Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Pravoslavna crkva

power_settings_newLogin to reply
+2
kainos
Izrail
6 posters

descriptionPravoslavna crkva EmptyPravoslavna crkva

more_horiz
Православну Цркву је основао сам Господ Исус Христос и она представља живи израз Његовог присуства у историји људског рода. Православље се посебно одликује богатим литургијским животом и својом верношћу апостолском предању. Православни хришћани верују да је управо њихова Црква сачувала пуноћу предања и континуитета древне Цркве, за разлику од осталих хришћанских вероисповести које су у мањој или већој мери одступиле од заједничког предања Цркве првих десет векова. Данас Православна Црква броји близу 300 милиона верника који живе у вери и предању седам Васељенских Сабора. У грчком језику реч "ОРТОДОКСИЈА" означава право веровање и право слављење (Бога) и односи се на све оне хришћанске заједнице и појединце који су сачували веру утврђену светим саборима, насупрот онима који одступили од првобитне вере и пали у јереси. Званични назив Цркве у њеним литургијским и канонским текстовима јесте "Православна Католичанска (= саборна) Црква".

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
Православна Црква је породица "аутокефалних" (независних) Цркава на челу са Васељенским Патријархом из Цариграда који поседује титуларни и почасни примат као први међу једнаким (primus inter pares). Православна Црква није централизована организација са једним првосвештеником на челу. Јединство Цркве се пре свега огледа у заједничкој вери и заједничком литургијском општењу и нико осим самог Христа није глава Цркве. Број аутокефалних цркава мењао се кроз историју. Данас постоје следеће: Васељенска Патријаршија (у Цариграду), Александријска Патријаршија (у Египту), Антиохијска Патријаршија (са седиштем у Дамаску, Сирија), Јерусалимска Патријаршија (Израел), као и Руска, Српска, Румунска, Бугарска и Грузијска Патријаршија, те Цркве Кипра, Грчке, Пољске, Албаније и Америке. Такође постоје и "аутономне" Цркве које су у канонској зависности од својих матичних Цркава. То су Цркве: Чешке и Словачке, Синаја, Крита, Финске, Јапана, Кине и Украјине. Поред тога постоји и веома бројна православна дијаспора расејана по целом свету и административно подељена у више јуриздикција (које су у зависности од матичних аутокефалних цркава). На челу првих девет аутокефалних цркава налазе се патријарси док остале цркве предводе архиепископи и митрополити. Ове титуле су почасног карактера и сви епископи су сасвим једнаки по сили која им је дарована од Духа Светога.

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
Što ne znam ćirilicu sad bi mi trebalo.
Pravoslavna crkva Lol

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
Редослед по коме су аутокефалне цркве побројане не одсликава њихов стварни утицај и број верника. Цариградска, Александријска и Антиохијска Патријаршија представљају, на пример, само сенке своје некадашње славе. Ипак постоји општа сагласност по којој Цариградска Патријаршија има примат части што је потврђено и древним канонима, будући да је Цариград некада био престолница старог царства и његова Црква је до данас остала символ црквеног јединства и међуцрквене сарадње. Зато савремене свеправославне конференције сазива Васељенски Патријарх. Неколико аутокефалних цркава су заправо националне цркве и међу њима је највећа и најбројнија Руска Црква. Ипак, норма црквене организације није критеријум националности већ пре свега територијални принцип. У ширем богословском смислу "Православље није тек један од видова чисто људске организације на челу са патријарсима, епископима и свештеницима који служе Цркви нити је то само Црква која се званично назива "Православном". Православље је пре свега мистичко "Тело Христово" и његова глава јесте сам Христос (види. Еф. 1, 22-23 и Кол. 1, 18-24). Православље не чине само свештеници већ сви они који истински верују у Христа и који су Светим Крштењем постали чланови Цркве коју је Он сам основао, они који живе на земљи и они који су се упокојили у вери и побожности" (види беседу "ШТА ЈЕ ПРАВОСЛАВЉЕ" од архиепископа Аверкија Џорданвилског)

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
(Raskol) - цркве 1054. био је врхунац постепеног процеса отуђења између истока и запада који је почео још у првим вековима хришћанске ере и наставио се кроз средњи век. Језичке и културне разлике, као и политички догађаји допринели су овом процесу. Од 4. до 11. века Константинопољ, средиште источног хришћанства био је такође и престолница Источног Римског и Византијског царства док је Рим након варварских освајања потпао под утицај западног Светог Римског Царства које је било у политичком ривалству са истоком. На западу је теологија великим делом остала под утицајем Св. Августина хипонског (354-430) и постепено је све више губила непосредни додир са богатом богословском традицијом хришћанског истока. Истовремено Римску Цркву су готово потпуно преузели Франци. Теолошке разлике можда би и биле разрешенеда нису постојала два различита концепта црквене власти. Схватање римског примата заснованог на апостолском пореклу Римске Цркве, која је тражила не само почасну већ и јуриздикцијску власт над другим црквама, никако се није могло ускладити са предањском источном еклисиологијом Источни хришћани су све цркве сматрали сестринским црквама и римског епископа су прихватали само као првог међу једнаким.

Zadnja promjena: ; čet 18 sij 2007, 15:09; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
За Исток највиши ауторитет у решавању догматских расправа ниакако није могао бити суд једне цркве већ Васељенски Сабор свих сестринских цркава. Током времена Римска црква је усвојила разна неправилна учења која нису заснована на предању и коначно је прогласила учење о непогрешивости Папе када поучава ex cathedra. ово је још више повећало јаз између хришћанског истока и запада. Протестантске заједнице које су се одвојиле од Рима су се у наредним вековима још више удаљиле од учења Светих отаца и Светих Васељенских Сабора. Због ових озбиљних догматских разлика Православна Црква није у литургијском општењу са римокатоличком и протестантским заједницама. Традиционалнији православни теолози уопште не признају црквени и спасењски карактер западних цркава док они који су либералније настројени прихватају да Свети Дух у неком смислу делује и у оквиру ових заједница, али и поред тога оне не поседују пуноћу благодати и духовних дарова као Православна Црква. Многи озбиљни правослани богослови су мишљења да између Православља и неправославних заједница, посебно у области духовног искуства, схватања Бога и спасења, постоји онтолошка разлика која се не може тек тако приписасти културним и интелектуалним разликама између истока и запада, већ је непосредна последица постепеног напуштања свештеног Предања од стране неправославних хришћана.

У време Великог Раскола између Рима и Константинопоља, источна Православна Црква простирала се широм Средњег Истока, Балкана и Русије са средиштем у Константинопољу који је такође био познат као "Нови Рим". Историјске прилике су великим делом утицале на промену структуре Православне Цркве али још и данас највећи део православних живи у истим географским просторима. Мисионарска активност у Азији и емиграција на западу учинили су да се утицај Правослаља проширио широм света. Данас је Православна Црква присутна готово свуда у свету и непрестано сведочи апостолско и отачко предање свим народима света. Православна Црква је позната по свом развијеном МОНАШТВУ. Непрекинуто монашко предање православне Цркве вуче своје порекло из египатских пустињских манастира у 3. и 4. веку. Ускоро се монаштво проширило широм медитеранског басена и Европе: у Палестини, Кападокији, Галији, Ирској, Италији, Грчкој и словенским земљама. Монаштво је одувек било на бранику Православља и направило је трајан утицај на целокупну православну духовност.

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
Pravoslavlje je jedno od glavnih ogranaka kršćanstva (uz katolicizam i protestantizam).
Termin pravoslavna ili ortodoksna za vjeru i Crkvu isticao se na istoku da bi označio pristajanje uz pravovjerje i odbacivanje hereza.

Evo nešto s http://hr.wikipedia.org/wiki/Pravoslavlje i na latinici.

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
A ne ogranak, ne-ne. Pravoslavlje je osnovao Isus Hristos osobno. Pročitaj uvodnu reč.

Nismo valjda ogranci raznih stranaka.

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
Tako piše na linku koji sam dao.
Nisam te htio uvrijediti.

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
Nisi me uvredio. Very Happy

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
Dobro evo onda:
Jedina,
sveta, saborna (katolicanska) i apostolska Crkva pravoslavna,
prisutna je danas na svima kontinentima i svojim prisustvom i
apostolskim radom svedoci Evandelje svima narodima, ispunjavajuci
time Hristovu zapovest: "Idite i naucite sve narode,
krsteci ih u ime Oca i Sina i Svetoga Duha... "

Više o njenoj dnas na:
http://www.geocities.com/byzantion2001/Pravednikdanas.html
http://www.geocities.com/byzantion2001/Pravednikindex.html

Hristos se rodi

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
Srpska pravoslavna Crkva:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Srpska_pravoslavna_Crkva

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
Crnogorska Pravoslavna Crkva

http://www.montenegro.org.au/crnogorska_pravoslavna_crkva.html

Sadašnji poglavar crnogorske pravoslavne crkve je mitropolit Mihailo
(Miraš Dedejić)

descriptionPravoslavna crkva EmptySrpska Pravoslavna Crkva.

more_horiz
Nasatanak.
1219. Savu imenuje nicejski patrijarh za prvog srpskog arhiepiskopa. Tim činom srpska crkva postaje autokefalna.
http://bs.wikipedia.org/wiki/Sveti_Sava

Organizacija.
Na čelu Srpske pravoslavne crkve je patrijarh srpski, koji još nosi i naslov mitropolit beogradsko-karlovački i arhiepiskop pećki, a bira ga Sveti arhijerejski sabor, koji se sastoji od arhijereja Srpske pravoslavne crkve.
Srpska pravoslavna crkva je podijeljena na eparhije. Svaka od njih ima svog arhijereja (episkopa - vladiku), koji je njen neposredni poglavar. U Srbiji i inozemstvu ima ukupno 40 eparhija SPC.

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
tema pravoslavna crkva je već otvorena, ne treba mi sad posebno makedonska, ruska i što ti ja znam pravoslavna crkva...i stoga ću ovde dvije teme sastaviti...

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
Ja osobno sam protestant (bio mi je pradjed i djed također).
Povijest moje obitelji je duga, bolna i šudna.
Za vrijeme NDH, a malo prije uspostave vršen je napad na njih da pređu u Rimokatolike, pritiskom sredine to su i postali, kasnije moj dida se ođeni, partizani ga odvedoše, on bojeći se da nacisti ne ubiju mu obitelj bjeđi i biva uhapšen. Zatim dolazi u domobrane i tamo završava službu vojnu, onda moji se rađaju- ateizam.- Ćerka moga djeda -moja draga mama postaje ateista pod utjecajem režima. Upoznaje moga tatu, povučenog kosjanera s kim je u dugoj vezi. dan danas mi je tata ateista. Tako upoznaje tatu iz pravoslavne obitelji i nakon sedam godina se vjenčava. Tada nastaju problemi s obje strane zbog njihova braka.
Poslije brata rađam se i ja. Nisam poznavao vjeru. Kada sam čuo riječ Bog nisam imo točnu prestavu o tomu. S obzirom da mi je mama bila nastavnik biologije učen sam o Darwinizmu već od malih nogu.
Praznina rde velika. Onda rat, a njim i mrđnja još veća no prije,...
(daljnje svjedočenje mođete naći na www.inet.hr/krscanstvo
piše Oliverovo Svjedočanstvo kada kliknete na svjedočanstva.
Vremenom sam postao i skinhends i tukao se sa nehrvatima, a oca sam zvao četnikom i mrzio sam ga.
Kadfa je ISUS došao u moj život sve se promjenilo.
Dao mi je život vjećni u imenu Njegovom, mir koji nadilazi svaki razum i beskrajnu radost spasenja.
Isusa sam primio na jednoj teleevangelizaciji.
Pročitajte moje svjedočanstvo i shvatiti ćete sve.
Isus jedini mođe spasiti, nitko drugi, ne naša djela, već milost Njegova (Ef2:8-9)
Kada Ga primimo onda dolazi promjena i kao plod toga počinjemo činiti dobra djela ne da se spasimo već zato što smo spašeni.
Hvala Mu za to!
Neka vas Bog sve bogato blagoslovi!
Moja molitva je i da vi upoznate KRISTA kao svoga Spasitelja i Gospodina!
ISUS KRIST JE MOJ KRALJ!!!king SLAVIM GA I HVALA MU ŠTO ME SPASIO!!!cheers

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
Da li netko zna ulogu ikona u pravoslavlju i kako pravoslavna crkva gleda na Bogorodicu?

E, kako mi fali dobar pravoslavac na forumu da mi kaže neke stvari...

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
Evo ja ti šaljem ono što je meni prije par godina pisao jedan moj prijatelj, možda ti pomogne...

> Nego, jedno pitanje bas uz
> ikone: i na katolickim i na pravoslavnim se vidi neki arhaicni stil
> slikanja? Zasto? Naime, dijete Isus i Bogorodica uvijek izgledaju nekako
> nestvarno, kao da postoji neka preporuka kako da se slika. Pa recimo
> andjeli, svi su isti. Zasto Marija s Isusom ne izgleda kao normalna majka
s
> djetetom, kao obicna zena? Jest da je Bogorodica ali je i zena i Isus je i
> covjek.

Ovo ti je tema za citav traktat, ali pokusacu najsazetije. Hriscansko slikarstvo, barem ono koje se drzi predanja i ikonografskih kanona, isto je sto i liturgija u slikama. Posto se sveta liturgija sluzi na sustinski neizmenjeni nacin, jos od Tajne vecere, 33. godine, do danas (unosene su izmene u poretku i dodavana je poneka nova molitva, ali nacin sluzenja nikada nije menjan, barem na Istoku), tako postoji i teznja da se i slika na neizmenjeni nacin. Ne zbog toga sto slikari ne bi umeli drugacije, vec zato sto je svrha hriscanskog slikarstva - da prikaze liturgijsku stvarnost, stvarnost Carstva Nebeskog. Ikona je prozor ka Carstvu Bozijem, i obratno,
cak i vise od toga, prozor Carstva Bozijeg ka nama.
Ikona nema dekorativnu vec molitvenu svrhu: ona ima za cilj da prikaze ne telesnu, karnalnu lepotu, vec duhovnu lepotu, lepotu vrlina koje prikazani lik projavljuje. Pre svega smirenja (od gordosti) i bestrasca. Drugo, ikona prikazuje likove i tela svetih u onakvom oblicju u kakvom bivstvuju u Carstvu Nebeskom. Svetlost koja ih obasjava nije sunceva svetlost, vec tavorska, netvarna svetlost, i ta svetlost ne ostavlja senke. Obrati paznju na mesta u Jevandjeljima koja govore o Hristovom zivotu na zemlji nakon vaskrsenja. Njegovo telo izmenjeno je, to postaje preobrazeno, tzv. "lako telo", kakvo ce po ucenju svetih otaca dobiti svi ljudi nakon vaskrsenja. Ucenici koji ga ugledaju pomisle da vide utvaru; sa takvim telom On prolazi kroz zatvorena vrata u Emausu, ali ipak seda za sto i jede ribu, ne sto je gladan, vec da pokaze da nije utvara nego telesno bice.
Postoji preporuka, stavise kanon (zakonik) kako se slika hriscanska ikona. U ovoj vrsti slikarstva vlada tzv. obrnuta perspektiva a ne linearna koju su Mazacho i Leonardo uveli u renesansi - jer obrnuta perspektiva je metanaturalna, iznad zakona prirode, i prikazuje stvari kako se vide iz Carstva Bozijeg. Slikari koji se drze kanona, stvaraju svete ikone. Oni koji ga se ne drze stvaraju tzv. religiozne slike, ali ove nisu liturgijske po prirodi, tesko je zamisliti da se pred njima neko moze moliti.
Kanonska ikona misticna je po svojoj prirodi: mistican je odnos koji covekova dusa uspostavlja s njom. Covek koji se svakodnevno moli pred nekom ikonom, usvaja tu ikonu u svoju dusu i svoje srce: ikona Hrista, Bogorodice
ili svetitelja usadjuje se u njegovo srce i covek pocinje da se saobrazava sa vrlinama koje su na njoj prikazane, kako monasi imaju obicaj da kazu, pocinje da se "upodobljava", tj da postaje podoban, slican ikoni, ili jos bolje, licnosti koja je na ikoni prikazana. Stoga sveti Oci kazu: "Pokazi mi
ikonu pred kojom se molis, pa cu ti reci kakav si hriscanin".
Na Zapadu je, na zalost dosta maha uzela jedna jeres koja potice sa dvora Karla Velikog. Njegovi dvorski teolozi ustvrdili su da je dovoljno uzeti paganske slike koje prikazuju Veneru i Amora, i na njima ispisati ime Presvete Bogorodice i Bogodeteta, pa da se ta slika pocne postovati kao
sveta ikona.
Na prvom mestu, Bogorodicin lik naslikao je Sveti apostol Luka, odlican slikar, i to u vise navrata je portretisao Bogorodicu, i njegove ikone cuvaju se do dana danasnjeg (jedna se nalazi u Srbiji, na prestonom mestu u
Patrijarsiji u Peci - i vec jednom su Albanci pokusali da je spale...), druga je na Svetoj Gori, treca u Jerusalimu. Bogorodicin lik je dakle poznat hriscanima i slikarima dostupan. Osim toga, Presveta Bogomati javljala se
cesto ikonopiscima, bas kao i Hristos i svetitelji. Hristov izvorni lik je takodje ocuvan, na marami koja se cuva u Torinu. Svaki ikonopisac duzan je da postuje kanonski lik svetitelja kojeg izobrazava.
Karolinska jeres uzela je narocitog maha u renesansi, kada su italijanski slikari poceli da slikaju obicne zene, cak i svoje ljubavnice, bludnice, kao Madone. Zasto su rimokatolicki episkopi dopustili takvu antiliturgijsku praksu i jeres, ne razumem, ali to je jako uticalo na slabljenje molitvenog
duha Crkve, kako na Zapadu, tako i na Istoku, jer je i u pravoslavnoj Crkvi pod uticajem zapadnih slikara kanon bio prakticno napusten od kraja 16. do pocetka 20.veka. Meni licno, vrhunac karnalne odvratnosti u prikazivanju
Bogorodice je Parmidjaninova Madona dugog vrata, sa golim poodraslim detetom u krilu. Bogodete Hristos nikada se ne prikazuje kao go, bas kao ni andjeli u vidu "andjelaka" - to su sve paganski amori i kupidoni. Kao sto kaze nemaci pesnik Rilke: "Svaki je andjeo strashan". U Svetom Pismu, gde god se pojavi andjeo, to je kao da je bljesnula munja, ljudi se slede od straha.
Andjeli nisu svi isti, bar ne u dobrom ikonopisu: svaki andjeo je licnost za sebe, ima svoje ime i svoj cin. Ako imas na raspolaganju neku bolju biblioteku, potrazi u njoj monografiju manastira Sopocani: (Srbija je sticajem okolnosti u 13. i 14. veku bila jedno od najznacajnijih sredista fresko-slikarstva na hriscanskom Istoku, a Sopocani su jedno od najvecih
slikarskih remek-dela 13. veka, u evropskim razmerama) tu ces videti takvu raznolikost andjela, ali i mnogo toga pride....

descriptionPravoslavna crkva EmptyRe: Pravoslavna crkva

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply