Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Kršćanstvo i yoga

power_settings_newLogin to reply
+22
narayana
Rahela
Medeni
Pravednik
UČENIK10
Naomi
vivi
Feba
Konin
Trešnja
mikic
Euro
Totus Tuus
mudri Salomon
evangelina
No Nick
Justin
dominik
Fazlija
kainos
Spart
Mali princ
26 posters

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
Euro je napisao/la:


Ne znam da li ti uopće čitaš pažljivo moje postove. Jer da čitaš onda bi vidio npr. ovo: "Bog Stvoritelj koji zna cijelu budućnost".
Pa ne možeš mi čovječe imputirati da ja ne vjerujem da je Bog sveznajuć. Pročitaj ovaj moj post još jedanput, ali pažljivo.
Btw. daj mi objasni nešto - da li ti smatraš da je Lucifer tvorac zla, a Bog tvorac dobra?

pozdrav

Euro
Oprosti, nisam te htio povrijediti.
Ja smatram da je Bog dobar, a da zlo postoji samo kao odbijanje dobrote. Lucifer je odbio Božju dobrotu te pobjegao od nje. Znači, on je izišao iz Božje dobrote i postao nedobar, kako smo mi to poslije nazvali zao.
Znači, kako je Einstein rekao, to je kao svijetlo - tama, toplo - hladno.

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
Totus Tuuse,

Hvala na odgovoru.

pozdrav

Euro

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
Euro je napisao/la:
E pa uzalud nam je svaka meditacija, ako ne postoji slobodna volja pojedinca. Rolling Eyes


Meditacija ne sluzi za oslobadjanje vlastite slobodne volje, jer tako sto ne postoji.... nego za usaglasavanje s Bozjom voljom, osvjestavanje Bozje volje, ako se to tako moze reci.

Poput jedrenjaka. Moze biti nosen vjetrom, ali je bolje ako spozna i usaglasi se s prirodom vjetra. Tada lakse plovi...

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
Meditacija ima puno više svrha. Jedna od njih je, kao što si ti Fazlija rekao oslobađanje od naših požuda i strasti, onih stvari koje mislimo da želimo, a u stvari samo opterečuju našu volju da bi se ispunima Božjom ljubavlju.
Ali stavljam upozorenje: ne svaka meditacija.

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Euro je napisao/la:
E pa uzalud nam je svaka meditacija, ako ne postoji slobodna volja pojedinca. Rolling Eyes
Meditacija ne sluzi za oslobadjanje vlastite slobodne volje, jer tako sto ne postoji.... nego za usaglasavanje s Bozjom voljom, osvjestavanje Bozje volje, ako se to tako moze reci. Poput jedrenjaka. Moze biti nosen vjetrom, ali je bolje ako spozna i usaglasi se s prirodom vjetra. Tada lakse plovi...
meditacija nije nikada imala niti ce imati ikakve veze sa kršćanskim Bogom. točka

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
dragomir je napisao/la:
Fazlija Bog je stvorio coveka na takav nacin, da on padne.


Eh, da! Ma znao sam ja da nisam za ništa kriv, Bog je sve to skuhao!Surprised Cool

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
mudri Salomon je napisao/la:
meditacija nije nikada imala niti ce imati ikakve veze sa kršćanskim Bogom. točka
Nevalja se previše vezivat za riječi. Pogledaj radije što netko govori.
Tebi pojam meditacija odma znači nešto istočnjački, yoga, nešto negativno, magija... ko zna što. A recimo po mom poimanju se svaka molitva može nazvat meditacijom, pogotovo diskurzivna i afektivna.

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
mudri Salomon je napisao/la:
... točka


Very Happy Kojeg li dubokomislenog dokaza! Dostojnog jednog mudrog Solomona!

PS. Postoje li 2 Boga obred , jedna krscanski, i jos neki...?!

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
Jedan je BOg. No, kao što je jedno nebo i puno zvijezda na njemu, tako je Jedan Bog i različiti ljudski pogledi na njegi i doživljaji Boga.
Netko gleda u Bogu oca,majku, spasitelja, stvoritelja, svoju ljubav, radost, sudiju, netko pristupa Bogu sa strahom, netko s bliskoću, netko s ljubavlju, netko ga doživljava iznutra a netko ga gleda izvana, daleko od sebe.

Boga netko poima kao neosobno biće, a netko kao osobno. Što nam to govori? To nam govori da čovjek taj koji modificira viđenje Boga u svom umu. I spram mogućnosti svog doživljajnog instrumentarija iznutra, tako pristupa Bogu, dokle god mu se ne objavi Istina kakva jest.

Samo je jedna apsolutna Istina, a ostalo su relativne, podložne promjeni. Tako i čovjek, biće koje se mijenja i sazrijeva, otkriva i istražuje. Što je za nekog meditacija, za drugog je molitva, jer meditacija je razmišljanje a molitva može biti monolog, dijalog...meditacija ima raznih...Ja doživljam Krista kad utišam svoj um, i dopustim da moj Spasitelj djeluje u meni, i nije me briga da li se to zove molitva ili meditacija, važnije mi je da sam U Kristu i on u meni.

zovi me loncem, samo me nemoj razbiti.

Čovjek ne može svojatati Boga. I biljke i životinje i ljudi i sva materija, vidljiva i nevidljiva ima Jednog Boga za Stvoritelja. Kako je Bog meni Bog, tako je i vrapcu, i kozi, i anđelu i tetki i stricu, i slonu, i koprivi...nema nekršćanskog/kršćanskog Boga....Isus je došao je umrijeti za cijeli svijet, a ne samo za kršćane...

postoje samo različiti pogledi, različite religije i različiti nazivi za Boga...

Bog je Živa stvarnost i čisto me strah kako mogu smrtni ljudi odlučivati kakav je bog, tko je bog, šta bog smije i ne smije, i slično...ajde ljudi, šta vam je...

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
mudri Salomon je napisao/la:
... točka


Very Happy Kojeg li dubokomislenog dokaza! Dostojnog jednog mudrog Solomona!

PS. Postoje li 2 Boga obred , jedna krscanski, i jos neki...?!



Na žalost za neke kršćane postoje i kršćanski bogovi - katolički, pravoslavni, protestantski itd. To je po onoj "visokoumnoj logici" - ako nisi pripadnik naše religije onda si šizmatik i tvoj Bog nije naš Bog ! Onda se šizmatici odmah mole "nekom drugom Bogu".

Btw. stvarno su čudni oni kršćani koji tvrde da vjeruju u jednog Boga, a kada komentiraju druge religije onda govore o "drugom Bogu". A to je definitivno priznavanje politeizma.

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
Totus Tuus je napisao/la:
Meditacija ima puno više svrha. Jedna od njih je, kao što si ti Fazlija rekao oslobađanje od naših požuda i strasti, onih stvari koje mislimo da želimo, a u stvari samo opterečuju našu volju da bi se ispunima Božjom ljubavlju.
Ali stavljam upozorenje: ne svaka meditacija.


Ne zazovemo li Gospodina Isusa Krista,da nas oslobodi,neće nas osloboditi ni sto meditacija!Ovo je sigurno i provjereno.
amen

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
Ne znam, ali mene uvijek zacudi kada vidim koliko ljudi koji robuju nekoj vrsti predrasuda uopce se niti ne trude sebi i drugima dati ikakav razuman odgovor, razlog, objasnjenje...

"Ovo je sigurno i provjereno... to je tako i tocka..." ...obicno su "objasnjenja" koja daju. To je kao kada bi netko rekao da treba raditi yogu i tocka, jer je to sigurno i provjereno!?

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
Trešnja je napisao/la:
Ne zazovemo li Gospodina Isusa Krista,da nas oslobodi,neće nas osloboditi ni sto meditacija!Ovo je sigurno i provjereno.
A što ti znači zazvati Gospodina Isusa Krista? Zar nije Isus rekao da se neće spasiti oni koji govore "Gospodine, Gospodine", a ne vrše njegove zapovijedi? Kakva je onda to molitva potrebna? Zar nije potrebna određena doza predanja kad ga zazoveš? Vjere? Čežnje?
A što je meditacija? Svakako je to previše općenit pojam da bi se moglo generalizirati, ali kažem da postoje vrste meditacija koje nas vode bliže Isusu, koje nam pomažu da ga zovemo s većim žarom. Zar to nije onda dobro?

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
Totus Tuus je napisao/la:
Trešnja je napisao/la:
Ne zazovemo li Gospodina Isusa Krista,da nas oslobodi,neće nas osloboditi ni sto meditacija!Ovo je sigurno i provjereno.
A što ti znači zazvati Gospodina Isusa Krista? Zar nije Isus rekao da se neće spasiti oni koji govore "Gospodine, Gospodine", a ne vrše njegove zapovijedi? Kakva je onda to molitva potrebna? Zar nije potrebna određena doza predanja kad ga zazoveš? Vjere? Čežnje?
A što je meditacija? Svakako je to previše općenit pojam da bi se moglo generalizirati, ali kažem da postoje vrste meditacija koje nas vode bliže Isusu, koje nam pomažu da ga zovemo s većim žarom. Zar to nije onda dobro?


Naravno da je dobra ta vrsta meditacije kad se u potpunosti predaš Kristu.Zazvati Gospodina u svoje srce je velika stvar i to Bog želi za nas a ne puste tlapnje.Pozdrav flower

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
AMEN!
Wink

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
Zašto vježbati yogu - Georg Feuerstein

Yogu možete vježbati iz mnogo razloga: da postanete fit, da održite ili povratite zdravlje, da uravnotežite živčani sustav, da smirite prezaposleni duh ili da pronađete veću smislenost u životu. Svi su ti ciljevi vrijedni pozornosti i napora. Pa ipak, tradicionalno se yoga već tisućama godina upotrebljavala kao put oslobođenja ili prosvjetljenja.

Drevni majstori yoge spoznali su da čovjek nikad ne može biti potpuno zadovoljan ukoliko ne pronađe izvor sreće onkraj užitka i boli. Čak i potpuno krjepak i zdrav, s relativno uravnoteženim živčanim sustavom, živeći nazigled smislenim životom, unatoč tome, čovjek još uvijek duboko iznutra nije posvema na miru sam sa sobom. A treba samo zagrebati dovoljno duboko ispod svih slojeva ograničena zadovoljstva, odnosno, one vrste zadovoljstava koje ovise o posjedovanju pravilnih izvanjskih okolnosti. Jesmo li doista zadovoljni i sretni jednostavno možemo otkriti u nemilim trenucima kao što su gubitak posla, razvod braka, ili nenadano premetanje prijatelja u neprijatelja. Kod velikih yoga učitelja, takvi događaji ne bi prouzrokovali buru u njegovomu ili njezinomu duhu.
Nakon prosvjetljenja, kada je svijest slobodna svih mentalnih uvjetovanja, niti užitak ni bol ne smanjuju unutrašnju slobodu. Čovjek osvještava čistu svijest i sjedinjuje se s izvorom svega. To se u tradiciji yoge naziva "samoostvarenje". Sebstvo, Duša, je nadsvijesna, besmrtna, vječno slobodna i neizrecivo blažena. Iz yogiskog očišta, ne postoji veće dostignuće, niti vrijedniji cilj kojeg bi trebalo ostvariti. Spoznavši čistu narav čiste svijesti, svo je djelovanje natopljeno blaženstvom samoostvarenja. Bez obzira na okolnosti, djelovanje postaje ispravno, a unutrašnja sloboda i blaženstvo obogaćuju sve situacije mudrošću i samilošću na dobrobit svih bića.
Bez obzira na osobne razloge za vježbanje yoge, dobro je imati na umu i taj tradicionalni yogiski cilj koji sprječava zadržavanje na određenim ograničenim postignućima. Yoga, naime, obnavlja potpune ljudske mogućnosti.

Preuzeto s Traditional Yoga Studies Interactive

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
Jos jedna zanimljiva stranica o vjezbanju yoge kod nas: http://www.sanghayoga.hr/ver2/hrv.htm

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
Trešnja je napisao/la:
Zazvati Gospodina u svoje srce je velika stvar i to Bog želi za nas a ne puste tlapnje.


ima li u Bibliji koji stih koji kaze da trebamo pozvati Gospodina u svoje srce? Shocked

descriptionKršćanstvo i yoga - Page 10 EmptyRe: Kršćanstvo i yoga

more_horiz
remove_circleSimilar topics
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply