Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Vede

power_settings_newLogin to reply
+4
Euro
megamenm
Fazlija
Mali princ
8 posters

descriptionVede EmptyVede

more_horiz
Vede su drevni spisi koje smatramo priručnikom za uporabu ovog materijalnog svijeta u svrhu povratka živih bića u njihov pravi bitak, u duhovni svijet. Vedski su spisi vrlo obimni i bave se svim aspektima ljudskog postojanja i djelovanja i njihov je zaključak (vedanta) o konačnom cilju života zapleten i skriven u opširnim opisima raznih, naizgled nebitnih, pravila i uputa o svakodnevnom životu. Iz velikog epa Mahabharate je stoga izveden spis koji predstavlja dragulj vedske književnosti - Bhagavad-gita - u kojoj sam Svevišnji Gospodin Krišna osobno objašnjava kako dostići cilj ljudskog života.

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
Bhagavad-gita u 700 stihova govori o temama poput Svevišnjeg Gospodina, živog bića, materijalne prirode, vremena i djelovanja, izloženih kroz razgovor između Krišne i vojskovođe Arjune na bojnom polju, neposredno prije početka jedne velike bitke prije 5000 godina. Srila Prabhupada u predgovoru nastavlja:
"Što je u stvari Bhagavad-gita? Svrha Bhagavad-gite je izbaviti čovječanstvo iz neznanja materijalnog postojanja. Svaki čovjek se suočava s mnogo neprilika, kao Arjuna kada se morao boriti u bitki na Kurukšetri. Svatko od nas je pun tjeskoba zbog materijalnog postojanja, ne samo Arjuna (...) Od mnogih ljudskih bića koja pate, mali se broj zaista raspituje o svom položaju, o tome zašto su stavljeni u ovaj neugodni položaj. Ako se čovjek ne osvijesti i ne zapita zašto pati, ako ne spozna da ne želi patnju, već oslobođenje od patnje, ne treba se smatrati savršenim ljudskim bićem."
Sedamsto stihova Bhagavad-gite podijeljeno je u osamnaest poglavlja koja predstavljaju "osnovnu školu duhovnog života" i neophodni su za svako ljudsko biće koje traga za srećom i smislom svog postojanja.

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
Pomno čitanje i proučavanje ovih spisa, otvorenog srca i s vjerom, polučuje rezultate koji se ne mogu objasniti logikom ili suhoparnim filozofiranjem. Čitatelj na mističan način stječe veliku duhovnu dobrobit, a njegovo srce prolazi kroz proces preobrazbe, budeći u sebi ljubav prema Bogu.
----------------------------------------------------

http://www.vvz-rijeka.net/vede.html

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
KARMA

Svatko se od vas, dragi čitatelji, sjeća osnova fizike u kojima se, još u osnovnoj školi, uči o zakonu akcije i reakcije. Na tijelo u srazu s drugim tijelom djeluje ista sila (rekacija) kao sila udarca (akcija), samo okrenuta u suprotnom smjeru. Suvremena fizika, međutim, podučava ovaj zakon u okvirima "fizike čvrstih tijela", zanemarujući iz neznanja činjenicu da se taj zakon prostire i na daleko suptilnije razine. Taj je zakon jedan od temeljnih u sklopu cijelog svemira i ima ogroman utjecaj na naše živote. Budući da je izuzetno važno poznavati uzroke onoga što nam se u životu događa, ponizno vas molimo da pročitate ovaj članak i obasjate svoje srce ovim uzvišenim znanjem.
Čovjek se u suvremenom svijetu danas osjeća vrlo zbunjenim i bespomoćnim, jer mu se čini da je samo igračka u rukama doađaja na koje ne može utjecati, a koji mu nanose bol, strepnju, tjeskobu i neizvjesnost. Možemo li utjecati na ono što će nam se u budućnosti dogoditi u životu? Da, ako poznajemo zakone po kojima se stvari odvijaju u materijalnom svemiru.
Da ne okolišamo: ono što nas pogađa nisu ništa drugo do li reakcije na naše vlastite djelatnosti koje smo počinili u prošlosti. Smatramo da za mnoge od vas to nije ništa novo. Izrazi i poslovice poput "sve se vraća, sve se plaća" ili "kako siješ tako ćeš i žnijeti" odavno su dio narodne mudrosti. O zakonu karme poučavaju i spisi poput Biblije ("...oko za oko, zub za zub..." Exodus 21: 23-25) pokušavajući na slikovit način opisati neminovnost reakcije jednostavnim ljudima koji nisu dovoljno obrazovani da shvate stručna objašnjenja.
Kako karma djeluje? Pojednostavljeno: moramo iskusiti na vlastitoj koži sve što smo svojim djelima prouzročili drugome. Svu radost koju smo donijeli nekome, osjetit ćemo prije ili kasnije i mi. Sva patnja koju smo nanijeli drugome, prije ili kasnije pogodit će i nas (istog intenziteta, suprotnog smjera).
Ako se radi o gruboj materijalnoj razini, rekacije su vrlo brze: ako udarimo glavom o zid, uzvratna sila će nas trenutačno pogoditi. No, na suptilnim razinama sjeme karme ne niče odmah, već polagano sazrijeva, ponekad tijekom mnogih godina, mnogih životnih razdoblja. Naše sadašnje tijelo primjer je sazrele karme - reakcije na koju ne možemo bitno utjecati, jer smo svojim davnašnjim postupcima uzrokovali sadašnju situaciju. To je razlog zašto "jednom lipo cvjeta cviće, a drugom samo drača niče." To dugotrajno sazrijevanje sjemena naših djela razlog je što nam se svijet čini tako nepravedan. No, sada znate: ako je netko lijep, zdrav, uspješan i bogat, sakupio je tijekom mnogih godina na svom "karmičkom računu" pozitivan balans. Ako je netko rođen siromašan, obogaljen i ništa mu u životu ne ide, sada zna da je nekada davno činio stvari koje nije trebao činiti.
Ne možemo dovoljno naglasiti koliko je važno poznavati zakon karme, jer može biti vrlo okrutan: ako ubijete, bit ćete ubijenim, ako ukradete, oduzet će se i vama, ako volite, ljubav će vam neminovno biti uzvraćena...
Mnogi ne vjeruju u karmu. Reakcije često stižu s velikim zakašnjenjem i ne možemo shvatiti zašto smo se jednoga dana okliznuli i slomili nogu. No, ništa što nam se događa nije slučajno. Bol slomljene noge morali smo osjetiti, jer smo nekada davno sličnu bol nekome uzrokovali. Još je jedan razlog zašto mnogi ne žele vjerovati u reakcije: spoznavši zakon karme, shvaćamo da sami moramo preuzeti odgovornost za sve što nam se događa u životu. Ne možemo više prstom upirati u nekog drugog, u zlu sudbinu i sl. Takvu odgovornost većina ljudi ne želi prihvatiti. Danas svatko želi činiti što mu se prohtije i ne želi ni pomisliti da će ga jednoga dana pogoditi protuudarac.
Ponekad se pogrešnim djelovanjem velikih masa ljudi stvara tzv. kolektivna karma. Mržnjom među ljudima, često uzrokovanom nacionalizmom, potom neograničenim ubijanjem životinja u organiziranim klaonicama, stvaraju se snažni ožiljci u tkivu karme, koji neminovno trebaju biti vraćeni u prvobitno stanje. Reakcije koje se tada javljaju također su na masovnoj razini: ratovi, zemljotresi i druge prirodne nepogode, koji naizgled pogađaju i takozvane nedužne ljude.

Zadnja promjena: ; uto 20 vel 2007, 12:34; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
Za vede kažu da su najstariji spis na planeti. Također, filozofi koji su proučavali Vede, tvrde da su Vede univerzalno kozmičko znanje i da ne pripada samo jednom određenom narodu.

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
E, sad, možda posjeti neki znalac i stručnjak filozof da pojasni gornje navode. study

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
Noemi, kao prvo, dže nađe onog Prapgupadu, najgoreg prevoditelja Gite?

Drugo, da te nadopunim, Vede znače Znanje, a Znanje jest vječno, i u tom smislu su najstariji spis. Našim riječnikom možemo kazati da se Vede Zakon. Ne kose sa Zakonom iz Biblije.

Nadalje,

O zakonu karme poučavaju i spisi poput Biblije ("...oko za oko, zub za zub..." Exodus 21: 23-25) pokušavajući na slikovit način opisati neminovnost reakcije jednostavnim ljudima koji nisu dovoljno obrazovani da shvate stručna objašnjenja.

Spomenuti citat iz Biblije nije paralela zakonu karme. Zakon karme je univerzalni zakon prirode, fizikalni zakon koji je u fizici predočen drugim Newtonovim zakonom. Kako siješ tako ćeš i žeti.

Biblija govori o subjektivnoj primjeni nečega. Recimo, ti meni namjerno pogaziš autom mačku, a ja odem po batinu i zatučem tvoju mačku. To je dupliciranje karme!
Pravilno je oprostiti, odnosno ZNATI da si ti podložna Zakonu, podložna si Božjoj pravednosti koja će se očitovati tako da će moja bol koja je nastala uslijed tuge za mačkom, zakonom reciprociteta doći k tebi, te ćeš ti patiti kada izgubiš možda neki dragi predmet, uspomenu na nešto. To nije zakon na osnovi crno-bijelo, nego je to složeni mehanizam djelovanja u svemiru.

No, i ti možeš nadići poslijedice svojih čina tako da shvatiš, okaješ ono što si učinila. Tada se i onome kome si učinila vraća ta pozitiva. Naravno, niti čovjek zna za koga plaća kada odrađuje dugove, niti zna kome daruje kada shvaća svoj grešni život i okajava ga.

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
Noemi, kao prvo, dže nađe onog Prapgupadu, najgoreg prevoditelja Gite?

Very Happy Eno sam stavila link, odakle sam pastirala tekst. Imaš li, možda bolji prijevod BG.? Ako imaš, šalji, treba mi.

Ujedno, hvala na lijepim tumačenjima. farao

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
U Indiji vrlo mali broj ljudi jos slijedi Vede. Tek pokoja brahmanska obitelj obavlja vedske obrede. Danasnja vjera hinduista je puranska religija nastala u prvih 5-6. stoljece nove ere.

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
Što je vedanta? Da li je to isto što i vede?

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
Mali princ je napisao/la:
Noemi, kao prvo, dže nađe onog Prapgupadu, najgoreg prevoditelja Gite?

Drugo, da te nadopunim, Vede znače Znanje,


Oprostite mi ovaj off topic. Na slovenskom riječ veda znači znanost, nauka.
Glagol vedeti znači znati, ali ne u smislu znati neku vještinu ili imati neko znanje, nego više na osobnoj razini, npr. "Vem, kdo je Jezus." (Znam tko je Isus.) food

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
U Indiji vrlo mali broj ljudi jos slijedi Vede. Tek pokoja brahmanska obitelj obavlja vedske obrede. Danasnja vjera hinduista je puranska religija nastala u prvih 5-6. stoljece nove ere.


A šta je ovo? Shocked

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
Noemi je napisao/la:
Što je vedanta? Da li je to isto što i vede?


Kao sto je rekao Dizma, veda na samskrtu znaci isto sto i na slovenskom... znanje.

Vede se sastoje od 4 vrste textova:
a) samhite (zbirke himana posvecene vedskim bogovima i bozicama)
- najstariji sloj texta u kojem se cuvaju himne koje su brahmani (arijski svecenici) pjevali prilikom izvodjenja vedskih obreda zrtvovanja zivotinja i ostalih prinosa bogovima. Potpuno isto kao i u bilo kojoj drugoj indo-europskoj religiji kod Grka, Rimljana, Slavena, Kelta ili Gremana

b) Brahmane su tehnicki prirucnici, upute u kojima se opisuje kako pripraviti zrtveno kamenje, nozeve, oganj za izvodjenje zrtve. Sto uciniti ako se napravi pogreska u obavljanju obreda, kako s ekoriste koji napjevi, himne i sl.

Ova dva sloja su starije prirode i odrazavaju tipicnu mnogobozacku religiju u kojoj su ljudi zrtvovali bozima nesto (stoku, zito i sl.) kao zahvalu za obilje, plodnost, uspjeh u ratu, dobar urod.

c) Mladji sloj veda pocinje s textovima koje nazivamo aranyake (sumske knjige). Njih su pisali sveci koji su zivjeli u sumskim stanistima kao redovnickim boravistima. Oni vise ne slijede zrtvene obrede, nego naucavaju da postoji vise znanje od zrtvovanja, znanje o dusi (atman) i Bogu (Brahman) te poducavaju otajstvo njihovog jedinstv (Atman=Brahman ili Sin=Otac).

d) Upanishade (doslovan prijevod bi bio znanje dobiveno sjedeci do nogu ucitelja). U njima metafizika yoge i duhovnos jedinstva Atmana i Brahmana potpuno prevladava i dolazi do punog izrazaja. Potpuno se napusta vedski zrtveni obred, koji se naziva manje vrijednim, nizim oblikom duhovnosti. Ta bastina upanishada se naziva vedanta (veda-anta), ili u prijevodu kraj veda, ili vrhunac veda.

Upanishadska kultura je potpuno potisnula onu stariju izvorno vedsku. Na tom tragu su ostali danasnji Indijci, pri cemu vedanta jos uvijek igra preovladjujucu ulogu u suvremenoj indijskoj duhovnosti. Naravno, uz izvornu tantru koja je jos starija od vedante (i pod cijim utjecajem na vede je i nastala upanishadska vedanta) te buddhizmom i jainizmom kao zasebnim pravcima. No, vedanta je jos uvijek glavna u Indiji.

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
pa što se tiče hinduizma kao prvo što moram reći je to da kod
njih ima više Bogova.ali Bogova.znači nije jedan Bog nego više njih.

a znate li prvu Božju zapovijed?
pa eto to je sve

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
megamenm je napisao/la:
pa što se tiče hinduizma kao prvo što moram reći je to da kod
njih ima više Bogova.ali Bogova.znači nije jedan Bog nego više njih.

a znate li prvu Božju zapovijed?
pa eto to je sve


Tvoje razumijevanje hinduizma je na nivou kako bi jedan indijski seljak gledao nas kršćane, kao kanibale koji jedu svog Boga.

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
slušaj ne želim se svađati
protiv indijskih seljaka i indijskih intelektualaca koji su hinduisti nemam ništa protiv.




Hindus je monoteist u svom srcu; vjeruje u jednoga Uzvišenog Boga
- Brahmana, 'Apsolutnog' - koji vlada svijetom uz pomoć mnogih manjih
bogova. Obrazovanom Hindusu, manji bogovi su poput svetaca i anđela
u nekim ograncima kršćanstva. Običnom vjerniku ili 'seoskom Hindusu'
oni su mnogo važniji.

Religija Hindusa se može podijeliti na tri ogranka ili sekte, svaka
sa svojim pogledom na svijet prirode i imenom za uzvišenog boga:
Višna, Šiva ili Šakti. Obitelji se, po svojoj dugoj tradiciji, drže
jedne određene sekte. One su rasprostranjene posvuda po Indiji,
premda je šivaizam posebno jak u Kašmiru, na sjeveru i u Tamilu,
na jugu, a šaktizam u Bengalu i Asamu. Tri sekte žive u manje-više
skladnom odnosu, gdje štovatelji jednog boga ponekad štuju svog
boga na oltaru drugoga. Obrazovani Hindus vjeruje da su tri boga
samo različiti načini gledanja na jednog te istog Uzvišenog Boga
ili Krajnju Stvarnost.

vjerojatno si to napisao po ovome tekstu.

hinduisti vjeruju reinkarnaciju.
znači sad si taj i taj a kad umreš bit ćeš netko drugi u sljedećem životu.

ako si u ovom životu bio loš u sljedećem ćeš patiti
a ako si bio dobar bit će ti dobro.
u Indiji se i sad društvo dijeli na više i niže slojeve.
svi smo mi pred Bogom isti!
kralj i seljak lopov
svi pate

sve je ovo dolina suza u kojoj nosimo svoj križ

hinduisiti vjeruju u karmu.ja isto vjerujem.

ali shvati ti ovo intelektualno ili kako god
samo jednom se živi i umire
i svi pate
kraljevi i seljaci
svi!
svi smo isti pred Bogom!

i za kraj
da me neshavtite krivo
ja poštuje vede kao sve ostale svete knjige i pisma i stoga:

svaki će dobri hinduist koji svoju vjeru živi sa srcem ići u raj kao
svi ostali dobri kršćani muslimani ili bilo koji drugi vjernici.

a neće se vratiti opet na zemlju i opet patiti.
svaki dobar čovjek
ide u raj svome nebeskom Ocu

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
Za početak bi bilo dobro da pročitaš koji hinduski sveti spis.
Npr. pročitaj Bhagavad Gitu. Mnoge će ti stvari biti jasnije.

Ovako izgleda kao da Hindusi vjeruju u nekakav Apsolut.
To ti je više budistička teorija.

U Bhagavad Giti je Bog opisan onako kako ga je opisao Krišna:
"Ja sam istovremeno i Bog u obliku osobe (Višnu) i Bog kao duh (Brahman)." Brahman je isto što i Duh Sveti u kršćanstvu.

U hinduizmu ne postoji više bogova, već jedan Vrhovni Bog kao osoba, a to je Višnu, odnosno kao duh tj. Brahman ( Duh Sveti ).
Također postoji mnoštvo polubogova. Odnos Boga prema polubogovima je onakav kako je zapisano u Bhagavad Giti.
Krišna, inkarnacija Boga na Zemlji kaže:
"Samo budale obožavaju polubogove, a ne znaju da sam ja izvor svih tih polubogova."
Zašto onda Krišna dopušta obožavanje polubogova? Razlog je vrlo jednostavan - oni koji hoće moliti za materijalnu sreću ne trebaju se obraćati Vrhovnom Bogu nego polubogu. Tko se hoće moliti za duhovne stvari treba se moliti Višnuu ili Krišni. A onaj koji se želi moliti za bogatstvo i sreću, taj neka se ne obraća Vrhovnom Bogu nego nekom od polubogova npr. polubogu Ganešu ili polubožici Lakšmi.
Ovdje se vidi visoki standard koji Vrhovni Bog stvoritelj postavlja pred svoje sluge. Ne može se bilo tko po svojem nahođenju moliti ili "prinositi žrtve" u obliku poljoprivrednih proizvoda pred Boga, već pred određene polubogove čija sam imena naveo.

Također pitanje reinkarnacije nije pitanje filozofiranja - ona po hinduizmu postoji i prosvjetljeni Yogiji ne samo da vjeruju u nju nego znaju da postoji, jer vide ljudsku dušu kao što vide ljudsku auru. O tome ne bih puno pričao, jer bi onda trebao i objasniti pojam hinduskog raja, koji postoji u hinduizmu. Ne treba se brinuti da će dobar čovjek u slijedećoj inkarnaciji živjeti dobro, a zao loše. Život čovjeka ovisi o mnogo, mnogo prethodnih života koji nisu bili svi isti, već različiti.

I na kraju bih želio reći da u današnjoj Indiji već 60 godina postoji zakon po kojem svak onaj koji se kruto drži nejednakosti kasta završava u zatvoru ili plaća to materijalno. Velika većina Indijaca živi pomiješano bez obzira na kastu, što nekada nije bio slučaj. Ovdje možemo vidjeti sličnost sa vremenom u doba Isusa Krista, kada vrhovni svećenici farizeji nisu htjeli sjediti na istom mjestu za istim stolom i jesti sa "običnim i nečistim ljudima".

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
ma slušaj.nisam ja rekao da reinkarnacija ne postoji.znam da postoje Yogiji koji mogu vidjeti u dušu čovjeka.ali oni mogu i puno više od toga.
ima čak i slučajeva gdje se neka osoba sijeća svog prijašnjeg života.
evo recimo slučaj one djevojčice koja je pretrpjela drugi svjetski rat i umrla.
kasnije se pojavila kao druga djevojčica i sjećala se svega što joj se dogodilo.
to je jedan možda od poznatijih slučajeva reinkarnacije.
ima možda tomu još puno sličnih slučajeva.
ali čovjek će se kad-tad sjetiti svog prijašnjeg života na zemlji ako je doživio reinkarnaciju. tih slučajeva ima malo, ali ih ima.
ja znam i vjerujem u to da reinkarnacija postoji.
ali ljudi se vraćaju opet na zemlji samo iz razloga
što im je Bog dao neki određeni zadatak da ga obave na zemlji.

descriptionVede EmptyRe: Vede

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply