" Prvi hrišćani bili su zaista jedan poseban narod. Njihovo besprekorno ponašanje i nepokolebljiva vera predstavljali su stalni ukor koji je narušavao mir grešnika. Iako malobrojni, bez bogatstva, položaja i počasnih titula, oni su svuda, za one koji su činili zlo predstavljali strah i trepet, gde god su njihov karakter i njihova vera bili poznati. Zato su ih grešnici mrzeli kao što je bezbožni Kain mrzeo Avelja. Oni koji su želeli da se oslobode ograničavanja Svetog Duha, ubijali su Božji narod, iz istog razloga zbog kojeg je Kain ubio Avelja. Iz istog razloga su Jevreji odbacili i razapeli Spasitelja – jer su čistota i svetost Njegovog karaktera bili stalni ukor njihovoj sebičnosti i pokvarenosti. Od Hristovih dana, pa sve do danas, Njegovi verni učenici izazivali su mržnju i protivljenje onih koji vole puteve greha i idu njima.
Kako se onda jevanđelje može nazvati porukom mira? Kada je Isaija prorekao rođenje Mesije, dao mu je ime “Knez mira”. Kada su anđeli objavili pastirima Mesijino rođenje, pevali su nad ravnicom Vitlejema: “Slava na visini Bogu, a na zemlji mir, među ljudima dobra volja.” Luka 2, 14. Postoji prividna protivrečnost između ovih proročkih izjava i Hristovih reči: “Nisam došao da donesem mir, nego mač.” Matej 10, 34. Ali, ispravno shvaćena oba ova izraza su u savršenom skladu. Jevanđelje je poruka mira. Hrišćanstvo je nauka koja, ako se primi i posluša, širi mir, sklad i sreću po celoj zemlji. Hristova vera, sve one koji prihvataju njena učenja, ujedinjuje u prisno bratstvo. Isusova je misija bila da pomiri ljude sa Bogom i na taj način bližnje međusobno. Ali najveći deo sveta je pod kontrolom Sotone, najogorčenijeg Hristovog neprijatelja. Jevanđelje prikazuje ljudima principe života koji su u potpunoj suprotnosti sa njihovim navikama i željama, zato oni ustaju protiv njega. Oni mrze, čistotu koja otkriva i osuđuje njihove grehe, zato progone i uništavaju sve one koji propovedaju njegova pravedna i sveta načela. U tom smislu – što uzvišene istine koje ono donosi izazivaju mržnju i borbu – jevanđelje se naziva mačem.
Tajanstveno proviđenje koje dopušta da ruka zlih progoni pravedne, bilo je uzrok velike zbunjenosti za mnoge slabe u veri. Neki su čak spremni da odbace poverenje u Boga zato što On dozvoljava da zli napreduju, a da najbolji i najčestitiji budu mučeni i tlačeni od njihove okrutne sile. Kako to, pitaju se neki, da onaj koji je pravedan, milostiv i neograničen u moći, trpi takvu nepravdu i nasilje? To je pitanje koje se ne tiče nas. Bog nam je da dovoljno dokaza o svojoj ljubavi, i ako mi ne razumemo Njegove puteve, to ne treba da bude uzrok da sumnjamo u Njegovu dobrotu. Nije li Spasitelj rekao svojim učenicima, videvši unapred sumnje koje će uznemiriti njihove duše u danima kušanja i tame: “Opomenite se reči koje vam ja rekoh: nije sluga veći od gospodara svojega. Ako mene izgnaše i vas će izgnati.” Jovan 15, 20. Isus je podneo nas radi, više nego što bi iko od njegovih sledbenika mogao postradati od okrutnosti zlih ljudi. Oni koji su pozvani da podnesu muke i mučeničku smrt, idu samo stopama Božjeg dragog Sina.
“Ne kasni Gospod s obećanjem.” 2 Petrova 3, 9. On ne zaboravlja i ne zanemaruje svoju decu, ali On dozvoljava zlima da otkriju svoj pravi karakter, da ne bi niko ko želi da ispunjava Njegovu volju, bio u zabludi u pogledu njegovog karaktera. Pravedni ponovo dolaze u peć nevolje kako bi bili očišćeni i da bi svojim primerom uverili druge u stvarnost vere i pobožnosti i da bi njihovo postojano držanje osudilo neverne i bezbožne.
Bog dopušta da zli napreduju i pokažu svoje neprijateljstvo prema Njemu, da bi, kad budu napunili meru svog zla, svi mogli videti Njegovu pravednost i milost u njihovom potpunom uništenju. Dan Njegove osvete se približava, kada će svi koji su gazili Njegov zakon i tlačili Njegov narod, primiti pravednu platu za svoje dela. Tada će svaka okrutnost i nepravda učinjena prema Božjim vernim slugama, biti kažnjena kao da je učinjena samom Hristu.
Ali, postoji jedno još važnije pitanje koje bi trebalo da privuče pažnju današnjih crkava. Apostol Pavle izjavljuje da: “svi koji pobožno hoće da žive u Hristu Isusu, biće gonjeni.” Timotijeva 3, 12. Zašto onda izgleda da je progonstvo skoro prestalo? Jedini razlog je taj što se crkva prilagodila merilima sveta, pa ne izaziva nikakvo protivljenje. Vera naših dana više nema onaj čist i svet karakter koji je obeležavao hrišćansku veru u vreme Hrista i njegovih apostola. Hrišćanstvo je tako popularno u svetu samo zbog duha kompromisa sa grehom, zbog toga što se na velike istine Božje reči gleda tako ravnodušno i što ima tako malo životne pobožnosti u crkvi. Čim dođe do oživljavanja vere i sile rane crkve, duh progonstva opet će oživeti i oganj progonstva će se ponovo raspaliti."