Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Vjerodostojnost Biblije?

power_settings_newLogin to reply
+5
Totus Tuus
cubela
No Nick
hrvoje hrki
forestsilvy
9 posters

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyVjerodostojnost Biblije?

more_horiz
Zavirimo li u povijest i arheoloska otkrica naici cemo na nedavno otkrivene pločice u Ebli. Ebla je biblioteka od 16 000 pločica i upravo te pločice potvrđuju rana poglavlja Knjige Postanka. Ne samo da sadrže imena Adama, Eve i Noe te izvjescuju vjeru stvaranja iz ničega; „ Gospodar neba i zemlje;zemlje ne bijaše;ti je stvori, jutarnje svjetlo još nisi učinio da postoji“ (Arhivi Eble, 259) već sadrže zakone i pravila koje pokazuju razrađen sudbeni sustav i zakone koji pobija tvrdnju kritičara da Mojsije nije mogao napisati Petoknjizje(Postanak,Izlazak, L.Zakonik, Brojevi i Ponovljeni zakon) jer je bio nepismen buduci da po njihovim tvrdnjama u to doba pismo nije bilo izumljeno. Imajmo na umu da je Mojsije zivio oko 1400g pr.Kr, a 1000 godina nakon kraljevstva Eble.

Tekst Izaije ako ste ga procitali sa preciznoscu govori o detaljima Kristovog zivota kao i smrti. (Izaija 53; 9:1-6 ;50:6; 55:9 ) Mnogi kritičari su tvrdili da je pisan nakon Kristove smrti jer; „Kako je netko mogao s tolikom preciznosću pisati o dogadajima u Isusovu zivotu stotinama godina prije njegova rodenja i smrti.“ Inace Biblijski znanstvenici kažu da Biblija sadrži oko 2500 prorocanstva, od kojih je 2000 ispunjeno, a vjerojatnost ispunjena je 1: 10²ººº ³. Slava Bogu da su kriticari ostali zabezeknuti kada su u Kumranskim pećinama otkriveni Izaijini tekstovi(i drugi spisi) i kada je Nizozemac Jan Der Ploeg utvrdio da spisi potječu oko 100god. Prije Krista. Usporedimo li tekstove stare 2000god. sa danasnjim prijevodima doci cemo do zapanjujuce istovjetnosti, stoga mozemo sa sigurnoscu odbaciti misljenje u ne vjerodostojnost. Što je sa Novim Zavjetom? Na temelju skripta koje datiraju od poč. 2 do 4st. mozemo rekonstriurati cijeli Novi Zavjet.Spisi najblizi izvorniku su tzv. P52 koji datiraju od 110-125.g poslije Krista. Drugi rukopisi za koje znanstvenici vjeruju da datiraju s kr.1st. nose naziv Chester Beatty Papyrus ІІ te sadrze sve Pavlove poslanice osim pastoralnih. Uzmimo u obzir da gotovo sve Pavlove poslanice, 4 Evandelja i Djela Apostolska potječu iz 2st. Bodmer Papyri sadrzi Ivanove spise, 1 i 2 Petrovu poslanicu i Judinu iz 3st, te vece dijelove Lukina Evandelja. Codex Sinaiticus pronasao je Konstantin von Tischendorf u samostanu Svete Katarine u podnožju Sinaja.(poc.-polovica 4st) Sadrzi cijeli Novi Zavjet te je pouzdano svjedocanstvo vjerodostojnosti Biblije. Nalazi se u Britanskom muzeju u Londonu.

Postoji preko 5.366 skripta Novog Zavjeta ili njegovih dijelova. Lingvisti B.F.Westcott i F.J.A Hort koji su proucavali oko 4000 skripta dosli su do zakljucka da je 7/8 identicno a 1/8 ima promjene u redu rijeci ili neke druge slicne detalje. Dr. Warfield kaze; „Ako usporedimo sadasnji tekst NZ s bilo kojim starijim tekstom, moramo priznati čudesnu istovjetnost.“

Biblija se sastoji od 66 knjiga(SZ39,NZ27) koje su pisane od oko 40 razlicitih ljudskih autora u periodu od oko 1,600 god. Ne samo da je 1,600 godina jako dug period nego su ljudski autori potpuno razliciti. Mojsije-pol.voda, Jošua-vojskovoda, David-pastir, Solomon-kralj, Amos-pastir i berač voca, Danijel-prvi svecenik, Matej-kolektor poreza, Luka-doktor, Paul-ucitelj i Petar-ribar. Takoder je pisana na 3 razlicita kontinenta, Europa, Azija i Afrika, a ipak nakon svega navedenog ona je jedan cjeloviti sadrzaj, drugim rijecima bez obzira sto je pisana na razlicitim kontinentima, od razlicitih ljudi u periodu od 1600 godina tih 66 knjiga su medusobno povezane u jedan veliki cjeloviti sadrzaj. Kako? „ Prije svega ovo znajte: nijedno proročanstvo sadržano u Pismu nije stvar samovoljnog tumačenja, jer nikad neko proročanstvo nije došlo od ljudskog htijenja, nego su ljudi govorili od Boga, potaknuti od Duha Svetoga“ 2petr. 1:20-21.

Od ranih rimskih careva kao Dioklecijan kroz komunisticke diktatore do danasnjih ateista i agnostika, Biblija se održala i preživjela sve njene napadace i jos uvijek je najrasirenija i najizdavanija knjiga u svijetu danas. Jos uvijek je napadana od znanosti, psihologije i politickih pokreta, ali ipak ostaje istinita i vazna danas kao i onda kada je prvi puta pisana. To je knjiga koja je promjenila bezbroj zivota u zadnjih 2000 godina i bez obzira koliko je protivnici pokusali napasti, diskreditirati i unistiti ona ostaje jednako snazna, jednako istinita i jednako vazna nakon napada kao sto je i prije bila. Tocnost koja je sačuvana unatoc svakom pokusaju da se pokvari, napadne ili unisiti je jasno svjedocanstvo da je Biblija usitinu Bozja Rijec. Ne bi nas trebalo zacuditi da bez obzira koliko Biblija bila napadnuta ona uvijek izade nepromjenjena i citava. Ipak je Isus rekao, „ Nebo i zemlja proci ce, ali Rijeci Moje nece proci! “ (Marko 13:31)daj srce

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
Hvala Bogu!
No kako razumijemo ono što čitamo.
Kako razumiješ knjigu Daniiela u kojoj se govori o napadu jedne sile protiv Boga i njegovog naroda?
Ako imaš volje pozvao bih Te na topic o Danielu.

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
forestsilvy je napisao/la:
Zavirimo li u povijest i arheoloska otkrica naici cemo na nedavno otkrivene pločice u Ebli. Ebla je biblioteka od 16 000 pločica i upravo te pločice potvrđuju rana poglavlja Knjige Postanka. Ne samo da sadrže imena Adama, Eve i Noe te izvjescuju vjeru stvaranja iz ničega; „ Gospodar neba i zemlje;zemlje ne bijaše;ti je stvori, jutarnje svjetlo još nisi učinio da postoji“ (Arhivi Eble, 259) već sadrže zakone i pravila koje pokazuju razrađen sudbeni sustav i zakone koji pobija tvrdnju kritičara da Mojsije nije mogao napisati Petoknjizje(Postanak,Izlazak, L.Zakonik, Brojevi i Ponovljeni zakon) jer je bio nepismen buduci da po njihovim tvrdnjama u to doba pismo nije bilo izumljeno. Imajmo na umu da je Mojsije zivio oko 1400g pr.Kr, a 1000 godina nakon kraljevstva Eble.

Tekst Izaije ako ste ga procitali sa preciznoscu govori o detaljima Kristovog zivota kao i smrti. (Izaija 53; 9:1-6 ;50:6; 55:9 ) Mnogi kritičari su tvrdili da je pisan nakon Kristove smrti jer; „Kako je netko mogao s tolikom preciznosću pisati o dogadajima u Isusovu zivotu stotinama godina prije njegova rodenja i smrti.“ Inace Biblijski znanstvenici kažu da Biblija sadrži oko 2500 prorocanstva, od kojih je 2000 ispunjeno, a vjerojatnost ispunjena je 1: 10²ººº ³. Slava Bogu da su kriticari ostali zabezeknuti kada su u Kumranskim pećinama otkriveni Izaijini tekstovi(i drugi spisi) i kada je Nizozemac Jan Der Ploeg utvrdio da spisi potječu oko 100god. Prije Krista. Usporedimo li tekstove stare 2000god. sa danasnjim prijevodima doci cemo do zapanjujuce istovjetnosti, stoga mozemo sa sigurnoscu odbaciti misljenje u ne vjerodostojnost. Što je sa Novim Zavjetom? Na temelju skripta koje datiraju od poč. 2 do 4st. mozemo rekonstriurati cijeli Novi Zavjet.Spisi najblizi izvorniku su tzv. P52 koji datiraju od 110-125.g poslije Krista. Drugi rukopisi za koje znanstvenici vjeruju da datiraju s kr.1st. nose naziv Chester Beatty Papyrus ІІ te sadrze sve Pavlove poslanice osim pastoralnih. Uzmimo u obzir da gotovo sve Pavlove poslanice, 4 Evandelja i Djela Apostolska potječu iz 2st. Bodmer Papyri sadrzi Ivanove spise, 1 i 2 Petrovu poslanicu i Judinu iz 3st, te vece dijelove Lukina Evandelja. Codex Sinaiticus pronasao je Konstantin von Tischendorf u samostanu Svete Katarine u podnožju Sinaja.(poc.-polovica 4st) Sadrzi cijeli Novi Zavjet te je pouzdano svjedocanstvo vjerodostojnosti Biblije. Nalazi se u Britanskom muzeju u Londonu.

Postoji preko 5.366 skripta Novog Zavjeta ili njegovih dijelova. Lingvisti B.F.Westcott i F.J.A Hort koji su proucavali oko 4000 skripta dosli su do zakljucka da je 7/8 identicno a 1/8 ima promjene u redu rijeci ili neke druge slicne detalje. Dr. Warfield kaze; „Ako usporedimo sadasnji tekst NZ s bilo kojim starijim tekstom, moramo priznati čudesnu istovjetnost.“

Biblija se sastoji od 66 knjiga(SZ39,NZ27) koje su pisane od oko 40 razlicitih ljudskih autora u periodu od oko 1,600 god. Ne samo da je 1,600 godina jako dug period nego su ljudski autori potpuno razliciti. Mojsije-pol.voda, Jošua-vojskovoda, David-pastir, Solomon-kralj, Amos-pastir i berač voca, Danijel-prvi svecenik, Matej-kolektor poreza, Luka-doktor, Paul-ucitelj i Petar-ribar. Takoder je pisana na 3 razlicita kontinenta, Europa, Azija i Afrika, a ipak nakon svega navedenog ona je jedan cjeloviti sadrzaj, drugim rijecima bez obzira sto je pisana na razlicitim kontinentima, od razlicitih ljudi u periodu od 1600 godina tih 66 knjiga su medusobno povezane u jedan veliki cjeloviti sadrzaj. Kako? „ Prije svega ovo znajte: nijedno proročanstvo sadržano u Pismu nije stvar samovoljnog tumačenja, jer nikad neko proročanstvo nije došlo od ljudskog htijenja, nego su ljudi govorili od Boga, potaknuti od Duha Svetoga“ 2petr. 1:20-21.

Od ranih rimskih careva kao Dioklecijan kroz komunisticke diktatore do danasnjih ateista i agnostika, Biblija se održala i preživjela sve njene napadace i jos uvijek je najrasirenija i najizdavanija knjiga u svijetu danas. Jos uvijek je napadana od znanosti, psihologije i politickih pokreta, ali ipak ostaje istinita i vazna danas kao i onda kada je prvi puta pisana. To je knjiga koja je promjenila bezbroj zivota u zadnjih 2000 godina i bez obzira koliko je protivnici pokusali napasti, diskreditirati i unistiti ona ostaje jednako snazna, jednako istinita i jednako vazna nakon napada kao sto je i prije bila. Tocnost koja je sačuvana unatoc svakom pokusaju da se pokvari, napadne ili unisiti je jasno svjedocanstvo da je Biblija usitinu Bozja Rijec. Ne bi nas trebalo zacuditi da bez obzira koliko Biblija bila napadnuta ona uvijek izade nepromjenjena i citava. Ipak je Isus rekao, „ Nebo i zemlja proci ce, ali Rijeci Moje nece proci! “ (Marko 13:31)daj srce



potpisujem sve do zadnjeg retka
Biblija je knjiga koja je pisana od DS , i ništa se ne smije izbaciti ni dodati, treba je gledati i čitati u totalitetu
Biblija je prorekla sve o Isusu, pogotovo u Izaiji 53 , i židovi su ga često čitali i čekali mesiju
ali i pored svega znanja nisu ga dočekali , evo prošlo je 1970 godina , a on9i ga jpš čekaju
iako je činio čuda , istjerivao zloduhe-demone, liječio iznimno teško bolesne itd
jednostavno nisu imali duha da ga prihvate:angi:

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
hrvoje hrki je napisao/la:
forestsilvy je napisao/la:
Zavirimo li u povijest i arheoloska otkrica naici cemo na nedavno otkrivene pločice u Ebli. Ebla je biblioteka od 16 000 pločica i upravo te pločice potvrđuju rana poglavlja Knjige Postanka. Ne samo da sadrže imena Adama, Eve i Noe te izvjescuju vjeru stvaranja iz ničega; „ Gospodar neba i zemlje;zemlje ne bijaše;ti je stvori, jutarnje svjetlo još nisi učinio da postoji“ (Arhivi Eble, 259) već sadrže zakone i pravila koje pokazuju razrađen sudbeni sustav i zakone koji pobija tvrdnju kritičara da Mojsije nije mogao napisati Petoknjizje(Postanak,Izlazak, L.Zakonik, Brojevi i Ponovljeni zakon) jer je bio nepismen buduci da po njihovim tvrdnjama u to doba pismo nije bilo izumljeno. Imajmo na umu da je Mojsije zivio oko 1400g pr.Kr, a 1000 godina nakon kraljevstva Eble.

Tekst Izaije ako ste ga procitali sa preciznoscu govori o detaljima Kristovog zivota kao i smrti. (Izaija 53; 9:1-6 ;50:6; 55:9 ) Mnogi kritičari su tvrdili da je pisan nakon Kristove smrti jer; „Kako je netko mogao s tolikom preciznosću pisati o dogadajima u Isusovu zivotu stotinama godina prije njegova rodenja i smrti.“ Inace Biblijski znanstvenici kažu da Biblija sadrži oko 2500 prorocanstva, od kojih je 2000 ispunjeno, a vjerojatnost ispunjena je 1: 10²ººº ³. Slava Bogu da su kriticari ostali zabezeknuti kada su u Kumranskim pećinama otkriveni Izaijini tekstovi(i drugi spisi) i kada je Nizozemac Jan Der Ploeg utvrdio da spisi potječu oko 100god. Prije Krista. Usporedimo li tekstove stare 2000god. sa danasnjim prijevodima doci cemo do zapanjujuce istovjetnosti, stoga mozemo sa sigurnoscu odbaciti misljenje u ne vjerodostojnost. Što je sa Novim Zavjetom? Na temelju skripta koje datiraju od poč. 2 do 4st. mozemo rekonstriurati cijeli Novi Zavjet.Spisi najblizi izvorniku su tzv. P52 koji datiraju od 110-125.g poslije Krista. Drugi rukopisi za koje znanstvenici vjeruju da datiraju s kr.1st. nose naziv Chester Beatty Papyrus ІІ te sadrze sve Pavlove poslanice osim pastoralnih. Uzmimo u obzir da gotovo sve Pavlove poslanice, 4 Evandelja i Djela Apostolska potječu iz 2st. Bodmer Papyri sadrzi Ivanove spise, 1 i 2 Petrovu poslanicu i Judinu iz 3st, te vece dijelove Lukina Evandelja. Codex Sinaiticus pronasao je Konstantin von Tischendorf u samostanu Svete Katarine u podnožju Sinaja.(poc.-polovica 4st) Sadrzi cijeli Novi Zavjet te je pouzdano svjedocanstvo vjerodostojnosti Biblije. Nalazi se u Britanskom muzeju u Londonu.

Postoji preko 5.366 skripta Novog Zavjeta ili njegovih dijelova. Lingvisti B.F.Westcott i F.J.A Hort koji su proucavali oko 4000 skripta dosli su do zakljucka da je 7/8 identicno a 1/8 ima promjene u redu rijeci ili neke druge slicne detalje. Dr. Warfield kaze; „Ako usporedimo sadasnji tekst NZ s bilo kojim starijim tekstom, moramo priznati čudesnu istovjetnost.“

Biblija se sastoji od 66 knjiga(SZ39,NZ27) koje su pisane od oko 40 razlicitih ljudskih autora u periodu od oko 1,600 god. Ne samo da je 1,600 godina jako dug period nego su ljudski autori potpuno razliciti. Mojsije-pol.voda, Jošua-vojskovoda, David-pastir, Solomon-kralj, Amos-pastir i berač voca, Danijel-prvi svecenik, Matej-kolektor poreza, Luka-doktor, Paul-ucitelj i Petar-ribar. Takoder je pisana na 3 razlicita kontinenta, Europa, Azija i Afrika, a ipak nakon svega navedenog ona je jedan cjeloviti sadrzaj, drugim rijecima bez obzira sto je pisana na razlicitim kontinentima, od razlicitih ljudi u periodu od 1600 godina tih 66 knjiga su medusobno povezane u jedan veliki cjeloviti sadrzaj. Kako? „ Prije svega ovo znajte: nijedno proročanstvo sadržano u Pismu nije stvar samovoljnog tumačenja, jer nikad neko proročanstvo nije došlo od ljudskog htijenja, nego su ljudi govorili od Boga, potaknuti od Duha Svetoga“ 2petr. 1:20-21.

Od ranih rimskih careva kao Dioklecijan kroz komunisticke diktatore do danasnjih ateista i agnostika, Biblija se održala i preživjela sve njene napadace i jos uvijek je najrasirenija i najizdavanija knjiga u svijetu danas. Jos uvijek je napadana od znanosti, psihologije i politickih pokreta, ali ipak ostaje istinita i vazna danas kao i onda kada je prvi puta pisana. To je knjiga koja je promjenila bezbroj zivota u zadnjih 2000 godina i bez obzira koliko je protivnici pokusali napasti, diskreditirati i unistiti ona ostaje jednako snazna, jednako istinita i jednako vazna nakon napada kao sto je i prije bila. Tocnost koja je sačuvana unatoc svakom pokusaju da se pokvari, napadne ili unisiti je jasno svjedocanstvo da je Biblija usitinu Bozja Rijec. Ne bi nas trebalo zacuditi da bez obzira koliko Biblija bila napadnuta ona uvijek izade nepromjenjena i citava. Ipak je Isus rekao, „ Nebo i zemlja proci ce, ali Rijeci Moje nece proci! “ (Marko 13:31)daj srce



potpisujem sve do zadnjeg retka
Biblija je knjiga koja je pisana od DS , i ništa se ne smije izbaciti ni dodati, treba je gledati i čitati u totalitetu
Biblija je prorekla sve o Isusu, pogotovo u Izaiji 53 , i židovi su ga često čitali i čekali mesiju
ali i pored svega znanja nisu ga dočekali , evo prošlo je 1970 godina , a on9i ga jpš čekaju
iako je činio čuda , istjerivao zloduhe-demone, liječio iznimno teško bolesne itd
jednostavno nisu imali duha da ga prihvate:angi:

Znas Hrki to je moj najveci strah,da mi neistrebljujemo jedni druge u Ime Krista a on prodje pored nas,zato je najbolje sa strahopostivanjem graditi spasenje,i pomagati drugima da to isto cine.</BLOCKQUOTE>

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
abraham je napisao/la:
Hvala Bogu!
No kako razumijemo ono što čitamo.
Kako razumiješ knjigu Daniiela u kojoj se govori o napadu jedne sile protiv Boga i njegovog naroda?
Ako imaš volje pozvao bih Te na topic o Danielu.


E jako mi se svida tvoje pitanje, koje u biti ima jako dugacak odgovor ali ja cu biti kratka. Ne znam kako se u drugim zajednicama koristi strucan naziv za to sto zelim reci niti da li druge zajednice imaju svijesnost o tome. Naziv je otkrivenje. Otkrivenje Rijeci , tj Biblije od strane Boga, tj. Duha Svetoga.
Kako to funkcionira? Covjek sam moze Pismo razumijeti jednim dijelom, razumom na temlju logike i povezivanja, no Rijeci Bozje su bogatstva i dubine koje zna samo Duh Bozji kao sto dubine covjeka zna covjekov Duh. Stoga covjek sam Rijec ne moze upoznati niti znati njene dubine

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
no body to answer? Nitko ne zna?? Hm...

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
Divan topic. "Susi se trava i cvet njen opada, a Rec Boga nasega ostaje zauvek..."

Nemas pojma koliko meni znaci upravo Rec i otkrivenje koje dobijam kroz tu Rec. Naravno, ona za mene nije samo pisani materijal i slova koja tamo nalazim, nego je ona ziva Rec, jer otkriva se Hristos kroz/u njoj. Fantasticno. Zato i imam potpis taj koji imam.

Inace, kazes:

Stoga covjek sam Rijec ne moze upoznati niti znati njene dubine


Amen, u potpunosti se slazem! Otkrivenje nedvosmisleno i nikako drugacije pripada jedino Bogu! Zapazi text:

U ono vrijeme reče Isus: "Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima. 26 Da, Oče, tako se tebi svidjelo. 27 Sve je meni predao Otac moj i nitko ne pozna Sina doli Otac niti tko pozna Oca doli Sin i onaj kome Sin hoće objaviti.


"objavio" je grkca rec koja u izvornom textu znaci 'otkrio', od 'apokalypto'! Bog je taj koji otkriva onome kome to zeli, a iskustvo pokazuje da su to ponizni i jednostavni ljudi, jer ovi drugi ne mogu cuti Njegov glas! Nauka, ucenje, pamet i mudrost-sve to moze pomoci, ali bez Bozjeg otkrivenja=nista. Ja sam kao riba na suhom bez toga!

Soli Deo Gloria!

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
No Nick je napisao/la:
Divan topic. "Susi se trava i cvet njen opada, a Rec Boga nasega ostaje zauvek..."

Nemas pojma koliko meni znaci upravo Rec i otkrivenje koje dobijam kroz tu Rec. Naravno, ona za mene nije samo pisani materijal i slova koja tamo nalazim, nego je ona ziva Rec, jer otkriva se Hristos kroz/u njoj. Fantasticno. Zato i imam potpis taj koji imam.

Inace, kazes:

Stoga covjek sam Rijec ne moze upoznati niti znati njene dubine


Amen, u potpunosti se slazem! Otkrivenje nedvosmisleno i nikako drugacije pripada jedino Bogu! Zapazi text:

U ono vrijeme reče Isus: "Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima. 26 Da, Oče, tako se tebi svidjelo. 27 Sve je meni predao Otac moj i nitko ne pozna Sina doli Otac niti tko pozna Oca doli Sin i onaj kome Sin hoće objaviti.


"objavio" je grkca rec koja u izvornom textu znaci 'otkrio', od 'apokalypto'! Bog je taj koji otkriva onome kome to zeli, a iskustvo pokazuje da su to ponizni i jednostavni ljudi, jer ovi drugi ne mogu cuti Njegov glas! Nauka, ucenje, pamet i mudrost-sve to moze pomoci, ali bez Bozjeg otkrivenja=nista. Ja sam kao riba na suhom bez toga!

Soli Deo Gloria!



Da to je istina No Nick.

Kako ti imas slicne stavove sa mnom, to je ono sto me zanima kod tebe.

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
Kako ti imas slicne stavove sa mnom, to je ono sto me zanima kod tebe.


Hm, ne bih rekao da razumem ovo, ali nema veze...Smile Pa cuj, Isus rece da ko je od Boga reci Bozje slusa...Jasna stvar po cemu su prepoznatljivi duhovni i Bogu verni ljudi...(nekako ne spadam u tu kategoriju ljudi, ali zelim to biti...)

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
Ono sto ti zapazas, meni je Sveti Duh licno stavio u srce, i upecatio za sva vremena kao temeljnu istinu.


Zato sam se tako izrazio No Nick.


A to nisu ljudska otkrivenja. Zato sam zaintigiran da zaznam ko si?
Da li govoris od iskustva? Da li Sveti Duh tako snazno objasava tvoj um?

I zasto ta povucenost?

Bozja Rec u svojoj verdostojnosti povezuje iste, i bice jedno stado i jedan pastir. I ovce Moje POZNAJU glas Moj!

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
Ma opusteno...Smile

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
Opusten sam.

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
Amen, brate. Drago mi zbog toga...

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
Poštovani,

vjerodostojnost da, ali ne u svemu. Da ne bih ulazio u detaljčiće, spomenuti ću samo nešto uopćeno:

SP nije bez nedostataka i pogrješaka, evo odmah jedne ili dvije: 2 Kr 23,29 gdje stoji: protiv, a nije tako već u pomoć; potom, Dn 5,2: gdje stoji da je Baltazar sin od Nabukodonozora, što nije točno, već je on sin Naboida.

Dakle, SP nije bez zastiranja i miješanja, ograničenosti i zabluda (ali ne vjerskih!); u svakom slučaju ono je krajnje mnogostruka zbirka dokumenata vjere, koji nisu u jednostavnom smislu riječi Božja objava i riječ, nego svjedoče Božju objavu i riječ u ljudskom obliku: u mnogo ljudskih riječi jednu Riječ Božju. Da se držalo ovog iskonskoga shvaćanja SP o njemu samom, bili bi kršćanstvu ušteđeni mnogi konflikti s prirodnom znanošću i sa poviješću.

Što znači Objava? Je li možda Božja objava jednostavno izravno pala s neba i možda doslovce, riječ po riječ od Boga inspirirana ili diktirana? To, dakako, vjeruju (ne samo muslimani za svoj Kur'an), nego i mnogi fundamentalistički - ortodoksni kršćani za SP.

Jedno je kada Bog govori izravno proroku, a drugo je kad prorok prenese drugomu ono što mu je Bog kazao.
SP je i Božja i ljudska riječ, poput Sina Božjega koji je isto i čovjek, ali i Bog. Misterij? Da!
Ima i jedna razlika u tomu: Sin je bezgrješan, a SP ima grješaka: međutim te grješke nisu glede vjere i spasenja, puta do neba, već drugorazredne, glede humanističkih znanosti. Ta danas vise nitko živ ne drži planet Zemlju za ravnu ploču, već kao loptu-globus, a bilijski pisci su tada imali drugu kozmogoniju. Ne treba im to uzeti zdravo za gotovo, ili kao grijeh, jer i danas moderni čovjek, poput nas kaže: kad će više to sunce izići, a znamo da ono ne izlazi, nego se mi sa Zemljom okrećemo.

Na koncu, ne smijemo se zanositi da ćemo u svemu naći nepobitne povijesne istinitosti baš svih biblijskih događaja, tj. obilježja fundamentalističkoga-senzacionalističkoga pristupa. Jedno je ruho, okvir i sl., a drugo je poruka, spasenje, vjera i sl. koje se krije pod tim. Otkriti to blago i jest naš zadatak; kad otkrijemo, uz pomoć Božju, nemojmo to više tajiti. Amen?

Mir svima želim iz Paradisa.
Vaš maleni Ćubela:D

Zadnja promjena: ; sub 03 oľu 2007, 23:57; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
Posljednji Novobabilonski kralj je zaista bio Nabonid -555 do 539..Ali dok je Nabonid bio u pustinji doline Temi gdje je ubirao svojevrstan porez da zaustavi inflaciju, dotle je vladao njegov prijestolonasljednik Baltazar..To dokazuje Nabonidova molitva iz Qumranskih svitaka..Isto tako Darie je za neke Kir veliki, no Darie je u stvari bio Gubaru koji je vladao u ime Kira ..Ti nalazi samo upučuju na činjenicu da je knjiga Daniela pisana upravo u vrijeme tih kraljeva što pokazuje i jezična analiza...
Na pr. nadahnuti o istoj stvari govore ili pišu drugačije ali ne mjenjaju Božju poruku koju netko drugi može nadahnuto izraziti drugačije..

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
potom, Dn 5,2: gdje stoji da je Baltazar sin od Nabukodonozora, što nije točno, već je on sin Naboida.Pa, nije tacno ovo sto ti kazes prosto iz razloga sto moramo razumeti semitski nacin razmisljanja. "Sin" u njihovom nacinu razmisljanja ne znaci bukvalno i doslovno isto sto i kod nas. Sem toga, kada vidis kako su pisci do detalja posali o nekim stvarima, mozemo stvoriti dojam da su znali o cemu pisu, jako dobro, te da takve 'greske' i njima slicne, imaju dobro objasnjenje u njihovom shvatanju sveta. Uh, zuuurim, ali to je to...Smile

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
Pojavljuje se Baltazar, novi kralj. Povijest pozna Baltazara, sina Naboida, ali ovaj nikad nije postao kraljem. Govori se o Dariju Medijcu, ali Darije je ime perzijskih kraljeva. Ne smetaju našeg pisca te povijesne netočnosti, on ne piše povijest - u modernom smislu riječi - već mu je nakana da još jednom prikaže jednoga bahatog kralja koji zaslužuje kaznu.

U liku Baltazara pisac ocrtava Antioha IV, koji pljačka hram, obeščašćuje sv. stvari, daje se častiti kao božanstvo i na svoj način kroji usud ljudi. I njega čeka ista sudbina, dok vjernicima sviće nada spasenja.

Svako dobro vama u Beogradu.

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
Pa kakve veze ima Antioh sa baltazarom...??

descriptionVjerodostojnost Biblije? EmptyRe: Vjerodostojnost Biblije?

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply