Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Jutarnji stih

power_settings_newLogin to reply
+12
Duda
Angelius
resilina
Mi-Ha-El
albatros
amos
Mika
stefani
No Nick
Spart
mirjam
ljubičica
16 posters

descriptionJutarnji stih - Page 14 EmptyRe: Jutarnji stih

more_horiz
"Oče pravedni, svijet te nije upoznao, a ja sam te upoznao, i ovi su spoznali da si me ti poslao. Objavio sam im tvoje ime, i ubuduće ću ga objavljivati, da u njima trajno bude ljubav kojom si me ljubio, i ja u njima." (Ivan 17,25.26)

Krist je došao na ovaj svijet kako bi predstavio nebeskog Oca čovjeku; Sotona Ga je ranije predstavio u lažnom svjetlu. Zato što je Bog, Bog pravde i nedokučive veličanstvenosti, koji ima moć uništiti a isto tako sačuvati čovjeka, Sotona je kod ljudi izazvao da na Njega gledaju sa strahom i da Ga smatraju tiraninom. Isus je bio s Ocem od vječnih vremena, prije nego što je stvoren čovjek, i On je došao otkriti Oca, izjavljujući da je "Bog ljubav". Isus je predstavljao Boga kao ljubaznog Oca koji se brine za sva stvorenja u svojemu kraljevstvu. On je izjavio kako nijedan vrabac ne pada na zemlju bez znanja Oca, i kako je ljudski rod u Njegovim očima mnogo dragocjeniji od vrabaca te da je čak i svaka vlas na njihovoj glavi izbrojena.
Bog koji je predstavljen u Starom i u Novom zavjetu nije samo Bog pravde, već je i Otac beskrajne ljubavi. Psalmist kaže: "Jahve čini pravedna djela i potlačenima vraća pravicu. … Milosrdan i milostiv je Jahve, spor na srdžbu i vrlo dobrostiv. … Ne postupa s nama po grijesima našim niti nam plaća po našim krivnjama. Jer kako je nebo visoko nad zemljom, dobrota je njegova s onima koji ga se boje." (Psalam 103,6.8. 10.11) …

Sotona je Bogu pripisao sve svoje mane, ali Krist je otkrio svoje prave osobine dobrohotnosti i ljubavi. U načinu na koji je Krist predstavio Boga svijetu nalazi se novi dar koji je On dao čovjeku. …

Božji Sin je izjavio da svijet ima osiromašeno znanje o Bogu. Ali znanje o Bogu je od najveće vrijednosti, ono je Božji osobiti dar i neprocjenjivo blago koje je Isus donio svijetu. Koristeći se svojom beskrajnom vlašću, On je svojim učenicima objavio znanje o Božjem karakteru, kako bi ga oni mogli prenijeti svijetu. … Svatko tko vjeruje u tu Božju poruku treba uzvisivati Isusa, uputiti ljude na Isusa i reći: "Evo Jaganjca Božjeg koji uzima grijeh svijeta!" …

Duša prožeta Kristovom ljubavlju je jedno s Njim; ona je u zajednici s Kristom, Krist u njoj oblikuje nadu slave te kršćanin ide i objavljuje svijetu Oca i Sina. (Signs of the Times, 27. lipnja 1892.)
http://adventisti.info/jutarnji.php?itemid=2062

descriptionJutarnji stih - Page 14 EmptyRe: Jutarnji stih

more_horiz
"Zvat će te popravljačem pukotina, i obnoviteljem cesta do naselja." (Izaija 58,12)

Božji Sin je došao na ovaj svijet kao Obnovitelj. On je Put, Istina i Život. Svaka riječ koju je izgovorio bila je duh i život. Govorio je s autoritetom, svjestan svoje moći da blagoslovi i oslobodi zarobljene koje je Sotona svezao; svjestan da svojom nazočnošću može svijetu donijeti puninu radosti. On je želio pomoći svakom članu ljudske obitelji koji je pod teretom briga i patnji, i pokazati kako Mu je najvažnije blagosloviti, a ne osuditi.

Krist nije morao izvršiti Božje djelo; ali cilj Njegova dolaska s Neba bio da ga izvrši, i za to su sva blaga vječnosti bila pod Njegovim zapovjedništvom. U raspolaganju darovima bio je bez ograničenja. Zaboravio je na samouzvišenje, čast i bogatstvo i družio se sa siromašnima i potlačenima, donoseći u njihov život vedrinu, nadu i težnju koja im dotad nije bila poznata. On je izrekao blagoslov na sve koji će trpjeti zbog Njega, govoreći: "Blago vama kad vas budu grdili i progonili i kad vam zbog mene budu lažno pripisivali svaku vrstu opačine!" (Matej 5,11) …
Kristu nedvojbeno pripada pravo na vlast i odanost. "Vi mene zovete Učiteljem i Gospodinom. Pravo velite, jer to jesam." (Ivan 13,13) "Jer imate samo jednog Vođu, Krista!" (Matej 23,10) Tako je On zadržao dostojanstvo koje pripada Njegovom imenu, i vlast i moć koju je imao na Nebu.

Bilo je prigoda kad je On govorio s dostojanstvom o svojoj pravoj veličini. "Tko ima uši, neka čuje!" rekao je. U ovim riječima je samo ponovio zapovijed koju je Beskonačni Bog objavio u svojoj veličanstvenoj slavi: "Ovo je Sin moj, Ljubljeni moj, koga sam odabrao! Njega slušajte!" (Matej 17,5) Stojeći usred namrgođenih farizeja, kojima je bilo stalo samo do njihove vlastite važnosti, Krist se nije oklijevao očitovati kao najistaknutiji predstavnik ljudi koji su hodili Zemljom, tražeći pravo prvenstva nad svima.

Jona je bio jedan od ljudi koje je židovski narod visoko cijenio. … U namjeri da svoje slušatelje podsjeti na Joninu poruku i kako je on bio oruđe u spašavanju ljudi, Krist je rekao: "Ninivljani će na Sudu ustati s ovim naraštajem i osudit će ga, jer su se obratili na Jonino propovijedanje. A evo, ovdje je nešto više od Jone!" (Matej 12,41)

Krist je znao da Izraelci smatraju Salomona najvećim kraljem koji je ikad držao žezlo i kraljevao zemaljskim kraljevstvom. … Ipak, Krist je izjavio: "A evo, ovdje je nešto više od Salomona!" (Matej 12,42) (Youth's Instructor, 23. rujna 1897.)
http://adventisti.info/jutarnji.php?itemid=2063

descriptionJutarnji stih - Page 14 EmptyRe: Jutarnji stih

more_horiz
"Ta, poznato vam je milosrđe Gospodina našega Isusa Krista, kako je radi vas od bogataša postao siromah da vi postanete bogataši njegovim siromaštvom." (2. Korinćanima 8,9)
Ako ima onih koji misle da su velike žrtve to što se mnogo zalažu za Djelo, neka se prisjete žrtve koju je Krist učinio za njih. Ljudski rod bio je pod kaznom smrti, ali je Božji Sin zaodjenuo svoje božanstvo ljudskim, došao na ovaj svijet i umro umjesto nas. Došao se suprotstaviti vojsci palih anđela. Mi moramo imati Branitelja; ali kad je naš Branitelj došao, bio je zaodjenut u ljudsko i morao je biti izvrgnut svim kušnjama koje su opsjedale čovjeka, da bi mogao razumjeti kako izbaviti pobožne iz kušnji. On je stao na čelo palog ljudskog roda da bi muškarcima i ženama omogućio pristup izgubljenom položaju.

Krist nije došao na ovaj svijet s legijom anđela. Odloživši svoj kraljevski plašt i kraljevsku krunu, sišao je sa svog visokog položaja i zbog nas postao siromašan da bismo mi Njegovim siromaštvom postali bogati. To je bio plan načinjen u nebeskim dvorima. Otkupitelj čovječanstva trebao se roditi u siromaštvu i trebao je raditi svojim rukama. On je radio sa svojim ocem Josipom u stolarskoj radionici, i u sve što je radio unosio je savršenstvo. Njegovi drugovi pokušavali su Mu pronaći manu, ali On je bio temeljit u svemu. "Koja je korist biti tako poseban?" — pitali su se. Ali On je radio sve dotle dok ono što je radio nije doveo do savršenstva, a onda bi to promatrao ozaren nebeskom svjetlošću koja je sjala s Njegova lica; a oni koji su Ga kritizirali povukli bi se posramljeno. Umjesto da se osvećuje onima koji bi Mu što zamjerali, On bi počeo pjevati jedan od psalama, i prije nego što bi i zamijetili, oni su i sami počeli pjevati.

U našim ustanovama nikad ne bi trebao biti dopušten loš proizvod bilo koje vrste. Svakog studenta treba poučavati da si postavi cilj izgraditi savršeni karakter i biti vjeran u malim povjerenim dužnostima. "Vi ste Božja njiva, Božja građevina", i posao koji obavljate trebate obavljati tako kao da vas promatra sâm Bog. Učinite najbolje što možete, a nebeski anđeli će vam pomoći da posao dovedete do savršenstva. … Krist je napustio nebeske dvore i došao na ovaj svijet da za nas izvrši obred pomirenja. Svima koji dolaze k Njemu u živoj vjeri bit će omogućen pristup izgubljenom položaju. …

Stoga neka naš karakter bude čist i svet da nas Krist s radošću može predstaviti svojemu Ocu. Neka bude ispunjen živućim načelima istine za ovo vrijeme. Živimo takvim životom koji će grešnike voditi k Spasitelju. … Mi možemo biti potpuni u Njemu. Kako? Time što ćemo biti dionici božanske naravi. (Review and Herald, 1. lipnja 1905.)
http://adventisti.info/jutarnji.php?itemid=2064

descriptionJutarnji stih - Page 14 EmptyRe: Jutarnji stih

more_horiz
"Budući da je sam trpio i bio kušan, može pomoći onima koji stoje u kušnji." (Hebrejima 2,18)
Ako se u teškim okolnostima duhovno snažni ljudi, pritisnuti preko mjere, obeshrabre i klonu duhom, ako katkad ne vide cilj za kojim bi u životu težili, ne događa im se ništa čudno ili novo. Neka se takvi sjete da je i jedan od najvećih proroka pobjegao pred srdžbom razbješnjele žene da spasi život. Prognan, umoran i iscrpljen od puta, dok mu je gorko razočaranje kršilo moralne snage, poželio je umrijeti. Međutim, upravo u trenutku kad ga je nada napustila, kad je njegovo životno djelo prividno bilo pred porazom, naučio je jednu od najdragocjenijih pouka u životu. U času svoje najveće slabosti shvatio je da se treba i može uzdati u Boga i u najtežim okolnostima.

Oni koji svoju životnu energiju troše u požrtvovnom radu i dolaze u kušnju da se prepuste obeshrabrenju i sumnji, neka se ohrabre Ilijinim iskustvom. Božja brižna skrb, Njegova ljubav i Njegova snaga posebno dolaze do izražaja u životu onih Njegovih slugu čija se revnost pogrešno tumači ili podcjenjuje, čiji se savjeti i ukori odbacuju, i čiji se reformatorski napori nagrađuju mržnjom i protivljenjem.

U trenucima kad je duša najslabija, Sotona je napada najžešćim kušnjama. Nadao se da će tako svladati i Božjega Sina, jer je upravo tom metodom postizao mnoge pobjede nad ljudima. Kad im je snaga volje popustila i vjera oslabila, tada su i oni koji su dugo i hrabro stajali na strani pravde popuštali kušnji. Mojsije, umoran od četrdeset godina lutanja i nevjerstva, za trenutak se prestao oslanjati na neizmjernu Snagu. Bio je poražen na samoj granici Obećane zemlje. Tako je bilo i s Ilijom. Onaj isti koji je sačuvao povjerenje u Gospodina u godinama suše i gladi, koji je nepokolebljivo stajao pred Ahabom, koji je kao jedini svjedok pravoga Boga stajao cijeli dan pred cijelim izraelskim narodom na Karmelu, u trenutku umora dopustio je strahu od smrti da nadvlada njegovu vjeru u Boga. Tako je i danas. …

Oni koji se nalaze u prvim borbenim redovima, kojima Sveti Duh povjerava posebne zadaće, često će osjetiti reakciju kad im se tereti smanje. Klonulost može uzdrmati čak i najherojskiju vjeru i oslabiti i najčvršću volju. Međutim, Bog razumije, On i dalje sažalijeva i voli. On čita pobude i nakane srca. Strpljivo čekati, uzdati se i onda kad sve izgleda mračno — to je pouka koju trebaju naučiti vođe u Božjem djelu. Nebo ih neće iznevjeriti u dan njihove muke. Ništa nije naizgled tako bespomoćno, a stvarno tako nepobjedivo kao duša koja je svjesna svojega ništavila i koja se potpuno oslanja na Boga. (Izraelski proroci i kraljevi, str. 111,112)
http://adventisti.info/jutarnji.php?itemid=206

descriptionJutarnji stih - Page 14 EmptyRe: Jutarnji stih

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply