Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


John Wesley

power_settings_newLogin to reply
+2
Aladin
kainos
6 posters

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Pa eto puno je pogrešaka u to doba. Zašto se onda vide samo pogreške druge strane?

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Druga strana si uzima pravo da je manje kriva, ali nije sigurno nevina.

Ako me neko ko je jaci od mene svaki dan bije na ulici, na kraju ce od mene dobiti reakciju. Mozda cu pucati u njega.


Ko je vise kriv?

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Molitelj je napisao/la:
Druga strana si uzima pravo da je manje kriva, ali nije sigurno nevina.

Ako me neko ko je jaci od mene svaki dan bije na ulici, na kraju ce od mene dobiti reakciju. Mozda cu pucati u njega.


Ko je vise kriv?


Koga je Wesley bijo, da zasluži ovakvu reakciju?

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Izrail je napisao/la:
Dakle i na njegovom primjeru možemo vidjeti kako katolici nisu ti koji su baš sve i svakoga progonili a da nastanak protestantizma nije riješio vjernike progona i sukoba.


Mi nismo pozvani da ikad i bilo kad gonimo i progonimo,a sigurno cemo biti gonjeni ako zelimo zivjeti pobozno.
Progoni i sukobi svake vrste postojat ce do samog kraja povjesti ove i ovakve zemlje,dok ne dodje Gospod Isus.
Mislim da ako budes gledao na Krista i sljedio Njegov put onda ces vidjeti da su svi koji cine zlo bili katolici ili protestastanti sinovi tame...

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Ujedno ne treba duhovne, Bozje interese, istine spasenja, poistovecivati sa ljudskim, jer ne otkrivaju svu tezinu pozadine koja se krije u onome sto je nebesko.

Nikada Crkva nije smela da upotrebi represiju u svom postupanju. Spasenje coveka je na dobrovoljnoj bazi, sve ostalo je suportno Hristovom evandjelju.

I ono vreme je bilo nezgodno svirepo, smatralo se da je resenje u kasapljenju neistomisljenika.
Pa od te zaraze, niko nije izgleda bio imun.

Nego sta cemo mi raditi, ako danas, u ovo vreme, proradi versko progonstvo!!! A evo, toliko smo prosvetljeni da se prosto svako hvali time.

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Molitelj je napisao/la:
Druga strana si uzima pravo da je manje kriva, ali nije sigurno nevina.

Ako me neko ko je jaci od mene svaki dan bije na ulici, na kraju ce od mene dobiti reakciju. Mozda cu pucati u njega.


Ko je vise kriv?


Bozja Rijec ne uci tako, ona kaze kad nas progone u jednom gradu da bjezimo u drugi,uci da ljubimo i svoje neprijatelje,ako zelis da pucas u nekoga onda se sjeti da je bas zbog takvih Isus dosao na svijet da spasi one koji su izgubljeni,oni koji su spremni da ubiju pod bilo kojim okolnostima krse Bozjii zakon i ubojice su,a mi smo pozvani na milost,ljubav i prastanje.....

A sto se krivice tice pisano je da svi sagrjesismo i izgubismo Bozju slavu....

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Izrail je napisao/la:
Pravednik je napisao/la:
Nemojte se ljutiti, nikad čuo. Embarassed


Pa prijatelju tebe nisam ni pitao a oni koji znaju očito se srame reći?jocolor


Moronu, nisi ti pokrenuo ovu tebu, pa tebi nije niti bio upućen odgovor osim ako ti nisi podvojena ličnost. tongue

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Pravednice, de nemoj tako.

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
..."Posto je Bog ljubav,tako ce i oni koji mu postaju sve slicniji i u ovom biti Njegova slika.Oni ce biti milostivi kao sto je bio i njihov Gospod.Njihova dusa je ispunjena ljubavlju.Oni su goruceg srca ne i to ne samo naspram dobrim i blagim ,nego i prema onima koji su mucne cudi.Njihova ce se milost odnositi na cijelu tvorevinu.Sluziti Bogu sastoji se cetvrto-u poslusnosti"Sve mi je dopusteno ali mi nije sve korisno",kaze Pavle,"Sve mi je dopusteno ali ja ne cu nicemu robovati"Za Kristove sljedbenike to znaci da se Bog proslavlja kako u nasem tjelu tako i u duhu.U nasem zivotu kako u nutrini tako i u vanjstini,izvrsavati njegove zapovjedi,nase svakodnevne obaveze izvrsavati otvorenih ociju i cistog srca u cistoj i svetoj ljubavi kao jednu zrtvu Bogu kroz Isusa Krista.



......Razmislimo sto podrazumjeva sluzba mamonu-bogatstvu.Kao prvo oslanjati se na bogatstvo i sve sto se time moze postici.Znaci traziti srecu i oslonac u ovome svjetu,usmjeriti vjeru u smisao punine blagostanja koje covjek posjeduje,znaci traziti spokoj i zadovoljstvo u materijalnom blagu.Ne usmjerenje na ono sto je vjecno!

Drugo sluzba mamonu znaci ljubiti svjet nasu radost vezati za ovozemaljske stvari i u tome traziti osobnu srecu.

Sluzba mamonu doprinosi trece da se poistovjecujemo sa svjetom,ne samo pogledima,nego i teznjama,pozudama i raspolozenjem,koje su u skladjene sa svjetskim.Znaci biti vezan za Zemaljsko razvijati neobuzdanu ljubav prema samome sebi,drzati mnogo do sebe i osobnih zasluga,zuditi za cascu kod ljudi i u tome uzivati,ne podnositi ukor,brzo se razljutiti i zlo zlom uzvracati.

U sluzbi mamona znaci cetvrto,biti poslusan svjetu u smislu temeljnih nacela i navike zivljenja.Sa mnostvom koracati ravnim i sirokim putom,pokoravati se modi.

Zajedno to znaci ciniti volju i pozudu tjela,sto znaci zadovoljiti zelju,traziti samo osobno zadovoljstvo i to rijecima i djelima.

Ne mora li konacno ovdje svaki razuman covjek zakljuciti da se ne moze zadovoljavajuce sluziti Bogu i bogatstvu?Da ce svaki koji se krece ili koleba izmedju obojice bez dvojbe biti od obojice razocaran.



Kako se u bjednom i zalosnom stanju nalazi svaki koji se Boga boji a ne ljubi ga,koji mu zeli sluziti ali ne cjelim srcem. Takvom su poznate samo teskoce,ali ne sreca i radost vjere.On ima dovoljno vjere da bude nesretan,ali ne toliko da bude u njioj sretan.Svjet mu ne dopusta da sretno zivi vjeru i on tako tetura izmedju i gubi oboje,ne nalazi srece ni u Bogu ni u svjetu.



No ti se trebas "jedino Gospodu Bogu klanjati i Njemu jedinom sluziti".Svakom porivu odoljeti koji te navodi da sluzis dvama gospodara,Bogu i Mamonu.Ne imaj drugog ciljaa time ni srece u svom srcu osim Boga.Ni na zemlji ni na nebu ne trazi drugo no Njega,ni za cim ne zudiosim da upoznas Njega,Njega da ljubis i u Njemu da se radujes……………….





Lakomislen je covjek vrlo udaljen od Isusove nauke.Njemu se sigurno ne dopada ako smo u revnosti umorni ,njemu mrzovoljno sluzimo i nemamo goruceg Duha,suprotno onome sto Pavle preporuca Rimljanima.Jedan krscanin ce ravnodusnost jednako prezirati kao i pijanstvo,njemu je besposlicarenje jednako preljubu.On je svjestan toga da je odredjeno planiranje i osiguravanje odredjenih zivotnih situacija Bozja volja-gdje se radi o izvrsenju Bozje providnosti.

Bozja je volja da svaki covjek radi i skrbi za svoje potrebe a isto tako i za svoju obitelj.

Takodje je Bozja volja da nismo nikome nista duzni.To se sve ne moze bez da razmisljamo planiramo i donosimo odredjene odluke.Takve brige Gospod ne osudjuje stavise to je ugodno pred nasim Gospodom.

Sto Isus osudjuje grcevita je i sa strahom popracena zabrinutost,koja nanosi rane i dusi i tjelu.On zabranjuje zabrinutost koja nas dovodi do malaksalosti,brigu kroz koju nastaje nevolja prije vremena,prije nego je u stvarnosti nastupila.Isus zabranjuje brigu koja sprecava blagoslov danasnjeg dana zbog zabrinutosti misleci na sutra.Ta briga sprijecava uzivanje sadasnjeg izobilja,jer nam predocava sliku buduce nestasice.

Ta vrsta zabrinutosti nije samo trenutna teska bol i oboljenje duse,nego je odvratni gnjev pred Bogom i odvratan grijeh.Ona je gruba uvreda milosrdnom vladaru i mudrom upravitelju sveg svemira.Iza zabrinutosti ove vrste stoji,svakako misao da veliki sudac ne rasporedjuje pravilno i da se ne odvija sve kako treba,ako on ne zna sta mi potrebujemo ,onda mu zaista nedostaje mudrosti ili ako ne opskrbljuje one koji sve svoje povjerenje stave na njega,onda mu nedostaje dobrota.Cuvaj se od takvog razmisljanja.Ne dozvoli da ti misli zaokupi strah.Zastrasujuce brige se protive Bozjim zapovjedima.Cini sa trajnim usmjerenjem na Boga sve sto je do tebe,da pred ocima ljudi posteno zaradis za svoje potrebe.Sve sto je iznad tvojih mogucnosti predaj boljim rukama;prepusti to Gospodu! ………."





John Wesley

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Pravednik je napisao/la:
Izrail je napisao/la:
Pravednik je napisao/la:
Nemojte se ljutiti, nikad čuo. Embarassed


Pa prijatelju tebe nisam ni pitao a oni koji znaju očito se srame reći?jocolor


Moronu, nisi ti pokrenuo ovu tebu, pa tebi nije niti bio upućen odgovor osim ako ti nisi podvojena ličnost. tongue


Hm stvarno je čudno da nikakve reakcije moderatora nema na ovo.
No eto valjda ne stignu obred

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
brblja

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Izrail je napisao/la:
Pravednik je napisao/la:
Izrail je napisao/la:
Pravednik je napisao/la:
Nemojte se ljutiti, nikad čuo. Embarassed


Pa prijatelju tebe nisam ni pitao a oni koji znaju očito se srame reći?jocolor


Moronu, nisi ti pokrenuo ovu tebu, pa tebi nije niti bio upućen odgovor osim ako ti nisi podvojena ličnost. tongue


Hm stvarno je čudno da nikakve reakcije moderatora nema na ovo.
No eto valjda ne stignu obred
Oprostite,stvarno nisam stigla ovo vidjeti,ali molim vas ko i uvijek,pazite jedni na druge,pravednice,ti si malo noviji,na ovom forumu,ali mi ovdje imamo malo drugacije manire ili se bar trudimo ih imati...stojte krscanski...lol! lol! lol! lol! lol!

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Super reakcija u stilu John Wesley Shocked

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Izrail je napisao/la:
Super reakcija u stilu John Wesley Shocked

ako hoces...oko za oko,zub za zub....moras cuvati i usi...a ovo je bolje...Razz Razz Razz Razz

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Ovaj John Wesley mi se jako svidja, bio je strava tip. E da ja imam tako srce prema Bogu kao on.

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Molitelj je napisao/la:
Ovaj John Wesley mi se jako svidja, bio je strava tip. E da ja imam tako srce prema Bogu kao on.


Zašto je on morao početi djelovati ako je reformacija riješila sve tj odvojila one "dobre" od "Babilonske bludnice"?

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Refomacija i danas traje. Upravo se bori da ocisti Crkve od vina bluda stare bludnice.

Refomacija nije umrla, i ona se nije mogla cim je zapocela i zavrsiti. Prvi reformatori nisu odma mogli sve da shvate.

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
Molitelj je napisao/la:
Refomacija i danas traje. Upravo se bori da ocisti Crkve od vina bluda stare bludnice.

Refomacija nije umrla, i ona se nije mogla cim je zapocela i zavrsiti. Prvi reformatori nisu odma mogli sve da shvate.


Možeš li ovo pojasniti

descriptionJohn Wesley - Page 2 EmptyRe: John Wesley

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply