Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

power_settings_newLogin to reply
+3
three angels
kainos
David_
7 posters

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
Imam par pitanja za one koji vjeruju da su Adam i Eva stvarne istorijske licnosti.

Je li nepravedno od strane Boga da kazni sve (buduce) ljude zbog greske koju su napravili Adam i Eva? Ako oni nisu nista zgrijesili, zasto onda snose posljedice pogresnog izbora Adama i Eve?

Zar Bog po svojoj mudrosti i sveznanju nije mogao na jednostavniji nacin da rijesi problem koji se desio tada u vrtu, nego je protjerao Adama i Evu iz vrta, pustio ih da se razmnozavaju godinama i godinama sto je dovelo do toga da svi nepravedno ispastaju za njihov pogresan izbor, napravio zrtveni sistem i onda poslao svog Sina kao otkup.. i pri tome, mnogi nece biti spaseni jer ga nisu prihvatili ili culi za njega itd..?

Da rezimiran; Zasto su svi krivi za ono sto su uradili Adam i Eva. Zar Bog po svojoj mudrosti i sveznanju nije mogao da kazni samo onoga ko je zasluzio istu?

Takodje, jedno sporedno pitanje. Da Adam i Eva nisu pogrijesili, na koji nacin bi se razmnozavali sto im je i Bog naredio ako ne seksualnim odnosima kao sto je sada slucaj?

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
Iako vjerujem da su Adama i Eva istorijske licnosti, ponekad kad mi ne ide u zivotu, i sam vapim Bogu i pitam, zasto mi zbog Adama i Eve moramo ispastati. Zar sam ja kriv sto sam rodjen na ovoj planeti. Ali s druge strane kako si rekao Bog je poslao svoga Sina za otkup - ali opet postavim si pitanje kao i ti - mnogi ljudi nisu, ili ne zele cuti za Boga, ono osjecaj pa mnogi ljudi nisu imali mogucnost, ili su imali tezak zivot - zasto su oni krivi? Odgovor nije lak, zasto.

Sto se tice razmnozavanja, sto mislis da Adam i Eva nisu imali seksualni odnos prije pada u grijeh, pa valjda su imali spolne organe i prije pada u grijeh.

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
Ja imam potpuno drugaciju teoriju od ove klasicne. Smatram da Adam i Eva zapravo predstavljaju covjecanstvo vec u startu okrenuto od Boga, ali nebitno sad.. sustina je da, makar meni, ova klasicna teorija ima par nelogicnosti.

"Sto se tice razmnozavanja, sto mislis da Adam i Eva nisu imali seksualni odnos prije pada u grijeh, pa valjda su imali spolne organe i prije pada u grijeh."

Pa ako su imali, gdje su im potomci? Prema bibliji, nisu ih imali (potomke), nego su ih dobili tek posle pada u grijeh.

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
David, kako misliš na početku okrenuto od Boga. Možeš li to konkretnije objasniti? Što se tiče da su dobili djecu poslije pada, možda je Eva bila trudna prije pada u grijeh, i rodila nakon pada u grijeh. Ili se to sve brzo odigralo, mislim na pad, pa nije bilo vremena. Ko će ga znati.

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz

Mislim da nam simbolicna biblijska scena zapravo govori o tome kako je cjelokupno covjecanstvo izabralo zivot nezavistan od Boga i Njegovih principa od samog pocetka svog postojanja. Iako je Bog stvorio sve, i tvorevina moze naci jedini istinski smisao i zadovoljenje u Njemu, jer je On njen pocetak i kraj, ona je izabrala okrenutost ka sebi, a krajnji rezultat takve odluke je pojava izapacenosti ljudske prirode, cemu nam i svjedoci cjelokupna ljudska istorija prepuna svake napravde. Pavle na pocetku poslanice Rimljanima opisuje bas to.

Zasto je Bog je rekao 'Eto, covjek postade kao jedan od Nas' nakon sto su oni zgrijesili? Pa zato sto su su okrenuli od Boga i Njegovih principa i definicje dobra i zla, i sami postali kao bogovi zivjevsi po nekim svojim sebicnim princpima definisusci sta je dobro a sta zlo. Na primjer, faraon je bio vladar Egipta, i razvijao tu zemlju u svakom smislu, i on je bio dobar u ocima naroda zbog toga, ali njihovo dobro je bilo zlo za jevreje, jer ih je drzao u ropstvu, radili su i mucili se i bili podredjeni ostalima..







descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
A zasto vjerujes da je prica o Adamu i Evi simbolicna, a ne doslovna? Znam da postoje krscani koji vjeruju da je privh 11 knjiga Postanka mit - za njih tek od Abrahama pocinje povijest.

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
Zato sto mi doslovno tumacenje djeluje daleko od realnosti i lici na neku bajku, a pri tome ima dosta nelogicnosti. To mi vise lici na pokusaj tadasnjeg svijeta da kroz prizmu svojih svatanja opise stanje covjecanstva takvo kakvo je.



descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
David_ je napisao/la:
Zato sto mi doslovno tumacenje djeluje daleko od realnosti i lici na neku bajku, a pri tome ima dosta nelogicnosti. To mi vise lici na pokusaj tadasnjeg svijeta da kroz prizmu svojih svatanja opise stanje covjecanstva takvo kakvo je.


Pa vjerus li onda u Boga i drzis li Bibliju za Bozju rijec?

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
Pa pokusavam da ne budem kao prosjecan protestant (bez uvrijede za bilo koga), jer se protestantizam svodi sve vise, cini mi se, na to da bude slican kao islam - religija knjige. Protestanti sve vise i vise nesjvjesno zauzimaju idolopoklonicki stav prema Bibliji ne uzimajuci u obzir cjelokpuan progres otkrivenja Bozijeg ljudima koji je jako primjetan ako se sagleda na pravi nacin, kroz istorijske okolnosti.

Recimo, Bog se objavio jevrejima i oni su ga shvatili prvenstveno kroz sebe i kroz prizmu svoje proste kulture. Tadasnji narodi su bili ratoborni, intelektualno slabiji i nerazvijeniji i svaki od njih je imao svog boga uz kojega je ratovao, pa tako i jevreji. Zato oni Boga opisuju kao ratnika, kao nekog ljutitog, bjesnog, osvetnika, koji ratuje za njih i ubije sve, jer covjek u kojem je nasilje u Bogu vidi nasilje - svako projektuje Boga kroz svoje osobine.

Medjutim, Bog vremenom cisti sliku o sebi kroz proroke i u kroz Isusa i apostole pokazuje da je On milosrdni Otac i da je prepun ljubavi, da nije neko ko jedva cekam da kazni, ubije, osveti, zgromi..

Tako da, Bozije otkrivenje ima jedan progres kroz cjelokupnu ljudsku istoriju, ne zbog toga sto se Bog mjenja, Bog je isti, nego zbog toga sto se covjek mjenja.

Bibliju smatram ljudskom knjigom, jer su je pisali ljudi (nije slucaj kao sa islamom koji je pao s neba napisan ka cemu naginju protestanti sve vise) ali ljudi koji su bili nadahnuti Bogom, tako da svako od njih iznosi Boziju rijec na nacin takav da je njemu shvatljiv, kroz prizmu svojih osobina, kulture, istorijskih okolnosti, shvatanja i slicno.. Naravno, Bog je preko njih prenjeo istine nama svima, medjutim, Biblija je teska knjiga i treba razluciti sta je metafora, sta treba bukvalno shvatiti i tako dalje..

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
Znaci ti bi se mogao nazvati "liberalnim protestantom", dobro da ne idemo off topic, jer se ovdje radi o Adamu Evi, predlazem ti da pises i na drugim temama, gdje bi se mogli upoznati sa tvojim vjerovanjem. npr. o Bogu, trojstvu, Bozjem Zakonu, suboti ili nedjelji, besmrtnosti duse, a tu su razne prakticne teme, kao i one o drugim vjerovanjima, pravcima i slicno.

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
Pozdrav, Davide. Pitao si:

"Da rezimiran; Zasto su svi krivi za ono sto su uradili Adam i Eva. Zar Bog po svojoj mudrosti i sveznanju nije mogao da kazni samo onoga ko je zasluzio istu?"

Recimo da Adam i Eva nisu stvarne povijesne licnosti. Recimo da si u pravu kad kazes da Adam i Eva predstavljaju covjecanstvo koje je postojalo na zemlji u proslosti i zgrijesilo protiv Boga, sto je dovelo do izopacenja ljudske naravi.

Moje pitanje glasi: kako time izbjegavas problem kojega si postavio u pocetnom pitanju? Zar nije ponovo slucaj da svi mi danas bivamo kaznjeni zbog grijeha tog covjecanstva koje se u proslosti pobunilo? Dakle u principu imas i dalje isti problem, bez obzira sto umjesto doslovnih Adama i Eve stavis covjecanstvo koje je zgrijesilo. Razumijes?

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
καιnos je napisao/la:
Znaci ti bi se mogao nazvati "liberalnim protestantom", dobro da ne idemo off topic, jer se ovdje radi o Adamu Evi, predlazem ti da pises i na drugim temama, gdje bi se mogli upoznati sa tvojim vjerovanjem. npr. o Bogu, trojstvu, Bozjem Zakonu, suboti ili nedjelji, besmrtnosti duse, a tu su razne prakticne teme, kao i one o drugim vjerovanjima, pravcima i slicno.



Nisam liberalan, ali tako izgleda.. a ni protestant, pravoslavac sam. Pa rado bih podjelio neke teorije, jer imam nekih neobicnih.

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
David_ je napisao/la:
καιnos je napisao/la:
Znaci ti bi se mogao nazvati "liberalnim protestantom", dobro da ne idemo off topic, jer se ovdje radi o Adamu Evi, predlazem ti da pises i na drugim temama, gdje bi se mogli upoznati sa tvojim vjerovanjem. npr. o Bogu, trojstvu, Bozjem Zakonu, suboti ili nedjelji, besmrtnosti duse, a tu su razne prakticne teme, kao i one o drugim vjerovanjima, pravcima i slicno.



Nisam liberalan, ali tako izgleda.. a ni protestant, pravoslavac sam. Pa rado bih podjelio neke teorije, jer imam nekih neobicnih.


Teorije mozes otvoriti na drugim forumima, ovisno o cemu govori tema...evo ovdje ti je pisao clan Justin, pa mu odgovori.

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
Justin je napisao/la:


Moje pitanje glasi: kako time izbjegavas problem kojega si postavio u pocetnom pitanju? Zar nije ponovo slucaj da svi mi danas bivamo kaznjeni zbog grijeha tog covjecanstva koje se u proslosti pobunilo? Dakle u principu imas i dalje isti problem, bez obzira sto umjesto doslovnih Adama i Eve stavis covjecanstvo koje je zgrijesilo. Razumijes?


Razumijem, ali ne bih bas rekao da je isto, jer svi mi svakom odlukom, na neki nacin, bilo manje ili vise, ucestvujemo u pobuni protiv Boga, iako to nekima izgleda kao surovo receno, ali tako je. Svako je okrenut prema sebi u sebicnost, i aktivno ili pasivno ucestvuje u gore navedenom, osim nekolicine pojedinaca kroz istoriju. Tako da, citavo covjecanstvo ucestvuje u takvom izboru konstanto, a ne samo neki tamo prvi..


Kao sto rekoh, mislim da je ta prica pokusaj tadasnjih ljudi da objasne smrtno stanje covjecasntva uprkos postojanju Bogu prema mom misljenju. Drvo sa kojeg su jeli svakako ne treba uzimati za doslovno, pa mnogi teolozi kroz istoriju su to tumacili na simbolican nacin.

Vjerovatno se niko nece sloziti, ali mislim da nas je Bog stvorio ovako 'pale' kako bi neki rekli, a mi treba da prihvatimo Njegov poziv ka uzviesenijem nacinu postojanja. Za takvu teoriju (koja je postojala prije) postoje razni protiv argumenti, ali to je posebna tema.

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
Slazem se da svi mi svojim odlukama sudjelujemo u toj pobuni protiv Boga. Kako i ne bismo, kad svi, kako i sam kazes, imamo naslijedjenu gresnu narav.

Medjutim, isti je slucaj i ako su Adam i Eva doslove licnosti - svi mi imamo naslijedjenu gresnu narav od njih i svi sudjelujemo u pobuni protiv Boga kroz svoje odluke.

Tako da ne vidim tu nacelno neku razliku. Dakle, bez obzira radi li se o doslovnim licnostima ili o covjecanstvu, problem koji si u pitanju postavio i dalje ostaje - svi mi se radjamo u zlom svijetu sa gresnom naravi, sto nam onemogucava savrsenstvo, zbog cega svi moramo umrijeti. A radjamo se u tim okolnostima zbog tudjega grijeha. Pitanje se postavlja: je li to pravedno?

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
Čak je i naučno dokazano da svi ljudi potiču od jednog para, zamsilite kada su i ateistički naučnici to priznali.

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
Imam par pitanja za one koji vjeruju da su Adam i Eva stvarne istorijske licnosti.

Je li nepravedno od strane Boga da kazni sve (buduce) ljude zbog greske koju su napravili Adam i Eva? Ako oni nisu nista zgrijesili, zasto onda snose posljedice pogresnog izbora Adama i Eve?

Zar Bog po svojoj mudrosti i sveznanju nije mogao na jednostavniji nacin da rijesi problem koji se desio tada u vrtu, nego je protjerao Adama i Evu iz vrta, pustio ih da se razmnozavaju godinama i godinama sto je dovelo do toga da svi nepravedno ispastaju za njihov pogresan izbor, napravio zrtveni sistem i onda poslao svog Sina kao otkup.. i pri tome, mnogi nece biti spaseni jer ga nisu prihvatili ili culi za njega itd..?

Da rezimiran; Zasto su svi krivi za ono sto su uradili Adam i Eva. Zar Bog po svojoj mudrosti i sveznanju nije mogao da kazni samo onoga ko je zasluzio istu?

Takodje, jedno sporedno pitanje. Da Adam i Eva nisu pogrijesili, na koji nacin bi se razmnozavali sto im je i Bog naredio ako ne seksualnim odnosima kao sto je sada slucaj?
,.....,...........


Moj odgovor:

Adam i Eva su prvi ljudi koji su stvoreni i bili su smrtni kao i sva druga stvorenja.
Njihov " pad" nema veze sa "smrtnošću" ili "besmrtnošću" jer i da nisu zgrešili svejedno bi umrli.
Njihova besmrtnost je skrivena u Kristu do onog trenutka kad sam Bog postaje jedan od njih.
Zato je osnovno pitanje "zašto Bog postaje čovjek i kad se to dogodilo?
Da li bi Isus došao i da Adam nije pao?

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
Inače ovaj David_ koji je otvorio temu rekao je da ima lude ideje. No isto možemo reći i za Kopitara. Gdje piše u Bibliji da je Bog stvorio Adama i Evu smrtne? Kako to da i nisu sagriješili bi umrli? Kao što rekoh, mećeš nešto novo u naše uši. Bog je stvorio Adama sa uvjetno besmrtnošću, ne urođenom kako vele pobornici besmrtnosti duše. Znači, ako Adam sagriješi umrijet će. Ali to što ti tvrdiš da ako i nije sagriješio da bi umro, takvo učenje čujem prvi puta mouse

descriptionDa li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti? EmptyRe: Da li su Adam i Eva istorijske ili mitoloske licnosti?

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply