Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Obožavanje svetaca, kipova i slika

power_settings_newLogin to reply
+44
UČENIK10
ziger
Domenika
kristina888
vijesnik
Navi
jakob
laodikejac
melkisedek
Istina
emanuel
Medeni
Naomi
Bhakti
Caesar
crusader
Ruta
Peaceful_warior
imhotep
ILIJA
moki72
simply
tomahowk1
Mila
Želislav
10
NJEGOVA
Velikomucenik
jony
Euro
senka
Totus Tuus
cubela
Justin
Izrail
Daniel
kon
Blue
No Nick
Spart
dominik
Sinke
forestsilvy
kainos
48 posters

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Zašto možda? Zar si ikad mislio da ja stojim iza tih monstruoznosti?


Hehe...ne, nego zato sto ti tako nesto kazes, pa otkuda znam sa cime si to povezao.

Ovo postaje zamorno i uvredljivo.

Neka bilo koji Protestant na ovoj stranici proba naći ijedan jedini djelić moje apologetike u kojem sam ja branio Inkviziciju, i Katoličku i Protestantsku.

Živo se nadam da će netko naći.

Jer netko je ovdje pomiješao lončiće, a nadam se da nisam ja.


ne, nisi prijatelju, osim toga-opuste se malo, sto ti je? Ja sam te samo pitao-da li je ti branis??

Pozdrav.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
No Nick je napisao/la:
Zašto možda? Zar si ikad mislio da ja stojim iza tih monstruoznosti?


Hehe...ne, nego zato sto ti tako nesto kazes, pa otkuda znam sa cime si to povezao.

Ovo postaje zamorno i uvredljivo.

Neka bilo koji Protestant na ovoj stranici proba naći ijedan jedini djelić moje apologetike u kojem sam ja branio Inkviziciju, i Katoličku i Protestantsku.

Živo se nadam da će netko naći.

Jer netko je ovdje pomiješao lončiće, a nadam se da nisam ja.


ne, nisi prijatelju, osim toga-opuste se malo, sto ti je? Ja sam te samo pitao-da li je ti branis??

Pozdrav.


Ja kao "nešto tako kažem" kao da branim Inkviziciju?

I nakon svega me pitaš- da li ja branim Inkviziciju?

Hajde citraj me, kada sam rekao nešto što ti se učinio da brani Inkviziciju?

I kome bi to ikada palo na pamet?

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Sinke, ajde još jedan put pročitaj moje postove, pa se nadam da ćeš shvatiti što sam rekao.

Nije istina da se kipovima i slikama ne pripisuju čudotvorne moći! Gledaj malo dnevnik i čitaj novine (npr. u Splitu proslava zaštitnika prije par dana i "čudotvorne moći svetog Duje".) Crkva to ne demantira. Poslušaj što svećenik govori kad su procesije sa slikama i kipovima svetaca.

Drugo, ljudi pred tim "čudotvornim stvarima" ostavljaju novac. One za to i služe.

Treće - rekao sam da sam protiv organizirane religije! Prema tome i protiv protestanata i njihovih povjesnih grešaka. Ne branim luterane i njihove kipove. Dakako - isti su kao i katolici. I tako ostale denominacije. Samo sam rekao da su u svoje vrijeme imali više istine nego katolici - ali su se okrenuli i radili isto što je radila mama. Na žalost, to je slučaj svake denominacije. Pa sad i pentekostalici se okreću i rade isto što i mama. Njihova izaslanstva idu u Rim.

Prema tome - svakom dobu Bog otkriva više. Bog će nas držati odgovornim za naše vrijeme i za onoliko istine koja je bila otkrivena u naše vrijeme. Danas nisam protestant niti luteran, niti metodista - zato što je danas Bog otkrio više. Ali, kad je bilo otkriveno samo opravdanje vjerom - ja bih to bio prihvatio - zato što u to vrijeme nije bilo više istine. Luter je pušio, pio - zato što njegovom vremenu Bog još nije bio otkrio posvećenje. A ja danas ne puši, ne pijem - zato što je to danas otkriveno - pa prema tome ja danas osuđujem pušenje, pijenje. Iako, razumijem da je to Luter radio i očekujem ga vidjeti u nebu - jer je onu istinu koju je Bog otkrio njegovom vremenu prihvatio. A to je protiv plaćanja za oprost grijeha itd. Dakako da se ne slažem s ostalim njegovim djelima. Ali - lako je to danas reći kad je Bog otkrio više. Onda to vjernici nisu znali i mislili su da rade dobro - a radili su krivo!

Nadam se da si me shvatio i da mi ponovno nećeš pripisati stvari iz prethodnih postova koje ne tvrdim. Vjerujem da ti nije cilj napadati mene za nešto što nisam rekao. U protivnom, imam osjećaj da namjerno izvrćeš ono što sam htio reći.

Dakako, uzimam u obzir da je ovo forum i da se teško izraziti da bi svi i u potpunosti shvatili ono što zaista želim reći.

Pozdrav svima!

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
2 Sinke:

To sto si naveo su vise spekulacije nego jasni, nedvosmisleni argumenti.

Moram priznati da skoro nisam video ovaku zloupotrebu Biblije.

U svakom slucaju pozdrav :-)

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Ovo zaista nema smisla. Koje god pitanje da se pokrene, odgovor Rimokatolicima je "inkvizicija!"

Katolik: Naše učenje o ikonama je...
Odgovor: Inkvizicija!

Katolik: Naše učenje o danu Gospodnjem je...
Odgovor: Inkvizicija!

Katolik: Koliko je sati?
Odgovor: Inkvizicija!

Kao pravoslavni Hrišćanin, nemam razloga da navijam ni za koga u utakmici Rim - Vitenberg, ali mislim da to zaista nije u redu u jednom prijateljskom dijalogu.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Prema tome - svakom dobu Bog otkriva više. Bog će nas držati odgovornim za naše vrijeme i za onoliko istine koja je bila otkrivena u naše vrijeme. Danas nisam protestant niti luteran, niti metodista - zato što je danas Bog otkrio više. Ali, kad je bilo otkriveno samo opravdanje vjerom - ja bih to bio prihvatio - zato što u to vrijeme nije bilo više istine. Luter je pušio, pio - zato što njegovom vremenu Bog još nije bio otkrio posvećenje. A ja danas ne puši, ne pijem - zato što je to danas otkriveno - pa prema tome ja danas osuđujem pušenje, pijenje. Iako, razumijem da je to Luter radio i očekujem ga vidjeti u nebu - jer je onu istinu koju je Bog otkrio njegovom vremenu prihvatio. A to je protiv plaćanja za oprost grijeha itd. Dakako da se ne slažem s ostalim njegovim djelima. Ali - lako je to danas reći kad je Bog otkrio više. Onda to vjernici nisu znali i mislili su da rade dobro - a radili su krivo!


Ovo je apsurdno. Prema tebi, Bog svako toliko objavi nešto novo- gdje to u Bibliji piše?

I kakva te ideja uhvatila, čovječe, da je nakon apostolskih vremena Bog objavio da je zabranjeno pušiti i piti? Isus pije vino- sva četiri Evanđelja govore o tome ( Luka 22:18, Marko 14:25, Matej 26:29, Ivan 2:1 ) !
Isusovo prvo čudo Mu je bilo da je napravio od vode vino!

Sveti Pavao savjetuje Timoteju da se pije vino ako ima problema s probavom i slabostima( 1. Timoteju 5:12 ).


Za što ti sebe smatraš da tako izvrćeš Riječ Božju?
rtmf

Nadam se da si me shvatio i da mi ponovno nećeš pripisati stvari iz prethodnih postova koje ne tvrdim. Vjerujem da ti nije cilj napadati mene za nešto što nisam rekao. U protivnom, imam osjećaj da namjerno izvrćeš ono što sam htio reći.


Što si rekao, rekao si.
Tvoje će te riječi opravdati, tvoje će te riječi osuditi. ( Matej 12:37 )
Mene moje, Luthera njegove, Inkvizitore njihove, vjerne njihove.

Svima će u Onaj Dan djela srca izaći na sunce.

Zadnja promjena: ; pon 14 svi 2007, 03:46; ukupno mijenjano 6 put/a.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Velikomucenik je napisao/la:
2 Sinke:

To sto si naveo su vise spekulacije nego jasni, nedvosmisleni argumenti.

Moram priznati da skoro nisam video ovaku zloupotrebu Biblije.

U svakom slucaju pozdrav :-)


A zašto nisi jednostavno rekao da mi ne možeš odgovoriti na potpuno jasne i argumentirane Biblijske citate koji kažu da su ljudi širili ruke prema Hramu?

Ne kažu li Protestanti " Biblija će opravdati samu sebe? "

Što se tiče zloupotrebe Biblije, ti znaš tko je u šesnaestom stoljeću izbacio spise Starog Zavjeta poput Siraha ili Makabejaca, a ostatak proglasio jedinim izvorom vjere?

U svakom slučaju, pozdrav!

Zadnja promjena: ; pon 14 svi 2007, 02:21; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Zvonko M. je napisao/la:
Ovo zaista nema smisla. Koje god pitanje da se pokrene, odgovor Rimokatolicima je "inkvizicija!"

Katolik: Naše učenje o ikonama je...
Odgovor: Inkvizicija!

Katolik: Naše učenje o danu Gospodnjem je...
Odgovor: Inkvizicija!

Katolik: Koliko je sati?
Odgovor: Inkvizicija!

Kao pravoslavni Hrišćanin, nemam razloga da navijam ni za koga u utakmici Rim - Vitenberg, ali mislim da to zaista nije u redu u jednom prijateljskom dijalogu.


Treba uzeti u obzir da je Inkvizicija bila zapravo Inter-Katolički fenomen. Većina ubijenih bile su Katolkinje koje se optužilo da su vještice, primjerice.

Drugim rječima, radilo se o fenomenu da je kler procesuirao laike, tako da se čak ne radi niti o podjeli na Crkve. S druge strane, činjenica je da su inkvizicije bile u Katoličkim i Protestantskim zemljama, dok je Pravoslavlje, Hvala Bogu, izbjeglo tu grešku.

Inače, ja sam veliki prijatelj Pravoslavlju te mnogo razmišljam o prevladavanju šizme, ali o tome ćemo drugi put.

Inače, ovo s inkvizicijom ti je samo faza u dijalogu. Ima ljudi ovdje koji, kad ne znaju odgovoriti na nešto, kažu da smo mi ljudima branili da čitaju Bibliju, da smo nacisti, pogani te progonitelji Crkve.

Rijetko kad dobijem odgovor na pitanje- već sam i zaboravio da sam pitao koja je doktrina Katoličke Crkve zaslužna za Inkviziciju.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Opšte je poznato da su Protestanti uzvratili istom merom, da ne citiramo sada neke poznate izjave i dela. Takvo je bilo vreme, ne može se optužiti isključivo RKC za to. Trebalo je da kao vodeća hrišćanska zajednica na zapadu odoli iskušenju da pođe za duhom vremena, ali za taj greh su podjednako krivi i ostali.

Da se vratimo na temu, evo jedne zanimljive knjige koja se bavi ikonoboračkim sporom:

"Učenje ikonoboraca i pravoslavni odgovor" Leonid Uspenski

Svako dobro i radujte se - Hristos Vaskrse!

Napomena: Verovatno će navedeni tekst biti težak i nerazumljiv za one koji nisu upućeni u hristološke sukobe o kojima se raspravljalo u prvim vekovima Hrišćanstva, ali sam siguran da se isplati malo se pomučiti pošto bi moglo da nas uvede u dublje razmišljanje na ovu temu. Analizom ovog teološkog sukoba iz VIII veka, može se videti koliko je ovo pitanje duboko i koliko je vezano za samu suštinu Hrišćanstva.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Sinke je napisao/la:
Izvini, prijatelju dragi, a sto da ja tebi na ovo kazem?? Sto zelis reci, kako je nastala inkvizicija?? A osim toga, nemam pojma zasto me poistovecujes sa ostalim protestantima?? Nemas potrebe za time, jer ja nista manje ne bih osudio dela njihova koja su u suprotnosti sa svim normalnim parametrima gde je ljudski zivot jako bitan, bez obzira sto veruje.

Pozdrav.


Zašto tada ti mene poistovjećuješ s Katolicima koji su činili takva zlodjela?

Inače, još uvijek čekam da mi netko citira dogmu u kojoj Katolička Crkva daje potporu Inkviziciji. Može i na topic o inkviziciji ( ali onda recite da ste je poslali jer ne pratim sve topice na ovom forumu ).



Prije svega pozdrav svima, novi sam ovdje!!!Basketball

Evo malo citam i moram priznati da ima zanimljivih stvari i razmisljanja, a sto se tice inkvizicije i ostalih gadosti mislim da nitko ne namece taj teret katoliku kao pojedincu vjerniku, mene jedino smeta tvrdnja i pozivanje na crkvenu tradiciju te vodstvo svetog duha u tom razdoblju koja mi nikako ne moze biti logicna, jer ne vidim ni jednu pozitivnu stranu i ulogu KC, a kamoli da ju je vodio Bozji duh, to je u najmanju sarkasticna izjava.

Usporediti prve krscane i apostole poniznog duha sa oholim i pokvarenim crkvenim vladarima i papama je van svake logike ...

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Sinke je napisao/la:

Rijetko kad dobijem odgovor na pitanje- već sam i zaboravio da sam pitao koja je doktrina Katoličke Crkve zaslužna za Inkviziciju.


Iako ovo nije tema o inkviziciji - samo da ti odgovorim na pitanje. 1252. papa Inocent IV izdao dokument "Ad ekstirpanda". Inače dokument zauzima stajalište da heretike treba "zgaziti kao otrovne zmije". (Slične su stvari iznosili pape Aleksandar IV (1254-12619, Klement IV (1265-1268), Nokola IV (1288-1292), Bonifacije VII (1294-1303)).

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Prije svega pozdrav svima, novi sam ovdje!!!Basketball

Evo malo citam i moram priznati da ima zanimljivih stvari i razmisljanja, a sto se tice inkvizicije i ostalih gadosti mislim da nitko ne namece taj teret katoliku kao pojedincu vjerniku, mene jedino smeta tvrdnja i pozivanje na crkvenu tradiciju te vodstvo svetog duha u tom razdoblju koja mi nikako ne moze biti logicna, jer ne vidim ni jednu pozitivnu stranu i ulogu KC, a kamoli da ju je vodio Bozji duh, to je u najmanju sarkasticna izjava.

Usporediti prve krscane i apostole poniznog duha sa oholim i pokvarenim crkvenim vladarima i papama je van svake logike ...


Zdravo 10, nadam se konstruktivnoj raspravi s tobom.

Problem koji imamo jest da neki Protestanti zamjeraju Inkviziciju Katolicima, ali se prave blesavi kako su Protestanti palili i ubijali jednakom mjerom u svojim inkvizicijama.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
jony je napisao/la:
Sinke je napisao/la:

Rijetko kad dobijem odgovor na pitanje- već sam i zaboravio da sam pitao koja je doktrina Katoličke Crkve zaslužna za Inkviziciju.


Iako ovo nije tema o inkviziciji - samo da ti odgovorim na pitanje. 1252. papa Inocent IV izdao dokument "Ad ekstirpanda". Inače dokument zauzima stajalište da heretike treba "zgaziti kao otrovne zmije". (Slične su stvari iznosili pape Aleksandar IV (1254-12619, Klement IV (1265-1268), Nokola IV (1288-1292), Bonifacije VII (1294-1303)).


Jony, hoćeš konačno reći doktrinu ili dokumente? Nemam uopće namjeru kao doktrinu Protestanata navoditi Lutherove zapise kako bludnicama treba rezati žile na ulicama- protestantske doktrine su Sola Scriptura i Sola Fide i ja njih ne smatram krivima za sve jadne kmetove koje je Luther osudio na smrt.

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Sinke je napisao/la:
jony je napisao/la:
Sinke je napisao/la:

Rijetko kad dobijem odgovor na pitanje- već sam i zaboravio da sam pitao koja je doktrina Katoličke Crkve zaslužna za Inkviziciju.


Dokument se zove "Ad ekstirpanda" (izdao ga je 1252. papa Inocent IV).
Služio je kao doktrinalna osnova za ono što je crkva inkvizicijom provodila u praksu. Nemoj mi samo reći da je crkva provodila inkviziciju, a nije ju podržavala (ili da ju je netko prisiljavao na to).

Iako ovo nije tema o inkviziciji - samo da ti odgovorim na pitanje. 1252. papa Inocent IV izdao dokument "Ad ekstirpanda". Inače dokument zauzima stajalište da heretike treba "zgaziti kao otrovne zmije". (Slične su stvari iznosili pape Aleksandar IV (1254-12619, Klement IV (1265-1268), Nokola IV (1288-1292), Bonifacije VII (1294-1303)).


Jony, hoćeš konačno reći doktrinu ili dokumente? Nemam uopće namjeru kao doktrinu Protestanata navoditi Lutherove zapise kako bludnicama treba rezati žile na ulicama- protestantske doktrine su Sola Scriptura i Sola Fide i ja njih ne smatram krivima za sve jadne kmetove koje je Luther osudio na smrt.


Prvo, slažem se s tobom da Luther u mnogim stvarima nije bio u pravu i da nije razumio sve biblijske istine. S Luterom se slažem kad su u pitanju indulgencije i želja da Biblija bude dostupna 
ljudima na njihovom jeziku. Ne bih volio da je danas Biblija na latinskom. Dakle, ponavljam da se s Luterom slažem kad su u pitanju indulgencije i pokušaju činjenja Biblije dostune vjernicima prijevodom na njihov narodni jezik. S mnogim se ne slažem, kao ni ti. Međutim, ako ne zbog ničeg drugog - zbog ovog dvije je imao više svijetla nego KC (jer u ostalim stvarima nije bio gori od nje - a u ovom je bio bolji).

Podržavaš li ti indulgencije i da li bi htio da je Biblija danas i dalje dostupna samo svećenstvu na latinskom jeziku? (Ako ne - moglo bi se reći da si što se toga tiče luteran - povnavljam, što se toga tiče).

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Dokument se zove "Ad ekstirpanda" (izdao ga je 1252. papa Inocent IV).
Služio je kao doktrinalna osnova za ono što je crkva provodila u praksu. Nemoj mi samo reći da je crkva prakticirala nešto što nije podržavala (ili da ju je netko prisiljavao na inkviziciju).

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Dakle, ponavljam da se s Luterom slažem kad su u pitanju indulgencije i pokušaju činjenja Biblije dostune vjernicima prijevodom na njihov narodni


Slažeš se i da je iz Biblije trebalo izbaciti neke knjige Starog Zavjeta, kao što i Luther govori " u mojoj Bibliji nema nekih knjiga".

Podržavaš li ti indulgencije i da li bi htio da je Biblija danas i dalje dostupna samo svećenstvu na latinskom jeziku?


Indulgencija je sasvim legitiman Biblijski nauk ( 2 Kraljevi 12:5 ) samo su neki iz Katoličkog klera počeli zloupotrebljavati taj čin. Umjesto da ljudima za pokoru grijeha kažu da ostave malo od svog primanja za siromašne, rekli bi im kako moraju uplatiti za gradnju zlatnih vrata biskupije. Indulgencija nikada nije bila "prodaja oprosta", već "prodaja pokore".

Inače, Katolička Crkva je ohrabrivala narod da čita Bibliju. Primjerice, na slikama je vidljivo da je jedna Biblija uvijek bila lancima zavezana u predvorju Crkve kako bi je ljudi mogli čitati, ali ne i odnjeti kući ( mnogi su ljudi mislili da je Biblija "čarobna" slično kako je i danas neki Protestanti doživljavaju kao "Živu Riječ Božju". ) Prijevod je bio latinski- ali ne zato što smo se bojali da će ljudi nešto pročitati što nije u skladu s našim učenjima, već zato što nije bilo povijesne potrebe za Bibliju na narodnom jeziku kada većina naroda nije znala čitati ( a prijevod Biblije je nešto izuzetno teško za napraviti, da ne spomenem uopće da je za jedan primjerak koji bi se morao prepisivati trebalo mnoge godine ).

Dokument se zove "Ad ekstirpanda" (izdao ga je 1252. papa Inocent IV).
Služio je kao doktrinalna osnova za ono što je crkva provodila u praksu. Nemoj mi samo reći da je crkva prakticirala nešto što nije podržavala (ili da ju je netko prisiljavao na inkviziciju).


Jony, reci mi doktrinu koja je proizašla iz "Ad Extirpadna".

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Sinke je napisao/la:
Indulgencija je sasvim legitiman Biblijski nauk ( 2 Kraljevi 12:5 ) samo su neki iz Katoličkog klera počeli zloupotrebljavati taj čin. Umjesto da ljudima za pokoru grijeha kažu da ostave malo od svog primanja za siromašne, rekli bi im kako moraju uplatiti za gradnju zlatnih vrata biskupije. Indulgencija nikada nije bila "prodaja oprosta", već "prodaja pokore".


Upravo radi toga smatram da je Luter bio Božji čovjek za svoje vrijeme - jer je stao tome na kraj. Iako se ne slažem s mnogim njegovim stvarima - zbog nekoliko ovakvih stvari vjerujem da je imao više svjetla nego KC. Sigurno nije razumio sve istine Biblije. Isto tako vjerujem da su od njegovog učenja ljudi napravili organiziranu crkvu koja je ista kao i KC. Ali isto tako vjerujem da je Bog nastavio dalje otkrivati istine - svakom dobu sve više. Stoga, danas biti luteranom je isto kao i biti katolik - jer je to znak da nismo nastavili slijediti svijetlo - već da smo ostali u onome što je nekad bilo svijetlo - (npr. Isto su napravili Židovi koji su nastavili slijediti svoju tradiciju, a nisu prepoznali Ivana Kristitelja. A nakon Ivana je došao Isus - i vidimo da nije bilo dovoljno ostati u Ivanovom učenju, već su 
se njegovi učenici morali ponovno krstiti Djela 19...)

Sinke je napisao/la:
Inače, Katolička Crkva je ohrabrivala narod da čita Bibliju. Primjerice, na slikama je vidljivo da je jedna Biblija uvijek bila lancima zavezana u predvorju Crkve kako bi je ljudi mogli čitati, ali ne i odnjeti kući ( mnogi su ljudi mislili da je Biblija "čarobna" slično kako je i danas neki Protestanti doživljavaju kao "Živu Riječ Božju". ) Prijevod je bio latinski- ali ne zato što smo se bojali da će ljudi nešto pročitati što nije u skladu s našim učenjima, već zato što nije bilo povijesne potrebe za Bibliju na narodnom jeziku kada većina naroda nije znala čitati ( a prijevod Biblije je nešto izuzetno teško za napraviti, da ne spomenem uopće da je za jedan primjerak koji bi se morao prepisivati trebalo mnoge godine ).


To je kao da ja tebe ohrabrujem da čitaš Bibliju na kinsekom. A to da nisu imali vremena prevesti Bibliju je smještno. Uzmi broj svećenika - neka svatko prevede dnevno jednu stranicu - mislim da bi Biblija bila prevedena za par mjeseci - ako ne i prije. Jednostavno crkvi nije bilo u interesu prevedena Biblija - jer mnoge njezine doktrine nisu u skladu s Biblijom, već s ljudskom tradicijom.

Sinke je napisao/la:
Jony, reci mi doktrinu koja je proizašla iz "Ad Extirpadna".


Dokument "Ad Extirpadna" bio je doktrinalno objašnjnje inkvizicije! Na osnovi toga je crkva kasnije provodila inkviziciju. Tražio si dokument, i evo - tu je!

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
Upravo radi toga smatram da je Luter bio Božji čovjek za svoje vrijeme - jer je stao tome na kraj. Iako se ne slažem s mnogim njegovim stvarima - zbog nekoliko ovakvih stvari vjerujem da je imao više svjetla nego KC. Sigurno nije razumio sve istine Biblije. Isto tako vjerujem da su od njegovog učenja ljudi napravili organiziranu crkvu koja je ista kao i KC. Ali isto tako vjerujem da je Bog nastavio dalje otkrivati istine - svakom dobu sve više. Stoga, danas biti luteranom je isto kao i biti katolik - jer je to znak da nismo nastavili slijediti svijetlo - već da smo ostali u onome što je nekad bilo svijetlo - (npr. Isto su napravili Židovi koji su nastavili slijediti svoju tradiciju, a nisu prepoznali Ivana Kristitelja. A nakon Ivana je došao Isus - i vidimo da nije bilo dovoljno ostati u Ivanovom učenju, već su
se njegovi učenici morali ponovno krstiti Djela 19...)


Zapravo, pravi čovjek koji je tome "stao na kraj" bio je Sveti Franjo Asiški koji je svojim svetim siromaštvom uspio natjerati ljude da misle. Luther je iz Biblije izvadio gomilu knjiga a ostale promijenio kako bi mu pasale ( dodavao je riječi u Bibliju- primjerice u Poslanici Rimljanima 3:28 je dodao (kurziv) "vjerom i samo vjerom".

To je kao da ja tebe ohrabrujem da čitaš Bibliju na kinsekom. A to da nisu imali vremena prevesti Bibliju je smještno. Uzmi broj svećenika - neka svatko prevede dnevno jednu stranicu - mislim da bi Biblija bila prevedena za par mjeseci - ako ne i prije. Jednostavno crkvi nije bilo u interesu prevedena Biblija - jer mnoge njezine doktrine nisu u skladu s Biblijom, već s ljudskom tradicijom.


Ako naše doktrine nisu bile u skladu s Biblijom, zašto je Katolička Crkva proglasila Biblijski Kanon u četvrtom stoljeću takvim? Zašto nije u kanon stavila gnostička evanđelja koja spominju Marijin uzgon na Nebo?

Ljudi nisu baš previše imali interesa za proučavanjem Svetog Pisma- kao što je već bilo rečeno, većina ih nije znala čitati pa je Biblija u predvorju Crkve uglavnom služila za intelektualce koji su željeli morlanu okrijepu. Ljude se podučavalo usmenim putem ( kako misliš da su išta znali o Kršćanstvu ako nije bilo Biblije ? )

Što se tiče broja svećenika i prijevoda Biblije, ponovo si u krivom. Prijevodi Biblije davali su se samo i isključivo visokim stručnjacima, a mnogi u kleru nisu bili stručnjaci za Grčki. Sveti Augustin nije baš previše znao grčki, po nekim podacima. Kada bi se knjiga prevela, trebalo je prijevod i umnožiti- i to se i radilo u samostanima gdje su taj posao činili redovnici. Jedan redovnik bi Bibliju prepisivao s vrhunskom koncentracijom i za jednu kopiju trebalo je jako puno vremena. Najmanja greška mogla je promijeniti Bibliju-jer su se prepisivale kopije kopija, pa je jedna greška mogla utjecati na gomilu primjeraka Biblije.

Da su Katolici nešto skrivali od Biblije, tada sigurno ne bi uopće imali interes prepisivati toliko Bibliju i ne bi toliko truda uložili u njeno kopiranje. Dapače, logičnije bi bilo da su spriječavali njenu pisanu poruku. Ali sav truf govori drukčije- Katolici su čuvali Bibliju. Tek kada je Luther počeo pisati po Bibliji i uvoditi riječi koje nisu bile zapisane od apostola, tek tada smo se digli protiv njegovih "Biblija".


Dokument "Ad Extirpadna" bio je doktrinalno objašnjnje inkvizicije! Na osnovi toga je crkva kasnije provodila inkviziciju. Tražio si dokument, i evo - tu je!


Niti je Ad Extirpanda doktrina, nit je Inkvizicija doktrina.
Kad je papa ex cathedra rekao da se moraju ubijati protivnici Crkve? U kojem je to stoljeću bilo?

I zanima me kako ti doživljavaš Petrovo upozorenje da se Biblija ne smije čitati samovoljno ( 2. Petrova 1:20 ).

descriptionObožavanje svetaca, kipova i slika - Page 19 EmptyRe: Obožavanje svetaca, kipova i slika

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply