Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyKako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
Kako biti ribar i dovesti ljude Kristu? Vaše ideje i iskustva.

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
καιnos je napisao/la:
Kako biti ribar i dovesti ljude Kristu? Vaše ideje i iskustva.


Zasto ikoga dovoditi igdje? Zasto krscani imaju potrebu propovijedati? Da li je to podsvjesna potreba da sami sebe uvjere u ispravnost svoje vjere. Ako si siguran u svoj put, ne trebas nikoga uvjeravati.

Evo, zapao mi je za oko tvoj potpis u kojem pise... Dolazim uskoro?! Koliko uskoro, za 2.000 godina, za 10.000 godina?

To otvara mnoga pitanja vezano za krscanstvo. Mnoge Isusove tvrdnje se jednostavno nisu obistinile. Mozda je krivo shvacen? Djelovao je samo 3 godine u zajednici prilicno neukih i nepismenih ljudi. Pitanje je koliko su oni Njega uopce razumjeli. Pitanje je koliko je toga do nas preneseno. Da li zbog te zbrke krscani imaju potrebu da uvjeravanjem drugih, ustvari uvjere sebe u vjerovanje za koje mozda osjecaju da i nije potpuno dosljedno?

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
καιnos je napisao/la:
Kako biti ribar i dovesti ljude Kristu? Vaše ideje i iskustva.

Prenosenjem Biblijske istine Smile

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
καιnos je napisao/la:
Kako biti ribar i dovesti ljude Kristu? Vaše ideje i iskustva.


Zasto ikoga dovoditi igdje? Zasto krscani imaju potrebu propovijedati? Da li je to podsvjesna potreba da sami sebe uvjere u ispravnost svoje vjere. Ako si siguran u svoj put, ne trebas nikoga uvjeravati.

Evo, zapao mi je za oko tvoj potpis u kojem pise... Dolazim uskoro?! Koliko uskoro, za 2.000 godina, za 10.000 godina?

To otvara mnoga pitanja vezano za krscanstvo. Mnoge Isusove tvrdnje se jednostavno nisu obistinile. Mozda je krivo shvacen? Djelovao je samo 3 godine u zajednici prilicno neukih i nepismenih ljudi. Pitanje je koliko su oni Njega uopce razumjeli. Pitanje je koliko je toga do nas preneseno. Da li zbog te zbrke krscani imaju potrebu da uvjeravanjem drugih, ustvari uvjere sebe u vjerovanje za koje mozda osjecaju da i nije potpuno dosljedno?

Kada neko spozna put istine koji vodi u vecnost, i ako ima  ispravan stav srca, onda ce zeleti da pomogne i drugim ljudima
da dodju do spoznanja istine da bi i oni dobili vecni zivot.

To je normalan stvar da ako nadjes lek, preporucices ga svima koje volis i  sa kojima dolazis u kontakt.

Ako neko i dalje sam sebe uverava onda i nije na pravom putu.

Ko je spoznao Bozji put, bavi se uveravanjem drugih ljudi... jer to Bog zeli...
Da sto vise ljudi  dodje do spasenja...

A sluzba Bogu to podrazumeva, duhovno pomaganje drugima.

Zato Jehovini Svedoci to i rade, drugima prenose Biblijsku istinu

i poucavaju ljude Bibliji.

Nema nista bolje od toga. Niti korisnije za coveka.
A uskoro dolazi dan Suda i Armagedon.
Da uskoro pred Bogom.

Sve sto je Biblija prorekla se obistinilo, sve Bozje i Isusove reci...

Uveravanje u Boznasku istinu je potrebno jer na taj nacin sticemo veru o Bogu
i dobijamo spasenje od njega - vecni zivot.

Sta ima vrednije od toga.

Iako meni nisi postavio pitanje eto da i ja odgovorim u vezi toga.

pozdrav

evi i neki citati u vezi toga

Matej 25:46
I ovi ce otici u vecnu smrt,
a pravednici u vecni zivot.

Jovan 3:16
16 Jer je Bog toliko voleo svet, da je Sina svoga jedinorođenoga dao, da ni jedan koji u njega veruje ne propadne, nego da ima život večni...

Jer je plata za greh smrt, a dar Božji je život večni u Isusu Hristu, Gospodu našemu. (Rimljanima 6:23)

Rimljanima 5:21
21 Zašto? Zato da bi, kao što je grijeh kraljevao zajedno sa smrću, isto tako i nezaslužena dobrota kraljevala putem pravednosti kako bi ljudi mogli dobiti večni život preko Isusa Hrista, Gospoda našega

1 Jovanova 5
13 Pišem vam ovo da biste znali da imate život večni, vi koji verujete u ime Sina Božjega


Otkrivenje 21:3,4
3 I čuh silan glas s neba da govori: Evo šatora Božjeg među ljudima! On će prebivati s njima, i oni će biti narod njegov, i sam Bog biće s njima.

4 On će otrti svaku suzu od očiju njihovih i smrti neće više biti, ni žalosti ni vike, ni bolesti neće više biti, jer prvih stvari nestade.

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
mystery je napisao/la:

Kada neko spozna put istine koji vodi u vecnost, i ako imaispravan stav srca, onda ce zeleti da pomogne i drugim ljudima
da dodju do spoznanja istine da bi i oni dobili vecni zivot.

To je normalan stvar da ako nadjes lek, preporucices ga svima koje volis i  sa kojima dolazis u kontakt.

Ako neko i dalje sam sebe uverava onda i nije na pravom putu.


To je jako lijepo, meni je jako drago da vas to zadovoljava i da se osjecate sretni, spaseni i sl. Medjutim, meni je u tome jako puno neodgovorenih pitanja. Vjerovatno zato i nisam krscanin.

Evo recimo onaj detalj da je Krist rekao da ce sudnji dan doci jos za vrijeme zivota tog pokoljenja ljudi medju kojima je on djelovao... pa nista vec 2.000 godina. Koliko jos krscani mogu cekati Isusa? Barem su se Jehovi svjedoci ispromasivali u takvim pogadjanjima...

mystery je napisao/la:

Sve sto je Biblija prorekla se obistinilo, sve Bozje i Isusove reci...


Pa bas i nije... ako cemo pravo. Ne znam jesi li susala predavanja americkog teologa i strucnjaka za ranokrscanske spise dr. Barta Ehrmana. Ovdje je jedan od videa s njegovog kanala, pa... ako ti vjera dopusta, slobodno ga malo preslusaj:



Njegova osnovna tvrdnja jeste da je Isus bio jesdan od brojnih apokaliptickih proroka koji su u to doba djelovali. Svi su oni vjerovali da ce se sudnji dan dogoditi jos za zivota njihove generacije... naravno nije. Isus je za sebe vjerovao da je Mesija... u jevrejskom smislu te rijeci, skorasnji osloboditelj i vladar Izraela. I zbog toga su mu sudili Rimljani i razapeli ga. U tom smislu Isus je bio potpuno neuspjesan Mesija pa se nakon njegovog zivota pocela stvarati kristologija koja je pokusala objasniti kako je to ustvari on mesija usprkos toga sto nije uspio osloboditi Izrael itd. Da sada ne prepricavam, jako je zanimljiv teolog kojeg preporucujem poslusati...

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
mystery je napisao/la:

Kada neko spozna put istine koji vodi u vecnost, i ako imaispravan stav srca, onda ce zeleti da pomogne i drugim ljudima
da dodju do spoznanja istine da bi i oni dobili vecni zivot.

To je normalan stvar da ako nadjes lek, preporucices ga svima koje volis i  sa kojima dolazis u kontakt.

Ako neko i dalje sam sebe uverava onda i nije na pravom putu.


To je jako lijepo, meni je jako drago da vas to zadovoljava i da se osjecate sretni, spaseni i sl. Medjutim, meni je u tome jako puno neodgovorenih pitanja. Vjerovatno zato i nisam krscanin.

Evo recimo onaj detalj da je Krist rekao da ce sudnji dan doci jos za vrijeme zivota tog pokoljenja ljudi medju kojima je on djelovao... pa nista vec 2.000 godina. Koliko jos krscani mogu cekati Isusa? Barem su se Jehovi svjedoci ispromasivali u takvim pogadjanjima...

mystery je napisao/la:

Sve sto je Biblija prorekla se obistinilo, sve Bozje i Isusove reci...


Pa bas i nije... ako cemo pravo. Ne znam jesi li susala predavanja americkog teologa i strucnjaka za ranokrscanske spise dr. Barta Ehrmana. Ovdje je jedan od videa s njegovog kanala, pa... ako ti vjera dopusta, slobodno ga malo preslusaj:



Njegova osnovna tvrdnja jeste da je Isus bio jesdan od brojnih apokaliptickih proroka koji su u to doba djelovali. Svi su oni vjerovali da ce se sudnji dan dogoditi jos za zivota njihove generacije... naravno nije. Isus je za sebe vjerovao da je Mesija... u jevrejskom smislu te rijeci, skorasnji osloboditelj i vladar Izraela. I zbog toga su mu sudili Rimljani i razapeli ga. U tom smislu Isus je bio potpuno neuspjesan Mesija pa se nakon njegovog zivota pocela stvarati kristologija koja je pokusala objasniti kako je to ustvari on mesija usprkos toga sto nije uspio osloboditi Izrael itd. Da sada ne prepricavam, jako je zanimljiv teolog kojeg preporucujem poslusati...


Isus Hrist je rekao da ce Sudnji dan doci u " poslednje dane"

Jehovini Svedoci su dosli na temelju Biblije do toga da ti poslednji Dani
pocinju 1914
a kada ce doci Sudnji Dan tacno to ne znamo.
Mguce  i za vreme naseg zivota ili posle...

Poenta hriscanstva je da zivimo tako zbog Boga i zbog sebe
a ne zbog  Sudnjeg dana samo

Ako zelimo spasenje i vecni zivot vec danas cemo se truditi da tako zivimo
dostojno Boga.
A to sto pojedini teolozi kazu to ne znaci da je tacno.

Bozja rec je ISTINA.

Ti se ne moras sloziti sa mnom.

JS zato izucavaju Bibliju  i na temelju toga otkrivaju istinu.

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
Lijepo je da vi u JS izucavate Bibliju, ali bi bilo korisno da saslusate i druge istrazitelje Biblije. Ehrmanova predavanja su jedna od zanimljivijih. On je jedan od vodecih naucnika za rano krscanstvo. Danas suvremena tehnologija pruza mogucnost uvida u brojne kvalitetne izvore.

Da li vi u JS smijete citati (ili slusati) izvore koje nije odobrila vasa crkva? Da li smijete sami istrazivati i koristiti izvore koje sami nadjete?

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
Samo nemojte ovdje otici off topic...jer je mystery otvorila temu "Ucenje JS" gdje jos se mogu postavljati pitanja u vezi njene vjere...

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Lijepo je da vi u JS izucavate Bibliju, ali bi bilo korisno da saslusate i druge istrazitelje Biblije. Ehrmanova predavanja su jedna od zanimljivijih. On je jedan od vodecih naucnika za rano krscanstvo. Danas suvremena tehnologija pruza mogucnost uvida u brojne kvalitetne izvore.

Da li vi u JS smijete citati (ili slusati) izvore koje nije odobrila vasa crkva? Da li smijete sami istrazivati i koristiti izvore koje sami nadjete?

Ok ti smatras da je korisno ja ne.

Ja sam izucavajuci Bibliju sa JS istrazila sve sto me zanima o religiji.

A kada se spozna istina onda je laz ocigledna.

A istina je u Bibliji.

Neka je naucnik to ne znaci da je u pravu.

Naucnici su i danas podeljeni  po tome da li Bog postoji ili ne.


Smem citati sta zelim da citam.

Mi nemamo crkvu vec organoizaciju i nista nam ne brani po pitanju toga.

To je licna stvar sta cu ja citati ili istrazivati...

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
καιnos je napisao/la:
Samo nemojte ovdje otici off topic...jer je mystery otvorila temu "Ucenje JS" gdje jos se mogu postavljati pitanja u vezi njene vjere...

Za sada je ok sve u skladu sa temom Smile

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
καιnos je napisao/la:
Samo nemojte ovdje otici off topic...jer je mystery otvorila temu "Ucenje JS" gdje jos se mogu postavljati pitanja u vezi njene vjere...


Slazem se, prebacio sam razgovor na temu o JS.

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
Ovo što uče JS nije ništa novo to je samo već davno osuđeni arijenizam i gnosticizam.

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
Kopitar je napisao/la:
Ovo što uče JS nije ništa novo to je samo već davno osuđeni arijenizam i gnosticizam.


Ja sam ti semi-arijevac, ne znam je li to bio Novacijan. Ali to ovdje nije tema, niti JS, pa bih molio da se držimo teme ovdje - "Kako ljude dovesti Kristu"

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
Hahaha samo dajte, ovo mi je malo egzotično za moj ukus.

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
Kopitar je napisao/la:
Hahaha samo dajte, ovo mi je malo egzotično za moj ukus.

JS se drze Biblije i izvornog hriscanstva

descriptionKako nekog dovesti Kristu? EmptyRe: Kako nekog dovesti Kristu?

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply