Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionNeke istine koje nebi smele da se zaborave. EmptyNeke istine koje nebi smele da se zaborave.

more_horiz
Nisam znao gde ove reci da smestim pa sam resio ovde na kraju.Verujem da je ovo temelj svih ucenja i da ako zivi u srcu i delima ove reci nije bitno gde ce biti svetlece sjajem Gospoda svima oko sebe i bice dete Bozije bez obzira na okolnosti i pritiske:

Cist-Necist:
Hagaj 2.10 Dvadeset i četvrtoga dana devetoga mjeseca, druge godine kralja Darija, dođe riječ Jahvina preko proroka Hagaja: 11 Ovako govori Jahve nad Vojskama. Pitaj svećenike što kaže Zakon i reci: 12 'Kad bi tko u skutu svoje haljine nosio posvećeno meso, ili bi se skutom dotakao kruha, jela, vina, ulja ili kakve god hrane, bi li to postalo sveto?' Svećenici odgovoriše: Ne! 13 Hagaj dalje upita: Kad bi netko koji se onečistio dodirnuvši mrtvaca dotakao nešto od onoga, bi li to postalo nečisto? Svećenici odgovoriše: Bilo bi nečisto. 14 Onda Hagaj ovako reče: Takav je i ovaj puk, takav je ovaj narod preda mnom - riječ je Jahvina - takvo je svako djelo ruku njihovih, i sve što ovdje prinose: sve je nečisto! 15 A sada, promislite u srcu, od današnjega dana unapredak: Prije negoli se poče stavljati kamen na kamen u Jahvinu Svetištu,


Dok sam razmisljao o Gospodu i Njegovim nacinima i problemima koji muce danasnju crkvu i ljude u svetu, i nacinima kao pribliziti evandjelje, istinu onima koji misle da veruju u Boga, ali ustvari veruju u nekog svog Boga kojeg su sami izmislili, sledeci nekakva pravila koja su sami sebi postavili kao merilo ispravnosti i vrseci te radnje umirujuci svoju savest koju stalno opominje Sveti Duh.Ali hajde da se pozabavimo tim klasicnim izgovorima u svetlu ovog teksta.


1. Postoje ljudi koji misle da obavljajuci nekave radnje kao sto je odlazak u crkvu ili paljenje sveca, ili mozda davanje dobrovoljnog priloga ili cinjenje dobrih dela mogu uciniti da na neki nacin iskupe stanje svog gresnog i pokvarenog srca.Nazalost ovaj tekst gore u 14 stihu kaze da je svaki trud uzaludan jer iako su to po nekakvim pravilima koje su ljudi izmislili dobre, samo po sebi su neciste jer ih prinosi necist covek ili zena.I svaki trud je uzaludan i nepostoji bas nista sto covek moze uciniti da bi promenio svoje gresno stanje niti iskupiti se necim za svoj greh.
2.Postoje ljudi koji su u sluzbi Bogu i koji imaju polozaj u crkvi i koji misle da ce sa tim polozajem i vrseci dobro tu sluzbu pokriti onu pokvarenost i greh koji se nalazi u srcu.Ako budu govorili dobre propovedi, imali dobre dusebriznicke rezultate, posecenost crkve ili mozda jaku sluzbu u ovom svetu u vidu humanitarnih poteza medju ugrozenima.Ali ne idalje sve to sto rade je inficirano onim sto je u srcu i mada dobro izgleda nema nikakvu vrednost pred Bogom i smatra je necistim.
3.Postoje ljudi koji mudroscu i filozofijom pokusavaju da pokriju svoju izopacenu narav, tako da citaju verske knjige, imaju puno znanja, sve sto zamisle i kazu zvuci dobro u usima onih koji ih slusaju.Njihova teologija je besprekorna , njihova mudrost je na ceni.Cak i sama rec Bozija svedoci za tu mudrost da je ispravna.Ali nista, pred Bogom je necista jer je inficirana ambicijom i ponosom, i nepokajanim srcem.I nema nikakvu vrednost u Bozijim ocima.I nemaju oni sami nikakvu korist od toga.
4.Postoje ljudi koji su talentovani u govornistvu i marketingu, i ljudi ih slusaju i zbog toga dolaze u zajednice i crkve i ti ljudi misle da je to pokazatelj da su ispravni pred Bogom, kolicina ljudi koji se obracaju Bogu preko njih.Ali i to je necisto i isprljano zeljom za priznanjima i popularnoscu i tastom slavom medju ljudima, i necisto jer izlazi iz nepokajanog srca.
5.Postoje ljudi koji misle da dodirivanjem „svetih“ predmeta ili prisustvovanjem svetim liturgijama postizu posvecenje.Ilida mozda posecivanjem „svetih“ mesta kretanjem sa svetim ljudima,

Zadnja promjena: amos; uto 03 oľu 2009, 23:01; ukupno mijenjano 3 put/a.

descriptionNeke istine koje nebi smele da se zaborave. EmptyRe: Neke istine koje nebi smele da se zaborave.

more_horiz
ucestvovanjem u svetoj pricesti postizu da su sami sveti.Ali ne prorok i svecenici su jasni, ne samo da nece biti svet , nego ce jos i onecistiti svojim prisustvom.
6.Postoje ljudi koji smatraju da ce neki moralan zivot biti dovoljan sam po sebi da Bog bude zadovoljan.Ne krasti, ne ubiti, biti posten u ocima ljudi, dobar radnik na poslu.Dok je kod nekih standard jos nizi jer svako prilagodjava standarde sam sebi i kao je dobro u njegovim ocima.Ali i to je necisto.Dakle potpuno oneciscenje svega sto dotaknu i u cemu se nadju, izopacuju i korumpiraju sve oko sebe i navlace na sebe propast goru nego da se nikada nisu ni petljali sa Zivim Bogom, jer svojim postojanjem sablaznjavaju i izokrecu rec Boziju.Da pojasnim malo ovu zadnju misao.Sve ove radnje gore navedene govore da ako nesto ucinimo Gospod ce nas prihvatiti, ali ne rec je jasna: .Ivan 15.5 Ja sam trs, vi loze. Tko ostaje u meni i ja u njemu, taj donosi mnogo roda. Uistinu, bez mene ne možete učiniti ništa.
U cemu je problem, istinsko obracenje povlaci za sobom odredjene posledice i jedno od kljucnih je pokajanje koje je nemoguce bez poniznog pristupanja Isusu i Njegovoj crkvi.Ali ponos koji covek poseduje ga sprecava da se ponizi i istinski pokaje, i onda covek u strahu od nadolazeceg gneva , prevaren sotonskim lazima simulira i upada u zabludu nad zabludama,religioznost i tradicionalnost.Medjutim sve te akcije su unapred osudjene napropast jer ono sto je koren zla, a to je nepromenjeno srce ostaje isto, i svaki pokusaj zavrsava sa osudom:NECISTO!!
Zabluda moze da bude toliko jaka da i meni samom ponekad zadrhti srce i kazem Gospodu kao David :

Psalm 19.12 Ali tko propuste svoje da zapazi? Od potajnih grijeha očisti me!13 Od oholosti čuvaj slugu svoga da mnome ne zavlada. Tad ću biti neokaljan, čist od grijeha velikoga.14 Moje ti riječi omiljele i razmišljanje srca moga pred licem tvojim. Jahve, hridi moja, otkupitelju moj!
Ali ponos glavni greh i oholost pratioc njegov kaze, ma ja znam najbolje, nije to tako.Ucvrsti zabludu tako da je coveku nemoguce razbiti te lance.I iz dana u dan sve blize smrti i paklu koji zeljno iscekuje sve koji se nisu pokajali i primili oprost za svoje grehe i nisu ocisceni krvlju Jagnjeta.Postoje ljudi koji kazu da Bog novog zaveta nije isti kao Bog starog zaveta, ali grese slike koje su ostavili Izraelci tadasnji obecani narod su itekako korisne i danas nama.Evo recimo u Brojevi 19.20 A bude li tko nečist pa se ne očisti, neka se iskorijeni iz zajednice, jer je oskvrnuo Jahvino svetište; vodom za očišćenje nije bio poliven; nečist je!Dakle u svetiste nije imao pravo da udje niko ko nebi bio ociscen vodom ociscenja i to pod pretnjom smrti.Ali hajde da se osvrnemo na novo-zavetni primer: Heb 10.19 Imamo dakle, braćo, slobodan ulaz u Svetinju po krvi Isusovoj - 20 put nov i živ što nam ga On otvori kroz zavjesu, to jest svoje tijelo; 21 imamo i Velikog svećenika nad kućom Božjom. 22 Pristupajmo stoga s istinitim srcem u punini vjere, srdaca škropljenjem očišćenih od zle savjesti i tijela oprana čistom vodom.
Pisac poslanice Hebrejima povlaci paralelu iz starog zaveta, sliku necega sto je tada izabrani narod radio da bi mogao da pristupi svetistu.Dakle istinito srce poskropljeno krvlju Isusovo i oprano vodom

Zadnja promjena: amos; uto 03 oľu 2009, 22:41; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionNeke istine koje nebi smele da se zaborave. EmptyRe: Neke istine koje nebi smele da se zaborave.

more_horiz
ociscenja.Stvar srca i Bog srca, nista Mu ne promice a narocito nepokajano srce.Kada je Samuel krenuo da pomaze Davida Bog mu govori jednu recenicu koja u meni izaziva postovanje i pouzdanje u Isusa:
1 Samuleova 16.7 Ali Jahve reče Samuelu: "Ne gledaj na njegovu vanjštinu ni na njegov visoki stas, jer sam ga odbacio. Bog ne gleda kao što gleda čovjek: čovjek gleda na oči, a Jahve gleda što je u srcu."
Ivan 2.25 i nije trebalo da mu tko daje svjedočanstvo o čovjeku: ta sam je dobro znao što je u čovjeku.
I kada razgovara sa farisejima koristi sledecu usporedbu: Matej 23.25Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri! Čistite čašu i zdjelu izvana, a iznutra su pune grabeža i pohlepe. 26 Farizeju slijepi! Očisti najprije nutrinu čaše da joj i vanjština bude čista. Opet pojam cisto i necisto.I opet uzaludnost covekova da ucini bilo sta ispravno i cisto, i Boziji pogled u centar zaraze ,covekovo srce.Ono je to koje kalja i najlepse stvari, izopacuje najbolja nastojanja, sklono zabludama i do njega je najteze doci, i njegove namisli nemoguce dokazati,ali Bog vidi.On vidi i tvoje i moje srce i kaze NECISTO!!Njega se nemoze obmanuti , niti zavarati lepim recima,mislima i delima.On kaze sve je to necisto i postoji samo jedan put ociscenja. Uzalud je sve srce je nemoguce promenit reci ces, i istinu ces reci.Nijedan covek nemoze to uraditi niti postoji lek(Jer. 17.9 Podmuklije od svega je srce. Jedva popravljivo, tko da ga pronikne?) uzalud je sav trud, najbolje je raditi najbolje sto mozes i nadati se najboljem od Boga.Ali i to najbolje sto radis idalje je necisto, jer rec Bozija tako kaze.I postoji samo jedno resenje problema:


Prihvati Boga onakvog kakva jeste i kako pise u Njegovoj reci, poslusaj Njegov nacin!!


Dakle covek potpuno zao i izopacen u svom srcu ima samo jedni zelju koja ga upravlja, daj meni hocu ja.Dakle ma koliko se trudili da tvrdimo kako nismo sebicni, srce i svakodnevni zivot nas otkrivaju u tome.Pokusavamo li da premostimo taj jaz on kao da postaje sve dublji, pokusavamo li da se promenimo i budemo bolji jedino sto uspevamo kada napravimo neko dobro
delo je da nam se naduva ponos, i opet smo u grehu.Pocetak je u iskrenosti:Ja ne valjam nicemu i za nikakvo dobro delo nisam sposoban i ovakav kakav jesam zasluzujem smrt i pakao.Priznanje da sam nista i nevredim nicemu je samo pocetak ,jer recima je lako to iskazati ali shvatiti da je stvarno tako to je posao Svetog Duha.Pocni da trazis od Gospoda da te slomi, da ti pokaze koliko si stvarno izopacen, da u potpunosti ti stavi pred oci u kojoj meri si odvratan i gresan, jer biblija kaze da jesi, ne samo ti vec svi.I nemoj bezati u nekakve religiozne radnje ili nekakve bedne i pateticne izgovore za sebe samog jer te to nece spasti.Moli da ti Gospod otvori oci da mozes videti koliko su u potrebi za oprostom, jer jesi.Odbi svesno bilo koji izgovor za svoje ponasanje i kaj se , razderi svoje srce i zadrhti pred Svetim Gospodom i trazi oprost.Znaj nema drugog puta, svaki drugi je zabluda i nije utemeljen u reci.Biblija kaze da samo onaj koji je slomljena i razbita duha moze doziveti oprost.Nepostoji drugi nacin spasenja niti jeftini izlaz, i ako odbacis ove reci nazalost to ce odjeknuti u vecnosti.Posmatrajuci danas narod koji sebe naziva Bozijim ponekad se osetim strasno gledajuci koliko im je Hrist postao uobicajena stvar koju dodaju samo uz sve ostalo sto zive.Posete crkvi im dodju kao posete grupnoj terapiji, a dusebriznicki razgovori kao razgovor sa psihoterapeutom.Sve je tako normalno i ide nekim tokom laganim.Zivi se, radi , veruje se u Gospoda, peru se sudovi,moli se , prostire se ves, ide se na Bogosluzja, ide se u kafanu, slavi se Gospod, pevaju se pesme nepristojnog sadrzaja.Sve to zajedno i lagano,HALO!!!!Budjenje, ako zivot nije promenjen i nije preuzeo drugi tok osoba sigurno nije spasena, ako nije doslo do pokajanje i potpunog predanja , nije doslo ni docega.

Zadnja promjena: amos; sri 04 oľu 2009, 01:03; ukupno mijenjano 7 put/a.

descriptionNeke istine koje nebi smele da se zaborave. EmptyRe: Neke istine koje nebi smele da se zaborave.

more_horiz
Crkva nije humanitarna organizacija koja putem psiholoskih metoda i lepih reci pomaze coveku da bude bolji, ne crkva je zivi organizam koji prihvata gresnika i silom Svetog Duha ga transformise u potpuno novu osobu, to je biblijski i to pise u evandjelju.Ne popravljanje srca, nego novo srce.Staro nicemu nevalja i sve sto dotakne je necisto zbog njegove prljavosti.Nemoj se zavaravati ako nemozes zajedno sa Jobom da kazes: 1 A Job ovako odgovori Jahvi:2 Ja znadem, moć je tvoja bezgranična: što god naumiš, to izvesti možeš.3 Tko je taj koji riječima bezumnim zamračuje božanski promisao? Govorah stoga, ali ne razumjeh, o čudesima meni neshvatljivim.4 O,poslušaj me, pusti me da zborim: ja ću te pitat', a ti me pouči.5 Počuvenju tek poznavah te dosad, ali sada te oči moje vidješe.6 Sve riječi svoje zato ja poričem i kajem se u prahu i pepelu.Jedan prevod kaze gadim se nad sobom.Susret sa Svetim Bogom iziskuje padanje na lice i osecaj odvratnosti prema sebi i svim svojim delima,i gorko plakanje i kajanje.Danas se kajanje svelo na dve reci:Oprosti Boze i toje to.Ali biblija ne uci tako, kajanje je mnogo vise od izjave jezika i pomisli uma.Kajanje razdire dusu i cepa srce, tuga i zalost je deo svega toga.I ako do takvog kajanja nije doslo kod tebe, onda nisi spasen i neces biti sa Gospodom u onaj dan, niti si ikada do sada bio.Ali ako sada dok citas ove reci osecas strah i pocinjes da se plasis za svoju buducnost, i ako pocinjes da shvatas koliko se velika opasnost nadvija nad tobom, i ako zelis da Bog ti da srce koje ce biti Njemu po volji, znaj da je Isus umro na krstu bas za to i pouzdaj se u Njega i trazi milost. Rec Bozija kaze da samo nanovorodjeni moze uci u kraljevstvo Bozije, novo skroz ne popravljeno staro, ni zadrzano ono sto valja od starog.Sve je inficirano i necisto i mora biti sve novo.
Ivan 3.3 Odgovori mu Isus: Zaista, zaista, kažem ti: tko se ne rodi nanovo, odozgor, ne može vidjeti kraljevstva Božjega!4 Kaže mu Nikodem: Kako se čovjek može roditi kad je star? Zar može po drugi put ući u utrobu majke svoje i roditi se? 5 Odgovori Isus: Zaista, zaista, kažem ti: ako se tko ne rodi iz vode i Duha, ne može ući u kraljevstvo Božje. 6 Što je od tijela rođeno, tijelo je; i što je od Duha rođeno, duh je. Prihvati ono sto je Isus uradio za tebe i ne zamlacuj se nekakvim stvarima koje radis jer sve sto radis iz nepokajanog i krvlju Isusa poskropljenog srca je necisto.Kompletna promena i stalno uzrastanje u svetosti je uslov a ne predlog Boziji, i samo tako mozemo videti da smo spaseni,tako sto se nesto novo pocelo desavati nesto sto sami nismo mogli ni zeleli da radimo.Mesto da hrlis grehu i zudis za njim, poceces da bezis od njega kao od bolesti, jer greh to i jeste.Zarazna infektivna bolest duse i srca.Cudo od Gospoda koje je pripravio onima koji zavape milost.Spasenje verom u Njegovu zrtvu, posvedoceno Isusovim delima u nasem zivotu.
2 Korin.13.5 Same sebe ispitujte, jeste li u vjeri! Same sebe provjeravajte! Zar ne spoznajete sami sebe: da je Isus Krist u vama? Inače niste pravi.
Ovo nisu reci sa kojima se treba filozofirati i mudrovati, vecnost je u pitanju!!Na kolena i ispitaj se i proveri jos jednom, nemoj se saliti sa Gospodom i Njegovom reci jer vecnost je u pitanju, a On je dao svoga Sina da ti i ja ne bi je provodili u paklu.Ako je dozvolio da Njegov Sin umre na krstu za tebe, zamisli kako ce biti ostar ako se zateknes da si prezreo to sto je uradio za tebe.
Ali ako poslusas Njegov poziv i pokajes On jednostavno resave stvar:
Hagaj 2.19 ima li još žita u žitnici? Ni vinova loza ni smokva, ni mogranj ni maslina nisu rađali! Al' od ovog dana ja ću blagosloviti.
Jednostavno, bez nekvih komplikacija opravdan i blagoslovljen.Isus je platio cenu i On ce te izvesti na put pravednosti.
Neka se ime Isus proslavi medju narodima kroz Njegovu crkvu, kroz one koji su spremni svega da se odreknu radi Njegovog imena.

descriptionNeke istine koje nebi smele da se zaborave. EmptyRe: Neke istine koje nebi smele da se zaborave.

more_horiz
amos je napisao/la:
Nisam znao gde ove reci da smestim pa sam resio ovde na kraju.Verujem da je ovo temelj svih ucenja i da ako zivi u srcu i delima ove reci nije bitno gde ce biti svetlece sjajem Gospoda svima oko sebe i bice dete Bozije bez obzira na okolnosti i pritiske:

Cist-Necist:
Hagaj 2.10 Dvadeset i četvrtoga dana devetoga mjeseca, druge godine kralja Darija, dođe riječ Jahvina preko proroka Hagaja: 11 Ovako govori Jahve nad Vojskama. Pitaj svećenike što kaže Zakon i reci: 12 'Kad bi tko u skutu svoje haljine nosio posvećeno meso, ili bi se skutom dotakao kruha, jela, vina, ulja ili kakve god hrane, bi li to postalo sveto?' Svećenici odgovoriše: Ne! 13 Hagaj dalje upita: Kad bi netko koji se onečistio dodirnuvši mrtvaca dotakao nešto od onoga, bi li to postalo nečisto? Svećenici odgovoriše: Bilo bi nečisto. 14 Onda Hagaj ovako reče: Takav je i ovaj puk, takav je ovaj narod preda mnom - riječ je Jahvina - takvo je svako djelo ruku njihovih, i sve što ovdje prinose: sve je nečisto! 15 A sada, promislite u srcu, od današnjega dana unapredak: Prije negoli se poče stavljati kamen na kamen u Jahvinu Svetištu,


Dok sam razmisljao o Gospodu i Njegovim nacinima i problemima koji muce danasnju crkvu i ljude u svetu, i nacinima kao pribliziti evandjelje, istinu onima koji misle da veruju u Boga, ali ustvari veruju u nekog svog Boga kojeg su sami izmislili, sledeci nekakva pravila koja su sami sebi postavili kao merilo ispravnosti i vrseci te radnje umirujuci svoju savest koju stalno opominje Sveti Duh.Ali hajde da se pozabavimo tim klasicnim izgovorima u svetlu ovog teksta.


1. Postoje ljudi koji misle da obavljajuci nekave radnje kao sto je odlazak u crkvu ili paljenje sveca, ili mozda davanje dobrovoljnog priloga ili cinjenje dobrih dela mogu uciniti da na neki nacin iskupe stanje svog gresnog i pokvarenog srca.Nazalost ovaj tekst gore u 14 stihu kaze da je svaki trud uzaludan jer iako su to po nekakvim pravilima koje su ljudi izmislili dobre, samo po sebi su neciste jer ih prinosi necist covek ili zena.I svaki trud je uzaludan i nepostoji bas nista sto covek moze uciniti da bi promenio svoje gresno stanje niti iskupiti se necim za svoj greh.
2.Postoje ljudi koji su u sluzbi Bogu i koji imaju polozaj u crkvi i koji misle da ce sa tim polozajem i vrseci dobro tu sluzbu pokriti onu pokvarenost i greh koji se nalazi u srcu.Ako budu govorili dobre propovedi, imali dobre dusebriznicke rezultate, posecenost crkve ili mozda jaku sluzbu u ovom svetu u vidu humanitarnih poteza medju ugrozenima.Ali ne idalje sve to sto rade je inficirano onim sto je u srcu i mada dobro izgleda nema nikakvu vrednost pred Bogom i smatra je necistim.
3.Postoje ljudi koji mudroscu i filozofijom pokusavaju da pokriju svoju izopacenu narav, tako da citaju verske knjige, imaju puno znanja, sve sto zamisle i kazu zvuci dobro u usima onih koji ih slusaju.Njihova teologija je besprekorna , njihova mudrost je na ceni.Cak i sama rec Bozija svedoci za tu mudrost da je ispravna.Ali nista, pred Bogom je necista jer je inficirana ambicijom i ponosom, i nepokajanim srcem.I nema nikakvu vrednost u Bozijim ocima.I nemaju oni sami nikakvu korist od toga.
4.Postoje ljudi koji su talentovani u govornistvu i marketingu, i ljudi ih slusaju i zbog toga dolaze u zajednice i crkve i ti ljudi misle da je to pokazatelj da su ispravni pred Bogom, kolicina ljudi koji se obracaju Bogu preko njih.Ali i to je necisto i isprljano zeljom za priznanjima i popularnoscu i tastom slavom medju ljudima, i necisto jer izlazi iz nepokajanog srca.
5.Postoje ljudi koji misle da dodirivanjem „svetih“ predmeta ili prisustvovanjem svetim liturgijama postizu posvecenje.Ilida mozda posecivanjem „svetih“ mesta kretanjem sa svetim ljudima,


Amen

descriptionNeke istine koje nebi smele da se zaborave. EmptyRe: Neke istine koje nebi smele da se zaborave.

more_horiz
Upravu si ali to zna nekolicina koja ovo procita i koja cuje i vidi to u zivotu a takvih je malo pa ja nisam jedan od tih ali to razumem srcem i molim Boga da mi oprosti da i dusa to privoli a onda je sve lako i idi svojim tokom Bog svama!

descriptionNeke istine koje nebi smele da se zaborave. EmptyRe: Neke istine koje nebi smele da se zaborave.

more_horiz
Radite, ali
ne za hranu propadljivu, nego za hranu koja ostaje za život vječni: nju
će vam dati Sin Čovječji jer njega Otac - Bog - opečati." 28 Rekoše mu dakle: "Što nam je činiti da bismo radili djela Božja?" 29 Odgovori im Isus: "Djelo je Božje da vjerujete u onoga kojega je on poslao."

descriptionNeke istine koje nebi smele da se zaborave. EmptyRe: Neke istine koje nebi smele da se zaborave.

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply