amos je napisao/la: abraham je napisao/la: Amos:
Mada licno nemam nista protiv Islamaca, jer i njih isto optuzuju za tu istu netoleranciju.
Opiš , ili citiraj, lociraj optužbe za netoleranciju?
Pa recimo po islamskim drzavam nema hrisacanskih institucija, cak sta vise u mnogima nema ni hriscana, jer kako se koji obrati biva ubijen.Vrlo tolerantno?
Svjestan sam da muslimani i kršćani imaju različite pristupe u pitanjima o Bogu. Ipak, možemo i moramo se klanjati jedinome Bogu koji nas je stvorio i brine se za svaku osobu na zemlji ..
Seyyed Hossei Nasr kazao je u ime muslimana na jednom skupu: "Za jedne i druge Bog je transcendentan i imanentan, stvoritelj svijeta koji ljubi, (...) ljubitelj čija ljubav obuhvaća čitavi svijet – rekao je Seyyed. To uvjerenje u biti nadahnjuje nastavak dijaloga – stoji u zaključku komentara."
Dakle , potrebna je obostrana geološka strpljivost u obostranoj toleranciji..
Ne treba zaboraviti da će sreća, za kojim žudi svijet, biti moguća onda kad se religiju prestane rabiti u političke svrhe ...Tu ima dosta posla, zar ne..
Na primjer , Govor pape Benedikta XVI. sudionicima na nedavnom seminaru Katoličko-islamskoga foruma te zaključnu izjavu koju su u prošli četvrtak potpisali katolički i muslimanski predstavnici treba prevesti kako ističu sudionici seminara na što je moguće više jezika i širiti svim mogućim obavijesnim sredstvima. Jedino će se tako postići željeni cilj, smatra isusovac Samir Khalil Samir koji je kao stručnjak sudjelovao na katoličko-muslimanskome seminaru održanome u Rimu.
Govoreći o dijaloškome ozračju u razgovoru za katolički radio rekao je kako je seminar odisao spokojnim i pozitivnim ozračjem. Nije bilo uglađene diplomacije niti pretvaranja, osjećalo se prijateljstvo u porastu. Ozračje je doista bilo pozitivno, bratsko, ozbiljno, a stručnost je bila na zavidnoj visini – istaknuo je Samir.
Tko ne poznaje probleme međureligijskoga dijaloga mogao bi se razočarati kao i onaj tko očekuje neposredne opipljive rezultate: izgradnju džamija na zapadu i katoličkih crkvi u muslimanskim zemljama. To nije moguće, a bit će moguće nakon dugogodišnjeg dijaloga. Tema seminara je imala duhovno obilježje, pomalo apstraktno, ali su se vi zauzimali da ona bude što stvarnija, čak su usvojeni neki praktični zaključci; od prvoga susreta se nije moglo očekivati više. Bilo je veoma teško pripremiti zaključno izvješće, u svemu se trebalo složiti, a svaka je točka bila predmet rasprave. Na seminaru se također raspravljalo o velikim problemima, poput obraćenja na drugu vjeru. Znamo kako se muslimanski zakon odnosi prema obraćenicima, odmetnika se kažnjava smrću. Ipak se uspjelo o tome raspravljati i potvrditi načelo da svatko ima pravo javno i privatno živjeti i prakticirati vlastitu vjeru – istaknuo je Samir.
Na primjedbu kako je zaključna izjava veoma zahtjevna za muslimane, rekao je kako su neke točke bile veoma problematične. No, rješenje su pronašli sami muslimanski predstavnici, naročito veliki muftija iz Bosne koji je rekao kako su ta načela u većini muslimanskih zemalja priznata 1948. godine, usvajanjem Povelje o ljudskim pravima. U teoriji dakle nisu problem. Zadaća je promicati ta načela, svatko u svojoj zemlji, sa svim sredstvima na raspolaganju. Željelo se dakle ići naprijed, unatoč teškoćama, znajući kako će svi biti kritizirani kada se vrate svojim kućama. Na upit kako to da su potpisali jedan takav dokument, odgovoreno je „Moramo ići naprijed“ – ustvrdio je Samir.
Vrednota života, borba protiv terorizma i poštivanje manjina, glavne su teme u zaključne Izjave prvoga katoličko-muslimanskoga seminara održanoga u Rimu. Zaključna se izjava oslanja na bitnu tvrdnju: Bog je ljubav. Za kršćane „izvor i uzor ljubavi prema Bogu i prema bližnjemu je jest Isusova ljubav prema Ocu, čovječanstvu i svakoj osobi“. Za muslimane ljubav je transcendentalna i vječna snaga, koja vodi i preobražava čovječje uzajamno poštivanje. Ljubav je ostvarenje spoznaje utemeljene na istinskome dijalogu. Na tome se načelu nadahnjuje dijalog između kršćana i muslimana smatra kardinal Jean-Louis Tauran, predsjednik Papinskoga vijeća za međuvjerski dijalog. Dijalog je tijekom ovih dana učinio ogromne napretke, bez pomutnje i s velikom iskrenošću. Kada se netko trudi upoznati i slušati drugoga, moguće je nadići konsenzus. Moguće je dijalogizirati, priznati jedni druge i voljeti se – rekao je kardinal Tauran.
Ljubav prema bližnjemu obuhvaća „poštovanje osobe i njezinih odabira u pitanjima savjesti u religije. Ona također uključuje pravo pojedinaca i zajednica da javno i privatno ispovijedaju svoju religiju. Vjerske manjine imaju pravo na poštovanje: njihove likove i znakovlje, smatrani svetima ne treba izvrgavati nikakvome obliku ruganja ni ismijavanja. Ni jednu se religiju – piše u dokumentu – ne smije isključiti iz društva: svi mogu pridonijeti općem dobru zajednice. Svi su pozvani poštovati drugoga napomenuo je nadbiskup Kirkuka, msgr. Louis Sako. "Učinili smo veoma dobru Deklaraciju, potrebno je strpljenje, potpora. Prihvatiti drugoga, poštovati drugoga onakvog kakav jest i želi biti, znače ne nametati svoj mentalitet, svoje poimanje također i religiju, ovo će nam puno pomoći "– zaključio je nadbiskup Sako.
U zaključnoj izjavi tvrdi se da ljudski život „predragocjeni dar Božji svakoj osobi, uvijek treba čuvati. Katolici i muslimani – stoji nadalje u dokumentu – pozvani su da budu oruđe ljubavi i sklada između vjernika i cijeloga čovještva, odričući se od bilo kakvoga tlačenja, nasrtljivoga nasilja i terorističkih čina, naročito onih počinjenih u ime religije. Putem sklada valja krenuti pozivajući se na plodove ovoga seminara – istaknuo je Yahya Pallavicini, dopredsjednik talijanske islamske zajednice. Ovo je bilo izvanredno iskustvo, osobito što se tiče iskrenosti, intelektualnoga poštenja, duboke osjetljivosti i doktrinarne sposobnosti. Doživjeli smo velikodušnost vatikanskoga gostoprimstva i jasnoće nove odgovornosti. Kao vjernici moramo dati prioritet ovoj dimenziji ljubavi prema Bogu, koji je naš zajednički Gospodin. Najbolje sredstvo da se možemo približiti upoznavanju Onoga koji nas ljubi, koji je ljubav i koji je Bog, jest upoznavanje i poštovanje bližnjega. Mogućnost poštovanja, upoznavanja i voljenja drugoga trapljenje je kako bismo uspjeli prepoznati Božju nazočnost u drugome i u sebi samima – rekao je Pallavicini. Katoličko muslimanski forum, tijelo ustanovljeno zajedničkom odlukom Papinskoga vijeća za međuvjerski dijalog i islamskih uglednika, organizirao je prvi zajednički seminar na temu „Ljubav prema Bogu, ljubav prema bližnjemu“. Papa Benedikt XVI je u audijenciji sudionicima seminara ustvrdio kako kršćani i muslimani moraju zajednički braniti i promicati moralne vrednote.
-------
Dakle, tolerancije nema bez ljubavi ..