Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Apokrifi

power_settings_newLogin to reply
+8
Wiklif
Živac
ina
dominik
kon
mudri Salomon
Blue
kainos
12 posters

descriptionApokrifi - Page 3 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
No Nick je napisao/la:
Isus i ucenici ih nikada nisu citirali


forestsilvy, jesu, par citata postoji iz apokrifa...Smile Ne zaleci se tek tako, ali to nije nikakav problem. To sto su oni citirali, ili vadili neku misao, to uopste ne znaci da su ona kanonska. Naprotiv. Nemaju nikakvu ulogu u istoriji spasenja, zato i nisu usla u kanon.

Pored toga, pisana su grckim jezikom, ovo je vazna cinjenica, dok je ceo stari zavet napisan na jevrejskom i neki delovi na aremejskom jeziku.

sledeca stvar jeste sto su ona nastala u tzv. medjuzavetnom periodu, vecina njih u vreme makabejaca, II, I vek pre Hrista. Nije bilo proroka da potvrdi Bozansku objavu, zadnji prorok je bio Malahija, IV vek pre Hrista. Ovo je za mene najjaci argument, jer kada je god Bog nesto cinio, On bi poslao Svoga slugu koji bi potvrdio Njegovu objavu. Posto toga nema-ne moze se reci da su apokrifi deo kanona, i da oni to mogu biti.

A pored svega toga, apokrifi vise opisuju stanje zidovske nacije u vreme makabejaca, odnosno nesto pre i nesto posle tog perioda. Doduse, citati to stivo nije lose, ali ne mozemo ga svrstati na istoj razini kao i Pismo. Pismo je bozanski nadahnuto, apokrifi nisu. Oni mogu samo svedociti o stanju zidova u ono vreme, i bas nista vise od toga. To sto se spominje Bog-o, pa ni to ne igra ne znam kakvu ulogu, Bog se spominje u mnogim spisima pa nikom nista. Jevreji su bili religiozni.

Eto mog kratkog odgovora.


eto jos bolje izlaganje,
Isus nije rekao dobro je o vama prorokavala Suzana ili Bel i zmaj;)))))))) vec Izaija
a to ako postoji citat ne cudim se, buduci da mnoga lazna evandelja , spisi sadrze malo Riječi Bozje, i malo ljudskih riječi. Koji je najbolji način zaprljati istinu, dodaj malo lazi

descriptionApokrifi - Page 3 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Pa znas kako, treba biti flexibilan, sto da ne? ? apostoli su, naravno, citali apokrife. Recimo da jesu. i sta je problem ako bi i citirali bilo sta iz njih, kada se znalo da ona nisu Pisma! To je velika razlika. Mogli su ti spisi imati neku ulogu, ali samo povijesnu, kazali bi vi. A sto se tice istorije spasenja-da su imali, usli bi u kanon.

Pored toga, i mi danas citiramo mnoge pisce. Znaci li to da su oni deo Biblije, da su nesto posebno nadahnuti ili...? Smile Ista stvar je i sa njima bilo.

Poz.

descriptionApokrifi - Page 3 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
ha? sto si ti tu sada rekao?

descriptionApokrifi - Page 3 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Upravo to sto sam rekao. Smile

descriptionApokrifi - Page 3 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Mene zanima zašto prijevod Vuka Karadžića ne sadrži Apokrife - i što SPC naučava po pitanju istih?

descriptionApokrifi - Page 3 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Pa ja mislim da su Vuk i Djura prevodili Sveto pismo, a ne spise koji ne spadaju u taj korpus. A u njihovo doba se jako malo znalo o apokrifima. SPC vjerovatno naucava vrlo slicno kao i RKC...

descriptionApokrifi - Page 3 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply