Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionAnabaptisti EmptyAnabaptisti

more_horiz
Pozdrav svima u imenu Gospodina Isusa Krista!

Želio bih pokrenuti ovu temu o Anabaptistima iz nekoliko razloga. Kao prvo, nakon višegodišnjeg proučavanja povijesnih zapisa o njima, čitanja njihovih spisa te kontakta i prijateljstva sa nekoliko današnjih Anabaptista ja sam zavolio i u njima pronašao ono što sam oduvijek želio. Te to isto želim podijeliti sa drugima. Kao što to Ivan piše u svojoj prvoj poslanici: "1 Što bijaše od početka, što smo čuli, što smo vidjeli očima svojim, što razmotrismo i ruke naše opipaše o Riječi, Životu - 2 da, Život se očitova, i vidjeli smo i svjedočimo, i navješćujemo vam Život vječni, koji bijaše kod Oca i očitova se nama - 3 što smo vidjeli i čuli, navješćujemo i vama da i vi imate zajedništvo s nama. A naše je zajedništvo s Ocem i sa Sinom njegovim Isusom Kristom. 4 I to vam pišemo da radost naša bude potpuna. " (1.Iv. 1:1-4).
I kao drugo, zanima me što vi znate (ili mislite da znate), mislite o njima.
I naravno da li znate nešto o tome da li su oni imali utjecaj i na našem području?

Mir Kristov

descriptionAnabaptisti EmptyRe: Anabaptisti

more_horiz
Inace citao sam jednu knjigu o anabaptistima, dosta sam toga zaboravio, bilo je to poodavno. Sjecam se samo da su ih progonili i katolici i luterani, da su im uzarenim klijestima kidali meso, vezali kamenje oko njih i bacali u jezero i druge jezive stvari. A sve su to bili revni i puni ljubavi krscani. Pitam se zasto....zato sto su vjerovali da se samo odrasle osobe mogu krstiti i sto su imali biblijske sastanke. Luter je dosta toga ponovo otkrio i onda stao, i naravno dosli su anabaptisti sa novim istinimama koje njima nisu bile jasne. Majka kurva i kcerke su ubijale te nevine ljude, ali Bog zna za njihove grobove i doci ce uskoro po njih, a majku bludnicu i kcerke da unisti.

descriptionAnabaptisti EmptyRe: Anabaptisti

more_horiz
Koja je to knjiga koju si čitao? Da nije možda "Istina je neuništiva"?

Krštenje odraslih osoba na osnovu njihove vjere zapravo nije najvažnija značajka Anabaptista. Ono što je mene najviše privuklo k njima je tako jasna spoznaja dva kraljevstva. Iz te spoznaje proizlazi sve ostalo što su oni vjerovali i kako su živjeli.
Kol 1:13 je za njih bila stvarnost: "On nas izbavi iz vlasti tame i prenese u kraljevstvo Sina, ljubavi svoje," . To nije nešto što se treba dogoditi u budućnosti već budućnost sada. Za njih je ovaj svjetski sistem bio dio vlasti / kraljevstva tame i oni nisu htjeli više imati ništa sa vladarom tame. Oni su već sada živjeli u poslušnosti svom Kralju - Isusu. Zbog toga je Propovijed na gori (Mt. 5-7) najvažniji dio njihovog vjerovanja i vodič i pravilnik njihovog života. Ako pažljivo pročitate Šlajhajmsko načelo vjere, dokument kojega su napisali 1527 -> link Šlajhajmsko načelo vjere, možete zapaziti da taj dokument odiše Isusovim riječima iz te propovijedi.
Baš to je najviše smetalo katolicima, luteranima, kalvinistima koji su stvarali i njegovali neprirodni hibrid crkve i svijeta. Svi su oni gradili državne crkve čiji su članovi bili svi državljani bez obzira na vjeru ili nevjeru. Važno je bili slijediti ceremoniju (kod katolika) ili priznavanje - ispovijedanje ispravnog - opće priznatog načela vjere (kod reformatora). Za Anabaptiste je najvažnije bilo pokajanje - radikalna promjena života koja proizlazi iz susreta sa Gospodarem i Spasiteljem. Za njih nije bilo dovoljno promijeniti dogmu već novi život u poslušnosti Kralju nad kraljevima. Za njih je bilo nepojmljivo da netko može tvrditi da je kršćanin a da nema plodove Duha Svetog u svom životu. Kao što je jedan od ranih vođa, pišući iz zatvora. napisao: "mi razumijemo vjeru u kontekstu djela". Za njih je bilo jasno da se vjera mora izraziti u djelima poslušnosti Kralju. To nije samo bilo ispovijedanje ispravnih istina, već radikalni život učeništva.

descriptionAnabaptisti EmptyRe: Anabaptisti

more_horiz
Mislim da je to ta knjiga "Istina je neunistiva". Danas anabaptisti su diljem svijeta poznati kao "Menoniti", samo ne raspolazem sa dosta informacija o njima.

descriptionAnabaptisti EmptyRe: Anabaptisti

more_horiz
Danas anabaptisti su diljem svijeta poznati kao "Menoniti"


I kao Amiši, Huteriti, Njemačka braća, Nazareni (na našem području)....

descriptionAnabaptisti EmptyRe: Anabaptisti

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply