Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


pollJeste li biblijski fundamentalist?

Da
3
60%
Ne
2
40%
Ukupno glasova:
5

descriptionBiblijski fundamentalizam EmptyBiblijski fundamentalizam

more_horiz
Što je to biblijski fundamentalizam? O ovoj temi možemo raspravljati ovdje....

descriptionBiblijski fundamentalizam EmptyRe: Biblijski fundamentalizam

more_horiz
Jedan članak o biblijskom fundamentalizmu s katoličkog gledišta.....

Biblijski fundamentalizam

ŠTO JE «FUNDAMENTALIZAM»
Fundamentalizam postaje sve veći problem i, rekao bih, novi problem, osobito za rimokatolike. Vratimo se malo u prošlost. Izraz "fundamentalizam" pojavio se početkom ovoga stoljeća, odmah poslije 1910. U to vrijeme, pod utjecajem biblijske kritike - a rekao sam Vam da ona najčešće označava povijesno-kritičku metodu - došlo je do znakovitog gubitka vjere u nadnaravno u Svetom pismu. Kad netko biblijskim knjigama počne postavljati ista pitanja koja postavlja drugim knjigama, element Božje riječi može biti zasjenjen osobito ako nema čvrste vjere u njezino božansko podrijetlo. U takvoj su situaciji dvojica bogatih Kalifornijaca sponzorirali seriju napisa kojima je bio cilj da brane osnove kršćanske vjere, osobito djevičansko začeće, Isusova čudesa, uskrsnuće, Kristovo božanstvo, postojanje pakla te protudarvinističko stajalište u vezi sa stvaranjem.
Ovo posljednje spominjem kao upozorenje. Dok mi kao katolici dijelimo brigu prvobitnih fundamentalista o bitnim značajkama kršćanske vjere, mi razlikujemo između crkvenog nauka o stvaranju i stajališta o stvaranju koje odbacuje evoluciju. Ovo posljednje ne smatra se bitnom značajkom kršćanske vjere. No, kako je ta reakcija nastala u krugovima protestantizma, nije bilo moguće za obranu stajališta pozivati se primjerice na crkveni nauk ili tradiciju što bi rimokatolici mogli učiniti. Zato je čitav napor bio usmjeren na to da se dokaže vjerski nauk iz Biblije s uvjerenjem kako je čuvanje doslovnog značenje Biblije jedini način na koji se to može učiniti. Počelo se držati da svaki pomak od doslovne povijesnosti svih dijelova Biblije otvara vrata gubitku vjere u njenim temeljima.
Namjeravao sam na to pitanje odgovoriti kratko i zato ne želim ulaziti u iznošenje razlika između fundamentalista i evangelika. Da budemo praktični, ono što Vaše pitanje pretpostavlja i na što ja trebam odgovoriti jest sljedeće: potreba doslovnog čitanja Biblije kao potpora kršćanskom nauku. Slažem se s nekim naglascima fundamentalista, ali se nikako ne slažem s njihovim metodama. Po mom sudu doslovno se čitanje Biblije intelektualno ne može obraniti i posve je nepotrebno za obranu temeljnoga kršćanskog naučavanja.


ZAŠTO FUNDAMENTALISTI SADA POSTAJU SVE VEĆI PROBLEM?

Mislim da je suvremeni fundamentalizam shvaćen kao obrana doslovnog razumijevanja Biblije većim dijelom američki fenomen. Znam da se proširio u druge zemlje, ali Sjedinjene Države - osobito njihov južni dio, glavno su područje iz kojega dobiva snagu. Prije 1960. u toj su zemlji rimokatolici živjeli u velikim gradovima sjevera gdje su često bili u većini. Oni nisu posjećivali protestantske crkve da bi slušali protestantske propovijedi. Stoga ni geografski ni egzistencijalno nisu bili pod utjecajem protestantskog fundamentalizma. Nakon 1960., zbog velikih migracija u "sunčani pojas", katolici su masovno krenuli na jug, jugozapad te na zapadnu obalu. I ondje su se sreli s fundamentalizmom.
Osim toga, to je bio i trenutak velikoga medijskog razvoja te su, i ne ulazeći u protestantske crkve, mogli uključiti radio ili televiziju u području sunčanog pojasa i čuti kako fundamentalisti objašnjavaju Bibliju. Čini mi se da je prije nekoliko godina više od tisuću radiopostaja i nekih 65-70 TV postaja na jugu bilo u rukama biblijskih fundamentalista. To je bilo i vrijeme ulaska katolika u američki javni život. Prije 1960., u izoliranosti koja je značila gotovo vjerski geto, katolici su mogli razvijati duhovnost koja se osnivala na životima svetaca, Nasljeduj Krista te pobožnim spisima Franje Saleškoga i Tereze iz Lisieuxa (prema čemu gajim najveće poštovanje). Ali za većinsku Ameriku Biblija je jedina lingua franca religije - jedini način na koji su vjera, nauk i duhovnost tradicionalno izraženi. Kao naslijeđe elizabetanske i puritanske Engleske mi smo ipak bili protestantska republika u kojoj su katolici bili imigranti ili stranci.
No treba spomenuti i kako pomno izlaganje Biblije nije bio glavni formativni element katoličkoga vjerskog života. Znam da je od obnove liturgije lekcionara koje upotrebljavamo nedjeljom stavljen veći naglasak u naviještanju na Sveto pismo, ali rekao bih da propovijedanje i katehetsko poučavanje još nije pretežno biblijsko. A ipak, Biblija je zanimljiva. Kad je čuju, ona ljude očarava i osvaja. I tako, kad su katolici, početkom 1960-ih na fundamentalističkim medijima slušali tumačenje Biblije, pa čak i kad je ona bila doslovna, to je privuklo njihovu pozornost. Počeli su se pitati: "Zašto to nikad prije nisam čuo?" I to je važno pitanje s kojim se trebamo pozabaviti. Činjenica da su njihovi susjedi na jugu katkad posjećivali tečajeve Biblije ili su u svojim domovima održavali čitanja Biblije također ih je privlačila osobito ako su težili dobrosusjedskim odnosima. No gdje je većina pučanstva fundamentalistički usmjerena, i biblijska čitanja bit će fundamentalistička.
Da bi se suprotstavili takvom snažnom utjecaju, na raspolaganju imamo vrlo malo sredstava. To vrijedi i za većinu protestantskih crkava koje su, u korist fundamentalističkih skupina, izgubile golemi broj vjernika. U području sunčanoga pojasa Katolička je crkva često u manjini; svećenstvo i učitelji nisu biblijski dovoljno obrazovani; nema jačeg katoličkog naglaska u predstavljanju Biblije u medijima. (Mi prikazujemo mise na televiziji, ali inteligentno, suvremeno predstavljanje Biblije s pastoralnim ciljem doista nedostaje. Ne mislim tu na pobožne komentare pojedinih dijelova Biblije.) U sve to svakako su uključeni i drugi činitelji društvene pa čak i političke naravi, ali barem sam pokušao objasniti zašto je zanimanje za biblijske fundamentaliste iznenada postalo važan čimbenik katoličkoga života.

KAKO BISTE SE SUPROTSTAVILI BIBLIJSKOM FUNDAMENTALIZMU?

To je jako velika tema. Mogu samo iznijeti neke sugestije.

1. Ne gubite vrijeme svađajući se s fundamentalistima oko nekih biblijskih tekstova. Ima mnogo važnijih pitanja koja se tiču vjerskih stajališta, kršćanstva te same naravi Biblije.

2. Ne napadajte fundamentaliste kao da su glupani ili neznalice. Biblijski je literalizam često vid samoobrane, čak i kod veoma inteligentnih ljudi koji su se našli u zamci. Oni žele sačuvati vjeru u Boga i to im se čini jedinim načinom. Napad na sebe smatraju napadom na svoju vjeru. Ima fundamentalista koji vrlo dobro poznaju biblijsku arheologiju i jezike. Oni će protiv svakog stajališta koje je suprotno njihovom ponuditi snažne apologetske argumente. Na primjer, tko je protiv evolucije, može tvrditi kako je Bog stvorio svijet s već gotovim fosilima pa su tako fosili dokaz da se evolucija može odbaciti!

3. Ako susretnete uvjerenog fundamentalista, ne pokušavajte ga obratiti previše naglo. Rezultat ne mora biti njegovo pristajanje uz umjerenije kršćansko stajalište, nego potpuni gubitak vjere. Najvažniji cilj nije uništiti fundamentaliste, nego ponuditi onima koje fundamentalizam još nije potpuno obuzeo bogatiju vjeru i inteligentniji prikaz Biblije.

4. Posljednja opaska vodi me do najvažnijeg koraka koji trebamo poduzeti. Bibliju treba predstavljati inteligentno i na nedoslovan način u medijima, crkvama, na tečajevima Biblije itd. Ako se ljudi žele bolje upoznati s Biblijom, a jedini koji im za to nude priliku jesu fundamentalisti, otići će k njima. Po mom mišljenju koliko je god liturgija bogata, koliko je dobar katekizam, kako su veličanstveni primjeri osobne pobožnosti - ako je Biblija izostavljena, stanje je opasno. Osobito je to opasno u Americi gdje je, kako sam već rekao, Biblija lingua franca religije. Ovdje, ako ne znate govoriti biblijski, ne možete govoriti religijski. To je opasno na osobnoj razini jer je privlačnost Biblije tako velika da se ne može, a i ne smije zapostavljati niti bilo čim nadomještati.

5. Katoličkih je svećenika malo i mnogi od njih ne znaju dobro izlagati Bibliju. Istodobno, među laicima postoji veliko zanimanje te bi tu dužnost trebalo njima povjeriti. No njih treba informirati i ta zadaća traži obrazovane ljude koji će ponuditi osnovni nauk. Ako kao Crkva priznajemo da je to veliki problem, tada bismo morali mobilizirati svoje snage kako bismo katolicima ponudili inteligentan biblijski nauk. Tako se neće okretati fundamentalizmu. Mislim da to kao Crkva nismo učinili. Veoma se svjesno nastojimo postaviti prema izazovu pretjeranog liberalizma i sekularizacije. Desničarsku opasnost ne vidimo dovoljno.

6. Ta se opasnost ne odnosi samo na rimokatolike. Nema razloga da se glavne protestantske crkve i rimokatolička ne udruže u zajedničkom cilju inteligentnoga predstavljanja Biblije. Neke su protestantske crkve već razvile odlična pomoćna sredstva za čitanje Biblije. Strah od gubitka rimokatoličkog nauka u slučaju suradnje s protestantima pretjerano je naglašen. Kad bi medijsku suradnju sponzorirali razni crkveni vođe, vjerujem da bi svi shvatili kako je najvažniji problem prenijeti temeljni inteligentan pristup Bibliji koji poštuje kršćanski nauk što ga svi priznajemo.

7. Fundamentalizam prate i neki osobito privlačni elementi. Fundamentalisti često imaju snažan osjećaj zajednice i s ljubavlju se brinu za članove svojih crkvi ili skupina. Moramo biti svjesni da u našim velikim rimokatoličkim župama, koje nedjeljom okupe katkad i više tisuća vjernika, nemamo isti osjećaj zajednice. Možda bi te župe trebalo organizirati u manje skupine. To možda nije toliko potrebno u crkvama velikih gradova u kojima je način života prilično anoniman na svim razinama. Ali u manjim mjestima nećemo uspjeti ako ne mognemo ponuditi isto što i fundamentalisti. Zajednica jest vrijednost. Možda to od njih možemo naučiti.

8. Fundamentalizam često obznanjuje živu ljubav za Isusa. I rimokatolici su to nekad činili u našim pučkim pobožnostima. Možda smo izgubili ponešto od toga duha u hvalevrijednom razvoju liturgijskoga jezika koji je manje emocionalan. Ipak, ljubav prema Isusu znači golemu privlačnost unutar kršćanstva. Kada se ljudi s njom susretnu, ona ih emocionalno prožima, potpuno ih obuzima. Nema nikakva razloga da se ljubav prema Isusu jednakom snagom ne obznanjuje u glavnim crkvama. Isus je Petru, a ne fundamentalistu, triput postavio pitanje: "Voliš li me?" (Iv 21) Ako bismo mi isto zahtijevali za ređenje ili za naviještanje, kao što je to Isus učinio prije nego je svoje ovce povjerio Petru, možda bismo, s jednakom uspjehom kao i fundamentalisti, mogli ljude uvjeriti kako bez ljubavi za Isusa niti djela niti vjera ne predstavljaju cjelovitu sliku kršćanstva.
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply