Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionBart D. Ehrman o Isusu i ranom krscanstvu EmptyBart D. Ehrman o Isusu i ranom krscanstvu

more_horiz
Povjesnicar ranog krscanstva i jedan od vodecih znanstvenih autoriteta za ranokrscenske spise dr. Bart Ehrman u ova 3 predavanja izlaze u cijelosti nalaze svojih tekstualnih istrazivanja na kojima temelji zanimljive poglede na Isusa kao (neuspjesnog) jevrejskog Mesiju te razvoj kristologije koja je uslijedila nakon Isusova raspeca kao pokusaj ranih krscana da objasne Isusovo neuspjelo mesijanstvo.



Bart Ehrman je stvarno zanimljiv predavac i njegova predavanja je jako lako slusati. Obiluju znanstvenim cinjenicama i svakako mogu pridonijeti sirenju znanja o novozavjetnim spisima, bez obzira da li prihvatamo njegova tumacenja ili ne. Preporucio bih cijeli njegov Youtube kanal, meni se posebno svidja njegovo predavanje o Judinom evandjelju jer daje jako lijep prikaz gnostickog krscanstva. To predavanje nisam ovdje istaknuo, ali ga mozete naci na njegovom kanalu, zajedno s mnostvom drugih zanimljivih predavanja.



Ovdje sam stavio 3 njegova predavanja u nizu jer mi se cini da u njima daje stvarno cjelovit prikaz svojeg pogleda na fenomen Isusa i razvoj rane krscanske teologije. Nadam se da cete uzivati u ovim stvarno zanimljivim predavanjima.

descriptionBart D. Ehrman o Isusu i ranom krscanstvu EmptyRe: Bart D. Ehrman o Isusu i ranom krscanstvu

more_horiz
Pozdrav, Fazlija.
Bart je zanimljiv predavac i vodeci strucnjak za tekstualnu kritiku Biblije. Medjutim, po pitanju teme koju si linkao, nije toliko strucan, kako i sam priznaje.

Naime, u posljednjih desetak godina, Bart se bacio na istrazivanje pitanja kada i kako su prvi krscani poceli Isusa obozavati kao Boga. Rezultat tog istrazivanja je objavio u knjizi How Jesus became God (ako se dobro sjecam, objavljena je 2014. godine). Ta je knjiga, medjutim, bila zestoko kritizirana od strane vodecih strucnjaka na tom polju, pa je iste godine izasla i knjiga koja pobija mnoge Bartove tvrdnje - How God became Jesus, napisana od strane 5 teologa i povjesnicara od kojih su svi strucniji od Barta za doticne teme i dublje upoznati sa svom tom problematikom nego on.

Takodjer je odrzano vise javnih debata izmedju Barta i razlicitih strucnjaka koji se s njim ne slazu (ne samo ona petorica, nego i brojni drugi). Ovdje se mogu pogledati neke od tih debata:
https://biblicalstudiesonline.wordpress.com/tag/greer-heard-point-counterpoint-forum/

Ja sam vec davno sve te debate odgledao i po mom misljenju Larry Hurtado je najbolje pobio temeljni Bartov argument. Hurtadovo predavanje se moze pogledati ovdje:
https://youtu.be/BWvffZmEyZ0

Larry Hurtado je vjerojatno najbolji svjetski strucnjak upravo za tu temu obozavanja Krista u ranom krscanstvu. Gotovo cijelu svoju karijeru je posvetio tom pitanju i napisao ogromna strucna djela o tome, pokazujuci da su krscani vec u prvih 20 godina nakon Isusove smrti obozavali Isusa kao Boga.

Ova debata je zanimljiva i puno toga se mora uzeti u obzir kako bi joj se posteno prislo. Sam Bart je priznao da kada je po prvi put krenuo to dublje istrazivati, mislio je da ne postoje jaki biblijski i povijesni dokazi da je Isus bio prakticki od pocetka krscanstva obozavan kao Bog, ali ubrzo je vidio da postoje odlicni argumenti i zato mu je trebalo, kako kaze, nekih 8 godina da zavrsi tu knjigu.

Eto cisto da vidimo da trebamo ovoj temi pristupiti i s drugih strana, jer ako se ogranicimo na Barta, onda zanemarujemo mnoge vodece strucnjake na tu temu.




descriptionBart D. Ehrman o Isusu i ranom krscanstvu EmptyRe: Bart D. Ehrman o Isusu i ranom krscanstvu

more_horiz
Preslusat cu svakako Hurtadova predavanja. Jako je dobro ovim temama pristupati znanstveno i objektivno.

descriptionBart D. Ehrman o Isusu i ranom krscanstvu EmptyRe: Bart D. Ehrman o Isusu i ranom krscanstvu

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply