Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Besmrtnost duše

power_settings_newLogin to reply
+41
sivko5
tripo 41
flower
Navi
servus dei
Štefek
vijesnik
jakob
Marko
emanuel
apostol
cubela
Sinke
No Nick
Naomi
Euro
imhotep
ILIJA
Bhakti
Svjedok
Aladin
Hell master
Istina
Konin
10
crusader
Peaceful_warior
Mistagog
Justin
hrvoje hrki
ziger
Živac
braslav
Daniel
samaritanka
Spart
laodikejac
Mali princ
dominik
kon
kainos
45 posters

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
crusader je napisao/la:
Tragam za produhovljenošću, da bi me se uspoređivalo s
Hitlerom ili Staljinom zbog toga što ne vjerujem u neki životinjski
paradise. (U temi idu li životinje u raj nisam napisao da "ja" mučim i
izrabljujem one životinje, kako je član Konin gore to napisao, već se
odnosi na pojedince. A nasmijao sam se samoj temi koja je tako
besmislena i dječja).


Nisam te ja usporedio sa Hitlerom i Staljinom, nego sam rekao da su oni, kao i ti primjer čovijeka kojem nedostaje duša, da nadodam, u određenoj mjeri.
Izjavio si sljedeće:
crusader je napisao/la:
Bog je dao životinje čovjeku na raspolaganje, a čovjek može s njima sad što hoće.Može ih mučiti, klati, jesti, izrabljivati (za radove), i ostalo.

Dok se sa prvom rečenicom slažem, druga nikako ne sljedi logično iz nje, već je proizvod čovijeka bez duše.
Bog je dao cijeli ovaj svijet i sve što je njemu, nama na raspolaganja, a na nama je šta ćemo s tim učiniti. Kako Pavao kaže "Sve je dopušteno, ali nije sve korisno". Naravno da možeš mučiti i klati životinje, ali kako će to utjecati na tebe i tvoj odnos s Bogom, to je sasvim druga stvar. Isto kao što možeš to raditi i drugim ljudima...
Očito smatraš da je Božja volja da se životinje muče i kolju, a sada da li to činiš ili ne je nevažno, ako smatraš da to treba činiti onda tu nema duše, a ako smatraš da to netreba činiti, onda je to licimjerstvo, pa ti biraj.

Inače, ovo je bio glavni argument recimo Hitlera, ali pogotovo KKK u Americi. Oni su jednostavno definirali crnce kao niža bića, odnosno životinje, a kako Bog dopušta mučenje i izrabljivanje životinja, onda dopušta i to nad crncima, to ti je njihova logika. I to su većinom radili "revni kršćani", dok su liberalni "poganski" sjevernjaci, djelovali po savijesti i zaključili da to nije dobro. To ti je zatvaranje očiju pred vlastitom savijesti (dušom) i slijepo sljeđenje nekih "božjih uputa", a Isus je jasno rekao da je to put prema paklu...

Zadnja promjena: ; sri 15 kol 2007, 12:38; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
Istina je napisao/la:
Pa mi psiholozi je valjda dovoljno objasnjenje iako ne spada u komplementarne znanosti po samoj definiciji ja je volim staviti u taj pojam, jer po meni upravo povezuje mnoge znanosti...Very Happy Inace se bavim i fizikom,ali to je sad malo drugacija prica...
A sta ti izucavas?

OK, hvala. Wink
Čime se ja bavim? Službeno, jednom tehničkom znanosti, neslužbeno, više područja, od fizike, psihologija do medicine...Wink

Istina je napisao/la:

Inace nisam rekla da autisti nemaju "dusu" nego sam rekla da ta "dusa"ne pronalazi put da izide na vidjelo...Odnosno zbog necega ta "dusa"otaje skrivena u njihovoj unutrasnjosti,odnosno labirintu njihovih misli...Autizam je jako tesko objasniti a i jako je tesko raditi s njima...kad vidis potencijal koji nemoze doci do izrazaja....Pa dobro mozda nisam uzela najbolji primjer i slozila bi se sa tobom da zbog fizicke retardacije dolazi i do "dusevne" retardacije ali pitanje je koliko je ta retardacija zaista fizicka...Kuzis o cemu ja pricam?Ja potezem tezu da je mozda genetska i sto onda izlazi iz te genetske retardacije?Zasto bas na tome covjeku?Kuzis?Fizicka retardacija da postoji ali uzroci su joj daleko od fizickog uzroka...To sam ja htjela reci....

Slažem se, to sam ti i pokušao objasniti u prošlom postu. Treba razdvojiti neposredni uzrok nečega i prvobitni uzrok. Svakako se slažem da je prvobitni uzrok sigurno duhovne prirode. A to je one prema čemu medicina sve više ide, sada se smatra da su preko 80% svih bolesti "psihološkog" uzroka. Ali kao što sam rekao za primjer nedostatka duhovne komponente, bolje je promotriti savršeno fizički zdravu osobu, tada eliminiraš sve druge moguće uzroke i objašnjenja.

Istina je napisao/la:

Inace kad se radi o Petrovoj poslanici ja vjerujem da je Petar nakon uskrsnuca vidio Isusa i da je on to u svoj poslanici bas u ovom stihu i napisao radi osobne spoznaje odnosno Isusovog svjedocanstva i soim toga iz stiha je ocigledno da se radi o paklu jer lijepo pise da je umro tijelom i uskraso duhom i u tom tijelu je otisao propovjedati...Znaci da je u ta tri dana bio na mjestu gdje su ljudi u zatvoru,odnosno u paklu...U poglavlju nakon toga Petar pise da je propovjedano i mrtrvima....Sto je po meni cisto kao suza...

E, sa ovim se ne slažem. Pazi, većina stvari je tu simbolika. Isus, žive ljude koji žive po tijelu, naziva mrtvima, npr. "pusti mrtve da pokapaju mrtve, a ti navješćuj evanđelje"
Pročita poslanicu Efežanima 2, gdje se Pavao obraća živim ljudima i kaže im:
"I vi bijaste mrtvi zbog prijestupa i grijeha u kojima ste nekoć živjeli po Eonu ovoga svijeta, po Knezu vlasti
zraka, po tomu duhu koji sada djeluje u sinovima neposlušnima."
"Ali Bog, bogat milosrđem, zbog velike ljubavi kojom nas uzljubi, nas koji bijasmo mrtvi zbog prijestupa, oživi zajedno s Kristom - milošću ste spašeni! - te nas zajedno s njim uskrisi i posadi na nebesima u Kristu Isusu"

S druge strane, možda je Petar i vjerovao da je Isus bio u paklu, ali meni to nema baš smisla i prije ću zaključit da je Petar krvio nešto shvatio, pošto znam da su Isusovi učenici većinu stvari krvio shvaćali...

Gledaj, treba prvo definirati pakao. Za pakao se koristila grčka riječ ''gehena'' koja je označavala konačnu smrt. To nije neko mjesto, to je čin, vječna smrt, propast, nepostojanje. Isus tamo nema šta raditi.
S druge strane možeš reći da postoji neko mjesto, što recimo katolici nazivaju čistilište, gdje duše postoje u duhovnom obliku nakon smrti i rješavaju nesređene stvari. Ako kažeš da je recimo Isus otišao na to mjestu, to je već logičnije. Ali ni u to nemogu vjerovati, jer to implicira nesavršenost i nekonzistentnost Boga. Ali to je već druga tema...

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
Gehena predstavlja vječnu smrt. Ali što je onda šeol ili kako Petar kaže da je to Had?

pozdrav

Euro

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
<BLOCKQUOTE>Izvini Dina što ranije nisam odgovorio na tvoje pitanje gde piše u Pismu da je Isus bio tamo.

I. Petrova 3:18-20

Efežanima 4:8-10

Mislim da je očito da je Isus bio negde, na nekom naprirodnom mestu gde postoje duše koje se nisu pokajale i koje su u zatvoru!

Brat Aladin
</BLOCKQUOTE>

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
Znas zakljucila sam nesto, sad nesto nevezano za ovu temu...Recimo u Finskoj ili Englekoj psiholog ima pravo pri samoj pomisli da je netko psihicki bolestan i ugrozava druge zatvoriti ga i dati na psih.procjenu...neznam da to smijem koliko bi ljudi ostalo na ovom forumu...Cast izuzecima.Very Happy
Eto oko autizma smo se slozili sad na pakao.Very Happy Zanimljiva mi je ta tvoja interpretacija moram prizanti na neki nacin Isus nije ni trebao otici u pakao, niti trebao jer je kad si u paklu to kao nesto zavrseno i tvoj zivot je svrsen, medutim zasto ti je teza da je Isus bio u paklu toliko nemoguca?Pa s tim nam je dao samo pokazati da je pobjedio sve sile zla i da sad mi imamo pobjedu...ja mislim da je to simbolika kao i mnogo stvari u Bibliji..I slazem se s tobom da su mnogi ucenici a i sad mnogi krscani krivo intrepretirali Isusovu Rijec,ali nisam sigurna da je to bas slucaj na ovom tekstu...

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
<BLOCKQUOTE>Malo o simboliki Pisma. Kada kažu da je Isus nekog podigao u Pismu, to nije simbolika. I kada je Isus pretvorio vodu u vino, niti to nije bila simbolika. Kada je Isus ušao u hram, On je stvarno tamo ušao i nije simbolički ušao već je bio tamo.

Slažem se sa simbolikom recimo, kada kralj Babilona Navuh...sanja san i vidi veliki kip. Pa kada Jovan u otkrivenju vidi zver koja izlazi iz zemlje itd. To je simbolika. Ali kada Pismo kaže da je neko negde otišao, to nije nikada bilo u simbolici.
Kao kada pavle kaže u poslanici Jevrejima da se Isus uzneo u nebesku nerukotvorenu Svetinju. On je tamo stvarno ušao i to nije bila simbolika.
Tako se i iz pomenutih stihova I. Petrova 3:18-20, Efežanima 4:8-10, veoma jasno vidi da je Isus negde otišao, i nešto radio tamo, pa onda odande izašao, i čak se kaže i sa kojom svrhom. Dakle, simbolika je ovde po meni apsolutno isključena! No, verovatno se nećete stim složiti ako unapred znate šta je Isus mogao ili šta nije mogao. Ja verujem da je Isus mogao da uradi sve što Pismo kaže.
A On je postao greh za nas da bi mi postali sama Božija pravednost u Njemu.
On se uzdigao iz pakla i groba sa ključevima: PAKLA, GROBA i SMRTI. To je on što Pismo nedvosmisleno kaže. Ja verujem u ono što Pismo kaže da je On mogao i učinio. Možda je to za nekog sa foruma umobolje verovati u ono što piše, ali za mene je bolje da budem umobolan i da verujem u sve što Pismo kaže, nego da imam zdrav razum i da sam rasuđujem ko je šta mogao ili nije mogao.

Brat Aladin
</BLOCKQUOTE>

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
Istina je napisao/la:
Znas zakljucila sam nesto, sad nesto nevezano za ovu temu...Recimo u Finskoj ili Englekoj psiholog ima pravo pri samoj pomisli da je netko psihicki bolestan i ugrozava druge zatvoriti ga i dati na psih.procjenu...neznam da to smijem koliko bi ljudi ostalo na ovom forumu...Cast izuzecima.Very Happy

to stari

Istina je napisao/la:

Eto oko autizma smo se slozili sad na pakao.Very Happy Zanimljiva mi je ta tvoja interpretacija moram prizanti na neki nacin Isus nije ni trebao otici u pakao, niti trebao jer je kad si u paklu to kao nesto zavrseno i tvoj zivot je svrsen, medutim zasto ti je teza da je Isus bio u paklu toliko nemoguca?Pa s tim nam je dao samo pokazati da je pobjedio sve sile zla i da sad mi imamo pobjedu...ja mislim da je to simbolika kao i mnogo stvari u Bibliji..I slazem se s tobom da su mnogi ucenici a i sad mnogi krscani krivo intrepretirali Isusovu Rijec,ali nisam sigurna da je to bas slucaj na ovom tekstu...


Dobro pitanje, onako pravo psihološko... "Zašto ti je teza da je Isus bio u paklu toliko nemoguća"? Wink
Pa da probam odgovorit, ukratko... zato jer to implicira nesavršenost ili nepravednost Boga. Kako znam da je Bog savršen i pravedan, to su osnove od kojih krećem, sve druge je podložno razmatranju i provjeri. Isus izričito kaže, kada netko umre, ide na sud, Božji sud, koji je savršeno pravedan. Nakon suda, nema prava žalbe ili ranijeg pomilovanja. To su pojmovi ovozemaljskog suda, koji su uvedeni zbog nesavršenosti našeg pravosuđa. Bog nam daje jako puno prilika i imamo sasvim dovljno vremena da se opredjelimo za ili protiv njega. Kako Petar kaže "Ne kasni Gospodin ispuniti obećanje, kako ga neki sporim smatraju, nego je strpljiv prema vama jer neće da tko propadne, nego hoće da svi prispiju k obraćenju."
Dakle kada Bog nekom presudi, to je savršena presuda, koja stoji za vijeke vijekova i nikada se nemože opozvati.
Drugi način na koji se to može gledati, je da ljudi koji su umrli prije Isusovog dolaska, nisu išli na sud, nego su njihove duše otišle na neko privremeno mjesto, recimo nešto što katolici nazivaju "čistilište" i da su tamo čekali da Isus dođe propovijedati, to mi nikako ne djeluje "božansko" i savršeno isplanirano.
Znači ideja da je Isus išao u pakao je jednostavno kontradiktorna sa poimanjem Boga kao savršnog i pravednog, ili implicira da je Isus djelovao protiv Boga.
A ideja da postoji "čistilište" , pa da je tamo isus išao i propovijedao izgubljenim dušama, mi jednostavno nema smisla. To mi sliči na ono što se u informatici zove bug koje je onda ispravljen u verziji 1.1.
Bog daje svakom čovijeku savršene uvijete za njegov razvoj i odabir, nema tu mjesta nekim naknadnim intervencijama, Bog koji bi tako ustrojio svijet, nije savršen.
Također takvo poimanje pakla ili čistilišta, implicira da je to đavolje carstvo, da Bog tu nema svog utjecaja, pa da je Njegov "Sin Ratnik", se morao boriti i izašao iz te pobijede sa ključevima pakla. To je recimo nešto slično onome što Aladin govori. Meni je to besmisleno, Bog koji nema kontrolu nad paklom, nije Bog, pakao je Božje carstvo, jednako kao i raj. Bog je taj koji "šalje" pravedne u raj, a nepravedne, zajedno sa samim sotonom u pakao na konačno uništenje. I to je savršeno pravedno, nema tu potrebe za Isusovom intervencijom. Isus je došao donijeti nauku, njegova nauka je spasonosna, ona je svjetlo u tami. Onaj tko ju prihvati, živi i dolazi u raj, onaj tko ju ne prihvati, taj odbacuje Boga i završava u paklu. Vrlo jednostavno i savršeno.

Da probam objasniti, citate koje je aladin naveo:
Ef 4:8-10 "Zato veli: Na visinu uzađe vodeći sužnje, dade dare ljudima. Ono "uzađe" - što drugo znači doli to da i siđe u donje krajeve, na zemlju? Koji siđe, isti je onaj koji i uzađe ponad svih nebesa da sve ispuni. "
Ovo je , ja mislim sasvim jasno. Tu nema govoro o paklu. Isus se sa nebesa, spustio u "donje krajeve" na Zemlju, među nas, da nam donese Božnaski nauk i oslobodi okova grijeha. Nebo, Zemlja, tu nema govora o paklu. To je Isto ono što Ivan govori u 1. odlomku, o Riječi, koja se spustila sa nebesa i nastanila među nama.
Što se tiče Petrovog citata, kada se izvadi samo jedna rečenica:
1. Pet 3:19-20: "U njemu otiđe i propovijedati duhovima u tamnici koji bijahu nekoć nepokorni, kad ih ono Božja strpljivost iščekivaše, u vrijeme Noino, dok se gradila korablja u kojoj nekolicina, to jest osam duša, bi spašena vodom."
Slažem se, na prvi pogled i izvađeno iz konteksta može djelovati da Petar želi reći, da je Isus otišao propovijedati duhovima iz Noinog doba, koji su sada u tamnici ("paklu"). ali kada se pogleda taj citat unutar cijelom odlomka, to jednostavno nema smisla. Petar ovdje govori o Isusu i smislu Njegove smrti, to je sažetak, tu nema mjesta za nekakve sporedne stvari poput propovijedanja u paklu, tu je sadržana bit Isusovog života i Isus kao uzor, kao primjer. Isus je trpio u tijelu, iako bezgrešan, učinio je to zbog nas, tako i mi trebamo trpiti u tijelu i živiti po Duhu. Slično Petar i završava svoju misao: "Zato je mrtvima i naviješćeno evanđelje da osuđeni doduše po ljudsku, u tijelu, žive po Božju - u duhu" Ali on to govori živim ljudima, koje naziva "mrtvim", jer žive po tijelu. To je dobro Pavao razradio i objasnio u Efežanima 2. Nema tu govora o paklu, "duhovi u tamnici" smo mi, naš duh je tamnici, jer ga mi držimo tamo kada živimo po tijelu, moramo ga osloboditi, to je Isus i došao učiniti, umrijeti u tijelu,da bi nam prenio nauk, koji nas oslobađa, koji oslobađa duh, koji je u onim, koji žive po tijelu, u tamnici, baš poput ljudi u Noino doba.
Ovo je naravno moje mišljenje i ne tvrdim da je jedino ispravno, ali trenutno, znajući ono što znam o Bogu, Isusu i pravednosti, mi ima puno više smisla.

P.S. Toliko od mene za sada, krećem za koji sat na godišnji i vraćam se za tjedan dana. Pozdrav! trk

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
<BLOCKQUOTE>Ima li ovde nekoga ko nije FILOZOF????

Brat Aladin
</BLOCKQUOTE>

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
Aladin je napisao/la:
Ima li ovde nekoga ko nije FILOZOF????

vjerojatno nisi čitao pavlove poslanice, većeg filozofa od njega teško ćeš naći, on nije krio svoje veliko znanje, i upravo zbog takvih kvaliteta ga je Bog pozvao osobno (doslovno), dosta je bilo kojekakvih nepismenih ribara

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
Aladin je napisao/la:
Ima li ovde nekoga ko nije FILOZOF????


forum je naziv grckog trga, ako se ne varam, i to je bilo glavno mjesto gdje su se ljudi susretali i raspravljali o raznim stvarima (vidi kako je bilo Pavlu u Ateni u Djelima). U grckoj kulturi tj. vjeri vazno je bilo znati vjestine retorike i logike te filozofiranja. Forumi na internetu su neo-renesansa toga. Mjesta mnogo pricanja i retorike i brbljanja neki bi rekli. Tu je i doza humanizma i racionalizma gdje se misli da se pricom moze doci do spoznaje - sto je suprotno krscanstvu.

I tako kombinacijom svega toga nastaju preko 20 strana duge raspre i pricanja bez nekog zakljucka i rezultata osim uzitka u raspri. Ja osobno to ne citam jer smatram da je gubitak vremena.

Bog izvrce mudrost mudrih i okrece u ludost. Zato sam ja radije kao dijete, bez mnogo racionalizacije (iako mi se zna dogoditi) idem ka Ocu i jednostavno sam s Njim.

Ne treba se obazirati niti ulaziti u filozofsko-retoricke raspre. Pusti ljude ako zele neka to cine.

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
<BLOCKQUOTE>Ja verujem da vera dolazi od slusanja Reci Bozije (kako je Pavle napisao) a na ovom forumu sa zeleo da ljudima predstavim koliko je vazno drzati se samo Pisma, zato sto je za nase vreme obecano da ce mnogi ljudi otpasti od vere i da ce ljubav mnogih ohladiti (tu se ne misli na fileo ljubav vec AGAPO - Boziju ljubav). Tako jedini izlaz za ma kog pojedinca, nazad na izvorno Evandjelje, nazad ka Reci, nazad ka Bogu koji je Rec. Evandjelje po Jovanu 1:1.

Brat Aladin
</BLOCKQUOTE>

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
Bog izvrce mudrost mudrih i okrece u ludost. Zato sam ja radije kao dijete, bez mnogo racionalizacije (iako mi se zna dogoditi)

Onda ćemo citirati što piše u Božjoj riječi o mudrosti.

Propovjednik 8,1:
"Mudrost čovjeku razvedruje lice i mijenja njegov namršten lik!"


pozdrav

Euro

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
<BLOCKQUOTE>Pa dobro Euro, fino je biti kao dete, jer takvih je Kraljevstvo Bozije!
No, ima i jos jedan aspekt mudrosti vezano za Rec. A to je znati ili imati otkriveno, kada koji deo Reci citirati ili koristiti. Jer ako ne koristimo tacno odredjenu stvar u tacno odredjeno vreme, mozemo citiranjem Reci promasiti.

Evo jedan primer, citiracu tacno Rec, ali cu je primeniti u pogresno vreme.

"Bog je rekao da svi trebaju da se pokaju, inace ako se ne pokaju unistice svet vodom. Zato hajde da pravimo brod koji ce izdrzati potpo prema merama koje je Bog dao Noju proroku."

Nadam se da sam uspeo docarati na sta mislim.

Brat Aladin
</BLOCKQUOTE>

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
Aladin je napisao/la:
Ima li ovde nekoga ko nije FILOZOF????

Brat Aladin


da mislim stvarno... vrijeme je da prestanemo činiti takav strašan zločin i voljeti (filos) mudrost (sofia).

i kako je imhotep rekao, pavao, teološki temelj kršćanstva, jedan je od najvećih filozofa. a isto vrijedi i za salomona. predlažem da onda spalimo bilbiju, ili ostavimo eventualno psalme.</BLOCKQUOTE>

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
<BLOCKQUOTE>Solomon nije bio FILOZOF već SIN DAVIDOV slika Isusa Hrista, koji će biti Sin Davidov u Milenijumu - hiljadugodišnjoj vladavini koja sledi nakon svršetka ere Pagana i nakon bitke Armagedon. Solomonve Pripovetke i Pesma nad pesmama je takođe Reč Božija a ne samo poezija. Tu je opisana na prirodni način ljibav koja će biti između Hrista i Njegove Nevste u duhovnom.

Problem je što filozofi ne veruju da je celo Pismo od Boga dano...kao što napisa apostol Pavle II. Timotejeva 3:16.
"Sve je Pismo Bogom nadahnuto i korisno za učenje, za karanje, za popravljanje, za odgajanje u pravdi, da bude savršen čovjek Božji, spreman za svako dobro djelo."

Dakle, prema ovome Solomon nije bio filozof.

I navešću još malo iz Pisma par stihova da vidite kuda sve vode današnje moderne misli i mislioci, filozofi, modernisti, koje toliko smatrate mudrima i nadahnutima, itd.

Poslanica Korinćanima
Jer je riječ o križu ludost onima, koji propadaju, a nama, koji se spasavamo, sila Božja.
Jer je pisano: "Uništit ću mudrost mudrih i odbacit ću razum razumnih."
Gdje je mudrac? Gdje je književnik? Gdje je istraživač ovoga svijeta? Nije li učinio Bog mudrost ovoga svijeta ludošću? (Pa, ovde su obuhvaćeni SVI filozofi, psiholozi, veliki učenjaci, oni koji istražuju ovaj svet - naučnici, itd)
Jer, kako u mudrosti Božjoj ne upozna svijet mudrošću Boga, bila je Božja volja, da ludošću propovijedanja spasi one, koji vjeruju.
Jer i Židovi traže znake, i Grci (Pagani) traže mudrost;
Jer je "ludost" Božja mudrija od ljudi,! "Slabost" je Božja jača od ljudi.
Jer gledajte zvanje svoje, braćo, da nema ni mnogo mudrih po tijelu, ni mnogo silnih, ni mnogo plemenitih; (Hm, pa očito je od kakvih ljudi se sastoji pravo hrišćanstvo!)
Nego što je ludo pred svijetom, izabra Bog, da posrami mudre, i što je slabo pred svijetom, otkupi Bog, da posrami jako; (očito je šta je Bog izabrao...)
I što je neplemenito pred svijetom i prezreno, izabra Bog, i ono, što nije, da uništi ono, što jest, (Vrlo očito je šta Bog vrednuje i danas, ne ono što su ljudi dostigli već ono što On radi u ljudima.)

Imao bih još dosta navesti o tome iz Pisma, ali i ovako se bojim da mnogi neće pročitati zbog dužine teksta.
Brat Aladin
</BLOCKQUOTE>

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
solomon nije filozof nego sin davidov... pa da, naravno, to isključuje jedno drugo. ne može netko biti sin davidov i filozof istodobno... a čovječe, znaš li ti uopće što znači filozof? ajde mi reci, jer vidim da imaš paničnu fobiju od te riječi.

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
Aladin je napisao/la:
Pesma nad pesmama je takođe Reč Božija a ne samo poezija. Tu je opisana na prirodni način ljibav koja će biti između Hrista i Njegove Nevste u duhovnom.

samo sam čekao kad će netko ovo izvaliti Very Happy. pa onda me zanima ovako: što su to dojke, što je vrat, što su zubi, što je kosa itd. kod te duhovne Kristove nevjeste? koliko mi obični ljudi vidimo, tu se veliča tjelesna ljubav. a ovakve stavove koje ti imaš uveli su kojekakvi kršćanski dede u prvim stoljećima, i kastrati poput origena, koje naravno nije bilo briga za žene, ili zamisli, kako da se u Bibliji veliča takva tabu tema kao što je strast i tjelesna privlačnost. brrrr

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
imhotep je napisao/la:
Aladin je napisao/la:
Pesma nad pesmama je takođe Reč Božija a ne samo poezija. Tu je opisana na prirodni način ljibav koja će biti između Hrista i Njegove Nevste u duhovnom.

samo sam čekao kad će netko ovo izvaliti Very Happy. pa onda me zanima ovako: što su to dojke, što je vrat, što su zubi, što je kosa itd. kod te duhovne Kristove nevjeste? koliko mi obični ljudi vidimo, tu se veliča tjelesna ljubav. a ovakve stavove koje ti imaš uveli su kojekakvi kršćanski dede u prvim stoljećima, i kastrati poput origena, koje naravno nije bilo briga za žene, ili zamisli, kako da se u Bibliji veliča takva tabu tema kao što je strast i tjelesna privlačnost. brrrr


haha:ame:, totalno potpisujem!

descriptionBesmrtnost duše - Page 18 EmptyRe: Besmrtnost duše

more_horiz
remove_circleSimilar topics
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply