Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Vede

power_settings_newLogin to reply
+4
Euro
megamenm
Fazlija
Mali princ
8 posters

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
i nemogu sad raspravljati s tobom o vedama jer neznam puno o njima.
ali rekao sam da ih poštujem kao sva druga sveta pisma i knjige.

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
megamenm je napisao/la:

a neće se vratiti opet na zemlju i opet patiti.
svaki dobar čovjek
ide u raj svome nebeskom Ocu


Oni koji su Boga vidli na ovome svijetu gledat će Ga vazda, a oni koji Ga nisu željeli vidjeti ionako su već mrtvi, njima nema povratka, jedino kroz sustav reciklaže. Ali tada je pitanje što se reciklira...

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
megamenm je napisao/la:
.
ima čak i slučajeva gdje se neka osoba sijeća svog prijašnjeg života.
evo recimo slučaj one djevojčice koja je pretrpjela drugi svjetski rat i umrla.
kasnije se pojavila kao druga djevojčica i sjećala se svega što joj se dogodilo.


Nije li to prije dokaz činjenice kako pojedinac može zaroniti u resurse kolektivnog nesvjesnog?

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
POGLED S RUBA ZNANOSTI

Misterij zvuka i tajne mantri
Autor Krešimir Mišak

Mantre su mi uvijek predstavljale misterij. Prijatelji i poznanici koji su prakticirali duhovne tehnike tvrdili su mi, svi do jednoga, da su mantre vrlo moćne i da vrlo vidljivo utječu na materijalni svijet jedan mi je čak dao na papiru mantru za pronalaženje izgubljenih stvari. Nisam je nikad isprobao pa ne znam radi li. (Taj sam papir poslije izgubio, a nisam prepisao mantru, pa ne znam ni može li se mantrom za izgubljene stvari pronaći papir na kojoj je zapisana mantra za izgubljene stvari, što bi vjerojatno bio zanimljiv eksperiment).

No, koji je mehanizam u korijenu njihova djelovanja? Čitajući razne knjige, činilo mi se da u sveopćoj umreženosti koje nude holistički koncepti ima prostora za utjecaje zvuka. I zvuk i svijet sastavljeni su od vibracija. Tako se vrlo brzo tema s mantri zaista proširila i na druge zvukove i na druge sugovornike. Ono što slijedi pokušaj je jednog zapadnjačkog laika da prođe kroz labirint drevnih intuitivnih znanja.

Uranjanje u sebe
Dakle, mantre su riječi, zvukovi ili vibracije koje posebno utječu na našu svijest. Najčešće se spominju u tibetanskoj i indijskoj tradiciji, a točan broj im je nepoznat. Ima ih mnogo i služe različitim svrhama. Mantra je prije svega kanal koji dovodi do stanja povišene svijesti, a spoj je dviju riječi: "man" i "tro". "Man" znači um, a "tro" je ono što oslobađa um od svega što ga okružuje ili ograničava. Premda postoje fizičke, mentalne i duhovne mantre, njima se primarno zadovoljavaju duhovne potrebe. Ovako mi je to na slikovit način objasnio indijski učitelj joge Nityashuddhananda:

Tijekom evolucije ljudska bića shvatila su da im materijalni objekti ne mogu pružiti pravu sreću pa su se okrenuli duhovnoj strani života. Da bi ispunili unutarnju stranu života, moraju uroniti u sebe, a za to je zvuk ili riječ pravi medij.

Što to znači da riječju uranjamo u sebe? Pokušajmo to sagledati na ovaj način: ako izgovorimo mantru "ram", kad taj zvuk čujemo, on je već materijaliziran i mi ga čujemo kao "ram". No, on nije nastao na jeziku ili grlu. Početak mu je u dubinama svijesti. Put koji mantra mora prevaliti od svog početka (najfinijeg aspekta našeg bića) do riječi realan je i konkretan. Kad se u meditaciji mantra ponavlja, ona zapravo predstavlja vibraciju koja nas vodi prema svom izvoru, sve dok ne dođe do najfinijeg aspekta bića. Sljedeći korak jest da vibracija nestane, a osoba zakorači u ono što se naziva transcendentalnom sviješću, odnosno u stanje bez misli koje se u istočnjačkim tradicijama zove samadi, satori i slično i ključ je svih istočnjačkih duhovnih škola.

Također, unošenjem mantre, u svijest se unosi vibracija čija je svrha postavljanje cijelog živčanog sustava u isto stanje, tako da organizam funkcionira potpuno sinkrono i savršeno. Taj fiziološki efekt može se koristiti za ozdravljenje. No, kad se gleda spiritualno, mantra nas što češće treba dovoditi u stanja bez misli. Tada ćemo ovaj svijet prepoznati kao iluziju, tj. suočit ćemo se sa spoznajom da je napravljen od istoga materijala kao i naša svijest, a da su naša percepcija i viđenje svijeta iluzija koju stvara naša fiziologija mozak, živčani sustav i sl. Duhovni cilj mantre jest dovesti osobu u stanje da vidi da je jedno sa svime što vidi oko sebe.

Izgovaranje mantri
Mantra se može izgovoriti na tri načina. Jedan način je glasni, vokalni izričaj, drugi je samo mumljanje u ustima, a treći je na mentalnoj razini. Jogiji zatvaraju oči i u svom umu izgovaraju zvukove pomoću dišnog sustava jer su zvuk i dišni sustav usko povezani. Recimo, ako je nečije disanje vrlo brzo, znači da mu je um nadražen.

Kada je prisutno unutarnje ponavljanje, kad se na mentalnoj razini ponavljaju zvukovi, potrebna je i određena kontrola disanja. Zato u nauci jogija postoji sustav vježbi disanja (kontroliranog disanja i njegova usporavanja) koji se u sanskrtu zove pranajama. Disanje, prema starim učenjima, ima velik utjecaj na dužinu ljudskog života. Tijekom života moramo udahnuti određeni broj puta, a procjenjuje se da ljudsko biće u jednom danu udahne 21.000-24.000 puta. Vježbama disanja može se usporiti sustav disanja, a produžavanjem trajanja udisaja, produžit će se i životni vijek. To je dio vježbi jogija u čemu mantra ima važnu ulogu jer smiruje um.

Sveukupna rezonancija
Kad se govori o bilo kakvom smislenom zvuku, ključna riječ je rezonancija. Tu nam možda može pomoći Don Conreaux, utemeljitelj i učitelj "Puta gonga" iz Međunarodnog centra za holističku rezonanciju. Kako je gong instrument čiji zvuk rezonira sa spektrom zvukova i pogađa sve frekvencije našeg tijela, opisuje ga se kao ocean zvukova. U njemu ne postoji stroga melodija, sklad ili ritam, već samo ton za tonom. Conreaux kaže da se u tom zvuku "jednostavno kupamo" te da prepuštanje zvuku gonga stvara "osjećaj kao da zaranjamo".

Muziciranje gongom naziva "gongovom kupkom", a kupka se događa u oceanu koji jogiji zovu akaša ili zvuk tišine. Zvuk gong smiruje um, što nas opet dovodi i u terapeutske vode, iako kaže Conreaux ne liječi. No, potiče samoizlječenje jer se ionako samo sami možemo izliječiti. Glazba gonga prožima svaku stanicu mozga, opušta um, ublažava osjećaj za vrijeme, pojačava osjećaj blaženstva i slično.

Postoji vrlo konkretni primjeri djelovanja vibracija zvuka na materiju. Godine 1787. pravnik, glazbenik i fizičar Ernst Chladni, udarivši temelje akustike, objavio je sljedeće otkriće: violinsko gudalo je okomito vukao po rubovima raznih ploča prekrivenih pijeskom i tako stvarao uzorke i oblike koje danas zovem "Chladnijevim likovima". Pokazalo se da zvuk doista može stvaralački djelovati na materiju.

Tajna drevnih jezika
A švicarski liječnik Hans Jenny 1967. objavio je knjigu o kimatici. Kimatika jest proučavanje načina kako vibracije utječu na uzorke i oblike. Jenny je uzimao pijesak, spore ili željeznu strugotinu te ih stavljao na ploče koje su vibrirale raznim vibracijama. Nastajali su razni oblici i uzorci, ovisno o frekvenciji ili amplitudi vibracija. No, najzanimljivije tek dolazi. Smislio je i jedan izum tonoskop koji je činio ljudski glas vidljivim bez elektroničkog posrednika, pa je bilo moguće izravno vidjeti fizičku sliku samoglasnika, tona ili pjesme. Kod izgovaranja samoglasnika drevnih jezika, kao što su hebrejski ili sanskrt, pijesak je poprimao oblik pisanih simbola za te samoglasnike, što nije slučaj sa samoglasnicima modernih jezika. Slično je otkrio i kod drugih "svetih" jezika, kao što su tibetanski, egipatski i kineski.

Nityashuddhananda mi je to objasnio ovako:
Postoji nekoliko klasičnih jezika, sanskrt, hebrejski te stari vedski jezici, koji imaju temeljnu povezanost s unutarnjim zvukom. Ljudska bića imaju oko pedeset temeljnih različitih tendencija uma osjećaji poput ljutnje, straha, pohlepe, suosjećanja, ljubavi. Svaku od tih tendencija predstavlja različita vibracija zvuka. Te vibracije razvile su se u abecedu klasičnih zvukova. U našem tijelu postoji pedeset žlijezda koje predstavljaju ti zvukovi te stoga postoji pedeset slova abecede. Tih pedeset žlijezda kontrolira sedam psihičkih centara koji se nazivaju čakre.

Čini se kao da postoji neka vrsta temeljne abecede koja je vidljiva u starim jezicima. Rečenica "Ja sam gladan" na hrvatskom će jeziku zvučati drugačije nego na sanskrtu, ali do razine grla ista je na svim jezicima. Moguće je da osnovni, klasični jezici bolje predstavljaju temeljni, unutarnji zvuk.

Postoje zanimljive usporedbe molitvi ili bajalica iz raznih, međusobno vrlo udaljenih, kultura koje su pokazale da mnoge od njih imaju sličan ritam ili osnovni obrazac melodije, iako se izgovaraju na raznim jezicima. No, mantra je ipak nešto drugo, povezivanje s unutarnjim glasom uma. Njome se uspostavlja veza između dva aspekta života fizičkog i mentalnog. Da bi riječi bile mantra, postoje uvjeti: pravilni izgovor i ideja koja stoji iza toga. Osim toga, to mora biti riječ koju podržava određena akustika koja se mora spojiti s odgovarajućim značenjem. Prema starim učenjima, mantre su glavni alat za duhovno uzdizanje čovjeka.

Link:
http://www.vecernji.hr/newsroom/zanimljivosti/837306/index.do

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
Dragi Euro, gornji clanak bi vise odgovarao temi o tantri, nego vedama. Jer su meditacije i mantre koje se koriste u meditacijama ustvari tantricka bastina (ne vedska). A i sam Nityashuddhananda je tantrik. No, nema veze, samo napominjem. Evo sada jednog linka na organizaciju koja se bavi manjim vedskim obredima vatre, koristeci jednostavne i krace himne iz Rg vede:

http://www.agnihotra.org/home.htm

Vedska duhovnost je zamrla u Indiji vec jako dugo vremena. Ne upraznjavaju se vise veliki obredi kao sto je velika konjska zrtva ili zrtva some (za koju danas vise nitko niti ne zna koja je to tocno biljak bila), a koji su se izvodili u arhajsko doba prilikom krunidbe kraljeva i sl. Danas su se od vedske kulture u Indiji zadrzali samo ovakvi manji kucni obredi i zrtve ljevanice u kucni oganj.

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
Dragi Fazlija, što se svete vatre tiče, nju su također koristili i kršćani, zar ne? Poznajem ljude koji sa izlaskom i zalaskom sunca pale vatru u svrhu i rade posebne obrede da bi pomogli nekome. I za sve slavu daju Gospodu, i kažu: Gospod nam je dao moćan alat da koristimo da bi pomogli drugome, uz vatru naravno koriste i zvuk. Pozdrav Smile

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
vrlo zanimljivo Naomi, bi li bila voljna jos nesto pisati o tome? o tim obredima, a i zanimalo bi me iz koje su krscanske zajednice ti ljudi i da li njihov pastor zna sto rade?

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
Naomi je napisao/la:
Dragi Fazlija, što se svete vatre tiče, nju su također koristili i kršćani, zar ne?


To stvarno ne znam? Znam samo da krscani pale svijece i sl. ali ne znam da postoje neki obredi s vatrom.

Naomi je napisao/la:
Poznajem ljude koji sa izlaskom i zalaskom sunca pale vatru u svrhu i rade posebne obrede da bi pomogli nekome. I za sve slavu daju Gospodu, i kažu: Gospod nam je dao moćan alat da koristimo da bi pomogli drugome, uz vatru naravno koriste i zvuk. Pozdrav Smile


Takvi obredi su vjerovatno pruciscujuci za prostor u kojima se izvode. Kazu i da je pepeo koji tako nastaje iscjeljujuci za rane i daje plodnost tlu i sl. To su sve drevni obredi, ali ja osobno ne vjerujem da mogu voditi osobnoj spoznaji Boga. Stoga oni nisu yoga, nego dio drevne vedska bastine vrlo slicne shamanizmu i sl. Iako danas vrlo mali broj ljudi slijedi takve obrede. Ne bi stoga cudilo da je toga bilo i u slavenskoj narodnoj predaji te da se nesto slicno sacuvalo kroz mijesanje s krscanstvom.

Bilo bi zanimljivo da nam kazes nesto vise o slicnim praksama u krscanstvu ili narodnoj predaji.

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
Ajoj, Fazlija...Very Happy ja ti uglavnom gledam naprijed. A znaš što je naprijed?

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
Himna Zori (Rg-veda 113,1)

Prijevod i tumacenje:
Čedomil Veljačić, "Odjek" (Sarajevo), 1978, br. 2.

Došla je ta svjetlost, najbolja od svih svjetlosti,
nastala je šireći se jasna i raznobojna,
prethodnica sunčanog božanstva,
i Noć je ustupila mjesto Zori.

Svijetla je došla bijela s bijelom mladunčadi,
a Crna joj je ustupila mjesto. Iz istog roda, besmrtne,
slijedeći jedna drugu obje prolaze nebom
i mijenjaju mu boju.

Zajednički je put obim sestrama i beskrajan.
Njim prolazi jedna za drugom po božanskom uputstvu
i ne susreću se, ne zastaju, Noć i Rumen dana,
ljepotice koje za istim teže, iako na izgled raznolike.

Zapažena je svijetla darovateljka svega što je izvrsno,
u svom nam je šarenilu otvorila vratnice, propustila s
ve živo i razgledala naše bogatstvo. Zora je probudila bića.

One koji savijeni leže na podu, bogate da uživaju,
neke da stiču, a neke da žrtvuju. Onima čiji je pogled skučen,
širok je vidik rasprostrla Zora i tako probudila sva bića,

neka za vlast, neka za čast, jednog da zapovijeda,
drugog da vrši nalog, i da motre raznovrsna stvorenja,
sva je bića probudila Zora.

Kći Neba je zapažena tamo kako ozaruje bjelorunu mladunčad.
O Zoro, dok tako raspoređuješ sve što je zemaljsko,
zasjaj sada i ovdje!

Najprije pohodi prebivališta onih koji su otišli, pa onih
koji će tek doći i koji su tu neprestano.
Svićući Zore podstiču živa bića, ali od mrtvih ne bude nijedno.

Kada si, Zoro, potpalila vatru, kad si najavila izlazak Sunca,
kad si probudila one koji treba da prinesu žrtvu,
kod bogova si učinila dobro djelo.

Kako će dugo ostati skupa one koje su već svanule
i one koje će tek svanuti? Za prijašnjim tuguje, no misleći dalje,
poput ostalih slijedi vlastitu sklonost.

Otišli su oni koji su zreli ranije Zore kako sviću,
smrtnici, a sada je i nama dano da je gledamo,
dok oni koji će je gledati ubuduće treba tek da dođu.

Udaljujuć neprijatelja, štiteći žrtvu, rođena u preodreden čas,
puna dobrote, dok iznosiš na vidjelo sav sklad sa srećnnn nadama
i dovodiš sobom obrok bogova, zasjaj nam sada, Zoro ponajbolja!

Oduvijek bez početka sviće božanska Zora,
pa je tako učinila i sada, izobilna. Svitat će i u budućim danima,
nepromjenjiva, besmrtna, slijedeći svoje biće.

Svojim je nakitom bljesnula na rubu neba božanstvena
i odstrla crnu opnu. Budeći dolazi Zora s riđim konjima
u dobro zapregnutim kolima.

Dovozeć hranjivo blago širi raznobojan sjaj, ona po kojoj sve prosijeva.
I tako svijetla sad biva posljednja od onih koje su svanule,
a prva od onih koje tek sviću i neće to nikad prestati.

Ustajte, duh je života došao k nama, otklonjena je
tama, a svjetlo se bliži. Utrla je put Suncu da dođe,
a mi smo stigli: tamo gdje se život nastavlja.

Kao trzajem uzde svećenik opušta glas, pjevač slavi ruj zore.
Zato ga ozari sada, obilata, a nama udari život i potomstvo.

Smrtniku koji prinosi žrtvu Zora sviće s blagom na paši i junacima u punom broju.
Neka i konji boga Vjetra pridonesu da bude tako uz obilje vrlina.
To neka postigne svećenik koji tijesti opojni nektar somu.

žrtvenika! Majko bogova, lice prabožanstva,
raspiri plamen ovog Uzdigni se ostvarujuć nagradu našoj odanosti
i djeluj blagotvorno medu našim ljudstvom, U u kojoj je sve najbolje!

Neka krasno djelo koje donosi Zora koristi prinosiocu žrtve i napora.
To nek nam udijele šest bogova: Pramajka Aditi,
Mitra i Varuna, svete vode Inda, bogovi Zemlja i Nebo.


Napomene:

1.
Zanimljiva je analogija ove himne s pjesničkom strukturom filosofskog eposa Parmenida, jednog od helenskih prvih filosofa, čija je osnovna ideja o apsolutnom identitetu bitka svih bića najblaža središnjoj koncepciji rane vedantinske filosofije, koju u Chandogya-upanišadi naučava Uddalaka Aruni.

U jednoj od novijih rekonstrukcija fragmenata Parmenidova eposa, H. Frankel [1] upozorava najprije na vrijednost tog pjesničkog okvira epske cjeline Parmeniđova filosofskog ispjeva, od kojeg čitalac gubi mnogo »najboljega, najsvojstvenijaga i najživljega i u pogledu učenja tako dugo dok ne odluči da ga čita kao epski spjev vremena u kojem je nastao«, a za tim ističe da Parmenidov epos opijeva isti klasični motiv kao i Pindarova šesta olimpijska pjesma -- motiv kola u kojima muze slijede svoj nebeski put.

I kod Parmenida na početku »kćeri Sunca« napuštaju dom Noći i usmjeruju svoja božanska kola mimo ljudskih puteva, vodeći pjesnika u carstvo svjetlosti, »Putevi dana i noći« prolaze kroz »eterička vrata« gdje vlada Dike, božica Ispravnosti (Ritam u Vedama). Ona vlada svijetom gdje se »sve stvari nazivaju svjetlost i tama« (usp. sattvam i tamah u sistemu; samkhyah) i drži »ključeve snažnih okova bez početka i kraja« kojima je osigurana granica njenog carstva. (Usp. Parmenidove fragmente 8 i 9.)

U Rg-vedi se mogu naći brojne usporedbe s elementima ove slike u himnama ciklusa posvećenih Sunčevim božanstvima. Jedan od takvih elemenata je realistička zornost kojom pjesnici hvalospjeva sunčanim kolima uvijek ponovno postavljaju pitanje, kako to da im ne izgori osovina. I to pitanje spominje Parmenid na početku svog spjeva. U kosmološkoj himni Rig-vede I, 164, 13, nalazimo slijedeći opis:

Na točku sa pet prečaka, koji tako kruži, postavljeni su sva bića
Osovina mu se ne zagrijeva, iako je velik teret;
oduvijek je uglavljeno nesalomivo kolo.

2.

Šest bogova, sinova pramajke Aditi, u posljednjoj strofi ove himne, odnose se na isti sunčani planetarni mitos koji se i u drugim rig-vedsklm himnama javlja u raznim varijantama.

Rigvedski bogovi se dijele u nebeske (Adityah, o kojima je ovdje riječ), u bogove podneblja, koji pretežno bogovi vjetra i oluje (Vayuh, Marut), i u zemaljske, među kojima je najvažniji Agnih, bog ognja i žrtvenih obreda. Zora (Ušah) se obično ubraja u božanstva podneblja, koja vladaju područjem između neba i zemlje i povezuju ih.

Broj planetarnih bogova je u raznim himnama promjenljiv i nestalan, a isto tako i njihova svojstva i funkcije. Postoji u toku razvoja rigvedske poezije i tendencija njihova zaokruženja na 12 božanstava koja treba da simibolizuju Zodijak.

Mitrah ("prijatelj", božansko oličenje Sunca, i Varunah (grčki Uranos) javljaju se obično skupa, prvi kao božanstvo dana, a drugi noći. Varunah kao božanstvo iskonskih voda i predkosmičke tame (haos) gdje se oblikuju klice uvijek novih svjetova i života, vjerojatno je najstarije božanstvo kosmogonije prapočela vode koja u svim indoevropskim mitologijama prethodi kosmologiji vatre i »mladih«, Sunčevih božanstava, čiji vladar u Rg-vedi postaje uzurpator Indra (gromovnik, grčki Zeus).

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
idite na ovu adresu i uživajte Very Happy :

https://www.youtube.com/watch?v=gEh9rrV8bTM

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
Rekonstrukcija hrvatskih predkršćanskih mitova

http://www.ibis-grafika.hr/index.php?page=article&id=33

Predstavljena knjiga Radoslava Katičića "Božanski boj - Tragovima svetih pjesama naše pretkršćanske starine" ...

HINA javlja:
"Knjiga filologa i indologa akademika Radoslava Katičića "Božanski boj - Tragovima svetih pjesama naše pretkršćanske starine" predstavljena je u utorak u Preporodnoj dvorani HAZU-a.
Autor je u svojoj najnovijoj knjizi studija i istraživanja na temelju izvora rekonstruirao fragmente praslavenskih i prahrvatskih svetih tekstova.
- Radi se o duhovnom svijetu naših predaka - rekao je akademik Petar Šimunović i ocijenio da nas knjiga uvodi u krajeve gdje žive mitovi, obredi i sveta mjesta s tragovima slavenskih božanstava.

Katičićeva analiza, kako je rekao Šimunović, na samom terenu pokazuje umreženost motiva predkršćanstva i sankrtskih veda.

Filolog i indolog Radoslav Katičić godinama se bavio rekonstrukcijama manjkavih pjesničkih obrednih tekstova tragajući za njima i rekonstruirajući njihove predloške. Tako su nastala poglavlja "Božanski boj", "Čudesno drvo", "Ljuta zvijer" te ona čije je sadržaje tekstova istraživao na terenu kao što su Perunovo svetište na Učki, Veles u Povilama kraj Novog Vinodolskog, Perunov kult iznad Žrnovnice kod Splita i dr.
Recenzent Georg Holzer sa Sveučilišta u Beču i dopisni član HAZU-a rekao je da se u knjizi među ostalim objašnjava mitologija poganskih bogova u koje su Slaveni vjerovali dok nisu prešli na kršćanstvo.
- Temeljni mit o božanskome boju, po kojemu je knjiga i dobila ime, jest borba između boga Peruna i Velesa, a koja se događa svaki put kad negdje sijeva i grmi - kaže Holzer.
Vitomir Belaj, također recenzent, drži da se autor, osim lingvističke rekonstrukcije, poslužio i etnologijom, arheologijom i drugim filologijama kako bi upotpunio spoznaju. Iako je knjiga visoko specijalistička i stručna, pisana je lijepim i razumljivim jezikom, rekao je, naglasivši da Katičić otkriva činjenice koje su do tada bile nepoznate.
Nakladnik je knjige, tiskane na gotovo 400 stranica, "Ibis grafika", a sunakladnici su Katedra Čakavskog sabora općine Mošćeničke Drage, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju i zagrebački Filozofski fakultet.
Predstavljanje knjige popraćeno je prigodnom izložbom "Mitska mjesta naše pretkršćanske starine"."

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
Nego Fazlija, o čemu govori ova knjiga "Vede". Ko je pisac ove knjige i što je ključna misao?

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
kainos je napisao/la:
Nego Fazlija, o čemu govori ova knjiga "Vede". Ko je pisac ove knjige i što je ključna misao?


Na koju knjigu Veda mislis?

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
kainos je napisao/la:
Nego Fazlija, o čemu govori ova knjiga "Vede". Ko je pisac ove knjige i što je ključna misao?


Na koju knjigu Veda mislis?


Pa to je stara tema Vede - da na tu mislim.

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
Uh, ma... sta ja znam? Vec smo pisali o tome na ovoj temi. Ne bih ponavljao ono sto smo vec pisali. Opcenito, Vede prenose istu onu indo-evropsku religiju isto kao i kod Rimljana, Grka, Skandinavaca, Slavena, Kelta, Germana...

Glavni bog je Gromovnik (Indra ili Prajapati kod Arijaca, Perun kod Slavena, Zevs kod Grka i sl.), on je na vrhu neba, oko njega su drugi bozi i boginje. Ti ljudi su vjerovali da su bozi etericna (duh, dah) bica koja ne mogu jesti cvrste stvari. Ako im nesto zelis pokloniti, moras to prvo spaliti na zrtvenom ognju, pretvoriti u miris, dim. Zato je i Oganj za njih bio vazno bozanstvo jer prenosi zrtve bozima.

Ti ljudi su vjerovali da su bozi gore, mi smo dolje. S neba pada kisa, od koje rastu biljke i mnozi se stoka (blago). Zato Gromovnik ubija Zmaja koji je zarobio vode (zmaj je zima i led) i u proljece pusta vode da teku. Uslijed obilja radjaju nam se i djeca. Zato se u vedskim himnama moli za obilje stoke, pobjedu u ratu i sinove. To je musko ratnicko drustvo, na cijeni su muska djeca. Hrabri ratnici nakon smrti idu u nebo ka Gromovniku i s njim piju sveto pice Somu... rekli bi nasi slavenski preci, medovinu!

Tako da... kad malo promislimo, to je jedna primitivna religija kakvu su imali i svi drugi indo-evropski narodi. Ono sto je jedino zanimljivo kod Veda jeste da s arijskim dolaskom u Indiju te Vede polako poprimaju sve vise utjecaje necega sto je na njih utjecalo sa strane. Vjerovatno je to tantricka duhovnost indijskih domorodaca. Zato su se Vede vec do upanishadskog razdoblja potpuno tantrizirale. I upravo je ta pred-vedska duhovna tradicija Indije ustravi ono sto je najzanimljivije u indijskoj duhovnosti.

Kao sto sam vec ranije napisao, danas u Indiji jos samo mali broj brahmanskih porodica odrzava izvorne vedske obrede. Somin obred se nije vec tisucljecima obavljao jer se zaboravilo sto je to Soma. Kraljevske zrtve konja se takodjer vec tisucama godinama nije izvodila. Dakle, to su obredi koji su posve napusteni i zaboravljeni. To nam vec govori koliko je ta religija u opadanju vec tisucama godina. Vedske bogove gotovo da vise nitko ne obozava (Indru, Agnija, Varunu, pa cak niti Brahmu... koji mozda ima tek 1 hram u Indiji). Glavna bozanstva suvremenog hinduizma su ustvari tanrticka bozanstva Shiva i Krshna (koji se smatra vedskim Vishuom). Tako da je ta vedska religija prezivjela jedino u svojem duboko tantriziranom obliku.

descriptionVede - Page 2 EmptyRe: Vede

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply