Novi svjetski poredak - naziv - prvi puta se spominje u vezi Versajskoga ugovora..
Versaj
Ulazak SAD u prvi svjetski rat je dao snažan propagandni poticaj Antanti. Wilson je, nastojeći opravdati odluku da se pogaze predizborna obećanja i uđe u rat, toj odluci dao ideološko objašnjenje.
Opisavši rat kao podrivanje temelja zapadne civilizacije, odnosno kao plod "despotskih" režima Starog svijeta, Wilson je držao da SAD imaju moralnu dužnost stari poredak temeljen na tajnoj diplomaciji velikih sila zamijeniti transparentnim sistemom temeljenom na ravnopravnim državama, odnosno modeliranom prema američkoj demokraciji. Time bi se spriječili svi budući ratovi, odnosno prvi svjetski rat učinilo "ratom koji će prekinuti sve ratove". Wilson je početkom 1918. te stavove iznio u programu zvanom 14 točaka, u kome je prvi put spomenuto pravo na samoodređenje naroda.
Wilson je iz ideoloških razloga bio prilično zadovoljan s februarskom revolucijom, isto kao i prilično razočaran s oktobarskom revolucijom, koja je u Rusiji srušili kratkotrajnu demokratsku vladu. Zbog toga je još krajem 1917. počeo podržavati kontrarevolucionare u građanskom ratu, a na sjever Rusije i u Vladivostok su poslani ekspedicijski korpusi. U samom SAD se to odrazilo kao antikomunistička histerija te niz represivnih mjera usmjerenih prema komunistima, socijalistima i anarhistima.
Nakon završetka rata Wilson je kao prvi američki predsjednik u povijesti službeno doputovao u Europu kako bi sudjelovao u radu versajske mirovne konferencija. Wilson je tada bio najpopularniji svjetski vođa - javnost ratom iscrpljenih zemalja Antante ga je držala spasiteljem, a 14 točaka su ga učinili herojem novostvorenih nacionalnih država na istoku Europe. Tako je Bratislava u Čehoslovačkoj u to doba promijenila ime u Wilsonovo mjesto (slovački
Wilsonov grad).
Wilson je sav svoj autoritet i energiju uložio u stvaranje što boljem mirovnog ugovora. Inzistirao je da on sadrži odredbe o stvaranju Lige naroda - institucije koja bi u budućnosti morala garantirati svjetski mir. Versajski mirovni ugovor je tako donesen 1919. godine. Iste godine dobio je i Nobelovu nagradu za mir.
U Novom svjetskom poretku ima puno toga utopijskoga u odnosu na Danielovo proročanstvo..
14 Wilsonovih točaka Novog svjetskog poretka:
- ugovori o miru trebaju se sklapati javno i poslije toga ne smije biti nikakvih tajnih sporazuma, a diplomacija će uvijek raditi javno
- apsolutna sloboda pomorske plovidbe tijekom rata i mira izvan teritorijalnih voda
- ukidanje svih ekonomskih prepreka
- snižavanje nacionalnih naoružanja na najmanju moguću mjeru koja odgovara sigurnosti pojedinih zemalja
- nepristrano rješavanje kolonijalnih zahtjeva, uzimajući u obzir interese naroda o kojima je riječ
- odlazak stranih vojnih snaga s ruskog teritorija
- odlazak stranih vojnih snaga iz Belgije i uspostava njene pune suverenosti
- oslobađanje cijeloga teritorija Francuske s korekcijom granice u Alzasu i Loreni koje su 1871 oduzeli Prusi
- uspostava Italijeu njenim nacionalnim granicama
- puna sloboda za autonoman razvitak naroda Austro-Ugarske
- evakuacija Rumunjske, Srbije i Crne Gore te slobodan prilaz moru za Srbiju
- autonoman razvoj za neturske narode u Osmanskom Carstvu, slobodan prolaz kroz Dardanele
- osnivanje slobodne Poljske s izlazom na more i priključenje Poljskoj onih teritorija koji su naseljeni Poljacima
- osnivanje Društva naroda, koje će pružiti jamstvo za političku i teritorijalnu neovisnost malih država
Kada se analizira američki pristup samoopredjeljenju naroda ada se može vidjeti u čemu je problem različitih pristupa ovom pitanju u svezi Kosovskog pitanja..kako je europska diplomacija činila niz grešaka u imitiranju američkog ujedinjenja - ujedinjenje Europe je tu učinilo osnovnu grešku je je povijest Europe tumačila izvan kršćanskih korjena.Drugim riječima Amerika je Europi ukrala Boga te se sada normalno ponaša -"proročki"..
Zadnja promjena: abraham; sri 20 vel 2008, 11:07; ukupno mijenjano 3 put/a.