Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Islam

power_settings_newLogin to reply
+14
bogec
ILIJA
RahatLokum
Fazlija
Euro
Mila
senka
laodikejac
Wiklif
Jasmin(Jason)
ziger
Mali princ
Alem
Spart
18 posters

descriptionIslam EmptyIslam

more_horiz
Sura 1


Al-Fatiha - Pristup Mekka - 7 ajeta

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo,

2. Milostivog, Samilosnog,

3. Vladara Dana sudnjeg,

4. Tebi se klanjamo i od Tebe pomoć tražimo!

5. Uputi nas na Pravi put,

6. na Put onih kojima si milost Svoju darovao,

7. a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su zalutali!





Sretna Nova Godina svim muslimanima! study

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Uzvišeni Allah je stvorio jedno stvorenje koje je Njegova obznana Njemu Samom.

Ta Njegova obznana je univerzalna i dijeli se u trijalni monizam.Za razliku od Njega koji je apsolut.

Ta univerzalna Allahova obznana sastoji se od triju realiteta koji su subjekativna,predikativna i objekativna Njegova obznana.

Subjekativna Njegova obznana je jedan Prainsan(Adem).Predikativna Njegova obznana je Ilum(znanje) prvotni.Objekativna Njegova obznana je jedan prasvijet koji se dalje obznanjuje na 9 svijetova.Baš kao i što se subjekativna i predikativna Njegova obznana dalje obznanjuju sa po 9 obznana.

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Jel danas po Islamu Nova godina?

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Jeste. Very Happy

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Apsolut je Apsolut i nije dokučiv.

Da bi Apsolut(Allah) bio dokučiv morao se obznaniti svojom trijalno moniznom obznanom.Mi ljudi smo stvoreni na sliku i priliku te njegove obznane a ne na sliku Apsoluta.Tako da je put do spoznaje Allaha uvjetovan prvo spoznajom samog sebe,zatim spoznajom njegove obznane(u našoj terminologiji ta se obznana imenuje sa imenom Ismullah).Mi ljudi smo minijaturne obznane Ismullaha.

Znači bez obznana nema prilike za spoznaje niti bilo kakva upoznavanja.Tako je Apsolut zadržao ono što je htio od svog znanja o Samom sebi,a obznanio je ono što je htio od Svog znanja o samom sebi.A da se pritom nije rastao ni od čega.Međutim taj odnos Allaha i Ismullaha je tajna koju poznaje samo ON.I da ne bi neki krivo shvatili,Nema boga osim Allaha.

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
U islamu nema isposničkog života,niko ni za koga neće odgovarati niti bilo ko mora patiti da bi zaradio raj.Islam je u krajnjem skladu sa ljudskim razumom,to je prirodni način života. Kada Bog kaže u Kur'anu za Abrahama a.s.,koje je nazvao i svojim prijateljem-Khalilom, "Sta ce vam bolji primjer od Abrahama.Pa on je čisti,prirodni musliman! U jednoj molitvi se kaže: Bože podari mi dobro na ovome i na onome svijetu,i sačuvaj me vatre pakla!

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Onda se i ja pridružujem u čestikama .....Sretna nova godina svim muslimanima

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Znate li da se muslimani klanjaju 5 puta na dan, i strogo se pridržavaju propisa za klanjanje?

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Pronašla sam ovaj naš topik, od prije. Cool

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Mašala.Eto sad naši prijatelji muslimanske vjeroispovjesti imaju gdje pisati Very Happy

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Ne vjerujem da će itko doći.
Cool

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Evo nešto o Islam-u (arapski: الإسلام al-islām) "predanost jednom Bogu" je monoteistička religija koja je nastala na arapskom poluotoku u VII. vijeku naše ere, danas je druga najrasprostranjenija religija na svijetu sa nešto više od 1.3 milijarde sljedbenika.Muslimani vjeruju u postojanje samo jednog Boga (Allaha s.w.t) te vjeruju da je Muhammed Njegov rob i poslanik.

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Noemi je napisao/la:
Uzvišeni Allah je stvorio jedno stvorenje koje je Njegova obznana Njemu Samom.

Ta Njegova obznana je univerzalna i dijeli se u trijalni monizam.Za razliku od Njega koji je apsolut.

Ta univerzalna Allahova obznana sastoji se od triju realiteta koji su subjekativna,predikativna i objekativna Njegova obznana.

Subjekativna Njegova obznana je jedan Prainsan(Adem).Predikativna Njegova obznana je Ilum(znanje) prvotni.Objekativna Njegova obznana je jedan prasvijet koji se dalje obznanjuje na 9 svijetova.Baš kao i što se subjekativna i predikativna Njegova obznana dalje obznanjuju sa po 9 obznana.




Malo si me izgubila sa onim svjetovima i objavama.scratch
Nisam siguran šta to znači.

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Noemi je napisao/la:
Apsolut je Apsolut i nije dokučiv.
Da bi Apsolut(Allah) bio dokučiv morao se obznaniti svojom trijalno moniznom obznanom.Mi ljudi smo stvoreni na sliku i priliku te njegove obznane a ne na sliku Apsoluta.Tako da je put do spoznaje Allaha uvjetovan prvo spoznajom samog sebe,zatim spoznajom njegove obznane(u našoj terminologiji ta se obznana imenuje sa imenom Ismullah).Mi ljudi smo minijaturne obznane Ismullaha.


Apsolut->Trojstvo->Čovjek.....paralela s kršćanstvom?

Bog Stvoritelj opisan u Starom Zavjetu je niža emanacija Apsoluta!?

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Mali prinče, onako kako sam dobila uvid čitajući Bibliju, i dijelom Kuran , a i ostale spise, shvatila sam ovo:

Boga nikad nitko nije vidio, osim jedinorođenac koji ga objavi. Piše: spoznati tebe i onoga koga si poslao.

Dakle, mi možemo spoznati Boga, imamo taj instrument u sebi. No, vidjeti Boga ne možemo, jer bi se raspali. Bog prebiva u sferama nedostupnim čovjeku, dok je čovjek u tijelu.

Apsolut, iz kojeg sve JEST, izrazio je sebstvo svoje na način koji čovjek može pojmiti, jer čovjek je ograničenog uviđaja stvari.

Apsolut , kao JEDAN JEDINI, objavio se kao Otac, kao Sin i kao Duh Sveti. To nisu tri Boga, nego JEDAN. Otac nije sin, sin nije Duh, Duh nije Otac, Duh nije Sin, Otac nije Duh, no sve u svemu, samo je JEDAN JEDINI BOG.....

Ljudi mogu percipcirati božansko samo kroz pojam BOG. Apsolut ne možemo imenovati niti mu odrediti početak, jer ga nema, niti kraj, jer ga nema. Apsolut je iznad vremena i prostora.

Da bi se Apsolut objavio i stvarao, upotrebio je Logos, Volju I Mudrost. Duh Božji je sveta sila božja koja izvršila je volju, naum Apsoluta.

Bez sile božja, volja bi ostala " u mjestu". Bez volje i sile božje, Mudrost ne bi mogla kreirati.

Ja sam neuka i nedostojna da pišem ovakve dubine, mogu ti reći kako ja to vidim sada, na mom nivou spoznajnosti.

Apsolut je upotrijebio Riječ da bi se izrazio.Volju, nakanu i mudrost. Napravljen je most.

U tom jest veličina Božja, kretanje ka stvaranju, Otac neprekidno radi, i što je Sin vidio od Oca, to nam je predao.

Hm, ne bih da sagriješim i da se upletem u nešto ...reci ti , što misliš?

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Noemi je napisao/la:

1.

a) Apsolut, iz kojeg sve JEST, izrazio je sebstvo svoje na način koji čovjek može pojmiti, jer čovjek je ograničenog uviđaja stvari.

b) Apsolut , kao JEDAN JEDINI, objavio se kao Otac, kao Sin i kao Duh Sveti. To nisu tri Boga, nego JEDAN. Otac nije sin, sin nije Duh, Duh nije Otac, Duh nije Sin, Otac nije Duh, no sve u svemu, samo je JEDAN JEDINI BOG.....

c) Ljudi mogu percipcirati božansko samo kroz pojam BOG. Apsolut ne možemo imenovati niti mu odrediti početak, jer ga nema, niti kraj, jer ga nema. Apsolut je iznad vremena i prostora.

2. Da bi se Apsolut objavio i stvarao, upotrebio je Logos, Volju I Mudrost. Duh Božji je sveta sila božja koja izvršila je volju, naum Apsoluta.


Noemi, bio sam toliko slobodan te sam u tvoj citat ubacio numeracije radi lakšeg referiranja na tekst koji komentiram.

Pod 1a:

Čovjek-biće stoji naspram Apsoluta-iako istodbno u Apsolutu, čovjek je odvojen od biti Apsoluta i zato smišlja načine kako da Ga poima. Pa nastaju razne filozofije, teologije i religije. To je nalik kapljici vode u oceanu koja smišlja kakav je njen odnos s Cjelinom. Kako čovjek percipira okolinu aparatom svijesti tako jedino i može percipirati i svoj bitak u Apsolutu, pa je tada Apsolut viđen kao osoba. Budući da se radi o odnosu Apsoluta prema svijetu, jer u fikciji promatrača dolazi do projekcija svojih stanja na Apsoluta, Apsolut se zamišlja kao trojstven što proizlazi iz prirode relativnog svijeta gdje je uvijek nazočna relacija subjekt-objekt-radnja. Na taj način Apsolut viđen iz duše čovjeka postaje Bog: Otac-Sin-Duh Sveti

Pod 1b:

Tako viđen Apsolut ne ograničava samog Apsoluta, i On/Ona/Ono je u svojoj biti Jedan, nema ih Troje, Bog je samo jedan u Sebi. Isus nije mogao drugačiji izraziti taj fenomen nego govoreći o Trojstvu budući da se spustio iz svoje biti u očitovano, taj riječnik je bio jedini pravovaljan.

Pod 1c:

Apsolut jest! Nema ni početak, ni kraj, niti u Njemu postoji vrijeme. Možemo Ga promatrati i kao Sveto Ništa, jer osim Apsoluta ne postoji ništa s čime bi se moglo ući u relaciju i definirati Ga. Apsolut ne možemo niti izraziti-u tekstu Pohvala bezimenom Bogu sam o tome pisao. Mi ne možemo postati Apsolut, mi se ne možemo sjediniti s Njime, i to iz prostog razloga što se nikad nismo niti razjedinili. Mi jesmo život Apsoluta-i to je ono o čemu je Isus govorio: On je sve nas spasio: jer je došao, mi već jesmo spašeni-samo to treba prihvatiti, mi smo Njegovi udovi, Crkva:mi smo život Apsoluta.

Pod 2:

Apsolut nije ništa pokrenuo jer je stalno u pokretu, On je dinamika postojanja, Ono što nešto dovodi u postojanje iz ništa. Kada nešto dođe u postojanje taj primarni događaj postaje prvotna točka reference iz koje dalje kreće lanac uzroka i poslijedica koji je samo fikcija uma. Evolucija događaja ne postoji, niti jedan događaj nema svoju bit niti početak u prethodnom jer je sve događanje Apsoluta. U stvari postoji samo jedan događaj, a sve ostalo su stanja tog Događaja i Događanja. Tako kada je počelo "stvaranje" jedan od nižih emanacija Apsoluta je izvršio svoje poslanje, svoju dužnost i u okviru svijesti Stvoritelja je počeo neki univerzum(ima mnogo, milijarde Stvoritelja, s milijardama univerzuma). To je Stvoritelj opisan u početku Biblije. No taj Stvoritelj je niži emanat onoga Ja jesam o kojem je govorio Isus, i s kojim je Isus jedan.

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Da se ne bi krivo razumjeli, Noemi, ovo nije kritika tvojeg pisanja, nego nadopuna, komentar. U biti se slažem s tobom, i nemam u suštini ništa za dodati. Jedino me zanima ima li ljudi ovdje na forumu koji su spremni za ovakav dijalog, budući da on nadilazi okvire religije i zalazi u područje iskustvenog a tu jezik kojim govore Vede ili Islam ili Kršćanstvo postaje jedan te isti. Naravno, mislim na yogije, sufije i monahe, koji su govorili o Apsolutu.

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
Evo nešto kaj bi vas zanimalo:
http://gotquestions.org/Bosanski/Krscanin-Musliman.html

Vjerujem da će svima koristiti.
MIR VAM!!!

descriptionIslam EmptyRe: Islam

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply