Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Upoznajmo Islam

power_settings_newLogin to reply
+9
miskec4096
stefani
Fazlija
ziger
Alem
apostol
Euro
RahatLokum
Sejfudeen
13 posters

descriptionUpoznajmo Islam EmptyUpoznajmo Islam

more_horiz
34. Dobro i zlo nisu isto! Zlo dobrim uzvrati, pa će ti dušmanin tvoj odjednom prisni prijatelj postati.
35. To mogu postići samo strpljivi; to mogu postići samo vrlo sretni.

Molim vas objasnite mi ovu istinu!Hvala

Zadnja promjena: Dina; pon 04 lis 2010, 22:43; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
To su ajeti iz 41 sure-Al-Fussilat.
Mislim da su ova objasnjenja dovoljna:
Kur´an:2:177,178,179:
Nije čestitost u tome da okrećete lica svoja prema istoku i zapadu; čestiti su oni koji vjeruju u Allaha i u onaj svijet, i u meleke, i u knjige, i u vjerovjesnike, i koji od imetka, iako im je drag, daju rođacima, i siročadi, i siromasima, i putnicima, i prosjacima, i za otkup iz ropstva, i koji molitvu obavljaju i zekat daju, i koji obavezu svoju, kada je preuzmu, ispunjavaju, naročito oni koji su izdržljivi u neimaštini, i u bolesti, i u boju ljutom. Oni su iskreni vjernici, i oni se Allaha boje i ružnih postupaka klone.

O vjernici! Propisuje vam se odmazda za ubijene: slobodan - za slobodna, i rob - za roba, i žena - za ženu. A onaj kome rod ubijenog oprosti, neka oni velikodušno postupe, a neka im on dobročinstvom uzvrati.* To je olakšanje od Gospodara vašeg, i milost. A ko nasilje izvrši i poslije toga, njega bolna patnja čeka.

U odmazdi vam je - opstanak(zivot), o razumom obdareni, da biste se ubijanja okanili!

Istina je da ima vrlo malo,malo takvih ljudi.

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Zaboravih;
Laku noc-zelim svima Very Happy

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Da, malo je takvih. Oko za oko je poravnavanje, radi pravde i ispravno je. Oprost za oko je za cvrste. Zato se i kaze: "To mogu postici samo strpljivi".

A zasto su oni SRETNI. Zato sto poravnanje je ispunjenje (ili barem pokusaj koliko toliko ispunjenja) pravde na ovome svijetu. Oprost ce ti se uzvratiti oprostom (ako Bog da) od Boga i nagradom. A ko bude nagradjen na kraju taj je sretan.

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Jedan autor piše:
"Muslimani odbacuju biblijski i povijesni izvještaj o Kristovoj smrti na križu. Oni na osnovi Kurana tvrde da je Kristova smrt zabluda. Kuran: ''Mi (Židovi) smo ubili Mesiha Isaa, sina Merjemina, Allahova poslanika! A nisu ga ubili, ni raspeli, već im se pričinilo'' (4, 157). Razapinjanje je spriječeno promjenom obličja. Njegov je lik bio utisnut na nekog drugog ''koji je onda pribijen na križ umjesto njega'' (Nerkez Smailagić, Leksikon Islama, str. 288). Znači, Allah nije dopustio da njegov poslanik bude ubijen razapinjanjem, nego se to dogodilo nekome naočigled njemu sličnom.

Ibn Kesir kaže: ''...namjesnik i grupa jevreja otišli do stana u kojem je bio Isa, a.s., sa grupom od 12 ili 13 drugova. Kaže se da je to bilo u petak u predvečerje. Opkolili su ga, pa pošto ih je opazio i vidio da će zasigurno doći do njega ili će on izići njima, rekao je svojim drugovima: 'Koji od vas pristaje da mu se da moj lik, bit će moj drug u Džennetu?' Na to se jedan mladić prijavio, a on kao da mu nije pridavao važnosti, pa je ponovio drugi i treći put, i svaki put se javljao samo taj mladić. Pa je rekao: 'Ti si on', a Allah je učinio da liči na Isaa, kao da je on. Otvorio je prozorčić na krovu kuće, Isaa je zahvatio drijemež kao da spava, pa je u takvom stanju uzdignut na nebo. A uzvišeni Allah kaže: - I kad Allah reče: 'O Isa, dušu ću ti uzeti i k Sebi te uzdignuti.' (3, 55).

Pošto je Isa uzdignut, ta grupa je izišla. Kad su mladića jevreji vidjeli, mislili su da je Isa, pa su ga uhvatili noću i razapeli, stavivši mu trnje na glavu. Tako su jevreji očito pokazali da su radili na njegovom razapinjanju i time su se ponosili i hvalisali. Kršćani su im povjerovali, uslijed svog neznanja i nedostataka pameti, izuzev onih koji su bili sa Mesihom u kući; oni su mislili kao što su mislili jevreji, da je Isaa, a.s., razapet'' (Ibn Kesir, Tefsir Kurana, str. 329).

Tvrdi se da je umjesto Krista bio razapet netko drugi. Špekulacije idu od Jude Iskariotskog, Šimuna Cirenaca koji je nosio njegov križ (Lk 23, 26) do neke nepoznate osobe koju je Allah učinio da liči na Isusa. Muslimani tu zamjenu izvode iz pretpostavke da Allah ne bi dozvolio da njegov poslanik umre takvom smrću. Kuran kaže: ''I nevjernici počeše smišljati spletke, ali ih je Allah otklonio, jer On to umije najbolje. I kada Allah reče: "O Isa, dušu ću ti uzeti i k Sebi te uzdignuti i spasit ću te od nevjernika'' (3, 54-55). Ovim navodom muslimani nalaze potporu za svoju pretpostavku.

Ibn Kesir kaže: ''Allah je problem objasnio i objelodanio u Kur'anu časnom, koji je objavio svom plemenitom Poslaniku. Allah Uzvišeni, Koji najistinitije govori, Koji zna sve tajne i skrivene misli, Koji zna šta je bilo i šta će biti, kaže: 'A nisu ga ubili ni raspeli, već im se pričinilo' '' (Ibn Kesir, Tefsir Kurana, str. 329).

Ideja da osoba koju su razapeli nije bio Krist, nego netko drugi se prvo pojavila među gnosticima imena doketisti. Ime im dolazi od grčke riječi dokeo- misliti, pričiniti se. Uspoređeno s gornjom kuranskom izjavom je ''nisu ga ubili ni raspeli, već im se pričinilo'' Oni su bili prvi koji su tvrdili da je Kristova smrt bila samo prividna. Među njima bio je najpoznatiji Kerint koji je tvrdio da je pravi Krist- njegov božanski duh napustio čovjeka Isusa prije razapinjanja. Apostol Ivan je napisao svoju prvu poslanicu protiv te doketističke hereze 1. Iv 4, 1-3.14-15; 1. Iv 5, 6-8. Po Ivanovoj poslanici Muhammed je proširio, a muslimani nastavljaju širiti staru gnostičku herezu gdje takve apostol naziva antikristima.

Među muslimanima postoji manjinski stav koji daje mogućnost Kristovom raspeću, ali bez njegove smrti. To su ahmedije koje većinski sunniti drže sektom. Ahmedije vjeruju da je Krist nakon što je preživio razapinjanje i zaliječio rane otišao u Indiju, oženio se, imao djecu i umro prirodnom smrću.

Da je Krist mogao biti razapet je mišljenja M. Mlivo, prevoditelj Kurana: ''Ovaj ajet ne ukazuje na to da je neka druga osoba umjesto Isusa mogla biti razapeta i usmrćena na krstu! Pri tome su postojale mogućnosti: da se Isus onesvijestio na krstu; da je zapao u komatozno stanje; da su ga jevreji skinuli sa krsta prerano smatrajući da je mrtav. Imali su dakle pogrešnu procjenu! Pričinilo im se da su posao obavili do kraja i da je Isa bio mrtav! Namjera egzekutora je bila da Isa a.s. ponize i osramote. Nasuprot tome, Allah je njemu spomen uzvisio i čast mu ukazao'' (Mlivo Mustafa, Komentar Kurana).

Muslimani odbacuju Kristovu smrt na križu i radi same naravi križa. U vrijeme Rimskog carstva takav način smaknuća je bio najokrutniji, najsramotniji i namijenjen samo onima koji nisu građani carstva i kriminalcima. Križ je predstavljao odvratnost, užas, gorku odbačenost i bespomoćnost. Muslimanima je nezamislivo i poganski da Bog dopusti takvu smrt svom miljeniku (poslaniku).

Ali je to u suprotnosti s Kuranom. Postoje primjeri gdje su nevjernici ubijali Allahove poslanike. Dva stiha prije riječi ''već im se pričinilo'' da su Krista razapeli piše: ''Ali zato što su zavjet prekršili i što u Allahove dokaze nisu povjerovali, što su ni krive ni dužne vjerovjesnike ubijali'' (4, 155). Isto se kaže: ''I kad god vam je koji poslanik donio ono što nije godilo dušama vašim, vi ste se oholili, pa ste jedne u laž utjerivali, a druge ubijali'' (2, 87). Vidimo da Kuran priznaje kako su nevjernici ubijali Allahove poslanike. A islamska predaja (hadis) kaže da je Muhammed u bolovima otrovan hranom umro u 62. godini života. Zašto je Allah dozvolio da njegov miljenik i najveći poslanik umre u bolovima otrovan!?!"

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
4:157,158:
i zbog riječi njihovih: “Mi smo ubili Mesiha, Isaa, sina Merjemina, Allahova poslanika!” A nisu ga ni ubili ni raspeli, već im se pričinilo. Oni koji su se o njemu u mišljenju razilazili, oni su sami o tome u sumnji bili; o tome nisu ništa pouzdano znali, samo su nagađali; a sigurno je da ga nisu ubili,

već ga je Allah uzdigao Sebi. - A Allah je silan i mudar.

Ovo je za nas istina,i samo ovo.
Svaki onaj koji nesto doda moze samo da nagadja.
Ja mislim da je Isa a.s. prezivio raspece,ali ako ja svjedocim sam za sebe moje svjedocanstvo ne mora biti ispravno Smile

Sto se tice Muhammeda a.s. pokusaj naci vjerodostojne predaje.
Istina,bilo je par pokusaja da ga otruju,od strane zidova-naravno bezuspjesnih.Muhammed a.s. je umro prirodnom smrcu.

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Sejfudeen :

Citat:
Ja mislim da je Isa a.s. prezivio raspece,ali ako ja svjedocim sam za sebe moje svjedocanstvo ne mora biti ispravno Smile

Bog o tome zna pouzdano sve a Isus kada govori o svojoj smrti govrio li je sam po sebi ili on zna da i Bog zna da ide k Njemu kroz smrt.To se onda i piscima evanđelja učinilo i ništa o tome nisu pouzdano znali?
Neka ostane za Tebe i za Vas istina da Isus nije umro tj. da su oni za koje mi kažemo da su ga ubili, mislili samo da su ga ubili jer im se pričinilo..Ali, pokušaj misliti tj istraživati da u stvari to znači da Hebreji misle da su Ga ubili zauvijek a Kur an da kaže - Ne ; ali čak da je i umro - uskrsnuo je i sada živi na nebu..Da li je logičnije da je umro i uskrsnuo ili da nije umro te se sud svijetu tj. grijehu i začetniku grijeha obavio na drugi način..
Ne iznenađuje što je Kristova pomirnička smrt često izražena pojmovima uzetim iz starozavjetnog žrtvenog sustava. U Starom zavjetu se obično kaže da se pomirenje postiže žrtvom (Izl 29,36; Lev 4,20; Bro 15,25). Stoga je, po svemu sudeći, svakodnevna žrtva ili trajna žrtva paljenica svojim pobjedonosnim karakterom najsavršenije obuhvaćala ideju žrtve. Ova žrtva nije bilo povezana ni sa kakvim određenim prijestupom, već je bila prikladno sredstvo za pristup grešnog naroda svetome Bogu. Žrtva okajnica ili naknadnica za grijeh bila je potrebna da se okaje za grijeh koji je u suštini bio prijestup Božjeg Zakona, dakle uvreda samoga Boga (vidi Svetište, I. C. 3). Ovaj prijestup je trebalo riješiti. No o krvi pomirenja piše: "Tu krv ja sam vama dao da na žrtveniku njome obavljate obred pomirenja za svoje živote." (Lev 17,11) Žrtve nisu bile zgodno grešnikovo sredstvo naknade za osobno otkupljenje; sam Bog ih je odredio i one su funkcionirale u okviru Saveza i zavjetne milosti. A nije ni nekakva vrijednost u prinesenoj žrtvi osiguravala pomirenje. Pomirenje je bilo osigurano zato što je žrtva bila od Boga određeni način za njegovo ostvarenje. Žrtve su morale biti bez mane (Lev 1,3; Pnz 15,21), što je označavalo potrebu za savršenstvom. Ne pokušavajući pomirenje ograničiti na jedan jedini čin, mi ne možemo sumnjati u važnost smrti žrtve (Lev 1,5; 3,2; 4,4). Ovo je opet vidljivo u općem karakteru samog žrtvenog obreda. Dnevna žrtva se prinosila u okviru starozavjetne ideje da je smrt kazna za grijeh Post 2,16.17; Ez 18,4.20, ali je Bog Starog zavjeta svom skrušenom narodu milostivo rekao da će smrt žrtvene životinje biti zamjena za smrt grešnika. Ova je veza toliko jasna da je u Novom zavjetu Poslanica Hebrejima može sažeti u izjavi da "bez prolijevanja krvi nema oproštenja" (Heb 9,22).

Istodobno Novi zavjet tvrdi da žrtve u staro doba, kao takve, nisu bile temelj opraštanja grijeha. Zapravo poslanica Hebrejima posebno ističe njihovu nedostatnost, osim kao tipova. Ne samo što nisu mogle očistiti savjest štovatelja od krivnje, nego su one bile zemaljske odredbe postavljene do vremena pravog uređenja (Heb 9,6-10), što jasno ukazuje na Kristovo utjelovljenje. Činjenica što su prinošene samo životinje (Heb 10,4) i da se žrtve neprestano trebalo ponavljati (rr. 1.2) jasno pokazuje njihovu nesposobnost da okaju. Poslanica Hebrejima nalazi u Isusu ispunjenje i produžetak starozavjetnog žrtvenog sustava. Zato čitamo da su obredne službe u zemaljskom Svetištu bile "slikovit dokaz za sadašnje vrijeme" (Heb 9,9 – parabole), do Kristova dolaska (r. 10), "za vjeru koja se imala objaviti" (Gal 3,23; usp. Heb 13,11.12).

Kristova je smrt, prema objašnjenju novozavjetnih pisaca, žrtva za grijeh. Ivan Krstitelj vidio je Isusa na početku Njegove službe u ulozi žrtve: "Evo Jaganjca Božjeg koji uzima grijeh svijeta!" (Iv 1,29) Pavao je još određenije smatrao Kristovu smrt žrtvom: "Jer je žrtvovano naše pashalno janje – Krist." (1 Kor 5,7) On nije umro zato što se nije mogao oduprijeti neprijateljima koji su se dogovorili da Ga unište. On "bi predan zbog naših grijeha" (Rim 4,25); došao je umrijeti za naše grijehe kad je"predao samoga sebe za nas kao prinos i žrtvu – Bogu na ugodan miris" (Ef 5,2). Njegova se krv prolila "za sve za oproštenje grijeha" Mt 26,28. Uspoređujući Kristovo djelo sa starozavjetnim službama, poslanica Hebrejima Ga opisuje kao velikog svećenika koji je ušao u nebesko Svetište da prinese žrtvu, "ne krvlju jaraca i junaca, nego vlastitom krvi, i pribavio nam vječni otkup" (Heb 9,12).

Često spominjanje Kristove krvi također ukazuje na žrtvenu smrt. Pavao, koji o Kristovoj krvi govori gotovo isto tako često kao o Njegovoj smrti, piše da smo "opravdani njegovom krvi" (Rim 5,9), da nam je ona "Pomirilište" (Rim 3,25), da po Njemu "imamo otkupljenje njegovom krvlju" (Ef 1,7), da smo Bogu postali "blizu krvlju Kristovom" (Ef 2,13), da je Krist pomirio sve sa sobom "uspostavljajući mir krvlju njegova križa" (Kol 1,20).

Ove izjave, jednako kao Isusovo vlastito spominjanje svoje krvi kao "krv Saveza, koja se proljeva za sve" (Mk 14,24) ili Petrovo o skupocjenoj "krvi Krista kao nevina i bez mane Janeeta" (1 Pt 1,19), podsjećaju da krv označava nasilno oduzimanje života, u ovom slučaju prinesenog u žrtvi. Neki su ovo gledište osporili na osnovi da je u nekim starozavjetnim ulomcima (posebice u Post 9,4-6; Pnz 12,23) proljevanje krvi samo simbol života kojeg je Isus dao i da ne podrazumijeva kako Njegov život mora biti predan kao žrtva. Dokazi, međutim, po svemu sudeći ne potkrepljuju takvo tumačenje. Nema nikakve sumnje da je ovim biblijskim izjavama utvrđeno da je krv poistovjećena sa životom. No kakve bi veze onda to značenje imalo sa žrtvom? U Levitskom zakoniku 17,11., inače najčešće citiranoj tvrdnji, Bog kaže da "tu krv ja sam vama dao da na žrtveniku njome obavljate obred pomirenja za svoje živote". Staviti krv na žrtvenik zahtijevalo je smrt, što je podrazumjevalo lišavanje života. Osim toga, poslanica Hebrejima u svom komentaru starozavjetnih žrtvenih obreda, povezuje "krv Krista" s rečenicom "pošto je nastupila smrt za otkupljenje prekršaja" (Heb 9,14.15); time naglašava da krv u žrtvenom smislu znači više od života, premda je i on uključen. Ideja krvi doima se značajnijom od same smrti. Ona privlači pozornost na život kao i na smrt tj na sud i čin pomirenja.

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Da i ja doprinesem upoznavanju islama sa jednim linkom:

Tolerance in Islam


http://www.islamreligion.com/category/73/



A za one koji žele znati više:

The religion of Islam

http://www.islamreligion.com


pozdrav

Euro

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Kuran u prijevodu Besima Korkuta možete skinuti sa:

http://www.paukic.com/euro/BesimK.zip


pozdrav

Euro

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Kad si vec pomenuo prevod Kur'ana. Znas li kakav link gdje mogu da skinem Bibliju koja je jednostavna za search i dr. Ja imam jednu u prevodu Danicic-Karadzic i jednu na hrvatskom ali u prvoj nije bas najbolji search a u drugoj nisu navedeni nazivi knjiga vec onako brojcano, pa kad vidis broj 23, 2, 1 onda moras brojati naslove do 23. knjige i tek onda znas da je to 1. verz 2. glave Izaije itd.

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Na žalost više nemam takve programe za Bibliju, jer se koristim on-line Biblijom. Najčešće katoličkom u izdanju "Kršćanske Sadašnjosti":

http://www.hbk.hr/biblija/popis.php


pozdrav

Euro

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Radujem se na zanimanju za Biblijske linkove..:
Za prvu pomoć:



Ali , da kažem nešto što je važno.Arapi su pre rodjenja Muhameda vJerovali u boga koji se zvao Hubal a oni su ga zvali Allah sto ,kolko se meni cini, na arapskom znaci bog
A bog Hubal je imao 3 cerke Al-Lat, Al-Uzza I Monat. Pa zato neki protivnici Islama sada propagiraju te price kao da su sadasnje , da bi ljudi koji jako malo znaju o islamu povJerovali da je Islam paganska religija....

Zadnja promjena: ; čet 14 vel 2008, 22:16; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
RhatLokum,
imas na www.adventisti.info 4 paralelna prjevoda,imas i na
www.svetloistine.com
a na forumu imas pod Bible sturij-topic biblija net,tamo imas dosta linkova izaberes koji ti pase.

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
RahatLokum je napisao/la:
Kad si vec pomenuo prevod Kur'ana. Znas li kakav link gdje mogu da skinem Bibliju koja je jednostavna za search i dr. Ja imam jednu u prevodu Danicic-Karadzic i jednu na hrvatskom ali u prvoj nije bas najbolji search a u drugoj nisu navedeni nazivi knjiga vec onako brojcano, pa kad vidis broj 23, 2, 1 onda moras brojati naslove do 23. knjige i tek onda znas da je to 1. verz 2. glave Izaije itd.



Skini si E-Sword, http://www.e-sword.net/downloads.html

pa mi se javi na PP, i ja ću ti poslati 5-6 prevoda što na HR tako i na SR, Veoma dobar programa, jedonostavan za upotrebu.

OK.

Pozdrav

Alem

PS
MIslim da neke od njih možeš skinuti i sa sajta, npr Daničić-Karađić
http://www.e-sword.net/bibles.html

naravno ako želiš više prevoda.

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
apostol je napisao/la:
Radujem se na zanimanju za Biblijske linkove..:
Za prvu pomoć:




Ali , da kažem nešto što je važno.Arapi su pre rodjenja Muhameda vJerovali u boga koji se zvao Hubal a oni su ga zvali Allah sto ,kolko se meni cini, na arapskom znaci bog
A bog Hubal je imao 3 cerke Al-Lat, Al-Uzza I Monat. Pa zato neki protivnici Islama sada propagiraju te price kao da su sadasnje , da bi ljudi koji jako malo znaju o islamu povJerovali da je Islam paganska religija....



Hajde al´ na brzinu,trebao bih vidjeti i ostalo a imam i svoga priv. posla.
Supruga me je kasno obavjestila o vasim odgovorima.
Arapski pra-otac je Ismail a.s. (Jismael) sin Ibrahima a.s.(Abraham)
On je tamosnjim narodima donio cist monoteizam-vjeru Ibrahima a.s.
Vremenom su arapi tu vjeru iskrivili,a posto im bas nije bilo najdraze da dobijaju zensku djecu(zivu su je kopali u pjesak) poceli su 1 Bogu dodavati sudruge u vlasti.Na vrhuncu su imali oko 360 raznih u koje su vjerovali.
To bi bilo ukratko.Ako nisi zadovoljan InshAllah drugi put mogu vise.
Pozz

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Aleme, skinuo sam onu Bibliju, samo ne mogu je trenutno instalirati jer trebam skinuti i e-sword pa posto mi treba sahat za download drugom cu prilikom i to. Sve u svemu hvala na trudu, pa ako ne budem zadovoljan sa ovim sto sam skinuo javi cu ti se i na PP.
Hvala i ostalima na trudu. Dini da kazem samo da joj onaj drugi link ne radi, a na onom prvom (adventistickom) nisam uspio naci ni jednu Bibliju za download.

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Adventisti sedmoga dana ne smatraju muslimane teoristima:
Upoznajmo Islam Story3

http://www.apd.info/2007/09/23/muslime-sind-keine-terroristen-7000-adventisten-aus-sueddeutschland-trafen-sich-in-karlsruhe/

http://cafesda.blogspot.com/2007/03/adventist-statement-on-islam.html

http://www.stanet.ch/apd/news/archiv/5153.pr.html

http://www.adventistreview.org/2003-1511/story3.html

Pogledajte ove videe, u smislu gradnje mostova izmedju krscana i muslimana:

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Adventisti sedmoga dana ne smatraju muslimane teoristima


Vjerovatno si mislio na teoriste u smislu teoreticara Smile

Abrahame, meni nije bas uvijek toliko bitno sta ko smatra za mene. Ja znam ko sam. Znam da nisam savrsen i da ne mrzim nikoga. Ako nekog uvrijedim to je zato sto se povodim za onim sto malo vrijedi. A navikao sam ja i da me nazivaju i prozivaju. To je postalo meni normalno. Zivim u Americi i bilo je ljudi koji su me vrijedjali zato sto se dogodio 9/11. Okrenuli su se prema meni prije nego se i ustvrdilo ko je pocinioc. Sta cu, jedan musliman mora nositi dio tereta koji drugi uradi. Neki se ogradjuju dok drugi ne. Ja sam od onih koji se ne ogradjuje od svoga brata. Ogradjivanje mi djeluje kao bjegstvo. Ako se i ne slazem sa nekim bratom ponijecu dio njegovog tereta. Brat je brat, dobar ili los, a Bog nek presudi, jer ima stvari koje mi ne znamo sto Bog zna.

Ali mnogi koji su dozivljavali muslimane samo preko FOX-a i kluba-700, promijenili su misljenje druzeci se sa mnom. Medjutim ostaje onaj jaz izmedju nas jer jos uvijek ostaje u ocima da ja nisam onaj "losi musliman". Ali znaci ipak trebamo se druziti. Ne kazem da trebamo biti svi jarani, ali trebamo imati nekakve zajednicke odnose.

Ja znam da smo mi imali dugu historiju ratova i da se to i dan danas desava. Mozda ce uvijek medju nama biti nesporazumi. Ne znam. Ali moramo znati nekad i odahnuti i popiti kahvu zajedno pa makar opet okretali puske. Jedan svijet dijelimo i moramo se nekako uklopiti. I trebamo zato koristiti onu petominutnu pauzu za kahvu dok se nismo razisli. Mi imamo razlicita vjerovanja i ne mislim da cemo se uvijek u vjeri slagati ali se trebamo razumjeti. Znam ja da bi jedan zapadnjak volio mirno da putuje u svome avionu na svojoj zemlji, a znam i da bi jedan musliman volio da mu niko ne zida zidove u njegovoj kuci. Akcije proizvode i reakcije i trebamo to shvatiti pa i ne suditi uvijek kako obicno cinimo. Ne pada kisa sama od sebe vec kad se saberu oblaci, niti raste biljka sama od sebe dok je kisa ne zalije. Tako isto i ruku a i jezik nesto poteze. Evo i sami smo vidjeli na ovom forumu kao primjer. Nekada se tenzije zategnu i zaostre. Svak naravno vidi svojim ocima pa svak svoje boje i vidi. Ali moramo nekad shvatiti da nekad tudje sljepilo za boju moze biti i nas razlog. Mozda smo ga uboli u oko. Ne kazem da trebamo razloge traziti uvijek u sebi, ali nekad trebamo potraziti i u sebi.

Nije li i Isus govorio za ono drvo u ocima.

Evo ovo ti je bilo otvoreno. Bez ulizivanja. Znam ja da ce nekad biti i otvorenih sukoba ali zasad ovako. Opet bolje ista nego nista.

descriptionUpoznajmo Islam EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply