Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionCrkva ili kućne grupe? EmptyCrkva ili kućne grupe?

more_horiz
Znamo da su crkve u pocetku bile kucne grupe, što mozemo vidjeti u Djelima apostolskim. No kakva situacija je danas. Danas imamo crkve od 20,50,100,300,500 clanova. Isto imamo i mega - crkve koje broje oko 9000 Älanova, pritom mislim na crkve koje vode Bill Hybels i Rick Warren, poznatije kao "Saddleblack i Willow Creek". Bismo li se trebali vratiti kucnim grupama, koje su izgleda bile mnogo funkcionalnije, tj. prisnije, djelotvornije, zivlje, gorljivije? Ĺ to vi mislite po tom pitanju?

descriptionCrkva ili kućne grupe? EmptyRe: Crkva ili kućne grupe?

more_horiz
καιnos je napisao/la:
Znamo da su crkve u pocetku bile kucne grupe, što mozemo vidjeti u Djelima apostolskim. No kakva situacija je danas. Danas imamo crkve od 20,50,100,300,500 clanova. Isto imamo i mega - crkve koje broje oko 9000 Älanova, pritom mislim na crkve koje vode Bill Hybels i Rick Warren, poznatije kao "Saddleblack i Willow Creek". Bismo li se trebali vratiti kucnim grupama, koje su izgleda bile mnogo funkcionalnije, tj. prisnije, djelotvornije, zivlje, gorljivije? Ĺ to vi mislite po tom pitanju?


Ne,to nisu bile kućne grupe već nešto mnogo više - prvobitne hrišćanske zajednice, koinonie.
No nijedna Hrišćanska Crkva neće danas pristati na to a i malo je vernika spremnih za takvo nešto,a tu prvenstveno mislim na čisto praktične razloge.
Bilo je nekih pokušaja tokom istorije, čak i relativno skorašnje, no zajednice bi brzo završile kao začetak ili deo nekog kulta ili bi se posle izvesnog vremena raspale same po sebi izuzimajući neke menonitske grupe koje postoje i danas.

descriptionCrkva ili kućne grupe? EmptyRe: Crkva ili kućne grupe?

more_horiz
Mi danas imamo rlativno mali stambeni prostor da bi recimo moglo da se okuplja po 20-30 duša u dnevnim sobama. Kućne crkve možda jesu ideal ali nisu praktične u današnje vreme jer (posebno u gradovima) nije uobičajeno da primamo svakoga u kuću...
Pričali su mi nedavno prijatelji iz Zagreba koji su tako nešto pokušali s čim su se sve suočili i zbog čega su iako su malo počeli da rentiraju prostor jedne od malih verkih zajednica u gradu.

descriptionCrkva ili kućne grupe? EmptyRe: Crkva ili kućne grupe?

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply