Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionJiftah EmptyJiftah

more_horiz
Sudac Jiftah se ovako zavjetova ako pobijedi Amonce:

"Ako mi predaš u ruke Amonce, tko prvi iziđe na vrata moje kuće u susret meni kada se budem vraćao kao pobjednik iz boja s Amoncima, bit će Jahvin, i njega ću prinijeti kao paljenicu Suci 11,31

Dalje čitamo: "Kada se Jiftah vratio kući u Mispu, gle, iziđe mu u susret kći plešući uza zvuke bubnjeva. Bijaše mu ona jedinica, osim nje nije imao ni sina ni kćeri. Ugledavši je, razdrije svoje haljine i zakuka: Jao, kćeri moja, u veliku me tugu bacaš! Zar mi baš ti moraš donijeti nesreću! Zavjetovah se Jahvi, i ne mogu zavjeta poreći" Suci 11,34.35

Idemo dalje: "Kada su prošla dva mjeseca, ona se vrati ocu, i on izvrši na njoj zavjet što ga bijaše učinio" Suci 11,39

Da li mislite da je Jiftah žrtvovao svoju kćer Jahvi, a znamo da je to Njemu mrsko, ili je u pitanju nešto drugo?

descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
Odgovor je DA, žrtvovao je Jahvi svoju kćer, ali nije znao gotovo nista
o tom Jahvi. U tome je i bio problem. Tu se može postaviti i pitanje
zašto mu je Jahve dao pobjedu u ratu kad se zakleo na ono što Jahvi
nije po volji!?!

razmislite...

descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
ja mislim da se tu samo radi o tome da je čovjek koji je jak u vjeri spreman žrtvovati sve, a Bog mu je podario pobjedu u ratu sa zlom u sebi


eto onak ...kak veli moj frend ..,šlampava teologija Very Happy

descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
Uh, što mi je teško shvatiti: stari i novi zavjet, žrtvovanje djece Jahvi...mhmpf....uh, neće mozak, zablokiro ko moji windowsi nekad...hmpp

descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
doba sudaca je bilo cudno. jedno od najgorih razdoblja u Izraelu. Kazu neki da je u slicnom razdoblju krscanstvo danas. Tako je i tada svatko radio sto je mislio da je pravo - jer nije bilo kralja u Izraelu. A suci nisu bili poznati po tome da su dobro odrazavali Bozju volju..vidite Samsona...i Jiftaha...

Ali zato jer bio jedan koji je bio poslusan - Samuel...jer on nije isao snagom i macem, vec na drugaciji nacin...

descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
dominik je napisao/la:
doba sudaca je bilo cudno. jedno od najgorih razdoblja u Izraelu. Kazu neki da je u slicnom razdoblju krscanstvo danas. Tako je i tada svatko radio sto je mislio da je pravo - jer nije bilo kralja u Izraelu. A suci nisu bili poznati po tome da su dobro odrazavali Bozju volju..vidite Samsona...i Jiftaha...

Ali zato jer bio jedan koji je bio poslusan - Samuel...jer on nije isao snagom i macem, vec na drugaciji nacin...


Slazem se da je bilo lose razdoblje u Izraelu u vrijeme sudaca, ali ne zbog samih sudaca vec zbog izopacenog i povodljivog naroda. Bilo je i dobrih sudaca, npr nakon sto umriješe Jošua i starješine (josua 24.29-31) narod se okrenu od Boga za drugim bogovima...A svi znamo kakav je bio Jošua.
Dakle ja sam shvatio da je narodu trebao netko tko ce fizicki biti konstantno prisutan da ih vodi, inace su obavezno zastranili.

descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
Noemi je napisao/la:
Uh, što mi je teško shvatiti: stari i novi zavjet, žrtvovanje djece Jahvi...mhmpf....uh, neće mozak, zablokiro ko moji windowsi nekad...hmpp


nije bas jednostavno shvatiti, ali ima objasnjenje:

Jiftah je bio pod utjecajem raznih mnogobožačkih religija (jer suca ne bijaše u to vrijeme u Izraelu), naravno a ponesto je znao i o Jahvi.
Kad je bio pozvan od izraelaca da ih vodi u rat protiv amonaca on se je zakleo Jahvi da ce zrtvovati prvo sto iz njegove kuce iziđe u susret k njemu na povratku iz rata.
Kao sto rekoh on nije znao u potpunosti zakon Jahvin i volju njegovu
pa je postupio prema poganskom običaju žrtvovanja.
U ta vremena kad bi se netko zakleo ili "dao riječ" to bi bilo svetinja (za razliku od ovog današnjeg pokvarenog naraštaja)!
On je naime ispunio svoj zavjet jer mu je Jahve dao pobjedu!
Dokaz da nije znao zakon Jahvin nalazimo u : levitskom zakoniku 27 poglavlju.
Pročitajte prvi dio tog poglavlja i shvatit čete da nije pogriješio kad je dao zavjet Jahvi, već kada ga je krivo izvršio!!!

Sretno

descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
Zanimljiva tema. Iako nemamo čvrstih dokaza za svoj stav, kakakv on bio, evo pokušat ću ukratko objasniti svoje razmišljanje o ovoj temi.

Mislim da se nije radilo o prinošenju ljudske krvne žrtve.
Evo razloga za ovakvo mišljenje:




  • Žrtva
    paljenica. Jiftah obećava Bogu da će prinijeti žrtvu paljenicu, a koja je
    bila strogo određena. Kao žrtva paljenica nije mogla biti prinijeta ni
    nečista životinja, a kamoli ljudsko biće. Dakle, prinošenjem svoje kćeri Jiftah
    ipak ne bi nikako ispunio zavjet.
  • Ne
    postoji negativan komentar. Pisac Knjige Sudaca ne osuđuje Jiftahov
    postupak, ali osuđuje negativne postupke drugih osoba koje su, iskreno
    rečeno, uradile "manji" grijeh od prinošenje djeteta na žrtvu.
  • Božja
    šutnja. Svakako da jedan takav čin nije bio po Božjoj volji i teško da bi
    Bog to prešutno odobrio, tim više što je to trebalo biti učinjeno u
    Njegovo ime. On je upozorio i na pravilne žrtve, ali prinošene bez
    pokajanja, a kamoli ne bi na ovako nešto.
  • Božji
    Sin je trebao biti prva i jedina ljudska osoba prinijeta na žrtvu. Prije Jiftahove
    kćerke, ni Izak nije smio biti prinijet na žrtvu.
  • Bog osuđuje neznabožačke običaje prinošenja ljudskih žrtava drugim bogovima.
    Bilo bi, u najmanju ruku, licemjerno da osuđuje zbog toga druge narode, a
    sam prihvaća takvo djelo.
  • Prinošenje Jiftahove kćeri kao ljudske žrtve, i Božje
    prihvaćanje istoga, bilo bi protivno Božjem karakteru. Iako je u ono vrijeme
    zavjet bilo nešto veoma ozbiljno, od zavjeta se moglo razriješiti ako je zavjet
    bio protivan zakonu (Ponovljeni zakon/5. Mojsijeva 23,18).

    U Izraelu je postojalo zavjetovanje ljudi i to dvije vrste
    zavjeta. Za jednu vrstu zavjeta je bilo propisano davanje dara za Svetište
    (Levitski zakonik 27,2-Cool. U drugoj grupi su bili zavjeti koji se nisu mogli
    otkupiti (Levitski zakonik 27, 1-27). Ovi zavjeti su pripadali Svetištu i
    službi u njemu. Ovakav je bio Anin zavjet za Samuela. Jiftahova kćerka je prema
    tome trebala doživotno služiti u Svetištu. Ona i oplakuje svoje djevojaštvo, a
    ne svoj život. I Jiftahu i njegovoj kćeri je moglo naročito teško pasti
    činjenica da ona sada neće moći roditi djecu, a što je značilo zamiranje Jiftahove
    loze jer nije imao druge djece.

descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
Maran ata, odličan tekst i hvala za svjetlo koje si bacio na ovaj slučaj. Pozdrav.

descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
Hvala Maran ata ,
Pruža nam se prilika bolje se upoznati sa Levitskim zakonom, 3.Mojsijeva..
jer ima veliki značaj za razumjevanje poslanice Hebrejima u kojoj je prikazana i današnja Kristova služba pomirenja u nebeskoj svetinji, u svetinji nad svetinjom..
Grijesi puka su u prenesenom smislu bili prenošeni na svećenika koji je u ulozi posrednika obnašao žrtveni obred.
Svećenik nije mogao biti žrtva za učinjeni grijeh, niti bi svojom žrtvom mogao ispuniti uvjete pomirenja griješnika sa Bogom - jer je i sam bio griješnik.Zato je klao jagnje - besprijekorno, bez mane!; kazna za učinjeni grijeh prenijeta je na nevinu životinju koja je tako postala njegova zamjena ukazujući na savršenu žrtvu -Krista.U krvi žrtve griješnik je mogao vidjeti Kristovu krv koja pere grijehe svijeta..Pogledajmo u Levitski zakon, glavi 14 , 4-8
/uporedi Evanđelje Ivanovo 1,29!/
Čudesni simbol: Živa ptica umočena u krv zaklane ptice i zatim puštena živjeti..Zar nije to predslika Iskupitelja?!Zaklana ptica držana je nad živom vodom - uvijek tekućoj i uvijek spasonosnoj krvi Isusovoj..kao Jagnjeta zaklana od postanja svijeta.Mi imamo slobodu neposrednog pristupa Kristovoj iskupljujućoj krvi, ta je sloboda , bez posredovanja svećenstva najveći dar griješniku..Ispitajmo taj živi put i sjedinimo se sa Iskupiteljem.Pokušajmo bez svećenika, onako kako piše u poslanici Hebrejima..Bog će nas osloboditi predrasuda o posredovanim putevima ka Svetoj krvi..Doživjet ćemo veliko , radosno iskustvo oprosta..

descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
Maran ata je napisao/la:





  • Jiftah obećava Bogu da će prinijeti žrtvu paljenicu, a koja je
    bila strogo određena.



  • Istina je da je paljenica strogo određena, ali ne i da nema alternative.
    Bog se je pobrinuo za to; kao sto rekoh, u lev. zakoniku 27. poglavlje kaze: "otkup zavjetovanih stvari",
    i ta zrtva nije bila ugodna Bogu pa je trebala biti na taj nacin rijesena (ili "otkupljena")

Maran ata je napisao/la:
Ovakav je bio Anin zavjet za Samuela. Jiftahova kćerka je prema
tome trebala doživotno služiti u Svetištu.


Otkud ti pravo ispravljati Bibliju i reci da je Ana ucinila isto sto i Jiftah?
Piše da je Jiftah zavjetovao svoju kcer kao "zrtvu paljenicu" (suci 11.31)
Dok je Ana rekla da ce ga dati Jahvi i da britva nece preci preko njegove glave! (1.samuelova 1.11)
Ana je svoje dijete posvetila Bogu kao nazireja, a Jiftah to nije ucinio.

Maran ata je napisao/la:
Kao žrtva paljenica nije mogla biti prinijeta ni
nečista životinja, a kamoli ljudsko biće


na ovaj komentar cu samo reci da si procitas malo knjige o kraljevima i dnevnike (ljetopise).
Ima jako lijepo opisano sta su radili izraelski kraljevi i kako su oskvrnjivali hram Božji
(+ ćeš naći da piše "kako su radili oci njihovi pa i gore...)
Dakle, ipak su i nečiste životinje i djecu prinosili (najvjerojatnije ne Jahvi) ali drugim bogovima da, i to na istim oltarima.

Maran ata je napisao/la:
ne
postoji negativan komentar. Pisac Knjige Sudaca ne osuđuje Jiftahov
postupak, ali osuđuje negativne postupke drugih osoba koje su, iskreno
rečeno, uradile "manji" grijeh od prinošenje djeteta na žrtvu.


Ne postoji komentar, u pravu si! A zašto bi morao postojati?
(ako sam dobro shvatio ti misliš da je Bog morao nešto odgovoriti riječima Jiftahu na taj zavjet/čin?)
Zašto Hitleru nije odgovorio? Ili zašto meni ne odgovori na moja nedjela? Ili tebi?
Bog je ranije otkrio svoju volju i u tom trenutku očito nije trebalo posebne intervencije od strane Boga.
A što je sa 19. poglavljem sudaca? Gdje je tu Bog? Zašto se ne javlja, zašto ne intervenira?
Ima mnogo slučajeva gdje su ljudi samoinicijativno (katkad i u neznanju) učinili sve i svašta a da to Bogu
nije bilo po volji, no On im se nije objavio. Zar je to bitno?

Maran ata je napisao/la:
U drugoj grupi su bili zavjeti koji se nisu mogli
otkupiti (Levitski zakonik 27, 1-27)


ja baš ne vidim da ovdje piše da se ljudski život ne može otkupiti (ako sam u krivu ispravite me)

Maran ata je napisao/la:
I Jiftahu i njegovoj kćeri je moglo naročito teško pasti
činjenica da ona sada neće moći roditi djecu, a što je značilo zamiranje Jiftahove
loze jer nije imao druge djece.


Da je istina da je Jiftahova kći bila posvećena hramu - ona bi mogla imati djecu i muža!
Kod židova nije bilo celibata (ni opatica ili slicnih stvari).
Na kraju krajeva usporedio si ju sa Samuelom, a Samuel je imao sinove!!!


srecom pise na kraju sudaca 11 poglavlja: "i tako je Jiftahova kci zivjela dugo i sretno i sluzila u hramu..." bas slatko zar ne?

NAKON SVEGA:
-ne hvalim se znanjem, jer ovo nije znanje vec samo moje razmisljanje o ovoj situaciji.
-drugim riječima - večina tvog texta pada u vodu jer to ne mozes potvrditi.
-moj savjet je da se svatko moli prije otvaranja riječi Božje - Biblije i traži Duha Svetoga koji će
ga uvesti u svo znanje, spoznaju i istinu!
-ispričavam se ako sam bilo koga uvrijedio jer mi to nije ni najmanja namjera







descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
na ovaj komentar cu samo reci da si procitas malo knjige o kraljevima i dnevnike (ljetopise).
Ima jako lijepo opisano sta su radili izraelski kraljevi i kako su oskvrnjivali hram Božji
(+ ćeš naći da piše "kako su radili oci njihovi pa i gore...)
Dakle, ipak su i nečiste životinje i djecu prinosili (najvjerojatnije ne Jahvi) ali drugim bogovima da, i to na istim oltarima.



Prijatelju, pa gde pise u tim knjigama da je Bogu bilo milo and drago zbog toga sto je Njegov narod otisao u otpad i na taj nacin prinosio sve i svasta? Drugim recima, Njegov narod Ga je poistovetio sa drugim paganskim bogovima. Gde bi to Bogu bilo drago??

descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
Duže vrijeme nisam bio na forumu, pa tako nisam ni pratio poruke u vezi ove teme. Evo samo malo da se osvrnem na poruku mudrog Salomona i na njegove zaključke.

Ponovit ću ono što sam rekao i u svojoj prethodnoj poruci kako mislim da nemamo nekih čvrstih dokaza ni za jedan stav. Ali, vidim ti nešto jako zagrizo da opravdaš neke svoje objašnjenje.

Tvoja rečenica da moj tekst pada u vodu jer ne mogu ništa potvrditi, također se može primijeniti i na tvoju poruku jer ni ti nisi ništa potvrdio. Zapravo, teško da o toj temi nešto i možemo uzeti zasigurno, pošto nam Biblija ne spominje kako je sve završilo.

U jednoj svojoj prijašnjoj poruci izričito tvrdiš kako Jiftah gotovo ništa nije znao o Jahvi. Da si pročitao cijeli izvještaj o Jitrahu u 11. poglavlju, vidio bi da on pokazuje dobro poznavanje događaja iz Izraelske povijesti, a koja je neodvojiva od direktonog Božjeg vodstva. To mi je dovoljno da bar ostavim otvorenu mogućnost da je Jiftah ipak nešto znao i o tom izraelskom Bogu, a ne da si uzimam toliku slobodu i procjenjujem količinu nečijeg znanja.


U svojoj poruci sam spomenio da ljudske žrtve nisu prihvatljive pravome Bogu, a ti onda nabrajaš kako su se prinosile ljudske žrtve lažnim bogovima. Što pravi Bog ima sa lažnim bogovima? Nećemo ih valjda izjednačavati.


Nabrajaš kako su neki izraelski kraljevi prinosili ljudske žrtvelažnim bogovima. Da, ali u kasnijem periodu kada su potpali pod kult boga Moloha, u čiju su službu prinošene i ljudske žrtve. U Jiftahovo vrijeme je bio snažan utjecaj kulta boga Bala i Astarote, čije službe su bile poznete po seksualnom nemoralu, ali ne i po prinošenju ljudskih žrtava.

Uglavnom, nemamo dokaza ni za jedan stav. Ovo je samo moje mišljenje. Ništa ne tvrdim. Ali mi je teško povjerovati da pravi Bog ćutke prihvaća ljudske žrtve. I nemoj mi opet spominjati Hitlera. Možda bi Bog nešto i rekao za njega, da su se biblijske knjige pisale u to vrijeme.

Eh da, tvrdiš da Bog ti ne odgovara na tvoja nedjela. Ne znam za tebe, ali meni redovito odgovara preko svoje pisane Riječi i preko savjesti.

descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
Evo da malo osvježimo temu.

Sudac Jiftah se ovako zavjetova ako pobijedi Amonce:

"Ako mi predaš u ruke Amonce, tko prvi iziđe na vrata moje kuće u susret meni kada se budem vraćao kao pobjednik iz boja s Amoncima, bit će Jahvin, i njega ću prinijeti kao paljenicu Suci 11,31

Dalje čitamo: "Kada se Jiftah vratio kući u Mispu, gle, iziđe mu u susret kći plešući uza zvuke bubnjeva. Bijaše mu ona jedinica, osim nje nije imao ni sina ni kćeri. Ugledavši je, razdrije svoje haljine i zakuka: Jao, kćeri moja, u veliku me tugu bacaš! Zar mi baš ti moraš donijeti nesreću! Zavjetovah se Jahvi, i ne mogu zavjeta poreći" Suci 11,34.35

Idemo dalje: "Kada su prošla dva mjeseca, ona se vrati ocu, i on izvrši na njoj zavjet što ga bijaše učinio" Suci 11,39

Da li mislite da je Jiftah žrtvovao svoju kćer Jahvi, a znamo da je to Njemu mrsko, ili je u pitanju nešto drugo? Neki komentatori kažu da je njegova kćer ostala djevica, tj. da nije žrtvovana na oltaru. Tako onda Jiftah ostaje bez nasljednika. Što vi mislite o ovom pitanju.
_________________

descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
Krizostom je napisao/la:

Da li mislite da je Jiftah žrtvovao svoju kćer Jahvi, a znamo da je to Njemu mrsko, ili je u pitanju nešto drugo?


Da, naravno da je Jiftah žrtvovao svoju kćer Yahwehu, ali to žrtvovanje ne podrazumeva žrtvovanje života ubijanjem i sl. Cool

descriptionJiftah EmptyRe: Jiftah

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply