Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Upoznajmo Islam

power_settings_newLogin to reply
+9
miskec4096
stefani
Fazlija
ziger
Alem
apostol
Euro
RahatLokum
Sejfudeen
13 posters

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Piše da adventisti muslimane ne smatraju teroristima ...
Dobro si rekao, jarane.
Ali uvijek sam otvoreno isticao važnost zakopavanja pušaka tj. rješavanja povijesne zaostavštine na razumskoj osnovi
kako bi se održala nada u miru.Ne radi se samo o vjerskom nekom ekumenizmu - već i o vjerskoj koegzistenciji u kojoj se koristi bogatstvo vjere za dobrobit svake zajednice..N epiti samo karo na brzinu ili baklavu smotati na semaforu, već
volim sjedjeti u avliji ispod duda , drijemati uz knjigu i kroz tarabu gledati preko bašti u mir plavetnila i voziti se lagano na ružićastim oblacima do zalaska sunca kad vjetrič zahladi i prelista knjigu koja padne na crvenocrnu murvu..a prijatelj se odsklizne od prekida tišine i spusti se sa grane..
Takvih idila više nema.Zato je bitno ljude upučivati na idilu vjere u kojoj gledamo budućnost kojoj se nadamo i pazimo jedni na druge..
Ova je zemlja Božja - a mi smo je razdjeljenu našli..
Ako smo protiv zla - tada se zlu protivimo a ne ljudima..
Nemamo samo različita vjerovanja već i slična..
Što bi Abraham rekao za ovo vrijeme -
Ljudi jeste li poludjeli..

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Piše da adventisti muslimane ne smatraju teroristima ...


Ma mozda kad se kopira i pastira, kao sto sam ja cinio, onda ispadaju neka slova. Znas da i papir kad se fotokopira bude slabija kopija nego original. Very Happy

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Dao sam si truda tako da možete skinuti Bibliju na hrvatskom koja je u originalu u PDF formatu:

http://www.paukic.com/euro/Bhr.zip


pozdrav

Euro

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Evo skinuo sam i ovu Bibliju u PDF-u. Samo pise da platim $25. Sta mislis trebam li da platim ili da citam besplatno?

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Pozdrav svima,
Zamolio bi odgovarajuci pretrazivac za Kur an.
Evo jos jedna adresa:
http://www.bibletoyou.com/biblijagrubisic/grubisic.html
Upoznajmo Islam - Page 2 Societyblue
Hrvatska Biblija Stari i Novi zavjet Ivana Sarica:
http://www.bibletoyou.com/download.html

a mozete i poslusati:
http://www3.telus.net/gm/Stari_Zavjet1.zip
http://www3.telus.net/mbrokop/Stari_Zavjet2.zip
http://www.bibletoyou.com/downloads/Audio_Novi_Zavjet.zip


descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Evo skinuo sam i ovu Bibliju u PDF-u. Samo pise da platim $25. Sta mislis trebam li da platim ili da citam besplatno?



Ja sam ju skinuo sa sajta koji ju daje besplatno i to je vjerojatno samo jedan od sajtova koji nude tu Bibliju.

To bi bila donacija, a donacija je dobrovoljna, a ne obavezna.


pozdrav

Euro

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Izgubio sam adresu na kojoj su bili uporedo prevodi od Korkuta,Mlive i Durakovica.
Imam jednu adresu :

http://www.studio-din.com/modules.php?name=Prevod_Kurana

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Ja ću dati dvije adrese na jednoj web stranici.

Jedna je za Kuran:

http://www.iltizam.org/index.php?ime=kuran&kuran=sadrzaj

A druga je za pretragu Kurana:

http://www.iltizam.org/index.php?ime=pretraga


pozdrav

Euro

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Hvala Euro, za pretrazivac Kur ana:
Arapski tekst
Korkutov prevodMlivin prevod
وَاسْتَغْفِرُواْ رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُواْ إِلَيْهِ إِنَّ رَبِّي رَحِيمٌ وَدُودٌ 90
90. I tražite oprost od Gospodara svoga, i onda Mu se pokajte! - Gospodar moj je, uistinu, samilostan i pun ljubavi.90. I tražite oprost od Gospodara vašeg, zatim Mu se pokajte. Uistinu, Gospodar moj je Milosrdni, Onaj koji voli.”


Poslusajmo predavanja:

http://www.iltizam.org/index.php?ime=media

Procitajmo tekstove, na primjer o grijehu:
http://www.iltizam.org/index.php?ime=tekstovi
Na primjer o konzumerizmu:
"
Još je Ibn Haldun u svojoj Mukaddimi ustvrdio da svako društvo koje stekne određeni stepen razvoja teži luksuznom življenju. ,,To je zbog toga što jedan narod, kada osvoji i zavlada onim što su imali prethodnici, povećava bogatstvo, a izgrađuju se i običaji u vezi s tim bogatstvom… Narod se razmeće u hrani, odjeći, namještaju i kućnim dobrima. Takmiče se s drugim narodima u kulinarstvu, blještavoj odjeći i konjaništvu.'' Sljedeći je stadij ote rastrošnosti, po Ibn Haldunu, „da nove generacije nadmašuju stare u luksuzu sve do pada države.'' Ibna Haldun, eksplicite, tvrdi da svako društvo kada dosegne određeni nivo moći, prije ili poslije padne u zamku prekomjernog i nepotrebnog trošenja koje možemo imenovati konzumerizmom. Po njemu, to je znak moći, ali i klica propasti jednog društva.
Postoje i psihološki uzroci prekomjernog trošenja. U svojoj klasičnoj Teoriji dokoličarske klase Thorsten Veblein tvrdi ,,da je motiv vlasništva invidiozno uspoređivanje a ne uživanje u tom bogatstvu te da zbog toga počasna viša klasa teži pokazivanju svog bogatstva. Naravno da se svojim imetkom ne možemo ponositi kada leži na bankovnima računima, zato ga trošimo u luksuz koji postaje indikator moći i društvenog statusa.
Na listi uzroka koji su doveli do komercijalizma visoko kotira globalizacija s koje svaka stvar postaje opća i više ništa ne pripada domenu ekskluziviteta. ,,Globalizacija je lančanom reakcijom pomogla širenju kapitalizma ali i konzumerizma. Globalizirana društva sada su ujedno i potrošačka'' . Rezultat globalizacije je da ulicama gradova cijelog svijeta jurcaju armije tinejdžerskih klonova koji uniformisani marširaju u velike tržne centre da bi kupili nove Rey Ban naočale, Nike trenerku ili novu Gučijevu kreaciju. Globalizacija je, po svojoj prirodi, okrenuta protiv individualiteta, bilo koje, nacionalne ili kulturne osobenosti. Cilj je da svaki tinejdžer nosi Levi's pantalone, obuva Reebok patike i redovno se hrani u McDonaldsu.
Sljedeći uzrok koji je znatno doprinio širenju konzumerizma je kršćansko učenje o odricanju od ovog svijeta. Poznato je da kršćanstvo u svom korijenu gaji prezir prema ovosvjetskim uživanjima, tvrdeći da se samo patnjom može doseći vječno blaženstvo. Sjetimo se Augustinovih riječi koji je napisao: „Ljubav prema sebi dovedena do prezira Boga rađa zemaljsku državu; ljubav prema Bogu dovedena do prezira sebe samog rađa nebesku državu''. Poznata je maksima da jedna krajnost rađa drugu. Kao što je seksualna revolucija plod negativističkog stava kršćanstva prema seksualnosti, tako je i odijum spram ovosvjetskih blagodati zakonomjerno doveo do druge krajnosti koja se danas manifestira u konzumerizmu.
Naravno, treba dodati i činjenicu da je Milostivi Allah stvaranjem čovjeka u njegovu nutrinu utkao i ljubav prema dunjaluku. ,,A vi pretjerano volite bogatstvo,'' riječi su iz Knjige mudre koje otkrivaju narav čovjeka i ukazuju da je čovjeku imanentno da se odveć veže za dobra ovoga svijeta. Naravno, treba dovesti do riječi da islam ne gaji negativistički stav prema ovosvjetskim uživanjima ukoliko su uokvirena islamskim normama. Islam naučava da je svako svojstvo koje je Allah, dž.š., dao čovjeku izraz Njegove milosti ukoliko se ono ispoljava u duhu Allahovog, dž.š., zakona."

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Dino ne znam da li se pokusava ovdje govoriti na silu pozitivisticki o Islamu da bi se nasao neki dijalog. Ako jeste, to nije potrebno.

Medjutim ako imas jedan licni pogled onako izvana moze se uzeti gledati usporedno vidjenje pozitivnog i negativnog. dakako to je samo vidjenje iz osobnog ugla. Ono ne mora takvo i biti.

Dakako da i ja licno mogu gledati pozitivisticki i negativisticki na mnoge stvari kod muslimana i krscana. Mozda radi dijaloga i treba okrenuti se ka pozitivnom jer ono izaziva spremnost na dijalog. Medjutim ima li tu onda neke doze nasilnog dijaloga? Ima li tu ulizivanja? Da li bi trebali biti realniji i gledati u oba oka? Ili mozda najbolje promijeniti nacin dijaloga pri ukazivanju na vidjenje negativnog?

Ako vidis da sam potkresao bradu neravnomjerno volim da mi se ukaze na to isto kao i kad mi se rekne da mi brada lijepo stoji. Svakako da covjeka moze uvrijediti ako mu to na ruzan nacin kazemo, ali se mogu naci rijeci da se ukaze ono sto licno vidimo.

Mozda malo i pretjerujem po pitanju svega ovoga, ali djeluje mi iskrenije.
-------------------------------------------------
OK, sto se tice samog tvoga teksta Dino po pitanju krajnosti. Islam jeste na startu naucavao srednji put u svemu. Poznata je muslimanska molitva: "Gospodaru daj nam dobro na ovom svijetu i na onom svijetu." Ne moze se normalno sjediti na dvije stolice. Moramo ovo izbalansirati. Trebamo se posvetiti Bogu ali trebamo i zivjeti na ovome svijetu.

Medjutim sve ovo ne znaci da su svi muslimani isti. Nauk religije je jedno, a praksa pripadnika moze da bude drugo. Ima i onih koji su pretjerano se zaokupili bogatstvom da su zaboravili na susjeda. Ima i onih koji pretjeruju u vjeri a na to je nas poslanik ukazao da ne radimo.

Muslimanski svijet i jeste danas na nezavidnom polozaju mozda bas zbog otstupanja od religije srednjeg puta. Kod muslimana ces vidjeti veoma bogate seike, a isto tako sirotinju i zaostalost. Nekad su ti isti muslimani imali najnaprednije skole i jezik nauke a istovremeno sjedili zajedno na koljenima jeduci iz iste zdjele sa svojim vodjama. Danas se ponose na svoje pretke koje su svi vec zaboravili.

I niko ne zna kako izaci iz takvog stanja.



Globalizacija!
Sto se nje tice, ona po meni nosi neke dobre stvari, ali se bojim one lose strane. Kao sto si rekla, Dino, rusi individualitet. Dolazi do homogenizacije koja je bliska jednoumlju. Jednoumlje je mozda i dobro kad bi svi mi isli zdravim putem. Samo nista ne garantuje da cemo ici tako. Sta vise vec na prvi pogled djeluje da sve ide negativno. Rusi se brak. Stvara se bezosjecajnost. Kriminala je sve vise ili je barem u vecem opsegu. Voli se i rabi ono sto nicemu ne koristi i sto je prolazno. Sta vise uzima se sve sto je stetno. Puno se prica i filozofira o ljubavi, pacifizmu, a malo se djeluje. Sve vise ratujemo i mrzimo. I kad se na TV-u pojavi neki glumac humanista obicno je to radi licnih interesa i uz bljeske kamera. Ljudi se otudjuju itd.

Svi ovo gledamo i neprimjetno i mi u ovo ulazimo. Pogledam sebe prije 10 godina i sad i tek onda vidim koliko sam potonuo. Izgubio sam osjecaje koje sam nekad imao.

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
RahatLokum je napisao:
I niko ne zna kako izaci iz takvog stanja.

Kriza vjere postoji i u kršćanstvu.Mislim da se samo jednim dijelom može zahvatiti u ove krize - zahvatom u vjere u samu vjeru, također i u ekonomsku osnovu takvih kriza..

Prenosim sa Radio Vatikana:
http://www.radiovaticana.org/cro/Articolo.asp?c=191048

Ustanovljen katoličko-muslimanski forum

Upoznajmo Islam - Page 2 X
Upoznajmo Islam - Page 2 X




U Vatikanu je 5. ožujka završio dvodnevni susret izaslanstva Papinskoga vijeća za međureligijski dijalog, koje je predvodio njegov predsjednik kardinal Jean-Louis Tauran, s predstavnicima potpisnikâ Otvorenoga pisma naslovljenog „Zajednička riječ“, koje je 138 muslimanskih uglednika u listopadu prošle godine poslalo Svetome Ocu i poglavarima kršćanskih Crkvi. U svrhu budućega razvoja katoličko-muslimanskoga dijaloga, sudionici ovoga susreta složili su se oko ustanovljenja Katoličko-muslimanskoga foruma, te oko organizacije prvoga seminara spomenutoga Foruma, koji će se održati u Rimu od 4. do 6. studenoga ove godine, na temu „Ljubav prema Bogu, ljubav prema bližnjemu“ – stoji u priopćenju Tiskovnoga ureda Svete Stolice. Na seminaru, na kojemu će sudjelovati 24 katolička i 24 muslimanska predstavnika, - stoji nadalje u priopćenju – prvoga će se dana razgovarati o pitanjima na temu „Teološki i duhovni temelji“; dok će se drugoga dana raspravljati o „Ljudskome dostojanstvu i uzajamnome poštovanju“. Seminar će završiti javnim skupom, a sudionike će potom primiti papa Benedikt XVI.

04/03/2008 18.31.02
Upoznajmo Islam - Page 2 X
Upoznajmo Islam - Page 2 Bl2
Upoznajmo Islam - Page 2 X
Priprema za susret Pape i mulimanskih uglednika

Upoznajmo Islam - Page 2 X

Upoznajmo Islam - Page 2 X
Upoznajmo Islam - Page 2 X




U Vatikanu je u tijeku dvodnevno radno zasjedanje između muslimanskoga izaslanstva i izaslanstva Papinskoga vijeća za međuvjerski dijalog, a cilj mu je pripremiti susret između Svetoga Oca i muslimanskih uglednika. Susret je dakale plod razmjene pisama između muslimana i Svete Stolice te nedavnoga posjeta kardinala Jean-Louisa Taurana poznatom muslimanskome sveučilištu Al Azhar u Kairu. Među razmijenjenim pismima je i glasovito pismo 138 učenih muslimana upućeno Papi i odgovornima kršćanskih crkvi, koje u ljubavi prema Bogu i bližnjemu nalazi dodirnu točku između kršćanstva i islama.
Osvrnuvši se na pismo učenih muslimana u razgovoru za našu radio postaju don Andrea Pacini, savjetnik Povjerenstva za vjerske odnose s muslimanima, rekao je kako je pismo plod dijaloga posljednjih deset godina. Pismo nije riješilo probleme, ali otvara zanimljive izglede za njihovo rješavanje u budućnosti. Po mom mišljenju, veoma je bitno što je u uvodu pisma izričito rečeno da ljubav prema bližnjemu zahtijeva poštovanje njegova prava na vjersku slobodu. Ta je tema veoma draga manjinskim kršćanskim zajednicama u muslimanskim zemljama, kojima je često zanijekano to pravo. Čini mi se da je ovo korak naprijed u odnosima između muslimana i kršćana – rekao je don Pacini.
Na primjedbu kako je vjerska sloboda najosjetljivije pitanje, rekao je da je vjerska sloboda temeljna. Muslimanski svijet nema jedinstveno stajalište u pitanju vjerske slobode. U Kataru je u posljednje vrijeme došlo do otvaranja, a državni je poglavar brojnim kršćanskim zajednicama poklonio zemljište za izgradnju crkvi. Nakon Uskrsa će biti posvećena katolička crkva. S druge pak strane, u Alžiru je na snazi zakon koji ne dozvoljava bogoštovlje izvan kultnih mjesta. Jedan je svećenik prije mjesec dana zatvoren jer je molio u kući jedne katoličke obitelji. Dijalog će biti učinkovit samo onda kada se zakonom zaštiti vjerska sloboda, zakon će dakle biti dokaz vjerske slobode – zaključio je don Pacini.

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Muslimanski svijet nema jedinstveno stajalište u pitanju vjerske slobode.


Muslimanski svijet nema jedinstveno stajaliste u mnogo cemu. To je problem kako za dijalog sa krscanima tako i za muslimane. Da bi papa ili zapadni svijet znao sta je islam i sta to muslimani hoce a sta nece mislim da bi muslimani trebali imati jednog vodju. To je onaj kojeg nazivamo Halifom (Kalifom). Veliki dio krscana imaju papu kao glavu. Kada postoji glava onda postoje i usta toj glavi i znamo sta govori, sta radi i sta hoce.

Mozda medju nekim krscanima postoji nekakva bojazan od ovakvog ujedinjavanja muslimana, ali da bi se znalo gdje se stoji i kamo ici muslimani bi trebalo da imaju glavu. Nakon toga lakse bi bilo i obratiti se muslimanima po bilo cemu.

Mislim da je ovo je najvazniji faktor u dijalogu. Primijetno je da i medju krscanima najefikasniji je u dijalogu upravo papa dok drugi krscani imaju vec dozu nejedinstva te i manje uspjesnog dijaloga.

Moram naglasiti da su ovo samo moja licna razmisljanja.

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Sto se same zatvorenosti muslimana koju krscani vide mora se potraziti razloge u mnogo cemu. Treba imati na umu da su muslimani prosli kroz vise faza krstaskih pohoda koji su promijenili dotadasnje odnose muslimana naspram krscana na bliskom istoku. Nadalje nedavni kolonijalizam i danasnji zapadni politicki odnosi i vojni potezi dalje produbljuju efekat podvajanja. Mora se shvatiti kroz sta mnogi muslimani prolaze i zasto dolazi do medjusobnih nepovjerenja. Sve ima svoje uzroke kao i posljedice.

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
RahatLokum je napisao/la:
Sto se same zatvorenosti muslimana koju krscani vide mora se potraziti razloge u mnogo cemu. Treba imati na umu da su muslimani prosli kroz vise faza krstaskih pohoda koji su promijenili dotadasnje odnose muslimana naspram krscana na bliskom istoku. Nadalje nedavni kolonijalizam i danasnji zapadni politicki odnosi i vojni potezi dalje produbljuju efekat podvajanja. Mora se shvatiti kroz sta mnogi muslimani prolaze i zasto dolazi do medjusobnih nepovjerenja. Sve ima svoje uzroke kao i posljedice.


Nisu ni neki kršćani tako lako prošli. Ili barem oni koje muslimani smatraju kao kršćane.
Iako je bilo davno (a neki događaji i ne tako davno), moraš i ti pokušati shvatiti drugu stranu.

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Sto se same zatvorenosti muslimana koju krscani vide mora se potraziti razloge u mnogo cemu. Treba imati na umu da su muslimani prosli kroz vise faza krstaskih pohoda koji su promijenili dotadasnje odnose muslimana naspram krscana na bliskom istoku. Nadalje nedavni kolonijalizam i danasnji zapadni politicki odnosi i vojni potezi dalje produbljuju efekat podvajanja. Mora se shvatiti kroz sta mnogi muslimani prolaze i zasto dolazi do medjusobnih nepovjerenja. Sve ima svoje uzroke kao i posljedice.


Moj tekst je bio samo kao odgovor na Dinin tekst. U tom tekstu je pomenuto pocinjane "otvaranja" zto naznacava nekakvu zatvorenost muslimana. Te stoga sam i naveo da se trebaju traziti razlozi toj zatvorenosti ukoliko se zeli shvatiti zasto.

A to da li je bilo izmedju nas ratova, pa to niko ne porice. Muslimanska teritorijalna ekspanzija svakako nije isla na ruku krscanstvu. Medjutim to je doba osvajackih ratova. Krscanstvo je izgubilo uticaj na mjestima gdje je nastalo, ali i dalje je bilo krscana koji su zivjeli u muslimanskom svijetu. Ne kazem da je sve povoljno bilo gledajuci u danasnjem smislu, ali za tadasnje odnose krscani su uzivali daleko bolje povlastice nego muslimani u krscanskom svijetu. Sta vise muslimana tako reci nije ni bilo u krscanskom svijetu sem samo "poslovno". To stanje je trajalo u krscanskom svijetu do skorijeg doba tj. do kolonijalnih osvajanja nakon cega muslimanske zajednice pocinju zivjeti u krscanskom svijetu.

Ja ne opovrgavam tvoje rijeci da nisu ni neki krscani tako lako prosli, ali sam naveo upravo razloge kada se u muslimanskim zemljama naglo mijenjaju odnosi. Ti odnosi su najvise poremeceni za vrijeme krizarskih ratova. Tada jedan dio krscana koji je zivio sa muslimanima ili se pridruzuje evropskim krscanima ili cesto biva tretiran od strane evropskih krscana kao neprijatelj. Sve zavrsava da bliskoistocni krscani bivaju stopljeni kao pjena u tim krizarskim ratovima te povlacenjem evropljana nekako ostaju kao skoljke i trava po plazi kada se more povuklo.

A i danas kada pogledamo stvari muslimani vide sebe kao pod okupacijom. Zapad moze potezati terorizam i sl. medjutim, kako bi zapadni krscanski svijet gledao da muslimanske vojske marsiraju njihovim zemljama. Ali slucaj je svakako obrnut.

Tek kada se ovo sagleda i shvati srcano mislim da ce krscani biti spremni na dijalog i moci reci da su ga oni inicirali. Do tada i dalje ce se cuditi taj zapad "zasto terorizam?, zasto frke oko karikatura?, zasto ovo?, zasto ono?.
I uvijek ce pruzati prst gladnici u svoju zdjelu i okrivljivati je sto im ne donosi hranu! Ne treba lovac ocekivati od lava da mu sam dodje i preda mu se po volji! Lav ima svoju cud i nije mu namjera niti ima razloga da se povinuje lovcu. A kad lovac znadne kako se lav kroti onda ce lav sam doci i prebivati s njim. Dotad ce uvijek biti neprijateljstvo izmedju te dvije sorte (lovci i lavovi).

Bog je stvorio ovaj svijet tako da sve kao da ima odraz u necemu drugom. Kao neka kopija. Sto bi rekli ucenjaci, svijet je racionalan. Sve ima svoje pocetke i krajeve, uzroke i posljedice, akcije i reakcije. Zapad je napredan po izucavanju ovoga u raznim disciplinama, medjutim smatram zapad jos veoma neukim kada je u pitanju uklapanje svega ovago u jednu cjelinu i sveopcu primjenu gdje se moze naci rjesenje na sva pitanja i probleme ukoliko primjenimo to u svome srcu.

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Samo kratko:
http://www.vjera.net/fles.php

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Odlican dokumentarni film o Jalaludinu Rumiju:

http://video.google.com/videoplay?docid=-812164075138600012&ei=FvAmSYvGL4Li2gL-son3Bg&q=sufism+documentary

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
Na radio Vatikanu nalazimo tekst :

Obični muslimani ne znaju za kršćansko-muslimanski dijalog

Upoznajmo Islam - Page 2 X

U Tangeru u Maroku održava se skupština sjevernoafričkih biskupa koji raspravljaju o dijalogu s muslimanima i djelovanju u raznim društvenim okolnostima. Imajući u vidiku Biskupsku sinodu Afrike koja će se održavati u listopadu sljedeće godine biskupi će do petka raspravljati o pravednosti, miru i pomirbi. Osvrnuvši se na rad skupštine u razgovoru za naš radio nadbiskup Rabata Vincent Landel rekao je kako biskupi raspravljaju o gospodarsko-političkoj situaciji Crkve u Africi: svaka država ima svoj politički ustroj. Neke su države muslimanske, a kršćansku zajednicu predstavljaju jedino stranci, no, unatoč tome kršćansko-muslimanski dijalog je živ. Živeći vjeru želimo kršćanima pomoći da svojim život svjedoče kršćansku vjeru u muslimanskom svijetu – istaknuo je nadbiskup.
Na upit imali li konkretnih prijedloga za dijalog s muslimanima, rekao je kako valja prihvatiti muslimane i živjeti s njihovim različitostima. Zajedno se zauzimamo za pravdu, ljubav, pomirbu, život, obrazovanje i razvoj. U Maroku primjerice postoji sloboda bogoštovlja, ali nema vjerske slobode niti slobode savjesti, a nema ni crkvi puno. Odnosi s muslimanima nisu jednaki u svim državama. Naša je kršćanska zajednica raznovrsna; imamo starijih stranaca od kojih su neki oženjeni s muslimanima, studenata koji stižu iz crne Afrike, s brojnim useljenicima, a ima i Europljana koji dolaze na rad. Sklop kršćanke zajednice nije dakle stalan, on je skup raznih nacionalnosti. Stoga se osjeća potreba da se sve strance uključi u zajednicu prilagodljivu državi i Isusu Kristu. Svojim pastoralnim djelovanjem želimo kršćanima pomoći da odnos s muslimanima razvijaju na uzajamnome poštovanju – istaknuo je nadbiskup.
Govoreći pak o dijalogu između muslimana i kršćana rekao je kako se u dijalogu s njima u posljednje vrijeme ništa nije promijenilo, ne poznajemo dobro muslimane i kršćane koji žive zajedno. S muslimanima je najvažnije živjeti u povjerenju, neophodna je suradnja i prijateljstvo. Kad to ostvarimo, Bog će nam pomoći na ostalom dijelu puta. S muslimanima moramo voditi životni dijalog, tek potom duhovni. Važno je znati da se muslimani mole kao i mi. Teološki dijalog je puno teži, to je posvjedočio i rimski susret. Mi, kršćani, o dijalogu govorimo u Crkvi, a arapski svijet ga ne spominje. Mediji o tome ne izvještavaju: ni dnevnici, ni televizija niti radio, nitko. Dijalog postoji između Crkve i nekih muslimanskih teologa; o tome se pitanju bave stručnjaci i nitko više – ustvrdio je nadbiskup.
Na upit kako se pripremaju za Sinodu, rekao je kako je njima veoma teško. Magreb je muslimanski, a mi smo kršćani na prolazu, ali pomažemo Crkvi da postane svjesna muslimanskoga svijeta s kojim možemo živjeti u prijateljskim odnosima – zaključio je nadbiskup Landel
http://www.radiovaticana.org/cro/Articolo.asp?c=248198

-----

Mislim da se pod terminom obični muslimani misli na ljude u svakodnevnici koji nisu teolozi, tako jednako vrijedi i izraz obični kršćani , ali treba razlikovati okolnosti, vrijeme, regiju, državu...



Zapazio sam izraz - životni dijalog koji se odnosi na kulturu suživota u kojem vlada povjerenje i obostrano protivljenje rušenja kulture suživota i njenih vrijednosti..Evo, na pr. što ulazi u kulturu običnog suživotnog dijaloga - ne samo svakodnevni ekonomski odnos ravnopravnosti na tržištu već dijalog i bogatstvo prakse estetike, etike, ljepote, umjetnosti, folklora itd..

descriptionUpoznajmo Islam - Page 2 EmptyRe: Upoznajmo Islam

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply