Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Apokrifi

power_settings_newLogin to reply
+8
Wiklif
Živac
ina
dominik
kon
mudri Salomon
Blue
kainos
12 posters

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Spisi Starog i Novog Zavjeta imaju autorit Bozji ne sto je crkva im dala Bozanski autoritet, vec sto su spisi date od Boga. Bog je udahnuo istinu u ljudski um a Proroci su je obuhvatli rijecima koje danas mozemo naci u Svetom Pismu. Izvor rijeci Svetog Pisma je sam Bog.

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Wiklif je napisao/la:
Spisi Starog i Novog Zavjeta imaju autorit Bozji ne sto je crkva im dala Bozanski autoritet, vec sto su spisi date od Boga.

Da. Ali mi to znamo zato što je Crkva to spoznala. Bog je ustanovio Crkvi između ostalog i za tu zadaću. Da nije tako, svatko bi mogao tvrditi svoje.

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Biblija opisuje Crkvu kao božansku ustanovu, nazivajući je Djela 20,28 ; 1.Korinćanima 1,2- "Crkvom Božjom".
Isus je dao Crkvi Božansku punomoć : Matej 18,17.18.
Crkva je "stub i tvrđava istine" - 1.Timoteju 3,15.
Ako članovi Crkve tvrde da imaju novu svjetlost-novu nauku ili neko novo tumačenje Svetog pisma - oni iskustvom koje imaju pomoću mjerila Biblije trebaju to ispitati -Izaija 8,20.
Ako je nova svjetlost u skladu sa Biblijom - tada Crkva mora prihvatiti, tu , novu svjetlost , ili obrnuto..
Pomoć je u mnoštvu savjetnika - Priče 11,14.
Ovo se događa Duhom Svetim..U borbi protiv otkrivanja istine uvijek su na djelu sile tame - sile Antikrista.

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
KNJIGA SIRAHOVA je jedna od najljepših knjiga, i najpoučnijih knjiga starog zavjeta
puna je mudrih izreka, poslovica, nadahnuta je sigurno Duhom svetim
čak mi je "jača" od Knjige mudrosti
a opet ne priznaju je čini mi se ni židovi ni protestanti
pročitajte je i uvjerite se- nema mudrije knjige
šta će biti prihvaćeno , jer sve su one prihvaćane ili ne prihvaćane od strane ljudi na nekim sinodama, raspravama ipak je ljudska odluka, nijednom se nije Bog očito objavio i rekao ovo stavite u kanon , a ovo NE stavite!

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Meni se osobno od tzv. apokrifnih evandjelja najvise svidjelo Tomino ev. Naravno, ono nema strukturu klasicne pripovjesti kao druga evandjelja, nego je pisano u obliku kratkih izreka. No, neke od njih plijene svojom dubinom, a osobito dubok dojam ostavlja svojim monistickim razumijevanjem duhovnosti. Npr. kada Isus kaze da Kraljevstvo nije na nebu, jer bi nas i ptice pretekle; da nije u moru, jer bi i ribe bile naprednije od nas, nego je u nama samima, u srcu covjecejem. Ili kada kaze digni kamen, i Ja sam tamo, rascijepi drvo i Mene ces naci itd.

Ne razumijem se previse u tu tematiku, ali mi se cini da se u Isusovo vrijeme nisu zapisivale Njegove rijeci. Sva su evandjelja zapisana nakon nekog vremena, pa je tako nesumljivo postojalo mnogo jednako utemeljenih i vjerodostojnih izvjestaja o Njegovom ucenju. Kada se tome doda da su prve crkve djelovale vise manje samostalno na gradskoj ili pokrajinskoj razini, onda ne cudi da je postojalo mnogo izvjestaja koje su razliciti rani krscani slijedili. U tom smislu mi se cini da su sluzbena i nesluzbena (apokrifna) evandjelja jednako utemeljeni izvjestaji o Isusovom ucenju i zivotu. Najnoviji slucaj Judinog ev. potvrdjuje da su postojale zajednice unutar prvih krscana koje su slijedile razlicite predaje o Isusu, kao i oni spisi iz egipatske knjiznice Nag Hamadi ili kako li se vec zove...

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
U prvo vrijeme, Crkva je imala problema radi grčke filozofske misli, jer su se filozofili trudili da na osnovu grčke misli protumače kršćanstvo. Neki crkveni oci su to poprimili, i iz toga je nastala zbrka, te su se kasnije, pogotovo u vrijeme krivovjerca Arija razvile borbe.

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
> pogotovo u vrijeme krivovjerca Arija razvile borbe

Ne znam o kome je rijec, jer sam vrlo malo i povrsno pratio tu problematiku. No, vjerujem da je covjek imao svoje misljenje, ne bi smo ga mozda trebali zvati krivovjerac?!

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Upravo to učim iz povijesti i povijest ga zaista prikazala krivovjercem.

Evo primjer: Arije je tvrdio da je Krist s Ocem " homoiusios", što znači "sličan".

A istina je da je Krist s Ocem " homousios" što znači "jednak".

Razlka je u slovu i. Zbog toga su nastajala krivovjerja. I danas ima toga, jer ljudi ne mogu prihvatiti da je su Krist i Otac jedno.

Isus je rođen Iz Boga a mi ljudi smo stvorenja. Tako, u vrijeme Arija, i danas u nekim sustavima, ljudi odriču božanstvo Isusovo, smatraju da je On samo jedan od prosvijetljenih ljudi.

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Hm, nije li sve jedno s Bogom... no u svakom slucaju, ne treba one koji misle drugacije nazivati krivovjernicima. Bolje je reci, mi imamo ovakvo iskustvo, a oni ovakvo...

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Hm, nije li sve jedno s Bogom... no u svakom slucaju, ne treba one koji misle drugacije nazivati krivovjernicima. Bolje je reci, mi imamo ovakvo iskustvo, a oni ovakvo...


Što ja tu mogu, tamo piše tako , i objašnjavaju zašto je tako. A ako se nešto suprostavlja biblijskoj istini, tada se treba nazvati i pravim imenom. Ako je nešto nastrano, onda je nastrano. Šećer nije gorak, nego sladak. To što je nekom ono što je gorko slatko, ne znači da je to Istina.

samo je jedna Istina- apsolutna istina a to je Bog.
Ostalo, što mi ljudi modificiramo kroz naše mišljenje, naše iskustvo, podložno je promjeni. Da li netko može da garantira da za deset godina neće imati promjenu u sebi?

Arije je donosio pomutnju i krivu nauku koja nije imala temelj u Kristovoj nauci, i za takve stvari je prva crkva reagirala.

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Romala je napisao/la:
A ako se nešto suprostavlja biblijskoj istini, tada se treba nazvati i pravim imenom. Ako je nešto nastrano, onda je nastrano... samo je jedna Istina- apsolutna istina a to je Bog.
Ostalo, što mi ljudi modificiramo kroz naše mišljenje, naše iskustvo, podložno je promjeni. Arije je donosio pomutnju i krivu nauku koja nije imala temelj u Kristovoj nauci, i za takve stvari je prva crkva reagirala.


Ne bih zeli trositi vrijeme na Arija, jer ne znam o cemu je pricao, ali se ne bih slozio da je bilo cije razumijevanje duhovnosti nastrano. Treba se cuvati takve iskljucivosti. Nije li Isus rekao, ne sudite! Siguran sam da bi i Arije mogao za svoje protivnike reci da su nastrani Very Happy

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
study E, da, iz toga su nastale razne zajednice i razna poimanja svijeta, boga, filozofije..

Moram zamijetiti da je Biblija jako isključiva, a tek da vidiš Kuran kako je isključiv bounce

No, ono što je održalo Biblijsku istinu vjekovima je to da je začetnik vjere Isus, bogočovjek, dok su pojedinci začetnici novih vjera na osnovi svog tumačenja čak i izmjenjivanjem Svetog Pisma po svom vlastitom nahođenju.

Zato je nastao kanonski slijed. Da se kršćnstvo zaštiti od krivovjerja. No, i bez obzira na to, maltene svaka kršćanska zajednica ima svoje tumačenje.

E, da, sad ću ti reći. Vodile su se oštre rasprave, čak i u novije vrijeme o afirmaciji koja se treba izgovoriti prilikom krštenja vodom. Jedni tvrde: krstim te u ime Isusa Krista za oproštenje grijeha, a drugi: u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

I jedno i drugi su za temelj uzimali Pismo. Ali, zbog toga su se razdvojili i osnovali različite crkve.

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Apokrifi su nastali u vrijeme ropstva(egipat) te nisu nadahnuta Duhom Svetim, vec vise ljudima. Tako da nema previse veze sa Bozjom Rijeci Wink

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
forestsilvy je napisao/la:
Apokrifi su nastali u vrijeme ropstva(egipat) te nisu nadahnuta Duhom Svetim, vec vise ljudima. Tako da nema previse veze sa Bozjom Rijeci Wink


Kako su mogli nastati u vrijeme prije izlaska Izraelaca iz Egipta, ako govore o Isus?! Nije li malo pretenciozno tvrditi da nesto nije nadahnuto Duhom svetim i da nema veze s Rijecju Bozjom?! Samo zato sto daje drugaciji dozivljaj vjere?

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Na ovom linku imate gomilu zanimljivih knjiga o duhovnosti za skinuti, a sve u hrvatsko-srpskom prijevodu:

http://www.duhovnaizgradnja.com/stranice/download/download.htm

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
forestsilvy je napisao/la:
Apokrifi su nastali u vrijeme ropstva(egipat) te nisu nadahnuta Duhom Svetim, vec vise ljudima. Tako da nema previse veze sa Bozjom Rijeci Wink


Kako su mogli nastati u vrijeme prije izlaska Izraelaca iz Egipta, ako govore o Isus?! Nije li malo pretenciozno tvrditi da nesto nije nadahnuto Duhom svetim i da nema veze s Rijecju Bozjom?! Samo zato sto daje drugaciji dozivljaj vjere?


Apokrifi su nastali u vrijem 400 godina šutnje( ropstvo u Izraelu) i neki su pisani poslije Krista.
Izaija govori o Isusu a zivio prije Krista. Samo sto je njegova knjiga Bogom nadahnuta. Isus spominje Izaiju...
Pretenciozno, ili ne, to uopce nije pitanje, važno je ono sto je istina.
A istina je ta da apokrifi nisu nadahnuti Duhom Svetim, već su samo povijesne knjige, a prokopas li po povijesti, vidjet ces da ih ranocrkveni oci nisu priznali niti židovi etc. osim toga da ih rimokatolici kao jednini drze za Bogom nadahnutim knjigama.
Isus i ucenici ih nikada nisu citirali,
Drugaciji doživljaj? Doživljaji i ono sto nama pase uopce nije relevantno već ono što je istina, to je jedino bitno.

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
Isus i ucenici ih nikada nisu citirali


forestsilvy, jesu, par citata postoji iz apokrifa...Smile Ne zaleci se tek tako, ali to nije nikakav problem. To sto su oni citirali, ili vadili neku misao, to uopste ne znaci da su ona kanonska. Naprotiv. Nemaju nikakvu ulogu u istoriji spasenja, zato i nisu usla u kanon.

Pored toga, pisana su grckim jezikom, ovo je vazna cinjenica, dok je ceo stari zavet napisan na jevrejskom i neki delovi na aremejskom jeziku.

sledeca stvar jeste sto su ona nastala u tzv. medjuzavetnom periodu, vecina njih u vreme makabejaca, II, I vek pre Hrista. Nije bilo proroka da potvrdi Bozansku objavu, zadnji prorok je bio Malahija, IV vek pre Hrista. Ovo je za mene najjaci argument, jer kada je god Bog nesto cinio, On bi poslao Svoga slugu koji bi potvrdio Njegovu objavu. Posto toga nema-ne moze se reci da su apokrifi deo kanona, i da oni to mogu biti.

A pored svega toga, apokrifi vise opisuju stanje zidovske nacije u vreme makabejaca, odnosno nesto pre i nesto posle tog perioda. Doduse, citati to stivo nije lose, ali ne mozemo ga svrstati na istoj razini kao i Pismo. Pismo je bozanski nadahnuto, apokrifi nisu. Oni mogu samo svedociti o stanju zidova u ono vreme, i bas nista vise od toga. To sto se spominje Bog-o, pa ni to ne igra ne znam kakvu ulogu, Bog se spominje u mnogim spisima pa nikom nista. Jevreji su bili religiozni.

Eto mog kratkog odgovora.

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz


Dakle Crkva može prepoznati nešto kao nadahnuto i onda će to imati Božanski, a ne ljudski autoritet.


Uh, ovo je malo sumnjivo. Ispada da ono sto crkva 'posveti' to je bozansko, a sto ne to onda nije? Katolicki stav moze biti, ali ne i biblijski. Spisi su bozanskog porekla, svejedno, kako god mi to uzeli. Bez obzira sta crkva mislila o tome. A ona je samo prepoznala bozanski nadahnute knjige. Mada je proces kanona trajao mnogo godina, ne znam zasto se stalno prica kao da je on nastao u IV veku kada nije? Tada je konacno dat spisak novozavetnih knjiga, ali proces je trajao bukvalno od II veka, ako ne i ranije.


Fazlija:

Meni se osobno od tzv. apokrifnih evandjelja najvise svidjelo Tomino ev. Naravno, ono nema strukturu klasicne pripovjesti kao druga evandjelja, nego je pisano u obliku kratkih izreka. No, neke od njih plijene svojom dubinom, a osobito dubok dojam ostavlja svojim monistickim razumijevanjem duhovnosti. Npr. kada Isus kaze da Kraljevstvo nije na nebu, jer bi nas i ptice pretekle; da nije u moru, jer bi i ribe bile naprednije od nas, nego je u nama samima, u srcu covjecejem. Ili kada kaze digni kamen, i Ja sam tamo, rascijepi drvo i Mene ces naci itd.

Ne razumijem se previse u tu tematiku, ali mi se cini da se u Isusovo vrijeme nisu zapisivale Njegove rijeci. Sva su evandjelja zapisana nakon nekog vremena, pa je tako nesumljivo postojalo mnogo jednako utemeljenih i vjerodostojnih izvjestaja o Njegovom ucenju. Kada se tome doda da su prve crkve djelovale vise manje samostalno na gradskoj ili pokrajinskoj razini, onda ne cudi da je postojalo mnogo izvjestaja koje su razliciti rani krscani slijedili. U tom smislu mi se cini da su sluzbena i nesluzbena (apokrifna) evandjelja jednako utemeljeni izvjestaji o Isusovom ucenju i zivotu. Najnoviji slucaj Judinog ev. potvrdjuje da su postojale zajednice unutar prvih krscana koje su slijedile razlicite predaje o Isusu, kao i oni spisi iz egipatske knjiznice Nag Hamadi ili kako li se vec zove...


Pa gledaj jednu stvar..Mnogo se toga ovde moze reci, ali dovoljno je napraviti usporedbu sa Tominim, navodno, njegovim jevandjeljem koje ima panteisticke ideje, sa ostalim jevandjeljima. To je ocito iz njegovih spisa. Ok, nama mozda deluje lepo i logicno, ali to je cist grcki nacin razmisljanja koji je zaista suprotan jevrejskoj filozofiji. Panteizam ne postoji u Bibliji, a 'Tomino' evandjelje odise nekom vrstom gnosticizma i panteizma u isto vreme.

u stvari, sve sto je receno moze se sumirati u citat koji je vec recen na prvoj stranici:



Mislim da su apokrife pisali obični ljudi poput tebe i mene, tj. ljudi
koji su zaista imali dobre namjere i u tim knjigama su izražavali svoja
mišljenja i stavove, ali koji nisu bili nadahnuti Duhom Sv.

Apokrifi nisu nikada bili uključeni u hebrejski kanon, a također ih ni Isus ni novozavjetni pisci nisu nikada spominjali.


Ovo pohvaljujem.

A na drugoj stranici, cini mi se, ima veoma dobro objasnjenje zasto apokrifi staroga zaveta nisu usli u kanon.

Poz.

descriptionApokrifi - Page 2 EmptyRe: Apokrifi

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply