je spasenje? Gdje je život? Što sveti spisi kažu o tome? Je li spasenje u SMRTI? Ako to mislite, jako mi je žao, prijatelji, jer smrt i život su dvije suprotne stvari. Onaj tko umre, ne postoji. A biblijski Bog nam je obećao da ćemo vječno postojati s Njim i vječno se radovati s Njim, ako prihvatimo Njegovo spasenje. Isus Krist je rekao: "Ja sam Put, Istina i Život. Nitko neće doći k Ocu, osim kroz mene." (Ivan 14:6).

Kažete da vjerujete u Isusa. On je za sebe rekao da je Bog i da je umro zato da nas otkupi i da će svatko tko vjeruje u Njega imati vječni život.
Molit ću se da svi predamo svoje puno povjerenje i odanost Njemu i samo Njemu, dok još imamo vremena.

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Inače, Fazlija, rekao si da ćeš odgovoriti na moj post o "dualizmu-monizmu", ali još nisi odgovorio. Mislim da je to bio jako važan post.

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Justine, mozda bi trebao uzeti... recimo Bhagavd Gitu u ruke, i pokusat je procitati onako bez puno ocekivanja. Cisto iz opce kulture. To je mala knjizica dzepnog formata i procita se za jedno popodne. Tada bi ti mozda istocnjacka misao bila malo razumljivija, a mozda bi uvidio i neke slicnosti sa svojom duhovnoscu?

Naravno, pri tome uzmi neki strucan i nepristran prijevod na hrvatski ili srpski jezik od Veljacica, Robotica, Jeftica ili Markovica. Nemoj za prvo citanje uzeti onu BhG od Hare Krshna, iz jednostavnog razloga sto je nepravilno prevedena i sto je jos gore protumacena.

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Nemam sad vremena za to, ali svakako ću jednom i to pogledati. Ali reci mi Fazlija, nisam li u gornjem postu dosta dobro naglasio glavnu razliku između Biblije i ostalih svetih spisa?

Sve se svodi na ovo: Mogu li ja sam sebe spasiti (istočnjačke religije, new age..) ili ću vjerovati Bibliji da postoji samo jedan način spasenja, a to je da prihvatim Kristovu krv koja se prolila za mene.

Vidiš li kako Biblija u ključnom učenju ide potpuno kontra svim ostalim "svetim spisima"?

A činjenica je da još ni jednom čovjeku nije uspjelo da postanje bogom...

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Justin je napisao/la:
Inače, Fazlija, rekao si da ćeš odgovoriti na moj post o "dualizmu-monizmu", ali još nisi odgovorio.


Bit cu kratak, uzeo sam samo nekoliko tvojih rijeci za polaziste...

Justin je napisao/la:
Međutim, ako sam dobro shvatio, ti pod "dualizmom" smatraš razlikovanje između Boga koji je savršen, svet i na Nebu, te čovjeka, koji je nesavršen, iskvaren grijehom i na Zemlji ... zbog toga što smatraš da je čovjek dobar, da ima potencijal da postane bogom...


Ako je Bog sveprisutan, onda osim Boga nista drugo ne postoji, nista pored i osim Boga ne postoji. Ako se vratis u "vrijeme" ili bolje receno u stanje prije stvaranja, onda ne mozemo reci da je postojao Bog, a pored Njega jos i "nesto" (tvar, prostor, nistavilo i sl.) iz ceka je stvorio sav ostali svijet.

To znaci da je Bog sve sto postoji stvorio unutar i od Samoga Sebe. Da nema sustinske razlike izmedju Boga i Njegove tvorevina. Na to nam ukazuje i ucenja o jedinstvo sina covjecjeg (obicnog svjetovnog bica) i sina Bozjeg (duhovne sustine koja je jedno sa Ocem). na tom nam ukazuje i otajstvo pretvorbe svjetovnih tvari (hrane i pica) i samu sustinu Bozanskog (tijelo Boga).

Justin je napisao/la:
Stoga ti predlažeš da... smo svi ustvari bogovi, "Kristova braća i sestre", da imamo potencijal da jednog dana svi budemo bogovi na Nebu. Jesam li te dobro shvatio?


Krivo to razumijes, zato sto krivo dozivljavas i Boga kao nekoga tko je negdje izvan nas, izvan svijeta, na nekom nebu odakle nas stalno gleda. Bog je Sve. Nema razlike izmedju Boga i bilo koje druge stvari. Ne postoji to tvoje nebo odakle nas Bog gleda, a mi Ga prevarimo svaki put kad On malo pridrema. Takvo poimanje stvarnosti je naivno i pogresno.

Pokusaj shvatiti stvarnost kao slojevito sjeme. Vanjski slojevi su vidljivi culima, ali unutrasnjost je sve profinjenija sve dok ne dodjemo do sustine koja je nevidljiva, potpuno onostrana... ta sustina je jednaka u svim stvarima. Ta sustina si Ti. Nema razlike na najdubljoj razini izmedju svih stvari i pojava. Ta sustina je sveprisutni Bog, a taj Bog - To si i Ti.

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Justin je napisao/la:
Nemam sad vremena za to, ali svakako ću jednom i to pogledati. Ali reci mi Fazlija, nisam li u gornjem postu dosta dobro naglasio glavnu razliku između Biblije i ostalih svetih spisa?


Justine, nemas vremena procitati niti knjizicu od 60 strana, a mene trazis da ti prepricavam 7.000 godina istocnjacke duhovne bastine. Kako onda mozes misliti da si ista dobro naglasio? Kako uopce mozes misliti da si ista dobro razumio? Procitaj molim te nesto od onoga o cemu pokusavas donositi neke sudove, pa onda to usporedi s Biblijom.

Justin je napisao/la:
Sve se svodi na ovo: Mogu li ja sam sebe spasiti (istočnjačke religije, new age..) ili ću vjerovati Bibliji da postoji samo jedan način spasenja, a to je da prihvatim Kristovu krv koja se prolila za mene....


Bica spasenje dozivljavaju kada spoznaju - ja sam Bog. Ti vec jesi ta sustina koju krscani nazivaju Bog, buddhisti praznina, tantrici Svijest, taoisti Duh... Sto ima Kristova krv s time?! Krist te je lijepo poducio da je svaki covjek vec sin/kcerka Bozja, i da izmedju tvari i duha nema razlike.

Vase judaisticko zrtveno poimanje religije, vase trgovanje ovcama i golubovima u zamjenu za oprost je barbarsko neznanje. Isus je takve izjurio iz hrama. A vi ste sada uveli postavku da je On zrtvovan umjesto svih tih goveda i koza koje su Zidovi dnevno prinosili?!

Tvoje poimanje duhovnosti moze biti i takvo, osobno nemam nista protiv toga (osim sto mogu zaliti zbog tvog neznanja), ali to nema nikakve veze s onim unutrasnjim putem razotkrivanja vlastite bozanske sustine o kojoj govore tantra, taoizma, yoga ili buddhizam.

Justin je napisao/la:
Vidiš li kako Biblija u ključnom učenju ide potpuno kontra svim ostalim "svetim spisima"?


Jedino sto vidim jeste da:

a) nisi nikada procitao niti redak od drugih ucenja o kojima tako samouvjereno donosis sudove (nije li to protivno i sa Isusovim ucenjem?)
b) imas problema u razumijevanju monistickog nacina razmisljanja

Justin je napisao/la:
A činjenica je da još ni jednom čovjeku nije uspjelo da postanje bogom...


Po cemu sudis postajanje Bogom? Kako bi prepoznao uopce Boga da ti se pojavi ispred tebe?!

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Justin je napisao/la:

Euro, hvala ti što si me potaknuo da se malo dublje zamislim nad ostalim "svetim spisima".
Imaš pravo da nisam ni jednog od njih pročitao.
Međutim, hajdemo biti potpuno iskreni prema sebi.
Jesmo li mi ljudi dobri? Pogledajmo u svijet oko sebe, pogledajmo u same sebe i budimo iskreni. Kolike su šanse da mi ljudi postanemo savršeni, poput Boga? Koliko bi nam vremena trebalo da to postignemo? Znamo li mi uopće što to savršenstvo podrazumijeva? Nije li najveće savršenstvo ustvari sposobnost da se bezuvjetno voli? Tko je od nas to dostigao? Tko od nas može reći da potpuno i bezuvjetno voli sve ljude i da je svoj život sasvim posvetio pomaganju ljudima u potrebi, kao Isus? Tko je to dostigao? Tko se od nas može usporediti s Isusom?


Justine,

Znam da nisi pročitao niti jedan od tih Svetih spisa, jer inače ne bi pisao na ovako smiješan i ograničen način o tim spisima.
No, bez obzira na svoje neznanje ti i dalje nastavljaš pisati o tim spisima i to na takav način da iznosiš "svoja razmišljanja o tim spisima" koja su baš u suprotnosti sa učenjima u samim tim spisima. Dakle, daješ izjave o tvrdnjama u tim spisima, kojih u tim spisima uopće nema !!!
Ja sam u jednom prethodnom postu već napisao da se na ovom topicu prestane pisati na evangelizatorski i prozelitistički način, ali ti izgleda nisi ozbiljno shvatio moje pisanje. Ovo je ipak topic koji se zove Buddhizam.
Upravo je nevjerojatno to da ti pišeš o kršćanstvu kao o religiji u kojoj je najveće dostignuće ljubav. Pa to je cilj i Hindusa i budista!!! Ali im je cilj i prosvjetljenje, a i "put" im je drugačiji i to se ne postiže preko slijeđenja Isusa Krista. Mada mislim da u "istočnjačkim religijama" postoji dosta tekstova koji su iste naravi kao i neki dijelovi Biblije.


Justin je napisao/la:

Recite mi, koji čovjek može pobijediti smrt? Nema takvoga. Isus Krist je ustao, ali on nije bio običan čovjek. On je bio utjelovljeni Bog. A mi smo svi 100% ljudi. Mi nismo i nikad nećemo biti bogovi. Osnovna zabluda koju je Neprijatelj donio ljudskom rodu jest da ćemo "postati kao Bog" (Postanak 3:5).


A zašto ti stalno ponavljaš kako "istočnjačke religije" tvrde da je čovjek personificirani Bog? Krv i meso nije Bog! Da si malo ponizniji ja bi si dao vremena i objasnio ti u čemu griješiš u svojem razmatranju "istočnjačkih religija". A što se tiče pobjede nad smrću, doista svaki prosvjetljeni Budist i Hindus je pobjedio smrt !!! Ali ne na onakav način kako to ti sam sebi objašnjavaš !!! Objašnjenje je malo složenije, i čak ima sličnosti sa kršćanstvom !!! Riječ je o besmrtnosti duše, a ne tijela tj. krvi i mesa.
Isus je rekao:"Ne bojte se onih koji mogu ubiti vaše tijelo, ali ne i dušu".
Samim tim je Isus naglasio da je, Justine, svaka duša Besmrtna !!!

Justin je napisao/la:

Ako ćete vi vjerovati tim "svetim spisima" koji tvrde da NEĆETE UMRIJETI, tada im vjerujte. Ali umrijet ćete, kao i svi ljudi. Svi smo mi narušili odnos s Bogom i svi moramo umrijeti. Gdje je izlaz? Gdje je spasenje? Gdje je život? Što sveti spisi kažu o tome? Je li spasenje u SMRTI? Ako to mislite, jako mi je žao, prijatelji, jer smrt i život su dvije suprotne stvari. Onaj tko umre, ne postoji. A biblijski Bog nam je obećao da ćemo vječno postojati s Njim i vječno se radovati s Njim, ako prihvatimo Njegovo spasenje. Isus Krist je rekao: "Ja sam Put, Istina i Život. Nitko neće doći k Ocu, osim kroz mene." (Ivan 14:6).


Na ovaj komplot gluposti koji je pomiješan sa par pametnih i istinitih rečenica mogu samo reći ono što ti namjeravam napisati već nekoliko tjedana - pročitaj za početak Bhagavad gitu od Đure Robotića. Nemoj se ponašati poput čovjeka koji govori o višoj matematici, a nikada nije čuo za derivacije i integrale. Ti si upravo takva osoba. Pišeš da su "istočnjačke religije" isto što i New Age. Otkud ti to? Da li želiš time omalovažiti istočnjačke Svete spise? Ja ću ti reći nešto vrlo iskreno - postoji priličan broj kršćana koji pripadaju u New Age i vjeruju u Isusa!!! Ali ja se ne bih usudio nikada napisati "da zato Biblija nije sveti spis", jer postoje New Age kršćani. A ti pišeš da su "istočnjačke religije od Sotone".
Ako želiš vidjeti što su New Age kršćani, pročitaj si ovu adventističku knjigu:
http://gator243.hostgator.com/~sda/knjige/W.Baron.pdf

Vidim da ti je Fazlija već preporučio da pročitaš Bhagavad Gitu.
A ti se sada nemoj ponašati kao osoba koja prstom upire u tuđi Sveti spis i viče - to je od Sotone !!! Mada si već to i izjavio, da te citiram:
"Osnovna zabluda koju je Neprijatelj donio ljudskom rodu jest da ćemo "postati kao Bog" (Postanak 3:5).

Nema Justine drugog načina da se upoznaš sa budističkim i hinduističkim učenjem nego da pročitaš bar osnovne Svete spise.
Ako misliš da je to za tebe "prozelitizam" onda ti stvarno ne mogu pomoći.
Pa ima toliko katolika koji su otišli studirati Indologiju i ne namjeravaju promijeniti svoju religiju. Proučavajući tuđe svete spise možeš doživjeti ono što su doživjeli i Indolozi, te Fazlija i ja - u jednom trenutku dobiješ ogroman uvid u to da su učenja Hindusa u Bhagavad giti nevjerojatno slična pojedinim dijelovima Biblije !!! I obratno. Takav uvid je dragocjen, jer odjednom počinješ shvaćati one dijelove Biblije koji su ti bili do tada najnerazumljiviji !!!

pozdrav

Euro

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Justin je napisao/la:

Ako ćete vi vjerovati tim "svetim spisima" koji tvrde da NEĆETE UMRIJETI, tada im vjerujte. Ali umrijet ćete, kao i svi ljudi.

Svi smo mi narušili odnos s Bogom i svi moramo umrijeti. Gdje je izlaz? Gdje je spasenje? Gdje je život? Što sveti spisi kažu o tome? Je li spasenje u SMRTI? Ako to mislite, jako mi je žao, prijatelji, jer smrt i život su dvije suprotne stvari. Onaj tko umre, ne postoji.


Nisam odmah obratio pažnju na ovaj tekst.
Daj mi Justine objasni ovakvo tvoje razmišljanje - nisi pročitao niti jedan hinduistički niti budistički Sveti spis. A onda tvrdiš slijedeće - najprije govoriš kako ti Sveti spisi govore da NEĆEMO UMRIJETI, a nakon toga pišeš da ti isti spisi tvrde da je SPAS U SMRTI.
Objasni mi molim te ovu kontradikciju. Tim više što tvrdiš nešto čega nema u tim Svetim spisima, koje ti btw. nisi nikada niti vidio, a kamoli pročitao.

pozdrav

Euro

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Dragi Euro,
nema tu nikakve kontradikcije, jer si i sam potvrdio da vjeruješ da je "duša" besmrtna. Dakle: nakon SMRTI nije kraj, nego ustvari početak, na neki način. To vi vjerujete. To je nauka svih svetih spisa, osim Biblije (nažalost, mnoge kršćanske zajednice su taj Platonov dualizam usvojile, pa kroz te naočale tumače Biblijske tekstove, kao što si ti učinio s Matejem 10:28...).

Ne vidim po čemu sam toliko umišljen, doista. Možda malo jesam (na kraju krajeva, tko nije ni malo??)...
Ni ti ni Fazlija niste odgovorili na puno mojih pitanja. Umjesto toga, govorite mi da nemam pojma ni o čemu. Je li to fer? Zašto bar ne pokušate razmisliti o onome što pišem?

Što se mene tiče, ja sam osnovu vašeg vjerovanja shvatio. A za vas dvojicu se ne može reći da ste shvatili ni osnovne stvari koje Biblija naučava. Ja vam ovo imam pravo reći, jer sam proveo već nekoliko godina studirajući biblijsku teologiju. Ako želite pljuvati po tome što sam naučio, pljujte. Ako je to sve za vas naklapanje teologa, neka vam bude. Ako mislite da svatko u Bibliji može pronaći istinu koja njemu paše, u redu. Ali isto kao što ja nemam pravo u detalje raspravljati o sadržaju "svetih spisa" koje nisam pročitao, tako ni vi nemate pravo raspravljati sa mnom o biblijskoj nauci, jer se vidi da niste upućeni ni u najosnovnije stvari. Ako bi bio malo ponizniji, mogao bih neke tvoje predrasude spram Biblije maknuti, ali trebalo bi mi jako puno stranica i vremena za to... Objašnjavati tekst koji je star 3.500-2000 godina nije uopće jednostavno i ako želimo biti iskreni s tekstom moramo dobro poznavati i povijesni i literarni kontekst, zar ne? A vi tumačite Bibliju onako, "po duhu", i uvjereni ste da je sve baš onako kako vi to vidite. Neka vam bude... Molim vas samo da razmislite o ovome. Ništa drugo ne tražim od vas. Samo da razmislite jesam li sad u pravu ili ne.

Fazlija, napisao si:
Vase judaisticko zrtveno poimanje religije, vase trgovanje ovcama i golubovima u zamjenu za oprost je barbarsko neznanje. Isus je takve izjurio iz hrama. A vi ste sada uveli postavku da je On zrtvovan umjesto svih tih goveda i koza koje su Zidovi dnevno prinosili?!

Po ovome se vidi da nisi shvatio osnovnu poruku cijele Biblije, kao ni naše "poimanje religije". Ne vidim zbog čega si dopuštaš ovako tumačiti Bibliju? Koga je Isus izjurio ih hrama? Tko je uveo postavku da je On žrtvovan umjesto goveda i koza? Jesi li ikad proučio Hebrejima poslanicu? To je poprilično teška poslanica za razumjeti, čak i kršćanima koji su malo bolje potkovani u konceptu otkupljenja, koji se proteže kroz cijelu Bibliju...
Ali zašto se ja uopće trudim, kad ćeš ti i dalje tvrditi da su sva ona mesijanska proročanstva u SZ-u i njihova ispunjenja u NZ-u, ustvari slučajnosti (a svaki čovjek koji se imalo razumije u probabilistiku nikada ovo neće reći), i kad ćeš tvrditi da su mnoge stvari koje u Bibliji pišu, obične izmišljotine. Ne znam kako možeš neke Isusove riječi iz evanđelja uzdizati i tumačiti kako ti paše, a za Kristovu smrt na križu tvrditi da je izmišljotina? Čovječe, jesi li ti svjestan da je ista osoba napisala to sve? Po kojoj logici uzimaš neke rečenice, a druge ocjenjuješ kao bajke?
A što se tiče Kristove smrti na križu, to nije samo događaj o kojemu pišu evanđelja; Kristova smrt je osnovna tema CIJELE Biblije. Ako želiš o tome detaljno raspravljati, možemo. Ali ovako nije u redu. Molim da me nitko krivo ne shvati.

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Justine,


Iznio si masu neistina o "istočnjačkim religijama".
Ja bi se na tvojem mjestu zamislio o tome da pričam ono o čemu ne znam. Ponajviše stoga što nisi pročitao niti jedan "istočnjački sveti spis". I ja te zato ne napadam već ti sugeriram da najprije pročitaš ono o čemu pričaš.
Ja sam Bibliju proučavao. I nemam se namjeru nikome ispričavati zbog mojih razmišljanja o biblijskim tekstovima i tumačenjima.

Ovdje ja definitivno nisam govorio o tebi dok citiraš Bibliju već o tome kako citiraš budističke i hinduističke svete spise sa kojima nisi nimalo upoznat. Došao si na ovaj topic i počinješ pisati ono o čemu nemaš pojma!

Što se tiče Biblije možeš ti imati i svoje ekskluzivno mišljenje o njoj. Glupo je što pišeš da ja pljujem po Bibliji čime sebi unaprijed osiguravaš položaj nedodirljivog teologa. Mislim da je to sramota. Mene nije sram reći da moja denominacija vjeruje u besmrtnost duše, jer su moja kršćanska braća iskusila stanje života nakon smrti i povratka u tijelo. I vidjeli su i raj i pakao. A tih ljudi ima puno. Ne znam, možda ti smeta što sam u KC Riječ Života?

I na kraju da ti odgovorim na tvoju izjavu:
"Objašnjavati tekst koji je star 3.500-2000 godina nije uopće jednostavno i ako želimo biti iskreni s tekstom moramo dobro poznavati i povijesni i literarni kontekst, zar ne? A vi tumačite Bibliju onako, "po duhu", i uvjereni ste da je sve baš onako kako vi to vidite."


Ja niti slučajno ne tumačim svojevoljno Bibliju. Uzgred interesantno je da ti uviđaš koliki je problem u tumačenju Biblije, jer je ona ogromno djelo za koje moramo "dobro poznavati i povijesni i literarni kontekst".

Samo ti želim ukazati na jednu stvar - sa kojim pravom onda tumačiš "istočnjačke svete spise" kada se i za njih mora dobro poznavati i povijesni i literarni kontekst?
Ili misliš da možeš tek tako pričati o nečemu o čemu nemaš pojma?
A ti sam priznaješ da nisi pročitao niti jedan od njih.
Kako te uopće nije sramota raspravljati o nečemu što nikada nisi pročitao?

A što se tiče besmrtnosti duše o tome je već bilo riječi na Forumu, pa smatram da nije potrebno dolaziti na topic Buddhizam i prozivati ljude radi njihovog vjerovanja i tumačenja Biblije i istočnjačkih svetih spisa.
Sve se može riješiti kroz razgovor, jer je ovo Forum i on tome služi. Ja sam potrošio dosta vremena u svojem životu čitajući religijske spise koje prosječnog čovjeka ne zanimaju.
I zato ne želim da mi bilo tko nameće svoje mišljenje.
Jedno je znati, a drugo pisati o onome o čemu ne znaš.
To samo vodi u besplodnu raspravu. A nju si započeo upravo ti Justine iznoseći svoja razmišljanja o spisima koje nikad nisi niti vidio, a kamoli pročitao.
Ne znam na osnovu čega bi ti onda mogao tumačiti što piše npr. u Bhagavad Giti? Koliko vidim samo na osnovu predrasuda o spisima koje ne poznaješ.

Vidi se da na ovom Forumu postoji desetine kršćana koji imaju oprečna mišljenja o Biblijskim pitanjima. Pa tako i o besmrtnosti duše. Nadam se Justine da ti neće smetati moje mišljenje, jer sam ja samo običan čovjek koji je eto član "pogrešne denominacije".

pozdrav

Euro

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Euro, meni se ne čini da si ti član bilo koje kršćanske denominacije, jer si nekoliko puta u našim razgovora pokazao da vjeruješ da Biblija nije cijela nadahnuta i da ju ne trebamo cijelu uzimati za ozbiljno. A s druge strane, vjeruješ u nadahnutost nekih "svetih spisa" čiji nauk se sasvim sukobljava s biblijskim. Ne mogu te stoga svrstati ni u jednu kršćansku denominaciju.

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
...za Kristovu smrt na križu tvrditi da je izmišljotina?

Nikada nisam tvrdio da je Isusova smrt na krizu izmisljotina?! Ne znam gdje si to nasao?! Takve stvari mnogi veliki yogini cine vrlo cesto. Sami se vracaju u zivot nakon svoje smrti, kao sto to cine i sa drugim ljudima ozivljujuci ih i sl. Ima takvih slucajeva vrlo mnogo u bastini yoge i buddhizma pa istocnjaci time nisu bas nesto ocarani. Stoga me ne cudi uopce da je to i Isus cinio. Nikada nisam propblematizirao Njegovu smrt i uskrsnuce.

Čovječe, jesi li ti svjestan da je ista osoba napisala to sve? Po kojoj logici uzimaš neke rečenice, a druge ocjenjuješ kao bajke?

Apsolutno je dokazano da su Bibliju pisali mnogi i razliciti ljudi u vrlo dugackom vremenskom razdoblju. To je neosporiva cinjenica i ne znam zasto bi smo o tome trebali razgovarati. Pisci pojedinih dijelova su se cak i otvoreno potpisivali, tako da mi danas imao poslanice, evandjelja, starozavjetne knjige koje nose imena po svojim autorima... Kakva ista osoba?!

A što se tiče Kristove smrti na križu, to nije samo događaj o kojemu pišu evanđelja; Kristova smrt je osnovna tema CIJELE Biblije.

Jesi li bas posve siguran da je ovo vrlo utemeljena i nepristrana ocjena?! Ja bas i nisam! Recimo, cijela judaisticka bastine se ne bi opce slozila s ovom tvrdnjom. To ne znaci da ti ne mozes osobno imati takav dojam, ali barem si dozvoli toliku umnu sirinu i slobodu da prihvatis da postoje i sasvim utemeljena misljenja koja nisu suglasna s tom tvrdnjom.

descriptionBuddhizam - Page 8 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply