Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionPrijevodi Biblije EmptyPrijevodi Biblije

more_horiz
Koji prijevod koristite u svom kršćanskom životu?...Koje prijevode poznajete?... Da li mislite da su neki prijevodi pristrani, kao npr...od Jehovinih svjedoka?

descriptionPrijevodi Biblije EmptyRe: Prijevodi Biblije

more_horiz
Karadzic mi je najblizi,ma da rado koristim Stvarnost,Ebefelder bibel,Stuttgarter bibel,NZ Knezevica,predivan prjevod cujem da ima i audio tog prjevoda.Bakotic iiiii.

descriptionPrijevodi Biblije EmptyRe: Prijevodi Biblije

more_horiz
Hej, Dino,...imaš Bakotića, ajme.. bounce

descriptionPrijevodi Biblije EmptyRe: Prijevodi Biblije

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
Noemi je napisao/la:
Hej, Dino,...imaš Bakotića, ajme.. bounce

Napisi nam svima kad ti je rodjendan,i nek ti svatko pokloni po jedan prjevod....evo mene...</BLOCKQUOTE>

descriptionPrijevodi Biblije EmptyRe: Prijevodi Biblije

more_horiz
Inače volim da čitam Bibliju na različitim jezicima, i tako mogu da uspoređujem. Puno puta kada čitam neki drugi prijevod ili na drugom jeziku zapazim nešto novo i zato volim da čitam razne prijevode Biblija.

descriptionPrijevodi Biblije EmptyRe: Prijevodi Biblije

more_horiz
Iskreno receno nisam zadovljan ni jednim prevodom Biblije. Svi su je prevodili kako je to njihovom shvatanju odgovaralo. Ono sto ja vidim kao presedan danas jeste sto se stvara utisak da obicni vernik - nepoznavalac izvornog jezika kojim je Biblija pisana - ne moze samostalno da proucava Bibliju.

Ali to nije tacno.

Samo sto se mora dobro pomuciti da bi dosao do cilja.

descriptionPrijevodi Biblije EmptyRe: Prijevodi Biblije

more_horiz
Jevrejin je napisao/la:
Iskreno receno nisam zadovljan ni jednim prevodom Biblije. Svi su je prevodili kako je to njihovom shvatanju odgovaralo. Ono sto ja vidim kao presedan danas jeste sto se stvara utisak da obicni vernik - nepoznavalac izvornog jezika kojim je Biblija pisana - ne moze samostalno da proucava Bibliju.

Ali to nije tacno.

Samo sto se mora dobro pomuciti da bi dosao do cilja.

Isplati se pomučiti, no Bog je dao u svojoj Crkvi različite službe, tako u tome mogu pomoći daroviti ljudi što se tiče i jezika i poznavanja povijestiitd ...Vođeni Duhom Svetim nećemo biti odvedeni od istine ,
tražiti prijevode Duhom Svetim..Inače prijevođenje Biblije je mukotrpan posao, ali uvijek možemo naći neku primjedbu, to bi bilo i kao prorokovanje razvoja jezika ili zaostajanja jezika u nekim situacijama kada male skupine žive izvan kulture naroda iz kojeg su se udaljili itd..Neki jezici u sebi nemaju uobičajene riječi za prikaz Kristove žrtve pa se prevodioci nekako snalaze...

Ima nadahnutih prijevoda.Ali kada se proučava u molitvi Bog nas u određenom momentu upućuje na original i na septuagintu .Malo se pomučiti nije loše..Kriterij da nismo ili jesmo zadovoljni sa prijevodom mora imati osnovu u poznavanju izvornog teksta..Čovjek se usput i nauči što nije znao..Tako je potrebno imati bolje prijevode po pitanju malog roga kako bi se sačuvao smisao nebeskog suda i nebeske svetinje - opravdanje i očišćenje..Baptisti u Hrvatskoj prevode stari zavjet.Ruben Knežević prevodi male proroke.Mislim da je dosta dobro preveo Novi zavjet..

descriptionPrijevodi Biblije EmptyRe: Prijevodi Biblije

more_horiz
Hajde ostavite linkove sa on-line Biblijama, bilo koje verzije, svima nam to moze pomoci!!!

Za pocetak, evo jednog, gde ima mnostvo engleskih prevoda, i ostalih, cak i NZ na Cro:

http://www.biblegateway.com/versions/

Mislim da vam samo moze dobro doci ovo!!

ako imate bilo sto-ostavite, meni ce to znaciti. Smile

Da, sto se tice prevoda...Pa kao sto vecina kaze-ni jedan nije savrsen, ali u poslednje vreme koristim nas standardni Danicic-Karadzic, i pored toga Biblija na hrvatskom jeziku u izdanju "Krscanske Sadasnjosti", dobio sam je na poklon. Smile Bas juce i danas sam citao evandjelje po Ivanu 7-9 poglavlja, odusevio sam se.

Pozdrav.

descriptionPrijevodi Biblije EmptyRe: Prijevodi Biblije

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply