Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Biblija ili Kuran

power_settings_newLogin to reply
+39
usamljena
stefani
amos
gane
Gubavac
crusader
otpadnik
ILIJA
Konin
bbgt1987
Magic Master
Medeni
Izrail
tetova
JustMe
Pravednik
Darko
RahatLokum
Sejfudeen
vijesnik
vivi
moki72
cubela
Velikomucenik
Euro
No Nick
Totus Tuus
Ermin
Justin
ziger
laodikejac
Spart
Van_Helsing
Wiklif
Alem
Jasmin(Jason)
Mali princ
dominik
kainos
43 posters

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Jasmin(Jason) je napisao/la:
Na prvom mijestu bih zelio da vam se od srca zahvalim na toplom gostoprimstvu koje ste mi pripremili,a onda da vas sve zajedno pozdravim isto tako od sveg srca!Smile
Imao sam namijeru i ranije da posijetim vas forum,ali su me sprijecile obaveze koje sam imao zadnjih dana.Sada sam hvala Bogu tu,i nadam se da cemo voditi jedan kvalitetan i kulturan vjerski dialog.Navescu jedan ajet iz Kur´ana koji objasnjava kako treba da se zapocne sa vjerskim dialogom sa nemuslimanima- Reci: "O sljedbenici Knjige, dođite da se okupimo oko jedne riječi i nama i vama zajedničke: da se nikome osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne držimo!" Pa ako oni ne pristanu, vi recite: "Budite svjedoci da smo mi muslimani!"(Kur´an 3:64)
Naime procitao sam vase postove i vidim da ste spremili vec dosta pitanja koja se ticu Islama!Nece biti ako Bog da problema da odgovorim na njih,ali bih naglasio da bi se iskljucivo trebali drzati teme koja glasi Biblija ili Kur´an!
Posto sam ja ovdije jedini musliman trenutno a vas je puno vise,ako bi otisli od izvorne teme mene bi cekala "teska sudbina"rofl jer bi me razvukli na sve strane!?
Salim se malo naravno.Hocu reci da mi muslimani smatramo da je na svako pitanje koje se postavi o Islamu potrebno dati,maksimum cinjenica i pojasnjenja,ako se preskoce neki jasni dokazi onda to steti Islamu i ne predstavlja punu sliku istog!Tako da smatram da bi trebali da na ovoj temi iskljucivo vodimo dialog oko ove dvije vjerske knjige Biblije i Kur´ana,pa ako nam bude zanimljivo,mozemo otvoriti i druge teme o Islamu po bilo kojem pitanju!?
Hajde da to ucinimo kvalitetno i da olaksate i meni i sebi!?Krenimo za razgovorom o Bibliji i Kur´anu,koja od ove dvije knjige je Bozija knjiga,kontradiktornosti istih,njihova istorija,njihova autenticnost,cemu poducavaju i sve sto je vezano za njih!
Vidjecete zasigurno da cemo na taj nacin dotaci temelje naseg vjerovanja,nase razlike i upoznati se sa nekim nepobitnim cinjenicama,koje ce biti plod ovog naseg dialoga!
Posto je sada vec prilicno kasno,od sutra ako Bog da krecemo sa nasim dialogom i ne sumnjam da ce nam biti itekako zanimljivo i korisno.
Na samom pocetku bih zamolio sve clanove da moje prisustvo ne smatraju provokatorskim aktom u bilo kojem pogledu,i molim svakog clana ponaosobno da se ne uvrijedi prilikom iznosenja nekih nasih muslimanskih stavova u pogledu vase vjere,a ja sam vec spreman na takav kompromis pod uslovom da sve bude u domenu postenog i kulturnog dialoga,u sta iskreno ne sumnjam niti jednog trenutka!
Mir sa vama(Esellamu Alejkum) i svako dobro,do sutra ako Bog da!cv




Vidim da mnogo voliš Dedata.

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Zahvaljujem na toplim riječima i pozdravima,koje i ja vama od srca šaljem.Smile
Krenimo sa poslom!
Istorija Kur´ana
Mi muslimani(oni koji su pokorni Bogu) vjerujemo da je Kur´an,zadnja Božija objava ili zadnji testament(zavjet),koji je prije više od 1400 godina objavljen od strane Allaha(Boga),posredstvom meleka Ruhull kudusa(Svetog duha) Džibrila(Gabrijela),na srce čovjeka po imenu Muhammed!
Neposredno prije početka Objave, Muhammed a.s. se svakog ramazana povlačio u pećinu Hira na, vrhu brda Nur, samo kilometar udaljenu od njegove kuće. Taj mjesec Muhammed bi proveo u dubokom razmišljanju o stvaranju i smislu svega. Tu je živio skromnim i usamljenim životom. Po povratku u Mekku, prvo bi tavafio Ka'bu a onda išao kući. Prije same Objave počeli su mu dolaziti snovi "jasni kao zora", i što mu se u snu priviđalo, objašnjavalo bi mu se ili ostvarivalo slijedećih dana. Katkada je znao čuti čudne glasove, osvrtao se, kako nikoga nije nalazio čudio se i plašio. Glas nevidljivog javljao se sve češće dok nije poprimio neki smisao. Nekada je Muhammed a. s. čuo glas iz stijena i iz stabla koji ga je zvao po imenu i pozdravljao.

Šest mjeseci prije ramazana 610. godine, Muhammed a.s. je navršio 40 godina i tog ramazana on se po peti put povuče u pećinu Hira. 27. noći ramazana dogodi mu se nešto čudnovato.
Lik sav sazdan od svjetlosti obrati mu se i oslovi ga: "Muhammede, ja sam melek Džibril i donosim ti Allahovu poruku da si izabran za Resulullaha(Božijeg poslanika)." Džibril mi pokaza kako se abdesti i kad sam bio čist naredi mi da učim. Ja mu odgovorih: Ma ene bikarini(Ja ne umijem čitati!). On me obujmi rukama, čvrsto stisnu i ponovo naredi da čitam. Ja ponovih: Ma ene.(Ne umijem!) On me treći put obujmi i najjače stisnu, a onda me pusti i reče: Ikre'(Čitaj-Uči!):
«Čitaj u ime Gospodara tvoga koji stvara, stvara čovjeka od ugruška! Čitaj, plemenit je Gospodar tvoj, Koji poučava peru, Koji čovjeka poučava onome što ne zna.» (El-Alek, 1-5)
Onda je melek nestao.
Prva Objava koja je došla posredstvom Džibrila nema ni svjedoka ni očevidaca, no kasnije je bilo drukčije. Tokom 23 godine koje su slijedile uvijek je određeni, veći ili manji, broj ljudi svjedoka mogao vidjeti šta se događalo.Svi ti mnogobrojni ljudi i žene (svjedoci) u Mekki i Medini posvjedočuju načine Poslanikovog primanja Kur´ana i jamačno da je to najodlučniji faktor da će oni do posljednjeg,prići Poslaniku i prigrliti islam nakon nešto više od dva desetljeća(od 610-632 godine)!
Pročitajte nešto više o Kur´anu na wikipediji-http://bs.wikipedia.org/wiki/Kur%27an
Posebno bih vam preporučio da downloadujete ovu knjigu koja se zove -"Kur´anske Mudžize(čuda) koja je teška samo oko 1.5 mb,a u kojoj se nalaze mnoga naučna otkrića,koja su objavljena u Kur´anu prije 1400 godina,a većina njih su se naučno otkrila tek u skorije vrijeme!Kur´an naravno nije samo naučna knjiga,ali je zaista veliki argument da se svi uvijerimo da je ovo Knjiga koju je mogao objaviti samo naš Gospodar koji je sve savršeno stvorio!Link--http://www.harunyahya.com/other/download/download.php?id=14296
Sakupljanje Kur´ana
Nakon smrti Božijeg poslanika Muhammeda a,s 632.godine,Kur´an nije još bio sakupljen u jednu knjigu(Musaf na arapskom)jer je bio pisan po kožicama,kostima itd.. Naime u to vrijeme je bilo preko stotinu hafiza(ljudi koji Kur´an znaju napamet),i oni su bili svjedoci kada su se sakupili svi dijelovi Kur´ana ,da je on kompletan!
To je ustvari bila komisija ljudi koji su potvrdili da je Kur´an kompletno sakupljen i da mu ništa ne izostaje.
Nakon Poslanikove smrti, halifa Alija as, Bog bio zadovoljan njime, koji je prema Poslanikovoj naredbi poučavao ljude Kur'anu u svojoj kući počeo je sakupljati Kur'an u Mushaf (knjižnu zbirku) prema redoslijedu kako je on objavljivan. Nije prošlo ni šest mjeseci od Poslanikove smrti a imam Alija as je završio sakupljanje Kur'ana u cijelosti i dao ga na korištenje ljudima .
Godinu dana nakon Poslanikove smrti izbio je rat na Jemami u kome je poginulo sedamdeset hafiza(učača napamet) pa je tadašnji hilafet razmišljao da sakupi sure i ajeta u jednu knjigu bojeći se izbijanja drugog rata, nestanka hafiza i odlaska Kur'ana sa njihovom smrću.
Hilafet je naredio da se svi hafizi, Poslanikovi drugovi, okupe pod rukovodstvom Zejd bin Sabita i sakupe Kur'an sa ploča, palmove kore i plećnih kostiju koje su bile čuvane u Poslanikovoj kući i kod drugih ashaba. Kada je sakupljenje bilo završeno prepisali su nekoliko primjeraka i razaslali ih po islamskim pokrajinama.
Nakon izvjesnog vremena treći halifa Osman uočio je da Kur'anu prijeti iskrivljavanje i mijenjanje iz nehata prilikom prepisivanja pa je naredio petorici ashaba, među njima je bio i Zejd bin Sabit, da uzmu Hafsin Mushaf, koji je bio prvi primjerak Ebu Bekra, i prema njemu prepisuju. Takodjer je naredio da se svi primjerci Kur'ana iz muslimanskih gradova vrate u Medinu i budu spaljeni.
Napisano je pet primjeraka Kur'ana. Jedan primjerak je ostavljen u Medini, jedan je poslat u Mekku, jedan u Šam, jedan u Kufu i jedan u Basri. Tvrdi se daje osim ovih pet primjeraka po jedan poslat u Jemen i Bahrejn. Ovaj prvi primjerak je poznat pod imenom "Mushaf vodič" i svi kasniji primjerci Kur'ana prepisivani su na osnovu njega.
Izmedju ovih primjeraka i Mushafa koji je zapisan po naredbi prvog halife ne postoje razlike izuzev u jednoj stvari, a to je: u Mushafu prvog halife sura Et-Tewbe nalazila se izmedju sura "sure od stotinu ajeta", a sura "El-Enfai" nalazila se izmedju "medjusobno sličnih sura". U "Mushafu vodiču" sure "El-Enfal i "Et-Tewbe" smještene su na jednom mjestu izmedju sura El-A'raf i "Junus".
Od tada Kur´an je ostao nepromijenjen do dana današnjeg!Kur´an za razliku od Biblije nema različitih verzija osim jedne jedine,koja je tada sabrana u Musaf(knjigu)!Kur´an može imati samo različite prevode koji su stvar prevodilaca,koji ih prevode na svoje jezike,ali on nema druge verzije,niti je doživio nadopunjavanja i oduzimanja,i čist je od svakog iskrivljenja!
Muslimani imaju više načina kojim mogu dokazati da je Kur´an Allahovo (Božije)dijelo,i da je neiskvaren za razliku od drugih vjerskih knjiga,a jedan od tih dokaza su;matematičke formule koje se nalaze u njemu,naučna saznanja,ljepota i stil govora,potvrda prijašnjih Poslanika,veličanje samo jednog Boga,i uvid u svoj orginal koji je star 1400 godina i koji je dan danas nedokinut od ljudske ruke!
Nadam se da sam u jednoj kratkoj formi objasnio osnovne stvari naše svete knjige koja se zove Kur´an!?
Očekujem da čujem vaše komentare,pa da pređemo sa izlaganjem o vašoj vjerskoj knjizi,a poslije toga na njihovo međusobno poređenje!?
Puno pozdrava i svako dobro do slijedećeg javljanja!Smile

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Alem__
Vidim da mnogo voliš Dedata.

Poštujem i cijenim ovog velikog islamskog šejha,koji je bio i veliki islamski misionar sa još većim uspijehom!
Njegovo veliko znanje i intelegencija sa kojom je bio obdaren od Boga,rezultirala je da se islam upozna na najljepsi i najkraći mogući način!Isto tako zahvaljujući njegovim mnogobrojnim debatama sa kršćanima i drugim vjerskim učenjacima,više hiljada nemuslimana je se preobratilo iz drugih religija u islam!
Upravo sam pomislio,pošto si me posijetio na njega,da nebi bilo loše da stavim ovdije link na kojem možete pogledati debatu između njega i jednog kršćanskog pastora!?Tema se upravo tiče ove naše a glasi-"Da li je Biblija istinska riječ Božija?"
Debata jeste velika i teška je 281 mb,ali je zaista vrijedi pogledati ako imate jaču konekciju i možete to skinuti!Ja ću postaviti link i volio bih ako je neko pogleda da iznese svoj komentar na to!
Da li je Biblija istinska riječ Božija?1.dio Link-- http://www.ummet.at/html/joomla/index.php?option=com_remository&Itemid=28&func=select&id=31
Da li je Biblija istinska riječ Božija?2.dio Link--http://www.ummet.at/html/joomla/index.php?option=com
_remository&Itemid=28&func=select&id=32
Da li je Isus(Isa a,s)bog? Link--http://www.ummet.at/html/joomla/index.php?option=com_remository&Itemid=28&func=select&id=30
Svaka od ovih video debata je teška oko 230-280 mb,ali zaista vrijedi da se pogleda ovako nešto!
Zahvaljujući ovakvim debatama koje je vodio šejh Ahmed Deedat mnogo kršćana se preobratilo na islam,tako da bih preporučio svakome od vas ko je u mogućnosti da pogleda ove debate,i da se upozna sa stavovima islamskih teologa po pitanju kršćanskog vjerovanja!
Ako pak neko od vas to i učini radovalo bi me da to zajedno prokomentarišemo!Pozdrav i svako dobro.Smile

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Prijatelju Jasone, vrlo rado ćemo se pridružiti dijalogu ali ako može da preskočim one silne megabajte Rolling Eyes

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Ma gdje si bolan Jasmine Very Happy . Drago nam je da si snama!

Sto se tice istinitosti Biblije to ti sam Kur`an potvrduje:

"Reci: Ko je neprijatelj Džibrilu? - a on, Allahovom
voljom, tebi stavlja na srce Kur'an- koji potvrđuje da su i prijašnje Objave istinite - kao putokaz i radosnu vijest vjernicima".( Kur'an 2,97.)


"Mi smo objavili Tevrat u kome je uputstvo i
svjetlo. Po njemu su Jevrejima sudili vjerovesnici, koji su bili Allahu
poslušni i čestiti ljudi, i učeni, od kojih je traženo da čuvaju Allahovu
Knjigu, i oni su nad njom bdjeli. Zato se, kada budete sudili, ne bojte ljudi, već se bojte Mene, i ne zamjenjujte riječi Moje za nešto što malo vrijedi! A oni koji ne sude prema onome što je Allah objavio, oni su pravi nevjernici... Poslije njih poslali smo Isaa, sina Merjemina, koji je priznavao Tevrat prije Njega objavljen, a Njemu smo dali Indžil, u kome je bilo uputstvo i svijetlo, i da potvrdi Tevrat prije Njega objavljen, u kome je također bilo uputstvo i pouka
onima koji su se Allaha bojali,... A tebi objavljujemo Knjigu, samu Istinu, da potvrdi Knjige prije Nje objavljene i da nad Njima bdi. I ti im sudi prema onome što Allah objavljuje i ne povodi se za prohtjevima njihovim, i ne odstupaj od Istine koja ti dolazi; ... Allahu ćete se svi vratiti, pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili obavijestiti." (Kur'an 5,44-48.)


Sto vise Kuran poziva na poslusnost prema Bibliji:

"O sljedbenici Knjige, vi niste nikakve vjere ako se
ne budete pridržavali Tevrata i Indžila, i onoga što vam objavljuje Gospodar vaš. A to što ti objavljuje Gospodar tvoj pojačaće, uistinu, kod mnogih od njih nepokornost i nevjerovanje, ali ti ne izgaraj zbog naro­da koji neće da vjeruje." (Kur'an 5,68.)


Izraz "Sljedbenici Knjige" se, od nastanka Kur’ana, može odnositi na sve tri velike religije: judaizam, hrišćanstvo i islam. Kur'an izričito potvrđuje pret­hodne Objave (Knjige - Tevrat i Indžil). Štaviše, ničim ne nagovještava da će autentičnost tih Svetih Objava biti narušena. Allah nad Njima bdije. Ko može promijeniti ili skloniti ono što je Bog uspostavio? Niko. To ne znači da neki nisu pokušavali. Neki to i dan-danas čine. Božije Objave su zloupotrebljavane, pogrešno tumačene; Istina zapisana u Njima se skrivala. To su činili oni koji su bili protivnici vjere -
ateistički filozofi, kao i oni koji su tvrdili da su vjernici - Jevreji,
hrišćani, muslimani. Sigurno je da su mnogi to činili nesvjesno, čak i iz
dobrih namjera, ali mnogi su to činili svjesno, tendenciozno i vrlo perfidno. Nažalost, u tome su "majstori" bili baš oni od kojih se to najmanje moglo
očekivati - duhovne vođe. U muslimanskom svijetu raširena je teorija da je Biblija, zbog pojave Muhameda, falsifikovana od strane Jevreja i hrišćana da
bi, navodno, sklonili ili izmijenili tekstove koji nagovještavaju Muhameda i
islam. Čitao sam neka takva djela i zaista sam se zaprepastio kakve se sve
teorije provlače, pa i same laži koriste, da bi se prema tim Božijim Objavama
izazvala odbojnost. Bez obzira što Kur'an takvo učenje ne podržava, cilj je
postignut. Mnogi muslimani kao da su zaslijepljeni i ne vide što jasno piše u
Kur'anu u vezi s prethodnim Objavama. Većina njih ima averziju prema Bibliji (u to sam se, nažalost, i sam uvjerio).

Da je falsifikovanje bilo prosto nemoguće, govori i
činjenica da, od VII vijeka naovamo, u podijeljenim i neprijateljski
nastrojenim hrišćanskim državama, čak i da je neko htio, ne bi uspio da
postigne opšti konsenzus, pogotovo ne s Jevrejima, da cijelu Bibliju
falsifikuje. To je nemoguće i zbog mnogih proročanstava iz Starog i Novog
Zavjeta koja tek treba da se ostvare. Ona govore o posljednjim događajima
ljudske istorije preko kojih Bog želi da upozori i pripremi čovječanstvo za ono
što ga čeka. Zar bi Bog dozvolio da ljudi to falsifikuju i onemoguće Ga u
Njegovim namjerama. Nikako! Besmisleno je dovoditi u pitanje Božiju moć i
mudrost. Tendencija da učenje i duhovnost muslimana budu autentični i da se razlikuju od učenja i duhovnosti judeo-hrišćanske tradicije, odvela ih je u
drugu krajnost i stvorila averziju prema prethodnim Božijim Objavama. Tome su si­gurno doprinijeli i mno­­gi sukobi, mržnja i ratovi između muslimana i
hrišćana, i Jevreja i muslimana. Taj antagonizam traje i dan-danas. Ponos i
zavist, mržnja i netrpeljivost, zamračile su um, i jednih, i drugih, i trećih,
da ne shvataju da je Bog jedan, prava religija jedna i jedan put povratka Bogu.Utješne su riječi iz Kur'ana:
"...Allahu će
se svi vratiti, pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili
obavijestiti." (5,48.)


Doći će vrijeme, i već je došlo, kada će mnogi iskreni
obožavaoci Boga, iz svih konfesija, prepoznati i shvatiti da se Bog otkriva u
kontinui­tetu i da sve što je objavio i dao da se zapiše preko svojih proroka
jeste vjerodostojan putokaz ka upoznavanju i ostvarivanju zajednicu s Njim. Prava vjera i pobožnost vrijede jedino na temelju Božijih Otkrivenja - Objava. Sve ostalo mogu biti zamke ili obmane koje će sotona, otvoreni neprijatelj Boga i ljudi, iskoristiti da bi nas upropastio. Grdno ćemo biti prevareni ako umjesto s "Izvora" pijemo na "zamu­ćenom." Zato ovo poglavlje zavr­ša­vamo porukom iz Kur'ana:
"Riječi Gospodara tvojega su vrhunac Istine i Pra­vde;
Njegove riječi niko ne može promijeniti i On sve čuje i sve zna." (Kur'an 6,115.)

Exclamation Citirao sam iz Knjige "Na Pravom Putu". Mozes je skinuti na sljedecoj Internet adresi:
http://www.svetlostistine.org/Knjige/NaPravomPutu/Sadrzaj.htm

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Pozdrav Jasone,


Nas na ovom forumu, ima mnogo koji drugacije vidimo neke stvari o kojima se pise. Pa dodje tu i do nekih reci koje manje vise izgledaju kao zelja da se povrede verska osecanja, i tako to.

Pa se ljudi nadju uvredjeni.

Ali nije tako, samo su pitanja takva i ona izazivaju reakcije. Mozda tebi ovo moje pitanje bude neugodno. Pa te molim, da ga ne uzimas previse srcu, jer ja samo zelim da razgovaramo i cujem tvoje misljenje.

Citao sam kuran. Ujedno, da ti kazem to, ja sam propovedao u jednom gradu muslimanima Jevandjelje i neki su se obratili u hriscanstvo.

Pa me zivo interesuje, zasto Kuran uci u prvo vreme o Suboti kao danu odmora, i naglasava potrebu njegovog svetkovanja, sto je u skladu sa Starim Zavetom, kao i sa Novim.
Zbog cega se onda prelazi na svetkovanje, ili prihvatanje Petka kao dana koji se svetkuje?

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Noemi__
Prijatelju Jasone, vrlo rado ćemo se pridružiti dijalogu ali ako može da preskočim one silne megabajte
Naravno Noemi,svakako mi ćemo nastaviti debatu bez obzira na one filmove koje sam ja postavio!
Mislio sam da bi bilo odlično da se pogleda onome ko to sebi želi priuštiti,a bez obzira na te filmove i na onu knjigu,mi ćemo ako Bog da kvalitetno nastaviti sa dialogom na ovom polju!
Pozdrav i svako dobro.Smile

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Može ,Jasone, ja sam te izmolila od Boga. Very Happy

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Wiklif__
Sto se tice istinitosti Biblije to ti sam Kur`an potvrduje:

"Reci: Ko je neprijatelj Džibrilu? - a on, Allahovom
voljom, tebi stavlja na srce Kur'an- koji potvrđuje da su i prijašnje Objave istinite - kao putokaz i radosnu vijest vjernicima".( Kur'an 2,97.)

"Mi smo objavili Tevrat u kome je uputstvo i
svjetlo. Po njemu su Jevrejima sudili vjerovesnici, koji su bili Allahu
poslušni i čestiti ljudi, i učeni, od kojih je traženo da čuvaju Allahovu
Knjigu, i oni su nad njom bdjeli. Zato se, kada budete sudili, ne bojte ljudi, već se bojte Mene, i ne zamjenjujte riječi Moje za nešto što malo vrijedi! A oni koji ne sude prema onome što je Allah objavio, oni su pravi nevjernici... Poslije njih poslali smo Isaa, sina Merjemina, koji je priznavao Tevrat prije Njega objavljen, a Njemu smo dali Indžil, u kome je bilo uputstvo i svijetlo, i da potvrdi Tevrat prije Njega objavljen, u kome je također bilo uputstvo i pouka
onima koji su se Allaha bojali,... A tebi objavljujemo Knjigu, samu Istinu, da potvrdi Knjige prije Nje objavljene i da nad Njima bdi. I ti im sudi prema onome što Allah objavljuje i ne povodi se za prohtjevima njihovim, i ne odstupaj od Istine koja ti dolazi; ... Allahu ćete se svi vratiti, pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili obavijestiti." (Kur'an 5,44-48.)
Kao prvo pogledajmo kako ti ajeti glase po Mustafi Mlivi koji je na najbolji način preveo K´uran na naš jezik!
Reci: "Ko je neprijatelj Džibrilu?" Pa uistinu on ga spušta na srce tvoje, s dozvolom Allahovom, potvrdujuci ono ispred njega, i Uputu i radosnu vijest vjernicima.(2:97 Mlivo prevod)
Ovdije se jasno govori da se prijašnje objave priznaju i nagovještavaju da su bile zaista od Boga poslate-ali ne i da se nisu iskrivile u određenoj fazi!
Pogledajmo jasne ajete u Kur´anu koji govore o iskrivljenju koje su napravili "sljedbenici knjige"!
Zato teško onima koji pišu knjigu rukama svojim, pa kažu: "Ovo je od Allaha", da bi stekli time cijenu malu. Pa teško njima zbog onog šta pišu ruke njihove, i teško njima zbog onog šta zaraduju!(2:79)


I kad je uzeo Allah zavjet onih kojima je data Knjiga: "Sigurno cete je objašnjavati ljudima, i necete je skrivati?" - pa su je odbacili za leda svoja i postigli njome cijenu malu; ta loše je ono šta kupuju!(3:187)

A da sljedbenici Knjige5:65 vjeruju i boje se (Allaha), sigurno bismo im pokrili loša djela njihova i sigurno bismo ih uveli u bašce uživanja.(5:65-67)

Pa zar žudite da vam vjeruju, a vec je grupa njih slušala Rijec Allahovu, zatim su je iskrivljavali nakon što bi je shvatili, a oni znaju.(2:75)

I od onih koji govore: "Uistinu, mi smo kršcani."5:14a Uzeli smo zavjet njihov, pa su zaboravili dio onog cim su opominjani, te smo podstakli medu njima neprijateljstvo i mržnju do Dana kijameta.5:14b A obavijestice ih Allah o onom šta su radili.(5:14)

Izraz "Sljedbenici Knjige" se, od nastanka Kur’ana, može odnositi na sve tri velike religije: judaizam, hrišćanstvo i islam.
Greška jer se upravo izraz "Sljedbenici knjige" isključivo odnosi na jevreje i kršćane!Autor ove knjige nije nikakav pozvalac na ovom polju,jer to se da lako primijetiti.Uvjeriću te u to i u nastavku!
Kur'an izričito potvrđuje pret­hodne Objave (Knjige - Tevrat i Indžil). Štaviše, ničim ne nagovještava da će autentičnost tih Svetih Objava biti narušena.
Kur´an potvrđuje da su objavljene prijašnje objave,ali i jasno ukazuje da su se određeni dijelovi iskrivili,kao što sam već i naveo u onim jasnim ajetima!
Tako da autor ovog dijela očito nije čitao čitav Kur´an ili ga nije shvatio na pravi način!?
U muslimanskom svijetu raširena je teorija da je Biblija, zbog pojave Muhameda, falsifikovana od strane Jevreja i hrišćana da
bi, navodno, sklonili ili izmijenili tekstove koji nagovještavaju Muhameda i
islam. Čitao sam neka takva djela i zaista sam se zaprepastio kakve se sve
teorije provlače, pa i same laži koriste, da bi se prema tim Božijim Objavama
izazvala odbojnost. Bez obzira što Kur'an takvo učenje ne podržava, cilj je
postignut. Mnogi muslimani kao da su zaslijepljeni i ne vide što jasno piše u
Kur'anu u vezi s prethodnim Objavama. Većina njih ima averziju prema Bibliji (u to sam se, nažalost, i sam uvjerio).

Da je falsifikovanje bilo prosto nemoguće, govori i
činjenica da, od VII vijeka naovamo, u podijeljenim i neprijateljski
nastrojenim hrišćanskim državama, čak i da je neko htio, ne bi uspio da
postigne opšti konsenzus, pogotovo ne s Jevrejima, da cijelu Bibliju
falsifikuje.

Zastanimo ovdije na ovom tekstu i ponovo ga lagano isčitajmo!
Autor ovog dijela ne navodi opšti i većinski stav islamskog svijeta,nego samo pojedinih malih skupina u islamu!Zašto?
Pa zato što mi muslimani vjerujemo da je Biblija iskrivljena i prije 7.vjeka u određenim formama,a da se od 7.vjeka isključivo krivo prevode određene riječi kao što su Periklitos koji jasno označava Muhammeda a.s!
Ako uzmemo istorijske činjenice da Evanđelja nemaju uvid u svoj orginal iz vremena samog Isusa,i da najstarija u kojih imamo uvid, potiču tek 250..tak godina nakon njega,onda moramo priznati da niko nema prava da kaže da je Isus zaista pravo lice kako je opisano u današnjem kanonu!?
Mnoge stvari kao samo trojstvo su plod generacija iza njega,ili proglašavanje i izjednačavanje Isusa sa Bogom ili Božijim sinom,je plod koncila i njihovih zasupnika!
Mi imamo argumente za ovaj stav i ja ću ih ako Bog da navesti u svojim slijedećim postovima,jer tiče se ove teme!
Nadam se da sam ti obijasnio neke stvari,a ako te još nešto interesuje pitaj!Pozdrav i svako dobro.Smile

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Jevrejin___
Pozdrav Jasone,
Veliki pozdrav i tebi Jevrejin!Smile
Nas na ovom forumu, ima mnogo koji drugacije vidimo neke stvari o kojima se pise. Pa dodje tu i do nekih reci koje manje vise izgledaju kao zelja da se povrede verska osecanja, i tako to.

Pa se ljudi nadju uvredjeni.

Ali nije tako, samo su pitanja takva i ona izazivaju reakcije. Mozda tebi ovo moje pitanje bude neugodno. Pa te molim, da ga ne uzimas previse srcu, jer ja samo zelim da razgovaramo i cujem tvoje misljenje.
Nema potrebe da se neko uvrijedi,sve dok na ovako lijep i kulturan način komuniciramo!
Naime upravu si,i nažalost mnogi ljudi se uvrijede,jer očito ne mogu podnijeti tuđe mišljenje,ali ja bih apelirao na takve da se ne vrijeđaju,jer zaista mi samo ovdije razmijenjujemo svoja mišljenja i nadopunjujemo se vjerskim znanjem!
Zato smatram da na lijep način možemo voditi ovaj vjerski dialog!Tako da Jevrejin slobodno otpočni sa svim pitanjima koja te interesuju na ovom polju,jer meni to nikada nisu bile uvrede.Very Happy
Pa me zivo interesuje, zasto Kuran uci u prvo vreme o Suboti kao danu odmora, i naglasava potrebu njegovog svetkovanja, sto je u skladu sa Starim Zavetom, kao i sa Novim.
Zbog cega se onda prelazi na svetkovanje, ili prihvatanje Petka kao dana koji se svetkuje?
Ovo je jedno opsežno pitanje,i na osnovu njega bi se mogla otvoriti čitava tema ,i pričati dan i noć!
Ali iako se ne tiče teme Biblija ili Kur´an(bar ne u pravoj formi) ja ću ti dati jedan kraći odgovor ove prilike ,a ako ti nebude dovoljan možemo na temi Islam nastaviti o istoj!
Naime po Starom zavjetu i po Kur´anu "sabat" je propisan samo onim jevrejima koji su slijedili Mojsijev (Musa a.s) zakon!
Dokaz za to je da nijedan Božiji poslanik prije Mojsija a.s nije slijedio sabat!Niti Abraham(Ibrahima a.s) niti Noa(Nuh a.s) niti bilo ko drugi od prijašnjih Poslanika.Kažemo svima onima koji tvrde drugačije,-;Dajte nam samo jedan dokaz za to što tvrdite!?
Ako uzmemo u obzir da je tada postojalo o onih skupina jevreja koje nisu poštovale sabat,onda su jasni slijedeći Kur´anski ajet koji govori o tome-
Sebt(sabat) je odreden samo onima koji su se razilazili o njemu. A uistinu, Gospodar tvoj ce presuditi medu njima na Dan kijameta o onome u cemu su se razilazili.(16:124)

Naime sabat je bio jedna vrsta zavjeta i iskušenja koje je Bog naredio jevrejskom narodu u doba Mojsija a,s!
Prema tome jasno se vidi u gore spomenutom ajetu da nama muslimanima nije naređen sabat,jer mi smo bliži po običaju i zakonu koji je slijedio Ibrahim a,s(Abraham) kao sunećenje, kurban bajram itd..
Zatim smo tebi objavili: "Slijedi millet Ibrahima hanife"; a nije bio od mušrika.(16:123)

Pogledajmo kako je Bog sklopio zavjet i naredio zakon sabata jevrejim u Kur´anu!
I uzdigosmo iznad njih brdo, zbog zavjeta njihovog, i rekosmo im: "Udite na kapiju sa sedždom!",i rekosmo im: "Ne kršite sebt(sabat)!" I uzesmo od njih zavjet cvrst.(4:154)
Ovo je jasan dokaz da je to bio zakon koji je Bog naredio jevrejima (i samo njima),i uzeo od njih jasan zavjet!
Naime svaki ummet(zajednica) je imala svoj običaj i o tome se jasno govori u Kur´anu pa pogledajmo i te stihove!
Svakom ummetu(zajednici) smo načinili obred kojeg oni obavljaju, zato neka oni nikako ne raspravljaju s tobom o odredbi, a pozivaj Gospodaru svom. Uistinu, ti si na Uputi pravoj.(22:67)
Neki ljudi misle da na ovaj način Bog mijenja opšte zakone,ali oni ne shvataju da to nije mijenjanje opšteg zakona i njegove srži!
Ta srž je naime Bozija jednoća (monoteizam) i Bog ga nikad nije mijenjao,različite obrede i običaje jeste određivao onako kako je On želio i kome je želio!Tako da nema smisla miješati opštu srž Božijeg monoteizma,i određene obrede koji ne narušavaju niti na jedan način Božiju jednoću(Tewhid)!Dokaz da je Bog davao različite obrede i zakone vidimo u slijedećem Kur´anskom ajetu;
A da je htio Allah, sigurno bi vas ucinio ummom(zajednicom) jednom. Medutim, (hoce) da vas iskuša u onom šta vam je dao. Zato se natjecite u dobrim djelima. Allahu je povratak svih vas, pa ce vas obavijestiti o onom u cemu ste se razilazili.5:48

Prema tome obredi su zavisili od same Božije volje za određeni narod u određeno vrijeme,i danas jasno vidimo da je se to i ostvarilo!Jer ako uzmemo primijer za prijašnje Božije poslanike,i pročitamo u starom zavjetu da Nuh a.s (Noa) nije poštovao sabat niti da mu je bilo naređeno kao ni Ibrahimu a.s(Abrahamu),onda se uvjeravamo da je ovaj Allahov ajet u Kur´anu potpuno ispravan-zar ne?
Prema tome sabat sa nama muslimanima i ummetom (zajednicom) Muhammedovom a.s nema nikakve veze!Isto tako Petak nije zamijenjen sabatom,i nema nikakve veze sa sabatom!.Čak što više sabat uopšte ne označava dan subotu(jer ta riječ ne vuče njen korijen) nego sedmi dan u sedmici!U jevrejskom kalendaru taj sedmi dan nije uvjek subota!?
Muslimani poštuju petak jer se po našem vjerovanju u Petak rodio Adem a.s(Adam),na taj dan je izbačen iz dzeneta(raja),i po mnogim predanjima i hadisima u Petak će nastupiti Kijametski dan(Smak svijeta),a Bog najbolje zna!
Eto ukratko sam ti pokušao pojasniti da nama muslimanima nije naređen sabat,niti je to bilo naređeno bilo kojem narodu prije jevreja i Mojsija a.s!
Na ovu temu oko sabata lično se može mnogo više komentarisati,ali smatram da bi to bila neka druga tema priznaćeš!
Volio bih da te pitam jednu stvar ali da te prije toga zamolim da se ne nađeš uvrijeđen!?
Naime interesuje me kako jedan misionar koji "prevodi" druge u svoju vjeru,a u ovom slučaju muslimane,može prevesti nekog iz islama(u ovom slučaju) a ne znati čemu islam uči i ne poznavati osnovne stvari i temelje Kur´ana i islama!??
Molim te da se ne nađeš uvrijeđen,ali me strašno interesuje ko bi to mogao da pređe na kršćanstvo ako ga neko ubijeđuje da njegova vjera nije ispravna,a taj koji ga poziva (u ovom slučaju ti) ne poznaje njegovu vjeru u dubini!?Naime naši misionari moraju odlično poznavat vjeru onih koje misle pozvati u islam,i biti spremni da argumentima obore vjerski stav istih na svakom polju!Vidim da ti nisi upućen u mijeri u kojoj bi trebao biti u Kur´an,ili blaže rečeno nisi dovoljno izučavao pa su ti neke stvari nejasne,kao što je slučaj sabata.Izgleda da si mislio da Kur´an i nama muslimanima naređuje sabat!?
Želim ti svako dobro i ako te još nešto bude interesovalo tu sam!
P.S Molim te da ne uzmeš moje pitanje kao provokaciju,ali to mi nikako nije jasno!
Pozdrav.Smile

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Pozdrav Jason....evo što mi je jedan član s frouma islambosna ba. pod nickom jahja pisao kad je čuo da ja svjetkujem subotu, njegov citat...

"Joshua, eto, jedan koji ne radi subotom!
Subota je po starom kalendaru bila sedmi dan, neradni dan!
U cemu je svetost subote?
Mislim da se odnosi na ODMOR onima koje drugi opterecuju poslom! Da nije bilo tog dana, izrabljavinaje ljudi i zivotinja bi islo u nedogled!

Kako je doslo da se ne radi nedeljom? Iz inata zidovima koji JESU osudili Isusa!
Cine necovjestva, a to ce ih skupo kostati. Ovo ne kazem bez razloga:
pogledajte pazljivije Bibilju, pa cete vidjeti bezbroj puta ponovljene
Bozje prijetnje, pa i neupitna stradanja zidova! Samo su oni "narod
tvrde sije", i nece se smiriti dok ne dobiju punu cijenu.
Onda su se pojavili muslimani, i uzeli petak, kao poseban dan.
Mozda iz inata zidovima radi Isusa, ali i iz inata prema krscanima, jer
ukoliko su zidovi napravili gresku s ponizvanjem Isusa, krscani su
uvrijedili Boga izjednacavanjem Isusa s Bogom, ili pak smatranjem Isusa
samim Bogom!
U Kur`anu na jednom mjestu stoji da su kaznjeni "oni koji su se ogrijesili o subotu".
Bez obzira kako to ko posmatrao, ja se zaista trudim (a i posao mi ide na ruku) da ne radim subotom.
Ne bih se usudio izazivati Boga, pa cak i ako mi okruzenje kaze da je to
drugacije, ja mislim da je IPAK bolje ovako. Nisam se ni o koga
ogrijesio, a izbjegavam svaku mogucu gresku (koliko ja mogu i znam,
koliko mi i drugi kazu i uvjerim se da je istina!)".

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Krizostom__
"Joshua, eto, jedan koji ne radi subotom!
Subota je po starom kalendaru bila sedmi dan, neradni dan!
U cemu je svetost subote?
Mislim
da se odnosi na ODMOR onima koje drugi opterecuju poslom! Da nije bilo
tog dana, izrabljavinaje ljudi i zivotinja bi islo u nedogled!

Kako je doslo da se ne radi nedeljom? Iz inata zidovima koji JESU osudili Isusa!
Cine
necovjestva, a to ce ih skupo kostati. Ovo ne kazem bez razloga:
pogledajte pazljivije Bibilju, pa cete vidjeti bezbroj puta ponovljene
Bozje prijetnje, pa i neupitna stradanja zidova! Samo su oni "narod
tvrde sije", i nece se smiriti dok ne dobiju punu cijenu.
Onda su se pojavili muslimani, i uzeli petak, kao poseban dan.
Mozda
iz inata zidovima radi Isusa, ali i iz inata prema krscanima, jer
ukoliko su zidovi napravili gresku s ponizvanjem Isusa, krscani su
uvrijedili Boga izjednacavanjem Isusa s Bogom, ili pak smatranjem Isusa
samim Bogom!
U Kur`anu na jednom mjestu stoji da su kaznjeni "oni koji su se ogrijesili o subotu".
Bez obzira kako to ko posmatrao, ja se zaista trudim (a i posao mi ide na ruku) da ne radim subotom.
Ne
bih se usudio izazivati Boga, pa cak i ako mi okruzenje kaze da je to
drugacije, ja mislim da je IPAK bolje ovako. Nisam se ni o koga
ogrijesio, a izbjegavam svaku mogucu gresku (koliko ja mogu i znam,
koliko mi i drugi kazu i uvjerim se da je istina!)".
Smile
Vidi Krizostom jednu stvar.Naime dali zbog nedovoljnog razumijevanja po ovom pitanju,ili zbog prevoda Besima Korkuta koji je isto tako smatrao da arapska riječ sebt,treba da se prevodi kao sabat (subota),ovaj momak nažalost nije dobar poznavalac ove stvari!
Ja ne želim da sebe izdižem iznad bilo koga niti na bilo koji način,ali zaista on i takvi koji imaju slično mišljenje nisu u pravu!
Naveo sam jasne ajete iz Kur´ana koji je preveden od strane Mustafe Mlive i koji je ocijenjen od strane svjetskih stručnjaka kao najbolji prevod na naše jezike do sada.
Besim Korkut je smatrao da je sabat ništa drugo nego subota,međutim nije znao da subota ne vuče korijen iz riječi sabat!?Ona nema tog korijena niti se direktno odnosi na dan subotu.To je sedmi dan,a ko poznaje jevrejski kalendar,shvatiće da nije svaki sedmi dan subota!On kaže da u Kur´anu stoji da su kažnjeni oni koji su se ogriješili o "subotu" a pogledajmo sada da to nije tako-;
I doista ste znali one izmedu vas koji su prekršili stvari sebta, pa smo im rekli: "Budite majmuni prezreni!"(Kur´an 2:65 Mlivo)
Prema tome vjerovatno je to uticalo na ovu osobu da dobije takav stav,ali me čudi da nije pitao nekog islamskog alima ili hafiza za značenje te riječi!?
To je praktički zavjet koji se zove sebt(na arapskom) ili sabat,a padao je svaki sedmi dan po jevrejskom kalendaru.Rekao sam već da se na ovu temu može mnogo pisati,pa ako bude toliko interesantna možemo se sa njom zaista pozabaviti dublje,na temi islam!
Budi pozdravljen i ako bude još interesovanja letimo na temu islam.
Svako dobro.Very Happy

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Hvala ti na odgovoru.

Pa ne moramo se slagati.

Sto se tice nepoznavanja islama, i ono sto on uci ili kako glase koji prevodi, o tome imam iskustva iz samog hriscanstva. I kod nas ima mnogo pristrasnih i na svoju ruku prevoda. Mnogi su Bibliju prevodili kao im se svidja i kako bi odbranili svoje verovanje ili tumacenje.

Tako se vidim evo desava i sa Kuranom. Neka im Bog bude milostiv.

Ovo sto sam procitao kao tvoj odgovor me je duboko ( izvini sto tako kazem ) povredilo. Kako moze, to je samo pitanje, jedan prevodilac Kurana da na nas jezik, prevede neku arapsku rec kao Subota, a da je ona znacila drugo? Okrece mi se u stomaku od pomisli da je neko tom prevodiocu poverio takav zadatak a da on nije znao Arapski?
Ujedno, koliko sam imao prilike da citam Kuran na nasem jeziku, video sam da su tu knjigu pored prevodioca proverili i neki ekspreti sa nasih prostora za arapski jezik.
Kako to da oni odma nisu videli, pre nego je takav prevod dat na stampanje, da je ucinjena greska. Jer su i prevodilac i oni iste vere i istog pravca ucenja?
Ko ga je izabrao i dao mu pravo da prevodi Kuran?
Ne zvuci li ti to malo cudno?
I kako je neko smeo da prizna takav prevod dajuci ga svojim vernicima na citanje?
Ja sam ga isto citao, i to ne jedan prevod vec dva razlicita, onaj stariji kao i noviji, ali sam i u jednom i drugom nasao da je rec subota bila Subota.
Otkud sada treci, ili cetvrti prevod koji to nesto iskrivljuje i drugacije tumaci. Iako ono sto si napisao jasno pokazuje da se radi o sedmicnom danu, svakih sedam dana, i odmoru o kome govori Mojsije Jevrejima. To nije tesko videti iz Kurana. Nemam sada ni jedan pri ruci, jer sam dobijao od drugih kada sam ih citao. Ali cim ga nabavim, odma cu ti citirati interesantne ajete.

Ima tu jos mnogo pitanja.

Nije potrebno prema tome biti neki veliki ekspert za Islam ako postoji Kuran, koji svi mozemo procitati. Ujedno tamo gde sam ja propovedao Jevandjelje muslimanima, bilo je puno i to veoma obrazovanih ljudi koji su znali da me upute u neke stvari iz vase vere.

Ucio sam se u hodu. I danas se ucim i dalje.

S toga tvoja primedba pada tako u vodu.

Ono sto me je pokrenulo da govorim muslimanima o Hristu i Njegovoj preobrazavajucoj sili bio je zivot i dela tih muslimana sa kojima sam jedno vreme ziveo.

Muslimani koji sam ja sreo i upoznao, bili su iz razlicitih muslimanskih zemalja. A bilo ih je i iz Bosne kao i iz Srbije. Video sam da i vi imate frakcije medju sobom. Da ih sada ne pominjem, jer to nije vazno za ovu temu.

Sta hocu da ti kazem? Hocu da podelim sa tobom moje cudjenje oko tih muslimana koje sam sreo. Pre nego ti ih opisem, kazacu ti sta sam ja doziveo sa Bogom, kako bi me mogao lakse razumeti.

Vidis, kada sam ja sreo Boga, kako Ga mi protestanski hriscani shvatamo, On je promenio moj zivot.
Znaci osetio sam i doziveo Bozju silu OSLOBODJENJA.
Bog me je oslobodio od cigareta.
Zatim, nedugo posle toga, od alkoholizma.
Ujedno, kako mi je recnik ( psovke ) bio veoma na niskom nivou. I od toga me je brzo oslobodio. Malo se pomucio oko moje grube naravi, a u velikoj meri umirio je i moj temperament. Jos uvek ga imam, samo to je nista kakav sam nekada bio.

Kao takav, sa takvim iskustvom sa Bogom, uvek sam se pitao kakvi su muslimani kao ljudi koji sluze Bogu.
I onda sam ih sreo najneposrednije sto je moguce. Bio sam sa njima prijatelj i neki put vise od toga.
Neke, iako zapanjen, zacudjen, vrlo obrazovane muslimane, spasavao sam od droge. Druge sam ucio. Neke sam morao da korim. Trece, morao sam moju zenu ili stariju cerku da stitim ( zbog nepristojnosti ) od njih ili takvih muslimana.
Prvo sam mislio da se ovde radi o neukim, i nedovoljno vernim muslimanima. Ali sam se jako prevario. Kada sam stupio sa njima u blizi kontakt, video sam da oni donose iz svoje zemlje veliko znanje o svojoj religiji i veru u Alaha.

Svi su pusili.
Zatim, retki od njih, mogao sam ih nabrojati na prste, nisu bili alkoholicari.
Zenskarosi. Nisu prezali da se umesaju u brak drugim ljudima. Otvoreno i ne krijuci se, cinili su blud.
Krali su, varali, i to jedan drugoga.

Ono sto me je posebno navelo da osetim potrebu da im pomognem da na pravi nacin upoznaju Boga, bilo je njihovo neslaganje jednih sa drugima. Iako su pripadali istom pravcu u Islamu, tukli su se izmedju sebe. Ne samo tukli, vec sakatili jedan drugoga nozevima, motkama kao i ostalim sredstvima. Cesto sam prisutvovao takim scenama za koje mi je bilo jasno da ih ni Kuran ne dozvoljava.

Tu u toj sredini bilo je i par nas hriscana ali hriscana iz protestanskog pravca. Mi smo bili razliciti u verovanju, i nismo se u svemu slagali. Medjutim, kod nas nisi mogao da vidis ni jednoga da pusi. Nemoral i nepostenje niko od nas nije ni pokusavao da ucini.
Nisi mogao da vidis zenu ili coveka koji piju alkohol. A kamo li da se biju ili da smo se izmedju sebe tukli i svadjali.

Mnogi od muslimana, mladi i stari, ustajali bi kada bih prolazio pored njih iz postovanja. Znali su i u oci mi svedocili da sam najbolji covek u okolini. Da je hriscanstvo koje ja zivim bolje od njihove vere. To su mi u oci govorili~!
Pazi, prijatelju Jasmine, to nisu bili ljudi koji nisu bili dovoljno upuceni u Kuran ili svoju veru. Sa njima sam provodio dane u razgovoru. Dokazujuci iz Svetog Pisma pa i iz Kurana, svoje verovanje, mnogi su na veoma strucan nacin branili svoju veru.

Ali kada sam ih upitao, sto tako malo vidimo u njihovom zivotu Boga, oni nisu znali sta da kazu. Prolazile su veceri i veceri, da smo se zajedno molili Bogu i tako upoznavali silu i moc koju Bog ima da promeni zivot.

Jedan musliman mi je posebno ostao u secanju.

Zvao se Agim. Postovao je Kuran, i Muhameda proroka. Kada god bi pomenuo njegovo ime, ustajao bi da se pokloni Alahu, ponavljajuci upravo ove reci: "Bismillahi rahmani rahhim." Ili tako nesto, vec sam zaboravio te reci, pre sam ih znao napamet.

Jednog dana dosli smo i to tog pitanja, zasto pusi? Nije pio alkohol, ali neki put je i tom poroku popustao. Veoma retko doduse, ali ipak je pio.

Ispricao sam mu da Bog ako Ga na pravi nacin verujemo, poznajemo, ima MOC osloboditi coveka od poroka. Sposoban je PROMENITI zelje gresnog srca, i uciniti ga novim, slobodnim od greha. Tako sam pomenuo i moje iskustvo sa cigaretama i alkoholom.
Onda je on naravno odbacio Boga kako sam Ga ja predstavljao, tvrdeci da on u ime Alaha Velikoga Boga, moze da ostavi cigarete kada god to bude hteo. I da ce mi to dokazati svojim licnim primerom.

Tvrdio je da ce mu Bog, u ovom slucaju Alah dati oslobodjenje od duvana.
Bio sam sumnjicav. Jer sam video toliko muslimana da piju i puse, a znam da je to zabranjeno sledbenicima Kurana.

Prvi dan nije Agim upalio cigaretu. Drugi dan nije uzeo duvan. A treci dan je poceo da bije zenu. Zatim je tako bio nervozan, da zamalo najstarijeg sina nije gadno povredio. Onda je skoro polomio zeni ruku.

Kako sam dolazio kod njega po dogovoru, smirivao sam ga i nagovarao da uzme ponovo cigare i pusi, kako nebi ucinio jos nesto gore.

I posle petoga dana, i puno problema u njegovoj porodici, uzeo je i ponovo propusio. Potpuno skrhan i razocaran.

Tada sam mu govorio o Bozjoj sili u Hristu Isusu.

Pokazao sam mu i druge hriscane iz nase okoline koji su u svom zivotu ziveli umerenim, trezvenim zivotom, verni Bogu i na usluzi ljudima.
Priznao mi je da sam covek koga Bog pohodi.

Evo, sada kada smo se Jasmine malo bolje upoznali, mozemo da idemo dalje. I razgovaramo.

I kada ovo sve pogledamo, sta ti mislis?

Zar nije onda bila moja duznost da tim ljudima ukazem na pomoc koju svi mi koji stvarno verujemo u pravog Boga mozemo dobiti od Njega? Da Bog ima vlast i moc, da menja i izbavlja ljude od greha, poroka i mana!

Da zakljucim. Ako neko veruje nesto, kao mi sada u Boga, i misli, ubedjen, da je njegovo verovanje ispravno, a nema sile tog Boga u njegovom zivotu niti se je promenio u srcu, tada je takav vernik u velikoj opasnosti da izgubi sve. Jer pravo verovanje i pravi Bog koga verujemo, nije gluvi i nemi Bog.

On i danas cini cuda kao nekada.


Pozdravljam te.

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Biblija sveta najljepša knjiga koju sam ikad čitao ja,ona proniče u svako srce ,donosi mir za vječnost svu.

svirka

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Selam, Jason.

2, 97 kaže ''potvrđujući'' je particip prezent, trajno i sadašnje vrijeme. Dakle, Kuran je Knjiga koja i danas potvrđuje istinitost biblijske Objave.

2, 79 ne kaže da su neki mijenjali zapisanu Objavu, nego kaže da su neki pisali knjigu i govorili da je to od Boga.

3, 187 ponovo, ne kaže da su neki mijenjali dopisivanjem Objavu, nego slikovito kaže da su je neki odbacili tj. prestali vjerovati Objavi.

5, 65-67 apsolutno ne spominje riječ ''Knjigu'', nego je riječ o nevjerovanju u Boga.

2, 75 ponovo, tekst ne govori ništa o mijenjanju Objave ljudskim dopisivanjem, nego da su joj dali krivo tumačenje tj. kako 2, 75 kaže slikovito je iskrivili.

5, 14 ponovo, ne govori o promjenjenoj zapisanoj Objavi, nego da su neki zaboravili njen dio, kao što su neki muslimani u Kuranu zaboravili Allahovu i Poslanikovu opomenu i tako postali licemjeri.

Ništa od ovog što si naveo ne govori, a kamoli da dokazuje da su Židovi i kršćani vlastitom rukom mijenjali zapisanu Objavu.

I da te pitam, jel moguće da čovjek promjeni Božju riječ jedanput zapisanu, tim više što je Bog sam obećao kako neće dozvoliti tako nešto!?

Zadnja promjena: ; čet 22 vel 2007, 21:55; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Pozdravljam te Van-Helsing.

Mene zanima, što vjernici dožive kad otvore svetu knjigu, kad je drže u ruci, prilaze li božjoj riječi sa poštovanjem?
To me zanima kod svih religija, dosad sam vidjela da većinom se koristi sveta riječ u nadmetanju, i malo onih koji koriste svetu riječ u osobnoj izgradnji?

Općenito pitam, dragi ljudi koji vjerujete u Boga, za čega/što upotrebljavate svete knjige?
kako ih čitate, na koji način prilazite čitanju Božje riječi?

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
9.9.2005 23:52:04

Svjedočanstvo jedne muslimanke

Kategorija : Uskrsnuće



Biblija ili Kuran - Page 2 37




Noću kad bi djeca i tetak i teta otišli na spavanje i kad bi kuća poslije posljednjeg namaza utonula u tišinu, posvećivala bih se čitanju Kur'ana na urdu jeziku. Tražila sam odlomke koji su govorili o proroku Isusu.

Međutim, nešto mi je bilo čudno: ako je zaista bio moćan iscjelitelj, zašto se tako malo spominjao u Kur'anu?

"Teta znaš li ti što o Isusu?" pitala sam jednog dana. Teta je uhvatila kraj šala koji je visio, prebacila ga preko ramena i rekla odlučno kao da izgovara riječi već naučene lekcije: "On je bio prorok u Kur'anu koji je vraćao vid slijepima, podizao mrtve i koji će ponovno doći. Ali ne znam u kojoj suri je to spomenuto."

Kad sam ja pokušala taj odlomak pokazati u svom Kur'anu na urdu jeziku, naišla sam na njen otpor: "Ti si obrazovana i možeš čitati, ali mi se držimo onoga kako nas je Muhamed poučio," rekla je. Shvatila sam da ona u stvari ne želi razgovarati o toj temi.

Međutim vjerojatno je ovaj razgovor prenijela ostalim članovima obitelji jer me je Safdar Shah na diskretan način glede toga ispitivao.

On je dolazio dva puta mjesečno i ostajao dan ili dva da provjeri kako se upravlja domaćinstvom i vidi kako sam. Moja je sestra Anis dolazila svakog mjeseca, a Samina iz Rawalpindija, kad god je mogla i ostajala je po nekoliko dana. Bila sam tako pažena, a ipak tako usamljena. Safdar Shah je podigao Kur'an na urdu jeziku i rekao: "Drago mi je što vidim da si još odana našoj vjeri, Gulshan. Zar čitaš Kur'an na arapskom ujutro, a na urdu na večer?" "Želim ga razumjeti što bolje." Bilo mu je drago. "Pa dobro, nema ničeg lošeg u tome da ga čitaš na oba jezika, ali nemoj odustati od čitanja na arapskom."

I tako je otišao pod dojmom da ja sve dublje zalazim u islam. "Izlječit ću slijepca i gubavca i mrtve ću proživiti, s Božjom dozvolom." Godinama sam odano čitala Kur'an i redovno molila, ali sam postupno gubila svaku nadu da će se moje stanje poboljšati. Pa ipak, sada sam počela vjerovati da je to što je napisano o Isusu istinito – da je živio, da je činio čuda i da me može izliječiti.

"O Isuse, sine Merijin, u Kur'anu piše da si podizao mrtve, liječio gubave, činio čuda. Izliječi onda i mene!"

Dok sam se tako molila, moja je nada rasla. Bilo je u tome nešto čudno jer za sve ove godine dok sam molila na muslimanski način, nikada nisam bila sigurna da mogu biti iscijeljena. Uzimala sam tespih koji sam donijela iz Meke i nakon svakog namaza proučavala sam Bismillu, a potom sam dodavala: "Isuse, sine Merjemin, ozdravi me!"

Postupno se moja molitva promijenila do te mjere da sam između namaza molila na svako zrno tespiha: "O, Isuse, sine Merjemin, iscijeli me!" što sam više molila, više me je privlačio taj nejasan, sporedni lik u Kur'anu koji je imao moć koja Muhamedu nije bila svojstvena.

Gdje je bilo zapisano da je Muhamed liječio bolesne i dizao mrtve? "Kad bih samo mogla s nekim razgovarati, "uzdahnula sam. Ali nije bilo nikoga. I dalje sam se nastavila moliti tom proroku Isusu iščekujući da ću biti prosvijetljena.

Kao i obično, tog sam se jutra probudila u tri ujutro i sjedila na krevetu čitajući stihove koje sam već znala napamet. Dok sam ih izgovarala, moje je srce ponavljalo uobičajenu molitvu: "O, Isuse, sine Merjemin, iscijeli me! O, Isuse, sine Merjemin, iscijeli me…! Iznenada sam se zaustavila i naglas rekla misao koja je sve više prodirala u moj mozak: "Tako dugo se molim, a još sam uvijek nepokretna."

U to sam začula spore kretnje nekog tko je ustao da pripremi vodu za umivanje prije jutarnjeg namaza. Uskoro će u moju sobu doći teta. Čak i dok mi je to dopiralo do svijesti, misli su mi grozničavo bile usmjerene na moj problem.

Zašto nisam iscijeljena iako sam molila tri godine? "Dakle ti si živ na nebu i u Kur'anu piše da si iscjeljivao ljude. I mene možeš iscijeliti, a ipak sam još uvijek nepokretna."

"Zašto nema odgovora?" U sobi je bila olovna tišina koja se rugala mojim molitvama. Ponovno sam zazvala njegovo ime i u očaju ga preklinjala. Odgovora nije bilo. Tada sam u agoniji uzviknula: "Ako možeš iscijeli me – ako ne, reci mi. "Nisam dalje mogla ovako nastaviti.

Ono što se zatim dogodilo, teško je iskazati riječima. Znam da se čitava soba ispunila svijetlošću. U prvi sam tren pomislila da dolazi od jake lampe koja se nalazila pored krevet, ali sam odmah primijetila da je bila mutna. Da možda nije svitalo? Bilo je još rano. No, tada se ta svjetlost počela pojačavati i pojačavati sve dok nije nadmašila dnevno svijetlo.

Pokrila sam se sa šalom. Bila sam vrlo prestrašena. Tada mi je sinula misao da bi to mogao biti vrtlar koji je vani upalio svijetlo da osvijetli stabla. Činio je to da bi spriječio lopove da kradu zreli mango ili da bi još za mraka vidio navodnjavati. Provirila sam ispod šala da vidim. Ali vrata i prozori su bili čvrsto zatvoreni s navučenim zavjesama i zatvorenim kapcima.

Tada sam postala svjesna likova u dugim haljinama kako stoje usred svijetlosti na nekoliko koraka do moga kreveta. Bilo ih je dvanaest, trinaesti u sredini bio je veći i sjajniji od ostalih. "O, Bože!" uzviknula sam. Probio me znoj.

Pognula sam glavu i počela moliti: "O Bože, tko su ovi ljudi i kako su ušli kad su sva vrata i prozori zatvoreni?" odjednom je glas progovorio: "Ustani! Ovo je put koji si tražila. Ja sam Isus, kojega si ti molila. Evo me, sada stojim pred tobom. Ustani i dođi do mene!" počela sam plakati. "O, Isuse! Ja sam nepokretna. Ne mogu ustati."

"Ustani i dođi do mene! Ja sam Isus," rekao je. Dok sam oklijevala, ponovio je zapovijed. No, kako sam se i dalje dvoumila, rekao mi je i treći put: "Ustani!" i tada sam ja, Gulshan Fatima, koja sam bila prikovana za krevet devetnaest godina, osjetila kako nova snaga struji mojim obamrlim udovima. Stavila sam nogu na pod i ustala.

Načinila sam nekolko koraka i pala do nogu priviđenja. Kupala sam se u najčistijoj svijetlosti koja je sjala jače od svijetlosti sunca i mjeseca zajedno. Svijetlost je zasijala i u mom srcu i umu, i tog su mi trena mnoge stvari postale jasne. Dok je Isus stavljao ruku na moju glavu, vidjela sam ožiljak na njegovoj ruci iz kojeg se zraka svjetlosti oborila na moju odjeću, te se moja zelena haljina činila bijelom.

Zatim je rekao: "Ja sam Isus. Ja sam Emanuel. Ja sam put, istina i život. Ja sam živ i uskoro dolazim. Od danas si ti moj svjedok. Ono što si sada vidjela svojim očima, moraš prenijeti svom narodu. Moj narod je i tvoj narod. Ostani vjerna da preneseš mom narodu ono što si vidjela. Od sada drži ovu haljinu i svoje tijelo neokaljanim. Kamo god ideš, bit ću s tobom. Od danas moraš ovako moliti: "Oče naš koji jesi na nebesima! Sveti se Ime Tvoje! Dođi Kraljevstvo Tvoje! Budi volja Tvoja kako na nebu tako i na zemlji! Kruh naš svagdašnji daj nam danas! I otpusti nam duge naše kako i mi otpuštamo dužnicima svojim! I ne uvedi nas u napast, nego izbavi nas od zla! Jer je Tvoje kraljevstvo, sila i slava u vjeke vjekova. Amen!"

Potom je zatražio da ponovim molitvu koja se urezala u moje srce i moj um. U svojoj divnoj jednostavnosti, ali i u svojoj dubini, bila tako drukčija od molitava koje sam od djetinjstva izgovarala. U njoj se Bog naziva Ocem i to je ime koje mi je prionulo uz srce i ispunilo njegovu prazninu.

Željela sam ostati pored Isusovih nogu moleći novo Božje ime: "Oče naš…" ali mi je Isus htio još nešto reći: "Pročitaj što piše u Kur'anu. Ja sam živ i uskoro dolazim." To sam već znala i to je doprinijelo da vjerujem u ono što mi je govorio. Isus mi je rekao još mnogo toga. Bila sam van sebe od radosti. Bilo je to neopisivo. Pogledala sam u svoju ruku i nogu. Na njima je bilo meso. Ruka nije bila savršena, ali je u njoj bila snaga i nije više bila osušena i beživotna.

"Zašto me potpuno ne izliječiš?" pitala sam. Odgovor je bio pun ljubavi: "Želim da budeš moj svjedok:" Likovi su počeli postupno iščezavati iz mog vidika i blijediti. S tugom sam uzviknula jer sam željela da Isus još malo ostane. Potom je nestala i svjetlost i ostala sam stojeći nasred sobe u bijeloj haljini. Oči su mi još bile zaslijepljene od blještave svijetlosti.

Sad mi je čak i lampa pored kreveta zadavala boli u očima, tako da sam ih morala odmah zatvoriti. Tapkajući sam krenula prema komodi koja je stajala uza zid. U njoj sam našla naočale koje sam nosila kad sam odlazila u dvorište. Tek kad sam ih stavila, mogla sam otvoriti oči i gledati.

Pažljivo sam zatvorila ladicu, a zatim sam se okrenula i pogledala po sobi. Bila je ista kao kad sam se probudila. Sat je i dalje otkucavao na stolu pokraj mog uzglavlja pokazujući da je gotovo četiri sata. Vrata su bila čvrsto zatvorena, a zbog hladnoće su preko prozora bile navučene zavjese. Pa ipak, iako je sve bilo po starom, nisam si umislila ono što se dogodilo jer sam na svom tijelu imala dokaze.

Napravila sam nekoliko koraka, a zatim još nekoliko. Hodala sam od zida do zida, gore, dolje. Nije bilo sumnje, moji su udovi, ranije paralizirani, sada bili zdravi. O, kakvu sam radost osjećala! "Oče, uzviknula sam. "Oče naš, koji jesi na nebesima!" Bila je to nova, divna molitva…

Esther Gulshan


Ukoliko želite pročitati kompletno svjedočanstvo Esthere, možete ga naći u njenoj knjizi "Poderani veo"

Knjigu možete naručiti od Puta života putem email-a :

estera.ullen@zg.htnet.hr
ili na tel. 01/ 370 – 4606
adresa: Put Života
Ilica 200
10 000 Zagreb

Sta mislis o ovoj prici?

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Prekrasno svjedočanstvo.Već sam to pročitao na jednom linku,ali knjigu cijelu nisam.

descriptionBiblija ili Kuran - Page 2 EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply