<BLOCKQUOTE>
U radnom okruženju žrtva mobinga ne može doći do riječi ili je stalno prekidana u govoru. Ignoriraju je kao da ne postoji. Isključuju je iz društvenog života na način da ju "zaborave" pozvati na proslave, na poslu je "zaborave" obavijestiti o zakazanom stručnom sastanku, ignoriraju ju u stankama. Prekidaju razgovor u trenutku kada žrtva ulazi u prostoriju. Kontroliraju je li na poslu više ili manje nego što je to uobičajeno. Često je premještaju u ured ili učionicu, radi li se o učitelju, udaljeniju od radnih prostora ostalih kolega.U namjeri da pojasnimo izraz moramo prelistati engleski rječnik.
Engleska imenica 'mob' = svjetina, gomila , rulja, mnoštvo, prost narod;
bagra, ološ, fukara.
mob law = zakon linča, suđenje linčom.
mob, glagol = bučno navaliti, nadvikati, nasrnuti u rulji; sakupiti se u rulju.
mobbish, pridjev = bučan, prost, neotesan, poput rulje,
mobocracy, imenica= vladavina proste svjetine
Mobing je prema navodu mr.sc. Zlate Jaške psihološki teror na radnome mjestu, koji se očituje i kao zdravstveni
problem Osvrćući se na tu pojavu treba podsjetiti da je demokracija sloboda, ali s pozitivnim ograničenjima. Nije dopušteno činiti sve što se nekome prohtije, nego je u demokratskom društvu dopušteno činiti samo ono što nikome ne nanosi štetu, a pridonosi općem napretku. Pokušajmo odgovoriti na pitanje tko su, zapravo, moberi. U nastojanju da izbjegnem anglizam poslužit ću se izmišljenicama - gruparoši, čoporaši i(li)huškaši.
To su, zapravo, pojedinci koji ne vole raditi, istodobno prigušeno u sebi osjećaju svoju nevažnost i nemoć; pojedinci su to koji samo u grupašenju osjećaju snagu i osobnu važnost za čime strastveno žude od kada znaju za sebe.
Oni se priljube uz šefa kojega slijepo podržavaju. Takvi se povijanjem žele zaštiti kako ih nitko ne bi prozvao zbog njihova opuštena rada. Točnije nerada. Zbog osobne su koristi spremni tolerirati mnogo toga, štoviše i ono što je s etičkoga gledišta neprihvatljivo.
Čoporaši svaku inicijativu omiljenoga šefa dočekaju pljeskom, a on im uzvraća lakšim zaduženjima, na njihovo neobavljanje dužnosti žmiri, čak više neke od takvih, naročito "zaslužne" predlaže za nagrade i pohvale. Sve se to odvija unutar instituta u kojemu djeluju. Moberi su društvene štetočine.
Pojavnosti 'mobbinga', ili čoporašenja na žalost, pogađaju ponajbolje pojedince. One koji su se trsili da se opskrbe solidnim stručnim znanjem, one koji vole raditi, imaju kičmu i nisu korisnici glagola klečati, povijati se, slijepo odobravati. Takvi su poznati kao radoholičari, što nameće negativnu asocijaciju - akloholičari , pa ću se poslužiti izmišljenicom – radoradosnici.
Žrtve mobinga imaju mozak kojim znaju razmišljati i prosuđivati. Pravilno se postavljaju prema problemima, te postaju "opasni" za rukovoditelja koji stoji na stručno staklenim nogama.
Dok upitni rukovoditelji svoje podobnike/mobere glade i tetoše, istodobno nastoje onemogućiti i obezvrijediti one najstručnije, najsavjesnije i najodgovornije. Boje se da oni, nazovimo ih mislećima i radišnima, ne otkriju bljedoću i beskrvnost njihovih profesionalnih i(li) rukovodećih "sposobnosti" . Stoga ih nastoje obezvrijediti i potisnuti, bolje reći – čine sve kako bi obezvrijedili najbolje pojedince u kolektivu.
Treba ih sasjeći! Takvi pojedinci polako i sigurno od "smetala" postaju žrtve. U tako zatrovanome ozračju oni često moraju zatražiti liječničku pomoć.
Nameće se pitanje - je li oportuno biti osoba koja misli svojom glavom, koja živi od rada svojih ruku, osoba uspravna , savjesna odgovorna?
Ili je korisnije uteći se dojavljivanju, doušništvu, dodvoravanju, urotništvu , postatati aktualni mobber, tj. sirovina ološa, bagre ili pojednostavljeno - fukara?
Naglašavam: - Demokraciju mogu promicati samo ljudi satkani od demokratskih manira, tolerantnih stavova i dubokoga osjećaja odgovornosti prema zajednici; ljubavi prema narodu i poštovanju Domovine.
Stoga prepoznajmo pojedince koji razlikuju dobro od zla, pošteno od nepoštenoga, profesionalno od neprofesionalnoga; one koji smatraju i koji doživljavaju demokraciju kao okvir za djelovanje intelektualnoga poštenja i otvorenosti; pojedince koji ne gledaju kako bi za sebe prigrabili osobnu korist, nego takve kojima je u svojemu osobnome i općem interesu napredak zajednice u kojoj rade, privređuju i djeluju.
Prepoznajmo negativne pojave čoporaša i učinimo sve kako bismo ih zaustavili u njihovu razornome djelovanju.
Nevenka Vucemilovic,prof.</BLOCKQUOTE>