Sto kao vjernici savjetujete politicarima?

Prema Radio Vatikanu:
Crkva ne zadire u politiku kada pokazuje vrednote na kojima se društvo mora nadahnjivati radi općega dobra
Krscanski savjeti politicarima X



Crkva ne zadire u politiku kada pokazuje vrednote na kojima se društvo mora nadahnjivati radi općega dobra – kazao je kardinal Tarcisio Bertone, Papin državni tajnik, u razgovoru s novinarima na Katolickome sveucilištu u Rimu. Kardinal je 20. lipnja zakljucio niz susreta koje je Medunarodna udruga papinskoga prava „Carità politica“ organizirala o prvoj enciklici Benedikta XVI. 'Bog je ljubav'.
Osvrnuvši se na nacin vodenja politike u razgovoru za našu radio postaju kardinal je kazao kako je politika, za vjernika i nevjernika, odgovornost prema društvu i opcem dobru, ona obvezuje procistiti nakane, metode, djelovanje i ciljeve kako bi bili u pravoj službi društva i covjeka. To govorimo poglavito mladima, mladim profesionalcima, mladima koji namjeravaju na više studije da ne izbjegavaju birati politicke nauke, društvene znanosti i znanosti komunikacije kako bi mogli s pravom ljubavlju služiti bližnjemu, jer politika se, prema kršcanskome shvacanju, mora nadahnjivati na dvije osnove kreposti: pravdi i ljubavi – istaknuo je kardinal.
Govoreci o odnosu Crkve i politike, kazao je kako je Papa istaknuo da Crkva ne želi izravno ulaziti u politicku borbu. Laici se moraju zauzimati u animiranju vremenske stvarnosti konkretnoga života, a medu tim stvarnostima je i politika. Svi možete prosuditi i stvarno vidjeti držanje muževa i žena zauzetih u politici, prevladavaju li u njima osobni interesi, pragmatizam ili neko drugo poimanje politike. Moramo ih podupirati da uzdignu svoje ciljeve i shvacanje koje bi, u savjesti, upravo trebali ostvarivati u svome politickome djelovanju, moramo pomoci svima. Crkva obavlja ulogu oblikovanja savjesti, vjernika i nevjernika zauzetih u politici, predstavljajuci bitne vrednote koje politicko društvo mora ostvariti – istaknuo je kardinal Bertone i dodao kako je protivan miješanju Crkve u politiku. A ne vjerujem da se Crkva miješa kada predstavlja vrednote i ciljeve koji su sukladni s dobrom covjeka, dostojanstvom osobe i blagodati društva koje se želi pravednim, a svi ga takvoga želimo, ali vidimo u stvarnosti kako još ima bezbroj nepravdi protiv kojih se borimo – zakljucio je kardinal Bertone.

--------------

Pitanje:
Ne čini li vam se da se političari sluđže Protagorinom filozofijom relativizma :"Čovjek je mjerilo svih stvari: onih koje jesu da jesu , i onih koji nisu da nisu.."
DR. TADIĆ kaže : "Početke zapadnoga relativizma povezujemo s Protagorom, koji je živio u V. stoljeću prije Krista, čija se misao smatra magnom chartom zapadnoga relativizma, kako se to izrazio Giovanni Reale. Njegova je glavna misao: »Čovjek je mjera svih stvari: onih koje jesu da jesu, a onih koje nisu da nisu.«

Kako postici istovremeno duhovno i pravedno i gospodarski uspjesno drustvo?Kako političare kristijanizirati?
Francisco-Javier Lozano iznoseći misao Josepha Ratzingera, sadašnjega pape Benedikta XVI: »Istina koja je vrijedna i obvezatna u samoj povijesti, u liku Isusa Krista i u vjeri Crkve, ocjenjuje se kao fundamentalizam.« Fundamentalizam zastupa isključivost prema drugomu. Isus Krist nije došao ukloniti druge nego navijestiti Radosnu vijest spasenja svima. Nije odbacivao druge nego, naprotiv, prihvaćao je i brinuo se o odbačenima. Nije prao »mozgove« nego noge svojim učenicima. Nije gospodario nego služio. Nije zarobljavao nego oslobađao, nije prisiljavao nego pozivao u slobodi. Želio je ljude rasteretiti a ne ih opteretiti. Ne ukida drugoga niti ga iskorjenjuje nego mu pomaže da raste i da u slobodi prihvati sebe, drugoga i Boga. Nije učio kako ćemo zarađivati na štetu drugoga nego kako ćemo dijeliti drugima. Učio je kako ćemo voljeti drugoga, kao sami sebe i još više od toga, kako ćemo dati svoj život za prijatelje. On to nije samo učio nego je to i učinio. Pozvao je na vraćanje mača u korice. Nije ubijao drugoga nego je umro za nas. Njegova središnja poruka bila je voljeti Boga svim svojim bićem, a bližnjega svoga kao sama sebe. Kako sve to može biti fundamentalizam, kad je to apsolutni temelj i jamstvo života, suživota i spasenja? Kamo sreće da ta poruka postane vidljiva preko nas kršćana u ovomu svijetu! Ako itko, onda Katolička Crkva, nastavljajući to Kristovo djelo, u današnje doba, organizira susrete različitih religija, zagovara dijalog, a onaj tko zagovara i vodi dijalog, taj drugoga ne isključuje. Zamka je možda u tomu što se svako suprotstavljanje relativizmu shvaća kao diktatura nad slobodom pojedinca. Takvi prigovori ne smiju Crkvu spriječiti u njezinu poslanju u ovomu svijetu..."GK
Kako postici istovremeno duhovno i pravedno i gospodarski uspjesno drustvo?Kako političare kristijanizirati?Što savjetovati političarima a što biračima..Kako društvo uskladiti sa Kraljevstvom nebeskim?
Molim, savjetujte političare, savjetujte i puk..