Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Čista i nečista hrana

power_settings_newLogin to reply
+4
Emanuel777
Padre
piramida4
Justin
8 posters

descriptionČista i nečista hrana  EmptyČista i nečista hrana

more_horiz
Vecina krscana vjeruje da je Isus ukinuo starozavjetne propise o cistoj i necistoj hrani iz Lev 11 i Pnz 14. Kao dokaz toga, obicno se navode sljedeci tekstovi:

"Tako proglasi cistima sva jela" (Mk 7:29)

"Sto je Bog proclasio cistim, ti ne nazivaj poganim!" (Dj 10:15)

"Nista nije necisto po sebi, nego samo onomu koji nesto drzi necistim, necisto je." (Rim 14:14)

Postoje i drugi tekstovi, ali ovi su neki od kljucnih, jer naizgled izravno tvrde da je starozavjetni propis o cistoj i necistoj hrani ukinut, tj da za krscane on vise ne vazi.

Medjutim, sto ako ovi tekstovi uopce ne govore o tim starozavjetnim propisima, vec o nekoj drugoj "necistoci"? Ima li ovdje hrabrih koji su spremni na svjez nacin prouciti ove tekstove, otvorena uma?

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
Zakon o HRANI je dan samo Židovima,
samo zato da se ISKUŠAJU,
a ne zato jer je neka hrana zdrava ili nezdrava za ljude.
..........................................................................................

PONOVLJENI ZAKON 8,2
Sjećaj se svega puta kojim te Jahve, Bog tvoj, vodio po pustinji ovih četrdeset godina da te ponizi, ISKUŠA i dozna što ti je u srcu:
HOĆEŠ LI DRŽATI ZAPOVIJEDI NJEGOVE ILI NEĆEŠ.

SUCI 3,4
Oni su poslužili DA SE ISKUŠA IZRAEL:
da bi se vidjelo HOĆE LI SE DRŽATI ZAPOVIJEDI
što ih je JAHVE preko Mojsija dao njihovim ocima.

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
Piramida4, tekstovi koje navodis ne spominju propis o hrani, nego sve Bozje zapovijedi dane Izraelu. Zelis li reci da ni jedna od tih zapovijedi ne vrijedi danas za krscane?

Ali pod ovim topicom bih volio da proucimo novozavjetne tekstove koje sam gore naveo.

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
Evo sta na ovu temu uce Baptisti sedmog dana (od kojih su adventisti primili ucenje o svetkovanju Subote).

http://www.hriscanisedmogdana.org.rs/download/traktati/cisto_i_necisto.pdf

descriptionČista i nečista hrana  EmptyUkidanje zrtve

more_horiz
Naravno da je se odnosilo na hranu a najlakse da bides siguran u to je ova recenica "grijeh ne ulazi na usta vec izlazi iz usta" sam Isus Krist kroz ovu recenicu je sve objasnio da ne govorim o ispunjenom prorocanstvu 70 godisnjih sedmica kad je Isus umro na krizu zastor u hramu je se počinjena na pola, iza zastora se nalazi oltar na kojem su se prenosile zrtve(zrtve paljenice..)

Tim cinom su ukinuti svi zidovski zakoni i obicaji,
Dalje nozes vidjeti u sv. Pismu prvi krscanski sabor na kojem je dogovoreno da ne treba stavljati breme zakona na nove krscane, jer sv.Petar je rekao zasto da im stavljamo breme koje ni mi sami ne znamo da nosimo.
Bog vas blagoslovio

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
Mi ne jedemo krv (krvavice), i uopšte uginule životinje, poginule. I neke vrste mesa, samo ne znam koje..one koji su ti slatki. (meni žao zeca) Ma žao mi je svih životinja, pa i biljaka. trebalo bi da prestanem da jedem meso. Ima u jednoj knjizi kako se svetom Antoniju javila Bogorodica i rekla da ne plače, da će biti spašen, samo treba da se ne znam tačno šta(moli, drži zakone i slično) I da ne jede mesa. To je bio jedan od uslova- da ne jede meso(što je pravilo za monahe).

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
ekatarina je napisao/la:
Mi ne jedemo krv (krvavice), i uopšte uginule životinje, poginule. I neke vrste mesa, samo ne znam koje..one koji su ti slatki. (meni žao zeca) Ma žao mi je svih životinja, pa i biljaka. trebalo bi da prestanem da jedem meso. Ima u jednoj knjizi kako se svetom Antoniju javila Bogorodica i rekla da ne plače, da će biti spašen, samo treba da se ne znam tačno šta(moli, drži zakone i slično) I da ne jede mesa. To je bio jedan od uslova- da  ne jede meso(što je pravilo za monahe).


EKM nemoj širiti dezinf. otkud ti to da ne jedete krvavice i kako je moguće uopće napraviti kobasice bez krvi ...i to za monahe što govoriš ne treba kopirati za laike.

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
Kopitar je napisao/la:
ekatarina je napisao/la:
Mi ne jedemo krv (krvavice), i uopšte uginule životinje, poginule. I neke vrste mesa, samo ne znam koje..one koji su ti slatki. (meni žao zeca) Ma žao mi je svih životinja, pa i biljaka. trebalo bi da prestanem da jedem meso. Ima u jednoj knjizi kako se svetom Antoniju javila Bogorodica i rekla da ne plače, da će biti spašen, samo treba da se ne znam tačno šta(moli, drži zakone i slično) I da ne jede mesa. To je bio jedan od uslova- da  ne jede meso(što je pravilo za monahe).


EKM nemoj širiti dezinf. otkud ti to da ne jedete krvavice i kako je moguće uopće napraviti kobasice bez krvi ...i to za monahe što govoriš ne treba kopirati za laike.


To što neko jede krvavice to je zato što ne zna ili ga ne zanima. Ozbiljno, čitala sam šta kažu sveštenici za običan narod ( za tu hranu koja se ne bi trebalo jesti). A za isхranu bez mesa sam ja to predložila samoj sebi jer mi je postalo žao životinja. Inače sam pravi mesojed, ali kad pomislim da jedem neku slatku životinju, bude mi žao.

https://pravlife.org/ru/content/vse-li-mozhno-est-hristianinu

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
ekatarina je napisao/la:
Kopitar je napisao/la:
ekatarina je napisao/la:
Mi ne jedemo krv (krvavice), i uopšte uginule životinje, poginule. I neke vrste mesa, samo ne znam koje..one koji su ti slatki. (meni žao zeca) Ma žao mi je svih životinja, pa i biljaka. trebalo bi da prestanem da jedem meso. Ima u jednoj knjizi kako se svetom Antoniju javila Bogorodica i rekla da ne plače, da će biti spašen, samo treba da se ne znam tačno šta(moli, drži zakone i slično) I da ne jede mesa. To je bio jedan od uslova- da  ne jede meso(što je pravilo za monahe).


EKM nemoj širiti dezinf. otkud ti to da ne jedete krvavice i kako je moguće uopće napraviti kobasice bez krvi ...i to za monahe što govoriš ne treba kopirati za laike.


To što neko jede krvavice to je zato što ne zna ili ga ne zanima. Ozbiljno, čitala sam šta kažu sveštenici za običan narod ( za tu hranu koja se ne bi trebalo jesti). A za isхranu bez mesa sam ja to predložila samoj sebi jer mi je postalo žao životinja. Inače sam pravi mesojed, ali kad pomislim da jedem neku slatku životinju, bude mi žao.

https://pravlife.org/ru/content/vse-li-mozhno-est-hristianinu


To nejedenje mesa je tvoja osobna odluka ali ovo za krvavice si pretjerala i po meni spada u fanatizam. Mislim da bi ti to vrlo lako objasnili na ŽRU ako otvoriš temu ili pitaš..samo ovdje se očituje i tvoja tvrdoglavost jer je mislim ovo već neko objasnio od teologa na ŽRU i od kud ti uopće ideja da se baviš ovako nebitnim stvarima.

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
Molim vas, drzimo se teme.

Pod "Zdravlje i ekologija" mozete pisati o tome je li meso zdravo, ili ne.

Ovdje razgovaramo o tome sto Sveto Pismo (pogotovo NZ) govori o "cistoj i necistoj" hrani. Hvala.

Do sada je jedino Emanuel777 nesto konkretno napisao vezano uz temu, a Padre je linkao zanimljiv tekst (s kojim se u mnogim tockama ne slazem). Uskoro cu se osvrnuti na ta dva posta.

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
Justin je napisao/la:
Molim vas, drzimo se teme.

Pod "Zdravlje i ekologija" mozete pisati o tome je li meso zdravo, ili ne.

Ovdje razgovaramo o tome sto Sveto Pismo (pogotovo NZ) govori o "cistoj i necistoj" hrani. Hvala.

Do sada je jedino Emanuel777 nesto konkretno napisao vezano uz temu, a Padre je linkao zanimljiv tekst (s kojim se u mnogim tockama ne slazem). Uskoro cu se osvrnuti na ta dva posta.


Što se toga tiče mislim da je razgovor o tome sitničarenje, ferizejština i sl.

Postoji i post ali zar treba da se time hvalimo po forumima.
Petar je o tome progovorio sitničavim vjernicima davajući im minimum pravila tipa krvi, udavljenog i mesa žrtvovanih idolima, ovo zadnje naravno ostaje ovo drugu nije baš ni higijski dobro ali ako se radi o životu i smrti naravno da ćeš jesti a ovo o krvi je više upravljeni Židovima da ih ne sablazni....jasno da nas sada to ne obvezuje i da možemo tamniti krvavice.

Ovim raspravama se skreće pažnja na nebitno te postaje zanimljivo za vjernike koji baštine sektaški mentalni sklop kao i druge religije koji pokušavaju Boga umilostiviti pravilima, zakonima i hranom.
Svi koji forsiraju ovakav oblik kršćanstva kao što je pitanje hrane, subote i sl, zapravo nisu shvatili bit naše vjere te drugima prenose vanjštinu i krivi oblik kršćanstva koji se onda po toj vanjskoj formi ne razlikuje od drugih religija.

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
post je u pravoslavlju ozbiljna stvar Kopitar.

a što se krvavica tiče...niko nikoga ninaštta ne tera. i ne obavezuje

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
ekatarina je napisao/la:
post je u pravoslavlju ozbiljna stvar Kopitar.

a što se krvavica tiče...niko nikoga ninaštta ne tera. i ne obavezuje


Dobro zec samo ti grickaju mrkvu... Suspect

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
Kopitar je napisao/la:
Ovim raspravama se skreće pažnja na nebitno te postaje zanimljivo za vjernike koji baštine sektaški mentalni sklop kao i druge religije koji pokušavaju Boga umilostiviti pravilima, zakonima i hranom.
Svi koji forsiraju ovakav oblik kršćanstva kao što je pitanje hrane, subote i sl, zapravo nisu shvatili bit naše vjere te drugima prenose vanjštinu i krivi oblik kršćanstva koji se onda po toj vanjskoj formi ne razlikuje od drugih religija.


Vidim da moram pojasniti nas stav. Ne pokusavamo Boga "umilostiviti" bilo kakvim djelima. Za spasenje nije nuzno ni obdrzavati subotu, ni nedjelju, ni postiti, ni jesti tocno odredjenu hranu, ni davati desetinu, ni blagovati veceru Gospodnju, ni postovati bilo koje drugo "pravilo". Spaseni ce biti oni koji su predani Bogu svim srcem, dusom, pameti i snagom (bez obzira koliku spoznaju imaju o Bozjoj volji i bez obzira koliko tocno uspijevaju tumaciti Sveto Pismo). Slazemo li se u vezi ovoga?

E sad, ovo ne znaci da je apsolutno nebitno obdrzavanje dana od odmora, post, prilaganje desetine, opreznost po pitanju toga sto unosimo u svoje tijelo, kakve rijeci izgovaramo, kako se ponasamo, itd. Sve to mozemo nazivati "vanjskom formom", ali ako pod tom frazom podrazumijevamo legalistican pokusaj da zasluzimo spasenje ili "umilostivimo Boga", onda tu moramo biti oprezni, jer ocito nije svako obdrzavanje subote (ili nedjelje) "vanjska forma", zar ne? To ovisi o tome s kojom pobudom to cinimo, s kojom pobudom idemo u crkvu na bogosluzje, s kojom pobudom postimo, s kojom pobudom neku hranu jedemo ili od necega apstiniramo, s kojom pobudom dajemo desetinu, itd. Pavao je, npr., upozorio vjernike da paze s kojom pobudom uzimaju veceru Gospodnju. Dakle, ako netko iskreno, iz ljubavi prema Kristu (a ne iz legalistickih pobuda) izbjegava neku hranu, ili posti nekim danima, ili ide na bogosluzje nekim danima, ili daje desetinu, itd, tada to sto takav vjernik cini nije tek "vanjska forma", nego izraz njegove posvecenosti Bogu. Slazemoo li se i u vezi ovoga?

A cak i ako su neka braca krscani iskreno (ali pogresno) uvjerena da je npr. Bozja volja vegetarijanstvo, Pavao nas je upozorio (u Rim 14) da ih ne osudjujemo zbog toga, vec da svatko bude cvrsto uvjeren u svoje misljenje, buduci da to nisu temeljna pitanja spasenja i odnosa s Bogom. Isti ovaj princip vrijedi i za nasu temu o cistoj i necistoj hrani. Ako je netko na temelju pazljivog proucavanja Svetog Pisma dosao do zakljucka da propisi o cistoj i necistoj hrani vrijede ne samo za zidove nego i za krscane, te ako zeli o toj temi razgovarati s bracom krscanima u dobrom i poucljivom duhu, te ako ta osoba ne smatra da time "umilostivljuje Boga", niti pokusava drugima nametnuti svoj stav kao uvjet spasenja ili sto slicno, tada je apsolutno neprimjereno takvoga brata u startu proglasiti "farizejem". Mozemo li se i s ovim sloziti?

Razumljivo je da nije svatko spreman raspravljati o svim temama. Nekoga, npr, tema o hrani ne zanima. To je sasvim normalno. Nema niceg loseg u tome. Ali krscsnski forumi sluze istrazivanju najrazlicitijih biblijskih tema, pa ne vidim problem u istrazivanju i ove teme. Kako rekoh, ova tema definitivno nije kljucna za spasenje, bas kao ni mnoge druge teme, malocas navedene. Ipak je dobro ponekad uhvatiti se malo u kostac i s ovakvim "sporednim" temama, cisto kako bismo malo propitali neke svoje pretpostavke, a mozda i nesto korisno naucili.

Nadam se da sam sve razumljivo obrazlozio. Ne bih volio da se rasprava siri dalje u ovom pravcu, vec vas jos jednom lijepo molim, ako tko ima sto konkretno za reci vezano uz temu, neka to iznese. A ako nema - braco, nitko ovdje nikoga ne tjera da pise o onome sto ga ne interesira... Je li to u redu? Hvala na razumijevanju. Bozji blagoslov svima!










descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
Emanuel777 je napisao/la:
Naravno da je se odnosilo na hranu a najlakse da bides siguran u to je ova recenica "grijeh ne ulazi na usta vec izlazi iz usta" sam Isus Krist kroz ovu recenicu je sve objasnio da ne govorim o ispunjenom prorocanstvu 70 godisnjih sedmica kad je Isus umro na krizu zastor u hramu je se počinjena na pola, iza zastora se nalazi oltar na kojem su se prenosile zrtve(zrtve paljenice..)

Tim cinom su ukinuti svi zidovski zakoni i obicaji,
Dalje nozes vidjeti u sv. Pismu prvi krscanski sabor na kojem je dogovoreno da ne treba stavljati breme  zakona na nove krscane, jer sv.Petar je rekao zasto da im stavljamo breme koje ni mi sami ne znamo da nosimo.
Bog vas blagoslovio



Hvala na odgovoru.

Ovdje navodis tipican argument, koji glasi otprilike ovako:
Isusovom smrcu na krizu prestaju vaziti svi zidovski zakoni.

Ali ova izjava je jako neprecizna. Naime, Krizem se ispunjava tipologija svih OBREDNIH (ceremonijalnih) zakona. Krscani danas ne prinose zrtve Bogu kako bi se ocistili od ceremonijalne necistoce, ni kako bi im grijesi bili oprosteni, jer su sve te zrtve i obredi prospektivno ukazivali na Isusovu Zrtvu, koja se prinijela jednom za oprostenje svih grijeha. Zato danas vise nema potrebe prinositi zivotinjske zrtve. Mislim da je ovo jasno prakticki svim krscanima.

Medjutim, u SZ-u ne nalazimo samo ceremonijalne zakone i ceremonijalnu necistocu (koji su najuze povezani uz svetiste i zrtveni sustav), nego takodjer nalazimo tzv. civilne i kaznene zakone (u kojima nalazimo nacela, npr. o tome kako postupati prema strancima, kako prosudjivati i kaznjavati zlocince, itd), kao i tzv. moralne zakone (od kojih su Deset zapovijedi najpoznatije, ali takodjer imamo i konkretnije izrazene moralne zakone, npr. u Lev 18 i 20, gdje nalazimo zakone vezane uz spolno ophodjenje, idolopoklonstvo, itd).

Premda su ceremonijalni zakoni Krizem prestali vaziti, civilni i moralni zakoni nisu Krizem ukinuti, kao nacela ispravnog upravljanja drustvom, ispravnih medjuljudskih odnosa i ispravnog odnosa s Bogom. Rani krscani su u pocetku imali samo spise SZ-a kao upute po pitanju Bozje volje, a pisci NZ-a cesto aludiraju na SZ i primjenjuju mnoge moralne i civilne zakone na njihov trenutni kontekst (vidi 2 Tim 3:15-17).

Npr. u 1 Kor 5 vidimo da se Pavao (inace strucnjak za toru) poziva na moralni zakon protiv incesta iz Lev 20:11, gdje pise da oni koji pocine incest trebaju biti odstranjeni iz Bozjeg naroda, kroz smrtnu kaznu. U krscanskom kontekstu, ekvivalent toga je ekskomunikacija. Pavao primjenjuje "smrtnu kaznu" na krscanski kontekst ovim rijecima: "da takvoga predate sotoni na unistenje tijela, kako bi se njegov duh spasio na dan Gospodina Isusa" (1 Kor 5:5). (Nazalost, ove rijeci su kasnije inkvizitori suvise doslovno shvatili...).

Dakle, nacela tih moralnih zakona iz SZ-a i dalje vrijede. Incest je i dalje grijeh, kao i preljub, idolopoklonstvo, ubojstvo, blud, itd. Samo sto se kazne za te grijehe provode u novom kontekstu na drukciji nacin, buduci da vise nema teokracije, itd.

Ono sto je zanimljivo, jest da zakon o cistoj i nescistoj hrani iz Lev 11 teolozi koji su specijalizirani za zakone o "necistoci" obicno ne smatraju "ceremonijalnom" necistocom, nego "moralnom" necistocom. A mnogi, poput Milgroma, smatraju da zakoni o cistoj i necistoj hrani spadaju u posebnu kategoriju, ali da definitivno ne spadaju u ceremonijalnu necistocu.

Ovo je vazno razumjeti. Ovo ne razumije autor teksta kojeg je Padre linkao. U sljedecem postu cu detaljnije objasniti razliku izmedju ceremonijalne i moralne necistoce u SZ-u. Postat ce jasno da zakoni o cistoj i necistoj hrani ne spadaju pod ceremonijalne zakone. Prema tome, nisu ukinuti Krizem.

A nakon toga ce biti potrebno da analiziramo gore navedene novozavjetne tekstove koji naizgled ukidaju zakon o cistoj i necistoj hrani.

Volio bih cuti misljenja na ovo sto sam do sada iznio prije nego nastavimo. Hvala.














descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
Justin je obećao i rekao ovo: U sljedecem postu cu detaljnije objasniti razliku izmedju ceremonijalne i moralne necistoce u SZ-u. Postat ce jasno da zakoni o cistoj i necistoj hrani ne spadaju pod ceremonijalne zakone. Prema tome, nisu ukinuti Krizem.

Znači Justine, još čekamo spava na komp

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
Justin je takodjer rekao ovo:

"Volio bih cuti misljenja na ovo sto sam do sada iznio prije nego nastavimo. Hvala."

Ne zelim ovdje voditi monolog. Slobodno se ukljucite ostali, da cujemo i druga misljenja!

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
Zakon o HRANI je dan samo Židovima,
samo zato da se ISKUŠAJU,
a ne zato jer je neka hrana zdrava ili nezdrava za ljude.
..........................................................................................

PONOVLJENI ZAKON 8,2
Sjećaj se svega puta kojim te Jahve, Bog tvoj, vodio po pustinji ovih četrdeset godina da te ponizi, ISKUŠA i dozna što ti je u srcu:
HOĆEŠ LI DRŽATI ZAPOVIJEDI NJEGOVE ILI NEĆEŠ.

SUCI 3,4
Oni su poslužili DA SE ISKUŠA IZRAEL:
da bi se vidjelo HOĆE LI SE DRŽATI ZAPOVIJEDI
što ih je JAHVE preko Mojsija dao njihovim ocima.

descriptionČista i nečista hrana  EmptyRe: Čista i nečista hrana

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply